>zc Paalhoofden zijn Zeeuws erfgoed Dit valt ons rauw op het dak Bewoners Singel onderhandelen over afkoopsom Uitsneeuwende mist? Nooit van gehoord 18 Waterschap niet blij met aanwijzing door provincie Dakloze wil niets liever dan cel in Atlas Blaeu wordt gedigitaliseerd Theo Thijssenschool wint dammen Open Dagen ROC Zeeland Mobieltje 41'1' BI I tB-H HTHVIViVA'< i n i i i HRT Geld voor hospice GENIETEN OP GASTRONOMISCH NIVEAU. déÜRVKKERY Cdactie: 0113-315649 -vvw.pzc.nl mail:redactie@ pzc.nl stbus 314460 AA Goes lvertentie-exploitatie: jord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; jtionaal: 020-4562500. onderdag 2 februari 2006 Corina Boekel alleenheerser op de schaats editie Walcheren oor Maurits Sep IIDDELBURG - Als de provin cie vindt dat de paalhoofden oor de kust cultuurhistorisch rfgoed zijn, dan moet de provin- Ie ook opdraaien voor de hoge- onderhoudskosten. Dat chrijft Waterschap Zeeuwse Ei- mden (WZE) aan het provincie- estuur. risch erfgoed van Zeeland. Maar dat betekent niet dat wij voor al die elementen financieel aan sprakelijk zijn." De provincie vindt de paalhoof den zo bijzonder voor Zeeland, dat ze behouden moeten blijven. Als een overheid zoiets besluit, heeft dat gevolgen voor de bezit ters ervan en voor de overheden, stelt Kramer. Hij beschouwt Zeeuwse Eilanden als zowel de bezitter van de paalhoofden als de overheid die ervoor verant woordelijk is. Een andere zorg van het water schap kan Kramer wel onmid dellijk wegnemen. In het Omge vingsplan spreekt de provincie de ambitie uit om van Zeeland een proeftuin te maken voor het uitproberen van nieuwe vormen van dijkversterking. Het water schap heeft daar geen bezwaar tegen, mits de veiligheid van de dijken niet wordt aangétast. 'Ex perimenten mogen niet ten kos te gaan van de veiligheid', merkt het waterschap op. Bij een experiment moet vooraf wor den aangetoond dat de construc tie sterk en veilig genoeg is en blijft. Veiligheid „We gaan experimenteren met de vormen van dijkversterking, we gaan niet experimenteren met de veiligheid", sust Kramer. „De experimenten zijn juist bedoeld voor de veiligheid. De traditionele oplossingen voor kustversterking zijn misschien niet meer voldoende om de stijging van de zeespiegel op te vangen Dus moeten we zoeken naar andere vormen. Maar alle Zeeuwse dijken blijven al tijd aan de strengste eisen vol doen." MIDDELBURG - Een 44-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft van de rechtbank in Middelburg niet zijn zin gekregen. De dakloze wilde niets liever dan zwaar gestraft worden voor de dertien woninginbraken die hij vorig jaar zomer op Walcheren heeft gepleegd. On danks zijn bekentenis veroordeelde de rechtbank hem gis teren 'slechts' tot twee jaar cel. Dat was een grote teleur stelling voor de man, die zich nergens beter thuisvoelt dan in de penitentiaire inrichting De Torentijd in Middel burg. Twee weken geleden reageerde hij al ontstemd op de eis van de officier van justitie, die hem voor drie jaar wilde opsluiten. De man had zich op het criminele pad begeven nadat hij zijn vaste baan en zijn woning was kwijtge raakt. Het leven in de gevangenis bevalt hem prima. „Ik heb een dak boven mijn hoofd, te eten en te drinken", zei hij. MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur wil de Ad- miralitatis Zeelandiae, ook wel de Atlas van Blaeu ge noemd, laten digitaliseren. Uit de negen kostbare boeken, die in totaal 599 kaarten herbergen, worden regelmatig bladzijden gefotografeerd. Het provinciebestuur gebruikt de foto's als relatiege schenk. Door al dat gesleep gaat de kwaliteit van de boe ken achteruit. Eenmaal gedigitaliseerd hoeven ze de vitri ne niet meer uit. Er kunnen dan onbeperkt hoogwaardige afdrukken worden gemaakt. Het is de bedoeling de kaar ten ook via internet toegankelijk te maken, maar dan wel in zodanig lage resolutie dat copieren weinig zinvol is. Een fotograaf die veelvuldig werkt voor het Zeeuws ar chief, wordt met de klus belast. Daar is bijna 10.000 euro mee gemoeid. Er zijn verder plannen de lederen banden van de boeken te laten restaureren. VLISSINGEN - Het kampioenschap schooldammen in Vlissingen is overtuigend gewonnen door de Theo Thijs senschool. De school won zowel bij de welpen (tot en met groep 6) als bij de pupillen (groep 7 en 8). De winst bij de welpen was overigens zeer nipt. Daar ein digde het team Theo Thijssen 1 op een gedeelde eerste plaats met Lousie de Coligny 1 Het onderlinge resultaat bleek uiteindelijk net in het vor- deel van de Theo Thijssenschool uit te vallen, de winst bij de pupillen was duidelijker. Daar versloeg het team Theo Thijssen 2 de tegenstanders van Kompas 1. Beide winnen de damteams gaan door naar de Zeeuwse schooldamkam- pioenschappen die later dit schooljaar worden gespeeld. Aan het Vlissingense toernooi deden 120 leerlingen van vijf Vlissingse en drie Oost-Souburgse scholen mee. door Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat met enkele be woners van de Singel onderhan delen over een afkoopsom om de huizen te kunnen slopen voor de ontwikkeling van het Schelde- terrein. Op korte termijn zal een taxateur de waarde van de drie huizen vaststellen. Dat is volgens D. Gouka de uitkomst van een gesprek dat de bewoners gisteren hebben ge had met de gemeente. Ze wonen aan een stukje Singel dat moet wijken voor de aanleg van de Dokkershaven. Omdat het een onbekend gedeelte van de Sin gel is en veel officiële informa tie van de gemeente over de plannen hen niet heeft bereikt, weten de bewoners pas sinds kort dat hun huizen gesloopt zul len worden. Zij hebben gisteren een goed gesprek gevoerd met de ge meente, verklaarde Gouka na af loop. „De gemeente hoopt dat we er in onderling overleg uitkomen. Wij moeten hier weg, maar waarheen weet ik ook niet. De gemeente is bereid ons te helpen zoeken naar een nieuwe wo ning." In ieder geval zal een taxateur de waarde van de woningen be palen. Als dat naar tevreden heid verloopt, verwacht Gouka weinig problemen voor de verde re onderhandelingen met de ge meente. „De tendens is toch: als we het in der minne kunnen schikken, is dat mooi. Kijk, wij hoeven voor onszelf niet weg, de gemeente wil ons weg hebben. En ik wil iets dat naar mijn zin is. "Mocht dat niet lukken en de bewoners willen aan de Singel blijven wonen, dan moeten zij bezwaar aantekenen tegen de vergunningen voor de aanleg van de Dokkershaven. Die proce dures beginnen later dit jaar. (Advertentie) ure Alle opleidingen* Vrijdag 3 februari van 15.00 tot 21.30 uur Zaterdag 4 februari van 9.00 tot 13.00 uur Behalve Cluster CIOS Goes. Maritiem Instituut De Ruyter alleen op <1 februari van 10.30 tot 15.00 uur. Kijk op: www.ticket2yourfuture.nl zeeuwse almanak Vol trots demonstreerde die jonge inwoonster van Goes haar nieuwe mobiele telefoon aan haar bejaarde grootva der. De vele functies van het toestel en de snelheid waar mee zijn kleindochter ze liet zien, verbijsterden hem. Het bleek ook mogelijk foto's te maken met het mobieltje. Vaardig zoomde de kleindoch ter in op een plastic bloemetje op het dressoir. Een logische functie voor een telefoontoe stel, knikte opa begrijpend. Hij had maar één vraag: „En waar stop je het filmrolletje in?" let waterschap was vorig jaar an plan de houten paalhoofden oor de Walcherse kust deels te ervangen. Ze zijn lastig, en aardoor duur, in onderhoud, [et voornemen ontlokte zoveel ritiek, dat het schap er maar anaf zag. Iet provinciebestuur gaat nu og een stap verder. In het Om- evingsplan worden de paal- loofden aangeduid als cultuur- ristorisch erfgoed. Het steekt iet waterschap al dat de provin- ie dat niet vooraf met het chap heeft besproken. WZE indt dat 'zeer onzorgvuldig', ilijkt uit de reactie op het Omge vingsplan. laar het waterschap voegt daar :en financiële claim aan toe. Iet onderhoud zal door de aan- vijzing tot erfgoed namelijk luurder worden, luidt de voor- pelling. En omdat de provincie ieeft besloten de paalhoofden leze status te geven, moet de irovincie de meerkosten voor iet onderhoud ook maar beta- en, stelt het schap. Aansprakelijk Jo simpel ligt het niet, blijkt uit ben reactie van gedeputeerde T. Kramer. „Wij hebben in het Om gevingsplan een lange lijst opge nomen met objecten die volgens pns behoren tot het cultuurhisto- HERIKZEE - De benefietavond /an de Odd Fellowloge Luctor ;t Emergo in Zierikzee heeft 5500 euro opgebracht voor het rlospice Schouwen-Duiveland. (Advertentie) door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De meeste vere nigingen in Vlissingen vinden het nu allemaal best. De huur betalen lukt net, maar ze be staan tenminste nog. Of dat nog zo is als hun accommodaties zijn verkocht, vragen ze zich ern stig af. „De gemeente had ons wel even eerst een briefje mogen sturen." De gemeente Vlissingen wil alle buurthuizen afstoten. De vereni gingen die er gebruik van ma ken mogen ze kopen, al dan niet voor een symbolisch bedrag, of ze gaan naar 'stedelijke beheers organisatie', zoals woningcorpo ratie l'Escaut. Het bezit van de buurthuizen en het beheer is im mers niet haar taak, vindt de ge meente. Bovendien kost het een smak geld. En dat kan de ge meente nu even niet missen. Maar wij ook niet, zeggen de ver enigingen die de buurthuizen ge bruiken als hun thuisbasis. Voor brassband Caecilia is dat het welzijnscentrum aan het begin van de Adriaen Coortelaan. Ze delen een gebouw samen met ac cordeonvereniging Accordeola. De panden verkeren 'in matige tot slechte staat'. De gemeente wil ze laten herontwikkelen. „Om te beginnen laat de riole ring te wensen over. Daar wordt nu helemaal niets aan gedaan", klaagt de secretaris en waarne mend voorzitter van Caecilia. „Maar voor ons is het goed ge noeg om te oefenen. De huur is hoog, maar met subsidie van de gemeente kunnen we die net be talen. Het pand kopen, zoals de gemeente voorstelt, dat is niet aan ons besteed. Dat kunnen we natuurlijk nooit betalen. Accor deola evenmin. En wat er zal ge beuren als l'Escaut ons centrum koopt? Dat blijft gissen." Ze maakt zich daar zorgen over. „Officieel is dat natuurlijk niet nodig, want de gemeente heeft ons nog niks laten weten, maar dat doe ik wel. Alleen zeker is dat wij hier willen blijven. Ik weet nog hoe moeilijk het was om vanuit de Willem Ill-kazer- ne een nieuwe locatie te krijgen. Dit valt ons rauw op het dak." Bij De Zwaan in Oost-Souburg wordt gespeculeerd over de ge volgen. T. van der Horst is nu de beheerder van het wijkcentrum. „Maar of ik dat blijf als l'Escaut ons overneemt? Dat is nog maar afwachten. Ja, daar ben ik onge rust over. Net als over het cen trum. Het zal voor verenigingen best duurder worden om een lo kaal bij ons te huren." Dat zegt hij wel heel stellig. „Ik zeg dat omdat wij nu wel eens iets door de vingers zien. Als bij voorbeeld Stee bij ons een optre den verzorgt en ze bouwen in de dagen ervoor het decor op, dan vragen we daar niks voor. Daar zal l'Escaut best andere ideeën over hebben. Zo verdwijnt onze lage drempel." Ook in het Theo van Doesburg centrum denken ze: andere eige naar, andere regels. De direc teur van Stichting Kunsteduca tie Walcheren, die het grootste gedeelte van het centrum huurt, heeft in l'Escaut in elk geval al le vertrouwen. D. Ie Due: „Als zij de taken overnemen, voorzie ik geen donderwolken. Ik wil al leen wel weten of ons personeel meegaat, of dat l'Escaut dan een beheerder levert. Je weet natuur lijk niet wat je terugkrijgt." Het was netter geweest als de ge meente de verenigingen als eer ste had ingelicht over haar plan nen, vindt J. de Boo van Uijen. Hij is voorzitter van Koninklij ke Harmonie Ons Genoegen, die aan de Koestraat zit. „Ik ben be nieuwd wat dat afstoten van ac commodaties voor ons gaat bete kenen. De gemeente zegt wel dat verenigingen hun pand kun nen kopen, maar ik weet niet of wij dat kunnen. Van de boek waarde heb ik totaal geen idee." In dat geval zou het pand voor de harmonie moeten worden uit gebreid. „Nu is het te klein. Bij de gemeente hebben we gezegd dat we eigenlijk naar een groter gebouw zouden willen. Dat kan best samen met andere vereni gingen, zoals de wethouder sug gereerde. Ik weet van voorbeel den uit de rest van het land dat verenigingen er dan op vooruit gingen. Maar dat is speculeren. Eerst maar eens afwachten." (Advertentie) AAN DE OEVERS VAN 'T VEERSE MEER Dorpshuis Ons Dorpsleven in Ritthem is één van de gebouwen die de gemeente Vlissingen wil verkopen. foto Ruben Oreel Wim zonder titel over het beeldende werk van Wim Hofman, door Jan van Damme en Ernst-Jan Rozendaal 35.00 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met kruidige groentesoep en stamppot rucola en ijscake €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118-886866 van vr. 3 t/m za. 11 februari Stamppottenweek elke dag tijdens lunchtijd 7,50. Mist veroorzaakte gisteren op vele plaatsen sneeuw. Dat zorgde voor winterse plaatjes, zoals hier bij de Abdij in Middelburg. door Jan van Zuilen MIDDELBURG - Kans op gladheid door uitsneeuwende mist, luidde gistermorgen de waarschuwing bij de verkeersinforma tie op de autoradio. Uitsneeuwende mist? Nog nooit van gehoord. De presentator van de ac tualiteitenrubriek op Radio 1 moest er zelf ook om lachen. Weer een nieuw woord. Ook voor weerman Willy de Groff uit Sas van Gent is de term 'uitsneeuwende mist' nieuw. Het verschijnsel zelf kent hij echter wel. „Tot nu toe werd dat meestal aangeduid als motsneeuw of aan- vriezende mist." Het verschijnsel ontstaat volgens De Groff bij grote temperatuurverschillen tussen luchtlagen waarvan gisteren sprake was. „Normaal verdampt mist on der invloed van de warmte van de zon, maar omdat het gistermorgen nog vroor, vormde die damp hele kleine sneeuwvlok jes." Voor de meteorologen van het KNMI in De Bilt behoort de term uitsneeuwende mist tot het normale vakjargon. Min of meer tot zijn eigen verrassing moest woordvoerder Harry Geurts gisteren ont dekken dat de buitenwereld het begrip uitsneeuwende mist nauwelijks kent. „Ik denk dat dat komt omdat het maar zel den nodig is om er voor te waarschuwen. Het verschijnsel op zich komt best vaak foto Lex de Meester voor, maar niet op een schaal dat er voor gewaarschuwd moet worden." Gisteren vormde de mist op veel plaatsen echter zoveel sneeuw dat er gevaar voor gladheid zou kunnen ontstaan en dat was voor het KNMI reden om ervoor te waarschuwen. Geurts heeft in het archief van het weerinstituut moeten graven om te achterhalen wanneer er voor het laatst zoveel 'mist uitsneeuwde'. „Dat was in 1959. Toen heeft het dagen geduurd en lag er echt een laag sneeuw." za. 4 februari 15.00 -16.30 uur Louis de Sousa Tentoonstellingen Wim zonder titel Wim Hofman Muur der begoochelingen Geer Huybers Markt 51 Middelburg T0118 886 886 www.de-drvkkery.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11