De pijn achter de lach van Irina Sloetskaja Alles voor enkele seconden roem PZC zaterdag 4 februari 2006 turim 2006 Irina Sloetskaja werd als fragiele kleuter door haar moeder Natalia op het ijs ge zet omdat sport goed voor haar gezond heid zou zijn. De Russische kunstrijdster maakt op bijna 27-jarige leeftijd nog steeds haar sprongen. Vooral uit liefde voor de sport, maar ook om de medische be handelingen van haar moeder te bekosti gen. Het is haar handelsmerk. Iri na Sloetskaja laat bijna altijd haar stralende lach zien. Maar het is goed te weten dat achter die lach veel pijn schuilt. Het gebeurde 's avonds in de ho telkamer in Sint Petersburg, tussen de korte en lange kür van de Grand Prix finale van 2003 in, dat Sloetskaja's moe der onwel werd en in het zieken huis moest worden opgenomen. Het was het begin van een lang medisch traject dat nog niet is afgesloten. Sloetskaja, ze is enig kind, meldde zich een maand later af voor het wereldkampioenschap van 2003. Ze koos ervoor haar titel niet te verdedigen, omdat ze zich verplicht voelde bij haar moeder te zijn. ,,'Ik heb nog een paar wereldkampioen schappen voor me, maar ik heb maar één moeder"lichtte ze haar besluit toe. Nierziekte Haar moeder Natalia heeft een ernstige nierziekte. Nadat een eerste niertransplantatie mis lukte, staat ze nu opnieuw op een wachtlijst. Ze zal haar dochter niet naar Turijn kun nen volgen, omdat ze per week enkele dialyses moet onder gaan. Maar ook de gezondheid van Iri na ('vrede') Sloetskaja zelf be dreigde haar loopbaan op het ijs. De winnares van het olym pisch zilver in 2002, werd hal verwege 2003 opgenomen in een ziekenhuis in Moskou. Sloetskaja ging door de molen, de uitkomst was een schok: chronische astmatische bronchi tis en vasculitis, een ontsteking van de bloedvaten. De afgelopen vier jaar zijn zon der twijfel de zwaarste jaren uit haar leven geweest. Irina Sloetskaja heeft de Russische ziekenhuizen vaker van binnen gezien dan haar lief is. Ze slikt in variabele doses medicijnen, onder andere prednison om de ontstekingen te onderdrukken. Gezwollen benen en algehele vermoeidheid spelen haar par ten. Op de vraag hoe het met haar gaat, antwoordt ze nooit 'gewel dig'. „Want dat is niet zo. Elke dag is anders. In het algemeen heb ik problemen, ik ben snel vermoeid. Soms word ik wak ker en denk ik dat ik mijn be nen niet kan bewegen, zoveel pijn doen ze. Maar ik doe alles voor het schaatsen, omdat ik van de sport houd. Dat is wat ik kan." De artsen adviseerden haar, me dio 2003, ten minste een jaar geen topsport te bedrijven. Sloetskaja toonde wilskracht door eind 2003 de trainingen te hervatten. Ze verbaasde ieder een door in maart 2004 haar rentree te maken op het hoog ste niveau. Op het wereldkampi oenschap in Dortmund eindig de ze als negende. Niet een klassering die bij haar past, maar dat deed er toen niet toe. Irina Sloetskaja maakte vo rig seizoen (2004-2005) een glo rieuze rentree. Ze was min of meer afgeschreven, maar daar heeft ze zich nooit bij neerge legd. Waar Sloetskaja ook op het ijs verscheen, de overwin ning was voor haar. Sloetskaja meldde zich aan het einde van vorig seizoen als favo riete op het wereldkampioen schap in haar eigen Moskou. Het scenario had niet mooier kunnen zijn, met haar zieke moeder in het publiek. Nerveus Sloetskaja was stiknerveus, ze voelde de druk van de hoge ver wachtingen, maar slaagde in haar missie. Ze kreeg met een technisch zware kür, met haar krachtige combinatie van twee drievoudige sprongen het pu bliek op de banken. De wereldtitel die ze in 2002 als eerste Russin had gewonnen en een jaar later niet kon verde digen, haalde ze op emotionele wijze drie jaar later weer op. Op eigen kracht en haar moe der was er bij. Het is goed dat ze huilde, want een stralende lach zou nep zijn geweest. In januari van dit jaar won Sloetskaja de Europese titel voor de zevende maal, een ver betering van het record van de legendes uit de vorige eeuw, Ka- tarina Witt en Sonja Henie. Op 9 februari, een dag voor de ope ningsceremonie in Turijn, wordt Sloetskaja, sinds 1999 ge trouwd met Sergei Michejev, 27 jaar oud. Voor een kunstrijd ster is dat bejaard. Sloetskaja kan, als ze wint, de oudste olym pisch kampioene kunstrijden worden sinds de Britse Madge Syers het goud won in Londen tijdens de Winterspelen van 1908. Maar het is inmiddels bijna een traditie dat de olympisch kam pioene een tienermeisje is. In 1994 was het pas 16-jarige Oek raïense weeskindje Oksana Ba- joel trendsetter. In 1998 werd Tara Lipinski, met 15 jaar en 255 dagen, de jongste olympi sche winnares uit de geschiede nis van de Spelen. En in 2002 ging de zege naar de 16-jarige Sarah Hughes. Maar Irina Sloetskaja heeft in middels zoveel grotere proble men overwonnen, dat ze zich niet laat tegenhouden door een statistische reeks. Gijs van Oosten BronnenNBC, Boston Globe, Detroit Free Press. Irina Sloetskaja kan in Turijn de oudste olympisch kampioene kunstrijden worden sinds de Britse Madge Syers in 1908. foto Toru Hanai/GPD Aan de Olympische Spelen in Salt Lake Ci ty deden vier jaar geleden een skiër uit Fiji en een langlaufer uit Brazilië mee. In Tu rijn zullen wederom de exoten voor een vrolij ke noot zorgen. Meedoen is belangrijker dan winnen. De olym pische strijdkreet gaat in Nederland al lang niet meer op. Normen en limieten van NOCNSF bepalen of een atleet wordt uitgezon den naar de Olympische Spelen. Maar ook in Turijn zal een aantal tropische verrassingen zich melden voor de openingsceremonie. Vaak alleen met het dragen van de vlag eisen ze hun seconden van roem op. Wie weet nog wie de winnaars zijn van het schansspringen en de viennansbob tijdens de Spelen van 1988 in Calgary? De kampioenen van weleer zijn vergeten, maar velen herinne ren zich nog wel de capriolen van Eddie 'The Eagle' Edwards en het Jamaicaanse bobteam. Mooie voorbeelden voor Ethiopiër Robel Tekle- mariam. Als eerste vertegenwoordigt hij zijn land tijdens de Winterspelen. De 31-jarige in Addis Abeba opgegroeide skiër begon drie jaar geleden in zijn nieuwe vaderland Ameri ka pas serieus te trainen. Skiën, rodelen en bobsleeën zijn enkele spor ten waarin de exotische deelnemers nog volop worden omarmd. Anders is dat met ijshockey, kunstrijden en schaatsen. De internationale bonden van die disciplines stellen strenge ei sen om ervoor te zorgen dat het beperkte deel nemersveld door de beste atleten wordt opge vuld. Ook bij het schansspringen zijn ze overstag ge gaan. Edwards verwierf met zijn komische uit straling - bol gezicht, veel te grote bril met jampotglazen - in 1988 wereldfaam door zich met ware doodsverachting van de schans te storten. Veiligheid Na de Spelen van Calgary introduceerde het Internationaal Olympisch Comité (IOC) de 'Ed- die-The-Eagle-regel'. Om de veiligheid te ga randeren, moeten atleten zich eerst bewijzen in grote internationale wedstrijden. De bril van Edwards besloeg steevast tijdens De Venezolaanse rodelaarster Igninia Bocca- landro maakte vier jaar geleden in Salt Lake City indruk met haar postuur. Ze ging als een worst in een strak pak (85 kilo schoon aan de haak) naar beneden, foto Kazuhiro Nogi/AFP een sprong waardoor hij de grootst mogelijke moeite bij de landing had. Hij eindigde zowel op de 70- als de 90-meterschans als laatste. Niet roemloos, want hoe slechter hij presteer de, hoe populairder hij werd bij het publiek. De Brit die bakken geld verdiende met promo tionele activiteiten - hij veroverde de Engelse en Finse hitlijsten met de liedjes 'Fly Eddie Fly' en 'Mun Niemi En Eetu' (Mijn naam is Ed die) - ging door foute beleggingen weer net zo makkelijk bankroet. Het leven van Edwards, tegenwoordig rechtenstudent, wordt verfilmd. Het bobsleeteam van Jamaica, dat in 1988 de harten stal van velen. foto Catrinus van der Veen/GPD De Jamaicaanse bobbers gingen Edwards voor. Walt Disney belichtte in 'Cool Runnings' niet alleen de race, maar vooral de bizarre voorbereiding van de vier teamleden op de Spelen. Ronduit kolderiek was de scène waarin de af daling in een badkuip werd nagebootst. De Ja- maicanen veroverden meteen de harten toen ze weinig modieus gekleed aan de openingsce remonie van Calgary deelnamen. De afdalingen van Devon Harris, Dudley Sto kes, Michael White en Samuel Clayton werden Ane Abernathy van de Maagdeneilanden start in Turijn voor de zesde keer op de Winterspe len. De 48-jarige rodelaarster heeft de bij naam 'Grandma Luge'. foto Matthias Hiekel/DPA gekenmerkt door crashes en materiaalpech. Over het begin zegt Harris: „Ik vond het eigen lijk het meest idiote plan ooit door een mens bedacht." Prajoux-Bouma De gedachte dat alleen exotische landen voor opmerkelijke deelnemers zorgen, is een ver keerde. De Nederlandse Ski Vereeniging stond er in 1952 op een deelnemer af te vaardigen. Zo verscheen de bijna 40-jarige in Duitsland geboren Margriet Prajoux-Bouma in Oslo op het onderdeel reuzenslalom. Prajoux-Bouma kwam op het 1200 meter lange parcours bijna anderhalve minuut later binnen dan de winna res. Ze daalde af met de angstige voorzichtig heid van een kat die voor het eerst door de sneeuw stapt. Melkzuur Ook de 43-jarige Thaise langlaufer Prawat Na- gvajara wist in Salt Lake City niet wat er spor tief van hem werd verlangd. „Mijn coach heeft me iets proberen uit te leggen over de toename van melkzuur in het lichaam. Ik moet haar nog maar eens bellen om te horen wat er nu precies gebeurt", zei hij na zijn race in 2002. Nagvajara had zich ingeschreven voor de der tig kilometer, maar werd op een derde van de strijd van de baan gehaald. In de korte tijd die hem was gegund, kwam hij ten val, verloor zijn bril en kreeg kramp. Dat lot bleef de Mexicaan Roberto Alvarez op de 50 kilometer in Calgary bespaard. Een klein uur na de voorlaatste deelnemer stotter de hij over de finish. Vier jaar later gaf hij maar een halfuur toe op zijn 'naaste concur rent'. „Zeg nu maar eens dat ik geen vorderin gen heb gemaakt", aldus de opgewekte Mexi caan. Naast het langlaufen maakt ook de internatio nale bond voor rodelaars er een potje van. Shi va Keshavan uit India vreest nu al het olympi sche parcours van Turijn. „De baan is erg snel, maar ook erg gevaarlijk. Toen ik er was werden tien mensen naar het ziekenhuis over gebracht met meervoudige botbreuken, zware verwondingen en blauwe plekken." Ane Abernathy van de Maagdeneilanden is ge waarschuwd. De 48-jarige rodelaarster stort zich in Turijn voor de zesde keer van een olym pische heuvel af en kreeg daardoor zelfs de bij naam 'Grandma Luge'. En wat te denken van Igninia Boccalandro. De Venezolaanse maakte indruk met haar pos tuur. Ze ging als een worst in een strak pak (85 kilo schoon aan de haak) in Salt Lake City naar beneden. Het publiek genoot er van. Boc calandro kreeg waarvoor ze was gekomen. Peter van der Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32