Paalhoofden zijn Zeeuws erfgoed PZC Bezorgdheid om jonge Schouwse drugsdealers Rechter legt ouders boetes op voor verzuim van leerplicht Vrijheid zonder eigen plek VVD Goes wil met minder regels vaart in plannen brengen CDA-Kapelle wil opvoeders steuntje in de rug geven I Waterschap niet blij met aanwijzing door provincie b 14£ Goesenaar krijgt werkstraf voor mishandelen van moeder Nieuwbouw voetbalclub Wemeldinge fors duurder donderdag 2 februari 2006 door Maurits Sep MIDDELBURG - Als de provin cie vindt dat de paalhoofden voor de kust cultuurhistorisch erfgoed zijn, dan moet de provin cie ook opdraaien voor de hoge re onderhoudskosten. Dat schrijft Waterschap Zeeuwse Ei landen (WZE) aan het provincie bestuur. Het waterschap was vorig jaar van plan de houten paalhoofden voor de Walcherse kust deels te vervangen. Ze zijn lastig, en daardoor duur, in onderhoud. Het voornemen ontlokte zoveel kritiek, dat het schap er maar vanaf zag. Het provinciebestuur gaat nu nog een stap verder. In het Om gevingsplan worden de paal hoofden aangeduid als cultuur historisch erfgoed. Het steekt het waterschap al dat de provin cie dat niet vooraf met het schap heeft besproken. WZE vindt dat 'zeer onzorgvuldig', blijkt uit de reactie op het Omge vingsplan. Maar het waterschap voegt daar een financiële claim aan toe. Het onderhoud zal door de aanwijzing tot erfgoed name lijk duurder worden, luidt de voorspelling. En omdat de provincie heeft besloten de paalhoofden deze status te geven, moet de provincie de meerkosten voor het onderhoud ook maar betalen, stelt het schap. Zo simpel ligt het niet, blijkt uit een reactie van gedeputeerde T. Kramer. „Wij hebben in het Om gevingsplan een lange lijst opge nomen met objecten die volgens ons behoren tot het cultuurhisto risch erfgoed van Zeeland. Maar dat betekent niet dat wij voor al die elementen financieel aan sprakelijk zijn." De provincie vindt de paalhoof den zo bijzonder voor Zeeland, dat ze behouden moeten blijven. Als een overheid zoiets besluit, heeft dat gevolgen voor de bezit ters ervan en voor de overheden, stelt Kramer, Hij beschouwt Zeeuwse Eilanden als zowel de bezitter van de paalhoofden als MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een twintigja rige Goesenaar voor mishande ling van zijn moeder en voor het plegen van huisvredebreuk ver oordeeld tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en veertig uur werkstraf. Daar naast werd hem contactverbod met zijn ouders opgelegd. Van poging tot zware mishande ling en bedreiging van zijn va der werd hij vrijgesproken. Bin nen het gezin zijn er steeds span ningen geweest. Volgens de ouders terroriseert hun zoon het gëzin. De Goesenaar gaf toe een aantal jaren een lastpost in het gezin te zijn geweest. Vorig jaar 11 november escaleer de in de ouderlijke woning in Goes de zoveelste ruzie met zijn vader. Hij vertelde geschrokken te zijn toen zijn vader met een mes op hem afkwam. „Ik heb het mes uit zijn hand geslagen en zijn arm op zijn rug ge draaid." De zoon gaf gisteren toe zijn moeder op de slaapkamer een duw te hebben gegeven. Daar door was ze voorover gevallen en had ze zich bezeerd. De zoon mag niet meer thuiskomen en is een tijd dakloos geweest. Advo caat S. Köller stelde een voor waardelijke straf en contactver bod voor. Dit vond gehoor bij de politierechter. de overheid die ervoor verant woordelijk is. Een andere zorg van het water schap kan Kramer wel onmid dellijk wegnemen. In het Omge vingsplan spreekt de provincie de ambitie uit om van Zeeland een proeftuin te maken voor het uitproberen van nieuwe vormen van dijkversterking. Het water schap heeft daar geen bezwaar tegen, mits de veiligheid van de dijken niet wordt aangetast. 'Ex perimenten mogen niet ten kos te gaan van de veiligheid', merkt het waterschap op. Bij een experiment moet vooraf wor den aangetoond dat de construc tie sterk en veilig genoeg is en blijft. „We gaan experimenteren met de de vormen van dijkverster king, we gaan-niet experimente ren met de veiligheid", sust Kra mer. „De experimenten zijn juist bedoeld voor de veiligheid. De traditionele oplossingen voor kustversterking zijn mis schien niet meer voldoende om de stijging van de zeespiegel op te vangen Dus moeten we zoe ken naar andere vormen. Maar alle Zeeuwse dijken blijven al tijd aan de strengste eisen vol doen." door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Een kapotte auto waardoor een kind een week van de lessen mist. En een skivakantie buiten de schoolva kantie om zonder toestemming van de leerplichtambtenaar. Twee redenen voor de kanton rechter in Middelburg om boe tes te geven aan ouders uit Krab- bendijke en Terneuzen. Een 39-jarige man uit Krabben- dijke strandde na een vakantie in Marokko in Spanje. In plaats van benzine gooide hij diesel in zijn tank. De ANWB inschake len kon niet omdat hij daar geen lid van was en een snelle répara- tie zat er niet in omdat de gara ges gesloten waren vanwege een paar feestdagen in Spanje. Het gevolg was dat zijn dochter een week te laat op school kwam na de zomervakantie. „Waarom heeft u de school niet gebeld? U weet dat kinderen in Nederland totdat ze 16 jaar zijn verplicht naar school moeten", vroeg rechter B. Verhoeven. De man vertelde dat hij het telefoon nummer niet bij zich had en be nadrukte dat hij echt pech had met zijn auto. „Ik verzin geen smoesjes. Het is de waarheid." Volgens officier van justitie H. den Hartog was het de twee de keer dat de Krabbendijken- aar een kapotte auto opgaf als re den voor schoolverzuim. „U had eerder kunnen vertrekken uit Marokko, vooral als u weet dat u zo'n pechvogel bent." Ze eiste een geldboete van 340 euro. De rechter vond tweehonderd euro voldoende, omdat de man werk loos is en schulden heeft. De helft mag hij betalen in twee ter mijnen en voor de andere hon derd euro geldt een voorwaarde lijke termijn met een proeftijd van twee jaar. 'Als het gaat om vakantie buiten de schoolvakanties om, dan mag een schooldirecteur één keer per schooljaar vrij geven voor maxi maal tien dagen. Een 39-jarige Terneuzenaar ken de die regeling. Hij heeft een be drijf, waardoor hij niet binnen de vastgestelde schoolvakanties met vakantie wilde en vroeg in een briefje toestemming om zijn dochter na de kerstvakantie mee te nemen op wintersport. „Geen reactie op gekregen", ver klaarde de Terneuzenaar. „Bo vendien, bij een ouderavond zei de juf dat het geen probleem zou zijn." Volgens rechter Verhoeven had de schooldirecteur nog voor de vakantie de vader van zijn leer ling telefonisch laten weten dat het verzoek zou worden afgewe zen. De rechter legde de Terneu zenaar een boete op van 220 eu- Qing Qing is blij dat zij en haar dochter zijn vrijgelaten uit de cel in Rotterdam. Maar hoe het nu verder moet, weet ze ook niet. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting ZIERIKZEE - Qing Qing Wang en haar dochter Zhou-Ya zijn terug op Schou- wen-Duiveland. Rond half twaalf gister ochtend stapten ze uit de bus vanuit Rot terdam. Wang heeft aan de ene hand haar vijfjarige dochter, met de andere hand tilt ze grote boodschappentas met daarin haar hele bezit op deze aardbol: kleding. De toekomst van het tweetal is voorals nog één groot vraagteken. Ze zijn op last van de rechter vrijgelaten uit de vreemde lingenbewaring op Airport Rotterdam, maar een status als vluchteling hebben ze niet. Qing Qing en Zhou-Ya bestaan simpelweg niet. Niet voor de Chinese re gering (daarom kan ze niet terug naar haar geboorteland), maar ook in Neder land bestaat ze niet want ze heeft geen status, geen paspoort. Qing Qing Wang oogt fragiel. Ze is een kleine, slanke vrouw, die zich bescheiden opstelt. Maar als je met haar praat, blijkt het ook een sterke vrouw te zijn, die vecht voor de toekomst van haar doch ter. Ze woont sinds vijf jaar in Neder land, in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. De afgelopen drie maanden zat ze in de gevangenis op Air- port Rotterdam. Daarvoor zaten ze acht weken in het vertrekcentrum in Ter Apel. Wang is uitgeprocedeerd en moet Nederland verlaten. Ze heeft besloten mee te werken aan haar terugkeer, alleen dat blijkt in de praktijk onuitvoerbaar. De Chinese autoriteiten weigeren haar toe te laten omdat ze niet voorkomt in de bevolkingsregisters. Zwaar De tijd in Rotterdam was heel zwaar, ver telt ze. „Ik had een heel kleine kamer. Daar was het heel warm, zonder frisse lucht. We mochten niet naar buiten. Al leen naar een soort plein met een groot hek er om heen. Op dat plein was hele maal niets voor kinderen om te spelen en ook geen bomen." Ze kijkt eens naar haar dochter die naast haar in de stoel zit en voor het eerst tij dens het gesprek breekt er iets in haar. „Ze vroeg mij iedere dag wanneer we naar buiten konden." De tranen staan in haar ogen als ze vertelt dat Zhou-Ya haar telkens vroeg waarom ze weg moes ten uit Burgh-Haamstede. „Ze zei: ik houd van mijn huis (het azc, red.) en dit is niet goed, mama." Zhou-Ya zit ondertussen te genieten van een kopje thee. Ze is maar wat blij dat ze weer buiten kan spelen en nieuwe vriend jes kan maken. Terugkeer naar de oude kameraadjes in Bui'gh- Haamstede kan niet. Ze mogen niet terug naar het azc, ze staan letterlijk op straat. Met steun van vrijwilligers en de kerk is voorlopig een dak boven haar hoofd geregeld, ergens op het eiland. Omdat ze ook geen uitkering heeft, zor gen andere vrijwilligers en de vrouwen van het Acht Maartteam uit Zierikzee voor een beetje geld voor eten en drin ken. Maar dit is geen onuitputtelijke bron, vertelt vrijwilliger Philomene Op 't Hof. „We hopen dat andere inwoners van Schouwen-Duiveland ons financieel hel pen tot er een oplossing komt." Wang weet niet hoe het allemaal verder moet. Ze laat het eerst maar op zich afko men. Haar hoofd zit vol met vragen. Wat zal er gebeuren als de politie naar haar identiteitsbewijs gaat vragen? Dat heeft ze niet. „Moet ik dan weer naar de gevan genis? De IND zegt van wel." Ze zal opnieuw een procedure moeten starten voor een verblijfsvergunning. Er is een speciale regeling voor mensen die buiten hun schuld niet kunnen terugke ren naar het land van herkomst. Qing Qing Wang hoopt binnen deze regeling te vallen. De uitspraak van de rechtbank biedt in elk geval aanknopingspunten. De rechter heeft besloten dat ze in vrijheid gesteld moest worden omdat er geen uit zicht is op terugkeer naar China en de Im migratie- en Naturalisatiedienst heeft dit tijdens de zitting niet tegengesproken. De rechter heeft in de beslissing om haar in vrijheid te stellen ook mee laten we gen dat het detentiecentrum in Rotter dam geen omgeving is voor kleine kinde ren. Dit tot grote vreugde van Defence for Children, dat zich het lot van Zhou-Ya en haar moeder heeft aange trokken. Detentie van jonge kinderen is volgens de organisatie in strijd met het verdrag voor de rechten van het kind. In maart hoopt de organisatie hierover een proefproces te starten. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De politie is een gericht onderzoek begonnen naar het drugsgebruik van jon geren op Schouwen-Duiveland. Aanleiding was de aanhouding van een zeventienjarige inwo ner, november vorig jaar in Goes, en de betrokkenheid van nog eens twintig andere jonge ren in deze zaak. Volgens hoofd verslavingszorg L. Veenhuizen van Emergis en wethouder G. Houtekamer (volksgezond heid) is er sprake van een 'zorge lijke ontwikkeling'. De zeventienjarige wordt ver dacht van handel in drugs. Het onderzoek zette de politie op het spoor van twintig jongens en meisjes in de leeftijd van dertien tot zeventien jaar uit Zierikzee, Nieuwerkerk, Bruinisse, Sirjans- land en Oosterland. Aangetoond werd dat ze regelmatig speed, xtc-pillen en cocaïne gebruik ten. Ze zijn in december en ja nuari verhoord, aldus politie woordvoerster E. Boot. Tegen zes van hen is proces-verbaal op gemaakt, omdat ze zich ook zou den hebben beziggehouden met de verkoop van de verboden mid delen. Het onderzoek is voorge legd aan de officier van justitie, die volgens Boot nog moet beslui ten of het tot een strafzaak komt dan wel dat de jongeren op een andere wijze worden aangepakt. De. zaak kwam aan het rollen na signalen uit de gemeenteraad en dorpsraden op Schouwen-Duive land zomer vorig jaar. Omdat er volgens Boot toen nog geen con crete meldingen waren van over last door drugsgebruik, kon de politie daar niets mee. De aan houding van de zeventienjarige in Goes bracht daar verandering in. „Toen die jongen werd gehoord, ging er een belletje rinkelen dat dit wel eens te maken zou kun nen hebben met de signalen uit de gemeenschap. Eerder was er geen zicht op die groep of groe pen. Op basis van signalen al leen kun je niet ingrijpen. Er moet wel een gerede verdenking bestaan." De indruk bestaat, aldus Boot, dat de drugs vooral in het uit gaansleven en op feestjes wer den gebruikt en verhandeld. De politie heeft geen aanwijzingen dat er ook op scholen is gedeald. Westelijk deel Het onderzoeksteam van de poli tie blijft voorlopig operationeel. De aandacht zal zich verder vooral concentreren op het wes telijk deel van Schouwen-Duive land, vertelt Boot. Gekeken wordt of wat aan de oostkant van Schouwen-Duiveland is aan getroffen, mogelijk ook op de rest van het eiland speelt. Bin nen dat kader worden meerdere aanhoudingen en verhoren niet uitgesloten. Zowel wethouder Houtekamer als hoofd verslavingszorg Veen- huizen spreekt van een zorgelij ke ontwikkeling. Daarbij gaat het hen met name om de leeftijd en de aard van het drugsge bruik. Veenhuizen: „Wanneer je het hebt over dertien- tot zeven tienjarigen die xtc gebruiken, dan is dat erg verontrustend. Bij gebruik van xtc bestaat extra ri sico op hersenbeschadiging. Als dertienjarige zit je nog in de groei, het risico op een blijvende beschadiging is dan fors groter." Doorgaans wordt xtc gebruikt door twintig- tot dertigjarige mannen in het uitgaansleven, schetst Veenhuizen het 'gemid deld profiel' van verslaafden aan deze drug. Gemeente en Emergis hadden op basis van de eerdere signalen al een intensievere preventiecam pagne aangekondigd op Schou wen-Duiveland. Dat stopt niet bij het aanbod van gastlessen op basisscholen en in het voortge zet onderwijs. Tevens bestaat de mogelijkheid op voorlichting in de privésfeer, het zogenaamde huiskamerproject van Emergis. Daarvan is tot op heden nog geen gebruik gemaakt, aldus Veenhuizen. Een aantal van de betrokken jon geren bij deze zaak heeft inmid dels hulp gezocht bij hun huis arts. Emergis kan hen alleen be geleiden op basis van vrijwillig heid, tenzij de rechtbank hen ver plicht een behandeling te onder gaan. 1' door Frank Balkenende GOES - Minder regeltjes en globalere bestemmingsplan nen. De Goese WD vindt dat de gemeente onnodige en on controleerbare regels moet af schaffen, zodat plannen snel ler van de grond kunnen ko men en burgers zich minder ergeren. Dat is één van de speerpunten in het verkie zingsprogramma van de WD Goes. Lijsttrekker S. van 't Westein de, in het dagelijks gemeente bestuur wethouder van finan ciën, economie, recreatie, toe risme en milieu, stelt dat de gemeente Goes de vrijheid heeft om het allemaal iets ge makkelijker te regelen voor burgers en bedrijfsleven. Die vrijheid moet worden benut. Ze wijst bijvoorbeeld op de nieuwbouw van De Vlied berg, een bovenschools insti tuut voor leerlingen in het voortgezet onderwijs die extra zorg nodig hebben. Mo menteel wordt een nieuw on derkomen gebouwd in het Sta tionspark, maar de planvoor- bereidng heeft door de stren ge voorschriften in het be stemmingsplan jaren ge duurd. „Dat is het probleem. De grondtransactie is meestal snel rond, alleen de planologi sche procedures duren onge kend lang", zegt Van 't West einde. De WD pleit in het program dan ook voor globalere en flexibeler bestemmingsplan nen, waarin niet alles tot de laatste komma wordt vastge legd. „Bestemmingsplannen mogen geen bureaucratisch doel op zich worden, maar moeten zoveel mogelijk in overleg met burgers worden geformuleerd en desgewenst aangepast." In het verlengde daarvan ligt de roep om een centraal loket, waar een bur ger of ondernemer door één ambtenaar voor alle benodig de procedures wordt gehol pen. Ook dat moet meer vaart in plannen brengen. Tevens moet de gemeente zich soepeler opstellen als het gaat om initiatieven voor niet-agrarische bedrijvigheid in het buitengebied. De WD wil dat boeren, wier inkomen terugloopt door onder meer de hervorming van de suiker markt, makkelijker een profij telijke neventak kunnen op starten. Van 't Westeinde: „Op dit moment knellen de re gels nogal eens. Dan wordt er lang heen en weer gepraat of het kweken van zagers nu wel of geen agrarische activiteit is." De WD wil verder de tur bo op de woningbouw zetten, maar dat verlangen eigenlijk alle Goese partijen. In Goes wordt momenteel slechts de helft van het aantal geplande woningen daadwerkelijk ge bouwd. Aan de andere kant groeit de lokale economie fors, maar zijn er te weinig woningen voor nieuwkomers. Ook voor starters op de wo ningmarkt is niks te vinden. Op dat punt is er meer daad kracht nodig. Om die reden pleit de WD er voor zo snel mogelijk met de eerste fase van de omvorming van het ha venindustrieterrein te begin nen. „We moeten niet wach ten tot het laatste bedrijf is verplaatst." Overigens is dat ook in de inzet van het colle ge van burgemeester en wet houders. Tegelijkertijd moet de komen de raadsperiode worden nage dacht over een totaal nieuwe opzet van sportpark Het Schenge, omdat voor het wo ningbouwplan voor havenin dustriegebied (dat de naam Waterstad krijgt) een strook grond aan de oostzijde van 't Schenge nodig is. Het sport park een stukje opschuiven is volgens Van 't Westeinde mo gelijk, want er ligt nog onbe bouwde grond aan de westzij de. door Willem van Dam KAPELLE - Het CDA in Kapel- Ie wil ouders met jonge kinde ren helpen bij de opvoeding. In zijn verkiezingsprogramma bepleit het CDA 'een laagdrem pelig instituut voor opvoedings ondersteuning'. Dat zou moeten worden ondergebracht bij de consultatiebureaus. De chris ten-democraten vinden het van groot belang dat problemen met kinderen in een vroeg stadium worden gesignaleerd. „Naar on ze mening ontstaan veel van de problemen met jonge kinderen, omdat de ouders de soms nood zakelijke hulp bij de opvoeding ontberen." In het verkiezingsprogramma (getiteld: 'De gemeenschap cen traal' toont het CDA zich een voorstander van een strenge aan pak van 'hangjongeren' die in di verse kernen voor overlast zor gen. Het CDA spreekt zich uit voor de vorming van dorpsraden, die het gemeentebestuur gevraagd en ongevraagd adviezen kunnen geven. Dat zou de de kloof tus sen overheid en burger kunnen verkleinen. De Kapelse CDA-ers beschou wen de totstandkoming van een brede school niet als 'een must'. Maar: „Als deze zodanig wordt opgezet dat hierdoor een goede samenwerking ontstaat tussen de verschillende disciplines als peuterspeelzaal, school, na schoolse opvang en, indien no dig, een scholingsprogramma voor ouders, kan de brede school naar ons idee een meer waarde hebben." V rijwilligerswerk De christen-democraten spre ken zich voor een goede onder steuning van het vrijwilligers werk. Het CDA is er voorstan der van om langdurig werklozen te stimuleren vrijwilligerswerk te verrichten. In 'De gemeenschap centraal' meldt het CDA verder onder meer, dat het een blijvend voor stander is van (gedeeltelijke) kwijtschelding van gemeentelij ke belastingen voor mensen met een inkomen dat schommelt rond het niveau van een bij standsuitkering. Het CDA acht woningbouw in ?a lo M alle kernen van de gemeentejja nodig. Het laat echter welge een waarschuwing horen: „Eenjjg te snelle uitbreiding, zoals mo-L gelijk de Zuidhoek te Biezelin-i ge, kan het karakter van de ker-t{ nen aantasten en risico's vanfjn leegstand met zich meebreng gen." in, Volgens het CDA mogen de toe-na ristische activiteiten in Wemel-jj{ dinge zich verder - zij het gelei-L delijk aan - verder ontwikkelen. ,jc Het midden- en kleinbedrijf kan jj; daarbij een belangrijke rol spe- len. Onder het kopje 'Leefbaarheid en veiligheid' pleit het CDA onder meer voor hondenuit- laatplaatsen en een efficiën tere manier van groenonder houd. KAPELLE - De nieuwbouw van de kleedaccommodatie van de voetbalvereniging Wemeldinge valt zestigduizend euro duurder uit. Dat schrijft het college va: burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad van Kapel- j le. Anvankelijk werd ervan uitge gaan dat met de nieuwbouw een bedrag van ongeveer 170.000 eu ro gemoeid zou zijn. De werkelij ke kosten bedragen echter 230.000 euro. Het college van burgemeester en wethouders meldt dat de over schrijding onder meer te wijten| is aan prijsstijgingen die voort vloeien uit het uitstel van de bouw. Bovendien moest het dak van de kantine worden vervan gen. Hoewel het college tamelijk laat werd geconfronteerd met de overschrijding van de kosten, zijn B en W ervan overtuigd dat de meerkosten reëel zijn. Daar om stelt het college de gemeente raad voor om het benodigde extra krediet beschikbaar te stel len. Het voorstel wordt dinsdag door de gemeenteraad behan- jl _deld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30