BoekieBoekie maakt de post altijd spannend DJ Jean voelt zich een echte rocker Controle met spatje bloed Lm tóïüü Hiphoppers kort vast in Duitsland Illustratie door Sünne Walter bij Novemberdag van Hans Manz. Wat nu een tijdschrift in boekvorm is vol verrassen de verhalen en tekeningen in kleur over kunst en literatuur voor kinderen, was een paar jaar terug een blad ietsje groter dan een schoolschrift, en nog wat langer geleden een dun krantje van vier bladzijtjes met iets over lezen en kinderboeken. Wie aan de zin hierboven vol doende had om te weten dat het om BoekieBoekie gaat, is vast en zeker al een hele tijd abonnee van het tijdschrift waarvan in 1991 het nulnummer verscheen en dat sinds 2002 lezers verrast met telkens weer een aflevering die lijkt op de vorige en die toch anders is. Neem nu nummer 62 dat kort geleden in de bus viel. - Van de straat heet het en het telt 48 pagina's in een prenten boekformaat. Nummer 61, De film in, is op een randje na even groot, maar ongeveer twee keer zo dik en bijna vierkant. Nog op vallender is Rap met zestig lang werpige smalle pagina's. Genoeg over het foimaat, verder over het binnenwerk, daar gaat het tenslotte om. Van de straat is een bijzonder Boe- kieBoekienummer met negenentwin tig gedichten van dichters en kinde ren. Een van de 'echte' dichters is de Zwitser Hans Manz met Novemberdag. Mist, die alles verslindt: elk huis, elke boom, elke struik. Een kind schreeuwt van het bal kon: 'Ben alleen, eindelijk alleen op de wereld!' En vanuit de mist komt het ant woord: 'Ik ook!' Het gedicht wérd uit het Duits vertaald door Jet Manhro, maar BoekieBoekie zou BoekieBoe kie niet zijn als het daar bij bleef. Behalve in de oorspronke lijke taal kun je het dus ook nog lezen in het Engels en het Frans. Of dat nou zo spectaculair is? Ja en nee. Nee, als je met alleen het Nederlands al meer dan tevre den bent. Ja, als je het in zo'n vreemde taal hardop leest en merkt dat je heus geen talenwon der hoeft te zijn om er van te kunnen genieten en zelfs een boel van te snappen. Poem Express Van de straat is de dichtbundel van de Poem Express, het kunst- en gedichtenfestival voor kinderen van overal op de we reld. Elk jaar sturen duizenden jongens en meisjes van zes tot veertien jaar een gedicht van henzelf met daarbij een teke ning naar het BoekieBoe- kie-adres in Rotterdam. De mooiste gedichtenposters ko men in een Poem Expressboek en worden tentoongesteld op de Poem Expo, een tentoonstelling die van stad naar stad reist en van hier tot in verre buitenlan den. Zo'n gedichtenposter is die van Piotr Sochaczewski van negen uit Polen. Hij schreef een ge dicht over hoe moeilijk hij het vindt een gedicht te schrijven: 'Chocbym sie nie wiem Jak sprezat To i tak Za zadne skarby Nie wymysle Wiersza' 'Al span ik me nog zo in/Toch kan ik voor geen goud/Een ge dicht verzinnen' Vorig jaar werd studenten aan alle Nederlandse kunstacade mies gevraagd een illustratie te maken bij een van de prijsge- dichten voor Van de straat. Win nares van de Art Award 2006 werd Sünne Walter uit Duits land. Ze studeerde aan de Aca demie Minerva in Groningen en werd bekroond voor haar teke ning bij Novemberdag van Hans Manz. Een speciale prijs, de Poem Award, kregen Ahmet Tasgin (10) uit Nederland en Gregor Borstnar (10) uit Slovenië. Hun gedichten en de tekening die ze erbij maakten hangen naast el kaar in zaal 1 van de Poem Gale rie en staan op pagina 30 en 31 van de gedichtenbundel. En om dat de BoekieBoekie-redactie vindt dat een prijs winnen voor alle abonnees een feestje moet zijn, verrast ze jou met de ge- dichtanposters van Ahmet en Gregor als boekenlegger. Zulke en andere bijgevoegde ex traatjes maken het openen van de envelop met een nieuw Boe- kieBoekie-nummer altijd tot een spannend moment: 'Wat zul len ze nu weer be- dacht hebben?' Ben je benieuwd naar het mooiste tijdschrift in Ne derland over kunst en literatuur voor kinderen, maar niet zeker of je een abonnement wilt van je zuinig bij elkaar gespaar de centjes? Zou je graag mee doen aan de volgende Poem Ex press (alleen of met een groep je), maar weet je niet goed hoe je dat móet aanpakken? Ga dan eens kijken op de jeugdafdeling van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Daar staat tot en met 4 maart de Poem Expo. Jan Smeekens BoekieBoekie nummer 62: Van de straat. Autoped; 6,50. Jaara bonnement (4 nummers) kost €27,50. Meer informatie op www.boekie-boekie.nl met o.a. alles wat je moet weten om mee te kunnen doen aan de volgende Poem Express. BoekieBoekie, Postbus 4223, 3006 AE Rotter dam. Tel: 010-4767381. Poem Expo tot en met 4 maart in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Vergeet niet aan de balie bij de jeugdafdeling te vragen naar de gratis BoekieBoekie-ma- terialen. Als je dichter bij Rot terdam dan bij Middelburg woont kun je tot en met 26 fe bruari ook naar de Poem Expo in de theaterkelder van boekhan del Donner in Rotterdam. Doen, want daarna zul je ervoor naar Berlijn moeten. Of naar Prades-le-Lez! Gedichtenposter van Piotr Sochaczewski in Van de straat. zaterdag 4 februari 2006 DJ Jean (37) kijkt beteuterd uit het raam van zijn penthouse in Almere. Hij heeft alweer genoeg van het luxe ap partement dat het 'rustpunt' in zijn hectische leven had moeten zijn. Jean, een van de hoofdacts op Trance Energy in Utrecht op 11 februari, verhuist binnenkort samen met zijn Ferrari weer naar het bruisender Amster dam. De house-dj, al twintig jaar in het vak, is in bijna alles het te genovergestelde van de huidige dj-top van de wereld. Terwijl dj's als Tiësto en Armin van Buuren na optredens via de ach terdeur naar hun hotel vervoerd worden, duikt Jean na zijn sets de feestende massa in. En in te genstelling tot de vaste relaties van de eerste twee, kleeft aan Jean het beeld van notoire vrou wen verslinder. Jan Engelaar, zo als hij in het dagelijkse leven heet, pakt zijn vak heel anders aan dan de nieuwe generatie plaatjesdraaiers. „Ik ben rock-'n-roll in hart en nieren, dat kun je volgens mij van veel anderen niet zeggen. Die gaan na een optreden hup naar vrouw en kinderen. Daar is niks mis mee, maar dat is aan mij niet besteed. Ik ben onder deel van het nachtleven, dat we reldje past mij als een maatpak. Ik ben een vrijgevochten type." Maar zijn imago als liefhebber van jonge vrouwen wil hij toch wel even nuanceren. Zeker nu hij verwoede pogingen doet om zijn weggelopen vriendin te her overen. „Dat verhaal in Nieuwe Het Amerikaans-Nederland se hiphopcollectief Wu-Tang Killa Beez is vorige week enkele uren vastgehouden in het Duitse Rastatt. De politie, voorzien van knup pels en honden, arresteerde de groepsleden bij hun hotel. Het optreden van de politie volg de na een valse melding van de Duitse promotor dat de groepsle den bewapend waren. ANP Paar kilootjes teveel? Misschien heb je dan iets aan de tip van Mano Don(14) uit Middelburg. Stap 1: Neem een beetje groot formaat vuilniszak, knip er een gat in en trek hem als een shirt over je lijf. Stap 2: Ga een uurtje of wat flink bewegen en voila, je bent door vochtverlies zo een paar kilo kwijt. Toegege ven: het is een paardenmid del en het behoort zeker niet tot Mano's dagelijks ritueel. De sporter van Taekwondo Middelburg probeert zijn gewicht vooral op peil te hou den door intensieve training. Drie keer per week staat hij in sporthal De Kruitmolen in Mid delburg te sparren. „Reken maar, dat je dan ook de nodige liters vocht kwijt raakt", merkt hij fijntjes op. Teakwondo, letterlijk vertaald: trappen (tae), stoten (kwon) en 'do' de weg, want de Koreaanse vechtsport is een training voor lichaam en geest. Mano: „Taek wondo is een stijlvolle, maar heel snelle vechtsport. Het ac cent ligt op de voeten en de be nen. Taekwondo is vooral een sport om je zelfvertrouwen op te krikken, maar respect voor je te genstander is het allerbelang rijkst. Taekwondo is met name ook een kwestie van zelfbeheer sing en discipline." Een hielkick, een backfist, een speervinger. Het klinkt behoor lijk dreigend. „Tuurlijk, een goeie kick met je voet of een knallende vuistslag kan behoor lijk aankomen", geeft taekwon- doka Zenna van der Mei (17) toe. „De kunst is om flink uit te delen en weinig te incasseren. Toch is het echt geen macho- sport. Het is gecontroleerd slaan en schoppen volgens bepaalde stijlfiguren. Daar train je jaren op. Met zelfverdedigingstechnie ken leer je jezelf te verdedigen tegen allerlei soorten aanvallen: vastpakken, klemmen, verwur- Revu heeft me echt boekingen gekost", vertelt hij. Een paar jaar geleden trok het blad een week met hem op aan de Spaan se kust en beschreef hem uitein delijk als een pervers mannetje dat alleen maar achter jonge vrouwen aanzat. „Dat kwam hard aan. Dat beeld klopte van geen kanten, ik val helemaal niet op meisjes van Zestien. Ik kies mijn vriendinnen door gaans ruim boven de twintig uit." Gaynight Toch is zijn 'foute' imago niet helemaal uit de lucht gegrepen, bekent hij. „Ik heb het ooit zelf in gang gezet. Ik draaide onder meer op de beruchte gaynight in de Amsterdamse IT. Na een tijd je bleek ik tot mijn schrik be kend te staan als gay-dj. Om te bewijzen dat ik hetero was, ging ik toen met zoveel mogelijk meisjes zoenend op de foto. Maar dat liep een beetje uit de hand", zegt hij lachend. Steeds meer dj's draaien hun muziek van cd of laptop. Vinyl- fanaat Jean vindt het een jam merlijke ontwikkeling. „Je hoeft geen 'skills' meer te heb ben. Vroeger moest je reputatie opbouwen door week in week uit in clubs te draaien. Nu scoor je één hit en sta je vervolgens op alle feesten. Mensen die tech nisch gezien vrij weinig kunnen, worden op een voetstuk gezet. Zelfs soapsten-en worden dj", verzucht Jean. „Ze kunnen veel van me zeggen, maar technisch gezien sta ik aan de top van Ne derland." Toch heeft ook Jean zich moeten aanpassen aan de veranderde rol van de dj. Vroe ger stond hij anoniem in een hoekje, tegenwoordig staan de spotlights op hem gericht. En verwacht het publiek opzwepen de gebaren. Voor een dj van de oude stempel als Jean valt de popsterrenstatus hem zwaar. „Sinds Tiësto probeer ik ook een beetje jolig uit de hoek te ko men. Ik heb zelfs voor de spiegel zitten oefenen hoe ik op Trance Energy mijn handen in de lucht moet gooien, haha." Cyril Snijders DJ Jean nuanceert zijn imago van liefhebber van jonge vrouwen. foto ANP Zenna van der Mei (links) en Mano Don. gen, noem maar op. Met breek- technieken leer je bijvoorbeeld een plankje door midden te schoppen of te slaan. Heel spec taculair, maar het is maar een onderdeel van de hele sport." Vlinder De lichtvoetige Zenna heeft in middels haar taekwondosporen ruimschoots verdiend. Haar fi guur suggereert een glanzende carrière als ballerina in het Zwa- nenmeer, maar schijn bedriegt. In de dojo vlindert ze weliswaar lichtvoetig om haar tegenstan der heen, maar haar razendsnel le kicks laten een zeer geoefen de taekwondoka zien. Vele natio nale titels staan er achter haar naam en ook bij de Open Itali aanse kampioenschappen in 2003 was ze met haar vierde plaats een sportieve verrassing voor vriend en vijand. Ook Mano heeft de nodige Ne derlandse titels vergaard en bei den maken intussen deel uit van de nationale selectie. Mano: „Zo krijg je de kans om ook interna tionaal ervaring op te doen. He laas moeten we wel vaak ver rei zen voor een paar uur training. Groningen ligt.echt niet naast de deur. Gelukkig worden de trainingen ook op andere loca ties gegeven en dan is het wel aan te rijden." Alle trainingen staan min of meer in het teken van het Euro pees kampioenschap in Roeme nië. „Dat is in mei en moet echt een hoogtepunt worden", vindt Zenna. „Daar vecht je tegen alle Europese toppers en weet je ook meteen hoe je er zelf voorstaat." Mano en Zenna zijn beiden in het bezit van de zwarte band, de eerste Dan. Zenna: „Je bent ja ren bezig om alle Dans in je be zit te krijgen. Voor elke Dan moet je examen doen." Op tafel liggen de redelijk ver sleten handschoenen van Mano. Net uit de wasmachine. „Er kan wel eens een beetje bloed aanzit ten", grijnst hij veelzeggend. „Het klinkt misschien gek, maar taekwondo is absoluut een hele beschaafde sport, waar weinig blessures voorkomen. Geschikt voor jong en oud. Spectaculair en dynamisch voor de toeschou wers en een sport waar je op een positieve manier al je energie in kwijt kunt. Wie meer wil weten moet op 19 maart maar eens een kijkje komen nemen bij de Open Zeeuwse kampioenschappen in de Kruitmolen in Middelburg. Dan kan iedereen met eigen ogen zien wat een geweldige sport taekwondo is." Hans Segboer foto Lex de Meester ,Tk zm. 5KARBY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 48