Ondermaatse school krijgt straf Kranten slaan terug in spotprentrel PZC Schouwse tieners aangehouden voor handel in drugs 1 ch) J? Sloop symbool hulp op dag herdenking 1953 r Uw vergadering al geboekt? Minister: boete voor onderwijsinstellingen die er met de pet naar gooien Meisje (15) overlijdt door ongeval Goes jr; Gezonken tanker lekt olie Zakgeld met een luchtje Nu tot 100,- korting op glazen* 23 Veel gewonden bij ontruimingsactie Van Gelder voorzitter universiteit PSV blijft overeind in Groningen In dichte mist met 172 per uur over A58 ochtend ÏSiuL, Ni2 Golden Tulip Westduin 1 Koudekerke (Dtsiioek) T. 0118-552510 F. 0118-552776 info@goldentulipwestduin.nl www.goIdentulipwestduin.nl 48e jaargang no. 28 onderdag 2 februari 2006 js nummer 1,25 BI oor John Hermse )EN HAAG - Scholen die nder de maat presteren, aoeten een boete kunnen nijgen. Ook kan de Inspec- ie van het Onderwijs cholen dwingen uitgeval- en lesuren alsnog te geven. 3D; -n)at zei minister Van der Hoe- jen (Onderwijs) gisteren in een eactie op een advies van de On- lerwijsraad over toezicht op het inderwijs. Van de minister mag te inspectie strenger gaan optre- len door scholen te dwingen uit- errevallen uren alsnog te geven. - Velke partij, de minister of de nspecteur, andere sancties gaat ipleggen wil de bewindsvrouw ïog bekijken. Dan gaat het om joetes en de aanstelling van een iewindvoerder. (laar dat er meer maatregelen .egen falende scholen moeten ko nen, staat voor Van der Hoeven een paal boven water „Nu :e;ijn die nog heel beperkt. Het is ill es of niets." De inspectie kan met een slech- ;e school in gesprek gaan of de ninister kan de geldkraan dicht- gdraaien, maar zo ver komt het looit. Normen De Onderwijsraad vindt dat in- ipectie en scholen nu nog te 'col- .egiaal' met elkaar omgaan. De ;nspectie moet direct alarm slaan als het schoolbestuur er jen potje van maakt, financiën aiet op een rij heeft of indien de leerlingen langdurig slecht les GOES - Een vijftienjarige fiets- ster uit Heinkenszand, vwo 4-leerlinge van Het Goese Ly^ ceum, is gistermiddag om het le ven gekomen na te zijn aangere den door een vrachtwagen op de rotonde Anthony Fokkerstraat- Nansenbaan in Goes. Het ongeval gebeurde kort voor half vier. Op de rotonde bij Mc Donald's hebben fietsers voor rang. De vraehtwagencombina- e-tie werd bestuurd door een 45-jarige man uit het Italiaanse Taggia. Hij kwam uit de rich ting Goes, van bedrijventerrein De Poel II, en heeft bij het verla ten van de rotonde volgens de t politie de aan zijn rechterzijde rijdende fietsster over het hoofd gezien. De Anthony Fokker- straat is tot kwart over vijf afge sloten geweest. De rotonde waarop het ongeluk se plaatsvond, is vorig jaar voor de g, zomer aangelegd. Voordien was el er een kruising met een verkeers- lichtinstallatie. De leiding van Het Goese Ly ceum is gisteravond ingelicht. De school zal vandaag stilstaan i- bij het plotselinge verlies van de CHERBOURG - De chemicaliën- tanker Ece die gisteren in Het Kanaal zonk, lekt olie. Het schip had tachtig ton (stook)olie aan boord. i- Greenpeace uitte haar bezorgd- heid over de vervuiling. De mi- alieuorganisatie vreest langduri- ge en ernstige gevolgen, meldde de Britse omroep BBC gisteren. De Nederlandse stichting De n Noordzee wil dat de olie zo snel mogelijk uit het wrak wordt ver wijderd. In deze tijd worden op t de plek van de vervuiling zeevo- - gels waargenomen zoals de alk - en de zeekoet. Het met 10.000 - ton fosforzuur geladen schip 0 was een dag eerder in ruwe zee tussen Guernsey en de Britse kust in aanvaring gekomen met het vrachtschip General Grot- Rowecki, Volgens de autoritei ten vormt de lading geen emsti- - ge bedreiging voor het milieu. De onder de vlag van de Mar- shalleilanden varende Ece zonk r terwijl het schip naar de Seine- - baai werd gesleept. ANP krijgen. De inspectie moet wer ken met een paar duidelijke nor men die de overheid heeft opge steld. Daarbij gaat het onder meer om een minimumaantal lesuren en minimumeisen voor taal en rekenen, waaraan bijna alle leerlingen voor een bepaal de leeftijd moeten voldoen. Omdat goed onderwijs staat of valt met goede aankomende lera ren, moet de inspectie de kwali teit van de examens van leraren opleidingen beter gaan bewa ken. Ouders Toezicht op het niveau van de examens in het voortgezet onder wijs zou ook een taak van de on derwijsinspectie moeten wor den. Van der Hoeven was daar niet meteen voor te porren, zei ze in haar reactie. In de Tweede Kamer wijst zowel PvdA als CDA erop dat ook de ouders een belangrijke stem moeten krijgen bij het aankaarten van proble men op school. Maar de PvdA staat niet te juichen over meer maatregelen, zegt Kamerlid Ha mer. Ze denkt dat de minister al genoeg instrumenten in handen heeft en vreest meer papierwerk voor scholen. CDA'er De Vries vindt juist dat een groter aantal instrumenten om in te grijpen sneller tot ver beteringen op slechte scholen kan leiden. Vooral de aanstel ling van een bewindvoerder vindt hij een goed idee, omdat het vaak de schoolleiding is die het laat afweten. „Problemen liggen vaak niet bij de leraar, maar bij het manage ment." In tegenstelling tot de minister wil het CDA wel dat de onder wijsinspectie het niveau van de examens in het voortgezet onder wijs gaat beoordelen. „Het toe zicht is nu niet goed. Dat ge beurt op een te grote afstand." ANP door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bij het watersnoodmonu ment in Ouwerkerk werd gisteren de wa tersnoodramp herdacht. Ondanks de kou en de mist woonden veel mensen de korte plechtigheid bij Terwijl in Ouwerkerk de slachtoffers van de ramp van 1953 werden herdacht, viel vijf kilometer verderop in Zierikzee een houten geschenkwoning - een herinnering aan de nasleep van de ramp - ten prooi aan de sloophamer. De geschenkwoningen waren een tastbaar bewijs van de internationale solidariteit met de slachtoffers. De huizen kwamen uit onder meer Noorwe gen, Zweden, Denemarken, Oostenrijk en Finland als gigantische bouwpakketten naar Nederland om vervolgens opgebouwd te worden in de getroffen dorpen en ste den. De markante houten woningen hebben doorgaans de tand des tijds goed door staan en slaan met hun goede isolatie - geen dubbel glas maar dubbele ramen - he den ten dage nog steeds geen gek figuur. Het voornemen van de sloop van de ge schenkwoningen zette op Schouwen-Dui- veland enkele jaren geleden de discussie over het behoud van ten minste een aantal van de houten woningen in gang. Toch moet een aantal Noorse en Oosten rijkse woningen aan Grachtweg en Mu- lockstraat in Zierikzee nu wijken voor mo derner wooncomfort. Op de vrijkomende plek komt een modern appartementencomplex. In Scandinavi sche stijl. Dat wel. foto's Dirk-Jan Gjeltema van onze redactie buitenland PARIJS - In naam van de pers vrijheid drukken steeds meer Europese kranten omstreden spotprenten van de islam-stich- ter Mohammed af. De tekenin gen leiden in de moslimwereld tot felle protesten, omdat mo hammedanen vinden dat ze godslasterlijk zijn. Ook in Ne derland hebben de cartoons in verschillende kranten gestaan. Het Franse dagblad France Soir toonde de twaalf karikaturen naar eigen zeggen om te tonen dat 'religieus dogma' geen plek heeft in een wereldlijke maat schappij. Ze zijn niet herdrukt om 'nodeloos te provoceren', al- SCHIPHOL - De marechaussee heeft op Schiphol een vrouw aangehouden die 250.000 euro op zak had. Zij heeft afstand ge daan van het geld. De vrouw wordt verdacht van heling en witwassen van geld. De marechaussee doet onder zoek naar de herkomst van het geld. GPD dus de redactie. Op de voorpagi na plaatste de krant onder de kop 'Ja, we hebben het recht om God te karikaturiseren' een teke ning van boeddhistische, joodse, islamitische en christelijke go den op een wolk. De christelijke God zegt: 'Klaag niet, Moham med, we zijn hier allemaal gete kend.' In de islam is het verbo den de god Allah of Mohammed, die als profeet geldt, af te beel- (Advertentie) Bij aankoop van een merkmontuur 2006. Inclusief Geen-Gezicht-Garantie' eye De beste opticien. Dat willen we zijn. Kijk voor de dichistbijzi jnde wi den. Overigens heeft de actie de directeur van France Soir, Jac ques Lefranc, de kop gekost. De eigenaar van de krant, de in Egypte geboren Raymond La- kah, schreef in een verklaring dat hij met het ontslag van Lef ranc 'een krachtig signaal wil af geven dat het geloof en de over tuigingen van eenieder gerespec teerd moeten worden'. Lakah bood zijn excuses aan de mos limgemeenschap aan. Neder landse kranten zoals De Tele graaf plaatsten de cartoons als illustratie bij het nieuws, niet als statement zoals bij France Soir. Nogmaals Het Algemeen Dagblad zette de tekeningen op zijn site. De re dacties van Trouw en Volks krant, die de cartoons ook af drukten, stellen de tekeningen nogmaals te zullen plaatsen als het nieuws zich daarvoor leent. De cartoons waren eind septem ber door de Deense krant Jyl- lands-Posten gepubliceerd als actie voor de vrijheid van me ningsuiting en tegen zelfcen suur. De Deense premier Ras mussen noemde de wereldwijde woede onder moslims alarme rend. Deense burgers roepen el kaar per sms op mohammedaan se winkels te mijden. In tal van Stork doet twee divisies van de hand De ontruiming van de ne derzetting Amona op de Westelijke Jordaanoever vlakbij Ramallah liep giste ren uit op een complete veldslag. De Israëlische po litie trad hard op tegen de duizenden joodse kolonis ten en activisten die pro beerden de sloop van de il legaal gebouwde woningen te voorkomen. Er vielen ruim 250 gewonden. Commissaris van de koningin W. van Gelder volgt N. Gin jaar-Maas op als voorzitter van de Raad van Toezicht van de Roosevelt Academy, De universiteit in Middelburg vierde gisteren haar tweede verjaardag. De Roosevelt Aca demy verwacht het nieuwe academisch jaar in te gaan met 425 studenten en in de jaren daarna rfj door te groeien naar het maximum van 600. PSV heeft zich dankzij een wervelende start, maar uit eindelijk nog moeizaam geplaatst voor de halve finales van het nationale bekertoernooi. De titelhouder won met 3-2 bij FC Groningen. Cocu (twee) en Farfan scoorden in het eerste halfuur. Groningen kwam terug tot 3-2 door Nevland en f Fledderus. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 1113, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 25. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De politie heeft zeven jongeren uit Schouwen- Duiveland aangehouden op ver denking van handel in drugs. Het onderzoek leidde de afgelo pen twee maanden naar twintig jongens en meisjes van dertien tot zeventien jaar die regelmatig xtc-pillen, speed en cocaïne ge bruiken, zo werd gisteren be kend gemaakt. De zaak speelt al sinds novem ber vorig jaar, toen in Goes een zeventienjarige inwoner van Schouwen-Duiveland werd aan gehouden op verdenking van handel in drugs. Het verhoor en verdere naspeu ringen zetten de politie op het spoor van twintig kinderen uit Zierikzee, Nieuwerkerk, Sirjans- land, Oosterland en Bruinisse die zich regelmatig inlaten met de verboden middelen. Tegen zes van hen is proces verbaal op gemaakt, omdat ze zich tevens schuldig zouden hebben ge maakt aan de handel in xtc-pil len, speed en cocaïne. Eerder wa ren er uit de gemeenteraad en dorpsraden signalen gekomen over notoir drugsgebruik onder jongeren. Volgens woordvoer ster E. Boot heeft de politie niet eerder kunnen ingrijpen wegens een gebrek aan bewijs. De in druk bestaat dat de drugs voor al in het uitgaansleven en op feestjes werden verhandeld en gebruikt. Er zijn geen aanwijzin gen dat ook bij scholen drugs zijn verhandeld. Het onderzoek wordt uitgebreid naar Renesse en omstreken. Boot sluit verdere aanhoudingen niet uit. moslimlanden worden Deense producten geboycot. De Deense firma Aria Foods zag zich al ge noodzaakt zijn fabriek in Sau di- Arabië stil te leggen. ANP/AFP/DPA RILLAND - De dichte mist weerhield een 59-jarige Duitser uit Herzogenrath er gisteren niet van om met 172 km per uur over de A58 te racen. De man werd ter hoogte van Ril land door de politie betrapt. Die kon de auto pas stoppen in de buurt van Arnemuiden. De be stuurder moest zijn rijbewijs in leveren, maar hij had dit niet bij zich. In afwachting van de inle vering hiervan werd de auto in beslag genomen. Aan het einde van de middag meldde de man zich met zijn rijbewijs bij het bu reau in Kruiningen. De Duitser kreeg een proces-ver baal voor het overschrijden van de maximum snelheid met 52 km per uur en voor het in ge vaar brengen van de veiligheid van de medeweggebruikers. i plaats i telefoon: i (post)bankrekeningnummer; O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn tekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement geh3d. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: LH per maand met automatische incasso 20.55)" LH per kwartaal met automatische incasso 59,75)*. O per jaar met automatische incasso 229.20)*. met gratis PZC-pataplu j PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens i In de colofon leest u et meer over. Kijk op www.pic.nl/abonneren. bel gratis 0300 - 0231231 of stuur deze bon naar i PZC. afdaling lezersservice i Antwoordnummer 213. 4-160 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1