Polen geeft verzet toch op PZC Reis Zapatero naar Spaans Marokko omstreden Iran kapt diplomatiek overleg af na stap naar VN-Veiligheidsraad 5 Laag btw-tarief kapper verlengd Bloedbad bij bedrijf Californië Poetin vestigt record met persconferentie Coretta Scott King (78) overleden Senaat stemt in met Alito in Hooggerechtshof België ontslaat baas geheime dienst Aanwezigheidsplicht in Oxford Helft ministers Chili is vrouw Sprekende Diana-pop op de markt Busrampen Egypte eisen 34 levens Boekarest kondigt harde aanpak straathonden aan woensdag 1 februari 2006 door Hans Gertsen BRUSSEL - Kappers, schoen makers en andere leveranciers van arbeidsintensieve diensten (stucadoors, schilders en fietsen makers) mogen het lagere btw-tarief waarschijnlijk tot eind 2010 in rekening blijven brengen. Gisteravond leek een definitief akkoord over de verlenging van het experiment met lagere tarie ven voor dit soort diensten in zicht. De Poolse minister van Financi ën, Gilowska, liet doorscheme ren alsnog zijn handtekening te willen zetten onder een akkoord dat 22 van de 25 ministers van Financiën van de EU vorige week al bereikten. Polen dreig de lange tijd - en tot woede van veel andere lidstaten - met een veto. De ministers van Financiën van de EU kwamen vorige week overeen het experiment met de lage tarieven voor arbeidsinten sieve diensten, dat formeel sinds 1 januari 2006 is afgelopen, te verlengen tot eind 2010. Tsje chië, Cyprus en Polen lagen aan vankelijk dwars, maar Tsjechië en Cyprus draaiden in het afge lopen weekeinde al bij. Polen leek tot gisterochtend echter nog steeds niet van zins om het door de overige lidstaten vurig gewenste akkoord te accepte- Prestigekwestie Het Oostenrijkse EU-voorzitter- schap deed gisteren opnieuw verwoede pogingen om Polen alsnog over de streep te trekken. Polen verzette zich tegen het ver lengen van het experiment met de lagere btw-tarieven omdat het zelf geen toestemming kreeg om na 2007 lagere btw-tarieven te handhaven voor de woning bouwsector. Daarnaast leek de nationalistische minderheidsre- GOLETA - Een voormalige post beambte heeft in de Amerikaan se staat Californië maandag avond vijf mensen doodgescho ten. Na de schietpartij bij een post- verwerkingsbedrijf pleegde ze zelfmoord, maakten de autoritei ten gisterochtend bekend. Een persoon is volgens de website van de Los Angeles Times in kri tieke toestand opgenomen in een ziekenhuis. ANP gering in Warschau van de zaak ook een prestigekwestie ge maakt te hebben: onder geen be ding wilde Polen buigen voor 'een dictaat uit Brussel'. Niet rationeel Een woordvoerster van de Euro pese Commissie noemde de hou ding van Polen gisteren eerder op de dag nog 'niet erg ratio neel'. „Alle landen profiteren van de verlenging van het experiment met de lage btw-tarieven. Als het niet doorgaat, ondervindt ie dereen daar schade van, ook Po len." Dat Polen nu alsnog inbindt heeft mede te maken met de gro te druk die de andere lidstaten de afgelopen dagen op War schau hebben uitgeoefend. Di verse landen maakten de Poolse regering onverbloemd duidelijk dat het land niet op veel mede werking van de overige lidsta ten hoefde te rekenen in een aan tal andere dossiers die voor Po len van groot belang zijn. GPD van onze redactie buitenland TEHERAN - Iran heeft woe dend gereageerd op het besluit van de VS, China, Rusland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland om de nucleaire acti viteiten van het land te gaan be spreken in de VN Veiligheids raad. „Dit betekent het einde van diplomatiek overleg", zei Ali La- rijani, topman van de Iraanse nationale veiligheidsraad. Presi dent Ahmadinejad stelde dat niemand het land ervan kan weerhouden moderne technolo gie te verkrijgen voor vreed zaam gebruik van kernenergie. Het staatshoofd noemde dat eerder 'een onvervreemdbaar recht' van het land. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Lavrov, nuan ceerde de stap naar de Veiligs- heidsraad. „Het blijft een zaak van het Internationaal Atoom agentschap LAEA. Wij hebben alleen besloten dat de Veilig heidsraad wordt geïnformeerd. Niet dat de raad besluiten gaat nemen." De Veiligheidsraad kan sancties tegen Iran afkon digen. Eerder lieten Rusland en China al weten dat met een veto te zullen blokkeren. Topdiplomaten uit Rusland en China zullen Iran op korte ter mijn bezoeken. Zij zullen erop aandringen dat Iran het op ura niumverrijking gerichte nucle air onderzoek, dat begin januari is hervat, weer staakt. Het Wes ten vreest dat Iran militaire be doelingen heeft met de nucleai re plannen. Het land zelf zegt al leen te streven naar vreedzaam gebruik van kernenergie. Morgen houdt het IAEA spoed beraad over de kwestie-Iran. IAEA-topman El Baradei moet dan rapporteren over activitei ten die Iran in het verleden ver zweeg. Larijani zei dat het in schakelen van de VN-Veilig- heidsraad 'niet goed' is voor de Europese landen en de gouver neurs bij het IAEA. Larijani her haalde ook eerdere dreigemen ten. Bij inschakeling van de Vei ligheidsraad zal Iran uranium verrijking op industx-iële basis gaan toepassen en IAEA-inspec- teurs toegang tot het land ont zeggen. De Britse premier Blair zei te hopen dat Iran de bood schap van de irxteiTiationale ge meenschap oppakt. GPD MOSKOU - Een man uit het Russische dorp Yerino bekijkt de persconferentie van de Russische president Poetin. Poetin heeft gisteren een nieuw record gevestigd door journalisten tijdens zijn vijfde jaarlijkse persconferentie bijna 3,5 uur te woord te staan. Hij beantwoordde een zestigtal vragen van de ongeveer duizend aanwezige journalisten. De persconferentie van het Russische staatshoofd begon om 10.00 uur (Nederlandse tijd). Twee televisiezenders zonden de eerste twee uur rechtstreeks uit. Poetin stelde het record van december 2004 bij. Toen duurde zijn persconferentie drie uur en had hij iets minder dan zevenhonderd journalisten tegenover zich. Hij beantwoordde toen vijftig vragen. foto Yuri Kochetkov/EPA door Henk van den Boom BARCELONA - „Zapatero, mooie man, president met bal len", riep een vrouw uit het pu bliek toen de Spaanse premier José Luis Rodriguez Zapatero gisteren uit het vliegtuig stapte in Melilla. Een krachtiger wel kom had de premier zich niet kunnen dromen. Hondei'den inwoners juichten de belangrijke gast toe. Het is voor het eei'st sinds 1980 dat een Spaanse regeringsleider een be zoek brengt aan Ceuta en Melil la, de twee Spaanse steden op de Marokkaanse kust die al vijf eeuwen bij Spanje horen. Zelfs koning Juan Carlos heeft zijn on derdanen aan de overzijde van de Middellandse Zee nooit be zocht, uit vrees de gevoelens van de Marokkanen te kwetsen. De zuiderburen aan de overkant van de Middellandse Zee vinden dat Ceuta en Melilla bij Marok ko horen. Bij voorgaande gelegenheden heeft de Marokkaanse regering altijd luid geprotesteerd als Spanje het bezit van de enclaves benadrukte. Dit keer hult Rabat zich in een mysterieus stilzwij gen. Volgens Spaanse diploma ten vaart koning Mohamed de Zesde zeer bewust een andere koers dan zijn voorganger en va der, Hasan Die liet geen gele genheid onbenut om de Span jaarden de enclaves te betwis ten. Foute stap De Mai-okkaanse pers zweeg gisteren niet. „Een betreurens waardige provocatie", meldde een van de dagbladen. Ook een woordvoerder van de socia listische partij, die deel uit maakt van de Marokkaanse rege ring, keurde het bezoek af als een 'foute stap'. Maar volgens de Spaanse vice-premier De la Vega schaadt het bezoek van Za patero de betrekkingen tussen de beide landen geenszins. Sinds Zapatero twee jaar gele den aan de macht kwam zijn de relaties tussen de beide landen aanzienlijk verbetex-d. Zijn voor ganger Aznar leefde op voet van oorlog met de zuiderbui-en. Dat escaleerde in 2002 toen de Ma rokkanen het onbewoonde ei landje Pei-ejil ('Petei-selie') voor de Mai'okkaanse kust bezetten. Aznar stuurde daarop troepen om de bezetting ongedaan te ma ken. De twee enclaves zijn de laatste tijd in het nieuws door de hon- dei'den Afrikaanse vluchtelin gen die de drie meter hoge grens- versterkingen bestormden. De il legalen proberen op die manier ATLANTA - Rodney Williams (41) rouwt bij het graf van Martin Luther King om de giste ren op 78-jarige leeftijd overleden Coretta Scott King, de echtgenote van de Amerikaanse zwarte mensenrechtenactivist Martin Luther King. Na de moord op haar man in 1968 wierp Coretta zich op als voorvechtster van gelijke rechten voor alle mensen. Haar gezondheid was al een tijdje minder goed; in augustus kreeg ze een beroerte en een hart aanval. Coretta Scott (1927)trouwde in 1953 met Martin Luther King, die in 1964 de Nobel prijs voor de vrede kreeg. Hij werd op 4 april 1968 doodgeschoten in Memphis toen hij zijn sympathie betuigde voor een arbeidersstaking. foto Eric S. Lesser/EPA Europa binnen te komen. Pi'e- mier Zapatero bezocht de op vangkampen en riep op tot inter nationale samenwei'king om het migratieprobleem vanuit de Afi'ikaanse landen aan te pak ken. In economisch opzicht spelen de beide steden een belangrijke rol voor Marokko. Kleine han delaars smokkelen jaarlijks naar schatting voor 1,3 miljard euro aan Spaanse goederen de grens over. Een gedoogsituatie waaraan de Europese Unie al lang een einde probeert te ma ken. Maar door deze illegale handel is Spanje de grootste handelspartner van Marokko. Zowel de inwoners van Ceuta en Melilla, die voor de helft uit WASHINGTON - De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren in gestemd met de voordracht van Samuel Alito als nieuwe rechter in het Hooggerechtshof. De door president Bush voorge dragen kandidaat behoort tot het conservatieve kamp. De Se naat was hevig verdeeld over de benoeming, waardoor 58 leden vóór stemden en 42 tegen. De Democraten stemden vrijwel al lemaal tegen de aanstelling van Alito, die de meer gematigde Sandra Day O'Connor opvolgt. Zij kondigde vorig jaar zomer haar vertrek aan. Alito zal zich naar verwachting binden aan de andere conserva tieve rechters, waardoor stem mingen over zaken als abortus en burgerrechten beïnvloed kun nen worden. ANP/RTR Arabieren bestaat, als veel Marokkanen vinden hierin hun bestaan. Volgens Spaanse poli tici is dat ook een i-eden dat de Marokkaanse regering maar even de andere kant opkijkt. GPD BRUSSEL - De topman van de Belgische geheime dienst is plots uit zijn functie gezet. Hij blijkt de regering onjuis te informatie te hebben gegeven over export van strate gisch materiaal aan Iran. Daardoor had vice-premier On- kelinx (Justitie) de Kamer verkeerd ingelicht, aldus Vlaamse media gisteren. De topman van de Staatsveilig heid, Koen Dassen, krijgt nu een baan als veiligheidsex pert van de overheid. De onjuiste informatie betrof de export van iso-statischt persen door de firma EPSI uit de Vlaamse plaats Temse Deze pex-sen zijn bxaxikbaar voor de bouw van raketten, ge vechtsvliegtuigen of atoomwapens. ANP OXFORD - Studenten aan de Engelse Oxford Universi teit moeten vanaf het komende schooljaar een contract te kenen dat hen verplicht lessen en werkgroepen bij te wo nen. De Engelse universiteit wil de aanwezigheidsplicht juridisch afdwingen om te voox-komen dat slecht preste rende studenten het instituut aanklagen wegens matig on derwijs, meldde dagblad The Times gisteren. De school gaat vanaf september het schoolgeld opvoex-exi tot 3000 pond (4400 euro) per jaax-, wat de vrees voedt voor rechtszaken van studenten die meer waar voor hun geld eisen. ANP SANTIAGO - Michelle Bachelet, winnares van de Chileen se presidentsverkiezingen twee weken geleden, komt haar belofte om meer vrouwen bij de politiek te betrekken na. Zij presenteerde maandagavond (plaatselijke tijd) haar kabinet dat voor de helft uit vrouwen bestaat. „Dit is een historische stap op het gebied van de gelijk heid", zei de 54-jarige Bachelet na het bekendmaken van de namen van de twintig nieuwe ministers. De meeste be windslieden zijn afkomtig uit de centrumlinkse coalitie Concertación. ANP/EFE LONDEN - Amerikanen kunnen sinds deze week een spre kende Prinses Diana-pop kopen. Volgens de dinsdagedi tie van The Daily Telegx^aph kan de 'action figure' in het witte mantelpakje 25 'historische zinnen' van Diana zeg gen zoals „Ik zit hier niet met wrok, maar in droefenis" en „Er staat te veel over mij in de kranten, veel te veel". Van de pop zijn vooralsnog 10.000 exemplaren geprodu- ceei'd. De fabrikant heeft ook onder anderen Jackie Ken nedy, Laura Bush en Johnny Cash in de aanbieding. ANP CAIRO - Door twee busongevallen in Egypte zijn gisteren in totaal zeker 34 mensen om het leven gekomen. Twintig koptische Egyptenaren kwamen om toen hun bus in het zuiden van het land tegen een andere weggebruiker botste. Ruim twintig andex-en raakten gewond. Door een ongeluk in het zuidoosten kwamen veertien toe risten uit Hongkong om en i-aakten dex*tig anderen ge wond. De bus reed van het vakantieoord Hux-ghada aan de Rode Zee naar Luxor. Jaarlijks steiwen in Egypte ruim 6000 mensen door verkeersongevallen. ANP/AFP van onze redactie buitenland BOEKAREST - De burgemees ter van de Roemeense hoofdstad Boekarest heeft een keiharde aanpak van de vijftigduizend straathonden in de stad aange kondigd. Aanleiding vormt de dood van een Japanse zakenman, voor zijn woning in Boekarest. De man werd aangevallen door een straathond. Hij wist kroipend nog de hal van zijn woning te be reiken. Daar bezweek hij aan oveivloedig bloedverlies. De hond had een slagader in zijn been opengebeten. Straathonden zijn al langer een probleem in Boekarest en ook in de rest van Roemenië, waar er nog eens 150.000 rondstruinen. Wetgeving verbiedt het afma ken van de diex'en. Er zijn wel hondenvangers die de dieren op- spox-en en ze in een asiel onder brengen, maar zij werken niet erg effeciënt. De burgemeester kondigde aan dat iedereen die zijn hond zo maar ergens achterlaat voor taan kan rekenen op een boete van 550 euro. Daarnaast wil hij duizend buitenlandse studenten naar Boekarest halen om te hel pen bij het steriliseren van hon den. Protestactie In 2001 bezocht de Franse actri ce Brigitte Bardot Boekai'est als een protestactie tegen het afma ken van zieke en oude straathon den. Kort daarna werd de wet zodanig aangepast dat dit niet meer was toegestaan. Jaarlijks worden in Boekarest zesduizend mensen aangevallen door straat honden. Van hen moeten er ge middeld 75 naar het ziekenhuis voor behandeling. GPD (Advertentie) WAARSCHUWING! IGLO MILANESE GROENTESCHOTEL IN KARTONNEN VERPAKKING VOLDOET NIET AAN KWALITEITSEISEN Unilever Nederland waarschuwt consumenten voor een kwaliteitsprobleem bij de Iglo Milanese Groenteschotel. Uit onderzoek is gebleken dat in een beperkt aantal verpakkingen kleine stukjes glas kunnen voorkomen. Het gaat uitsluitend om de Iglo Milanese Groenteschotel 450 gram met productie codes die beginnen met L5334 of L5335. U vindt de productiecode in de gele balk aan de zijkant van de verpakking. Wij adviseren iedereen die een Iglo Milanese Groenteschotel met een van boven staande productiecodes heeft gekocht, de groenteschotel niet te consumeren en de inhoud van de groene kartonnen verpakking weg te gooien. Consumenten die in het bezit zijn van een Iglo Milanese Groenteschotel met een van bovengenoemde productiecodes ontvangen daarvoor een passende vergoeding. Stuur daartoe de bovenkant van de verpakking in een envelop zonder postzegel, onder vermelding van naam, adres en bank- of gironummer naar: Iglo, Antwoordnummer 70557,3070 WB Rotterdam. Alle overige productiecodes van de Iglo Milanese Groenteschotel en alle andere Iglo-producten voldoen volledig aan de hoge kwaliteitseisen die Unilever stelt. Voor meer informatie kunt u bellen met de gratis Iglo Informatielijn: 0800-2354456. Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor het ontstane ongemak. Unilever Nederland, Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5