Vlissingen stoot buurthuizen af Hemelaar niet langer in fournituren Luid applaus en een tien voor de jonge voorlezers i I Aantal klachten over vliegveld blijft laag v IV* PZC iPÜUWPHOTO 7erkoop aan verenigingen of woningcorporatie U"i. 'oppelaars zegt 'esprek toe over üloe-monument Schoorsteenbrand in Vlissingen Kredietbank dicht door verhuizing Boete voor dronken schipper Actie behoud station Krabbendijke zeeuwse almanak Verschoning GRATIS 2 VERGROTINGEN actie: 0113-315649 w.pzc.nl -iail:redactie@pzc.nl tbus 31, 4460 AA Goes ^ertentie-exploitatie: J)rd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Juws-Vlaanderen: 0114-372770; lionaal: 020-4562500. pensdag 1 februari 2006 editie Walcheren I orWendy van den Hurk 2ri). jlSSINGEN - Vlissingen wil jing van haar buurthuizen. De tneente stoot alle welzijnsac- mmodaties af. Het beheer is fet een taak van de gemeente, -idt ze. Die verkoopt ze liever de verenigingen of aan een l'Escaut wil issingen heeft 21 buurthuizen larvan ongeveer 30 verenigin- gebruik maken. De meeste |;ten in Souburg. Tot dusver be ert de gemeente de gebouwen, levert de conciërge, stelt een •heerder aan en zorgt voor on- rhoud. En dat kost nogal wat St de doorgaans oude panden, [et zelden is de riolering ka- it, net als de cv-ketel, de da rn lekken nogal eens en de ge- tuwen moeten geschilderd, ridbesparing komt de gemeen- op het moment goed van pas. i dus beschouwt de gemeente it beheer en bezit van buurt- lizen niet langer als haar taak. Ne hebben gezegd: dat kunnen [ideren beter. Het is niet zo dat e er geld aan willen verdienen, aar zijn we helemaal niet van- t gegaan," stelt accomodatie- ethouder T. Verhage. „Als het ren kan verkopen we de gebou- en aan de verenigingen die er >bruik van maken." .ymbolisch bedrag lebben die daar geld voor, dan? [n het verleden hebben we wel ,;ns een pandje aan een muziek- 'ireniging verkocht. Het kan us wel. Maar inderdaad, ik ver lacht niet dat elke vereniging 'elangstelling heeft. Sommige omen niet eens toe aan de uur. In elk geval kunnen afge- .t b C schreven gebouwen voor een symbolisch bedrag weg. Zo ma ken we ook geen winst." Een voorbeeld is de boerderij in de Gerbrandystraat, waar de scouting in zit. Die verkeert in slechte staat en heeft een bezet tingsgraad van maar 28 procent. Zo'n pand is volgens Verhage een last voor de gemeente. „Als een vereniging weinig mensen bereikt, kunnen ze misschien sa men met andere verenigingen in een gebouw. Op die manier deel je de kosten." Datzelfde advies geeft de wet houder aan Mae Uku mee. „Daar komen nog maar heel, heel weinig mensen. Dat pand stoten wij af. Waarschijnlijk stoppen ze in juli met hun activi teiten. Voor hen is het beter om samen met andere verenigingen onder een dak verder te gaan. Zo kunnen ze toch blijven be staan." Verhage denkt niet dat mensen voortaan kilometers ver moeten fietsen om te kunnen sjoelen, bil jarten of wat dan ook. „Dat valt reuze mee. Het ligt allemaal re delijk dicht bij elkaar." Er bestaat nog een alternatief: verkoop aan een stedelijke be heersorganisatie. Daarom doelt accommodatiewethouder T. Ver hage op professionele gebouwen beheerders en een woningcorpo ratie als l'Escaut. Beheer Die heeft daar wel oren naar. Di recteur J. van Beekhuizen denkt dat de buurthuizen best bij l'Es caut passen. „Van oudsher behe ren wij gebouwen. Het is heel lo gisch dat aan ons is gedacht. Ik denk niet dat verenigingen veel verschil zullen merken tussen ons en de gemeente als beheer der. Aan de huur zal weinig wor den gemorreld. Het beheer zal eerder vooruitgaan. Je mag er bij ons vanuit gaan dat de pan den in goede staat verkeren." De corporatie zou dan gaan be heren uit een soort goodwill, niet omdat ze zoveel brood ziet in de buurthuizen. „Zeker niet. Ik sluit zelfs niet uit dat we erin moeten investeren in plaats van dat we er geld mee verdienen. Dat is niet erg. Een corporatie doet meer dan huizen verhuren alleen. Die moet ook bijdragen aan leefbaarheid in een stad." Haast heeft de gemeente niet bij de verkoop. De raad beslist op zijn snelst in april over de buurt huizen. Al met al kan het wel eens twee jaar duren voordat de gebouwen echt van de hand wor den gedaan door de gemeente. De SP heeft inmiddels vragen over de kwestie gesteld. ÏIDDELBURG - Gedeputeerde Poppelaars gaat met de Stich- ing Steun Bevrijders en de ge- aeente Middelburg praten over en oplossing voor de ruimtepro- ilemen van het oorlogsmonu- nent op de Sloedam. 'oppelaars heeft dat gisteren ge legd na afloop van de vergade ring van Gedeputeerde Staten. ,We zien voldoende aanleiding n de klachten van de stichting m >m nog eens over het probleem in een mogelijke oplossing te faan praten", verklaarde hij. De Stichting Steun Bevrijders ioeklaagt zich erover dat de rust ?n de waardigheid van de her denkingen bij het oorlogsmonu ment verloren gaan door de aan- leg van de Sloelijn. Volgens Pop- )pelaars nemen GS de klacht se rieus. Daarom wil hij er binnen kort over spreken met voorzitter L. de Witte van de stichting en met burgemeester K. Schouwe- naar van Middelburg. De Witte heeft ook al overlegd met Schou- wenaar, omdat het monmument op het grondgebied van Middel burg staat en omdat een school uit Arnemuiden het monument heeft geadopteerd. Poppelaars verbond op voor hand geen toezeggingen aan het gesprek dat hij wil voeren. „Ik wil me er eerst serieus in verdie pen." Een klant zoekt c k nog naar knopen, foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Vroeger kreeg je een rijbewijs als je achttien jaar werd en een naaimachine een verjaardag later. Op je twin tigste kreeg je een ringetje ca deau of een ander sieraad van goud. Een naaimachine hoorde bij de uitzet. Maar die gewoon ten kom je bijna niet meer te gen", zegt Anja, die deel uit maakt van het team dat de op heffingsuitverkoop regelt van Hemelaar, de winkel in naaima chines en fournituren aan de Spuistraat in Vlissingen. Met de sluiting van de zaak van Hemelaar verdwijnt een begrip in Vlissingen. Theo Hemelaar, een van de zoons, rekent voor: „We hebben 55 jaar en 151 da gen een winkel in Vlissingen ge had. Na vandaag is het hier voor bij." Zaterdag gaat de winkel nog even open, van 15.00 uur tot 17.00 uur, voor een afscheidsre ceptie. Familie Hemelaar begon in 1950 een zaak in naaimachines aan de Nieuwendijk. „Wij groeiden op tussen de naaimachines en maakten de machines al schoon toen we net boven de tafel uit kwamen", zegt Theo Hemelaar. „Mijn vader is nu tachtig jaar en droomt nog weieens van het repareren van naaimachines of de afronding van bestellingen." Gok En dan toch gaat Hemelaar dicht. „Dat is jammer, maar wel een goeie beslissing", vindt fami lie Hemelaar. Louis Hemelaar was de laatste eigenaar van de zaak aan de Spuistraat. Hij nam de gok in de beginjaren negen tig om het winkelaanbod te ver breden met audio-visuele appa ratuur. De zaken gingen goed en een paar jaar geleden kreeg hij de kans om een grote audio-video winkel in 'Binnenuit' in Hein- kenszand te openen. Door de tweede zaak stond hij minder vaak in Vlissingen achter de toonbank en werd voor hem de volledige overgang naar Hein- kenszand haast vanzelfspre kend. „Bovendien is het niet een voudig om een speciaalzaak te zijn in twee verschillende techni sche apparaten", vindt Louis He melaar. Hemelaar richt zich in Iieinkenszand uitsluitend op de audio-video apparatuur. De Hemelaars kunnen niet zeg gen dat het slecht gaat in de naaimachinebranche. Theo: „Ik ben importeur van Elna naaima chines voor de Benelux en Duits land. En als ik zie hoeveel rit sen, knopen of naaimachines we de laatste maanden hier in de winkel verkocht hebben, dan zijn er nog veel mensen die zelf kleren maken. Maar het is wel een recessiegevoelige branche." Een klant zoekt op deze laatste dag dat de winkel open is, nog knopen die passen bij blauwe jeansstof. „Ik maak kleren voor mijn kleinkind en voor mezelf. Laatst had ik een overgooiertje gemaakt voor drie euro. Koop dat maar eens nieuw. Dan ben je zo twintig euro kwijt. En ik vind het leuk om iets te maken dat uniek is", zegt ze. Harde kern De verkoopster knikt. Er komen klanten die elke maand een an dere jas hebben en er trots op zijn dat ze die zelf gemaakt heb ben. „Het is een prachtige hob by. Er zijn minder vrouwen dan vroeger die zelf kleren maken, maar er is een harde kern die blijft naaien." Volgens Theo Hemelaar zijn Ne derlandse vrouwen ten opzichte van vrouwen uit andere Europe se landen nog opvallend lang doorgegaan met het maken van hun eigen kleren. „Voor Neder landse vrouwen is het lange tijd heel gewoon geweest om niet te gaan werken. Ze hebben tijd ge had om thuis te naaien. Boven dien is het lang een must ge weest om zelf kleren te maken. Zeker als je veel kinderen hebt." Hemelaars moeder naaide ook zelf. „Ik was er trots op om kle ren te dragen die mijn moeder gemaakt had. Zij genoot er van als vrienden vroegen waar zij die kleren had gekocht, omdat ze zo mooi waren. Zelf gemaakt zei ze dan trots." door Maurits Sep MIDDELBURG - Oudere kinde ren die voorlezen aan jonge kin deren, dat gebeurt zo vaak. Maar het kan ook best omge keerd, bewezen Dominique, Rick en Daan van basisschool De Springplank uit Aagtekerke gisteren. De tieners van de Mid delburgse Klimopschool luister den ademloos toe. De Klimopschool had De Spring plank gevraagd om in het kader van de Nationale Voorleesdagen kinderen te laten voorlezen. Le zen is op de Klimopschool dit jaar een aandachtspunt. De Klimopschool is een school voor kinderen die moeilijk kun nen leren. Ze kunnen wel lezen, vertelt juf Mariska, maar... „We moeten een beetje worden gehol pen", vult Peter van de Klimop school aan. Het was wel spannend, bekende voorlezer Dominique. Een pu bliek van kinderen die allemaal enkele jaren ouder zijn, was nieuw voor ze. Maar van die spanning was tijdens het voorle zen niks te merken. Het drietal las voor uit Meester Max en de minimonsters in het donkere bos, een boek van Rin- dert Kromhout. De kleuters in het boek verzinnen met hun meester een verhaal waarin ze zelf de hoofdrollen spelen. Ze zijn geen kleuters meer, maar minimonsters. Met grote bolle ogen, enge klauwen met scherpe nagels, stampvoeten en paarse haren. En de meester wordt een meestermonster. Hij ziet er net zo eng uit als de minimonsters, maar dan veel groter. Het is muisstil als Dominique (12), Rick (11) en Daan (11) le zen. Tot ze klaar zijn. Dan krij gen ze een luid applaus van de kinderen van de Klimopschool. tussen de 13 en 17 jaar oud. Ze hebben een tien verdiend, vindt Peter. „Allemaal!" Na het lezen zijn Dominique, Rick en Daan nog even blijven spelen op de Klimopschool. Het is muisstil wanneer Daan, Rick en Dominique (vooraan vlnr) van De Springplank voorle zen aan de kinderen van de Klim opschool. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Een schoorsteen van een woning aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen is gistermorgen even voor half tien uitgebrand. Hoeveel de schade bedraagt is nog niet bekend. In elk geval is het metselwerk van de schoor steen zowel binnen als buiten gescheurd. Uitbreiding van de brand naar binnen kon door de brandweer worden voorkomen. VLISSINGEN - De Kredietbank Walcheren verhuist vrij dag naar haar nieuwe stek aan de Dr. Gallandatstraat 1 in Vlissingen. Om die reden is de bank die dag gesloten. Voor cliënten uit Middelburg die echt niet naar Vlissin gen kunnen komen, heeft de gemeente elke woensdagoch tend tussen 8.00 en 10.00 uur een loket open op het stads kantoor. Cliënten uit Veere met hetzelfde probleem, moe ten even bellen voor een afspraak. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 52-jarige schipper uit Ant werpen voor het varen onder invloed van alcohol bestraft met 600 euro boete. De Belg verkeerde 18 juli vorig jaar in beschonken toe stand toen hij met zijn binnenschip door het kanaal van Gent naar Terneuzen voer. Bij de schipper werd een blaas- test afgenomen met als resultaat 780 microgram: meer dan twee keer het alcoholgehalte dat is toegestaan. De politierechter verbaasde zich er wel over dat de alco hollimiet voor scheepvaartverkeer op 350 microgram is vastgesteld, terwijl de alcoholgrens voor weggebruikers op 220 microgram is bepaald. KRABBENDIJKE - De actie die de middelbare scholier Arnoud Lievense heeft opgezet om sluiting van het NS-station in zijn woonplaats Krabbendijke te voorko men, is een succes. Huis-aan-huis zijn in het dorp al 1.041 handtekeningen te gen het voornemen van NS Reizigers opgehaald. Via de website www.krabbendijkeopen.741.com zijn nog eens 242 steunbetuigingen binnengekomen. NS Reizigers wil het station Krabbendijke met dat van Kapelle-Biezelinge en Arnemuiden in 2008 sluiten om het mogelijk te maken twee intercity's per uur te laten rijden tussen Vlissingen en Amsterdam. Het is cle bedoeling alle handtekeningen en e-mailreacties voor behoud van station Krabbendijke aan te bieden aan vertegenwoordigers van NS Reizigers en de gemeente Rei- merswaal. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Vliegveld Mid den-Zeeland in Arnemuiden heeft ook in 2005 bijna geen klachten ontvangen van directe omwonenden. Van de zestien klachten die zijn ingediend, had den er twee betrekking op de di recte omgeving van het vlieg veld. De overige veertien klachten wa ren niet of indirect aan het vlieg veld toe te wijzen. Acht meldin gen hadden te maken met para- springen, vier gingen over laag vliegen en geluidsoverlast in de provincie, twee keer is geklaagd over helikopters. De daling van het aantal klach ten over het vliegveld is in 1998 ingezet. Dat jaar werden nog 46 klachten ingediend die recht streeks met het luchtvaartter rein te maken hadden. Sinds 1998 worden de klachten recht streeks ingediend bij de haven meester van het vliegveld, zodat die onmiddellijk maatregelen kan nemen tegen piloten die zich niet aan de regels houden. Met een gunstig effect. In 2004 was geen enkele mel ding direct te verbinden aan het vliegveld en vorig jaar dus twee, op een totaal van zestien. Overi gens zijn in geen van de zestien gevallen de regels overtreden. Een andere mogelijke oorzaak voor de afname van het aantal klachten is dat de vliegroutes zijn veranderd. Er wordt niet meer gevolgen over Oranje plaat. De bewoners daar hadden voorheen regelmatig last van op stijgende vliegtuigen. Paraspringen zorgt al enkele ja ren voor de meeste klachten. De exploitant van vliegveld Mid den-Zeeland, Zeeland Airport en de gemeente Goes hebben daarom vorig jaar al bij het Pa racentrum Zeeland gevraagd om haast te maken met maatre gelen om de vliegtuigen stiller te maken. Pas als dat is ge beurd, is de gemeente Goes be reid definitief toestemming te geven voor het gebruik van enke le springplaatsen die minder overlast bezorgen in de buurt. (Advertentie) Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (gratis) het alfabet van Zeeland Het was een aangenaam week einde, zo zonder kinderen daar in Amsterdam. De Goese- naar merkte echter 's och tends bij het ontwaken in het hotel dat hij het belangrijkste onderdeel van de noodzakelij ke verschoning per abuis thuis had gelaten. Zijn echtgenote wist wel een oplossing en toverde een groot formaat onderbroek uit haar zioangerschapsperiode tevoorschijnGegeneerd trok hij het weinig flatteuze kle dingstuk aan. De rest van de dag keek ze hem, al wandelend door de hoofdstad, regelmatig geamu seerd aan. Totdat hij de onge vraagde aandacht beu was. „Heb ik soms iets van je aan?", vroeg hij geërgerd. „Dat kun je wel zeggen, ja. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje of digitale opdracht von tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15 x 21 cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9