Scholen wacht grote verhuizing PZC PZC V an maai werk naar haarmode Familie Bogert vecht tegen de bierkaai Tholen vindt koper voor gemeentehuis Sint-Maartensdijk ,13 Twee basisscholen en opvanglocaties komen samen in brede school 's-Gravenpolder Borseie steunt asielzoekersgezin Professionele wietteler krijgt vijf maanden cel Zuurdeeg krijgt erepenning Vis directeur Bevelandse scholen Brandstichter moet cel in Dakloze wil niets liever dan cel in Dameskoor naar Kapels Cederhof donderdag 2 februari 2006 door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Een gro te verhuisoperatie staat voor de deur in 's-Gravenpolder. Twee basisscholen, de kinderopvang, buitenschoolse opvang en peu terspeelzaal trekken eind deze maand, begin maart in een nieuw gebouw achter sporthal De Zwake. De twee basisscholen waar het om gaat, zijn de openbare basis school De Linden en de christe lijke basisschool De Rank. De verhuizing van beide scholen staat gepland in de voorjaarsva kantie, van 27 februari tot en met 3 maart. Voor die tijd moet er nog veel gebeuren, zoals het inpakken van allerlei spullen. De leerlingen van beide scholen krijgen daarom de donderdag vóór de voorjaarsvakantie al vrij, op 23 februari. Ook na de agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vakantie hoeven ze niet direct naar school. De Linden opent woensdag 8 maart voor het eerst de deuren in de nieuwbouw. De Rank doet dat een dag later, op donderdag 9 maart, omdat het woensdag 8 maart biddag voor het gewas is. De leerlingen van De Rank en De Linden hebben dus een veel langere voorjaarsvakantie. De extra vrije dagen moeten ergens vandaan komen. „Met passen en meten van onder meer studieda gen voor het personeel is dat ge lukt", aldus directeur A. Poste- ma van De Rank. Zijn collega G. Verburg van De Linden meldt dat daarmee in het activi teitenplan rekening is gehou den. „Het is een kwestie van een beetje puzzelen." Over de nieuwbouw is zowel Postema als Verburg zeer te spreken. De Rank die ongeveer 95 leerlingen telt, was uit het jas je gegroeid in het huidige pand aan de Schoolstraat. Voor extra activiteiten zoals bezoeken van de schoolarts en begeleiding van leerlingen (remedial teaching) ontbreekt voldoende ruimte. Die is er straks in de nieuw bouw wel. „Het is voor 's-Gra- venpolder een imponerend pand geworden, de brede school", vindt Verburg. Zijn school De Linden herbergt een kleine 120 leerlingen. Brede school 's-Gravenpolder krijgt er niet zo maar een schoolgebouw bij: ach ter De Zwake komen onder één dak ook kinderdagverblijf en buitenschoolse opvang Tante Tuimelaar én de peuterspeel zaal. Straks kunnen er kinderen terecht van nul tot twaalf jaar, wat hun ontwikkeling ten goede moet komen. De 'oude' schoolgebouwen van De Rank en De Linden, die dichtbij elkaar staan, gaan al snel tegen de vlakte. De sloop is bij de gemeente Borseie gepland in de drie weken direct na de voorjaarsvakantie. Op de plek, gedoopt An den Diek, komen 23 woningen. MIDDELBURG - Bij een brand in een schuur in Sint-Maartens dijk werd oktober vorig jaar een ]- professionele wietplantage ont dekt. Het spoor leidde naar een 34-jarige inwoner van Almkerk. De man ontkende elke betrok- n v' kenheid bij de hennepteelt en be- riep zich gisteren in Middelburg 1 Af op zijn zwijgrecht. Officier van I Justitie R. Rammeloo meende aan de hand van de auto, die op zijn naam stond, en een fotoher- kenning door de verhuurders (een echtpaar) van de loods vol- :n 2 doende bewijsmiddelen te heb ben om tegen de Almkerker een half jaar gevangenisstraf te ei sen. De man is al eerder bestraft voor hennepteelt. Daarnaast werd een grote hoeveelheid (4193) wietplanten aangetrof- fen, hetgeen van belang was voor de strafmaat. Politierech- J ter G. van Unnik veroordeelde m de verdachte tot vijf maanden cel. STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: I Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, I Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel I 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; j De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten,; KRUIINIINGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senïo- 1 ren; lie Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur- Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; THOLEN - De Wingerd, 14.30 uur: Na tuurmonumenten diaserie Holland bij christelijke ouderenvereniging; Stoofstraat 8, 20.00-22.00 uur: Informa tiebijeenkomst borstvoeding; lg WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, I 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 I uur: Biljarten. (Advertentie) Den Dekker uziek 'KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Corrie Reinhoudt-Rentmeester, Miel, Jan (in stoel), Jo en Monique Rentmeester (van links naar rechts) in de 's-Heerenhoekse herenkapsalon Emiel. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - Ouderwetse gezel ligheid stralen ze uit, de Rentmeester- tjes oftewel de kappertjes uit 's-Heeren- hoek. Gezellig zijn ze zeker, zo met z'n vijven in de woonkamer van dameskap per Jan Rentmeester en zijn vrouw Jo. Maar ouderwets? Nee, dat zijn de Rentmeestertjes zeker niet. Anders hadden Jan, Jo, zus Corrie Reinhoudt-Rentmeester en de iets ver derop aan de Molendijk werkende he renkapper Miel en zijn vrouw Monique wel eerder de scharen op kunnen ber gen. Maitre coiffeur diplomé, presenté par Keune France International, meldt een bord op het woonhuis van Jan en Jo, recht tegenover de rooms-katholie- ke kerk. Jan, Jo en Come zijn onlangs gestopt. Jan (67) heeft meer dan vijftig jaar het vak uitgeoefend. De twee vrouwen heb ben tientallen jaren in de kapsalon ge werkt. Miel en Monique gaan 22 februa ri dicht, een dag voordat Miel vijfenzes tig jaar wordt. Hij heeft geen opvolger, Jan en Jo wél. Hun drie zonen hebben de zaak overgenomen, maar zijn er zelf niet actief in. Schoondochter Mariska Rentmeester gaat er werken met drie collega's. De dames- en herenkapsalon is vernieuwd en gisteren opengegaan. Zaterdag is de officiële heropening. „Ook ik mocht doorleren", verwijst Jan naar zijn drie zonen. „Ik ging naar de hbs in Goes, vergelijkbaar met het vwo van nu, net zoals de zoon van de bakker op het dorp." Vader had al een kapsa lon aan de Molendijk. Zijn diploma komt op tafel, van de Vakschool voor de Haarkunst in Antwerpen. Van boeren knecht bij keuterboertjes in de omge ving stapte hij in 1936 over op het kap pers vak. Jan: „Zware armoe was het in die jaren, de crisisjaren, he?" Franse mode Jan ging dus naar de hbs, zijn broer Miel werkte bij de boer. „Ik werkte voor Jan z'n studie", zegt hij. Tot vader besloot dat Jan thuis moest blijven, in 1955, om mee te helpen in de zaak. „Veel zin had ik er niet in. Al die vent jes helpen. 'Zo kort mogelijk', zeiden die altijd, 'want dan hoef ik voorlopig niet meer naar de kapper'. De klant is koning, dus dat deed je dan. In Terneu- zen heb ik een opleiding gevolgd. Model len volgens de Franse mode kreeg je daar. Mooi was dat, maar in 's-Heeren- hoek hoefde je er niet mee aan te ko men. Dat is zachtjesaan veranderd." Zowel dames- als herenkapper was Jan de eerste jaren, tot het te druk werd. Hij vroeg zijn broer Miel in 1961 of hij de heren wilde overnemen. Herenkapsalon Emiel - de naam staat nog in een prach tige boog op de winkelruit - was gebo ren. „Vroeger kwamen ze zo van het werk", herinnert hij zich. „Ongewas sen. Ik heb er wel eens ééntje wegge stuurd." Niet alleen knippen deed Miel in de begintijd, hij schoor ook. „De dok ter kwam elke dag, de koster van de kerk kwam drie keer in de week bij mij en ging één keer in de week naar een an dere kapper op het dorp." Tot midden jaren zestig het elektrisch scheerappa- raat doorbrak. Ze maakten veel uren. Van 's morgens vroeg tot half negen, negen uur 's avonds. In de eerste jaren waren ze ook nog op zondagochtend open. De hoogtijdagen waren voor kerst. Jan: „We waren dan drie dagen aan een stuk open van half zeven tot elf uur 's avonds, op kerstavond tot vlak voor de nachtmis begon. Met eerste kerstdag ben ik wel eens zo moe geweest dat ik niet wakker geworden ben." Van zo kort mogelijk, het lange haar in de jaren zestig en zeventig tot de vele modellen anno 2005-2006, de Rentmees tertjes hebben het allemaal zien passe ren. Steeds iets moois ervan maken, dat wilden ze, maar helaas, niet iedere klant werkte mee. Miel vertelt over 'een oud mannetje' met prachtig wit haar, vol slagen. „Ik wilde hem echt goed knippen, nee, alles moest eraf, 'net zo als vroeger'. Zo ging dat. Zaten er 's avonds nog vijftien man te wachten en dan werkte je die in anderhalf uur weg. Dat was geen knipwerk, dat was maai werk." Wat dat betreft waren de jaren zestig beter, toen lang haar in de mode kwam. „Kreeg je van die kinderen die zeiden 'zo weinig mogelijk eraf'. Moes ten ze later terugkomen van hun ouders." Nergens wordt zoveel gekletst als bij een dorpskapper, zeker vroeger. De Rentmeestertjes verklappen een ge heim. „In een herenkapsalon hoor je meer nieuwtjes dan in een dameskapsa lon." Nee, ze vertellen niet welke, dat zou een doodzonde zijn. Eén boekje doen ze wel open, over een predikant uit de buurt met stekelhaar. „Had je hem geknipt, moest er net iets meer af, kon je helemaal opnieuw beginnen en de andere klanten maar wachten. 'Zou u daar nog niet een stukje afhalen'. Was die man weg, kwam de volgende klant." Miel beweegt zijn hand voorzichtig langs zijn hoofd. „Ja, en daar nog een beetje eraf en daar..." door Harmen van der Werf SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen heeft een ko per gevonden voor het gemeente huis in Sint-Maartensdijk: Nieu- wenhuis Planontwikkeling uit Rijssen. In het kantoorgedeelte van het gemeentehuis komen naar schat ting dertig appartementen voor stai'ters, senioren en voor oude ren die zorg nodig hebben. Voor het monumentale deel, de Markt 3, moet nog een passende be stemming worden gevonden. Dit krijgt waarschijnlijk een maatschappelijke of openbare functie. De opbrengst van het gemeente huis in Sint-Maartendsijk is ho ger dan vooraf was ingeschat door de gemeente; 1,9 miljoen euro in plaats van 1,8 euro mil joen. Het geld is bestemd voor de bouw van het nieuwe gemeen tehuis van Tholen dat aan de Luchtenburgseweg bij Tholen- stad komt en dat eind 2007, be gin 2008 klaar moet zijn. Met de nieuwbouw is inclusief archief en CWI (voormalig arbeidsbu reau) ruim dertien miljoen euro gemoeid. Kosten Nieuwenhuis Planontwikkeling dat ook een vestiging heeft in Tholen (SelektHuis), heeft zelf bij de gemeente Tholen aange klopt om het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk te kopen. Dit gebeurde nadat de verkoop aan de eigenaar van hotel-restau rant De Gouden Leeuw in Scher- penisse was stukgelopen op de kvsten. THOLEN - Gemeentearchivaris J. Zuurdeeg van de gemeente Tholen (1) heeft gisteren tijdens zijn af scheidsreceptie een zilveren erepenning ontvangen uit handen van burgemeester Nuijs. De archivaris nam gisteren na 33 dienstjaren afscheid van de gemeente, omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Hij kreeg de penning uitgereikt in het oude stadhuis van Tholen, waar hij zijn carrière begon. H<^ was de eerste zilveren erepenning die de j^meente Tholen uitreikte. foto Dick de Boer 's-GRAVENPOLDER - Een asielzoekersgezin uit Soedan dat sinds 1997 in Nederland woont en in 1998 naar 's-Gra- venpolder is gekomen, kan op financiële steun van de ge meente Borseie rekenen tot een tweede asielaanvraag is behandeld. Het college van B en W heeft dit besloten. Het gezin, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen in de basisschoolleeftijd, zou anders naar een asielzoekerscen trum moeten. „Terwijl het is geworteld in 's-Gravenpol der", aldus wethouder F. Tollenaar (SGP, sociale zaken). Tot de afwijzing van de eerste asielaanvraag eind vorig jaar ontving de familie vooral financiële steun van de ker kelijke organisatie Inlia. Borseie droeg op jaarbasis 2.500 euro bij. Tollenaar: „Om dat de eerste asielaanvraag is afgewezen, kan Inlia niet meer bijdragen. Wij gaan nu het volle pond betalen." Dat is 14.000 a 15.000 euro per jaar, wat met name bedoeld is als zak- en kleedgeld. GOES - A. Vis, momenteel werkzaam als directeur van de Algemene Bijzondere School (ABS) in Middelburg, is be noemd tot algemeen directeur van de Alpha Scholen- groep waarin zich 1 januari dit jaar zestien christelijke basisscholen op Zuid-Beveland hebben verenigd. Hij treedt 1 april in dienst van wat officieel heet de Vereni ging voor Christelijk Basisonderwijs in Zuid-Bevelancl. Vis was voor zijn komst naar de ABS in Middelburg direc teur van de basisschool in het Walcherse Biggekerke met bovenschoolse taken binnen VeNoBe, de vereniging voor protestants-christelijk basisonderwijs in de gemeenten Veere en Noord-Beveland. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 48-jarige inwoner van Burgh-Haamstede wegens brandstichting veroordeeld tot zestien maanden celstraf en tbs met voorwaarden. In de straf werd ook meegeno men dat hij zijn ex-vrouw heeft mishandeld en bedreigd. Ook had hij op de avond van de brandstichting zijn zoon, die zijn moeder in bescherming wilde nemen, klappen ge geven. Relatieproblemen met zijn ex waren vorig jaar 19 mei voor de man aanleiding om zijn woning in Burgh-Haamstede in brand te steken. De woning brand de geheel af. De man mag geen contact hebben met zijn ex, welke haar schadeclaim van 124.000 euro door de rechtbank niet ontvankelijk werd verklaard. MIDDELBURG - Een 44-jaiüge dakloze man heeft van de rechtbank in Middelburg niet zijn zin gekregen. De man wilde niets liever dan zwaar gestraft worden voor de der tien woninginbraken die hij vorig jaar zomer op Walche ren heeft gepleegd. Ondanks zijn bekentenis veroordeelde de rechtbank hem gisteren 'slechts' tot twee jaar cel. Dat was een grote teleurstelling voor de man, die zich thuis- voelt dan in de penitentiaire inrichting De Torentijd in Middelburg. Twee weken geleden reageerde hij al ont stemd op de eis van de officier, die hem voor drie jaar wil de opsluiten. De man had zich op het criminele pad bege ven nadat hij zijn vaste baan en zijn woning was kwijtge raakt. Het leven in de gevangenis bevalt hem prima. „Ik heb een dak boven mijn hoofd, te eten en te drinken". door Cornelleke Blok THOLEN - Het doek lijkt defini tief te vallen voor de bedrijfswo ning van de familie Bogert in het bedrijvengebied Slabbe- coornpolder-Welgelegen in Tho len. Het Thoolse college van B&W wil de bestemmingsplan procedure, die de woning moet legaliseren, stoppen. De kwestie rond de bedrijfswo ning van de familie Bogert heeft al veel stof doen opwaaien. Bo gert, die een aannemersbedrijf heeft in de Slabbecoornpolder, vecht al jaren voor een woning naast zijn bedrijf. Hij bouwde de woning in 2002, maar kan er nog steeds niet in wonen. Ten tijde van zijn aanvraag was een bedrijfswoning nog toege staan op het bedrijventerrein. In middels heeft de gemeente Tho len de richtlijnen echter ver scherpt. Het huidige bestem mingsplan biedt geen mogelijk heden voor het bouwen van een bedrijfswoning in de Slabbe coornpolder. De gemeente Tho len zette daarom in 2004 een pro cedure in om het bestemmings plan te wijzigen. De gemeente Tholen heeft het bestemmingsplan voorgelegd aan de Provinciale Commissie Omgevingsbeleid (PCO). Deze commissie adviseert Gedeputeer de Staten. De PCO kwam tot de conclusie dat een bedrijfswo ning beperkingen oplevert voor de omliggende bedrijven in de Slabbecoornpolder. Daarnaast vindt de provinciale commissie de redenen van Bogert om een bedrijfswoning te betreden te mager. De PCO concludeerde ook dat een vestiging van de Christengemeente, die ook een aanvraag had ingediend, niet ge wenst is in een bedrijvengebied. De commissie Ruimte behandel de een voorstel van het Thoolse college om de bestemmingsplan procedure stop te zetten op 28 november 2005. Een meerder heid van de commissie kon zich toen niet vinden in de motivatie van de PCO rond de bedrijfswo ning van Bogert. Ze wilde meer uitleg bij de argumenten van de provincie. Inmiddels heeft de Thoolse com missie Ruimte die uitleg gekre gen van gedeputeerde H. van Waveren, maar dat heeft niet tot andere standpunten geleid in de Thoolse politiek. WD, PvdA en CDA willen de bestem mingsplanprocedure nog steeds stopzetten. De ChristenUnie en Algemeen Belang Tholen (ABT) zouden de procedure nog wel door willen zetten, maar zien daar door het advies van de PCO geen moge lijkheden meer voor. „Het is vechten tegen de bierkaai. Op een gegeven moment moet je stoppen", aldus commissielid W. Mol (CU). Volgens H. van 't Hof (ABT) heeft de gemeente Tholen in het verleden onjuist gehandeld. „Het beleid zou ge corrigeerd moeten worden, maar ik ben bang dat daar geen mogelijkheden meer voor zijn. Het zit me erg dwars, want er is hier een burger onrechtvaardig behandeld. Bittere einde Van den Donker (D66) deelt die mening, maar hij wil doorgaan tot het bittere einde. „We moe ten als gemeente alles in het werk stellen om dit onrecht te herstellen." Alhoewel de groot ste Thoolse partij SGP nog geen standpunt heeft ingenomen over de kwestie, lijken de mogelijkhe den voor de familie Bogert uitge put. Op 13 februari wordt het collegevoorstel tot stopzetten van de bestemmingsplanproce dure opnieuw behandeld in de commissie Ruimte. KAPELLE - Het Zuid-Beve- lands Dameskoor komt vrijdag naar het Kapelse verzorgings huis Cederhof. Het concert is 's middags. Het j Zuid-Bevelands Dameskoor dat I driestemmig zingt en uit ruim dertig vrouwen bestaat, heeft I een licht klassiek repertoire. I Het programma in Cederhof ver- meldt stukken van Mozart, Schubert en Mendelsohn, maar I ook meezingers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29