'Bijval voor plan oefencentrum Van Gelder voorzitter Roosevelt Academy Fotoarchief van industrieel erfgoed Toeval brengt kunstenaars bijeen kunst EPZ stelt transport splijtstof uit Prijs voor ROC Zeeland Proefschrift over Roosevelt jr. Donner in debat met scholieren brandweer ziet training in tunnel zitten Goesenaar (18) fimïjïfpi - donderdag 2 februari 2006 15 BORSSELE - Een transport van gebruikte splijtstofele menten uit de kerncentrale Borssele is gisteren uitgesteld. Aanleiding: een rechtszaak die Greenpeace in Frankrijk heeft aangespannen tegen de tijdelijke opslag van derge lijk materiaal bij opwerkingsfabriek Cogema in La Ha gue. Volgens Greenpeace is die opslag in strijd met de Franse wet. De milieuorganisatie wilde de contracten hebben tus sen Cogema en EPZ, de exploitant van de kerncentrale Borssele. Nadat dit is geweigerd, heeft Greenpeace Coge ma gedagvaard voor een zitting op 10 januari. In deze zaak heeft EPZ zich ook gevoegd. In verband met de korte voorbereidingstijd hebben de ad.- vocaten van de betrokken partijen besloten de procedure, uit te stellen tot 7 februari. Onderdeel van deze afspraak was dat in tussentijd geen transporten van gebruikte splijtstofelementen van Borssele naar La Hague zouden gaan. GOES - De afdeling techniek van het ROC Zeeland heeft een Metopia Award voor technisch talent in de Metalek- ti'o gewonnen. Aan de prijs is een bedrag van veertigdui zend euro verbonden. Het ROC kreeg de award voor het project dat als doel heeft een opleiding te ontwerpen, waarbij het leren op de werkplek centraal staat. Deelnemers aan de deeltijdoplei ding werken daarbij via praktijkgerichte opdrachten aan het verbeteren van hun vaardigheden. Deelnemers aan het project zijn onder meer Heerema Vlissingen by, Thermphos, Ontop, Herder bv en Dow Chemical. MIDDELBURG - Een oud-medewerker van het Roosevelt Study Center in Middelburg, drs E. van den Berg, is giste ren gepromoveerd aan de Universiteit Leiden. Hij verde digde zijn proefschrift over Franklin D. Roosevelt junior, de derde zoon van de voormalige president van de Vere nigde Staten, met succes. 'FDR, Jr.', die in 1986 in Middel burg de uitreiking bijwoonde van de Four Freedoms, Awards, ging zijn leven lang gebukt onder de hoge ver wachtingen die zijn naam opriep. Hij droeg bij aan de ver kiezingsoverwinning van John F. Kennedy, maar moest, als politicus ook gevoelige nederlagen incasseren. De pro movendus werkt tegenwoordig bij het Fullbright Center in Amsterdam. GOES - Minister Donner van Justitie komt maandag naar Zeeland. 's Middags is de bewindsman in Goes, waar hij met leer lingen van verschillende Goese middelbare scholen in de bat gaat. De sterkste debaters mogen vervolgens aan tafel met de minister, burgemeester Van der Zaag van Goes, commissaris van de koningin Van Gelder en vertegen woordigers van de Zeeuwse politie om een verbaal robber tje te vechten. In de pauze treedt zanger Roel Felius uit Kapelle op. Donner reist daarna door naar Middelburg, waar hij om 20 uur in hotel Arneville de aftrap geeft voor de campag nes van de Zeeuwse CDA-afdelingen. Na een toespraak van Donner kan de zaal met hem in discussie gaan. jjjoor Emile Calon - De brandweer- fommandanten J. Meijering gj-giTerneuzen) en J. de Feijter (Bor- onlele) zien een tunneloefencen- uQrum in het Zeeuwse zeer zitten, ^le voorspellen dat zo'n centrum wat brandweermensen uit Nederland en België zal trekken mg!n dat het een bijdrage kan leve ren aan een veiliger Zeeland. Ze- ^jlier als zo'n centrum opgezet ji-ordt in samenwerking met de logeschool Zeeland, aldus de >eide connnandanten. i)ok burgemeester J. Lonink ov/an Terneuzen reageert enthou siast op de suggestie van com- g,hissaris van de koningin W. van helder om na te denken over fo'n speciaal oefencentrum in Zeeuwse. „Als we samen viJier onze schouders onderzet ten, moet zoiets mogelijk zijn." dinsdag liet de com- tijdens een toespraak E-veroordeeld voor mishandeling ^MIDDELBURG - De Middel- geburgse politierechter G. van Un- jpik veroordeelde gisteren een ^achttienjarige Goesenaar voor lt ^mishandeling tot negentig da- gien gevangenisstraf, waarvan e^6 dagen voorwaardelijk en 56 werkstraf, (J De Goesenaar bemoeide zich 19 d iiovember vorig jaar in zijn ^woonplaats met een stoeipartij tussen twee jongens. Hij sloeg ucj.èen van de jongens een gebro- 2e Jen kaak. 'geAan het slachtoffer moet hij 546 jrêuro schadevergoeding betalen. ,n(|JJit het strafblad bleek gisteren g^dat de jonge verdachte het ge niet schuwt, door Selma Osman MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder wordt de nieuwe voorzitter van de Raad van Toe zicht van de Roosevelt Academy. Dit heeft decaan H. Adriaansens gisteren bekendgemaakt bij de viering van de tweede verjaardag van de universiteit in Middel burg. Van Gelder volgt per 1 mei N. Ginjaar-Maas op, die sinds de oprichting deze functie bekleedde. De verwachte dip in het tweede jaar is uitgebleven, con stateerde Adriaansens tevreden. Een tweede jaar is al tijd moeilijk, zei hij. „Het enthousiasme van het eerste jaar komt onder druk te staan en het vooruitzicht van het afstuderen is nog ver weg. Maar in Middelburg doen de studenten hun best." Volgens de decaan halen ze ge middeld een 7+. Slechts vijf van de tweehonderd vijf tig stüdèntén presteerden onder de maat en konden niet langer blijven. Dankzij een gift van de Koninklijke Schelde Groep krijgt de Roosevelt Academy binnenkort een goede ope ning in de Arabische wereld. De Zeeuwse universiteit staat op het punt om vijf tot tien studenten uit Oman aan te trekken. Adriaansens denkt er zelfs aan om Ara bisch aan het talenpakket toe te voegen. „Een goede uni versiteit in Oman wil met ons samenwerken. Wij hopen dat we talendocenten kunnen uitwisselen." De Roose velt Academy heeft al studenten uit het Nabije Oosten, maar die komen volgens de decaan uit landen als Iran, Irak en Turkije en zijn meestal in Nederland geboren. De academy is nog volop in ontwikkeling. Dit jaar komt er een derde leerjaar bij en groeit de opleiding door naar zijn top. Adriaansens verwacht het nieuwe acade misch jaar in te gaan met 425 studenten. In de jaren daarna moet het studentenaantal geleidelijk door groeien naar het maximum van 600. Elk jaar worden 130 vakken gegeven, dat moeten er 200 worden. Het aan tal docenten is in de eerste twee jaar uitgegroeid tot vijf tig. Als de Roosevelt Academy op zijn top is, werken er zeventig personen, voorspelde Adriaansens. op de Hogeschool weten dat zo'n centrum niet misstaat in het Zeeuwse. Dan hoeven Zeeuwse hulpverleners niet meer naar het buitenland om te oefenen maar kunnen anderen juist naar Zeeland komen om daar ervaring op te doen in het bestrijden van calamiteiten in een tunnel, aldus Van Gelder. Meijering en Lonink vertellen dat drie jaar geleden er reeds voorzichtig gedacht werd aan zo'n centrum. Er zijn toen ver kennende gesprekken gevoerd met een bedrijf om samen zoiets op te zetten. Door andere priori teiten is dat plan toen niet ver der ontwikkeld. Lonink denkt dat de tijd nu wel rijp is om verder na te denken over zo'n centrum. Vooral om dat er nu gesproken wordt met de NV Westerscheldetunnel over de tunnel en veiligheid. Hij maakt duidelijk dat zo'n cen trum niet puur een overheids- aangelegenheid moet worden. „Zoiets moet in samenwerking met een bedrijf worden opge zet." De Feijter gaat eens in de twee jaar met zijn mensen naar Zwit serland om daar te oefenen. Tel kens moet hij dan 150.000 euro overmaken. Een centrum in de buurt kan dus flink wat geld be sparen, zo geeft hij aan. De Ter- neuzense burgemeester vindt dat de Koegorspolder nabij Sluiskil een ideale plek is om een oefencentrum te vestigen. Zo'n centrum zou volgens hem een positief effect kunnen heb ben op de werkgelegenheid. En ook een versterking betekenen voor de kenniseconomie, aldus de burgemeester. „Zeker als er samen gewerkt wordt met de Ho geschool." Breder In de visie van Lonink moet het niet alleen een trainingscen trum worden voor calamiteiten in tunnels. Hij vindt dat de op zet breder moet worden om ver zekerd te zijn van fiks wat cur sisten. Dan is een toestroom verzekerd, zo veiwacht hij. Meijering en De Feijter zijn er ook van over tuigd dat er grote behoefte is aan een goed uitgerust trainings centrum. Meijering wijst bij voorbeeld naar de plannen van Gent om een nieuwe tunnel aan te leggen. „Die brandweer moet straks ook oefenen." Tal van andere korpsen moeten nu, net als het Terneuzense korps, naar Zwitserland afrei zen om goed voorbereid te zijn op een calamiteit in een tunnel. De Roosevelt Academy bestaat twee jaar. Mark Janse (r) en Albert Clement drinken er een kopje koffie op. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De foto's be slaan dertig vierkante meter of nog meer. Toch komen ze in de enorme Zware Plaatwerkerij op liet Scheldeterrein in Vlissingen eerder bescheiden over. Of, lie ver gezegd, passend in de omge ving, zoals het onderwerp vol maakt aansluit bij de locatie: in dustriële landschappen en bouw werken. Fotograaf Reinout van den Bergh (1957) uit Breda en beeld houwer Huib Fens (1954) uit het Belgische Poppel trekken er jaarlijks twee weken op uit om ergens relicten van de Indus- triële Revolutie vast te leggen. Ze hebben daarvoor veel gereisd vooral in Oost-Europa en het Verenigd Koninkrijk. „We wil len het industriële erfgoed van heel Europa coveren"zegt Van den Bergh. Hun gezamenlijke onderneming begon acht jaar geleden. Des tijds maakte Fens een - later ook gerealiseerd - ontwerp voor 1 de uitbreiding van Van den Berghs studio, gebaseerd op fa- brieksobjecten, een onderwerp dat hem altijd heeft gefasci neerd. „Toen ontstond het idee om eens te gaan kijken wat er nog staat aan oude fabrieken. Dat begon voorzichtig met een weekendje in Luik." De fabrieken leggen ze vast met een technische camera. De ten toonstelling Factories in Vlissin gen omvat veertien indrukwek kende foto's, vrijwel allemaal ge maakt in Engeland. De exposi tie was vorig jaar te zien in de Machinefabriek Breda. De for maten zijn afgestemd op die plek. „Daar pasten ze precies tussen de kolommen. Hier was het voor ons spannender, omdat we een dialoog moesten vinden tussen de foto's en de hal, die veel groter en hoger is." De beelden zijn telkens haar scherp en van een monumentale zeggingskracht. Wie dichtbij gaat staan, krijgt zelfs het ge voel de foto in te wandelen. Fens: „Voor ons was het ook een verrassing toen ze zo groot wer den opgeblazen. We zagen in eens details die we niet eerder hadden gezien." Het zijn doorgaans desolate om gevingen. De fabrieken hebben vaak hun oorspronkelijke func tie verloren en herinneren nog slechts aan de tijd dat er veel be drijvigheid was. Het wachten is nu op een nieuwe bestemming „Het zijn industriële pauzeland schappen. Ze zitten tussen twee functies in." Dat er mensen le ven is alleen indirect zichtbaar, door geparkeerde auto's of een verse krant die uit de brieven bus steekt. Schoonheid Opvallend is dat veel fabrieken een onverwachte schoonheid be zitten, zoals panden waarvan de architectuur- doet denken aan een kerk of de bijzondere con structies van de keramiekovens. De eerste fabrieken waren niet berekend op nieuwe ontwikke lingen, zodat bijvoorbeeld gaten in de gevel moesten worden ge maakt om transportbanden aan te leggen. Aanvankelijk concen treerden Van den Bergh en Fens zich op de gebouwen zelf. De laatste tijd richten ze zich meer op de context, de invloed van de industrie op de omgeving. Er zijn diverse voorbeelden te zien van woningen die volledig wor den gedomineerd, overstemd door een fabriek. Mooi is ook de grootste foto op de tentoonstelling, van de Pota- towharf in Manchester. Boten liggen aan de kant, overwelfd door drie generaties spoorbrug gen. Het is een monument van de verdwenen tijd, midden in de moderne stad, waarvan links en rechts nog een glimp is te zien. De tentoonstelling is een onuit gesproken maar krachtig plei dooi voor het behoud van de Zware Plaatwerkerij, waar de laatste arbeiders over enkele we ken zijn verdwenen. Van den Bergh: „We willen mensen er van bewust maken dat het jam mer zou zijn als dit soort gebou wen verdwijnen en alleen nog maar op foto's zouden bestaan." ExpositieFactories'monumenta le fotowerken van Reinout van den Bergh en Huib Fens, van 5 februa ri t/m 26 maart in de Zware Plaat werkerij, KSG-terrein, Vlissingen ingang via Hellingbami), Ge opend: do.-zo., 12-17 uur. Opening: zondag 5 februari om 15.00 uur door Peter Nijhof lande lijk coördinator industrieel erf goed bij Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Aansluitend: geluids collage Industrieel Muzikaal Land schap, door De Bard uit Vlissin- door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De overeen komst is inderdaad treffend. De smalle horizon aan de bo venzijde, het egale vlak eron der, de rechthoekige uitsnede links. Wie de schilderijen van Antoine Mes uit Middelburg en Herman Goetheer uit Vlis singen naast elkaar ziet, kan bijna niet anders concluderen dan dat ze elkaar sterk hebben beïnvloed. Elke overeenkomst berust ech ter op toeval. Goetheer maakte zijn schilderijen in de jaren ze ventig. De bedoelde werken van Mes kwam de afgelopen jaren tot stand. De opvallende overeen komst bracht beide kunste naars bij elkaar, met als resul taat een expositie bij de Jan van Leeuwen Stichting, geves tigd in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. „Bij een expositie in de Kabi netten van De Vleeshal hing een schilderij van Antoine waarvan ik dacht: dat had een voorontwerp kunnen zijn van een van mijn werken", zegt Goetheer. Mes kwam nadien bij hem op bezoek, waarbij Goetheer zijn vroegere werk liet zien. „Hij zei ook meteen: misschien kunnen we een keer samen wat doen." Het recente werk van Mes is welbekend: Zeeuwse land schappen, grotendeels terugge bracht tot horizontale en verti cale vlakken, die de structuur van het gebied benadrukken. De schilderijen blijven toch als landschap goed herkenbaar dankzij elementen zoals het dak van een boerenschuur. Wat Goetheer in de jaren ze ventig en tachtig maakte, was nauwelijks nog gebaseerd op de werkelijkheid. „Ik ben wel met landschappen begonnen, maar al snel ging ik naar het abstracte zoeken. Het werk moest vooral een bepaalde sfeer uitstralen. Ik streefde naar een evenwichtige verde ling in compositie, kleur én structuur." Op de tentoonstelling zijn Goetheers schilderijen uit de jaren zeventig en tachtig te zien. Die uit de eerste periode vallen op door hun eenheid van kleur, al zijn het steeds an dere variaties op tinten. Later werd zijn kleurgebruik uitgesp rokener en experimenteerde hij vaker met verschillende structuren in de olieverf. Momenteel is hij met heel an der werk bezig. „Ik heb een tijdje op non-actief gestaan, maar nu probeer ik vanuit het realisme dingen te maken. Dat is nog even zoeken. Soms moet je een stap terug doen om iets nieuws te kunnen vinden." Mes draagt twee zeer recente landschappen aan de tentoon stelling bij. Op een ervan is el ke toevoeging weggelaten en zijn alleen nog lijnen zicht baar, waardoor het de abstrac tie van Goetheer benadert. „Ik heb het ontdaan van elke bete kenis. Herman is in feite veel verder gegaan. Hij is het onder werp ingedoken." Een derde landschap dateert van 2000, maar is door de kun stenaar onlangs aangepast. Verrassend is dat Mes ook, als contrapunt, een andere kant van zichzelf laat zien. Het gaat om drie grote doeken die hij in 1990 maakte, vlak voordat hij begon met de landschappen. „Deze schilderijen had ik al een aantal jaren in mijn atelier staan. Ik heb nog nauwelijks gelegenheid gehad om ze te to nen." Het zijn geen landschappen, maar beelden geïnspireerd op een zomerdag in de Manteling, zoals een stralende lucht en zonlicht dat door het geblader te valt. „Het is heel lastig om die schaduw te vertalen op een schilderkunstige manier. Ieder een moet daar zijn eigen oplos sing voor vinden." Met terugwerkende kracht ziet Mes wel meer mogelijkheden in de serie. „Ik zou het zo weer kunnen maken. In de zomer was ik weer in de Manteling met haar lanen en dat is toch wel heel mooi. Maar voorlopig ben ik bezig met mijn land schappen. Daar kan ik nog wel even mee vooruit." Expositie: Schilderijen van Her man Goetheer en Antoine Mes, van 4 februari t/m 11 maart bij de Jan van Leeuwen Stichting, sou terrain Zeeuwse Bibliotheek, Kous teensedijk 7, Middelburg- Geopend: ma. 17.30-21 uur, di.-vr. 10-21 uur, za. 10-13 uur. Opening expositie: morgenmid dag om 17.00 uur, door dichter F. van Dixhoom. Foto's van wel dertig vierkante meter of meer staan tentoongesteld in de Zware Plaatwerkerij op het Scheldeterrein in Vlissingen. foto Lex de Meester Herman Goetheer (1) en Antoine Mes exposeren samen in de Zeeuwse Bibliotheek. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15