Zorg om aantasting aangroeikust PZC PZC Vrijheid zonder eigen plek Gemeente zoekt hulp met zeereservaat Raadsfracties willen afspraak riolering ter discussie stellen 13 Natuur- en Vogelwacht: Kitebuggy's kunnen overal, maar niet op Verklikkerstrand Rechter mild voor kansrijke veelpleger Goesenaar krijgt voorwaardelijke straf voor mishandelen vader en moeder Brandstichter moet cel in Dakloze wil niets liever dan cel in Hennepkwekerij ontmanteld Verslaafde veelpleger moet cel in bij nader inzien Snuffelmarkt in hartje Borssele donderdag 2 februari 2006 villi door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland vreest aantas- ting van bijzondere natuurwaar- den aan het Verklikkerstrand bij Burgh-Haamstede als daar met regelmaat grootscheepse j wedstrijden met kitebuggy's worden gehouden. De natuuror- j ganisatie maakt bezwaar tegen de vergunning die het dagelijks gemeentebestuur hiervoor heeft I verleend. „We zijn niet tegen kitebuggy's op zich. Wat ons betreft kan die sport op negentig procent van het strand worden beoefend, maar nou net niet op het gedeel te dat ook als natuurstrand is aangewezen", zegt voorzitter G. Buth van de Natuur- en Vo gelwacht. Volgens hem betreft het hier de enige 'aangroeikust' van het land. Overal elders in Neder- va> land is sprake van 'afslagkust' die alleen met regelmatige zand- suppletie in stand kan worden p gehouden. Buth roemt de bijzon dere natuurontwikkelingen aan het Verklikkerstrand, zoals de pioniervegetatie, het dynami sche getijdelandschap met strandkreken en een fourageer- gebied voor zeehonden. Flauwekul „Misschien komen die zeehon den juist wel kijken naar die ki- tebuggyers", luidt de reactie van LSD-fractievoorzitter W. Stouten in de commissie Openbare Ruimte. Ook H. Coo- mans (WD) meent dat natuur en mensen elkaar hier beter ver dragen dan Buth wil doen voor komen. Verder krijgt de natuur organisatie het verwijt van en kele fracties bij de vaststelling van de Strandnota geen be zwaar te hebben gemaakt tegen de zonering voor extreme spor ten. „Flauwekul", reageert bestuurs lid J. Beijerbergen op dat ver wijt. Volgens hem nemen de kite- buggyers steeds verder bezit van het strand en houden ze zich absoluut niet aan de toege- MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Temeuzen ontsnap te gisteren in Middelburg aan een gevangenisstraf. Officier van justitie R. Rammeloo gaf de verdachte het voordeel van de twijfel, omdat hij als een kansrij ke veelpleger wordt beschouwd. Hij eiste voor een winkeldiefstal 150 uur werkstraf. Politierechter G. van Unnik ver oordeelde de Terneuzenaar tot drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en 120 uur werk straf. Met als bijzondere voor waarde verplicht reclasserings- contact. De verdachte was in de proef- tijd van een eerder delict, toen hij 17 oktober in Terneuzen uit een winkel een toiletbril stal. i Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde(chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl stane zonering en aan de voor schriften. Woordvoerder A. Brand van de Buggy Club Holland steekt wat dat betreft de hand in eigen boe zem en erkent dat de grenzen van die zone in het recente verle den wel eens zijn overschreden. Hij biedt daarvoor zijn excuses aan. Op de website van zijn ver eniging staat inmiddels een drin gende oproep aan de leden zich aan de grenzen van de toegesta ne zone te houden. Inwoonster van Burgh-Haamste de en strandliefhebster M. de Mooij verwijt het dagelijks ge meentebestuur een zeer onduide lijk beleid te voeren op dit punt. Zo verwijst ze naar het bord aan het begin van het Duinhoevepad dat kitebuggy's niet zijn toege staan, terwijl dit pad juist veel vuldig door deze sporters wordt gebruikt om naar het strand te komen. Niet zo zielig CD A-fractievoorzitter B. Flach- de Geus vindt dat 'niet zo zielig' gedaan moet worden over de na tuur. Volgens haar is het strand breed genoeg om verschillende soorten gebruikers vreedzaam naast elkaar te kunnen verdra gen. Zij pleit wel voor betere handhaving van de regels en vindt dat de kitebuggyers beter het pad bij het Watergat als toe gang naar het strand kunnen ge bruiken. De Mooij zegt de excuses van De Kite Buggy Club te waar deren. „Het bestuur van die vereniging erkent dat de le den een kruiwagen met kik kers vormen, die niet zo makke lijk in de hand te houden zijn." Zij hoopt dat de gemeente in elk geval beter toezicht gaat houden. De eerstvolgende grote kitebug- gywedstrijd aan de Schouwse kust staat gepland in het week end van 25 en 26 maart. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een twintigja rige Goesenaar is gisteren voor mishandeling van zijn moeder en huisvredebreuk veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en veertig uur werkstraf. Daarnaast werd hem contactverbod met zijn ouders opgelegd. Van poging tot zware mishande ling en bedreiging van zijn va der werd hij vrijgesproken. Bin nen het gezin zijn er voortdu rend spanningen geweest tussen verdachte en zijn ouders. „Een langdurig verstoorde relatie tus sen ouders en kind, waar beide partijen geen raad mee weten", concludeerde de politierechter. Vorig jaar 11 november escaleer de in de ouderlijke woning in Goes de zoveelste ruzie met zijn vader. Hij vertelde geschrokken te zijn toen zijn vader een mes pakte en op hem afkwam. „Ik heb het mes uit zijn hand gesla gen en zijn arm op zijn rug ge draaid." De zoon gaf gisteren toe zijn moeder een duw te heb ben gegeven. Daardoor was ze voorover gevallen en had ze zich bezeerd. Strafpleitster S. Köller beweerde stellig: „Waar er twee vechten, hebben er twee schuld." Haar voorstel voor een voorwaardelijke straf en con tactverbod vond gehoor bij de politierechter. Qing Qing is blij dat zij en haar dochter zijn vrijgelaten uit de cel in Rotterdam. Maar hoe het nu verder moet, weet ze ook niet. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Qing Qing Wang en haar dochter Zhou-Ya zijn terug op Schou- wen-Duiveland. Rond half twaalf gister ochtend stapten ze uit de bus vanuit Rotterdam. Wang heeft aan de ene hand haar vijfjarige dochter, met de andere hand tilt ze een grote boodschappentas met daarin haar hele bezit op deze aard bol: kleding. De toekomst van het tweetal is voorals nog één groot vraagteken. Ze zijn op last van de rechter vrijgelaten uit de vreemdelingenbewaring op Airport Rot terdam, maar een status als vluchteling hebben ze niet. Qing Qing en Zhou-Ya bestaan simpelweg niet. Qing Qing wordt niet erkend door de Chinese rege ring (daarom kan ze niet terug naar haar geboorteland), maar ook in Neder land bestaat ze niet want ze heeft geen status, geen paspoort. Zhou-Ya werd ge boren in Nederland, maar heeft ook niet de Nederlandse nationaliteit. Qing Qing Wang oogt fragiel. Ze is een kleine, slanke vrouw, die zich beschei den opstelt. Maar als je met haar praat, blijkt het ook een sterke vrouw te zijn, die vecht voor de toekomst van haar dochter. Ze woont sinds vijf jaar in Ne derland, in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. De afgelopen drie maanden zat ze in de gevangenis op Air- port Rotterdam. Daarvoor zaten ze acht weken in het vertrekcentrum in Ter Apel. Wang is uitgeprocedeerd en moet Nederland verlaten. Ze heeft besloten mee te werken aan haar terugkeer, al leen dat blijkt in de praktijk onuitvoer baar. De Chinese autoriteiten weigeren haai- toe te laten omdat ze niet voor komt in de bevolkingsregisters. De tijd in Rotterdam was heel zwaar, vertelt ze. „Ik had een heel kleine ka mer. Daar was het heel warm, zonder frisse lucht. We mochten niet naar bui ten. Alleen naar een soort plein met een groot hek er om heen. Op dat plein was helemaal niets voor kinderen om te spe len en ook geen bomen." Ze kijkt eens naar haar dochter die naast haar in de stoel zit en voor het eerst tijdens het gesprek breekt er iets in haar. „Ze vroeg mij iedere dag wan neer we naar buiten konden." De tra nen staan in haar ogen als ze vertelt dat Zhou-Ya haar telkens vroeg waarom ze wegmoesten uit Burgh-Haamstede. „Ze zei: ik houd van mijn huis (het azc, red.) en dit is niet goed, mama." Zhou-Ya zit ondertussen te genieten van een kopje thee. Ze is maar wat blij dat ze weer buiten kan spelen en nieuwe vriendjes kan maken. Terugkeer naar de oude kameraadjes in Burgh- Haamstede kan niet. Ze mogen niet terug naar het azc, ze staan letterlijk op straat. Met steun van vrijwilligers en de kerk is voorlopig een dak boven haar hoofd ge regeld, ergens op het eiland. Omdat ze ook geen uitkering heeft, zor gen andere vrijwilligers en de vrouwen van het Acht Maartteam uit Zierikzee voor een beetje geld voor eten en drin ken. Maar dit is geen onuitputtelijke bron, vertelt vrijwilliger Phüomene Op 't Hof. „We hopen dat andere inwoners van Schouwen-Duiveland ons finan cieel helpen tot er een oplossing komt." Wang weet niet hoe het allemaal verder moet. Ze laat het eerst maar op zich af- foto Dirk-Jan Gjeltema komen. Haar hoofd zit vol met vragen. Wat zal er gebeuren als de politie naar haar identiteitsbewijs gaat vragen? Dat heeft ze niet. „Moet ik dan weer naar de gevangenis? De IND zegt van wel." Ze zal opnieuw een procedure moeten starten voor een verblijfsvergunning. Er is een speciale regeling voor mensen die buiten hun schuld niet kunnen te rugkeren naar het land van herkomst. Qing Qing Wang hoopt binnen deze re geling te vallen. De uitspraak van de rechtbank biedt in elk geval aankno pingspunten. De rechter heeft besloten dat ze in vrijheid gesteld moest worden omdat er geen uitzicht is op terugkeer naar China en de Immigratie- en Natu ralisatiedienst heeft dit tijdens de zit ting niet tegengesproken. De rechter heeft in de beslissing om haar in vrijheid te stellen ook mee laten wegen dat het detentiecentrum in Rot terdam geen omgeving is voor kleine kinderen. Dit tot grote vreugde van De fence for Children, dat zich het lot van Zhou-Ya en haar moeder heeft aange trokken. Detentie van jonge kinderen is volgens de organisatie in strijd met het verdrag voor de rechten van het kind. In maart hoopt de organisatie hierover een proefproces te starten. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zoekt sa menwerking met andere ge meenten en clubs als het gaat over het zeereservaat. Op die manier wordt de kennis ver groot. Dat blijkt uit de beant woording van schriftelijke vra gen van de WD over het zeere servaat. De fractie vraagt zich af of er wel voldoende kennis is bij de gemeente om deze juri disch complexe materie te be handelen. Het college schrijft dat de ge meente aansluiting zoekt bij de provincie, de gemeenten op Goe- ree-Overflakkee en Voorne-Put- ten en belangenorganisaties als productschap Vis, de onderne mers op Schouwen-Duiveland en Goeree en de Schouwse stich ting belangenbehartiging Maas vlakte 2/zeereservaat. „En als er aanleiding voor is zullen wij overwegen expertise in te hu ren." Fractiespecialist H. Coo- mans van de WD is niet hele maal tevreden met het ant woord van het college. Hij had liever gezien dat de gemeente in een vroeg stadium juridische kennis in huis zou halen. „Ik twijfel niet aan de kwaliteiten van de ambtenaren op het ge meentehuis, maar hier gaat het om zó specifieke kennis. Laten we eerlijk zijn, hier krijg je geen tweede kans. Dit is een eenmali ge procedure en als het eenmaal is vastgesteld is geen herstel meer mogelijk." Volgens Coo- mans is het niet zo zinvol om aansluiting te zoeken bij het pro ductschap Vis. „Dat is inmid dels een ander traject geworden. Die praten apart over hun belan gen." Coomans stelt dat het col lege laat is met het zoeken naar samenwerking. „Het gesprek met de gedeputeerde moet nog plaatsvinden. Waarom nu pas?" Hij is bang dat de factor tijd straks een belangrijke rol gaat spelen. De planning voor het zee reservaat is strak. In maart/ april moet het ontwerp- aanwij- zigingsbesluit klaar zijn. In juli moet het ontwerp-beheersplan klaar zijn waarna de inspraak procedure in augustus begint. De aanleg van het zeereservaat voor de kust van Schouwen is nodig ter compensatie van de aanleg van de Tweede Maasvlak te bij Rotterdam. Het zeereser vaat betekent dat in bepaalde gebieden het toerisme aan ban den wordt gelegd. Het gebied bij de Brouwersdam wordt - zo als het zich nu laat aanzien - het zwaarst getroffen. Omdat hier zeldzame vogels zitten, zal een strook in de wintermaanden ver boden gebied worden. Ook voor de Kop van Schouwen is een der gelijk gebied geprojecteerd, maar dat ligt verder in zee. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 48-jarige inwoner van Burgh-Haamstede wegens brandstichting veroordeeld tot zestien maanden gevange nisstraf en een tbs-behandeling met voorwaarden. In de strafmaat werd ook meegenomen dat hij zijn ex-vrouw heeft mishandeld en bedreigd. Ook had hij op de avond van de brandstichting zijn zoon, die zijn moeder in bescherming wilde nemen, klappen ge geven. Relatieproblemen met zijn ex waren vorig jaar 19 mei voor de man aanleiding om zijn woning in Burgh-Haamstede in brand te steken. De woning brand de geheel af. De man mag geen contact hebben met zijn ex, van wie de schadeclaim van 124.000 euro door de rechtbank niet ontvankelijk werd verklaard. MIDDELBURG - Een 44-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft van de rechtbank in Middelburg niet zijn zin gekregen. De dakloze wilde niets liever dan zwaar gestraft worden voor de dertien woninginbraken die hij vorig jaar zomer op Walcheren heeft gepleegd. On danks zijn bekentenis veroordeelde de rechtbank hem gis teren 'slechts' tot twee jaar cel. Dat was een grote teleur stelling voor de man, die zich nergens beter thuisvoelt dan in de penitentiaire inrichting Torentijd in Middel burg. Twee weken geleden reageerde hij al ontstemd op de eis van de officier van justitie, die hem voor drie jaar wilde opsluiten. De man had zich op het criminele pad begeven nadat hij zijn vaste baan en zijn woning was kwijtge raakt. Het leven in de gevangenis bevalt hem prima. „Ik heb een dak boven mijn hoofd, te eten en te drinken", zei hij. VLISSINGEN In een woning aan de Kalkoensprenk in Vlissingen is gistermiddag rond twee uur een hennepkwe kerij aangetroffen en ontmanteld. De politie vond 126 planten en 27 stekjes. Alles werd in beslag genomen en zal vernietigd worden. De bewoner, een 25-jarige man, zal later in de week een verklaring afleggen op het politie bureau. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 29-jarige inwoner van Vlissin gen voor het plegen van vermogensdelicten veroordeeld tot een halfjaar gevangenisstraf. De man zat nog in zijn proeftijd toen hij op 26 maart vorig jaar in Vlissingen een woninginbraak pleegde. Van de woninginbraak bij zijn buurman werd hij bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De heling van een horloge kon wel bewezen worden. Het horloge, dat hij voor een zacht prijsje zou hebben gekocht van een junk, bleek afkomstig te zijn van zijn buurman. Dit jaar werd de Vlissinger op 18 januari opgepakt toen hij uit een schuur speelgoed wegnam. De man heeft een fors strafblad aan vermogensdelicten, die te maken hebben met zijn verslaving aan cocaïne en heroïne. Van alle kanten is hem hulpverlening aange boden, maar die kansen heeft de Vlissinger onbenut gela ten. Officier van Justitie R. Rammeloo eiste acht maan den cel. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fracties in de raad van Schouwen-Duiveland willen de afspraak over de aan leg van individuele systemen voor behandeling van afvalwa ter ter discussie stellen. Fractievoorzitter J. van Felius van Alert! vindt het te gek voor woorden dat er 'een pot van mil joenen euro's' gestopt wordt in de natuurontwikkeling van het buitengebied, maar dat 'de pot van de bewoners daar' niet fat soenlijk kan worden geleegd. Provincie, waterschap en zes ge meenten, waaronder Schouwen- Duiveland, hebben een afspraak over de aanleg van zogeheten iba's: installaties voor individue le behandeling afvalwater in het buitengebied. Op basis van die afspraak is dertien bewoners aan Zandweg, Brasweg, Nieuwe Kooiweg en Provinciale Weg voorgesteld zo'n iba te laten aan leggen tegen een eigen bijdrage van 2300 euro, zolang het een particuliere aansluiting betreft. Ondernemers van bijvoorbeeld een pension of mini-camping moeten circa tien- a vijftiendui zend euro meer betalen. De bijdrage van de gemeente ligt rond 9000 euro per iba. „Daar zijn we niet toe verplicht. We hebben al sinds 2002 onthef fing van de zorgplicht voor zui vering van het afvalwater in de ze gebieden. We komen de bewo ners er alleen maar mee tege moet. Ze hoeven er ook niet op in te gaan, maar moeten dan wel geheel zelf zorgen voor zuive ring van het afvalwater", hield wethouder W. Renden deze week de fracties voor tijdens de vergadering van de commissie voor de Openbare Ruimte. Wat lijkt op een genereus aan bod, maakt de betrokken bewo ners echter zijn niet blij. Zij heb ben zich zelfs georganiseerd in een buurtcomité om gezamen- In het artikel in de krant van woensdag 1 februari over de ruzie tussen een aan tal gemeenten en minister Verdonk wordt in de bovenkop ten onrechte wet houder Van der Wekken opgevoerd. Dat moet zijn wethouder G. Houteka mer. lijk een vuist tegen de plannen te kunnen maken. Zij willen geen iba's, maar aansluiting op de drukriolering, waarvan de aanleg al behoorlijk gevorderd is tot buiten Zierikzee. „We kon den met de verrekijker de pers leiding al zien aankomen, maar toen stopte de aanleg ineens", zegt woordvoerder D. Klap van het buurtcomité. Zijn grootste bezwaar is dat de capaciteit van een iba niet flexibel is. Hij acht de investering daarin derhalve volkomen onterecht. „We moeten eerst maar eens goed bekijken of we de mensen wel met deze kosten kunnen op zadelen", vindt WD-er H. Coo mans en de overige fracties val len hem daarin bij. Zij verzoe ken wethouder Renden met klem de bezwaren tegen de iba met provincie en waterschap te bespreken en te bezien of door trekken van de drukriolering tot de mogelijkheden behoort. Ren den zegt niks te verwachten van dat overleg. Volgens hem is er vorig jaar niet voor niks een overeenkomst gesloten over het aanbod van de iba's. „Maar als de fracties mij de opdracht daar toe geven, zal ik dat uiteraard doen", luidt de weinig enthou siaste reactie van de wethouder. BORSSELE - In dorpshuis Vijverzicht aan het Plein in Borssele wordt zaterdag 11 fe bruari een snuffelmarkt gehou den. Stichting Vijverzicht tekent voor de organisatie. De snuffel markt is van 12.00 tot 16.00 uur. Wie een tafel wil huren om spul len te verkopen, kan terecht bij E. Weug, 06-54914036. of via e- mail kvbew@zeelandnet.nl De opbrengst komt ten goede aan de activiteiten van stichting Vij verzicht. Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33