NS gaan ruim driehonderd kantoorbanen schrappen bronzen geroofd Joop van der Reijden ■was almachtig leider Bisdom Groningen erkent Friese wortels Actievoerders vervangen tijdelijk directie Schiphol -Rembrandt zou later geboren zijn 1927 - 2006 Films in de prijzen yiiljoenemchade door diefstal uit openbare ruimtes Verzekering tegen vogelpoep Dick Bruna krijgt museum Jongen steekt vader op school neer Blowverbodsbord te koop Dief zwemt ijskoude Maas over Rotterdammer voelt zich minder thuis in eigen stad DUISENBERG-REGELING 4:piSTERDAM - Het geboorte- kar van Rembrandt van Rijn is eer waarschijnlijk niet 1606 1607. Dat concludeert his toricus Jaap de Jong op grond an bronnenonderzoek. >e viering van Rembrandts vier- onderdste geboortedag in 2006 gebaseerd op een boek van b Jansz Orlers uit 1641. Vol- ens De Jong, (Vrije Universi- eit Amsterdam), is die medede ling betwistbaar, omdat ze niet iet documenten is onderbouwd gj. n door andere bronnen wordt '2g weersproken. Activisten van Milieudefensie verlaten, begeleid door een overmacht aan marechaussee, zonder slag of stoot het hoofdkantoor van de Schiphol Group. foto Rick Nederstigt/ANP door Eelco van der Linden SCHIPHOL - Zo'n vijftig leden van Milieudefensie en omwonen den van Schiphol hebben gis teren de directie van de lucht haven gedurende enkele uren 'vervangen'. De activisten - voor de gelegenheid netjes in het pak - drongen 's ochtends de kan toren binnen en installeerden poor Leo van der Ruit IZEN - Joop van der Reij- geboren Leidenaar, was om- ipotent, de econoom bekleedde in zijn leven talloze functies; bij overheid, in de maatschappij ïn in de sport. ohannes Piet van der Reijden 'erd op 7 januari 1927 in Lei engeboren. Zijn ouders dreven wasserij. Zijn eerste baan het doctoraal examen in 954 was gedelegeerde van de y ezamenlijke ziekenfondsen, te- enwoordig de VNZ. 'in 1982 kreeg hij nationale be- tendheid als staatssecretaris an WVC in het eerste kabinet ubbers. Elco Brinkman was jn minister. „Ik had met hem ni:' en vader-zoonrelatie." Groep, een zeer bekritiseerde daad. De tv-zender ging als Yorin verder. Tussendoor accepteerde de trou bleshooter nog talloze andere tij delijke bijbanen, ondere andere bij de VAM, Zilveren Kruis, Leidse Sportstichting, gemeente en der Reijden keerde niet te- in het kabinet Lubbers II. In 7 betrad hij de omroepwe- dd als voorzitter van de NOS interim-voorzitter van de aad van commissarissen van et NOB. Drie jaar streefde hij ijn doel 'een wij-gevoel krij- en' na. 1990 stapte hij over naar de wigerenomroep Veronica. Die benoeming sloeg in de omroep- hngen en in politiek Den Haag als een bom. Voor hij begon erklaarde de toen 63-jarige: Het is een van de laatste uitda gen die ik nog kan beleven." an der Reijden trad met Vero- hca uit de Holland Media zich als 'nieuwe ploeg' om een tienpuntenplan te presenteren voor een schoner en stiller Schiphol. De Marechaussee maakte 's middags een einde aan de actie zonder arrestaties te verrichten. „Schiphol moet ophouden als een verwend kind te klagen dat de huidige regels voor geluidso verlast verdere groei van Schip hol in de weg staan", zei Joris Wijnhoven van Milieudefensie in de hal van het kantorencom plex. Schiphol groeit harder dan werd verwacht en begint daardoor de afgesproken gren zen van geluidshinder te nade ren. Die grenzen zijn vastgelegd in de Luchtvaartwet van 2003, die volgende week door de Tweede Kamer wordt geëvalueerd. De activisten onderstreepten dat Schiphol in die nieuwe wet al veel extraatjes heeft gekregen, onder meer in de vorm van opge rekte geluidsnormen. Schiphol vraagt nu echter om 'flexibeler regels'. „Overschrijdingen op de ene plek willen ze compenseren op andere plekken, maar zo zijn de omwonenden vogelvrij", be toogde Wijnhoven. Laurens Ivens, een inwoner van de Am sterdamse wijk Slotervaart, zei het spuugzat te zijn. „Het is tijd voor een nieuwe koers. En er is een rol voor de gemeente Am sterdam, die aandelen heeft in Schiphol en verdere groei moet blokkeren." Milieudefensie en de omwonen den eisten dat Schiphol zich aan de afspraken houdt zoals die in 1995 zijn vastgelegd in het zogeheten dubbelbesluit (wel groei, maar minder overlast), de Europese normen worden gehan teerd voor luchtkwaliteit en de landingsrechten voor vliegtuig maatschappijen worden gekop peld aan geluidsoverlast en ver vuiling. De actievoerders hadden ge hoopt tot vandaag te blijven. De echte directie van Schiphol liet zich tijdens de actie niet zien. GPD Ook was hij interim-directeur bij de voetbalclub Feyenoord en interim-preses bij de sportkoe pel NOCNSF. Joop van der Reij den beschikte over een dikke huid en gebruikte charmante omgangsvormen en harde verga dertechnieken. Joop van der Reijden werkte als AOW'er nog vele jaren door. „Plezier dreef mij", legde hij uit, „niet de macht. Het woord macht is nooit in mijn hoofd op gekomen." Waar hij verscheen, werd hij wel met de nodige argwaan ge volgd. De man zelf zat daar nooit mee. „Rendement", zei hij dan, „dat is waar het om gaat." ANP Door Dylan de Gruijl UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen gaan ruim 300 ba nen onder het kantoorpersoneel schrappen. De sanering is vol gens het bedrijf noodzakelijk om te zorgen dat de NS ook na 2015 nog treinen mogen laten rij den in Nederland. Het huidige vervoercontract voor het trein verkeer loopt in 2015 af, en de NS voelen nu al de hete adem van de goedkopere concurrentie in de nek. Het bedrijf kondigt de nieuwe bezuinigingsronde aan in het in terne rapport 'Anders denken, beter doen'. De banen verdwij nen vanaf 2007 op de afdeling die zorgt voor treinplanning en bijsturing van ontregelingen. Daar werken ongeveer duizend medewerkers. Ook moet nauwer worden sa mengewerkt met spoorbeheer- (Advertentie) BRAND II COLIJN BELLEN 0113-213720 der ProRail. Een woordvoerder van bevestigt dat NS fors in de organisatie snijden. „We willen slimmer en efficiënter gaan wer ken." Ondermaatse prestaties en hoge personeelskosten maken de NS ongerust over de toekomst, zo blijkt uit het rapport. Vooral de mogelijkheid dat het vervoercon tract met het Rijk na 2015 uit handen moet worden gegeven, baart het bedrijf zorgen. De NS hebben tot 2015 het exclusieve recht om het personenvervoer op de drukke spoorlijnen in Ne derland te verzorgen. In 2015 volgt een nieuwe aanbesteding, BEVEILIGINGSBEDRIJF Lewestraat 43 Goes/Kloetinge www.colijnbv.nl ROTTERDAM - De films Walking on the wild side van Han Jie (1), The dog pound van Manuel Nieto Zas (r) en Old Joy van Kel ly Reichardt (m) wonnen gisteren tijdens het Internationaal Film Festival Rotterdam (IFFR) de Tiger Awards. De uitreiking voor de beste speelfilms van het festival vond plaats in De Doe len. foto Robin Utrecht/ANP waarbij ook andere - vermoede lijk buitenlandse - partijen mee bieden. Als de NS hun voortbe staan willen garanderen, moe ten ze dat contract opnieuw bin nenslepen. Daarover maakt het bedrijf zich nu al zorgen. Zo lukt het niet het aantal vertragingen voldoen de terug te dringen. Zicht op ver beteringen is er ook niet. 'Het plafond van de verbeteringen lijkt in zicht', stellen ook de NS in het rapport. 'Alle inspannin gen ten spijt lukken het de NS niet om de belangrijkste van on ze prestatie-indicatoren - de punctualiteit - structureel ver der te verbeteren'. Ook zijn er zorgen over de grote kostenpost van het kantoorper soneel. De afgelopen jaren wer den al 1240 banen weggesneden, maar dat blijkt onvoldoende. 'Met goede prestaties alleen red den de NS het niet', is de conclu sie.'Met name bij de aanbeste dingen zijn de NS hier ten op zichte van de concurrentie in het nadeel. De huidige inrich ting is te duur en niet voldoende efficiciënt'. FNV Bondgenoten zegt op voorhand gedwongen ontslagen niet te accepteren. De vakbond heeft volgende week spoedoverleg bij de NS-directie en werkt aan een alternatief plan om de sociale gevolgen te beperken. „Het lijkt wel of ze de handdoek in de ring hebben ge gooid." GPD Vrijplaats folgens directeur Cees Kortleve jan kunstverzekeraar Aon Art- leope is Nederland eén 'vrij- Blaats voor gestolen kunst'. „Niet alleen voor voorwerpen die in Nederland zelf worden gestolen, maar ook voor kunst uit het buitenland. Wij kennen geen gespecialiseerde op sporingsdiensten, zoals ze die in andere landen wel hebben." Overigens zijn de meeste beel den niet verzekerd, omdat dit te duur is. Medewerker Het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) beschikte tot drie jaar geleden over één mede werker die zich bezighield met de opsporing van gestolen kunst voorwerpen. Die is inmiddels met pensioen en heeft geen op volger gekregen. Staatssecretaris Medy van der Laan (cultuur) heeft de politie gewaagd een aparte databank op te zetten met gegevens over gestolen kunst. Van der Laan heeft met haar Europese collega's afgesproken dat zo'n databank er komt. De Raad van Hoofdcommissarissen moet daarover nog een besluit nemen. Waar de gestolen objecten blij ven, is door de gebrekkige op sporing onduidelijk. Smelters en metaalhandelaren achten de kans groot dat bronzen beelden worden omgesmolten. „De bronsprijs is nu hoog", al dus Jan van der Koppel van me taalgroothandel Kapteijn in Am sterdam. Ook de politiekorpsen Noord- Brabant en Midden- en West- Brabant zeggen er van uit te gaan dat beelden bij smelters of metaalhandelaren belanden. GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - Het bisdom Gro ningen heet voortaan bisdom Groningen Leeuwarden. Dat maakt bisschop Willem Eijk van daag bekend tijdens de feestelij ke kerkdienst ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het bisdom. „Daarmee doen we recht aan de geschiedenis", zegt Eijk. In de zestiende eeuw waren er in het Noorden twee zelfstandige bis dommen: Groningen (waartoe ook Drenthe behoorde) en Leeuwarden. Die gingen na een aantal jaren op in het aartsbis dom Utrecht. In 1956 werd het huidige bis dom Groningen heropgericht. Naast Groningen en Drenthe, be horen daartoe ook Friesland en de Noordoostpolder. Eijk: „Het lag voor de hand van Groningen en niet van Leeuwarden de bis schopsstad te maken. Gronin gen is toch de metropool van het Noorden." Om aan te geven dat Leeuwar den aan de basis heeft gestaan van het huidige bisdom, is bij de Congregatie van de Bisschop pen van Rome een verzoek inge diend de naam te wijzigen. Dat is goedgekeurd omdat „het veel kan bijdragen aan een goede uitoefening van de zielzorg wan neer er rekening wordt ge houden met de verscheidenheid van het Godsvolk en de eigen aard van aardrijkskundige en historische personen of plaat sen", schrijft de congregatie. GPD oor Jan Salden en klep van der Linden |EN haag - Uit tuinen, par en andere openbare ruimtes ijn de afgelopen jaren honder- bronzen beelden gestolen. s le dieven verkopen ze door of toelten ze om. Politie en justitie ■oen vrijwel niets om de kunst- in ierken op te sporen. De kans m-at ze ooit worden teruggevon is daardoor nihil. ,)at zeggen galeriehouders, kun en de verzekerings De schade die /e'het de diefstallen is gemoeid, e|opt in de miljoenen. Kunste- klars zijn wanhopig. „Wat is dit orlor een land, waar kunst niet kan staan?", zegt kunste Jits Bakker uit De Bilt, wie 22 beelden zijn gesto- afgelopen maanden ver renen onder meer in Maas- icht, Schiedam en Den Haag nnliverse bronzen sculpturen. In oord-Brabant is er sinds de imermaanden zelfs een hausse ian diefstallen van beelden en laquettes uit onder meer par kerken en tuinen, beelden worden hoogstwaar- fhijnlijk doorverkocht of omge- 'ïolten. Brons levert ongeveer ie euro per kilo op. Volgens de jhstsector nemen politie en jus de kunstroven niet serieus, is geen landelijke databank korpsen wisselen amper in- ïatie uit. „Als er in ^oord-Holland een beeld ver fijnt en het wordt in Fries- ind verkocht, is er geen haan ie er naar kraait", zegt jurist Igar Tijhuis, die aan een proef- Chrift over gestolen kunst ferkt. zaterdag 4 februari 2006 3 DEN HELDER - Zul je altijd zien. Als je net de ramen hebt gelapt, poept er geheid een vogel tegen. Glazenwas ser K. Kwaaitaal uit Den Helder heeft er iets op gevon den: klanten kunnen zich bij hem tegen dit onheil verzeke ren via de 'shitverzekering'. „Ik voelde me een beetje schuldig als ik langs klanten reed waar vogels tegen de ramen hadden gepoept. Ik maakte het schoon als ik het zag, als service, maar dat is onbegonnen werk." De verzekering geldt alleen voor ra men die binnen een week na het lappen zijn bevuild. GPD UTRECHT - Dick Bruna krijgt op 18 februari zijn eigen museum. Het 'dick bruna huis' is geheel gewijd aan het oeuvre van de tekenaar van Nijntje. Het huis is onderdeel van het Centraal Museum in Utrecht. In het museum is een selectie te zien van de ruim tweedui zend boekomslagen, die Bruna vanaf de jaren veertig maakte. Ook ontwierp hij honderd affiches, tientallen briefkaarten en prenten en verscheidene postzegels. Origi nele schetsen brengen de ontwikkeling van Nijntje in beeld. In vijftig jaar is het konijntje uitgegroeid tot een in ternationale bekendheid en designicoon. ANP CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Een 15-jarige jongen heeft donderdag op zijn school aan de Merellaan in Capel- le aan den IJssel zijn vader met een mes en een glas in zijn hoofd gestoken. Vader en zoon hadden een gesprek met de schoolleiding over het gedrag van de jongen. Tijdens dit gesprek ontstak de tiener in woede, aldus de politie gisteren. De 51-jarige vader uit Schiedam raakte niet ern stig gewond. De jongen is aangehouden. ANP AMSTERDAM - Het Amsterdamse stadsdeel De Baarsjes verkoopt het verbodsbord dat sinds woensdag jongeren er op wijst dat zij niet op en rond het Mercatorplein mogen blowen. De borden kosten 90 euro per stuk. Snel al werd het eerste bord ontvreemd. Ook de nieuwe blowverbodsborden verdwenen in hoog tempo. De Baars jes besloot wegens de enorme belangstelling, ook van bui ten Amsterdam, de borden te koop aan te bieden. De op brengst gaat naar een goed doel. ANP MAASEIK - Een 26-jarige man uit Weert is in de nacht van donderdag op vrijdag de Maas overgezwommen in een poging aanhouding door de politie van het Belgische Maaseik te voorkomen. Hij werd alsnog ingerekend. Dat meldde de politie Maasland in Maaseik gisteren. De verdachte had op de parkeerplaats aan de Maasbrug in Maaseik een ruit van een auto ingeslagen en daar een tas uit gestolen. De gedupeerde waarschuwde de politie. De man rende daarop de Maasbrug over naar Nederland, maar hij realiseerde zich dat hij zijn auto in Maaseik had laten staan. Omdat de politie de Maasbrug in de gaten hield, zwom hij de ijskoude Maas over terug naar zijn au to. De man werd uiteindelijk opgepakt toen hij doornat en verkleumd in een wei liep. ANP door Danielle Berloth ROTTERDAM - Ongeveer een derde van de Rotterdammers voelt zich minder thuis in zijn stad dan vijf jaar geleden. Dat bleek uit de resultaten van de stadspeilingen die gisteren zijn bekendgemaakt tijdens de slot manifestatie van de integratie campagne Rotterdam Mee! in de Van Nellefabriek. Meer dan 1600 inwoners van Rotterdam vulden de enquête over onder meer integratie in. Vooral Rotterdammers van Turkse/Marokkaanse (42 pro cent) en Kaapverdische (47 pro cent) komaf gaven aan zich min der thuis te voelen dan in 2001. Uit de peiling blijkt ook dat ruim 90 procent van de Rotter dammers vindt dat alle inwo ners van de stad Nederlands moeten kunnen spreken. Die stelling staat ook in de Rotter dam Code, een verzameling ge dragsregels voor burgers die vo rige maand werd gepresenteerd. Meer verdeeld zijn de Rotter dammers over de toekomst van de stad. Bijna de helft (49 pro cent) denkt dat in 2015 bevol kingsgroepen totaal langs el kaar heen leven, terwijl 45 pro cent denkt dat het integratiepro bleem dan niet meer bestaat. De resultaten van de enquête wor den aangeboden aan het volgen de college van burgemeester en wethouders. ANP (Advertentie) GRATIS VOORLICHTINGSAVOND OVER DE m.m.v. de stichting Platform Aandelen Lease - advocaten - Leaseproces Bij de Duisenberg-regeling krijgt u uw geld (inleg) niet terug. Hoe groot is de kans om uw geld via een procedure wel terug te krijgen? WOENSDAG 8 FEBRUARI MIDDELBURG Hotel Arneville, Buitenruststraat 22, aanvang 19.30 uur Ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor meer informatie bel 0800-2005 of kijk op www.platformaandelenlease.nl of www.leaseproces.nl Advertentie MEDIA MARKT PRIJS ar*. Aanzoek zonder ringen Bij Media Markt hoef je je op zondag niet te vervelen! CD-single 5p 5 februari Hr r; 12.00 uur tot 17.00 uur I W geopend. aanbieding mot do

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3