Dubbele belasting voor minima Honderdjarige prijst sober leven PZC PZC Brandts ontwerpt en Brandts bouwt Problemen blijven in Nieuw Middelburg Veere sluit discussie over nieuw meubilair historisch stadhuis ,13 PvdA wil snellere beslissing over kwijtschelding gemeentelijke heffingen agenda Jeugdig trio misdraagt zich in flat Vis directeur Bevelandse scholen Hennepkwekerij ontmanteld Verslaafde veelpleger moet cel in Dief krijgt voordeel van de twijfel Lawaaimaker moet zich stilhouden van rechter donderdag 2 februari 2006 d w/Moor Nadia Berkelder edepvnDDELBURG Is de wi^k jïieuw Middelburg opgeknapt Ifan de campagne om de leef baarheid en de veiligheid te ver beteren? Ja, zeggen bewoners. Er zijn dingen verbeterd, vinden ze. maar er zijn ook ernstige pro blemen die maar niet opgelost kunnen worden. /er Gisteravond was de slotmanifes tatie van het project 'initiatie ven voor veiligheid', waarbij erit buurtbewoners is gevraagd om zelf mee te werken aan de leef baarheid. Samen met een op bouwwerker, de gemeente, het welzijnswerk en woningcorpora tie Woongoed is geprobeerd om voor een groot aantal knelpun ten in de buurt oplossingen te vinden. En er kwam een wijkfeest, er is verlichting aangebracht in de brandgangen, er zijn geveltuin tjes aangelegd en er loopt weke lijks een groep kinderen door de wijk om zwerfafval op te rui men. Maar de echt grote proble men blijven. De jongeren bij voorbeeld. Eerst hielden ze op scooters wed strijden in de buurt, nu racen ze in auto's. De bewoners willen dat de poli tie optreedt, volgens hen rijden de jongeren met snelheden van tachtig kilometer per uur door de straten. De politie staat machteloos, zei een agente gis teravond. De politie heeft de au to's wel eens gecontroleerd op het lawaai dat ze produceren, maar het is niet gelukt om ie mand op heterdaad te betrap pen. „Op het moment dat colle ga's er heen rijden, zijn ze al weer weg." Die machteloosheid wekt de in druk dat bellen niet meer helpt. Het aantal meldingen over over last van scheurende jongeren is dan ook klein. Woongoed heeft alle dealers uit de wijk gekregen door ze uit hun huizen te zetten, zei R. Stu- dulski van de woningcorporatie. „Ik kreeg vandaag bericht dat de'laatste verhuisd is." Bewoners van de wijk geloven er niet in. „Gisteren was hij er nog, hoor", zei één van hen. Een ander vertelt na afloop dat het dealen gewoon verder gaat van uit auto's. „Maar daar kan Woongoed natuurlijk niets aan doen." Wijkwethouder H. Kool-Blok land en opbouwwerker M. Aal- ders benadrukten dat een jaar intensieve aandacht voor de buurt niet genoeg is. „Als je het goed wilt doen, heb je vijf jaar nodig", zei Aalders. „We heb ben het nu een jaar gedaan", stelde Kool vast. „Maar daar stopt het natuurlijk niet mee. Zo simpel is het niet." door Nadia Berkelder iia" MIDDELBURG - Sommige Mid delburgers moeten dit jaar het dubbele bedrag aan gemeentelij ke belastingen betalen. Ze kre- ehoigen eind vorig jaar te horen dat 'n 'ze niet in aanmerking komen voor kwijtschelding. Dat moet ie va voortaan sneller gebeuren, 10.1 vindt de PvdA. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl MauritsSep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl le dienst had moeten melden dat het niet verstandig is om mee te doen aan die regeling als men sen al schulden hebben. Die mel ding is niet gedaan. Gemeentelij ke diensten zouden hun beleid beter op elkaar af moeten stem men." Als mensen hun belasting niet op tijd alsnog betalen, wordt een incassobureau ingescha keld, staat in de brief. Dat le vert alleen maar meer financiële problemen op, denkt De Bont. De schulden worden hoger door dat zo'n bureau kosten rekent. Ook betalingsregelingen met Delta, die zijn getroffen na de administratieve chaos bij het energiebedrijf, worden bij de schulden gerekend. Hoeveel mensen in de proble men zijn gekomen doordat ze niet in aanmerking komen voor kwijtschelding, weet ze niet. Bij de cliëntenraad zijn geen klach ten bekend, zegt C. Clarijs van de raad. Hij weet wel dat men sen pas in het najaar de beslis sing op him aanvraag voor kwijt schelding hebben ontvangen. De Bont vindt het begrijpelijk dat mensen worden ontmoedigd om schulden te maken. „Het is ook landelijke regelgeving. Daar kunnen we wel hard tegen in het geweer gaan, maar het gaat mij erom dat we op lokaal niveau zorgen dat mensen niet in de problemen komen." Wie een minimuminkomen heeft, kan in aanmerking komen voor kwijtschelding van de ge- en':meentelijke heffingen. Eén van 2- de voorwaarden daarvoor is dat ^*'mensen geen grote schulden heb- -ben. Als ze meer dan 136 euro in de maand moeten afbetalen aan een lening, moeten ze de belas- i tingen zelf betalen. Een aantal mensen in Middel burg hoorde pas eind vorig jaar ;envdat ze over 2005 toch belasting -rlij: moesten betalen, terwijl de ;n fi kwijtschelding begin vorig jaar is aangevraagd. „Dat kan echt te niet", vindt N. de Bont, raadslid van de PvdA. „Mensen zitten op deze manier een heel jaar te wachten op hun geld. Nu moe ren; ten ze in feite dubbel betalen. De belasting van vorig jaar en van dit jaar." Computer Ze verbaast zich bovendien over het feit dat ook de pc-regeling voor minima bij de schulden wordt geteld. Mensen die via de gemeente een computer hebben iemi gekocht, zijn daar niet over geïn formeerd. „Iemand bij de socia- ik STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Kerken onder de Lange Jan, 15.00 - 15.30 uur: Minicon- eert; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; Het Palet, 20.00 uur: Informatie- n 0 avond over de Katholieke bond van 1 ]ie ouderen; Spiegheltheater, 20.00 uur: studenteno- neelstuk; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10 00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: ng 55+yoga; Wijkcentrum Papegaaienburg, 20.00 uur: Contactavond Genealogie. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Etienne Brandts op de plek waar een atelier-verblijfsruimte moet komen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De hoek Gravestraat, Korenstraat in Vlissingen lag er jaren lang verloren bij. Het braakliggend stukje grond was vooral een hondenuit- laatplaats geworden. Tot ruim een jaar geleden toen Vlissinger Etienne Brandts begon met de bouw van een ate lier-verblijfsruimte. Hij voert het ont werp uit dat zijn broer Eric Brandts, Hans Bommeljé en WTS architecten be dacht hebben. „Ik vraag voor de bouw aan zoveel mo gelijk mensen raad, maar de daad blijft bij mij", zegt Etienne. Stap voor stap werkt hij aan het atelier, zonder zich door wat dan ook op te la ten jagen. „Ik heb een schema in mijn hoofd, maar voel geen druk om het snel af te werken. Het moet goed en degelijk gebeuren. Het bouwen op zich schenkt al voldoening." De plek is gaan leven voor hem. „Ik leer de mensen kennen, de mensen mij en ik wen aan de omgeving. Het is leuk wo nen in de Oude Stad", vindt hij. Een postbode komt voorbij. „Of het mooi wordtweet ik niet", zegt de post bode. „Maar stevig wel. Het ziet er dege lijk uit. En, mijn complimenten hoor. U bouwt stug door." Brandts begon eind 2004 met de verbete ring van de ondergrond. „Ik moest be ton storten en dat moest zo sterk zijn dat het dit skelet zou kunnen dragen." Hij verbaasde zich over de hoogte van het plafond. Dat is geen 2.60 of 2.90 me ter, maar 4.50 meter. „Ik dacht dat ik een foute berekening had gemaakt. Dat ik de tekening ver keerd gelezen had. Maar het wordt echt zo hoog. Straks, als de gevel erin zit, zal de hoogte helemaal overweldigend over komen." Op de bouwplaats staat een oude cara van, waarin de bouwtekeningen tegen de wand hangen. „Ik wijk niet af van het ontwerp." Bovenop het skelet van vierenhalve meter komt een bouwwerk in de vorm van een druppel, die over de gevel hangt. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - „Nu ga je meetellen", zei tante Rie de Pag- ter-Louwerse gisteren. Ze werd honderd jaar en vierde met fami lie en bekenden in zorgcentrum de Zoute Viever in Oost-Sou burg haar verjaardag. De eeuweling voelde zich ver eerd om in het middelpunt van de belangstelling te staan. Hoe word je honderd jaar? „Mis schien door een sober leven te leiden", zei een neef. Zijn tante is het met hem eens. Ze heeft geen gemakkelijk leven gehad en altijd hard gewerkt. Haar moeder stierf op jonge leef tijd. „Ze bleef bij haar haar vader in Oost-Souburg wonen en moest van tien gulden per week rond komen." In 1959 trouwde ze met Bram de Pagter. „Hij was kassier op Rit- them van de Rabobank en woon de ook alleen met zijn vader. Mijn tante was huishoudster bij de De Pagters, tot Brams vader stierf. Toen moest ze daar mee stoppen. Want in die tijd was het niet gebruikelijk dat een vrouw het huishouden ging doen bij een man alleen. Ze zijn toen getrouwd, op late leeftijd." De jarige overleefde haar man en verblijft alweer dertien jaar in de Zoute Viever. „Ik heb het hier ook weer goed", vindt ze. En over haar verjaardag zegt ze: „Ik had wel verwacht dat ik hon derd jaar zou worden. Nu wil ik wel 103 jaar worden." Ze was blij met de cadeautjes en de komst van burgemeester A. van Dok-van Weele. Zeker toen ze de ambtsketen kreeg omge hangen. Een medebewoonster van de Zoute Viever keek van een afstandje naar de burge meester. „Dit is helemaal geen burgemeester", vond de vrouw. Hoe moet een burgemeester er dan uit zien? „Ik weet het niet precies. Ze ziet er mooi en ver zorgd uit, maar een burgemees ter moet toch eigenlijk een man zijn." Daar waren haar leeftijdsgeno ten, die bij haar aan de tafel za ten, het niet mee eens. foto Lex de Meester De buitenkant van de druppel, die de werktitel de ton heeft gekregen, wordt afgewerkt met zinken bekleding. Daar door zal het nog meer in het oog sprin gen. De straat is opgenomen in de toeris tische route door Vlissingen. „Dat is een mooie bijkomstigheid", zegt Etien ne. Ik vind het zelf leuk als ik in een onbekende stad loop en verrast word door bijzondere, spannende of afwijken de dingen. En dit wordt in elk geval een opvallend pand." Etienne heeft in de loop der jaren erva ring opgedaan in de bouwwereld. „Ik ben er redelijk trots op dat ik Eric's werk voortzet. Eric zet een soort handte kening op het pand als het straks bijna klaar is. Hij is tenslotte de kunstenaar. Er komt een roze Eric Brandts pijl op en bovenop de ton 'zaaien' we gifgroen kunstgras." MIDDELBURG - In de parkeergarage van een flatge bouw in de Johan van Reigersbergstraat in Middelburg zijn gistermiddag rond drie uur twee jongens uit Middel burg en een jongen uit Vlissingen aangehouden. Het drie tal, respectievelijk, 11, 13 en 12 jaar oud, had in de lift de spiegel ondergespuugd en daarna vanaf de zevende etage een bloempot met een plant en een bezem naar beneden gegooid. Niemand raakte gewond. De drie jongens wor den doorverwezen naar bureau Halt. GOES - A. Vis, nu werkzaam als directeur van de Algeme ne Bijzondere School (ABS) in Middelburg, is benoemd tot algemeen directeur van de Alpha Scholengroep waar in zich 1 januari dit jaar zestien christelijke basisscholen op Zuid-Beveland hebben verenigd. Hij treedt 1 april in dienst van de Vereniging voor Christelijk Basisonderwijs in Zuid-Beveland. Vis was voor zijn komst naar de ABS in Middelburg directeur van de basisschool in het Wal- cherse Biggekerke met bovenschoolse taken binnen VeNo- Be, de vereniging voor protestants-christelijk basisonder wijs in de gemeenten Veere en Noord-Beveland. VLISSINGEN - In een woning aan de Kalkoensprenk in Vlissingen is gistermiddag rond twee uur een hennepkwe kerij aangetroffen en ontmanteld. De politie vond 126 planten en 27 stekjes. Alles werd in beslag genomen en zal vernietigd worden. De bewoner, een 25-jarige man, legt later in de week een verklaring af bij de politie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 29-jarige inwoner van Vlissin gen voor het plegen van vermogensdelicten veroordeeld tot een halfjaar gevangenisstraf. De man zat nog in zijn proeftijd toen hij op 26 maart vorig jaar in Vlissingen een woninginbraak pleegde. Van de woninginbraak bij zijn buurman werd hij bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De heling van een horloge kon wel bewezen worden. Het horloge, dat hij zou hebben gekocht van een junk, bleek afkomstig te zijn van zijn buurman. Dit jaar werd de Vlis singer op 18 januari opgepakt toen hij uit een schuur speelgoed stal. De man heeft een fors strafblad aan vermo gensdelicten, die te maken hebben met zijn drugsversla ving. Van alle kanten is hem hulpverlening aangeboden,. Officier van justitie R. Rammeloo eiste acht maanden cel. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Temeuzen ontsnapte gisteren in Middelburg aan een gevangenis straf. Officier van justitie R. Rammeloo gaf de verdachte het voordeel van de twijfel, omdat hij als een kansrijke veelpleger wordt beschouwd. Hij eiste voor een winkel diefstal 150 uur werkstraf. Politierechter G. van Unnik veroordeelde de Temeuzenaar tot drie weken voorwaarde lijke celstraf en 120 uur werkstraf. Met als bijzondere voorwaarde verplicht reclasseringscontact. De verdachte was in de proeftijd, toen hij op 17 oktober in Temeuzen uit een winkel een toiletbril stal. door Selma Osman VEERE - De gemeente Veere ziet geen reden om de moderne stoelen en tafels in de trouwzaal van het historische stadhuis in Veere te vervangen door meubi lair uit het Catshuis. De Stich ting Veere had hierom ge vraagd. Het college beschouwt de discussie over het nieuwe meubilair als gesloten. In een brief aan de Stichting Veere en de Stadsraad verkla ren B en W niet terug te willen naar een inrichtingsstijl, waar voor vorig jaar bewust niet is ge kozen. Bovendien brengt het aanpassen van de inrichting extra kosten met zich mee. Het moderne meubilair voldoet en bruidsparen en hun gevolg zijn er tevreden mee, schrijft het college. Het ziet geen nieuwe ar gumenten om opnieuw een dis cussie over smaak aan te gaan. „De Stichting Veere vindt dat jammer", laat voorzitter G. Rijk- sen in een eerste reactie weten. De stichting is van plan om sa men met de Stadsraad Veere te blijven strijden voor beter pas send meubilair. „Dit is een top- monument, nog helemaal in ori ginele staat. Daarvan moet je ook het interieur in passende stijl houden", vindt Rijksen. Hij heeft zijn hoop gevestigd op een nieuwe gemeenteraad en een nieuw college in maart. „Door dit meubilair in een ander ge meentelijk gebouw te plaatsen is het mogelijk om zonder ge zichtsverlies en extra kosten de ze meubels te verruilen voor oud meubilair. De stoelen uit het Catshuis kunnen we gratis in bruikleen krijgen." De voorzitter van de Stichting Veere denkt dat het gebruik van het stadhuis als trouwlocatie wel eens terug zou kunnen lo pen. „Mensen trouwen hier voor de sfeer, een oude raadszaal met een brandende kaarsenkroon. Die kaarsenkroon hangt er nog wel, maar boven modem meubi lair." Ook de Stadsraad Veere protesteerde meteen na plaat sing tegen het felrode meubilair met de stalen pootjes en de witle ren canapé waarop bruid en bruidegom moeten plaatsne men. Volgens de gemeente gaf het af gelopen jaar slechts één bruids paar aan liever niet op het nieu we bankje te willen zitten. Na een kritische inspectie van de toenmalige burgemeester A. de Bruijn en wethouder M. te Rol ler is het interieur iets aange past. Zo werd een tafel wegge haald en zijn accessoires be steld, waaronder een kleed. Tante Rie de Pagter-Louwerse had wel verwacht dat ze honderd jaar zou worden. foto Ruben Oreel door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - „Een lijdens weg, al dat lawaai. Niet alleen voor de buren maar ook voor de verdachte die nu het risico loopt zijn huis uitgejaagd te worden", zei de officier van justitie giste ren over het gedrag van een 45-jarige Middelburger. De man moest voorkomen bij de kantonrechter. Een paar keer 's nachts flink hard muziek aanzet ten en met een fles drank in de Lange Delft zitten, vond de offi cier van justitie voldoende aan leiding om een werkstraf van twee keer vier uur te eisen. Om herhaling van herrie te voorko men wilde de officier ook dat de inbeslaggenomen muziekappara- tuur in handen van de politie blijft. De rechter veroordeelde hem uiteindelijk tot een werk straf van acht uur. De advocaat was van mening dat alle zaken in september van het afgelopen jaar waren afge handeld. „Ik heb geen lawaai meer gemaakt, ik heb vanaf ja nuari ook niet meer getrom meld", zei de man. „Maar die bu ren van mij zeuren altijd. Ze wil len mij gewoon weg hebben." Volgens de rechtbank stonden er echter nog enkele oude feiten i uit 2004 en 2005 open: drie keer lawaai, één keer openbaar drankgebruik. De muziekappa- ratuur krijgt de man terug. „Maar", benadrukte de rechter, „u moet voortaan echt rekening I houden met uw buren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13