- Ministerie VWS voor miljoenen opgelicht Staatssecretaris wil Nederlandse bands steunen PZC Bovag wil aanpak van prijsstunters Scheur in dak van garage leidt tot ontruimingsactie !J Scholieren bedenken respect@school-tour Zeker zeven mannen verdacht van fraude Blowen op straat in de ban Ouders verdacht van doden peuter Q I A Ex-KNMI-directeur tegen Kyoto Fout Duits zet gemeente voor schut Gemeente gedoogt drankcaravans Dode dieren betalen wildspiegels Burgemeester wil onderzoek Bewoning van vakantiehuis wordt versoepeld Defensiegeheimen in handen RTL Rechter gelast vrijlating van scholiere Pasic donderdag 2 februari 2006 li door Margit Spaak ARNHEM - Zeven meisjes, leerlingen van het Candea College in Duiven en het Over- betuwe College in Bemmel, hebben de respect@school- tour door Gelderland be dacht. De tour voert vanaf 14 februa ri door de hele provincie om kinderen van tien tot veertien jaar bewust te maken van res pect voor elkaar op school. De zeven scholieren van ha vo, vwo en gymnasium kwa men elkaar vorig jaar toeval lig tegen tijdens voorrondes van het Nationaal Jeugdde- bat in het Provinciehuis in Arnhem. Zij verzonnen als groepje de respect@school-tour, die langs basisscholen en middel bare scholen trekt. Provinciale Staten van Gel derland vonden het idee zo goed, dat zij 55.000 euro uit trokken om de tour werkelijk heid te laten worden. Basis schoolkinderen gaan met kun stenaars aan de slag om een bus te ontwerpen. In een bus komt namelijk iedereen el kaar tegen en moet je respect hebben voor je medepassa giers. Middelbare scholieren stude ren onder leiding van Toneel groep Oostpool een improvisa tiestukje van één minuut in over respect. In totaal zien 1600 schoolkinderen de tour dit jaar langs komen, aldus een woordvoerster van de pro vincie. Van alle activiteiten worden filmopnames gemaakt, die uit eindelijk het decor vormen voor de Respectclip. In die clip treden in elk geval de ze ven initiatiefneemsters met rapgroep DAC op met een tekst over respect@school. Bij de start van de tour op het Candea College in Duiven ont hullen scholieren tevens een door hen speciaal voor het project ontworpen vlag. ANP hi van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De Bovag maakt zich zorgen over prijsstunters onder de rijscholen. De organisa tie beraadt zich op actie, maar wil nog niet zeggen welke. De I Bovag reageert daarmee op een brandbrief van rijschool Brunen uit Enschede. Die wil dat de opmars van prijsstunters wordt gestopt. Volgens Brunen hollen de prijs vechters de verkeersveiligheid uit. In de brandbrief die behalve aan de Bovag ook is gericht aan het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR), vraagt R. Brunen maatregelen te ne men. Hij voorziet het bankz'oet van veel goed gekwalificeerde rijscholen. De directeur houdt daar de overheid en, 'indirect', het CBR voor verantwoordelijk. „Overal worden werklozen en herintreders met gesubsidieerde projecten opgeleid tot rijinstruc- teur. Of mensen die met behoud van uitkering de weg op gaan. Dat leidt tot een moordende con currentie." Het CBR zegt niet inhoudelijk te kunnen reageren. Men bena drukt echter dat de examenei sen voor iedereen hetzelfdezijn. „Als de kwaliteit van rijscholen minder wordt, stellen we de ei sen niet naar beneden bij." De Bovag staat volledig achter de brief. B. Bruinsma, voorzitter van de afdeling rij vaardigheid sopleidingen: „Ook wij maken ons zorgen, zowel over de kleine stunters als de grote. Wij bera den ons op actie." GPD door Dick Hofland DEN HAAG - Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) is voor 22 mil joen euro opgelicht. Volgens het Openbaar Ministerie is dat ge beurd door minimaal zeven man nen, tussen juni 2001 en oktober 2005. Eén van hen, een voormalig ambtenaar van het ministerie, heeft bekend. Hij zorgde voor valse handtekeningen om geld over te maken naar een stich ting voor gehandicapten. Via de ze stichting, Sirius, werd het geld doorgesluisd naar andere stichtingen, bedrijven en perso nen. De zeven zijn enkele maan den geleden gearresteerd en drie zitten nog in voorlopige hechtenis: de 59-jarige hoofdver dachte uit Zeist, de ex-ambte naar (49) uit Vlaardingen en een 58-jarige man uit Zoetermeer. De laatste is eigenaar van een bedrijf dat werkzaam is in de ge handicaptensector en zou sa men met de man uit Zeist de zaak hebben opgezet. Volgens het OM hebben de ver dachten zich schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte, op lichting, deelname aan een cri minele organisatie en het aanne men van steekpenningen. Mor gen dient voor de rechtbank in Den Haag de pro-formazitting tegen hen. Justitie sluit niet uit dat er nog meer mensen bij be trokken zijn geweest. Gehandicaptenbeleid De fraude deed zich voor bij de directie Gehandicaptenbeleid van het ministerie. De stichting Sirius kreeg in vier jaar zes leningen van de Bank Neder landse Gemeenten voor het uit voeren van projecten voor ge handicapten. De bank verstrek te het geld, omdat het ministerie garant stond voor de leningen. De ambtenaar zou hebben gema nipuleerd met handtekeningen en dossiers, zodat het leek alsof de stichting aan de voorwaar den van de garantiestelling vol deed. Deze man zorgde er in 2003 bovendien voor dat het leek als of de leningen waren terugbe taald. Vorig jaar echter klopte de bank aan bij het ministerie, omdat de aflossing van de lenin gen uitbleef. Het ministerie be taalde de 22 miljoen terug. Het is onduidelijk of VWS het geld nog kan verhalen op de verdach ten. De ambtenaar is in 2004 ontslagen wegens slecht functio neren. De fractie van GroenLinks in de Tweede Kamer heeft inmiddels bepleit dat de 22 miljoen niet ten koste mag gaan van het bud get voor de gehandicaptenzorg van VWS. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ouders van een Haagse peuter worden er van verdacht hun kind zoda nig te hebben mishandeld, dat het is overleden. Volgens de va der en moeder is het kind over leden door een val van de trap. Het stel werd in het weekend aangehouden, nadat hun kind van anderhalf jaar werd bin nengebracht in het Juliana Kinderziekenhuis in Den Haag. Het meisje was al overle den, maar artsen hebben nog geprobeerd haar te reanime ren. Sectie op het lichaam wees la ter uit dat de peuter zowel oude als zeer recente, ernstige botbreuken had. Daarop wer den de ouders aangehouden in een woning in de hofstad. Daar verbleef het gezin, dat geen officiële woon- of verblijf plaats heeft. Zowel het Openbaar Ministe rie als de politie Haaglanden konden niet zeggen of jeugd zorg zich met het gezin bemoei de. GPD AMSTERDAM - Stadsdeelvoorzitter Henk van Waveren van De Baarsjes plaatste gisteren het eer ste blowverbodsbord. Vanaf februari is het in Amsterdam verboden op straat te blowen op en rondom het Mercatorplein, Jan Evertsenstraat, Hudsonhof, Bartholomeus Diazstraat, Cabral- straat, Vespuccistraat en een deel van de Balboa- straat. Om te laten weten waar deze maatregel van kracht is worden blowverbodsborden in het gebied geplaatst. foto Marcel Antonisse/ANP II door Martijn Kamans H DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Laan (Cultuur en Me dia) wil Nederlandse popbands ondersteunen door een finan ciële bijdrage te leveren aan de productie van videoclips. Die toezegging deed ze gisteren in een debat met de Tweede Ka mer over popmuziek. In totaal heeft de bewindsvrouw de komende drie jaar 600.000 eu ro beschikbaar. De helft van dat geld betaalt ze zelf als on derdeel van haar actieprogram ma Cultuur en Economie. De andere helft wordt opgehoest door het Fonds Beeldende Kun sten, Vormgeving en Bouwkunst (BKVB). De D66-politica hoopt dat door de regeling muzikanten in contact komen met de creatieve industrie. Artistiek hoogwaar dige en innovatieve clips moe ten het gevolg zijn, die ingezet kunnen worden voor de inter nationale promotie van Ne derlandse artiesten en hun cd's. Als de Kamer instemt moet de regeling medio 2006 ingaan. De Kamerleden reageerden een beetje overdonderd door het idee. Zij vergaderden naar aan leiding van een initiatiefnota van SP-Kamerlid Gerkens, die uitgaat van extra steun ter hoog te van ruim 1 miljoen euro op jaarbasis. Voor dat plan bestaat veel sympathie in de Kamer, vandaar dat meerdere leden zich een beetje afgescheept voel den met zes ton in drie jaar. De staatssecretaris gaf echter aan dat er niet meer geld beschik baar is. Schot hagel Binnen haar financiële moge lijkheden heeft ze geprobeerd de popsector toch een doelmatig steuntje in de rug te geven. „Dit is wat ik op dit moment fi nancieel kan doen. Het leek me niet zinnig om met een klein be drag als een schot hagel op de hele popsector te gaan schie ten." Kamerlid Van der Vlies van de SGP fronste zijn wenkbrauwen stevig bij het plan. „Ik zie heel wat clips voorbijkomen waar ik mijn vraagtekens bij zet." Aan het debat in de Tweede Kamer ging een landelijke actie vooraf onder de noemer 'Help pop naai de Nederlandse top'. In enkele plaatsen lieten lokale bands ho ren wat ze waard zijn, waarna ze vervolgens naar het Plein in Den Haag togen om ook daar op te treden. Zo ontstond een heuse pop-esta fette voor het pand van de Tweede Kamer, maar veel pu- De manifestatie van de Nederlandse popsector in Den Haag trok weinig publiek. foto Bram Lammers/GPD |K HOU VAM IETER.D tTEN DEN HAAG - In bijna de helft van de ge meenten waar recreatiehuisjes het hele jaar door bewoond worden, hoeven de huidige bewoners niet weg. Dat betekent dat min stens 4000 en maximaal 8500 vakantiewo ningen permanent mogen worden bewoond. Dat blijkt uit een inventarisatie van het mi nisterie van Vrom. Nederland telt in totaal ongeveer 225.000 re creatiewoningen en -verblijven, waaronder 80.000 vakantiehuisjes. Naar schatting 16.000 huisjes worden permanent bewoond. In 2003 stelde minister Dekker gemeenten voor de keuze: legaliseren, handhaven of het afgeven van persoonsgebonden beschik kingen. Gemeenten moesten uiterlijk 31 de cember 2004 beslissen. Uit de inventarisatie van VROM blijkt dat 31 gemeenten nog geen keuze hebben ge maakt. Van de 83 procent van de gemeenten die inmiddels wel een aanpak hebben geko zen, kiest zeventig procent voor handha ving. Zij zullen streng optreden tegen men sen die het hele jaar door in hun vakantie- AMSTERDAM - Regering en media varen ten onrechte blind op het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Insti tuut (KNMI). Dat zegt ex-KNMI-directeur Henk Tenne- kes deze week in het weekblad Elsevier. Tennekes vindt het wetenschappelijk niveau van het KNMI onvoldoende om er het kabinetsbeleid op het gebied van klimaatveran dering op te baseren. „Het zijn ambtenaren en geen wetenschappers", aldus Tennekes, die dertien jaar onderzoeksdirecteur van het in stituut was. „Kyoto is onzin", zegt hij over de afspraken over de uitstoot van broeikasgassen. ANP BERKELLAND - Een toeristische brochure van de plaat selijke VW is een blamage geworden voor de gemeente Berkelland. Een Duitse tekst in de brochure stikt van de taalfouten. Van de brochure zijn 30.000 stuks huis- aan-huis en op een vakantiebeurs in Utrecht en in Berlijn verspreid. In de 36 pagina's tellende brochure worden vreemde woorden gebruikt als 'bisondere, Met Nahme, or- ganisazionen en recreieren'. Ook de spelling klopt van geen kant, zo constateerden taaldocenten, die verontwaar digd bij de opstellers aan de bel trokken. ANP BALK - De Friese gemeente Gaasterlan-Sleat gaat twee caravans die gebruikt worden als jeugdhonk en waar jon geren alcohol nuttigen, gedogen. De gemeente stelde giste ren de eerste te zijn die dit doet. In Nederland gebruiken jongeren vanaf 13 jaar ongeveer 1500 caravans, houten keten en zolders voor 'indrinkavon- den', zo meldde de Stichting Alcoholpreventie (STAP) vo rig jaar. De onderkomens zijn vaak brandgevaarlijk. ANP ARNHEM - De Koningsweg in Arnhem krijgt vandaag aan weerszijden wildspiegels met reflectoren die het gro te aantal aam-ijdingen met wild daar moeten terugdrin gen. Bijzonder is, dat de wildspiegels betaald zijn uit de opbrengst van doodgereden beesten die de poelier heeft gekocht. Wie een ree of hert doodrijdt, heeft wettelijk gezien recht op het kadaver. Maar de politie vindt geregeld doodgereden wild zonder dat zich daarvoor ie mand meldt. Als niemand het wild opeist, brengen agen ten het dier naar de poelier, die er 2 euro per kilo voor be taalt. De politie is tevreden dat de opbrengst van het doodgereden wild gebruikt wordt om de wilde dieren te beschermen. De zegsman van de politie denkt dat het re giokorps Gelderland-Midden als enige in Nederland dit soort toevallig verkregen geld opnieuw besteedt. ANP VELSEN - Burgemeester P. Cammaert van Velsen wil dat justitie onderzoekt of de Velsense politiek banden heeft met criminelen. Aanleiding voor het verzoek van de burgemeester is een brief van GroenLinks, waarin wordt gesteld dat ten min ste één Velsens raadslid contact heeft met criminelen. Sommige Velsenaren zouden contacten hebben gehad met de in 2004 vermoorde vastgoedmagnaat Endstra. ANP blieke belangstelling trok die niet. Aan de Kamerleden werd voorafgaand aan het debat een petitie overhandigd die was on dertekend door 15.000 mensen. ANP woning zitten. Maar voor bewoners die al ja ren in een recreatiehuisje wonen, is er in de meeste gemeenten een overgangsregeling. Bijna de helft van de gemeenten heeft voor deze bewoners een pex-soonsgebonden be schikking afgegeven. Zij mogen in het va kantiehuis blijven wonen tot ze verhuizen of komen te overlijden. Voor nieuwe bewo ners geldt de beschikking niet. Een aantal gemeenten wil de bestemming van recreatiewoningen wijzigen in een woonbestemming. GPD door Anne van der Vliet en Judith Katstra AMSTERDAM - Het winkelcen trum op het Bos en Lommer plein in Amsterdam is gisteroch tend ontruimd geweest wegens instortingsgevaar van een par keergarage onder het markt plein. In het dak had zich door nog onbekende oorzaak een scheur van tien meter gevormd. De brandweer ging in eerste in stantie uit van tachtig procent kans op instortingsgevaar, maar constateerde na enkele uren dat dit risico vrijwel was geweken. Bewoners en winkeliers konden in de loop van de middag weer terugkeren. De parkeergarage en het plein blijven gesloten, zo lang de oorzaak van de verzak king nog niet duidelijk is. De ge scheurde dakplaten zijn giste ren nog gestut. De scheur ontstond rond 9.00 uur nadat een vrachtwagen van bierbrouwerij Bavaria het marktplein opreed. Marktkoop lui hoorden een knal en voelden de grond trillen. Volgens de brandweer is nog niet duidelijk of deze vrachtwagen de scheur veroorzaakte. Bavaria meldde dat het voertuig een lading had van 3800 kilo, iets meer dan de helft dan de maximale toegesta ne lading. Om elk risico te ver mijden, ging de brandweer on middellijk over tot ontruiming DEN HAAG - Een kapitein van de landmacht heeft een memo- rystick met geheime informatie over de Nederlandse militairen in Afghanistan in een huurauto laten liggen. De vinders hebben de stick inmiddels bij de eige naar terugbezorgd, maar de ge gevens eerst op hun eigen com puter gezet. Dat meldde RTL Nieuws, dat de informatie heeft kunnen inzien, gisteravond. Volgens het pro gramma staan op de stick ook gegevens over de beveiliging van minister Kamp van Defen sie. Defensie neemt de zaak 'zeer serieus', aldus een woord voerder. ANP van de garage, de markt, win kels op en rond het plein en bo- vengelegen woningen. De markt kooplui waren op dat moment net hun waar aan het lossen en het plein stond vol met kleine vrachtwagens. Onderzoek van bouw- en woningtoezicht wees uit dat alleen scheuren zaten in de horizontale constructie van het dak van de parkeergarage. Het gebied op en rondom het Bos en Lommerplein is twee jaar geleden compleet ver nieuwd. Op het dak van de par keergarage bevinden zich een markt en winkelcentrum het Gulden Winckelplantsoen met enkele tientallen winkels. Daar boven zitten zo'n negentig ap partementen. ANP GRONINGEN - De 18-jarige scholiere Taida Pasic mag de be slissing over haar uitzettingspro cedure in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Gro ningen gisteren bepaald. Taida zat sinds 18 januari in bewaring in het uitzetcentrum in Rotter dam. De uit Kosovo afkomstige vwo-scholiere werd tijdens de les uit haar klas weggeroepen. Haar medeleerlingen van scho lengemeenschap De Driemai'k in Winterswijk reageerden ge schokt. De school stuurde een brandbrief naar minister Ver donk. Honderden leerlingen voerden actie. Ze lieten zich tij dens een estafetteactie opslui ten in een kooi op de Markt in Winterswijk. Zij vinden dat hun klasgenoot haar opleiding in Ne derland moet kunnen afmaken. De rechter oordeelde gisteren dat de vrijheidsbeneming van de scholiere door de Immigratie en Naturalisatiedienst (IND) een onnodig zware maatregel was. De beslissing van de recht bank in Groningen betekent ech ter niet dat Taida ook haar oplei ding in Winterswijk mag afma ken. Daarover beslist de rechter in Amsterdam. Die doet op 10 fe bruari uitspraak. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3