Houten huizen veroveren het land Met lobelia' s de winter door Milka-woning uit Litouwen Stoere romantiek in Engels eiken Een Ests huis trekje aan als een warme trui W 9 Buiten koken Stofzuigen Kraan Designhal zaterdag 4 februari 2006 Als het aan tuinkenners ligt, ko ken wij dit jaar allemaal buiten. Natuurlijk komt de ouderwetse barbecue tevoorschijn, maar in de tuin schijnt nu ook een com pleet fornuis te horen staan. Vol gens producent van tuinmeubi lair Bowisse - die een robuuste houten buitenkeuken op de markt brengt - treden wij daar mee in de voetsporen van de Au straliërs. Daar is buiten koken een heuse levensstijl. Maar ja, daar schijnt de zon ook vaker dan bij ons. Het bedrijf is van 9 tot en met 12 februari te vinden op de Outdoor Kookfair in Zwol le. Het evenement van de Dutch Barbecue Association is gekop peld aan de tuinbeurs Tuinidee. De beurs vindt plaats in de IJs- selhallen, Rieteweg 4 in Zwolle. Informatie: www.outdoorkook- fair.nl Zet er een Landrover bij of een oude Austin Healy; een paar wellies bij de deur en een waxcoat aan de haak. Laat een Yorkshire terriër rondlopen en je waant je in Engeland. Maar dit is Broekhuizen, onder de rook van Meppel. En de hout bouw is weliswaar van Engels eiken, maar gewoon door plaat selijke timmerlieden in elkaar gezet. Stoerheid en romantiek hangen in de lucht. „Zowel mannen als vrouwen kunnen hier verliefd op worden", meent Mira Bloe men, directeur van English Heri tage Buildings. Samen met haar man Ren verkoopt zij deze stoe re romantiek in Nederland; en met groeiend succes. „Mensen herkennen steeds meer de solide kwaliteit van eiken." Het concept van English Herita ge Buildings - niet te verwarren met gelijknamige badkamerac- cessoires en de bekende 'trust' - is ontwikkeld door een Engelse architect, die vaak betrokken was bij verbouw en restauratie van landgoederen. „Daar kwamen dan steeds nieu we bijgebouwen bij, zoals gara ges, tuinkamers, ateliers en paar denstallen." De architect stan daardiseerde die bouw. Op basis van dwarsdoorsneden en profie len kan een ontwerp gemaakt worden dat vaksgewijs kan wor den uitgebreid. Van een eenvou dige open tweevaksgarage tot een gastenverblijf met meerdere kamers, alles wordt met eiken palen en schoren gebouwd. En met de traditionele pen-gatver- bindingen. Er komt geen spijker aan te pas. Het echtpaar Bloemen kwam in aanraking met English Heritage Building via een advertentie in een oldtimerblad, waarin impor teurs voor de Benelux werden gezocht. „In Nederland wordt wel steeds meer gebouwd, maar dat is vooral houtskeletbouw naar Fins of Zweeds voorbeeld met vurenhout als basis. Eiken hout is weliswaar veel duurza mer en sterker, maar ook aan zienlijk duurder. Dus kostte het wel enige moeite de scepsis van klanten te overwinnen." Maar dat lukt steeds beter. Ze ker in een landelijke omgeving van bijvoorbeeld Drenthe pas sen de Engelse landschapsstijl en grijs eiken misschien wat be ter dan de Scandinavische stijl van naaldhout en blauw, geel en rood. „Voor de Nederlandse markt hebben we het concept wel enigszins aangepast, vooral bij de dakbedekking. Waar men in Engeland vooral werkt met shingles, passen we hier vooral dakpannen en soms riet toe. Je kunt natuurlijk ook wisselen in gevelbekleding, met verschillen de houtsoorten of zelfs andere materialen." Bij English Heritage Buildings werken ze volgens het principe dat het frame van het gebouw een gegeven is, maar dat de ver dere invulling volledig door de klant bepaald kan worden. „Al les wordt in Engeland gemaakt op basis van de bouwtekening die we met de klant hebben op gesteld. In de fabriek in Woods Corner, East Sussex, wordt het gebouw op proef gebouwd, waarna het als pakket naar Ne derland wordt gestuurd."/GPD Informatie: English Heritage Buildings www.ehbp.nl Wonend in Baarn kregen Herman en Jolanda van Vliet behoefte aan de rust van het platteland. Samen met hun vier kinderen gingen zij op zoek naar een huis in de buurt van zijn broer en moeder in het noor den. Zij stuitten op een stuk grond met een bouwval in Doe- zum. Daar maakten zij hun droom waar: het huis is af. Nu kunnen zij oude fruitrassen telen en zeldzame veerassen fok ken en later misschien zelfs pleegkinderen opvangen. „Ik be schouw dit huis als een gift", zegt Herman van Vliet. Het hou ten huis moest uit Estland ko men. „Voor mijn werk als marktontwikkelaar kwam ik vaak in Estland. De huizen spra ken me aan. Toen we wat meer geld hadden, besloten we te im porteren." Drie vrachtwagens met 'logs', houten balken, lieten ze uit het Guido Bruinsma foto GPD Guido Bruinsma kreeg ge noeg van het volleyballen en wilde iets anders. Toen hij een oud-volleybalcollega uit Li touwen tegenkwam die hem op de houten huizen wees, besloot Bruinsma een kijkje in Letland voormalige Oostblok aanruk ken. Een aannemer uit Dokkum had in september de fundering gelegd. De eerste houten balk was een secuur werkje, daarna was het een kwestie van stape len. Tussen de balken kwam vlas, als isolatiemateriaal. Bin nen vijf weken stond de woning overeind. Van Vliet gebruikt zijn eigen huis als showmodel; hij ver koopt de loghouses namelijk ook. Het hout, de aannemer en de bouwers regelt hij voor ieder een die ook een huis uit Estland wil. „Er zijn inmiddels al wat mensen komen kijken, en zij wa ren heel enthousiast." Over de prijs kan hij weinig zeggen. „Een loghouse is niet goedkoop. Maar de uiteindelijke kosten hangen van veel zaken af. Of er geheid moet worden bijvoor beeld." Van Vliet is blij met zijn nieuwe optrekje. „Het is een heerlijk huis, je trekt het aan als een warme trui. Iedere keer als ik rond het huis loop, verbaas ik me weer", zegt hij. De verwarmde vloer is van ter racotta, verder is bijna alles van hout. De wanden, de keu ken, zelfs de douchecabines. Van Vliet houdt van natuurlijke materialen. „Hout is heel ge zond. Het is vochtregulerend en isoleert goed. Er zit geen radio activiteit in, zoals in steen. Bo vendien is een houten huis snel te bouwen. En de sfeer natuur lijk hé?" Je zou verwachten dat er veel tijd in het onderhoud van een houten huis zit, maar volgens Van Vliet valt dat reuze mee. „De balken zijn allemaal geïm pregneerd tegen schimmels. Het eerste jaar moet je twee keer beitsen, het jaar daarop nog een keer om de ontstane scheuren te bedekken. Daarna hoeft het nog maar een keer in de vijf jaar. Dat klinkt veel, maar kozijnen van een stenen huis opnieuw verven kost evenveel tijd." En het rieten dak? „Dat gaat zeker veertig jaar mee. "/GPD Informatie: www.huizenvan- hout.nl en Litouwen te nemén. Hij zag er wel brood in. „Ik vind houten huizen een mooi product", zegt Bruinsma. „Je bespaart 40 pro cent op de energiekosten, omdat ze erg goed geïsoleerd zijn. En het is gezonder wonen. Boven dien zijn de huizen erg degelijk gebouwd." Het blauwpaarse huis van de fa milie Wieggers valt meteen op tussen de bakstenen woningen. „Tja, die kleur", lacht Jos Wieg gers; „Dat was wel gewaagd. We wilden eigenlijk wit met geel, maar dat mocht niet van de gemeente. Hier vlakbij de kust vonden we een mariene kleur erg leuk. In het dorp vra gen ze vaak: Hé, ben jij van die Milka-woning?" De houtskeletwoning is ge maakt van houten panelen te gen een laag van stucwerk, osb en gipsplaat. Bruinsma ver koopt ook houtstapelbouw-hui- zen: balken die op elkaar zijn ge stapeld. Al een tijdje wilde de familie graag een houten huis. Toen ze op de website van Bruinsma te rechtkwamen, zagen zij dat Li touwers goedkoper konden bou wen dan Duitsers. „Waar begin nen we aan, dachten we in het begin soms. Het bouwen van een huis is toch vrij emotioneel. Maar de bouwvakkers uit Litou wen werkten keihard en heel precies. Nederlandse bouwers zie je na vier uur 's middags niet meer werken. De Litouwers werkten van zeven tot zeven. In tien weken stond het huis over eind. En bovendien: ze floten niet naar vrouwen." Een huis uit Litouwen importe ren, mag dat zo maar? „Er zijn geen speciale vergunningen voor nodig", zegt Bruinsma. „En de tewerkstellingsvergun ning is net afgeschaft. De wonin gen moeten natuurlijk wel vol doen aan alle Nederlandse eisen van het bouwbesluit. Ze worden opgeleverd door de Vereniging Eigen Huis." De woning van Wieggers kostte, cascogereed, 107.000 euro. Dat is inclusief dakpannen, houten vloer op de bovenverdieping, ter ras, balkon, ramen en binnen deuren. Het huis is gemaakt van de houtsoort Siberisch spruce; terras en balkon zijn-van lariks- hout. Wieggers en zijn gezin wo nen er zes weken en voelen zich al helemaal thuis. „Het huis had meteen sfeer", zegt hij ./GPD Informatie: tel. 06-222302086 en www.vg-loghouses.nl Je kunt lobelia's grofweg in twee groepen verdelen: de eenjarige soorten met honder den kleine azuurblauwe bloem pjes, die je vaak in bloembak ken en hanging baskets ziet en de min of meer winterharde soorten die soms een hoogte van wel anderhalve meter bereiken. Over die laatste, winterharde groep wil ik het hebben want over hangmandjes schrijf ik niet graag. Misschien heb ik er te vaak mijn hoofd aan openge haald. De bekendste vaste plant lobe lia is Lobelia cardinalis, een vochtminnende soort uit Noord-Amerika. Lobelia cardi nalis bloeit met spinachtige, bloedrode bloemen in de nazo mer en sterft in de winter terug tot een sappige, groenblijvende rozet. De stevige bloemstengel wordt - in vochtige grond ten minste - een meter lang. Die groenblijvende rozet is het zwak ke punt van deze lobelia, want alles wat 's winters boven de grond blijft, is kwetsbaar. Alles van waarde is weerloos, niet waar? Zo komt het nogal eens voor dat de bladrozetten van Lo belia cardinalis de winter niet overleven. Hetzij doordat ze be vriezen en anders wel wegrot ten. Je kunt daar wel wat aan doen door de planten 's winters af te dekken, maar ook dat stel len ze niet op prijs. Dus: dek er op als het vriest en er weer af als het dooit. Zo blijf je ook 's winters actief in de tuin. Slak ken zijn dol op Lobelia cardina lis en het is bijzonder navrant als je ontdekt dat de slakken in het voorjaar de planten oppeuze len nadat je ze met veel zorg door de winter hebt gecoacht. De meest gekweekte cultivar is 'Queen Victoria', met bieten- rood blad en bloedrode bloe men. Terwijl Lobelia cardinalis dus een zorgenkind is, bestaan er wel degelijk lobelia's die met het grootste gemak te kweken zijn. Zo'n probleemloze soort is Lobelia siphilitica, met kleine blauwe bloemen die wat wegval len in een overdaad aan fris groen blad. Lobelia siphilitica is door kwe kers met Lobelia cardinalis ge kruist, in een poging om de mooie rode kleur van de laatste te koppelen aan de winterhard- heid van de eerste soort. Dat is niet gelukt. Een beetje dan, want de nakomeling van beide ouders, Lobelia x gerardii, is wel winterhard maar niet rood. Lobelia x gerardii, die u meestal zult tegenkomen onder de naam 'Vedrariensis' bloeit met bloe men in een weinig interessante schakering van paarsblauw. Maar je kunt die fletse bloemen wel wat oppeppen door er bij voorbeeld knalgele rudbeckia's naast of voor te planten. Een aardige, wintei'harde, maar onbekende soort is Lobelia laxi- flora var. Angustifolia, een mondvol voor een bijna heester achtige plant met buisvormige bloempjes die van buiten koraal rood en van binnen geel zijn. Op afstand is het effect oranje. De elegante blaadjes van de plant zijn dun en spits. De bloeitijd is lang, van juni tot oktober. Ter wijl de meeste lobelia's van vochtige grond, of zelfs van moe ras houden, groeit deze laatste soort liever op droge grond, op een zonnige standplaats. De plant wordt niet hoog, nauwe lijks een halve meter, maar groeit flink in de breedte. Een vierkante meter mag je er wel voor uittrekken. Alle genoemde vaste plant-lobe- Lobelia cardinalis. lia's komen uit Noörd-Amerika, maar de meest spectaculaire van alle lobelia's komt van het zuidelijk halfrond, uit Chili. Lo belia tupa is een struikachtig vertakte plant van anderhalve meter hoog, met groot, grijsvil- tig blad en baksteenrode, ge helmde bloemen. Het is een van die onmogelijke planten die in de zomer, tijdens de groei, veel water nodig hebben en in de foto GPD winter liever droog staan. Je ziet dat wel vaker bij planten van het voor ons verkeerde half rond. Wat zij vragen is precies het omgekeerde van wat wij kunnen bieden. Maar mocht Lo belia tupa onverhoopt de winter overleven, dan is het viltige blad in ieder geval niet aantrek kelijk voor slakken. Romke van de Kaa Ook al werken niet alle exempla ren even effectief,.de stofzuiger, zonder stofzak is inmiddels inge burgerd. LG komt met twee nieuwe modellen waarvan de zuigkracht volgens het bedrijf altijd op niveau blijft. De appa- raten passen automatisch de zuigkracht aan op de hoeveel heid stof. Die is dankzij een indi cator afleesbaar, zodat zicht baar wordt op welke plaats al gezogen is. Een speciale borstel moet er bovendien voor zorgen dat huismijt uit onder meer ta pijten en matrassen verdwijnt. De dure variant (een stem geeft aan of het stofreservoir vol is) kost 399 euro, de goedkope 299 euro. Rettangolo is de naam van een nieuwe kraan in het assortiment van Franke. Opvallend is het strakke, vierkante ontwerp, dat volgens de producent van roest vrijstalen accessoires goed aan sluit bij een moderne keuken. De verschillende modellen zijn ook verkrijgbaar in chroom. Het goedkoopste model kost onge veer 450 euro. De entree van een huis zegt alles over de bewoners. Daarom komt het bedrijf Zack, vooral bekend van design accessoires, met een stijlvolle productlijn voor de hal. Deze bestaat onder meer uit spiegels (vanaf 132 euro), een kapstok (355 euro), bijzettafel- jij tje (215 euro) en krukje (255 eu- Ij ro). Een aantal artikelen is overi- i gens moeiteloos toepasbaar in andere ruimtes in huis. Informa tie: www.zack.nl Stapje voor stapje verkennen de bouwbedrijven de wereld van de 'log homes'. „Sinds de overheid aannemers verplicht 20 procent meer hout in de bouw te verwerken, merk je dat er meer interesse is om te bou wen met hout, Daarnaast is het milieuvriendelijker", verklaart redacteur Arjan de Heer van het vakblad Houtwereld. Op de website van de vereni ging van houtskeletbouwers (www.vhsb.nl) prijkt een lijst met de namen van houtskelet bouwers en houtskeletbouwtim- merfabrikanten in Nederland. Deze bedrijven bouwen alleen houten skeletten, de rest van het huis is van ander materiaal. Drie bouwers/bewoners vertel len over de geneugten van het wonen in hout. Herman en Jolanda van Vliet in hun loghouse in Doezum. foto Jan Willem van Vliet/GPD Mira Bloemen, directeur van English Heritage Buildings, foto Kees van de Veen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39