Soldaten dankzij game >ZC De ware 'ik' van Hind komt boven w W19 )pnamen Potter 5 ijna van start Mixjes van snotjochies Grimmig, maar interessant Flammans Solo is niet alleen Madonna treedt op met de virtuele band Gorillaz Lees- en feestbeesten beoordelen in de Arena zaterdag 4februari 2006 Kelly Clarkson - Because Of You (1) Coldplay - Talk (2) The Pussycat Dolls - Stickwitu (3) James Blunt - Goodbye My Lover Simon Webbe - No Worries (8) Blof - Aanzoek Zonder Ringen (19) Anouk-One Word (4) Eminem - When I'm Gone (6) Mary J Blige - Be Without You 1(14) Beyonce Ft Slim Thug - Check On It (-) Bob Sinclar - Love Generation (9) Madonna - Hung Up(5) Robbie Williams - Advertising Space (11) Sugababes - Ugly (12) Hi-tack - Say Say Say (waiting 4 U) (13) Katie Melua - Nine Million Bicy cles (10) The Black Eyed Peas - My Humps (15) Chris Brown-Run It (31 Nickelback - Far Away (28) Gavin Degraw - Chariot (18) Dannii Minogue 8t The Soul Seekerz - Perfection (16) Sean Paul - Ever Blazin1 (24) Gabriel Rios - Broad Daylight (-) Shakira - Don't Bother (17) The Partysquad Vs Rmxcrew - I'm Sorry (-) Racoon - Laugh About It (21 Lucie Silvas - Nothing Else Matters (22) The Notorious B.i.g. - Nasty Girl (35) Erick E Ft Gina J - Boogie Down/midnight Magic (30) Faith Evans - Mesmerized (25) James Blunt - You're Beautiful (27) Sugababes - Push The Button (26) Direct Ft Wibi Soerjadi - Blind For You (23) Eros Ramazzotti Anastacia -1 Belong To You (-) Sunblock-I'll Be Ready (-) Katie Melua -1 Cried For You (29) Jamie Lidell - Multiply (38) Guus Meeuwis - Jouw Hand (-) Pharrell- Angel (-) Lange Frans Baas B - Mee Naar Diemen-zuid (20) Katie Melua - Piece By Piece (1) II Divo - Ancora (2) Kelly Clarkson - Breakaway (3) Opgezwolle - Eigen Wereld (38) Eminem - Curtain Call (8) Coldplay-X&y( 16) Robbie Williams - Intensive Care (4) Lucie Silvas - Breathe In (7) Arctic Monkeys - Whatever People Say I Am, That's (-) I. Racoon - Another Day (12) James Blunt - Back To Bedlam (5) Guus Meeuwis - Wijzer (9) Anouk - Hotel New York (6) Madonna - Confessions On A Dancefloor(11) Gavin Degraw - Chariot (18) Jan Smit - Jansmit.com (10) The Pussycat Dolls - Pcd (17) I Enya - Amarantine (13) i. Guus Meeuwis -10 Jaar - Levens echt (15) Anastacia - Pieces Of A Dream (19) Carel Kraayenhof - Guardians Of The Clouds (-) Rowwen Heze - T Beste Van 20 Joar- Kilomeaters (14) I. Mary J. Blige - The Breakthrough (24) Andre Hazes - Het Complete Hit- overzicht (20) i. David Bowie - The Platinum Col- I lection (25) Spinvis - Dagen Van Gras, Dagen Van Stro (29) Acda En De Munnik - Adem - Het Beste Van (27) Kus - Allereerste Kus (21) Robbie Williams - Greatest Hits (23) Eros Ramazzotti - Calma Appa- rente (36) The Black Eyed Peas - Monkey Business (28) Destiny's Child - I's (31) Shakira - Oral Fixation Vol. 2 (26) Aristakes - The Winetheatre (22) i Jack Johnson - In Between J Dreams (37) i. Frans Bauer -10 Jaar Hits (30) 1 Jamie Cullum - Catching Tales (32) Kate Bush - Aerial (33) Jamie Lidell - Multiply (-) I Najib Amhali - Most Wanted (-) De vierde film in de Harry Potter-reeks is nog maar ?t uit, maar volgende week ko en de drie jeugdige acteurs uit i films alweer bij elkaar voor - opnamen van deel vijf, Harry otter And The Order Of The hoenix. Dat maakte Warner tos donderdag bekend, aniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint krijgen in deze Disode David Yates als regis- iur. nelda Staunton, Vera Drake, laakt haar entree in de film als e nieuwe professor Verweer te- sn de Zwarte Kunsten. '°k zal het personage Luna ovegood - Loena 'Lijpo' Leef ing - haar debuut maken in de lm, een rol waarvoor recente- jk duizenden Britse meisjes ren in de kou stonden voor een pen auditie in Londen. 'PD/Reuters Het spel America's Army oogt erg realistisch foto Reuters Het Amerikaanse leger heeft toegang tot elke jongensslaapkamer in de wereld. Met het gratis com puterspel America's Army lokt, traint, test en boet seert het Pentagon mogelij ke rekruten. Kijkend naar de tv-beelden van de Tweede Golfoorlog overviel David Nieborg het ge voel dat hij daar eerder was ge weest. „Ik herkende de namen van de eenheden, de wapens, de callsigns, de handgebaren, de le gertaal. Ik had het gevoel dat ik deze soldaten kende, hun plicht, hun humor, hun ontberingen, him angsten." Wat hem verder opviel was het totale gebrek aan kritiek of reflectie bij de beel den die hij zag. Was Nieborg - en misschien wel een hele generatie gamers - on gemerkt op dit soort oorlogen voorbereid door de computer spellen die zij speelden? Realis tisch zijn de zogeheten first per son shooters, waarin de speler zelf hoofdpersoon is en alle ac tie uit eerste hand ziet en onder gaat. Nieborg, getuige zijn weblog ga- mespace.nl een fervent spelletje speler, schreef er een aantal arti kelen over en uiteindelijk zijn afstudeerscriptie. Daarin wordt de vraag omgedraaid. Hoe maak te het Pentagon jongeren klaar voor deze oorlog? Het antwoord: met het geavanceerde computer spel America's Army. In 2002 (op 4 juli, Onafhanke lijkheidsdag) bracht het Ameri kaanse leger de eerste versie van America's Army uit. Op het eerste gezicht is het een schietspel als vele andere, waar in de gamer militaire missies moet uitvoeren. America's Army (of AA, zoals het in gamersj argon heet) is an ders dan welk computerspel ook. Allereerst omdat het gratis gedownload kan worden. Dat is een unicum'voor een game van deze kwaliteit, dat in de winkel gemakkelijk veertig, vijftig euro zou kosten. Instant succes America's Army werd dan ook een instant succes. Het spel telt nu ruim vijf miljoen geregis treerde gebruikers, die via inter net met en tegen elkaar spelen. Er zijn inmiddels bijna twintig verschillende versies en upda tes, waarbij, uitzonderlijk voor een schietspel, ook versies voor Apple, Linux, Playstation en Xbox voorhanden zijn. Wat het spel volgens Nieborg uniek maakt, is de combinatie VAN de avonturen, de militaire trainingen, de propaganda voor het Amerikaanse leger en de testbank voor potentiële solda ten. Geen andere game verbindt deze vier aspecten. Het Amerikaanse leger maakt er - op het eerste oog - geen ge heim van achter het spel te zit ten. Op dezelfde site waar AA gedownload kan worden, kan de bezoeker zich aanmelden voor letterlijk honderden functies bij het Amerikaanse defensieappa raat. De propaganda is in het spel weinig subtiel. Wie America's Army opstart, wordt onherroe pelijk geconfronteerd met het 'soldatencredo', dat niet om zeild kan worden. „Ik ben een Amerikaanse soldaat. Ik ben een strijder en lid van een team. Ik stel de missie altijd voorop, accepteer nooit verlies, ik ben de bewaker van vrijheid en de Amerikaanse levenswijze. Ik ben een Amerikaanse soldaat." Het spel verlaagt op deze ma nier de leeftijd waarbij (Ameri kaanse) jongeren actief met het leger worden geconfronteerd. Zo wordt volgens Nieborg voor komen dat ze zich breder oriën teren op de arbeidsmarkt en worden ze als het ware klaarge stoomd voor een carrière in het leger. Niet voor niets heeft het spel een 'Teenage rating', verge lijkbaar met het stempel 12+ op Nederlandse games. Er wordt in AA niet gevloekt; het geweld en de slachtoffers worden terug houdend in beeld gebracht. Gedurende het spel wordt de ga mer ongemerkt een belangrijke les geleerd; teamgeest en gehoor zaamheid. In veel concurreren de first person shooters is de spe ler een solitair opererende Ram- bo. Niet in America's Army. Daar moet worden samenge werkt om missies tot een goed einde te brengen. Welke rol AA bij de werving en selectie van rekruten speelt, is minder duidelijk. Van de ga mers wordt een uitgebreid pro fiel bijgehouden, waarin ook hun kennis wordt vermeld. Net als andere gamers kan ook het Pentagon meekijken. - Mail Dat gebeurt, blijkt uit een mail die Nieborg bij zijn scriptie voegt. Daarin schrijven de spel- ontwikkelaars dat ze iedereen die het spel speelt in de gaten kunnen houden, tot 'vrienden van vrienden' toe. Bovendien sluit het wapentuig van het Amerikaanse leger steeds meer aan op de belevings wereld van de gamer. Zo krijgen Amerikaanse tankbemanningen in opleiding een groot deel van hun training in tanksimulato- ren, die niet meer zijn dan een geavanceerde spelcomputer. Het Pentagon heeft tot nu twin tig miljoen dollar uitgegeven aan America's Army. Een schijn tje vergeleken met de opbrengst; defensie denkt op termijn 700 miljoen tot vier miljard dollar aan rekruterings- en opleidings- kosten te besparen dankzij dit spel. Herman Stil Meer informatie op www.games- pace.nl en www.americasar- my.com. Hind Laroussi wil haar hele leven muziek maken. „Al les wil ik er uit halen. Muziek is mijn passie, zonder kan ik niet." De 21-jarige zangeres uit Gouda nam deel aan de eerste editie van Idols. Inmiddels heeft ze twee albums uitge bracht en staat ze in het theater met haar Halfway Home-tour. Mensen die naar Hind komen kijken zullen haar ware ik zien. „Ik laat ze horen naar welke mu ziek mijn hart uitgaat", zegt de half-Nederlandse, half-Marok- kaanse Hind. „De nummers op Halfway Home kun je omschrij ven als popmuziek met Arabi sche invloeden. Ik ben zelf met Arabische muziek opgegroeid. Ik vind het schitterend. Het is een deel van mij." Niet alleen op haar cd zijn er Arabische invloeden. „Je ziet het ook in de manier waarop ik me kleed, zeker in mijn shows. Zo draag ik iets met allemaal belletjes. Mijn kamer is hele maal in Oosterse stijl ingericht met wanne kleuren en een ber bertapijt aan de muur." Hind geeft graag geld uit aan kleding en make-up. Alleen heeft ze daar weinig tijd voor. „Als ik de stad in ga, voel ik me altijd verplicht iets te kopen. Ik ga dat dan snel halen, want een kwartier later moet ik alweer weg. Ik hoop dat ik binnenkort weer eens heel relaxed kan win kelen, zonder dat ik op de klok moet letten." Uiterlijk is heel belangrijk in showbizzland. Zelf ondervindt ze hier weinig hinder van. „Ik vind het belachelijk dat mensen de cd van een ontzettend goede zangeres niet kopen, omdat ze Hind Laroussi: „Met mijn muziek kan ik mensen blij maken. Er is toch niets mooiers?" foto Willem de Roon niet zo knap is. Het gaat toch om de muziek? Ik zou nooit iets aan mijn uiterlijk laten verande ren. Ik snap mensen wel die het doen, omdat ze ontevreden zijn over bijvoorbeeld hun neus en daardoor slecht in hun vel zit ten." Sinds Hind bekend is, wil ieder een alles van haar weten. De jonge zangeres heeft een relatie met rapper Brainpower. Hun re latie geheim houden bleek on mogelijk. „Als je net een relatie hebt, wil je er eerst zeker van zijn, voordat je daarmee naar buiten treedt. Het is heel raar om te merken dat mensen dat interessant vinden. We zijn toch ook gewone mensen." Haar carrière omschrijft ze als een droom die uitgekomen is. „Ik werk er keihard voor. Men sen denken vaak dat ik iedere dag op het podium sta, maar er komt veel meer bij kijken. Ik dans in deze show veel, naast de gewone repetities moet ik daar dus ook nog eens op trainen. Om mijn conditie op peil te hou den, doe ik aan fitness en ik ga regelmatig hardlopen. Daar naast moet je als artiest ook ge woon veel zakelijke dingen rege len." Volwassen „Soms wil ik leven zoals een 21-jarige, lekker ongedwongen, maar dat kan niet", zegt Hind. „Ik moet eigenlijk altijd volwas sen zijn. Uitgaan kan alleen als ik de volgende dag vrij ben. An ders trekt mijn stem het niet. Door mijn werk zie ik mijn vriendinnen ook minder, maar ik probeer altijd tijd vrij te ma ken. Dan gaan we naar de bio scoop of ze komen bij mij loge ren." Hind heeft zin in de theater tour. Dan ziet ze haar fans weer. „Ze maken dingen voor me en ik krijg veel cadeautjes. Mijn diehard-fans weten al dat ik van dropjes en m&m's hou. Al mag ik niet te veel snoepen, want ik moet op mijn gewicht letten. Ik vind het bijzonder wat de fans allemaal voor me doen. Ik vind het nog steeds vreemd, dat zo'n grote groep te gen me op kijkt. Ik zie mijn ta lent dan ook als een gave. Met mijn muziek kan ik mensen blij maken. Er is toch niets mooiers?" Patricia de Ryck Informatie over het Halfway Home-tournee op www.hind.nl. De jonge Londense groep In- fadels levert met We Are Not The Infadels een ijzersterk debuut af. Dit is niet de zoveel ste Britse hype waar nooit meer wat van vernomen wordt. Infa dels mixt elektronica, rock, punk, new wave en funk tot ui terst energieke elektronische rock-'n-roll. Dat doen wel meer hippe bands op het moment, maar dit vijftal beschikt ook nog eens over bij zonder aanstekelijke danspop songs. Het rauwe geluid rockt en slaat net als Amerikaanse geestverwanten LCD Soundsys- tem en Radio 4 een brug rich ting dansvloer. Dit klinkt bril jant verveeld en levenslustig te gelijkertijd, zoals alleen brutale Engelse snotjochies vol bravou re dat kunnen. Op 1 maart staan ze in de Am sterdamse Heineken Music Hall, 'een maand later doen ze een uit gebreide Nederlandse clubtour- Peter van der Heide Infadels: We Are Not The Infa dels - Wall Of Sound/PIAS, 46.53 min. Het komt onverwacht van een van de componisten van de 'perfecte' poplied jes-band Daryll-Ann: grimmig heid. Donkere sferen, onheilspel lende klanken, weerbarstige ar rangementen. Na het uiteenval len van Daryll Ann is Jelle Pau- lusma solo gegaan en dat klinkt nog steeds als Daryll-Ann, maar dan met een meer zwaarmoedi ge en mysterieuze kant. Paulusma blijft een bedacht zaam type, waardoor ook die grimmigheid gecontroleerd klinkt en natuurlijk zijn er ook veel herkenbare lieve liedjes. Hij schreef immers ook alle num mers van het warme Trailer Ta- les van Daryll-Ann, maar solo is Paulusma minder makkelijk ver teerbaar dan met zijn oude band. Het maakt Here we are wel zo interessant; waar Daryll-Ann voorspelbaar was geworden, wijkt Paulusma genoeg af en wekt weer nieuwsgierigheid naar optredens en nieuw werk van een van de subtielste hedj es- schrijvers in Nederland. Maaike Borst Paulusma: Here we are - Munich, 35.58 min. De Utrechtse muzikant en tekstdichter Michiel Flam- man, alias J Perkin, is al jaren een gewaardeerd liedjesschrij ver. In 2000 maakte hij de ster ke dubbelcd Exhibit, een jaar later componeerde hij de hit I Know voor Birgit Schuurman. Het project Solo, een samenwer king met toetsenist Simon Git sels, betekende in 2004 een nieu we start. Het destijds hartstochtelijk beju belde debuut Songs 'n Sounds heeft nu een waardige opvolger gekregen. Op Solopeople bena deren Flamman en Gitsels, aan gevuld met (jazz)drummer Ro- win Tettero en bassist Reyer Zwart, elf maal het 'perfecte popliedje'. Meeslepende melodieën, onver wachte akkoordenwisselingen, boeiende zang en intelligente teksten maken dit album tot een avontuur voor de luisteraar. Het supertalent J Perkin stond met de vorige plaat maar liefst één week in de album Top 100, op nummer 99. Dat moet te over treffen zijn. Martin Groenewold Solo: Solopeople - Excelsior, 40.30 min. De band Gorillaz verschuilt zich altijd achter animaties, foto GPD Popster Madonna treedt woensdag in Los Angeles op bij de Grammy Awards met de virtuele groep Gorillaz. Zij verschijnt naast een 3D-ani- matie van de Gorillaz, genomi neerd voor een Grammy. De Britse groep, bestaande uit de leden '2D', 'Murdo', 'Noodle' en 'Russel', die als geanimeerde cartoons verschijnen in video's, is een creatie van zanger Damon Albarn en animator Jamie Hew lett. Het is voor het eerst dat vijfvou dig Grammy-winnares Madon na optreedt met de Gorillaz. De Grammy's zijn de belangrijkste Amerikaanse muziekprijzen. ANP/AFP Het startschot voor de Ne derlandse Kinderjury wordt dit jaar extra feestelijk gevierd. Op woensdag 15 februa ri is er in de Amsterdam Arena een programma voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Jochem van Gelder zal de dag in goede banen leiden, 's Middags is er een boekenmarkt waar ook bekende kinderboekenschrij vers als Paul van Loon, Hans Ha gen en Francine Oomen rondlo pen. Ook wordt er gevoetbald, de wedstrijd gaat tussen Ajax en FC Sprookjesbos. Brace zet samen met EliZe de Aren A op zijn kop en de Cheerleaders van de Amsterdam Admirals laten zich bewonderen. Iedereen kan hiernaartoe. Er mogen maxi maal 12.000 kinderen de Arena in. Aanmelding gaat via www.abnamro.nl/kinderjury of www.kinderjury.nl. De stemperiode voor de pu blieksprijs voor het mooiste kinderboek loopt van 1 februari tot en met 15 mei. li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49