Spelen Turijn Nederlandse ploeg concurreren met tennis en voetbal PZC Medailles van turïjn 2006 Wedstrijdschema 20e Olympische Winterspelen: Turijn 10-26 februari 2006 De evenementen en de aanvangstijden Vlaggendragers Nederland vaardigt de grootste olympische winterequipe ooit af naar Turijn. Uit liefst 35 sporters bestaat de ploeg, die vertegen woordigd is in vier takken van sport (schaatsen, shorttrack, bobsleeën en snowboarden). Vier jaar geleden reisden 27 Nederlandse olympiërs naar Salt Lake Ci ty. Het record dateert uit 1980, toen Nederland 29 sporters afvaardig de naar Lake Placid. De Nederlandse olympische ploeg ziet er als volgt uit: Kijkers die niet van sport houden, zitten in de tweede helft van februari bepaald niet gebeiteld bij de publieke omroep. Nederland 2 is van 10 tot 26 februari vrijwel onafgebroken olympische zender. Voor voetbal (Champions League en Uefa Cup) en tennis (Davis Cup en het ABN Amro-toemooi) wijkt Studio Sport ook nog eens uit naar Nederland 1 en 3. „De NOS be concurreert dus zichzelf, maar voor de sportlief hebber is dit natuurlijk heerlijk", zegt Ewoud van Winsen, adjunct-hoofdredacteur van Studio Sport. Ook de NOS ontkomt niet aan de bezuinigin gen die Hilversum geselen, al zal de kijker daar voorlopig weinig van merken. Met zo'n tweehonderd uur live televisie hoeft de sportfan vrijwel geen minuut te missen van de Olympische Spelen in Turijn. De NOS zet vooral in op schaatsen, maar er wordt ook ruim aandacht beloofd voor de Neder landse bobsleeërs, shorttrackers en snow- boardsters. „Jammer is wel dat de schaatsafstanden tus sen 15.00 en 19.00 uur worden afgewerkt, een tijdstip waarop weinig mensen voor de buis zitten", zegt Van Winsen, chef d'équipe van de NOS-ploeg in Turijn. „Schaatsen is internationaal nu eenmaal" geen grote sport en dicht de gaten tussen we reldwijde publiekstrekkers als kunstrijden, skiën, ijshockey en shorttrack. Olympische Spelen in de Europese tijdzone zijn voor ons niet gunstig. Kijkcijfers als tijdens de Win terspelen in Salt Like City, toen schaatsen hier door het tijdsverschil op primetime te zien was, zitten er deze keer niet in." Presentatie De schaatswedstrijden worden niettemin 'goed aangekleed'. Mart Smeets presenteert alle middaguitzendingen vanuit de ijshal Oval Lingotto, de analyses komen van Ria Visser. Zij krijgt assistentie van schaatsers die zich niet hebben weten te kwalificeren voor Turijn. Henk Gemser is sinds het begin van dit schaatsseizoen niet meer te zien als expert. Van Winsen: „Zijn optreden in onze uitzendingen ging niet samen met de functie bij NOCNSF, die hij sinds het eind van het vorige seizoen vervult." De rondetijden krij gen we zoals gewoonlijk te horen van Her- bert Dijkstra, Frank Snoeks en Martin Hers man. De schaatsafstanden worden, net als alle an dere olympische wedstrijden, in beeld ge bracht door de Italiaanse 'host broadcaster', maar de NOS stelt zelf nog vijf camera's extra op langs de ijsbaan. „Dat doen we ei genlijk altijd omdat we zelf vaak andere keuzes maken dan de centrale regie", ver klaart Van Winsen. „De botsing van Verhei- jen en Uytdehaage in Hamar konden we bij voorbeeld dankzij die eigen camera's zo snel laten zien." Sportwinter Daarnaast leveren de eigen mensen op de ijs baan beeldmateriaal aan voor de 'omlijsten de uitzendingen', zoals het Olympische Spe len Journaal dat Dione de Graaff elke avond om 19.45 uur presenteert, en Studio Sportwinter, waarin Mart Smeets op de late avond (rond 23.00 uur) met gasten terug blikt op de olympische gebeurtenissen van die dag. Van Winsen: „Sportwinter komt vanuit een café in het centrum van Turijn, maar je moet je geen hossende massa's voor stellen op de achtergrond. Het is eigenlijk een typisch Italiaanse eetgelegenheid, met iets meer grandeur dan een pizzeria." Er werd gevreesd dat de NOS als gevolg van de omroepbezuinigingen in Turijn het laat ste avondprogramma tijdens een groot spor tevenement zou maken. Maar tijdens het WK voetbal is er ook weer een Sportzomer, gevolgd door de Avondetappe tijdens de Tour de France, aldus Van Winsen. „We kunnen dat betalen doordat het WK en de Tour een week overlappen en we de Avond etappe dus maar twee weken in plaats van drie hoeven te maken." Dat betekent niet dat Studio Sport verder gespaard blijft. „We moeten ook op het WK voetbal bezuinigen, maar als het goed is, merkt de kijker daar niets van. De verschra ling zal vooral ten koste gaan van de regulie re Studio Sport-uitzendingen op zondagmid dag. De bezuinigingen treffen Turijn niet, dat was al geruime tijd ingeboekt op de be groting." Berrit de Lange Schaatsen mannen Jan Bos (500,1000 en 1500) Stefan Groothuis (1000) Bob de Jong (5000,10.000) Sven Kramer (5000,10.000, ploegenachtervolging) Simon Kuipers (1500) BeornNijenhuis (500,1000) Rintje Ritsma (ploegenachtervolging) Mark Tuitert (ploegenachtervolging) Carl Verhei jen (5000,10.000, ploegenachtervolging) Erben Wennemars (500,1000,1500, ploegenachtervolging) Schaatsen vrouwen Paulien van Deutekom(1500, ploegenachtervolging) Annette Gerritsen (500) Renate Groenewold (1500, 3000, 5000, ploegenachtervolging) Carien Kleibeuker (5000) r Moniek Kleinsman (3000, ploegenachtervolging) Barbara Loor (1000) Gretha Smit (5000) Sanne van der Star (500) Marianne Timmer (500,1000) Ireen Wüst (1000,1500, 3000, ploegenachtervolging) Bobsleeën vrouwen Eline Jurg (tweemansbob) Ilse Broeders (tweemansbob) Kitty van Haperen (tweemansbob) Jeannette Pennings (tweemansbob) Urta Rozenstruik (reserve) Bobsleeën mannen Ai-end Glas (twee- en viermansbob) Sybren Jansma (twee- en viermansbob) Anno Klaassen (viermansbob) Vincent Kortbeek (viermansbob) Cesar Gonsalez (reserve) Shorttrack mannen Cees Juffermans (1000) Niels Kerstholt (1000) Shorttrack vrouwen Liesbeth Mau-Asam (500) Snowboarden vrouwen Cheryl Maas (halfpipe) Nicolien Sauerbreij (parallelreuzenslalom) OPENING: Vrijdag 10 februari, Turijn 20.00 uur Stadio Olimpico IJSHOCKEY 1 Palasport Olimpico zaterdag 4 februari 2006 1924 - Nederland niet vertegenwoordigd 1928-Niet bekend 1932 - Nederland niet vertegenwoordigd 1936 - S.J.C. Dunlop (bobsleeër) 1948 - Jan Langedijk (schaatser) 1952 - Wim van der Voort (schaatser) 1956 - Kees Broekman (schaatser) 1960 - Kees Broekman (schaatser) 1964 - Ard Schenk (schaatser) 1968 - Stien Kaiser (schaatsster) 1972 - Atje Keulen-Deelstra (schaatsster) 1976 - Dianne de Leeuw (kunstrijdster) 1980 - Piet Kleine (schaatser) 1984 - Hilbert van der Duim (schaatser) 1988 - Jan Ykema (schaatser) 1992 - Leo Visser (schaatser) 1994 - Christine Aaftink (schaatsster) 1998 - Carla Zijlstra (schaatsster) 2002 - Nicolien Sauerbreij (snowboardster) Nicolien Sauerbreij De olympische medailles van Turijn hebben een gat in het den. Wanneer een sporter zijn medaille krijgt omge hangen, komt het gat op de plaats waar het hart zit. Op die plaats wordt de passie voor de Olympische zo de bedenkers. In Turijn zijn 84 gouden medailles te verdelen, in vijf tien disciplines.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36