PZC Zorgen om jonge drugsdealers Stemmige herdenking watersnood BP1* Zee aan bloemen B Staatsbosbeheer in spanning over aanleg ringwalburcht Burgh ÏSêuis 18 jebruik groepje tieners aanleiding tot onderzoek op rest van eiland I 7,50 fTo Politie vat drie bloempotgooiers in de kraag Open Dagen ROC Zeeland Atlas Blaeu wordt gedigitaliseerd NME-centrum weer bereikbaar 6500 euro voor hospice Bierkreek valt niet in de prijzen zeeuwse almanak Mobieltje >|.dactie: 0113-315649 I ^fvw. pzc.nl tiail:redactie@ pzc.nl istbus 314460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: jord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; leuws-Vlaanderen: 0114-372770; ftionaal: 020-4562500. L onderdag 2 februari 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Corina Boekei alleenheerser op de schaats editie Schouwen-Duiveland nor Marcel Modde e: IIERIKZEE - De politie is een ericht onderzoek begonnen aar liet drugsgebruik van jon- eren op Schouwen-Duiveland. el „anleiding was de aanhouding an een zeventienjarige inwo- er, november vorig jaar in loes, en de betrokkenheid van og eens twintig andere jonge- en in deze zaak. Volgens hoofd erslavingszorg L. Veenhuizen an Emergis en wethouder Houtekamer (volksgezond- eid) is er sprake van een 'zorge- jjke ontwikkeling'. )e zeventienjarige wordt ver lacht van handel in clrugs. Het jnderzoek zette de politie op iet spoor van twintig jongens n meisjes in de leeftijd van der- ien tot zeventien jaar uit Zierik- ee, Nieuwerkerk. Bruinisse, Sir- ansland en Oosterland. Aange- oond werd dat ze regelmatig peed, xtc-pillen en cocaïne ge- iruikten. Ze zijn in december in januari verhoord, aldus poli tiewoordvoerster E. Boot. Tegen jes van hen is proces-verbaal op- [emaakt, omdat ze zich ook zou ten hebben beziggehouden met ie verkoop van de verboden niddelen. Het onderzoek is voor gelegd aan de officier van justi- ie. die volgens Boot nog moet jesluiten of het tot een straf- iaak komt danwel dat de jonge nen op een andere wijze worden ïangepakt. Signalen ie zaak kwam aan het rollen na ignalen uit de gemeenteraad en "irpsraden op Schouwen-Duive- ind zomer vorig jaar. Omdat er ilgens Boot toen nog geen con- ite meldingen waren van over- (Advertentie) Wim zonder titel i over het beeldende werk van Wim Hofman, door jan van Damme en Ernst-Jan Rozendaal€ 35,00 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met kruidige groentesoep en stamppot rucola en ijscake €12,50 of €10,00 (vegetarisch) J reserveren; 0118 - 886 866 j van vr. 3 t/m za. 11 februari Stamppottenweek I elke dag tijdens lunchtijd I za. 4 februari 15.00 -16.30 uur Louis de Sousa I zang en gitaar Tentoonstellingen Wim zonder titel Wim Hofman Muur der begoochelingen Geer Huybers Markt 511 Middelburg 0118 886 886 Mê last door drugsgebruik, kon de politie daar niets mee. De aan houding van de zeventienjarige in Goes bracht daar verande ring in. „Toen die jongen werd gehoord, ging er een belletje rinkelen dat dit wel eens te maken zou kun nen hebben met de signalen uit de gemeenschap. Eerder was er geen zicht op die groep of groe pen. Op basis van signalen al leen kun je niet ingrijpen. Er moet wel een gerede verdenking bestaan." De indruk bestaat, aldus Boot, dat de drugs vooral in het uit gaansleven en op feestjes wer den gebruikt en verhandeld. De politie heeft geen aanwijzingen dat er ook op scholen is gedeald. Westelijk deel Het onderzoeksteam van de poli tie blijft voorlopig operationeel. De aandacht zal zich verder vooral concentreren op het wes telijk deel van Schouwen-Duive land, vertelt Boot. Gekeken wordt of wat aan de oostkant van Schouwen-Duiveland is aangetroffen, mogelijk ook op de rest van het eiland speelt. Binnen dat kader worden meer dere aanhoudingen en verhoren niet uitgesloten. Zowel wethouder Houtekamer als hoofd verslavingszorg Veen- huizen spreekt van een zorgelij ke ontwikkeling. Daarbij gaat het hen met name om de leeftijd en de aard van het drugsge bruik. Veenhuizen: „Wanneer je het hebt over dertien- tot zeven tienjarigen die xtc gebruiken, dan is dat erg verontrustend. Bij gebruik van xtc bestaat extra ri sico op hersenbeschadiging. Als dertienjarige zit je nog in de groei, het risico op een blijvende beschadiging is dan fors gro ter." Doorgaans wordt xtc ge bruikt door twintig- tot dertigja rige mannen in het uitgaansle ven, schetst Veenhuizen het 'ge middeld profiel' van verslaaf den aan deze drug. Gemeente en Emergis hadden op basis van de eerdere signa len al een intensievere preven tiecampagne aangekondigd op Schouwen-Duiveland. Dat stopt niet bij het aanbod van gastlessen op basisscholen en in het voortgezet onderwijs. Te vens bestaat de mogelijkheid op voorlichting in de privés- feer, het zogenaamde huiska merproject van Emergis. Daar van is tot op heden nog geen ge bruik gemaakt, aldus Veenhui zen. Een aantal van de betrokken jongeren bij deze zaak heeft in middels hulp gezocht bij hun huisarts. Emergis kan hen al leen begeleiden op basis van vrij willigheid, tenzij de rechtbank hen verplicht een behandeling te ondergaan. MIDDELBURG - In de parkeer garage van een flatgebouw in de ïohan van Reigersbergstraat in Middelburg werden gistermid- mteflgg om vjer uur twee Middelbur gers van elf en dertien jaar en ^eneen twaalfjarige Vlissinger aan- gehouden, hadden in de lift de spiegel en daarna vanaf 'en"de zevende etage een bloempot net een plant en een bezem laar beneden gegooid. Gelukkig iep er op dat moment niemand ip straat. Ze worden alledrie loorverwezen naar bureau lalt. GOES - De afdeling Bloem van het Groen College in Goes gebruikte de open dag van gisteren om al haar fraaie bloemstukken tentoon te stellen. Bezoekers konden op die manier zien dat de paar jongens en vele meiden van de opleiding meer leren dan alleen het schikken van een standaard bosje bloemen. In het schoolgebouw aan het Stationspark in Goes waren de fraaiste creaties te be wonderen. Niet alleen de bloemstukken die met een voldoende zijn beoordeeld, werden tentoongesteld. Ook de afgekeurde werken, zaten er tussen. Als leek haal de je die er zo snel niet uit, maar enige uitleg van lerares Janneke Haaksman maak te veel duidelijk. „Dit zit los", zei ze, terwijl ze een bosje bloemen dat in een groter stuk is verwerkt heen en weer bewoog. „Dat kan niet. Als je zo'n stuk moet vervoe ren, gaat het mis." Het Groen College houdt vandaag, morgen en zaterdag ook nog open huis. Op die laatste dag, tussen 10.00 en 15.00 uur, verzorgen de leerlingen van de afdeling Bloem demonstraties bloemschikken. foto Willem Mieras door Piet Kleemans OUWERKERK - De tonen van The Last Post dragen ver in de ijle lucht. De minuut stilte die er op volgt, is indrukwekkend, de toespraak van burgemeester Asselbergs die eraan vooraf ging gedreven. Ingrediënten van een stemmige herdenking giste ren van de slachtoffers van de watersnoodramp van 1953. Dat het kwik tot onder nul was gedaald en de caissons gehuld waren in een mistdeken, weer hield een fors aantal mensen er niet van de korte plechtigheid bij het watersnoodmonument in Ouwerkerk bij te wonen. Een plechtigheid die wat burge meester Asselbergs betreft een vast onderdeel van het 'jaarpi'O- gramma' moet blijven. De herin nering aan de Ramp - die op Schouwen-Duiveland 531 slachtoffers eiste - dient in zijn visie levend te worden gehou den. „Drieënvijftig jaar geleden voltrok zich hier een ramp die het leven op het eiland totaal veranderd heeft. Het is goed hier in verbondendheid met el kaar bij stil te blijven staan", al dus Asselbergs in een korte speech ter gelegenheid van de herdenking. Hij omschreef de Ramp als in grijpend en aangrijpend. „Een keerpunt in het bestaan." Een gebeurtenis die zulke diepe spo ren trok in Schouwen-Duive land en de Schouwen-Duivelan- ders dat 53 jaar na dato nog steeds lang niet iedereen kan en wil praten over wat hij of zij des tijds heeft meegemaakt. „De emoties zijn diepgeworteld. Ve len beleven nu hun verdriet bin nenshuis en zijn blij als 1 februa ri weer achter de rug is." Asselbei'gs sloot zijn toespraak af met het voordragen van het gedicht dat dxïe jaar geleden - tijdens de nationale herdenking 50 jaar watersnood - werd voor gelezen door Tessa de Keijzer uit Bruinisse. „Een ontroerend gedicht dat ik zal blijven voox- dragen. Elk jaar weer." Ook in Nieuwerkerk, Ooster land, Sirjansland en Seroosker- ke werden de slachtoffers van de Ramp herdacht. (Adven ww. de^-drvkkery. nl ure Alle opleidingen* Vrijdag 3 februari van 15.00 tot 21.30 uur Zaterdag 4 februari van 9.00 tot 13.00 uur Behalve Cluster CIOS Goes. Maritiem Instituut De Ruyter alleen op 4 februari van 10.30 tot 15.00'uur. Kijk op: www.ticket2yourfuture.nl .zeeland MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur wil de Ad- mix-alitatis Zeelandiae, ook wel de Atlas van Blaeu ge noemd, laten digitaliseren. Uit de negen kostbare boeken, die in totaal 599 kaar- ten hei'bergen, worden x-egelmatig bladzijden gefoto grafeerd. Het provinciebestuur gebruikt de foto's als re latiegeschenk. Door al dat gesleep met de boeken gaat de conditie ervan achteruit. Als ze eenmaal gedigitali seerd zijn, hoeven ze de vitrine niet meer uit. Er kunnen dan onbeperkt hoogwaardige afdrukken worden ge maakt. Het is de bedoeling de kaarten ook via internet toeganke lijk te maken, maar dan wel in zodanig lage resolutie dat kopiëren weinig zinvol is. Een fotograaf die veelvuldig werkt voor het Zeeuws ar chief, wordt met de klus belast. Daar is bijna 10.000 euro mee gemoeid. Er zijn verder plannen de lederen banden van de boeken te laten restaureren. ZIERIKZEE - Het in gebouw De Driehoek gevestigde Na- tuur- en Milieu Educatiecentrum is na enkele dagen tele fonisch en via e-mail onbex-eikbaar te zijn geweest weer 'in de lucht'. Bij een bx-andje vorige week smolt de telefoonleiding in de ruimte van het NME-centx'um. Gisteren is het manco verholpen. Een snelle adsl-aansluiting was al enige tijd geleden aangevraagd en is gisteren gereali seerd. ZIERIKZEE - De benefietavond van de Odd Fellowloge Luctor et Emergo in Zierikzee heeft 6500 euro opge bracht. Het geld komt ten goede aan het Hospice Schou wen-Duiveland. De loge had op 17 december een liefda digheidsconcert georganiseerd in de Lutherse kerk in Zie rikzee. IJZENDIJKE - Biologische rozenkwekerij De Bierkx-eek in IJzendijke is er niet in geslaagd het Jeugd-Ei van Co lumbus in de wacht te slepen. Het Ei van Columbus is een door verschillende ministe ries in het leven geroepen prijs voor organisaties die een bijzondere bijdrage leveren aan duurzame ontwikkeling. De Bierkreek is nog wel in de race voor de 'volwassen ver sie' van het Ei van Columbus. Staatssecretaris Van Geel (milieu) maakt op 14 februari de prijswinnaars bekend. Zij krijgen een wisseltrofee en een cheque van 12.500 euro. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE Staatsbosbeheer verwacht nog voor de zomervakantie een be gin te kunnen maken met de ge deeltelijke reconstructie van de Karolingische ringwalburcht bij Burgh-Haamstede. De aankoop van de grond is nagenoeg rond, aldus districtshoofd K. de Lan ge. Het wachten is nu met name op afhandeling van de vergun ningaanvraag bij de gemeente Schouwen-Duiveland. De Lange gaat ervan uit dat het nog drie maanden duurt eer hij over de noodzakelijke aanleg en monumentenvergunning be schikt. De reconstructie van de ruim duizend jaar oude burcht, gebouwd als verdediging tegen plunderende Noormannen, vergt naar verwachting zes we ken werk. Daarmee wordt onze ker of het karwei kan worden ge klaard voordat de Stichting His torische Spelen Zierikzee haar kamp opslaat in het gebied voor de uitvoering van het openlucht theater De Bruiden van Burgh. De stichting wil de burcht ge bruiken als achtergrond voor het spel. De uitvoeringen staan gepland in de laatste week van juni en het eex'ste weekeinde van juli. Volgens De Lange zal Staatsbos beheer echter bijtijds maatrege len nemen om dooi-gang van het stuk op de historische locatie te verzekeren. Wellicht kan in het voorkomende geval worden vol staan met het ophogen van de bult, met grond uit het aan te leggen natuurgebied (de Zuid kust) bij Zierikzee. Dat maakt in elk geval het gebruik van de archeologisch beschermde burcht mogelijk, aldus De Lan ge. Vervolgens kan dan na de va kantie de daadwerkelijke recon structie beginnen. Die bestaat verder uit de oprichting van een tweehonderd meter lange, ronde wal en de aanleg van houten pa lissades. „Maar als het een beet je meezit, kunnen we alles voor die tijd in één keer doen. Dat blijft voorlopig wel ons absolute streven." Een snelle uitvoering is onder meer ook afhankelijk van even tuele bezwaren die nog door be langhebbenden tegen het recon structieplan kunnen worden in gediend. In eerste instantie liep een aantal omwonenden te hoop tégen het concept, omdat ze daarmee hun vrije uitzicht aan getast zagen en door de op hoging bovendien vreesden voor wateroverlast. Staatsbosbeheer denkt die bezwaren met de aan passing van het ontwerp en extra maatregelen voor de af voer van het hemelwater te heb ben weggenomen, verwijst De Lange naar de positief verlopen laatste informatiebijeenkomst. Tevens is er een klankbordgroep opgericht van belanghebben den, waarin de uitvoering van de reconstructie en het toekom stig gebruik van de Karolingi sche burcht wordt besproken. Naast de tijdelijke inzet voor het historiespel,' heeft ook de or ganisatie van de Burghse Dag belangstelling voor de bijzonde re locatie en bestaat er verder het plan voor rondleidingen van uit het naastgelegen museum. Burgemeester Asselbergs spreekt een rede uit bij het watersnoodmonument in Ouwerkerk. foto Dirk-Jan Gjeltema Advertentie GENIETEN OP GASTRONOMISCH NIVEAU... AAN DE OEVERS VAN 'T VEERSE MEER Vol trots demonstreerde die jonge inwoonster van Goes haar nieuwe mobiele telefoon aan haar bejaarde grootva der. De vele functies van het toestel en de snelheid waar mee zijn kleindochter ze liet zien, verbijsterden hem. Het bleek ook mogelijk foto's te maken met het mobieltje. Vaardig zoomde de kleindoch ter in op een plastic bloemetje op het dressoir. Een logische functie voor een telefoontoe stel, knikte opa begrijpend. Hij had maar één vraag: „En waar stop je het filmrolletje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31