lissingen ontbindt directieteam 14 zc Schoner water, nu de vis nog Uitwassen naaktstrand doorkruisen discussie ZEELAI\IDHALLEI\I GOES >13 mbterne deskundige moet orde op zaken stellen bij gemeente ergadering __Drpsraad Gasbrand na lekkage Geersdijk Zeelandbrug gestremd Vijf euro per taalfout voor raadslid Horeca betreurt onderzoek Afscheid sleepboot nabij www.autosturm .nl E MODELBOUWSHOW NEDERLANDS GROOTSTE zaterdag 4 februari 2006 ver, der, si SINGEN - Het gemeente- iur van Vlissingen heeft VissJngegrePen i" de eigen or atie om de bedrijfsvoering •rbeteren, oude fouten te ellen en nieuwe te voorko- Het directieteam is ontbon- n de eindverantwoordelijk- 1 is tijdelijk in handen gege- an een externe organisatie- ieur. din Dor inge. heids i\Muziek Bezorgklachten: 1800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; Zaterdags tot 12.00 uur re —W, edactie 'alcheren Juitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl IMaurits Sep (chef) (-Nadia Berkelder (Edith Ramakers Miriam van den Broek ^Selma Osman .are Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie .Stationspark 28 I Postbus 31 ^4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 I E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl jU' E-mail: web@pzc.nl lijk aanspreekbaar waren op de resultaten. Het leidde er ook toe dat niemand zich individueel verantwoordelijk voelde, be aamt Verhage-van der Ent. Bo vendien vervulde de gemeentese cretaris niet de rol van alge meen directeur, zoals dat bij veel andere gemeenten wel het geval is. Om aan deze onduidelijkheden een eind te maken, wordt de eindverantwoordelijkheid nu in handen gelegd van interim-di recteur De Vries. Hij wordt bij gestaan door een adjunct-direc teur uit de oude directie, F. Priem. De Vries heeft de opdracht ge kregen een voorstel te maken voor een nieuwe organisatie-op- zet voor de gemeente Vlissingen. Die moet voor 1 maart beschik baar zijn, zodat het huidige col lege daar nog naar kan kijken en het nieuwe college na de ver kiezingen met een concreet plan aan de slag kan. De maatregelen die nu genomen zijn en de nieuwe organisa tie-opzet die later dit jaar moet worden ingevoerd, hebben twee belangrijke doelen: de presta ties van de gemeente verbeteren en nieuwe problemen voorko men. Ze moeten bijdragen aan de cultuuromslag die Vlissingen nodig heeft om weer gezond te worden, bevestigt Verhage-van der Ent. Interim-directeur De Vries krijgt ook de bevoegdheid direct in te grijpen als hij op fouten stuit. Dat wil echter niet zeg gen dat hij de vrije hand heeft gekregen.„Hij mag ingrij pen, maar binnen de regels die daarvoor staan en in overleg met het college", aldus Verha ge-van der Ent. jaar concludeerde een an- externe deskundige, H. wsen, dat de begrotingsdis- ver te zoeken was bij de ngse ambtenaren. Mede %oor was jarenlang te veel atsl! uitgegeven, wat een deel ;het miljoenentekort ver- uurde. lcj0|eCollege van B en W zag de f :aak in van een cultuurom- Daarom zijn met ingang (februari enkele 'tijdelijke ™*tregelen' genomen, zegt wet- Ier T. Verhage-van der Ent. [college heeft opnieuw een undige van buiten aange- ken: K. de Vries, oud-wet- ler van Delft, oud-gemeente- ïtaris van Leiden en nu or- satieadviseur. Hem is de (verantwoordelijkheid toe- rouwd. De Vries is voor een jaar benoemd tot interim-di- ïur en interim-gemeentese- aris (zodra de huidige ge- ntesecretaris, T. Pronk, met ut gaat op 1 mei). lividueel bestaande directieteam is Het team was na interne reorganisatie in als geheel verant\voorde- ivenjvoor de besluiten die wer- genomen en de diensten die den geleverd. Deze gedeelde intwoordelijkheid had als 3j eel dat mensen niet pex-soon- pÉLLE 0113-330330 _w.dendekkermuziek.com :de|iUDEKERKE - De dorpsraad rn'iidekerke is benieuwd of in- nties lessen hebben getrok- i uit de stroomstoring in 5t-Zeeuws-Vlaanderen op 26 jember. di dens de jaarvergadering 11ensdag 15 februari in gemeen- 'd-djapscentrum De Couburg rdt over dit onderwerp gedis- isieerd met drie deskundigen. e panel bestaat uit burgemees- R. van der Zwaag, ambte- ir A. Willemstein en regio- on ll geneeskundig functionaris ifleflWessel. Zij praten over ram pbestrijding en crisisbeheer- g en gaan in op vragen uit Dj| publiek. vergadering van de dorps- n ui(d Koudekerke begint om zorjOO uur. Piet Paulusse, havenmeester van watersportvereniging De Val in Hoedekenskerke. „Sportvissers mopperen juist de laatste twee, drie jaar." foto Willem Mieras door Harmen van der Werf HOEDEKENSKERKE - Zeker, de Wes- terschelde is helderder geworden de laatste jaren. Piet Paulusse, havenmees ter in Hoedekenskerke, bevestigt vol mondig wat wetenschappers over de wa terkwaliteit van de Schelde gisteren naar buiten brachten. „Maar het vreem de is", zegt hij, „er zit minder vis, met name in de zomer." 'Schelde stukken schoner', juichte het Nederlands Instituut voor Ecologie (Nioo) in Yerseke in een persverklaring, 'veertig jaar onderzoek toont aan hoe goed waterzuivering werkt'. Het heeft Paulusse niet verbaasd. „Het water is tegenwoordig mooi helder, wat overi gens niet direct wil zeggen dat het ook schoner is." De metingen van het Nioo wijzen dat wel uit, maar - en dat is opvallend - vis sers merken er weinig van. „Integen deel zelfs", weet Paulusse, „sportvissers mopperen juist de laatste twee, drie jaar. 't Was weer niks, hoor je dan als ze met hun bootjes terugkomen in de ha ven. Ja, als je van zeven uur 's ochtends tot vijf uur 's middags aan het vissen bent. heb je wel een maaltje. Een jaar of wat geleden vingen ze zoveel in een paar uurtjes." André Goozen uit 's-Gravenpolder is fervent bootvisser op de Westerschelde. Voor de liefhebberij wel te verstaan. „Schar zie je helemaal niet meer", ver telt hij, „en met paling is het slecht." Toch heeft Goozen ook opbeurend nieuws. „Met twee man op een boot had den we vorige week een record, zesen twintig gulletjes, jonge kabeljauw. Twintig waren er wel onder de maat, maar dat geeft hoop." Sprot Iman Deurloo uit Bruinisse heeft weer een minder gunstige tijding. Van novem ber tot februari zit hij op de Wester schelde, achter de sprot aan. Voor zijn beroep. Sprotvisserij is kleinschalig. Deurloo brengt zijn schip ten anker, zet het net uit en vist op de stroom. Met niet veel succes dit seizoen en ook vorig jaar. „Overal hebben we het gepro beerd, vanaf de Belgische kust tot bij Doel, maar met dertig, veertig, hooguit zeventig kilo op een tij was het niet ren dabel. Ze zitten er wel, de sprotjes, on der de Belgische kust, maar ze komen de rivier niet op." De oorzaak? Deurloo zou het niet we ten. „Als je oudere mensen spreekt, zat er elk jaar wel wat." Ook bootvisser Goozen en havenmeester Paulusse kun nen slechts ernaar gissen wat er aan de hand is met de visstand in de Wester schelde. Het baggeren van de vaargeul en het storten van het baggerzand ko men dan al snel bovendrijven. „Als die boten lossen, krijg je in de wijde omge ving troebel water", weet Paulusse, „en dat gaat mee met de stroming." Of dit echt zoveel invloed heeft? De haven meester zegt eerlijk: „Ach, je weet er ei genlijk geen fluit van." Te rade dan bij het Nioo in Yerseke, het instituut dat gisteren bekendmaakte dat de Schelde stukken schoner is. Hans Francke is wetenschappelijk assis tent bij het Nioo én zelf sportvisser. Over recente gegevens van de visstand blijkt hij niet te beschikken. „Sinds eind 2001 doen wij geen visonderzoek meer. Dat is een kwestie van keuzes ma ken. Visserij onderzoek is ook vrij kost baar. Wij deden trekken over de hele Westerschelde." Francke kan dus over de huidige vis stand in de Westerschelde weinig weten schappelijks zeggen, maar dat vissers 'mopperen' kan hij zich voorstellen. „Het is overal minder." Hij denkt door 'zware overbevissing'. „Vanaf het strand kon je vijfentwintig jaar geleden nog kabeljauw vangen van zeven, acht kilo. Dat gebeurt niet meer." Dat er in de Westerschelde wel aardig wat jonge kabeljauw wordt gevangen, verbaast Francke niet. „Gul trekt vanaf oktober tot januari, februari naar binnen. Dat speelt al jaren. Vooral het gebied tussen Ellewoutsdijk en Waarde is gunstig, maar meer dan één tot twee kilo zal die vis niet wegen." Veel jong spul zit er sowieso in de Wes terschelde, weet Francke. ,,'t Is een kraamkamer, vooral bij Rilland. Wij vingen daar honderden platvisjes, voor al bot en wat schol. Dat is niks voor sportvissers, te klein." Schoner water en betere visvangsten gaan niet per se samen. Vissers profite ren er (nog) niet van dat het Schelde- water is opgeknapt. Ze merken het wel. „In de jaren zeventig ving je wel eens bot met puisten en wratten", weet Deur loo uit Bruinisse. „Dat is voorbij." Goozen kijkt ook goed om zich heen. „Wieren, van die klappers, komen terug en er zijn meer zeehonden. Dat gaat goed, nu de vis nog." Op de laatste donderdag van deze maand beslist de Vlis- singse gemeenteraad over de strandnota 2005-2010, waarin het benoemen van een naakt strand het hete hangijzer is. En: hoe handhaaf je op een naakt strand de openbare orde? door Edith Ramakers De discussie gaat al lang niet meer over het toestaan van naaktrecreatie, maar over de aantrekkingskracht van naakt- recreëren op niet-naturisten, die overlast in de duintjes van Ritthem bezorgen. Vanuit de duinrand kijken de voyeurs naar de naturisten, vertonen aanstootgevend gedrag of zij ne men de omgeving van het naakt strand in om seks met elkaar te hebben. Het Vlissingse college van B en W heeft al enkele jaren een handhavingsprobleem bij het strand van Ritthem, waar naakt- recreëren gedoogd wordt. In de strandnota die deze maand in de gemeenteraad behandeld wordt, staat beschreven dat er in de duintjes van Ritthem pros titutie wordt bedreven, seks in het openbaar plaatsvindt en ex hibitionisme voorkomt. Maar ook dat er tegen schennis van de eerbaarheid altijd zal worden opgetreden. In dat laatste geloven de Rit- themmers niet meer. Hun klacht is dat de politie of buitenge woon opsporingsambtenaren (boa's) er nooit zijn of te laat ko men. De Ritthemmers en de na turisten - die al jarenlang naar Ritthem komen en vaak het strandbezoek combineren met een vei'blijf op de nabijgelegen nudistencamping - zijn de over last beu. Het college van B en W heeft in de jongste strandnota twee stranden aangewezen die alles in zich hebben om een naakt strand te worden. Daarbij hoort ook het strandje bij Ritthem. De Ritthemmers begrijpen dit niet: „Dit is vragen om moei lijkheden", zeiden ze deze week. Het andere strandje is het Duin- strand. Trouwe bezoekers van dat strand zijn geschrokken van de verhalen van de Ritthemmers en voorzien dat in het gevolg van de naturist ook de exhibitio nist zal langskomen. Vlissingen wil spelregels maken voor het strandbezoek. Door stranden aan te wijzen waar naaktrecreatie is toegestaan, analyse krijgt de gemeente de mogelijk heid op te treden tegen naaktre creatie op stranden waar het ver boden is. De Ritthemmers vermoeden ech ter dat het college iets anders be oogt. Zij denken dat de spelre gels worden gebruikt om via een omweg weer terug te komen bij Ritthem. De gemeente heeft namelijk vier criteria opgesteld waaraan een naaktstrand moet voldoen. Het moet er rustig zijn, het moet af gebakend kunnen worden, duinovergangen moeten niet aansluiten op het strandvak en er mogen geen paviljoens of slaaphuisjes staan. De conclusie is dat Ritthem en het Duin- strand precies aan die criteria voldoen. Het opstellen van voorwaarden voor een naaktstrand is geen hel se klus, maar de keuze bepalen of en waar dan zonder kleren ge zond mag worden, is ingewikkel der. Daarover mag de gemeente raad deze maand beslissen. Het dilemma is nog lastiger geworden nadat burgemeester A. van Dok-van Weele medio vo rig jaar tegen verontruste Rit themmers zei dat het naakt strand niet door zou gaan als er geen draagvlak onder de bevol king was. De kritiek uit die hoek is nog lang niet verstomd. Dat heeft ook de gemeenteraad gehoord. De gemeenteraad moet erop ver trouwen dat de politie en de ge meente schennisplegers zal be- GEERSDIJK - Vijf, zes meter hoge vlammen torenden gis termiddag boven het wegdek van de Schoolstraat in Geersdijk uit. Een kraanmachinist had bij graafwerk zaamheden zowel de gas- als de elektriciteitsleiding ge raakt. Een elektriciteitsvonkje was genoeg om het ont snappende gas te laten ontbranden. Tegen half twee ont stond de gasbrand, een kleine twee uur later was die uit. De machinist waarschuwde zelf de brandweer. Blussen had geen zin. De groep Kamperland van de Noord-Beve- landse brandweer kon niet veel meer doen dan het pu bliek op afstand houden en wachten op medewerkers van de gasafdeling van Delta die de gasleiding moesten afdich ten. Om dat te kunnen doen, moest aan weerszijden van het gaslek een gat worden gegraven om een soort prop in de leiding te brengen. De leiding moest daarvoor worden opengezaagd. De brandweer schermde tijdens deze werk zaamheden de gasvlam aan weerszijden af met een water- scherm. Gas bleef beschikbaar, al was de druk lager dan gebruikelijk. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maan dag 6 op dinsdag 7 februari afgesloten voor al het wegver keer. De stremming duurt van middernacht tot ongeveer vijf uur in de ochtend. In die nacht worden wegdek en fietspad op de brug schoongemaakt door een speciale on- derhoudswagen. Daarnaast worden de steunen en rails ge deeltelijk weer terug geplaatst, die moesten wijken om de conserveringswerkzaamheden aan de betonnen pijlers mo gelijk te maken. Het verkeer wordt omgeleid via de storm vloedkering. In geval van nood is het wel mogelijk dat am bulances de brug gebruiken. SLUIS - Wethouder R. Leentfaar van de gemeente Sluis biedt raadslid L. Baarends van Dorpsbelangen en Toeris me (D&T) uit eigen zak vijf euro aan per gevonden taalfout in de begrotingskrant van de gemeente. Leent faar benadrukt hiermee dat de uitgever uit Groningen geen enkele invloed heeft gehad op de tekstuele inhoud van de krant. „Ik heb me vrij intensief met de redactie van de eindtekst bemoeid", zegt Leentfaar. De wethouder vindt de kritiek van D&T daarom 'nogal overtrokken'. Baarends vindt het niet kunnen dat de Sluise uitgave door een uitgever in Groningen is gemaakt. Dit heeft vol gens hem bij plaatselijke ondernemers kwaad bloed ge zet. Daarnaast vindt hij de inhoud voor veel inwoners te moeilijk. RENESSE - De horecaondernemers in Renesse voelen zich buitenspel gezet door de gemeente. De ondernemers waren niet op de hoogte van deelname van de badplaats aan een onderzoek van het ministerie van Justitie naar de relatie tussen alcohol- en drugsgebruik enerzijds en ge weldsmisdrijven anderzijds. R. Oudesluis, secretaris van de stichting Horeca Renesse: „Nu hebben we zo veel over leg met politie en gemeente, en we horen hier niets van", reageert hij. „Dadelijk worden Renesse, cocaïne, geweld en alcohol in één adem genoemd in de landelijke media en dat is iets wat we nu juist niet willen." Naast Renesse gaat de politie ook turven in studentenstad Wageningen. straffen. Daarvoor hoeft de strandnota niet goedgekeurd te worden, want dat kan nu al vol gens in de wet. De burgemeester waarschuwde deze week bij de behandeling van de strandnota de betrokke nen al dat zij zich niet moeten la ten beïnvloeden door het hand havingsprobleem. „De keuze moet zijn: willen we een naakt strand in Vlissingen, en als we dat willen: waar moet het dan komen?", zei ze. Maar die vraag is moeilijk los te zien van het handhavingspro bleem. De redenering wordt ge volgd dat de exhibitionist wordt aangetrokken door de naturist, waardoor de naturist en de ande re strandbezoeker het onderspit delven. Volgens Ritthemmers heeft fre quent patrouilleren zin gehad. Zij verwijzen naar de tijd van de stadswachten. Maar ook die zijn wegbezuinigd. Handhaving kost geld en dat heeft Vlissingen nu eenmaal niet in overvloed. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Zodra het geld binnen is, kunnen de trossen van sleepboot Gepard los. Maar zover is het nog niet, zegt directeur R. Berkvens van de Koninklijke Scheldegroep. Er heeft zich een koper gemeld voor de Oekraiense zeesleper. „Overeenstemming zou op zeer korte termijn bereikt kunnen worden", vertelt Berkvens. „Maar voordat de koper hem mee mag nemen, moet-ie eerst betalen. Daar zijn we in afwachting van." Een 'buitenlandse partij' heeft zich via een tussenpersoon bij De Schelde gemeld. Het zou gaan om een koper uit het Midden-Oos ten. De belangstelling lijkt serieus. „We proberen er al jaren van af te komen. Het is niet de eerste keer." De zeesleper meerde in de zomer van 1998 aan bij de Schelde- werf. Het schip werd daar verbouwd en gerepareerd. De eige naar, rederij Satco uit Odessa, wilde vervolgens de rekening niet betalen, waarna het schip aan de ketting werd gelegd. De beman ning, zestien man sterk, bleef aan boord, zonder salaris. Pas na een jaar kregen ze hun geld en konden ze weg. Inmiddels hoort het stoere schip eigenlijk een beetje bij Vlissin gen. Twee bemanningsleden zijn nog steeds aan boord om te zor gen dat de Gepard in conditie blijft. foto Lex de Meester (Advertentie) AL HET LAATSTE NIEUWS OVER NISSAN STAAT NATUURLIJK OP: (Advertentie) www.project-verhuizingen.nl (Advertentie) CA. 700 CLUBLEDEN OP 10.000 M2 IN 2 HALLEN ZATERDAG ZONDAG FEBRUARI FEBRUARI 10.00-18.00 uur 10.00-18.00 uur MODELTRUCKS RC.RACEWAGENS MODELSCHEEPSBOUW 'VLIEGTUIGEN HOUTBOUW MODELSTOOM MODELSPOORBANEN MINICIRCUS POPPENHUIZEN KARTONBOUW LANDBOUW- KRAAN- EN AUTOMINIATUREN legermints nieuw: lego Toegang: 7,- p.p. kinderen tot 12 jaar 3,50 TEVENS ALLERLEI VERKOOPSTANDS Info: 0113 -_221020 www.zeelandhallen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13