Politie oefent op één plek Muziek vertaald in woord en beeld Nieuwe Zeeuwse lichting presenteert zich 17 iCDA Sluis wil eind maken aan woud van regels Uitvaart Burgers woensdag Sluis presenteert plan Smeedtoren Overleg energieslurpers vordert Nieuwe theateropleiding van start Politie betrapt drankrijder T rainingscentrum Bl0f naar eerste plaats in hitlijst zaterdag 4 februari 2006 door Emile Calon De Zeeuwse agenten kunnen over een klein jaar hun basisvaardighe den op peil houden in en bij een nieuw oefencentrum in Vlissingen-Oost. Daar wordt aan de Finlandweg een complex gebouwd waar ze kunnen schieten, wor stelen, rennen, springen, mensen aan houden en boeien en al die andere za ken die politiemensen moeten kunnen om de orde te handhaven. Zo'n integraal beroepsvaardigheden- centrum is een lang gekoesterde wens van de Zeeuwse politie. De agenten trai nen nu overal. Zo houden ze hun schiet vaardigheid bij in Middelburg en spor ten ze in Vlissingen. Dat heen en weer rijden is niet erg efficiënt, weet J. van Mourick maar al te goed. Toen enkele jaren geleden, in Terneu- zen, het laatste nieuwe bureau werd op geleverd, verraste korpschef F. Gouds waard de vertegenwoordigers van het ministerie van Binnenlandse Zaken met een plan voor een nieuw oefencentrum. Hij liet hen een impressie zien, gemaakt door een kunstenaar, van zo'n centrum. Het korps had destijds niet het geld om ■finnr Raymond de Frei - - De CD A-fractie in de «gemeente Sluis wil een eind ma (ken aan het woud van wetten en waarin veel inwoners ver at 2. stjjkt raken. De christendemo- ;n 4 craten stellen het Sluise college voor een 'dereguleringsteam' in siD:'het leven te roepen, Het team moet onderzoeken waar en wanneer een opeensta- ur peiing van regels en wetten be- lemmerend werkt voor raadsle- criti (den, inwoners, ondernemers, in- inM< stellingen en verenigingen. i°nc jjjike nieuwe regel roept wel i°n« ^eer een andere regel op. En we ?°pci iblijven maar papieren en formu- ;eina jjeren invullen voor van alles en iged nog Wat. De helft van Neder- en ianci roept om afschaffing van fegels, terwijl de andere helft juist roept om meer regels. Daar waar dwingende regelgeving vanuit andere overheden plaats vindt, kunnen wij invloed aan wenden om regels in de gemeen ten i te Sluis aan te passen", schrijft fractievoorzitter L. Flikweert. dein n, nl Vergunningen ^e' Het CDA pleit voor een vereen- e voudiging van de wet- en regel- luktj geving. „Denk bijvoorbeeld aan er t de regels voor het verlenen van dan vergunningen voor grote evene- inenten, zoals de Dolle Woensda- -ngt gen in Breskens, de Fokveedag 'anin Oostburg, de Zwinstedenloop jzoa en jaarmarkten. Ook bij het op- deri Zetten van de nieuwe Wet Maat- tei schappehjke Ondersteuning moeten we proberen de regels niet zo op te tuigen dat de inwo- hui ners door de bomen het bos niet meer zien", aldus Flikweert. pe regels op het gebied van on- van der meer welstand, kapvergun- ieslo ningen, onderwijshuisvesting, )erF milieu, subsidieverstrekking en =>eia kunst en cultuur kunnen vol gens het CDA ook veel eenvoudi- bij nader inzien Jeroen Kaan, die gisteren als deelne- reac. mer aan ^un'or Vakkanjerwedstrij- njelj den in Middelburg onze pagina's haal- :hrijft ^e'is n'et' zoals w'i meldden, leerling worj van de Christelijke Scholengemeen de,,] schap Walcheren, maar van het Calvijn 3V8j: College Krabbendijke Kerkpolder. „SP kunst deu door Rolf Bosboom DEN BOSCH - Oud-burgemeester D. C. B. Burgers van Middelburg wordt woensdag 8 februari en niet, zoals de gemeente Den Bosch eerder deze week meldde, dinsdag al begraven. Om 10.30 uur begint in de Sint Jankathedraal een uitvaartdienst, waarin bisschop A. Hurkmans een rol speelt. Aansluitend wordt Burgers begraven op begraaf plaats Groenendaal in Orthen. Daarna is er gelegenheid de familie van de oud-burgemeester te condoleren in Ho tel Central aan de Markt in Den Bosch. Burgers was tot twee keer toe waarnemend burgemeester in Middelburg. SLUIS - De gemeente Sluis presenteert binnenkort het plan Smeedtoren in Sluis aan de bevolking. Op de plaats van de voormalige sporthal De Vliete, bibliotheek en rooms-katholieke school, het zogenaamde breukvlak, wil de gemeente een wooncomplex laten bouwen. Volgens wethouder J. Provoost is het een plan dat bestaat uit ver schillende soorten woningen. DEN HAAG - De commissie Van Duyne komt over enkele weken met een advies om de energieslurpende bedrijven in Nederland - waaronder Pechiney in Vlissingen en Dow in Terneuzen - te hulp te schieten. De bedrijven, die in het nauw zijn gekomen door de hoge brandstofprijzen, hebben een consortium gevormd dat voor een termijn van twintig jaar tegen een vaste prijs ten minste 1200 mega watt aan elektriciteit wil afnemen. Daarover wordt over legd met binnenlandse en buitenlandse energieaanbie ders, schrijft minister Brinkhorst (D66, Economische Za ken) aan de Tweede Kamer. De bedoeling is een nieuwe energiecentrale te bouwen. Probleem is nu tegen welke prijs energie kan worden gele verd, zolang die centrale er nog niet is. Gedacht wordt aan een overgangsperiode tot 2012 en lange-termijnleve- ring daarna. De problemen van de meeste energie-inten sieve bedrijven, zoals Pechiney, zijn acuut. Wel schrijft Brinkhorst dat zij door een recente stijging van de prijzen van aluminium en zink wat lucht hebben, zodat er tijd is de onderhandelingen nog even voort te zetten. GOES - Bij het ROC Zeeland in Goes is gisteren het start sein gegeven voor een nieuwe (mbo)opleiding op het ge bied van theatervaardigheden: Inter-ACT. Dat gebeurde door ROC-voorzitter J. Lillipaly. Hij werd daarbij een handje geholpen door de voormalige miss Zeeland, Sanne de Regt uit Goes. De opleiding kent vier specialisaties: licht, geluid, beeld en multimedia; drama en muziek; visa- gie; dans. Inter-ACT biedt plaats aan ongeveer 25 leerlin gen en is een vervolg op de vmbo-theateropleiding van het Goese Lyceum. TERNEUZEN - In de Guido Gezellestraat in Terneuzen is donderdagnacht rond drie uur een 31-jarige Belg be trapt op rijden onder invloed. De man had ruim drie keer zoveel gedronken als toegestaan en moest zijn rijbewijs in leveren. Ook kreeg hij een dagvaarding mee naar huis. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Bij de tentoon stellingen in Galerie T in Mid delburg gaat de aandacht door gaans vooral uit naar de kunste naar op de parterre. Echt geïnte resseerde bezoekers dalen ook de trap af om de begeleidende expositie in de kelder te bekij ken. Vaak verdient dat echter aanbeveling, omdat de verrassin gen juist daar zijn te vinden. Op de begane grond exposeert deze maand de Duitse kunstena res Ulrike Siebel, die beschikt over een tweede woning in Zee land. Ze heeft een flinke artistie ke staat van dienst en haar werk maakt zonder meer indruk. Uit gangspunt is telkens de natuur, maar het gaat haar niet om het rechtstreeks weergeven daarvan maar om het verbeelden van haar gevoelens en ervaringen daarbij. Dat levert bijna abstracte schil derijen op, waar soms net nog een contour van een bloem of een blad is te herkennen, al zijn andere betekenissen niet bij voorbaat minderwaardig. Plet is vooral het krachtige kleurge bruik en de sterke gelaagdheid die ervoor zorgen dat de schilde rijen een opvallende diepte heb ben, waarin iedereen wel iets van zijn gading kan vinden. Beneden bevindt zich kunst van een heel andere orde. Beschei den, dapper en tegelijkertijd vol strekt authentiek. De Zeeuwse kunstenaars Giel Louws en Christel Wijland tonen er de re sultaten van een gezamenlijk project, waarin muziek, litera tuur en beeldende kunst samen komen. Ze kozen allebei een fa voriet muziekstuk. Louws ver taalde Die Winterreise van Franz Schubert, letterlijk in woord en figuurlijk in beeld, een schilderij bij elk van de 24 liederen/gedichten uit de cy clus. Wijland ging aan de slag met het album Songs for Drella, de muzikale ode van Lou Reed en John Cale aan Andy Warhol. De muziek is in Galerie T ook te beluisteren. Breekbaar Louws toont zich, zoals vaak in zijn werk, breekbaar. De liede ren transformeert hij in een sterk beeld, ogenschijnlijk hel der maar vol betekenis: een krans van bloemen, een hand naast een voet, een boom met wegwaaiende bladeren. Hij be perkt zich vaak tot de lijnen, die dan wel tot het uiterste zijn doordacht. Zijn bekende zelfpor tretten keren ook hier terug, om aan te geven dat hij verbonden is met zijn onderwerp, dat hij in wezen zichzelf blootlegt. Wijland beweegt zich, in haar se rie Who Are You?, in een duide lijk andere richting. Ze werkt met strakke vormen en uitge sproken kleuren, schatplichtig aan de popart. Ze schildert mensvormen, lichamelijke ken merken die sterk zijn vereenvou digd, bijna tot Warhol-achtige sjablonen, waardoor ze naar het abstracte lonken. Het kleurge bruik is ondubbelzinnig, maar tegelijkertijd ook weer subtiel, voor wie de relatief kleine wer ken bij elkaar ziet hangen en merkt dat ze elkaar beïnvloe den. Beide kunstenaars, die hun expositie zelf hebben ingericht, tonen hun werk voornamelijk ge scheiden van elkaar, vooral als uiting van wederzijds respect. Hier en daar zijn enkele combi naties gemaakt. Mede doordat ze hetzelfde formaat gebruiken, wordt af en toe een opvallende overeenkomst helder. Wie naar Louws' verbeelding van Aufden Flusse kijkt, ziet ineens hetzelf de lijnenspel als bij Wijland. De waterstroom volgt de lijnen van het lichaam. Expositie: Schilderijen van Ulrike Siebel en projectexpositie van Giel Louws en Christel Wijland, t/m 25 februari in Galerie T, Turflcaai 25, Middelburg. Geopend: do.-za., 11-16 uur en morgen, tijdens Kunst- en Cultuurroute Middel burg, van 13 tot 17 uur. Louws en Wijland zijn dan aanwezig. Naar aanleiding van het project zingt Priscilla van der Feen mor gen in het aangrenzende pand Turf lcaai 29 liederen van Schubert, Schumann en Wolf, begeleid door broer Mark aan de vleugel. Aan vang: 14.00 en 15.30 uur. Werken van Christel Wijland (links) en Giel Louws (rechts) in de kelder van Galerie T in Middelburg. foto Ruben Oreel Een politiehond toont tijdens de Visserijfeesten in Breskens hoe je een crimineel aanpakt; in het nieuwe oefencentrum in Vlis- singen-Oost kunnen ook hondengeleiders hun vaardigheden trainen. foto Wim Kooyman zoiets zelf te laten bouwen. Het plan dat toen aan de Haagse vertegenwoordi gers werd overhandigd, heeft volgens Van Mourick wel geholpen bij de reali satie. Want het ministerie van Binnen landse Zaken is uiteindelijk wel over de brug gekomen met een deel van het geld (ruim zes miljoen euro) dat nodig is om het te bouwen. Het centrum omvat straks een grote sportzaal, een speciale dojo voor het be oefenen van vecht- en verdedigingsspor- ten, leslokalen, kantoren, een schiet baan, een stormbaan en een "kantine. Daarnaast wordt daar in Vlissingen- Oost nabij het bedrijf van Kloosterboer ook de haven- en milieupolitie gehuis vest en al het materiaal voor crisisbe heersing gestald. Dus de ME-busjes en al het andere materiaal dat de politie niet standaard in de wagens bij zich heeft, maar dat wel nodig heeft bij bij voorbeeld het beteugelen van grootscha lige rellen. Aan de hondengeleiders is eveneens ge dacht. Die kunnen daar straks samen met hun dieren oefenen op en speciale buitenbaan. Ook wordt er een woning gebouwd. Daarkomt niet de huismees ter van .dat centrum te wonen. Dat huis 'kómt er zodat de politie daar kan oefe nen in het binnenvallen en doorzoeken van woningen. Examen Op het terrein zelf kunnen de agenten straks ook oefenen in het aanhouden van automobilisten en het zo snel moge lijk uit een auto halen van een verdach te. Je hebt volgens Van Mourick de nodi ge ervaring nodig om het snel en doel treffend te kunnen. Hij benadrukt dat het oefenen van vaardigheden zeer be langrijk is. Zo moeten de agenten die een wapen dragen minimaal vier keer per jaar oefenen en moeten ze tweemaal per jaar een examen afleggen. En voor dat examen moeten ze slagen. Doen ze dat niet, dan moeten ze direct het wa pen inleveren en trainen tot ze weer een voldoende scoren. De milieu- en havenpolitie zit nu nog verspreid in Axel en Middelburg. Een concentratie in Vlissingen-Oost is vol gens Van Mourick veel wenselijker. „Die zitten straks in het gebied waar ze actief moeten zijn." Van Mourick wijst nog op een ander voordeel van het centrum in Vlissin gen-Oost. Het ligt op maar een paar ki lometer afstand van de ingang van de Westerscheldetunnel. Als er straks iets overdag gebeurt in de tunnel, kunnen agenten vanuit dat centrum in korte tijd ter plaatse zijn. In zo'n geval wor den de lessen subiet afgebroken en gaan de aanwezige agenten naar de tunnel om daar te helpen. „Die kunnen daar dan heel snel zijn." In het hart Daarnaast, zo vervolgt hij, zit de politie straks in het hart van het tweede risico gebied van Nederland. Het havengebied aan beide kanten van de Westerschelde is, na Rijnmond, het gebied in Neder land met de hoogste concentratie van in potentie risicovolle bedrijven. Bij de Zeeuwse politie zitten ruim zes honderd agenten die straks allemaal in het centrum hun basisvaardigheden op peil houden. Het zal dan ook dag-in- dag-uit gebruikt worden. Alleen niet in de zomermaanden. Dan kunnen de in structeurs op vakantie of worden ze in gedeeld bij de reguliere eenheden zodat ze voeling houden met het werk van al ledag. n jfl MIDDELBURG - Een van de ta- hijc ken van het CBK Zeeland is het erw inventariseren van wie er in de c provincie actief is op het terrein wij van beeldende kunsten, vormge ving en architectuur. Daarbij hoort ook de nieuwe aanwas. De komende weken tonen daarom om - tien kunstenaars met een Zeeuw- 3 te: se achtergrond, die in 2005 zijn afgestudeerd, hun werk. houö Hod Enkele maanden geleden bracht het CBK, het Centrum voor Beel dende Kunsten, Vormgeving en Architectuur, al veelbelovende G( kunstenaars bijeen onder de noe mer Zeeuwse Nieuioe, met als re sultaat onder meer een uitgebrei de manifestatie in Goes. De hui dige tentoonstelling in het CBK-gebouw in Middelburg, sluit daarop aan door al de vol gende lichting te tonen. De deelnemers aan Zeeuwse Lichting #05, zoals de expositie heet, hebben net hun diploma aan een van de kunsta- q sent cademies (Breda, Utrecht, Rot- krejf is e kolt iek t k terdam) of de Design Academy in Eindhoven. „Ze zitten alle maal in dezelfde fase", zegt CBK-directeur Kathrin Gins berg, „Ze zijn allemaal zoeken de: waar ga ik beginnen, wat kan ik doen? Na een aantal ja ren in een vast opleidingsstra- mien te hebben gezeten, bevin den ze zich nu min of meer in het luchtledige. Het kan nog al le kanten opgaan." Deelnemers Zeeuwse Lichting #05 telt tien deelnemers die in Zeeland wo nen of hebben gewoond, met uit eenlopende specialisaties: Maar- tje Korstanje (sculptuur), Gees- ke Pluijmers (illustratie), Trees Okhuijsen-Schepman (grafisch ontwerp), Laura Mars (illustra tie), Myrthe Rootsaert (sculp tuur), Irene Weug (ruimtelijk werk), Veerle Vreeke (ontwerp), Dieuwer ten Braak (ontwerp), Ko de Kok (beeldende kunst) en Kamon Mangold (grafische vormgeving en fotografie). De tentoonstelling is niet slechts bedoeld om het werk van nieuwe kunstenaars onder de aandacht te brengen. De deel nemers zijn in de voorbereiding al enkele keren bij elkaar ge weest. De onderlinge contacten die daardoor ontstaan, werken volgens Ginsberg vruchtbaar en stimulerend, „Het heeft hier de I, afgelopen weken echt gebruist en geborreld." Kunstenaars Dieuwer ten Braak (links) en Laura Mars richten de expositie in bij het CBK in Middelburg. Rechts de sculptuur van een veegwagen gemaakt door Maartje Korstanje. foto Ruben Oreel Dieuwer ten Braak levert haar eigen bijdrage, maar verzorgde ook de totale vormgeving van de tentoonstelling. De ruimte is met zwarte lijnen op de grond verdeeld in tien denkbeeldige (studenten)kamertjes, ingericht met consequent wit geschilder de meubeltjes die afkomstig zijn uit de kringloopwinkel, waar door een huiselijke sfeer ont staat. Bij de 'deur' van elke ka mer, ligt een mat met daarop de naam van de 'bewoner', de kun stenaar dus. Het getoonde werk vertoont veel variatie. Ko de Kok, bij voorbeeld, fotografeerde zijn overgrootmoeder in kleder dracht, met als contrast op de achtergrond een verzameling na men uit de hippe modewereld, zoals Calvin Klein, Louis Vuit- ton en Yves Saint Laurent. Ra mon Mangold laat vrij fotowerk zien dat hij vooral op markten in China maakte. Het zijn veelal mooie, ongedwongen maar toch veelzeggende portretten. Opmerkelijk zijn de sculpturen van Maartje Korstanje, geba seerd op haar verwondering over veegwagens. Geeske Pluij mers is geboeid door reclame-ui tingen. Met computermanipula tie laat ze zien hoezeer reclame het straatbeeld doet verande ren. Intrigerend Irene Weug (1951), die op latere leeftijd besloot de avondoplei ding aan de kunstacademie in Rotterdam te doen, maakte een intrigerend textielobject. Het is opgebouwd uit honderden gesta pelde pakketjes, gemaakt van handdoeken, zand en ijzer- draad. Wie goed kijkt ziet patro nen in de muur van textiel. De lichtere banen laten dezelfde vorm zien als de dragende pila ren in de ruimte. Laura Mars uit Middelburg heeft een compilatie van haar il lustratiewerk uit de afgelopen jaren gemaakt. Als stageop dracht maakte ze bijvoorbeeld tekeningen bij een verhaal van kinderboekenschrijver Robbert Jan Swiers en als eindexamenop dracht ontwikkelde ze een beeld verhaal. Het is een richting waar ze een eigen stijl in heeft ontwikkeld en waar ze ook ver der mee wil. „Op dit moment ben ik aan het rondkijken en probeer ik een presentatie van mezelf voor te bereiden." Expositie: 'Zeeuwse lichting #05', werk van tien pas afgestudeerde kunstenaars, van 6 l/m 24 februari bij CBK Zeeland, Balans 17, Mid delburg. Geopend: ma.-vr. 9-17 uur. Officiële opening: morgenmid dag om 15.00 uur (tijdens Kunst en Cultuurroute Middelburg) door Maud Sauer, projectleider Kunste naars Co in Amsterdam; muziek van Marsha de Nooijer. MIDDELBURG - De Zeeuwse popgroep Bief is met Aanzoek zonder ringen direct op de eerste plaats van de Single Top 100 binnengekomen. De Single Top 100 is uitsluitend gebaseerd op ver koopcijfers. In de Top-40, waar ook het aantal downloads en de 'airplay' (het aantal keren dat het nummer wordt gedraaid op de radio) worden meegetaald, steeg het nummer deze week van ne gentien naar zes. De verwachting is dat volgende week ook daar de eerste plaats wordt bereikt. Aanzoek zonder rin gen is de voorloper van het album Umoja, dat op 3 maart verschijnt en waarvoor Blof samenwerkte met muzikanten over de hele wereld. De huidige single werd opgenomen met de Kodo-drummers in Japan. Blof scoorde in 2004 ook een nummer 1-hit, toen met Holiday in Spain, een samenwerkingsver band met de Counting Crows.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17