ïHerstel oude haven lijkt onzeker Uitsneeuwende mist? Nooit van gehoord Kosten Nieuwe Bierkaai Hulst blijven stijgen Geld voor hospice deDRVKKERY 18 Bierkreek valt niet in de prijzen D&T wil vrij parkeren in Oostburg Wegen Braakman openbaar CDA: Begonia is rare straatnaam Parkeerwachters krijgen camera tegen fraude Scholieren vergapen zich aan uilen zeeuwse almanak Mobieltje editie Zeeuws-Vlaanderen tea (Advertentie) ZIERIKZEE - De benefietavond van de Odd Fellowloge Luctor et Emergo in Zierikzee heeft 6500 euro opgebracht voor het Hospice Schouwen-Duiveland. Advertentie Redactie: 0113-315649 .vww.pzc.nl 1 £-mail:redactie@ pzc.nl 1 'postbus 314460 AA Goes —Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 2 februari 2006 Corina Boekei alleenheerser op de schaats IJZENDIJKE - Biologische rozenkwekerij De Bierkreek in IJzendijke is er niet in geslaagd het Jeugd-Ei van Co lumbus in de wacht te slepen. Het Ei van Columbus is een door verschillende ministeries in het leven geroepen prijs voor organisaties die een bijzondere bijdrage leveren aan duurzame ontwikkeling. De Bierkreek is nog wel in de ra ce voor de 'volwassen versie' van het Ei van Columbus. Staatssecretaris Van Geel (milieu) maakt op 14 februari de prijswinnaars bekend. Zij krijgen een wisseltrofee en een cheque van 12.500 euro. OOSTBURG - De Sluise oppositiepartij Dorpsbelangen Toerisme (D&T) wil ook het betaald parkeren in het cen trum van Oostburg en Cadzand-Bad in de wintermaan den afschaffen. Het college van B en W liet vorige week weten dat van oktober tot maart een parkeerplaats langs de kust gratis is, maar dat is voor D&T nog niet genoeg. Daarom dient de partij vanavond tijdens de raadsvergade ring (aanvang 19.30 uur in het Sluise belfort) een amende ment in, waarin zij pleit voor gratis parkeren in Oostburg en Cadzand-Bad. „Vooral Oostburg is verworden tot een leeg centrum en duidelijk is dat in de winterperiode voor al wordt betaald door onze eigen inwoners. Het ongedaan maken van het betaald parkeren zal zeker een positieve uitwerking hebben op het dagtoerisme. En dat komt de ondernemers weer ten goede", schrijft D&T. HOEK - Vakantie-eiland De Braakman krijgt ook van de Raad van State geen toestemming voor plaatsing van een slagboom bij de toegang tot het park. De Fazantenlaan, de Gruttolaan, de Wulpenlaan, de Hazenlaan, de Pluvie renlaan en de Konijnenlaan mogen niet worden onttrok ken aan het openbaar verkeer. De familie Verpalen, uitba ter van het vakantie-eiland, wilde een slagboom neerzet ten om de verkeersveiligheid te verhogen en de kans op in braken te verlagen. De Staatsraad oordeelde dat de Verpa- lens geen 'objectieve gegevens' heeft aangevoerd die nood zaak en resultaat van een wegafsluiting aantonen. De rechter hechtte meer aan het recht van bungalowbewo ners en leden van de zeilclub op onbelemmerde toegang via openbare wegen tot hun eigendommen en clubhuis. GRAAUW - CDA'er C. Nijskens- de Maat vraagt de ge meente Hulst de nieuwe straatnaam 'Begonia' voor de nieuw aan te leggen straat in Graauw-West te veranderen in 'iets anders'. „-Straat, -laan, -plein. Doe maar Begonia plein. Begonia alleen vind ik maar raar klinken." Leerlingen van de Irisschool in Zaamslag aaien voorzichtig een steenuiltje. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst gaat de parkeerwachters uitrus ten met digitale fotocamera's om fraude met parkeerkaartjes te voorkomen. Dat zegt burge meester J.F. Mulder, naar aanlei ding van het bericht dat de par- keercontroleurs in zijn stad vaak ten om-echte parkeerbon nen uitdelen. Volgens Mulder doen de parkeer wachters hun werk echter wel degelijk naar behoren, maar lukt het mensen die bekeurd zijn vaak op slinkse wijze onder die prent uit te komen. In Hulst zijn vorig jaar 4500 par keerbonnen geschreven, waarte gen in iets meer dan driehon derd gevallen bezwaar werd ge maakt bij de gemeente. Twee honderd van die bezwaren zijn door de gemeente gehonoreerd. Volgens de Hulster burgemees ter is dat in bijna de helft van de gevallen gebeurd, omdat men sen achteraf alsnog een parkeer kaartje overlegden. Dat was volgens hem echter niet het kaartje dat ze zelf hadden ge kocht, maar een parkeerticket dat ze van iemand anders had den bemachtigd. „Het lastige is nu, dat we niet kunnen bewij zen dat zo'n achteraf getoond kaartje nooit achter de voorruit heeft gezeten van het voertuig van degene die de parkeerbon kreeg." De wet schrijft namelijk volgens de burgemeester voor, dat iemand die achteraf een kaartje overlegt vrijuit gaat, ten zij de gemeente kan aantonen, dat hij het onrechtmatig heeft verkregen. Door foto's te maken van de voertuigen, krijgt de ge meente dat bewijsmateriaal wel in handen, legt Mulder uit. Daarmee wil de gemeente te vens de vaakgebruikte smoes on dervangen, dat er wel een kaart je is gekocht, maar dat het van achter de voorruit onder een stoel is gewaaid. Ook die vlieger gaat dan niet meer op, aldus Mulder, want regel is ook, dat het parkeerkaartje duidelijk zichtbaar achter de voorruit is geplaatst. „De conclusie is, dat er in het overgrote gedeelte van de uitge deelde parkeerbonnen sprake is van onzorgvuldigheid van de be stuurder van het voertuig. Niet van de parkeerwachters, want die doen hun werk uitstekend"' besluit de burgemeester. ttijoor Sheila van Doorsselaer s 01» ïanHULST - Onder de fracties in vatfle gemeente Hulst is de animo Kvoor het herstel van de oude ha- eg)ven in de Bierkaaistraat tanen- ld.de. Zowel Algemeen Belang als Ó-het CDA hikken aan tegen de op en lopende gemeentelijke kosten iit voor project De Nieuwe Bier kaai. hl UgJdet het realiseren van De Nieu- ke we Bierkaai (een complete face lift voor het noord-westelijk Njjdeel van de binnenstad, met varnieuwe bebouwing en de aanleg nd'van een kanaal in de Bierkaai straat, tussen de Keldermans poort en de Vismarkt) is een in- vestering gemoeid van zo'n 38 miljoen euro. Dit bedrag moet worden opgebracht door inves teerders en projectontwikke laars. Voor de gemeente resteert na de uitvoei'ing van het project een nadelig saldo. Dat is inmiddels djopgelopen tot vijf miljoen euro. Üjl-Los daarvan houdt Hulst reke- ?terning met een zogenaamde risico- oranalyse van zo'n 1,7 miljoen eu- ee;ro. Een bedrag dat is opgeno men voor het onfortuinlijke ge- X val er bijvoorbeeld niet genoeg ^projectontwikkelaars zouden ,-vj-zijn die de plannen tot uitvoer pai.willen brengen. üjv.Het project is ingedeeld in diver- ve;Se 'kavels' zodat het stadsgedeel te fasegewijs aangepakt kan 3 worden. De eerste kavel, de hoek van de Bierkaaistraat, ligt ai|nmiddels braak. De aanleg van ijde haven, kavel twee geheten, ;on.iwordt echter niet als tweede pro- koJect gerealiseerd. lileiAi-chitect H. ter Beek van Op el Jen Noort Blijdenstein uit gra.Utrecht, verantwoordelijk voor de nieuwe smoel van de stads wijk, vertelde de Hulster frac ties dat de aanleg van de haven, het markantste en bejubelde on derdeel van het plan, pas als laatste project wordt aange pakt. Dat betekent in het gun stigste geval over vijf jaar, maar het zal eerder richting de tien jaar gaan. De ondernemers in de binnen stad en ook enkele politieke par tijen drongen er vorig jaar, bij de presentatie van het stadsver nieuwingsplan, juist op aan zo snel mogelijk te beginnen met de aanleg van de haven. Dat zit er volgens burgemeester J. F. Mulder hoogstwaarschijnlijk niet in. „Eerst moet er flink gebouwd worden zodat we opbrengsten kunnen genereren, voordat we aan de haven kunnen beginnen. Als we als gemeente veel reser ves hadden, zouden we meteen met het water aan de slag gaan, maar dat geld hebben we niet." Dat er zo lang gewacht moet worden op het herstel van de ha ven en dat het tekort voor de ge meente steeds verder oploopt, ontlokte opmerkelijke uitspra ken van Algemeen Belang en het CDA. Ombuigen „Met water is het plan het mooi ste, maar als we de haven schrappen, kunnen we mis schien ons tekort wegwerken", zegt A. Dobbelaer van Alge meen Belang. „Dan kunnen we het tekort van vier miljoen wel licht ombuigen naar een winst van vier miljoen." CDA'er A. Sponselee stelde het nog wat harder. „Kost dat wa ter vier miljoen? Dan maar geen water!" Mulder stelde dat het plan, ook zonder de haven, de gemeente nog veel zou kosten. „Dan moet er infrastructuur voor in de plaats komen. Het is aan ons om investeerdei's rondom ons te ver zamelen die ons kunnen helpen het tekort voor de gemeente te rug te dringen. Daarom kijken we zorgvuldig om ons heen om de juiste partijen aan te trek ken." Volgens Mulder heeft Hulst niet te klagen over interes se van investeerders en ontwik kelaars. De bouw van de eerste fase van De Nieuwe Bierkaai (appartementen en winkelruim te op de hoek van de Bierkaai straat) gaat aan het eind van dit jaar van start. ^VSMture Open Dagen ROC Zeeland Alle opleidingen* Vrijdag 3 februari van 15.00 tot 21.30 uur Zaterdag 4 februari van 9.00 tot 13.00 uur Behalve Clustei CIOS Goes. Maritiem Instituut De Ruyter alleen op 4 februaii van 10.30 tot 15.00 uur. mmm hmm Kijk op: www.ticket2yourfuture.nl .zieland Vol trots demonstreerde die jonge inwoonster van Goes haar nieuwe mobiele telefoon aan haar bejaarde grootva der. De vele functies van het toestel en de snelheid waar mee zijn kleindochter ze liet zien, verbijsterden hem. Het bleek ook mogelijk foto's te maken met het mobieltje. Vaardig zoomde de kleindoch ter in op een plastic bloemetje op het dressoir. Een logische functie voor een telefoontoe stel, knikte opa begrijpend. Hij had maar één vraag„En waar stop je het filmrolletje in?" nieuw: Wim zonder titel over het beeldende werk van Wim Hofman, door Jan van Damme en Ernst-Jan Rozendaal 35,00 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met kruidige groentesoep en stamppot rucola en ijscake €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 van vr. 3 t/m za. 11 februari Stamppottenweek elke dag tijdens lunchtijd €7,50 za'. 4 februari 15.00-16.30 uur Louis de Sousa zang en gitaar Tentoonstellingen Wim zonder titel Wim Hofman Muur der begoochelingen Geer Huybers www.de-drvkkery.nl GENIETEN OP GASTRONOMISCH NIVEAU... AAN DE OEVERS VAN 'T VEERSE MEER door Gino van den Broecke ZAAMSLAG - Leerlingen van de Iris- school in Zaamslag waren onder de in druk toen valkenier Dirk Jacobs gister ochtend een Bengaalse Oehoe uit zijn kist haalde. „Wow, wat een grote uil zeg!" „Schitterend!", klonk het van ver schillende kanten. De valkenier was door de schoolleiding uitgenodigd om voorlichting en uitleg te geven over het leven van en het werken met uilen. Voorafgaand aan het bezoek was in de lessen al aandacht aan de die ren besteed. Naast de Bengaalse Oehoe Nero had Ja cobs nog drie andere uilen meegenomen, steenuiltje Stony, kerkuil Soet en Europe se Oehoe Vaco. De 32 leerlingen en hun docenten keken ademloos hoe de Zaamslagse valkenier de vier uilen één voor één uit hun hokje haalde, op zijn hand zette en de kinderen van allerlei informatie voorzag. Tussen door schoten de vingertjes driftig de lucht in, want de kinderen wilden alles weten, van hoe groot ze worden en wat ze eten tot hoe ze zijn geboren. „Hoeveel uilen heeft u?", vroeg een jongen verle gen. Jacobs vertelde dat hij thuis op dit moment twintig verschillende uilen heeft. Hij is dagelijks zo'n tien tot twaalf uur bezig met de verzorging van de bees ten. „Ik had vroeger ook valken, maar daar ben ik mee gestopt. Die moet je uit hongeren om ze te laten vliegen en dat wilde ik niet meer. Met de uilen vlieg ik dan ook niet, want die krijgen gewoon ge noeg te eten. Bovendien moeten ze tam blijven en dat kost een hoop tijd." De kinderen hingen de hele tijd bij Ja cobs aan zijn lippen. Ze konden de beest jes allemaal van dichtbij bewonderen, aaien en de uilen mochten bij sommigen zelfs op hun hand zitten. Sommigen schreven alle informatie op. „Voor een stukje in de schoolkrant, want we kiezen de leukste stukjes uit en daar willen ze uiteraard allemaal instaan", al dus directeur Jan Jonkman. Na een dik uur werden de uilen terug in hun kisten gestopt en kregen de kinderen allemaal als verrassing een informatie map vol wetenswaardigheden, foto's en kleurplaten. KNMI in De Bilt behoort de term uitsneeuwende mist tot het normale vakjargon. Tot zijn verrassing moest woordvoerder Harry Geurts gisteren ont dekken dat de buitenwereld het begrip uitsneeuwende mist nauwelijks kent. „Ik denk dat dat komt omdat het maar zelden nodig is om er voor te waarschuwen. Het verschijnsel op zich komt best vaak voor, maar niet op een schaal dat er voor gewaarschuwd moet wor den." Gladheid Gisteren vormde de mist op veel plaatsen echter zoveel sneeuw dat er gevaar voor gladheid zou kunnen ontstaan en dat was voor het KNMI reden om ervoor te waarschuwen. Geurts heeft in het archief van het weerinstituut moeten gra ven om te achterhalen wanneer er voor het laatst zoveel 'mist uitsneeuwde'. „Dat was in 1959. Toen heeft het dagen geduurd en lag er echt een laag sneeuw." nieuw. Het verschijnsel zelf kent hij echter wel. „Tot nu toe werd dat meestal aangeduid als motsneeuw of aanvriezende mist." Het verschijnsel ontstaat vol gens De Groff bij grote tempera tuurverschillen tussen luchtla gen en daar was gisteren sprake van. „Normaal verdampt mist onder invloed van de warmte van de zon, maar omdat het gis termorgen nog vroor, vormde die damp hele kleine sneeuw vlokjes." Voor de meteorologen van het Uitsneeuwende mist in Terneuzen. foto Camile Schelstraete door Jan van Zuilen TERNEUZEN - Kans op glad heid door uitsneeuwende mist, luidde gistermorgen de waar schuwing bij de verkeersinfor matie. Uitsneeuwende mist? Nog nooit van gehoord. De pre sentator van de actualiteitenru briek op Radio 1 moest er ook om lachen. Weer een nieuw woord erbij. Maar op een willekeurig par- (Advertentie) keerterrein in Terneuzen is te zien dat de term 'uitsneeuwende mist' helemaal nog niet zo gek bedacht is. Op de daken van de auto's ligt een dun laagje sneeuw en bij het uittrekken van de jassen, zien de kragen wit. Vooral tussen tien en elf, als de mist begint op te trekken, is goed te zien dat er hele lichte sneeuw valt. Ook voor weerman Willy de Groff uit Sas van Gent is de term 'uitsneeuwende mist' 9 Markt 51 Middelburg 3; T0118 886 886

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35