Vrijheid zonder eigen plek Zorgen om jonge drugsdealers (3 Jongeren moeten zelf laten weten wat ze willen ndC Zee aan bloemen rr Gebruik groepje tieners aanleiding tot onderzoek op rest van eiland Parkeerwachters met camera op pad tegen fraude weetuhetalvanelkaar.nl Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE NIERSTICHTING Toekomst onzeker voor Qing Qing Wang en dochter Zhou-Ya donderdag 2 februari 2006 Qing Qing is blij dat zij en haar dochter zijn vrijgelaten uit de cel in Rotterdam. Maar hoe het nu verder moet, weet ze ook niet. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Qing Qing Wang en haar dochter Zhou-Ya zijn te rug op Schouwen-Duiveland. Rond half twaalf gisterochtend stapten ze uit de bus vanuit Rot terdam. Wang heeft aan de ene hand haar vijfjarige dochter, met de andere hand tilt ze een grote boodschappentas met daarin haar hele bezit op deze aardbol: kleding. De toekomst van het tweetal is vooralsnog één groot vraagte ken. Ze zijn op last van de rech- tér vrijgelaten uit de vreemdelin genbewaring op Airport Rotter dam, maar een status als vluch teling hebben ze niet. Qing Qing en Zhou-Ya bestaan simpelweg niet. Qing Qing wordt niet er kend door de Chinese regering (daarom kan ze niet terug naar haar geboorteland), maar ook in Nederland bestaat ze niet want ze heeft geen status, geen pas poort. Zhou-Ya werd geboren in Nederland, maar heeft ook niet dè Nederlandse nationaliteit. Qing Qing Wang oogt fragiel. Ze is een kleine, slanke vrouw, die zich bescheiden opstelt. Maar als je met haar praat, blijkt het ook een sterke vrouw te zijn, die vecht voor de toekomst van haar dochter. Ze woont sinds vijf jaar in Nederland, in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. De afgelo pen drie maanden zat ze in de gevangenis op Airport Rotter dam. Daarvoor zaten ze acht we ken in het vertrekcentrum in Ter Apel. Wang is uitgeproce deerd en moet Nederland verla ten. Ze heeft besloten mee te werken aan haar terugkeer, al leen dat blijkt in de praktijk on uitvoerbaar. De Chinese autori teiten weigeren haar toe te laten omdat ze niet voorkomt in de be volkingsregisters. De tijd in Rotterdam was heel zwaar, vertelt ze. „Ik had een heel kleine kamer. Daar was het heel warm, zonder frisse lucht. We mochten niet naar buiten. Alleen naar een soort plein met een groot hek er om heen. Op dat plein was helemaal niets voor kinderen om te spelen en ook geen bomen." Ze kijkt eens naar haar dochter die naast haar in de stoel zit en voor het eerst tijdens het ge sprek breekt er iets in haar. „Ze vroeg mij iedere dag wanneer we naar buiten konden." De tra nen staan in haar ogen als ze ver telt dat Zhou-Ya haar telkens vroeg waarom ze weg moesten uit Burgh-Haamstede. „Ze zei: ik houd van mijn huis (het azc, red.) en dit is niet goed, mama." Zhou-Ya zit ondertussen te ge nieten van een kopje thee. Ze is maar wat blij dat ze weer buiten kan spelen en nieuwe vriendjes kan maken. Terugkeer naar de oude kameraadjes in Burgh- Haamstede kan niet. Ze mogen niet terug naar het azc, ze staan letterlijk op straat. Met steun van vrijwilligers en de kerk is voorlopig een dak boven haar hoofd geregeld, ergens op het ei land. Omdat ze ook geen uitkering heeft, zorgen andere vrijwilli gers en de vrouwen van het Acht Maartteam uit Zierikzee voor een beetje geld voor eten en drinken. Maar dit is geen on uitputtelijke bron, vertelt vrij williger Philomene Op 't Hof. „We hopen dat andere inwoners van Schouwen-Duiveland ons fi nancieel helpen tot er een oplos sing komt." Wang weet niet hoe het alle maal verder moet. Ze laat het eerst maar op zich afkomen. Haar hoofd zit vol met vragen. Wat zal er gebeuren als de poli tie naar haar identiteitsbewijs gaat vragen? Dat heeft ze niet. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ja, vroeger had den ze makkelijk praten. Met de Vic. Lekker dansen aan de bou levard. Maar die tijd is voorbij. Het valt niet mee om jong te zijn in Vlissingen, als je de jeugd uit het Middengebied moet geloven. De PvdA had er gisteravond spe ciaal een discussie voor belegd. In de Walk-Inn, walhalla voor jongeren uit het Middengebied. De sociaal-democraten wilden nu eens van de jeugd zelf weten hoe het is om jong te zijn in Vlis singen. Jammer alleen dat er zo weinig jeugd was. De schare ou deren was vier keer zo groot. Stelling 1: jongeren in Vlissin gen hebben volop kansen - maar je moet er zelf achteraan. Socia le zaken-wethouder Ellie Walra- ve greep gelijk de microfoon, zo als ze dat de hele avond deed. „In onze stad zijn veel jongeren met problemen, waar wij zelf achteraan moeten. Die jongeren zitten hier namelijk niet." Klopt. Want de jongeren die bij de discussie aanschoven, waren voorbeeldjongeren. Zonder pro blemen. Allochtonen met diplo ma's. De welbekende troeteltur ken en knuffelmarokkanen. Die toevallig wel vinden dat ze veel te lang moeten wachten op de voetbalkooi in Oost-Souburg en dat de Walk-Inn veel vaker open moet zijn. „We kunnen hier nog maar twee dagen per week terecht", klaagde Salim Ben Sellam. „We moeten op za terdagavond naar de stad, ter wijl we liever hier zijn." Beheer Maar ja, het beheer. Peter Gilis- se van Palladium heeft niet 24/7 vrijwilligers voorhanden om een oogje in het zeil te houden. Dan doen we dat toch lekker zelf, op perde Salim. Maar daar heeft Gi- lisse geen goede ervaring mee. „We hebben het wel eens gepro beerd, om MultiCulti door jonge ren zelfstandig te laten draaien. Binnen een halfjaar was er geen vrijwilliger meer die het wilde doen. Dat werkt dus niet." 3i De wethouder, die knikte mefl „Ik heb daar een keer een vri dagavond doorgebracht en g; zien hoe licht ontvlambaar h|9£ daar kan zijn. En durven die ga ten ook jongens aan de deur?®® weigeren? Ik vraag het me af."0,11 Ja hoor, riep Saïd Abarkan ste?ei lig. „En als er een keer ruzie on®'e staat, moet je niet gelijk de bof1" afsluiten. Jullie willen toch drf1 jongeren hun verantwoordelijk'111 heid nemen? Geef ons die dar^ec Begin niet gelijk over diploma'"c en kapitaal. Er zijn genoeg jonen geren die zelf een centrum \vi:er len runnen, maar het wordt he*'01 gewoon onmogelijk gemaakt." »en Eigen wereldje Verantwoordelijkheid, daar wp°' Walrave ook nog wel wat ov^ar kwijt. Want aan die voetbalkocf13* zijn aardig wat praatavonden gr1^ wijd, maar ze heeft er geen joaJ gere gezien. 50 Niet dat ze niet het beste vociel heeft met jongeren. „Ik vin:lie juist dat we meer naar jongere^" moeten luisteren. We hebber? het veel te goed met zijn alleip1! zijn te veel bezig met ons eiget wereldje. Als jongeren nu bui ten een balletje trappen, beteQ kent dat gelijk overlast. Mensei' durven er niks van te zeggen. E:V( dat vind ik heel onterecht." j Nuttig Meer luisteren, dus. Vanuit hej4' publiek wordt een jeudgraad ge--" opperd. Leuk idee, maar dat il1" niet wat Walrave bedoelt. „Jon?c. geren moeten zelf zeggen wat zP" willen. Dat is in Bossenburgh gej»° lukt. Het is honderd keer bete4 wanneer je je als jongere nuttig11 maakt voor anderen dan mee te doen aan politieke na-aperij." En dat blijkt. Want het werd a.nc vaker gezegd gisteravond: al daM 1 gepraat heeft geen zin. Of zoals Mohammed Ahrouclfe het formuleerde: „Het is hee?*€ goed. dat die discussie is ge voerd, maar doe dat voortaan ir^ jullie eigen tijd. In het weekendt: Ik kom hier eigenlijk om mijir' mensen te zien, een potje te dar-^ ten. Zo vaak is de Walk-Inn niet; open." „Moet ik dan weer naar de ge vangenis? De IND zegt van wel." Ze zal opnieuw een procedure moeten starten voor een ver blijfsvergunning. Er is een spe ciale regeling voor mensen die buiten hun schuld niet kunnen terugkeren naar het land van herkomst. Qing Qing Wang hoopt binnen deze regeling te vallen. De uitspraak van de rechtbank biedt in elk geval aan knopingspunten. De rechter heeft besloten dat ze in vrijheid gesteld moest worden omdat er geen uitzicht is op terugkeer naar China en de Immigratie- en Naturalisatiedienst heeft dit tijdens de zitting niet tegenge sproken. De rechter heeft in de beslissing om haar in vrijheid te stellen ook mee laten wegen dat het de tentiecentrum in Rotterdam geen omgeving is voor kleine kinderen. Dit tot grote vreugde van Defence for Children, dat zich het lot van Zhou-Ya en haar moeder heeft aangetrok ken. Detentie van jonge kinde ren is volgens de organisatie in strijd met het verdrag voor de rechten van het kind. In maart hoopt de organisatie hierover een proefproces te starten. jongeren bij deze zaak heeft in middels hulp gezocht bij hun huisarts. Emergis kan hen al leen begeleiden op basis van vrij willigheid, tenzij de rechtbank hen verplicht een behandeling te ondergaan. HULST - De gemeente Hulst gaat de parkeerwachters uitrus ten met digitale fotocamera's om fraude met parkeerkaartjes te voorkomen. Dat zegt burge meester J.F. Mulder, naar aanlei ding van het bericht dat de par- keercontroleurs in zijn stad vaak ten onrechte parkeerbon nen uitdelen. Volgens Mulder doen de parkeer wachters hun werk echter wel degelijk naar behoren, maar lukt het mensen die bekeurd zijn vaak op slinkse wijze onder die prent uit te komen. In Hulst zijn vorig jaar 4500 par keerbonnen geschreven, waarte gen in iets meer dan driehon derd gevallen bezwaar werd ge maakt bij de gemeente. Twee honderd van die bezwaren zijn door de gemeente gehonoreerd. Volgens de Hulster burgemees ter is dat in bijna de helft van de gevallen gebeurd, omdat men sen achteraf alsnog een parkeer kaartje overlegden. Dat was volgens hem echter niet het kaartje dat ze zelf hadden ge kocht, maar een parkeerticket dat ze van iemand anders had den bemachtigd. „Het lastige is nu, dat we niet kunnen bewij zen dat zo'n achteraf getoond kaartje nooit achter de voorruit heeft gezeten van het voertuig van degene die de bon kreeg." De wet schrijft namelijk volgens de burgemeester voor, dat ie mand die achteraf een kaartje overlegt vrijuit gaat, tenzij de gemeente kan aantonen, dat hij het onrechtmatig heeft verkre gen. Door foto's te maken van de voertuigen, krijgt de gemeen te dat bewijs wel, aldus Mulder. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De politie is een gericht onderzoek begonnen naar het drugsgebruik van jon geren op Schouwen-Duiveland. Aanleiding was de aanhouding van een zeventienjarige inwo ner, november vorig jaar in Goes, en de betrokkenheid van nog eens twintig andere jonge ren in deze zaak. Volgens hoofd verslavingszorg L. Veenhuizen van Emergis en wethouder G. Houtekamer (volksgezond heid) is er sprake van een 'zorge lijke ontwikkeling'. De zeventienjarige wordt ver dacht van handel in drugs. Het onderzoek zette de politie op het spoor van twintig jongens en meisjes in de leeftijd van der tien tot zeventien jaar uit Zierik zee, Nieuwerkerk, Bruinisse, Sir- jansland en Oosterland. Aange toond werd dat ze regelmatig speed, xtc-pillen en cocaïne ge bruikten. Ze zijn in december en januari verhoord, aldus poli tiewoordvoerster E. Boot. Tegen zes van hen is proces-verbaal op gemaakt, omdat ze zich ook zou den hebben beziggehouden met de verkoop van de verboden middelen. Het onderzoek is voor gelegd aan de officier van justi tie, die volgens Boot nog moet besluiten of het tot een straf zaak komt danwel dat de jonge ren op een andere wijze worden aangepakt. Signalen De zaak kwam aan het rollen na signalen uit de gemeenteraad en dorpsraden op Schouwen-Duive land zomer vorig jaar. Omdat er volgens Boot toen nog geen con crete meldingen waren van over- de gemeenschap. Eerder was er geen zicht op die groep of groe pen. Op basis van signalen al leen kun je niet ingrijpen. Er moet wel een gerede verdenking bestaan." De indruk bestaat, aldus Boot, dat de drugs vooral in het uit gaansleven en op feestjes wer den gebruikt en verhandeld. De politie heeft geen aanwijzingen dat er ook op scholen is gedeald. Westelijk deel Het onderzoeksteam van de poli tie blijft voorlopig operationeel. De aandacht zal zich verder vooral concentreren op het wes telijk deel van Schouwen-Duive land, vertelt Boot. Gekeken wordt of wat aan de oostkant van Schouwen-Duiveland is aangetroffen, mogelijk ook op de rest van het eiland speelt. Binnen dat kader worden meer dere aanhoudingen en verhoren niet uitgesloten. Zowel wethouder Houtekamer als hoofd verslavingszorg Veen- huizen spreekt van een zorgelij ke ontwikkeling. Daarbij gaat het hen met name om de leeftijd en de aard van het drugsge bruik. Veenhuizen: „Wanneer je het hebt over dertien- tot zeven tienjarigen die xtc gebruiken, dan is dat erg verontrustend. Bij gebruik van xtc bestaat extra ri sico op hersenbeschadiging. Als dertienjarige zit je nog in de groei, het risico op een blijvende beschadiging is dan fors gro ter." Doorgaans wordt xtc ge bruikt door twintig- tot dertigja rige mannen in het uitgaansle ven, schetst Veenhuizen het 'ge middeld profiel' van verslaaf den aan deze drug. Gemeente en Emergis hadden op basis van de eerdere signalen al een intensievere preventie campagne aangekondigd op Schouwen-Duiveland. Dat stopt niet bij het aanbod van gastles sen op basisscholen en in het voortgezet onderwijs. Tevens be staat de mogelijkheid op voor lichting in de privésfeer, het zo genaamde huiskamerproject van Emergis. Daarvan is tot op heden nog geen gebruik ge maakt, aldus Veenhuizen. Een aantal van de betrokken last door drugsgebruik, kon de politie daar niets mee. De aan houding van de zeventienjarige in Goes bracht daar verande ring in. „Toen die jongen werd gehoord, ging er een belletje rinkelen dat dit wel eens te maken zou kun nen hebben met de signalen uit GOES - De afdeling Bloem van het Groen College in Goes gebruikte de open dag van gisteren om al haar fraaie bloemstukken tentoon te stellen. Be zoekers konden op die manier zien dat de paar jon gens en vele meiden van de opleiding meer leren dan alleen het schikken van een standaard bosje bloemen. In het schoolgebouw aan het Stations park in Goes waren de fraaiste creaties te bewon deren. Niet alleen de bloemstukken die met een voldoende zijn beoordeeld, werden tentoonge steld. Ook de afgekeurde werken, zaten er tussen. Als leek haalde je die er zo snel niet uit, maar eni ge uitleg van lerares Janneke Haaksman maakte veel duidelijk. „Dit zit los", zei ze, terwijl ze een bosje bloemen dat in een groter stuk is verwerkt heen en weer bewoog. „Dat kan niet. Als je zo'n stuk moet vervoeren, gaat het mis." Het Groen College houdt vandaag, morgen en zaterdag ook nog open huis. Op die laatste dag, tussen 10.00 en 15.00 uur, verzorgen de leerlingen van de afdeling Bloem demonstraties bloemschikken. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14