Bush pakt olieverslaving aan De Iraanse bom PZC Bingo met taalcursus President verweert zich in State of the Union tegen niet bestaande critici 2 februari 1956 donderdag 2 februari 2006 nSt Het integratiebeleid van minister Verdoi faalt. De Raad voor de Maatschappelijk e> Ontwikkeling (RMO) heeft geen go- woord over voor de manier waarop ze de integr' tie van allochtonen tracht te bevorderen. Hao maatregelen werken vaak averechts omdat ze vocO al verschillen benadrukken. Dit oordeel over praktische uitkomst van Verdonks aanpak is getli verrassing. Bekend was al dat de minister bij RRi, presentatie en uitleg van haar beleid met enijje trefzekerheid steeds net de verkeerde snaar wersje te raken. stui In de gapende kloof tussen de West-Europese dd»g mocratieën en de moslimcultuur stortte deze wefien de vrijheid van meningsuiting. Commotie in PJ® Arabische wereld over de publicatie van een sere^ spotprenten in het Deense dagblad Jyllands-Poteit ten liep zo hoog op, dat de Denen met verkapte eDe cuses moesten komen om de zaak te sussen. freg prenten nemen islamitisch geïnspireerde terrein op de hak. Bijvoorbeeld met een tekening waarê0J is te zien hoe Mohammed aan de hemelpoort no. 0 nasmeulende zelfmoordterroristen 'Stop, stop, Cyar maagden zijn op' toeroept. Een groot deel vancnie Deense moslimgemeenschap liep te hoop. De rfiln dactie werd bedreigd. Nuancering kreeg geetoc kans. Dat de krant in een van de gewraakte tekiDa ningen zichzelf bekritiseerde, bleef onopgemerkt^ Zolang de culturele verschillen tussen autocht(Ce nen en (grote delen van) de allochtone gemeer^ schap nog zo groot zijn, heeft het geen zin de pai^J tijen naar elkaar toe te duwen. Dat leidt slecht] tot steeds hevigere conflicten. Zeker als de ove' heid aan die integratie een standaard setje normc^ en waarden verbindt dat niet bij de nieuwkomei^ past. Het onderzoek van de RMO bevestigt dat iiou stant integratie niet werkt. De raad wil oversch<Bi: kelen naar een duurzame variant. Daarbij heede' hij als enige sterke advies dat de economische pos Ier tie van autochtonen moet verbeteren. Verder is h(st£ een nogal houterige aanbeveling van ontmoeting^3 parken, interculturele sportcompetities en combi naties van taalcursus en bingo, samengevat ond£cje het weinig uitnodigende begrip publieke familiar va teit. Een nieuwe mislukking is ingebakken. Daaiva om lijkt het verstandig integratie voorlopig van dtr< politieke agenda te schrappen. m| De behoefte om de eigen cultuur te verdedigen im kennelijk sterk. De kans dat bevolkingsgroepevi vanuit de relatieve vrijheid van de eigen eulturelvc kring begrip voor elkaar opbouwen, is groter dake in de snelkookpan van Verdonk. door Ans Bouwmans De VS hebben volgens Ge orge Bush een serieus ener gieprobleem. „Amerika is ver slaafd aan olie", zei hij tijdens zijn State of the Union, de tradi tionele jaarrede van de Ameri kaanse president. Het probleem is dat die olie 'vaak wordt geïm porteerd uit instabiele delen van de wereld'. Bush wil in twintig jaar tijd driekwart van de olie-import uit het Mid den-Oosten vervangen door al ternatieve energie. Bush wil schonere, kolenge- stookte elektriciteitscentrales en meer investeringen in zon-, wind- en kernenergie. Ook moet er meer onderzoek worden ge daan naar de brandstof ethanol en naar automotoren die op elek triciteit of waterstof kunnen lo pen. Investeren in nieuwe, scho ne technologie is ook nodig om énergie betaalbaar te houden. De sterk gestegen benzineprijs in de VS was het afgelopen jaar een van de redenen voor de da lende populariteit van de presi dent. Bush, die aan zijn zesde rege ringsjaar begint, heeft een an nus horrïbïlis achter de rug. Hij zag zijn poging om de AOW deels te privatiseren, misluk ken. De opstand in Irak houdt aan, terwijl de steun onder de Amerikaanse bevolking voor de oorlog afneemt. De regering rea geerde incompetent op de ramp die werd veroorzaakt door or kaan Katrina. Een medewerker van vice-presi dent Dick Cheney werd aange klaagd. De Republikeinse partij bleek nauw verweven te zijn met een corrupte oud-lobbyist. En het stimuleren van vrijheid en democratie in de wereld gaat niet altijd vanzelf. Maar tegenslagen mogen er niet toe leiden dat Amerika zich te rugtrekt van het wereldtoneel, zijn leiderschap opgeeft en kiest voor isolement en protectionis me, zo stelde Bush. Het beëindi gen van tirannie in de wereld is een belangrijk doel voor de lan ge termijn, omdat het de VS vei First lady Laura Bush begroet familieleden van de marinier Dan Clay die omkwam tijdens de strijd in Irak. foto Mike Theiler/EPA liger maakt als meer landen de mocratisch zijn en minder sta ten hun bewoners onderdruk ken. Terugtrekking in de strijd tegen het terrorisme is 'oneer vol' en leidt niet tot vrede, ver klaarde de president. „Het alter natief voor Amerikaans leider schap, is een wereld die drama tisch veel gevaarlijker en angsti ger is." Economisch gezien is het ver standiger de economie te stimu leren dan de grenzen dicht te gooien voor immigranten en goedkope producten, zei Bush. Een van zijn voorstellen is om de concurrentiekracht van Ame rikanen te verbeteren, door op scholen meer aandacht te schen ken aan exacte vakken. Irak Een groot deel van de toespraak van Bush ging over het buiten land. Hij kondigde geen concre te troepenreductie in Irak aan, hoewel er op wordt gerekend dat de aanwezigheid van de Amerikaanse strijdkrachten in dat land dit jaar afneemt. De president herhaalde zijn eis dat Harnas - de overwinnaar bij de Palestijnse verkiezingen - zich moet ontwapenen en Israël moet erkennen. En Iran moet zijn nu cleaire aspiraties opgeven. Bush verdedigde nogmaals zijn toestemming aan de NSA om in ternationale telefoontjes met Amerikaanse ingezetenen af te luisteren. Daarover is in de VS opschudding ontstaan, omdat de president daarbij mogelijk de wet heeft overtreden. Al 48 uur voor het uitspreken van de State of the Union begon nen woordvoerders van de presi dent het 'nieuws' te duiden. Het zou een visionaire rede worden, een filosofische rede, een rich tinggevende rede. Dat waren al lemaal accurate beschrijvingen, verzekerde adviseur Dan Bart- lett. Geen wonder, als een presi dent zijn politieke kapitaal al in het eerste jaar van zijn tweede termijn verspeelt en kampt met enorme begrotingstekorten, zit er weinig anders op dan zijn gro te en kleine ideeën nog eens op te dienen met een 'filosofisch' sausje en wat pakkende zinnen. De tekstschrijvers van Bush blonken zoals te doen gebruike lijk uit in creatief taalgebruik, simplisme en hyperbolen. Daar om dus deze keer geen hit als 'As van het Kwaad', maar wel 'Amerika is verslaafd aan olie'. Dat hakt er binnenlands ook aardig in. Ook opmerkelijk: de 'lange oor log' maakte zijn debuut in de State of the Union. Een militai re blogger signaleerde onlangs dat het Pentagon de 'oorlog te gen terrorisme' graag zou ver vangen door de 'Lange Oorlog', a la de Koude Oorlog. En ver hip, onmiddellijk blijkt, in de woorden van Bush, 'onze genera tie verwikkeld te zijn in een lan ge oorlog tegen een vastbesloten vijand, een oorlog die gevochten zal worden door presidenten van beide partijen'. Isolationisme Bush heeft er verder een handje van zich af te zetten tegen stand punten van anonieme critici, waarvan onduidelijk is wie hij nu eigenlijk bedoelt. Om die re den verzette hij zich in deze re de alinea's lang tegen isolationis me, maar er is niemand in de VS die daar op dit moment voor pleit. Het is ook een raadsel wie de 'sommigen' zijn die volgens Bush het ideaal zouden willen afschaffen om democratie te ver breiden in de wereld. Democraten pleiten er evenmin voor om de Amerikaanse troe pen 'plotseling' terug te trekken en Irak vervolgens aan zijn lot over te laten. Maar als je Bush hoort praten dan komt Bin Laden in Irak aan de macht als de 'defaitisten' hun zin krijgen. De afgelopen maan den gebruikte Bush dit trucje ook al door te suggereren dat 'sommigen' niet zouden willen dat hij telefoontjes van Al Qae- da naar Amerikaanse contact personen laat afluisteren. Maar daar is helemaal geen sprake van. Critici willen dat daarvoor een bevelschrift van de rechter wordt gevraagd, zoals in de wet staat. Of dat de wet wordt aan gepast. Maar Bush vindt de Lan ge Oorlog al rechtvaardiging ge noeg. GPD Een oud-buurvrouw van Chirac in Sainte-Féréole waar de president raadslid is geweest. foto GPD Voor afgelegen Franse steden en streken zijn hooggeplaatste afge vaardigden in Parijs van groot belang. President Chirac zet zich al 40 jaar in voor 'zijn' streek Corrèze. door Olivier van Beemen Het nog geen 300 inwoners tellende dorp Sarran ligt in de landelijke streek Corrèze in Midden-Frankrijk. Het plaatsje ontving al twee keer een Tour de France-etappe en herbergt een immens museum. De man achter dit succes is president Jacques Chirac. In het uitgestrekte Frankrijk (verertien keer zo groot-als Ne derland) is het voor provincieste den en afgelegen streken van groot belang hooggeplaatste af gevaardigden in Parijs te heb ben. Hun invloed kan leiden tot de aanleg van een snelweg, een snelle treinverbinding of een pretpark. Zo opende het thema park Vulcania zijn deuren in Au- vergne door hulp van oud-presi dent Valéry Giscard d'Estaing. Lille kreeg de snelle trein naar Parijs, Brussel en Londen dank zij oud-premier Pierre Mauroy. Jacques Chirac, geboren Parijze- naar, begon zijn politieke loop baan in 1967 als raadslid in Sainte-Féréole, ook in Corrèze. Daar heeft zijn familie haar wor tels. Hoewel hij nooit in de streek gewoond heeft, conclu deerde hij al snel dat een lande lijke achtergrond bijdroeg aan een goede beeldvorming. Televi siebeelden tonen hem vaak in ge sprek met boeren, die hem stee vast tutoyeren. In de loop van zijn carrière, waarin hij het schopte tot parle mentslid, burgemeester van Pa rijs, premier en president, is hij de streek nooit vergeten. „Cor rèze is een vrij onvruchtbaar ge bied, dat Jacques Chirac gedu rende 30 jaar voortdurend be werkt heeft. Hij zaait er met sub sidies, bedrijfsvestigingen en so ciale instellingen. Hij oogst niet alleen stemmen, maai' ook erken ning, genegenheid en trouw", schreef de de krant Le Monde. Zo komt het dat de dunbevolkte streek uitstekend bereikbaar is dankzij een aantal snelwegen, waarvan de A20 richting Parijs bovendien grotendeels tolvrij is. Zo komt het ook dat een plaats je als Ussel talrijke fabrieken kent die met veel staatssteun zijn neergezet. En dat de 'route départementale' naar Sarran, waar de Chiracs een kasteel be zitten, prachtig is geasfalteerd. In zijn nieuwjaarswens aan de inwoners van Corrèze sprak Chi rac van 'de prioriteit die de Franse staat geeft aan de ople ving van dit kleine gebied'. Hij kondigde aan dat de grootste stad van Corrèze, Brive, binnen kort per trein op drie uur reizen van Parijs zal liggen, in plaats van de huidige vijf uur. Erfenis De kans is klein dat Chirac na de verkiezingen van 2007 nog een grote politieke rol speelt. Hij laat Corrèze wel een erfenis na. De streek krijgt eén militai re school voor 250 studenten en 100 vaste krachten. Er komt hulp voor de ontwikkeling van een autofabriek en financiële steun voor de houtindustrie. Chiracs beleid werpt vruchten af. Veel kiezers, ook uit linkse hoek, stemden bij de verkiezin gen in 1995 en 2002 op hem en niet op een kandidaat die ideolo gisch dichter bij hen stond. 'Je kunt maar beter een president hebben die uit onze streek komt', luidde het motto. In 2002 haalde Chirac zo in Tulle 94 pro cent van de stemmen. Als burgemeester van Parijs om ringde Chirac zich met inwo ners uit Corrèze. Die deden daar werk dat soms niets met de stad te maken had, maar kregen wel salaris van de gemeente. Cor rèze kreeg er een bijnaam door: het 21e stadsdeel van Parijs. In Sarran, waar Jacques' echtge note Bernadette wethouder is, staat een 'President Jacques Chi- racmuseum', dat wordt uitge breid tot een groot complex. De president besloot alle cadeaus die hij bij staatsbezoeken krijgt aan de instelling te schenken. Het museum ontvangt 35.000 mensen per jaar, een aantal dat snel stijgt. Hoewel de kans klein is dat Chirac nog een keer presi dent wordt, zou de streek in 2007 opnieuw het staatshoofd kunnen leveren. Dan moeten de inwoners wel links stemmen. De leider van de socialisten en mo gelijke presidentskandidaat, Francois Hollande komt uit Cor rèze. GPD MIDDEN-OOSTEN - De Ame rikaanse president Eisenho wer en de Britse premier Eden willen snel met Frankrijk over leggen over het Midden-Oos ten. Vooral het behoud van vre de tussen Israël en de Arabi sche staten zal onderwerp van bespreking zijn. Pas als die vre de een feit is, kan er een betere verstandhouding tussen het Midden-Oosten en de westerse wereld komen, hebben Ei senhower en Eden laten we ten. PAKHUIS - Een groot pak huis op de Nieuwe Haven in Zierikzee is gisteren uitge- Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax- (0113)315669 E-mail. redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur brand. De brandweer wist ter- R nauwernood te voorkomen dat rr ook enkele belendende huizen g' afbrandden. Het vuur ont- s1 stond toen een medewerker in ei het pakhuis met een snijbran- d der een (lege) benzinetank wil- h de openbranden. n a WALVISJACHT - De vangsten z van de Nederlandse walvisja ger Willem Barendsz. zijn tot nu toe teleurstellend. Het jachtseizoen is sinds 7 ja nuari open, maar de Willem - Barendsz heeft nog slechts 1833 ton traan en 1473 ton spermolie bij elkaar kunnen I krijgen. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20.55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uilsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren De machthebbers in Iran willen een eigen atoomwapen ontwikkelen, al beweren zij dat hun omvangrijke nu cleaire programma slechts de bedoe ling heeft de natie in de toekomst van energie te voorzien. Gezien de immense hoeveelheid olie waar Iran over be schikt is dit een weinig overtuigende argumentatie. Als de Iraanse regering de wereld werkelijk gerust had willen stellen over haar nucleaire ambities, dan had zij het Russische voorstel om Iran in de komende tien jaar van nucle aire brandstof te voorzien kunnen aan vaarden. Dat heeft zij echter scherp van de hand gewezen. De Iraniërs wil len hun eigen nucleaire brandstof ver vaardigen en dat brengt met zich mee dat zij de technologie om uranium te verrijken onder de knie moeten krij gen. Wie die technologie beheerst, is ook in staat een atoombom te bouwen. De internationale gemeenschap, in het bijzonder de Europese Unie, de Vere nigde Staten, Rusland en China achten het onwenselijk dat het Iraanse regime over een atoombom kan beschikken, al zijn de Russen en Chinezen aanzienlijk minder vastbesloten op dit punt dan de EU, laat staan de Verenigde Staten. De onwenselijkheid van een Iraanse bom is des te groter nu de president van Iran kort geleden heeft verklaard dat Israël van de kaart moet worden ge veegd. Het zou overigens onjuist zijn te denken dat alleen het huidige Iraanse regime van religieuze scherpslijpers zijn zinnen op een eigen atoomwapen heeft gezet. Het Iraanse atoomprogram ma is in de jaren zeventig begonnen door de sjah en er is alle reden aan te nemen dat ook tegenstanders van het huidige regime van mening zijn dat Iran een eigen bom moet hebben. Als we afzien van de opvattingen van het huidige Iraanse regime, moet wor den geconstateerd dat Iran goede rede nen heeft om naar het bezit van een ei gen bom te streven, voorzover daar al thans ooit goedé redenen voor zijn. In de regio beschikt zowel Israël, Paki stan als India over een vrij omvangrijk nucleair arsenaal, met kennelijke toe stemming van de Amerikanen. Volgens deskundigen is het nucleaire Pakistan een minstens even groot veiligheidsrisi co als een eventueel nucleair Iran. In elk spelletje strategische blufpoker zou Iran het afleggen tegen deze nucleaire mogendheden. Bovendien bevinden zich Amerikaanse troepen in Irak en Afghanistan, buur landen van Iran. De Amerikanen reke nen Iran tot de 'as van het kwaad' en hebben bij herhaling gesproken over de wenselijkheid van 'regime change' in Teheran. Waarom zou aan Iran niet worden toegestaan wat aan andere na ties, die de facto niet minder instabiel en gevaarlijk zijn, wel is toegestaan? Zou Iran een eigen atoomwapen ont wikkelen dan is waarschijnlijk wel het gevaar groot dat landen als Turkije, Egypte en Syrië ook een eigen bom wil len hebben. Dat zal echter in Teheran geen doorslaggevend argument zijn. Gaan we er vanuit dat het ten behoeve van de veiligheid en de stabiliteit in de regio een goede zaak zou zijn als Tehe ran geen eigen bom ontwikkelt, dan is de vraag hoe dat vermeden kan wor den. Tot op heden is de diplomatieke weg bewandeld. De Europese naties hebben geprobeerd, sedert vorig jaar met Amerikaanse steun, in ruil voor al lerlei fraaie toezeggingen, waterdichte afspraken te maken met Iran over de vergaande beperking van het nucleaire onderzoek aldaar. Dat overleg is voorlopig mislukt. Blijft de Iraanse overheid bij haar huidige standpunt, dan is de volgende fase aan de orde. Na een tussenstop bij de Inter national Atomic Energy Agency zal de zaak aan de Veiligheidsraad worden voorgelegd met de dreiging van sanc ties. Het is echter zeer de waag of Rus land en China sancties zullen steunen. Gegeven de huidige olieschaarste zou den scherpe sancties wel eens omvang rijke schade kunnen toebrengen aan de wereldeconomie. Daar zit niemand op te wachten. De laatste mogelijke fase in dit conflict is de militaire fase. Israël heeft ver klaard dat een nucleair bewapend Iran onacceptabel is en schijnt al diverse voorbereidingen voor een aanval op de nucleaire faciliteiten te hebben getrof fen. Valt Israël aan dan is de grote waag wat de VS zullen doen? Zijn zij tegen, geven zij impliciete steun, of doen zij gewoon mee? De effectiviteit van een militaire aanval is twijfelach tig. De Iraanse installaties zijn zeer tal rijk en goed beschermd. Het gebruik van geweld zou enorme schade aanrich ten maar het nucleaire programma op zijn best vertragen. Het zou ook een groot conflict in deze toch al instabiele regio veroorzaken. Iran zou op deze of gene wijze Israël kunnen aanvallen en de Straat van Hormuz kunnen afslui ten, met onoverzienbare gevolgen voor de wereldeconomie. Geweld is waar schijnlijk gevaarlijker dan een Iraanse bom. Hoe we het ook wenden of keren, een Iraanse bom lijkt vrijwel onvermij delijk, zo goed als lang geleden de Rus sische bom onvermijdelijk was. Waar meerdere partijen de bom bezitten moet de dreiging van mutually assured destruction ('gegarandeerde wederzijd se vernietiging') de vrede bewaren. Maarten van Rossem Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bij: PZC, le zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4