Pleidooi voor aanpak fijn stof IPZC PZC Dat zalige gevoel van vrijheid Kunst kent geen beperkingen i Rechter legt boetes op voor verzuim van leerplichtigen 13 ®1 Bond bezorgd over hoge mate luchtverontreiniging in Gentse Kanaalzone Terneuzen geeft een op de drie klagers gelijk Kansrijke veelpleger hoeft niet te zitten agenda Atlas Blaeu wordt gedigitaliseerd Fracties willen klaarheid terrassen Meer vervuiling Houtenkwartier Hulst steunt Delta-motie Sluis Vuilstort onder wijk Sint-Jansteen Oosten van regio krijgt mobiele snelheidsmeters donderdag 2 februari 2006 door Wout Bareman ZELZATE - De Vlaamse Bond Beter Leefmilieu (BBL) maakt zich ernstig zorgen over de ma nier waarop de Vlaamse en de fe derale regering de luchtveront- 1 reiniging in onder meer de Gent- f se Kanaalzone aanpakt. Daarbij gaat het vooral om het uitblij- f ven van afdoende maatregelen om de concentratie van fijn stof in de lucht drastisch terug te dringen. De BBL vreest dat het, als een ri- f goreuze aanpak uitblijft, net als in Nederland en Duitsland zal leiden tot juridische verwikke lingen. In ons land keurde de Raad van State de afgelopen tijd verschillende grote projec ten (wegen, bedrijven) af omdat de vrees bestond dat ze de grens waarden voor fijn stof zouden overschrijden. De milieuorganisatie vindt dat het in Vlaanderen zover niet hoeft te komen, mits de verschil lende overheden afdoende maat- regelen treffen. Gisteren wer den in de Gentse Kanaalzone (onder meer in grensgemeente Zelzate) de normen ruim over schreden. Dat werd geregis treerd door vaste meetpunten van de Vlaamse Milieu Maat- - Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl schappij, die overigens ook el ders in Vlaanderen veel te hoge waarden aangaven. Volgens de BBL gebeurde dat dit jaar op twintig van de dertig meetpun ten al meer dan tien keer, ter wijl vorig jaar de norm van vijf tig microgram fijn stof per vier kante meter op negentien van de dertig meetpunten meer dan vijfendertig keer werd over schreden. De Gentse Kanaalzone is één van de gebieden in Vlaanderen, waar steevast veel te hoge con centraties worden gemeten. De BBL en andere milieuorganisa ties waarschuwden gisteren dat de luchtkwaliteit vandaag nog veel slechter wordt. Dat hangt nauw samen met de uitzonderlij ke weersomstandigheden. Een woordvoerder van de Vlaamse Milieu Maatschappij gisteren: „Normaal is het principe: hoe hoger in de lucht, hoe kouder. Maar bij zogenaamde tempera- tuursinversie, zoals nu, geldt het omgekeerde. De lucht wordt warmer en die warmere lucht laag zorgt ervoor dat de lucht verontreiniging blijft hangen." Ook de zwakke wind speelt een rol. Het leidt tot verhoogde con centraties van onder meer stik stofoxiden, koolstofmonoxide, benzeen en vooral fijne stofdeel tjes, die kankerverwekkende stoffen bevatten. Bij de aanpak van verontreini ging moet de aandacht vooral uitgaan naar de industrie, maar ook naar het wegverkeer. De BBL ziet daarbij een belangrij ke rol weggelegd voor de ge meenten, die hun vergunningen beleid kunnen aanscherpen. Vol gens de bond treedt de stad Gent dat nieuwe beleid echter al direct met voeten met plan nen voor de herinrichting van het stationsgebied Sint-Pieters, die tot verbijstering van de mi lieuorganisatie ook nog zijn goedgekeurd door de Vlaamse regering. De BBL noemt dat 'ronduit schrijnend voor de meest vervuilde regio van Euro pa'. De Vlaamse milieuorganisaties hebben over de problematiek in middels ook contact met de zus terorganisaties in Nederland. Eerder al hamerde met name het Groen Links-raadslid P. Clij- sen uit Terneuzen op de nood zaak van een grensoverschrij dende aanpak. B en W van Ter- neuzen hebben toegezegd de mo gelijkheden te onderzoeken. TERNEUZEN - In Terneuzen kreeg vorig jaar één op de drie klagers over een parkeerbon ge lijk. Dat is aanzienlijk minder dan in de gemeente Hulst, waar de gemeente vorig jaar bij zes van de tien klagers de bekeu ring verscheurde. In de gemeente deelden de par keerwachters vorig jaar 1000 be keuringen uit. Tegen deze boe tes maakten 65 personen be zwaar. Daarvan werden 23 kla gers ontvankelijk verklaard. De gemeente Sluis heeft op dit moment nog geen cijfers be schikbaar. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Terneuzen ontsnap te gisteren in Middelburg aan een gevangenisstraf. Officier van Justitie R. Rammeloo gaf de verdachte het voordeel van de twijfel, omdat hij als een kansrij ke veelpleger wordt beschouwd. Hij eiste voor een winkeldiefstal 150 uur werkstraf. Politierechter G. van Unnik ver oordeelde de Terneuzenaar tot drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en 120 uur werk- straf. Met als bijzondere voor waarde verplicht reclasserings- contact. top De verdachte was in de proef- n. tijd van een eerder delict, toen léér hij 17 oktober in Terneuzen uit een winkel een toiletbril stal. Monique Philipse-Bosman op de haar zo geliefde Hogendijk. door Raymond de Frel OOSTBURG - Voordeur open, linksaf de straat uit, weer links, nog vijftig me ter lopen et voila: daar bekruipt het haar weer, dat zalige gevoel van vrij heid. Niets en niemand zit haar hier in de weg, ze heeft het rijk helemaal al leen. En dat ook nog eens minstens drie keer per dag, want zo vaak moet hond Charlie zijn plas of keutel kwijt. Monique Philipse (41) is dol op de pol der. Een kleine vier jaar geleden liet ze samen met haar gezin het drukke Alp hen aan de Rijn achter zich voor een rus tiger bestaan in de Paulus Potterstraat in Oostburg. Vlak achter haar huis ligt de Hogendijk, een walhalla voor ener gieke honden en hun baasjes. Terwijl Charlie zich er dagelijks het leplazerus rent om later uitgeblust op de bank te ploffen, komt Philipse er juist tot rust. Het buitengebied staat voor haar gelijk aan vrijheid, de mogelijkheid om onein dig in de verte te kijken. „De polder kent geen grenzen, alles is te overzien. In de zomermaanden zoek ik regelmatig een schoon plekje aan de rand van een akker op, om te genieten van het vrije zicht en de natuur. En soms om gedich ten te schrijven", zegt Philipse. Blocnote Haar fascinatie voor de constante veran dering van het landschap zette Philipse aan tot een nieuwe hobby: dichten. „Tij dens het wandelen schoten er regelma tig zinnen door mijn hoofd. Daarom heb ik een kleine blocnote in mijn zak gestopt, om ervoor te zorgen dat mijn inspiratie niet verloren gaat. Soms kom ik tot twee gedichten op een dag, dan is het weer een tijdje niets. Nee, ik had nog nooit eerder geschreven, ook niet in dagboekvorm. Ik denk dat het met de leeftijd te maken heeft. Ik zie nu meer de schoonheid van veel dingen in dan vroeger, toen ik het vooral druk had met mijn werk en de opvoeding van mijn zoon en dochter. Bloeiend fluite- kruid, prachtig toch! Dat raakt me, dus schrijf ik daarover. Ik beleef de natuur nu veel intenser dan vroeger." Topstuk Philipse bundelde haar pennenvruch ten onder de titel Gevoel onder de loep. Topstuk uit het boekje? Is eigenlijk niet aan te duiden. Maar als Philipse er dan toch één moet kiezen, is het de volgende poëtische opwelling: foto Camile Schelstraete Onwetendheid, wachtend als een droge woestijn. Wachtend op een regenbui gevuld met kennis, om sluimerende wijsheid te laten ont spruiten. Om misverstanden te voorkomen, Phi lipse heeft geen pretenties om het ver te schoppen in dichtland. „Maar het zou wel leuk zijn als mensen mijn gevoelens in mijn gedichten herkennen. Het is niet mijn bedoeling om er iets aan te ver dienen, ik doe alles in eigen beheer. De opbrengst gaat grotendeels (op een ver goeding voor de drukkosten na) naar na tuurbeschermingsvereniging 't Duum- pje. Mijn gedichten zijn in de natuur ge schreven, dus geef ik ze op deze manier indirect weer aan haar terug." Gevoel onder de loep van Monique Phi lipse is verkrijgbaar bij boekhandel Bas ting in Oostburg of te bestellen via colldana@planet.nl STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten, handvaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, solo dansen; Tref punt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: ANBO dan sen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9,00 uur: Vrij biljarten; 10.00 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, koers bal; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; De Blaauwe Hoeve, 19.00 uur: Bingo, koersbal; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voorouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderen- soos; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Belasting cursus; 19.30 uur: EHBO cursus, toneel; TERNEUZEN - De Hoeve. 20.00 uur: Bingo; De Veste, 13.30 uur: Canasta, bil jarten, handwerken; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com door René Hoonhorst TERNEUZEN - Leren is goed voor iedereen. Ook mensen met een verstandelijke beperking kunnen veel leren. Niet alleen taal, rekenen, aardrijkskunde en biologie; maar ook tekenen, schilderen, houtbewerken, ko ken, zorgen en opkomen voor zichzelf. ROC Westerschelde, MEE Zee land en Toonbeeld bieden cliën ten van de Stichting Tragel en thuiswonende verstandelijk ge handicapten (en hun ouders) tal van cursussen. Om zichzelf te ontplooien, om zichzelf weer baarder te maken en om om te gaan met spanningen, seksuali teit of geld. Bij het begin van de tweede cur sus tekenen en schilderen werd de samenwerking tussen de Stichting Tragel, ROC, MEE en de Terneuzen (waarvan Toon beeld de gemeentelijke kunstin stelling is gisteren geformali seerd. De drie instellingsdirec teuren en kunstwethouder C. de Mol-Marcusse ondertekenden- een samenwerkingscontract. Een document dat moet bevorde ren dat mensen zich beter voe len in hun persoonlijke bele vingswereld, stelde directeur A. Soet van Toonbeeld. Bij de nieuwe leerlingen teke- Mensen met een verstandelijke beperking krijgen hun eerste schilderles bij Toonbeeld. foto Camile Schelstraete nen en schilderen lukte dat de eerste les direct al, constateer den docentes A. Adriaansen en H. Timmermans. Ook al omdat de ondertekenaars van het sa menwerkingscontract hun kunstwerken opfleurden met feetjes met vleugels, maar ge dichtjes van elf woorden. De zes kunstschilders maakten vervolgens nieuwe ondergron den (in één kleur van de lichte lucht tot de donkere aarde) om derijen in een elfje geschetst: Bomen in winterkleed, die hun takken uitstrekken naar de hemel Onbereikbaar. MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur- wil de Ad- miralitatis Zeelandiae, ook wel de Atlas van Blaeu ge noemd, laten digitaliseren. Uit de negen kostbare boeken, die in totaal 599 kaarten herbergen, worden regelmatig bladzijden gefotografeerd voor relatiegeschenken. Door- al dat gesleep gaat de kwaliteit van de boeken achteruit. Eenmaal gedigitaliseerd hoeven ze de vitrine niet meer uit. Er kunnen dan onbeperkt hoogwaardige afdrukken worden gemaakt. Het is de bedoeling de kaarten ook via internet toegankelijk te maken, maar dan wel in zodanig lage resolutie dat kopiëren weinig zinvol is. Een fotograaf die veelvuldig werkt voor het Zeeuws archief, wordt met de klus belast. Daar is bijna 10.000 euro mee gemoeid. HULST - De Hulster partijen willen zo snel mogelijk dui delijkheid over de uitbreiding van de terrassen aan de Grote Markt. Ondanks toezeggingen van burgemeester J.F. Mulder, dat de aanpassingen nog voor de zomer gerea liseerd zouden zijn, is nu weer sprake van het opstellen van een masterplan. Hierdoor zal het nog wel even duren voordat de terrassen worden aangepakt. De fracties wil len dat de betreffende horecaondernemers nu eens een duidelijk antwoord krijgen. HULST - De ernstige grondwater- en bodemvervuiling van het terrein van het voormalige Houtenkwartier in Hulst, blijkt uitgebreider dan in eerste instantie gedacht. De minerale olie, benzeen, tolueen en polycyclische aro matische koolwaterstoffen (pak's) zit ook onder de weg. De kosten van een saneringsoperatie zijn nog niet duide lijk. Algemeen Belang is bang dat de kosten van het sane ren straks hoger uitvallen dan de verkoop van het Houten kwartier heeft opgebracht. Wethouder E. de Deckere hoopt op financiële steun van de provincie. De vervuiling van het perceel is vermoedelijk veroorzaakt door de olie gasfabriek die daar tussen 1870 en 1889 stond. HULST - De gemeente Hulst steunt de motie van de ge meente Sluis inzake de investering van nutsbedrijf Delta in een biodieselfabriek in Groningen. De fracties in de ge meenteraad van Sluis lieten, door het unaniem steunen van een CD A-motie, weten niet veel op te hebben met de betrokkenheid van het Zeeuwse energiebedrijf in de Gro ningse fabriek. De Hulster fractie Algemeen Belang riep de andere Hulster partijen op de motie te steunen. „Die werkgelegenheid die de fabriek oplevert, kunnen wij in Zeeland ook heel goed gebruiken." SINT-JANSTEEN - Op de gronden tussen de Hemel- straat, Tragel en Aïda in Sint-Jansteen, waar de gemeen te Hulst een nieuwe woonwijk wil laten verrijzen, was vroeger de vuilnisbelt. De fracties willen dat de gemeente hier wel iets aan doet en niet op gif gaat bouwen. Wethou der B. Pauwels vindt dat met de bouw van de nieuwe wijk er een mooie kans is de gronden te saneren. Hulst heeft daar wel financiële steun van de provincie voor nodig. door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Een kapotte auto, waardoor een kind een week lessen mist. En een skiva kantie buiten de schoolvakantie om, zonder toestemming van de leerplichtambtenaar. Twee rede nen voor de kantonrechter in Middelburg om boetes te geven aan ouders uit Krabbendijke en Terneuzen. Als het gaat om vakantie buiten de schoolvakanties om, dan mag een schooldirecteur één keer per schooljaar vrij geven, voor maxi maal tien dagen. Een 39-jarige Terneuzenaar ken de die regeling. Hij heeft een be drijf, waardoor hij niet binnen de vastgestelde schoolvakanties met vakantie wilde en vroeg in een briefje toestemming om zijn dochter na de kerstvakantie mee te nemen op wintersport. „Geen reactie op gekregen", ver klaarde de Terneuzenaar. „Bo vendien, bij een ouderavond zei de juf dat het geen probleem zou zijn." Volgens rechter Verhoeven had de schooldirecteur nog voor de vakantie de vader van zijn leer ling telefonisch laten weten dat het verzoek zou worden afgewe zen. De rechter legde de Terneu zenaar een boete op van 220 eu- ro.Een 39-jarige man uit Krab bendijke strandde na een vakan tie in Marokko in Spanje. In plaats van benzine gooide hij diesel in zijn tank. De ANWB in schakelen kon niet, omdat hij daar geen lid van was en een snelle reparatie zat er niet in om dat de garages gesloten waren vanwege een paar feestdagen in Spanje. Het gevolg was dat zijn dochter een week te laat op school kwam na de zomervakan tie. „Waarom heeft u de school niet gebeld? U weet dat kinderen in Nederland totdat ze 16 jaar zijn verplicht naar school moeten", vroeg rechter B. Verhoeven. De man vertelde dat hij het tele foonnummer niet bij zich had en benadrukte dat hij echt pech had met zijn auto. „Ik verzin geen smoesjes. Het is de waar heid." Volgens officier van justitie H.I. den Hartog was het de tweede keer dat de Krabbendijkenaar een kapotte auto opgaf als re den voor schoolverzuim. „U had eerder kunnen vertrekken uit Marokko, vooral als u weet dat u zo'n pechvogel bent." Ze eiste een geldboete van 340 euro. De rechter vond tweehonderd euro voldoende, omdat de man werk loos is en schulden heeft. De helft mag hij betalen in twee ter mijnen en voor de andere hon derd euro geldt een voorwaarde lijke termijn met een proeftijd van twee jaar. 'elfjes'. Geen sprookjesachtige bomen op te schilderen. De schil- door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - In het kader van Duurzaam Veilig Verkeer worden nu ook in Oost-Zeeuws- Vlaanderen mobiele snelheids meters geplaatst. De eerste helft van deze maand worden op ne gen locaties zogenaamde berm voeten ingegraven. Daarop wordt dan via een roulatiesys teem het mobiele radar display geplaatst. De meter geeft aan hoe hard pas serende automobilisten op dat moment rijden. De bedoeling van de mobiele radardisplays is om op plaatsen waar vaak te snel wordt gereden automobilis ten op hun rijgedrag te wijzen. Er zijn op dit moment twee dis plays beschikbaar. De appara tuur blijft een maand staan en gaat daarna weer naar een ande re locatie. De locaties waarlangs de snel heidsmeters rouleren zijn Reu- zenhoek en de Griete bij Terneu zen, Spui, de Beoosteblijstraat bij Axel, de Hengstdijksestraat, de Lange Nieuwstraat nabij Kruispolderhaven, de weg tus sen Absdale en Hulst, de Provin- cialeweg nabij Zuiddorpe en Ka- pellebrug. In West-Zeeuws-Vlaanderen wordt al langer gebruik ge maakt van de mobiele snelheids meters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37