Actie ontaardt in veldslag Europa ontdekt de burger weer PZC Iran wil niet van inbinden weten Corruptie in gezondheidszorg kost vele levens Genua vernoemt geen straat naar huurling Bond maakt Veel gewonden bij ontruiming joodse kolonie op Westbank gehet te bont paGrieken graven Hantieke stad op Corruptie Italië Proces tegen Saddam hervat Sharon krijgt voedingssonde Boris Jeltsin 75 Joods feest dwarsboomt stemplicht Egypte en Niger zijn poliovrij Amnesty hekelt regime Ethiopië Bankier waarschuwt tegen geld Vijf doden bij familiedrama België Topmodel Klum mergelt meisjes uit donderdag 2 februari 2006 door Hans Geleijnse ROME - De door linkse par tijen gedomineerde gemeente raad van Genua wil geen straat vernoemen naar stadgenoot Fa- brizio Quattrocchi, de door ex- Streme-moslims in Irak geëxecu teerde bewaker. Volgens dè linkse partijen is rdo! Quattrocchi> vviens verfilmde >elij' execut'e recentelijk op de Itali- g0( tegr Hal aanse tv werd getoond, wel als een held gestorven, maar was hij als burgerlijfwacht in Irak een 'huurling', niet te vergelij ken met reguliere soldaten of hulpverleners die daar hun le ven hebben verloren. Quattrocchi, afkomstig uit Ge nua, werd april 2004 met drie collega's door islamitische ter roristen gekidnapt. De drie anderen werden tegen losgeld vrijgelaten nadat de ontvoer ders Quattrocchi met een schot door het hoofd hadden ver moord. De natie was onder de indruk, omdat hij kort voor zijn execu tie tegen de terroristen zei: „Ik zal jullie laten zien hoe een Ita liaan sterft." Debatten Een comité van rechtse politici onder aanvoering van ex-minis ter Gasparro ijvert voor eer betoon aan Quattrocchi, onder meer door straten naar hem te vernoemen. In Rome, Napels en andere steden is daar al posi tief op gereageerd. Maar in Ge nua leidde het verzoek tot drie uur lange debatten over de vraag of hij als 'held' of 'huur ling' moest worden beschouwd. Links won. Nadat trucs om een straat te vernoemen naar 'alle slachtoffers van het geweld in Irak' het niet haalde, werd een regeltje uit de stedelijke veror dening toegepast dat uitstel van het besluit tot 2014 moge lijk maakt. Fabrizio's zuster Graziella rea geerde verbitterd: „Deze politi ci hebben hun burgers verra den. Ze hebben geen geweten, geen hart en kennen geen vrij heid." GPD bli .PRAAG - De filmopnames voor eniile nieuwste James Bond in de weFsjechische hoofdstad Praag stuiten op verzet. De eerste twee ddagen kreeg de politie meer dan wetien klachten van omwonenden over toegenomen verkeersdruk ke en enorm lawaai. Dat maakte Sfeen woordvoerster van de autori- ~P°teiten gisteren bekend, te eDe opnames van Casino Royale l. Ibegonnen, hoewel de producen- rrefen nog steeds geen geschikte Girl gevonden hebben. Volgens het vaktijdschrift Hol- nclywood Reporter is ook de rol P' (van de grote schurk nog" steeds (niet bezet. In oktober maakte de e ^filmmaatschappij na een speur- geetocht van twee jaar bekend dat ^Daniel Craig tot opvolger was ..uigekozen van hoofdrolspeler Pier de Brosnan. ANP/DP A 2ht( door Clemens Ingwersen en Gijs van Wetten JERUZALEM - Bij botsingen van de Israëlische politie en strijdkrachten met joodse kolo nisten en betogers zijn gisteren ten noorden van Ramallah meer dan 250 mensen gewond ge raakt. Dat berichtte de Israëli sche publieke radio. Volgens de politie zijn 45 betogers aange houden. Talrijke demonstranten en kolo nisten verzetten zich in de plaats die ze Amona noemen fel tegen de ontruiming. Ze ver schansten zich onder meer in ne gen woningen die de kolonisten er hadden gebouwd. De panden werden zodra ze waren ont ruimd onmiddellijk gesloopt. De politie sprak van uitzonder lijk gewelddadig verzet tegen de ontruiming en meldde twee zwaargewonden in de eigen gele deren. Illegaal Na lang juridisch touwtrekken besloten de Israëlische autoritei ten deze kolonie op de bezette Westelijke Jordaanoever op te doeken. Ze zijn ook naar de Is raëlische regels illegaal. Naar internationaal recht is de kolonisatie van bezet land altijd illegaal. De Israëli's maken ech ter onderscheid tussen erkende joodse nederzettingen en de ko lonisatie die onder de noemer il legale nederzettingen of illegale voorposten (van nederzettingen) valt. Amona, gesticht op land van een Palestijnse eigenaar in 1996, is een van deze naar schat ting meer dan honderd illegale voorposten. Er zijn verder 120 door de Israë lische overheid erkende kolo nies, waarvan de strategisch ge kozen ligging de greep op de be zette Westelijke Jordaanoever versterkt. ANP r - Griekse archeologen hebben op het eiland Kreta de resten ontdekt van de 2350 jaar 11 oude stad Aptera. ;ch<Bij graafwerkzaamheden wer- leeden onder meer de overblijfse- DOslen van een versterkte toren, een S hfStadspoort en een 3,5 kilometer ne,lange muur blootgelegd. Dat met alrtem rl» cmtrvritoi+Qn rfi ctp_ maakten de autoriteiten giste- ren bekend. De wetenschappers nc" deden hun vondst in de buurt z ar van Chania, in het noordwesten ''aaivan het eiland. De archeologen no troffen onder meer grafmonu menten, wapens, olielampen en an j munten aan. Kreta was het bol- 'werk van de Minoïsche bescha- die tussen 1800 en 1150 irelvoor Christus, haar hoogtepunt da'kende. ANP/AFP ;er- ROME - Het Italiaanse parie dat ment heeft gisteren de weg vrij- zen: gemaakt voor een ongewone stap van de Italiaanse regering: in een onderzoek naar corrupt ge- drag van een eigen minister, Landbouwminister Gianni Ale- manno zou 85.000 euro hebben aangenomen van het failliete ten^ zuivelconcern Parmalat. GPD ja- tot Israëlische politieagenten te paard voeren een charge uit tegen joodse kolonisten, die op hun beurt willen voorkomen dat de illegaal opgetrokken nederzetting Amona wordt ontruimd. foto Oleg Popov/RTR door Akijn Visser TEHERAN - Iran stelt zich steeds stoerder en agressiever op nu het land wegens zijn om streden nucleaire programma voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties wordt ge sleept. De Iraanse president Ahmadinejad zei gisteren dat Te heran zijn recht om een vreed zaam atoomprogramma te ont wikkelen niet zal opgeven. „Ik vertel die nepsupermachten j dat de Iraanse natie 27 jaar gele den onafhankelijk is geworden en zelf beslissingen neemt en op het terrein van de nucleaire kwestie zal het zich blijven ver zetten tot het zijn rechten volle- BAGDAD - Het proces tegen de voormalige Iraakse dictator Sad dam Hussein is gisteren hervat met slechts drie beklaagden ter zitting en geen enkele advocaat. Ex-president Saddam Hussein was eveneens afwezig. De zitting begon met een flinke vertraging om 'procedurele rede nen'. Ze begon achter gesloten deuren, maar werd later open baar. Vijf beklaagden weigerden te ko men, deelde de voorzittende rechter Raouf Abdel Rahman mee. De advocaten van Saddam Hussein boycotten de rechts zaak ook. Zij eisen onder meel de vervanging van Raouf Abdel Rahman en verplaatsing van het proces naar het buitenland. De rechter zette het proces ech ter gewoon voort. Aanwezigheid van de beklaagden tijdens het proces is volgens de regels van het tribunaal niet vereist. De zit ting werd in de loop van de dag geschorst tot morgen. ANP/AFP dig heeft gekregen", zei de presi dent in de havenstad Busher. Ahmadinejad bestempelde de Amerikaanse president Bush als een oorlogshitser die voor een 'volkstribunaal' zou moeten te rechtstaan. Bush pleitte in zijn jaarlijkse State of the Union voor een 'vrij en democratisch Iran'. Volgens hem houden mos limgeestelijken Iran 'in gijze ling'. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties besloten dinsdag dat de raad zich moet buigen over het omstreden nucleaire pro gramma. De beslissing van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, Rusland en China maakt eventuele sancties tegen Iran mogelijk. Rond het Iraanse nucleaire pro gramma zijn de spanningen hoog opgelopen. De internatio nale gemeenschap is bang dat Teheran kernwapens maakt, maar Iran zelf zegt alleen kerne nergie te gebruiken voor het op wekken van elektriciteit. Iran kondigde onlangs al aan weer uranium te gaan ven-ijken. Daardoor staat de al jaren sle pende kwestie weer op scherp. Formeel moet de 'atoomwaak hond' IAEA zich nu eerst over de zaak-Iran buigen. Het be stuur van het IAEA komt van daag in het Weense hoofdkwar tier bijeen om over de Iraanse kwestie te spreken. Het verzoek van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad plus het tijdelijke lid Duitsland hoeft de IAEA niet tot gehaast handelen te brengen. Rusland heeft name lijk bedongen dat de VN de kwestie laten rusten tot min stens een volgende IAEA be- stuurszitting in maart. Rusland is een belangrijke handelspart ner van Iran en de verkoper en bouwer van van centrales voor kernenergie in Iran. ANP/AFP/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - De communicatie over Europa moet beter, sneller, professioneler, opener, democra tischer, en vooral: de kloof tus sen de EU en de burger moet dicht. En dat mag wat kosten, vindt Europees commissaris Wallström. Haar 'agenda voor communica tie en democratie' is de zoveel ste poging om een oplossing te vinden voor een enorm pro bleem: hoe krijgen we de Euro pese instellingen voor het voet licht? Eerst was er een plan A, in de vorm van een Europese Grond wet waar alle burgers over zou den meebeslissen. Toen de Fran se en Nederlandse kiezers hun taak iets te ernstig namen en de Grondwet wegstemden, was het tijd voor een plan B: hoe nu ver der? Plan C is in de nevelen der tijd verdwenen, maar plan D stond in juni vorig jaar weer recht overeind: de Zweedse Mar- got Wallstöm, belast met com municatie, kondigde ernstig aan dat het tijd werd voor 'Discus sie, Dialoog en Democratie'. De rest van het alfabet is overgesla gen. Maar gisteren lag er opeens een witboek met voorstellen om JERUZALEM - Artsen hebben een voedingssonde aangebracht in de maag van de Israëlische premier Ariel Sharon, die al we ken in coma ligt na een zware hersenbloeding. Dat liet het zie kenhuis waar de 77-jarige rege ringsleider wordt verpleegd gis teren weten. Eerder deze week had een Israë lisch tv-station gemeld dat Sharon reageert als hem wordt gevraagd een hand of de ogen te bewegen. ANP/RTR/AFP Europa dicht in de buurt van de burger te brengen. Dat valt niet mee. Niet voor niets constateer de een journalist gisteren dat de Europese Unie de beschikking heeft over negentien talen, maar dat 'Brussel' onbekommerd vast houdt aan een jargon waar nie mand buiten de Europese verga derpaleizen een touw aan kan vastknopen. Wallström sprak in grote ernst MOSKOU - Ex-president Boris Jeltsin van Rusland vierde gis teren in Moskou zijn 75-ste verjaardag in gezelschap van zijn vrouw Naina. foto RTR over de noden van de burger, hun culturele diversiteit, de Eu ropese dimensie in de publieke sfeer, het bereiken van de massa media, digitale Europese biblio theken en de noodzaak van vir tuele ontmoetingsplaatsen. Haar boodschap: de lidstaten, de Europese Commissie en het Europees parlement moeten de handen ineen slaan en een ge meenschappelijke visie uitdra gen, die duidelijk maakt dat 'Eu ropa' zich niet alleen in Brussel afspeelt. En bovendien: als het eens mis gaat, moet de burger weten dat dat niet altijd aan Brussel ligt. Zere plek En daarmee legt ze meteen de vinger op de zere plek. De lidsta ten, de Europese Commissie en het Europees parlement hébben geen gemeenschappelijke visie over waar het met Europa heen moet en wat Europa moet bete kenen voor de burger. Veel mi nisters grijpen dankbaar de kans om 'de Brusselse regels' als zondebok aan te wijzen, voor het gemak even vergetend dat ze er zelf bijzaten op het mo ment dat die regels werden vast gesteld. Het 'Europese debat', dat Wallström zo graag op gang wil brengen, dringt nauwelijks tot de burger door omdat die het druk genoeg heeft met het poli tieke debat in zijn eigen land. Hij wordt pas wakker als 'Euro pa' doordringt tot zijn persoon lijke levenssfeer of zijn porte monnee bedreigt (zoals ten tijde van het debat over de begro ting). De voorstellen in Wallström's communicatieplan, staan stijf van de goede bedoe lingen. Het is ook hard nodig na het debacle van de grondwet. Terecht legt Wallström de na druk op de noodzaak van twee richtingsverkeer: de mondige burger wil vast graag iets terug zeggen. Maar in de vijftig jaar van haar bestaan heeft de EU zich van de mening van de bur ger weinig aangetrokken. GPD ANTWERPEN - De stemplicht voor de Belgische parle mentsverkiezingen blijkt dit keer een groot probleem voor de vele orthodoxe joden in België. De verkiezingen op 8 oktober vallen samen met het Loofhuttenfeest. Ortho doxe joden mogen dan zelfs niet een pen vasthouden. „Een volmacht kan, maar met zovelen is dat niet zo een voudig", zei Pinkas Kornfeld van het Forum van Joodse Organisaties. „Het zou handig zijn als de stembureaus tot na 20 uur konden openblijven, want dan mogen we wel stemmen, of eventueel een dag eerder." ANP GENÈVE - Het aantal landen waar polio een inheemse ziekte is, is gedaald tot vier. Niger en Egypte zijn einde lijk verlost van polio, maakte de Verenigde Naties giste ren bekend. Nooit eerder waren er zo weinig landen waar kinderverlamming van oorsprong voorkomt. Uit opgravingen blijkt dat het poliovii'us al zeker 5000 jaar rondwaart in Egypte. „De goede middelen van onze tijd hebben deze vijand, die ons belaagde sinds de tijd van de farao's, verslagen", al dus de Egyptische minister van Volksgezondheid in een persbericht van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO en Unicef. ANP LONDEN - Het Ethiopische regime heeft recentelijk dui zenden studenten gevangen gezet, voornamelijk leden van de Oromo bevolkingsggroep. De mensenrechtenorga nisatie Amnesty International klaagde dit gisteren aan en vreest dat de arrestanten worden gemarteld. Van veel van hen is niets meer vernomen. Het is niet bekend waar ze vast worden gehouden. Ethiopië beleefde vooral in juni en november vorig jaar periodes van grote politieke onrust waarbij het autoritai re regime van premier Meles Zenawi onder druk kwam te staan. Zeker 76 betogers en zeven politieagenten kwamen bij het bloedige neerslaan van de protesten om. ANP/RTR LONDEN - Een internationale bank heeft talrijke klan ten gewaarschuwd dat geld niet gelukkig maakt. In een rondzendbrief stelt bankier James Montier van de investe ringsbank Dresdner Kleinwort Wasserstein dat mensen psychische problemen riskeren in hun dwang naar meer materieel genoegen. Het maakt ze steeds ontevredener. Montier spreekt over vervolgingswaanzin en de permanente behoefte aandacht te trekken. ANP BRUSSEL - De Belgische politie heeft gisteren in een huis in het Oost-Vlaamse Temse, zo'n 15 kilometer van Antwerpen, de stoffelijke overschotten aangetroffen van vijf mensen. Het zou gaan om een familiedrama. De slachtoffers (man, vrouw en hun drie kinderen) zijn door verstikking om het leven gekomen. De ramen waren dichtgeplakt en er brandden twee barbecuevuurtjes, waardoor de zuurstof in de kamer waar ze zaten opraak te. ANP/BELGA ven. Daarnaast komen er steeds meer nagemaakte pillen en poe ders op de markt, die door omko ping gemakkelijk hun weg in het medische circuit vinden. De gx-ootschalige corruptie in de medische wereld heeft ook de sastreuze gevolgen voor de strijd tegen hiv/aids. TI wijst er op dat veel regeringen enorme bedragen in de aanpak en pre ventie van de dodelijke ziekte pompen, maar dat dit weinig ef fect heeft zolang ambtenaren en nationale instanties, zoals de Na tionale Aidsraad van Kenia, het voor eigen doeleinden aanwen den. GPD van onze redactie buitenland BERLIJN - Wereldwijd moeten miljoenen mensen het zonder adequate gezondheidszorg doen vanwege corruptie, diefstal en afpersing. Veel arme mensen moeten het grootschalige on ethische gedrag in de zorg met de dood bekopen. Dat stelt Transparancy International (TI), een internationale organisa tie die strijdt tegen corruptie, in hun jaarrapport 2006. „Corruptie in de gezondheids zorg kost niet alleen geld", al dus voorzitter Huguette Label- le. „Als een kind sterft tijdens een operatie omdat een adrenali ne injectie, bedoeld om het hart weer op gang te brengen, slechts uit water bestond, dan kun je er geen prijskaartje meer aan han gen." In het rapport wordt stilgestaan bij de Amerikaanse gezondheids sector, waarin jaarlijks drie bil joen dollar omgaat. Omdat het om een complex en ondoorzich tig systeem gaat, ligt corruptie overal op de loer, meent TI. De instantie zegt bewijzen te heb ben voor omkoping, fraude en diefstal. In veel landen probeert medisch personeel in publieke- en pri- vé-instellingen een centje bij te verdienen door geld te vragen voor behandelingen die eigen lijk gratis zijn. Gewezen wordt op landen in Zuidoost-Europa, waar het heel gebruikelijk is dat artsen geld en andere giften van patiënten aannemen oplopend tot meer dan duizend dollar. Op de Filipijnen heeft tien procent meer corruptie geleid tot twin tig procent minder vaccinaties voor kinderen. In Cambodja is de zorg over de hele linie achter uit gegaan ondanks een forse toename van internationale hulp. Overheidsdienaren druk ken het geld gewoon achterover. Ook op de medicijnmarkt tiert de corruptie welig. Farmaceu tische bedrijven pompen tegen woordig meer geld in het aan de man brengen van hun produc ten en het beïnvloeden (omko pen) van artsen, dan in onder zoek en ontwikkeling. Patiënten zijn de dupe, omdat ze vaak verkeerde of overbodige medicijnen krijgen voorgeschre- BERLIJN - Artsen en psycholo gen zijn boos op topmodel en tv-presentatrice Heidi Klum (32) omdat de Duitse in een show jonge meisjes zou aanzet ten tot vermagerzucht. In de nieuwe tv-competitie 'Ger many's next topmodel', waarin de winnares een internationaal modellencontract krijgt, werd een van de 32 deelneemsters weggestuurd omdat zij volgens de jury en Klum 'te dik' zou zijn. De 19-jarige Irina uit Bonn is 1.76 meter en ze weegt slechts 52 kilo. Dit besluit schoot veel kijkers en gezondheidsexperts in het verkeerde keelgat. „Deze show propageert een onbereik baar supermager voorbeeld in het kwadraat", reageerde profes sor Manfred Fichter, directeur van de Medizinisch-Psychoso- matischen Klinik Roseneck in Prien. Fichter: „Dit kan voor na-apers met de dood eindigen, want excessief lang vasten be schadigt lichaam en ziel ern stig." Enkele deelneemsters aan de show gisteravond zouden openlijk hebben toegegeven dat zij aan een eetstoornis lijden. De jury verdedigt haar harde op stelling met een beroep op 'inter nationale normen.' Bild drukte een foto af van een uitgemer geld meisje met de uitroep: 'Hei di, is dit wat je wilt?'.GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5