Armen in regio zonder energie PZC P Team wil de weg wijzen naar Blaauwe Hoeve Middelburgse ambtenaren ruimen fietsen Commissie Sluis Ti wil kerkmuur IJzendijke redden Mosselsector helpt s met gratis opvissen wilde Japanse oesters* Afsluiting van gas en elektriciteit treft ook minima Zeeuws-Vlaander en :li Mulder wil beter overleg dorpsraden Di Si B] Poppelaars zegt u gesprek toe over Sloe-monument i- woensdag 1 februari 2006 door Frank van Cooten TERNEUZEN - Ook in Zeeuws-Vlaanderen moeten ge zinnen en alleenstaanden het de ze winterse weken doen zonder gas en elektriciteit. Hét Zeeuw se energiebedrijf Delta meldt wel dat het geen klanten heeft afgesloten, maar andere ener gie-aanbieders kennen minder scrupules, meldt W. d'Hondt van het Bureau Schuldhulpver lening en Budgetbeheer in Ter- De problemen worden veroor zaakt door de liberalisering van de energiemarkt, stelt D'Hondt. „Mistige energiebedrijven zijn ook op de Zeeuwse markt actief. Snelle jongens die alleen maar geld willen verdienen." De schuldhulpverlener kent schrij nende gevallen. „Een van onze cliënten is afgesloten van gas en elektriciteit. Hij kan de heraan sluitkosten van 375 euro niet be talen omdat hij in een schuld- hulpverleningstraject zit en maar enkele tientjes per week heeft te besteden." Directeur R. Oldenziel van het Algemeen Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen weet niet hoeveel Zeeuws-Vlamingen zijn afgesloten. „Niet iedereen met een minimum inkomen zit in ons schuldhulpverleningstra- ject. Wij zien slechts het topje van de ijsberg. Maar als je de landelijke cijfers op Zeeuws- Vlaanderen loslaat, kom je uit op zestien huishoudens die het zonder gas, water en licht moe ten doen." Eigen netwerk Oldenziel bevestigt dat energie leverancier Delta mensen niet zo maar afsluit. „Maar op de Zeeuwse markt zijn ook energie bedrijven zonder eigen netwerk actief. Bedrijven als Energie Di rect, Cogas en Oxxio hebben er geen moeite mee mensen af te sluiten als de rekening niet is be taald." Woordvoerders van de eerste twee bedrijven ontkennen dat ze mensen rücksichtslos in de kou zetten. Zo waarschuwt door Harold de Puysseleijr HULST - Burgemeester J.F. Mulder van de gemeente Hulst wil dit jaar de communicatie met de zestien dorps- en wijkra den in zijn gemeente verbete- Hij doet die belofte in zijn bur gerjaarverslag, waarin hij niet alleen terugblikt op het functio neren van de gemeente in het af gelopen jaar, maar zich ook waagt aan een vooruitblik. Mulder stelt vast dat de gemeen te nog wel eens een steekje laat vallen in de communicatie met de dorps- en wijkraden. „Dat is jammer. Maar door elkaar te at tenderen op momenten waar het niet goed gaat, kan het in een volgende situatie beter gaan", al- j dus de burgemeester. „Vooral het in een vroege fase in- I formeren is zo nu en dan een las tig punt", stelt hij verder vast. „Het komende jaar zal ik me er sterk voor maken, dat de dorps- en wijkraden continu en tijdig in beeld zijn. Communicatie met de dorps- en wijkraden staat hoog op ons lijstje en zal daar ook in 2006 blijven staan." Insprekers Uit het jaarverslag van de burge meester blijkt, dat het 1 januari vorig jaar geïntroduceerde spreekrecht voor burgers tij dens de vergaderingen van de ge meenteraad nog niet veel inspre kers naar het stadhuis heeft ge lokt. Slechts vijf keer werd ge bruik van die mogelijkheid ge maakt. Het spreekrecht tijdens commissievergaderingen werd vaker benut: de raadscommissie ruimte ontving zeven inspre kers, de commissie samenleving zes. Het bezoek aan de gemeentelo ketten is het afgelopen jaar met dertien procent teruggelopen ten opzichte van 2004. Vorig jaar kwamen er zo'n 24.335 bezoekers over de vloer, waarvan tachtig procent het stadskantoor in Hulst bezocht. Toch houdt de gemeente nog een burgerloket in Kloosterzan- de, ook al wil het gemeentebe stuur de gemeentelijke huisves ting aldaar uit bezuinigingsover wegingen dit jaar verkopen. Nader onderzoek moet nog uit sluitsel geven waar het gemeen teloket dan gevestigd gaat wor den. Energie Direct klanten per mail, per brief en telefonisch, meldt directeur J. van Seeters. Pas na zes waarschuwingen wordt de le vering van energie gestopt. Men sen die schuldhulpverlening ont vangen, komen - zoals de wet voorschrijft - sowieso in aanmer king voor een betalingsregeling en ook andere wanbetalers krij gen immer de kans om een rege ling te treffen, stellen de nieuwe energie-aanbieders. Maatschappelijk werker Olden ziel is daar niet van overtuigd. Hij wijst op de splitsing van Del ta in Delta Energie en Delta Net werken. Delta Energie is verant woordelijk voor de levering van energie. Delta Netwerken be heert alleen het netwerk. Alle energiebedrijven maken ge bruik van het Zeeuwse netwerk van Delta. Oldenziel: „Als de klant de rekening niet meer kan betalen, krijgt Delta Netwerken van bedrijven van buiten de op dracht de klant af te sluiten. Door de liberalisering is de ener giemarkt heel ondoorzichtig ge worden." Volgens D' Hondt is het bijna on mogelijk de energierekening te doorgronden. „De kabel komt van Delta, het gas van een ander bedrijf en de elektriciteit van weer een andere firma. Een reke ning kan wel uit twaalf verschil lende onderdelen bestaan. De mensen snappen het niet meer." Dat het allemaal de eigen schuld is van mensen als ze wor den afgesloten, vinden Olden ziel en D'Hondt dan ook te mak kelijk. „Er -zijn vele oorzaken waardoor iemand schulden kan hebben. En als je rond moet ko men van veertig euro in de week, is de verleiding groot om in te gaan op het telefonische aanbod van een ander energiebe drijf." D'Hondt roept mensen op con tact op te nemen met het maat schappelijk werk als ze een brief van Delta Netwerken krij gen met de medeling dat ze wor den afgesloten. Hoewel het Bu reau Schuldhulpverlening een wachtlijst kent, zal het AMW in dergelijke gevallen toch direct proberen om afsluiting te voor komen. „Dat kan een hoop ellen de en kosten voor heraanslui ting besparen." De PvdA-fracties in Sluis en Terneuzen vragen hun colleges om huishoudens die zonder ener gie zitten zo snel mogelijk weer aan gas en licht te helpen. Team Welzijn van stichting Curamus, Rob Driehuis, Veerle Nout, Angèle Smit en Saskia Van Assel (vlnr), verzorgt activiteiten op locatie. door Jeanette Vergouwen HULST - De bevolking ver grijst, maar de moderne oude ren gaan niet achter de gera niums zitten, ze willen actief blijven. Het Team Welzijn van de stichting Curamus wil zo snel mogelijk veel evenementen en activiteiten op touw zetten voor de 55-plussers in de ge meente Hulst. „Sinds 1 januari 2006 zijn we of ficieel het Team Welzijn", legt coördinator Rob Driehuis uit. „Tot begin dit jaar zorgden we als activiteitenbegeleiders voor een ondersteuning en invulling van een programma voor de cliënten van het verpleeg- en verzorghuis De Blaauwe Hoeve. Nu bieden we tal van mogelijk heden voor ontspanning en ont moeting voor 55-plussers die wo nen in de wijk en in de zorg- flats. Wij willen de mensen van buiten, naar binnen halen en zo een uitwisseling tot stand bren gen tussen alle ouderen in de ge meente." Vier jaar geleden is de activitei tenbegeleiding van de Blaauwe Hoeve begonnen de cliënten zo veel mogelijk in de thuissituatie te benaderen. Er werden clubs opgericht en regelmatig werden er activiteiten gehouden, waar ook de mensen van buiten wel kom waren. Toen het project Wonen, Zorg en Welzijn werd gerealiseerd en de vroegere bewoners van de Blaauwe Hoeve verhuisden naar de zorgflats, vroeg Domeinma nager beheer, Stephan Buijsse, aan Rob Driehuis om een team samen te stellen. Het kwartet, bestaande uit Rob Driehuis, Saskia van Assel, Veerle Nout en Angèle Smit is begin januari voortvarend van start gegaan. Bakmiddag „We hebben een aantal vereni gingen opgestart waar ouderen lid van kunnen worden en voor hen zijn er op geregelde tijdstip pen en dagen allerlei activitei ten. Ik denk dan aan koersbal, kaartjes maken, koffieochtend, filmclub, soosavond, bloem schikken, handwerken en een bakmiddag", vertelt Veerle Nout. Door deze bezigheden le ren de mensen uit de wijk de weg naar de Blaauwe Hoeve ken nen. We willen zoveel mogelijk mensen binnenhalen." Rob Driehuis onderstreept dat dit allemaal gebeurt in samen werking met de Stichting Wel zijn voor Ouderen (SWO) Hulst. Woonzorgcentrum Antonius Kloosterzande en De Lange Ak kers Koewacht. „We stemmen de activiteiten op elkaar af en re gelen ook samen het vervoer." Het team weet dat het nog te weinig bekend is dat er zoveel te doen is in de Blaauwe Hoeve en dat ook de drempelvrees nog groot is. „We gaan de 125 vrij willigers, die nu al hier werken, enthousiast maken voor onze projecten en hopen zo snel een groep te formeren waar wij als team op kunnen terugvallen. Al le activiteiten gaan door, ook tijdens de sloopwerkzaamhe den. We vinden steeds een oplos sing voor het wegvallen van een foto Camile Schelstraete bepaalde ruimte. Ik hoop en verwacht eigenlijk ook wel, dat we hier een goed lopend ver enigingsleven kunnen scheppen, met een eigen ruimte waar het bruist van de activiteiten. Ik wil dat het tuinhuis een centraal punt wordt, zes keer groter dan nu en geïsoleerd. Een plek met een eet- en drankgelegenheid waar iedereen welkom is en waar zorgflatbewoners en wijkbewoners elkaar ontmoe ten." Het tuinhuis, met wandelbos en dierenpark, is open van 1 mei tot 1 oktober. Elke dag is er wel iets te doen. Het team heeft in samenwerkin met SWO Hulst een activiteitenkalender ge maakt die gratis afgehaald kan worden bij de receptie in de Blaauwe Hoeve. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Wie zijn zwartgeblakerde Gazelle met verwrongen wielen, een verroest stuur, een halve fietsbel, twee opengebroken Axa-sloten en met postcode 4333 EA mist: hij staat de komende twee weken op het gemeentedepot met smart te wachten op zijn eige naar. Anders wacht de fietsdes- tructor. En die kent geen mede dogen. Het station van Middelburg staat vol fietsen. En die staan er niet allemaal even florissant bij. Veel zijn verworden tot fiets wrak, te herkennen aan lekke banden. Of ze hebben gewoon geen stuur meer of een zadel om op te zitten. De gemeente is de chaos zat en heeft voor het station een nette fietsenparkeerplek in gedach ten. En dus trokken ambtena ren, politieagenten, mensen van de gemeentereiniging en buiten gewoon opsporingsambtenaren (boa's) er gisteren op uit om or de te scheppen. Weg met die wrakken! Archief Nummer 24. Zo heet de Max well met lekke banden voor taan. „Hij is nog verroest ook", zegt boa Brigitte van Gemert, terwijl ze het stuk staal op de fo to vastlegt. „Voor het archief." Haar collega schrijft op een vel letje wat er mis is met de fiets, de kleur, wat het framenummer Een fietswrak verdwijnt niet zomaar in de container. Daar gaat gedegen onderzoek aan vooraf. foto Ruben Oreel is en eventueel een postcode. „Dat moet. Ik denk voor de wet ofzo." En die zwaar verroeste dames fiets dan, die zo te zien vroeger roze is geweest? Ook geen ge zicht. „Die niet, daarvan zijn de banden nog goed. Je kunt er nog op rijden. Maar als hij volgende week nog staan te verrotten, la den we hem in. Dan hebben we de tweede ronde." Na een meter of tien aan fietsen hebben de boa's al dertig stickers geplakt. „Bij de gemeen te dachten ze dertig fietsen te ruimen. Maar dat worden er veel meer. Drie keer zoveel zou me helemaal niks verbazen", voorspelt Van Gemert. Ze stapt opzij voor haar collega die een rijwiel uit de stalen massa tilt. Alleen een stuk frame, meer niet. „Ah, zonde om die ook te vernietigen!", grapt Peter Cevaal van de ge meentereiniging. Aan hem de taak de fietsen in de welbeken de oranje container te zetten. Netjes in een rij, zonder iets te beschadigen. Want het kan zo maar zijn dat de eigenaar hem nog komt halen, rept een ambte naar. De boa's schudden hun hoofd: nee hoor. Een agent noemt het 'niet erg waarschijn lijk'. „Tachtig, nee, negentig procent is gestolen. Dat is al tijd." Cevaal pakt er een aggregaat bij. Een druk op de knop en de slijptol begint te draaien. Een fiets moet van het slot. Het valt iedereen op dat de meeste wrak ken damesfietsen zijn. En niet eens allemaal vooroorlogse mo dellen met antieke zadelvering. Van sommige rijwielen valt nog best wat te maken. Maar toch moeten ze mee. En komt nie mand ze met het juiste sleuteltje halen, dan gaan ze fietsendes- tructor in. Van Gemert plakt nummer 36 op een fietszadel, fotografeert de zaak nog even en knikt naar haar collega. Hij kan mee. De fiets maakt nog een laatste zwier door de lucht in de han den van Cevaal. „Hebbes!" En daar gaat hij dan, een wisse fiet- sendood tegemoet. In totaal 103 fietsen zijn uitein delijk afgevoerd vier stuks ble ken gestolen. door Raymond de Frel SLUIS - Alle fracties in de Sluise gemeenteraad willen dat er zo snel mogelijk een oplossing wordt gezocht voor de restauratie van een mo numentale kerkmuur bij de hervormde kerk in IJzendij ke. De Stichting Behoud Her vormd Kerkgebouw IJzendij ke maakt zich al jaren ernsti ge zorgen over de deplorabele staat van de muur. Delen van rollagen, fundamenten en steunberen zijn aangetast of al helemaal tot puin verwor den. Stichtingsvoorzitter G. van Noort probeerde gisteravond in de commissie ruimte de commissieleden te overtuigen van de noodzakelijke restau ratie. „De staat wordt steeds zorgwekkender, wat de ver keersveiligheid zeker niet ten goede komt. Deze muur ligt bovendien midden in de route van de Staats-Spaanse linies in onze streek, maar in de hui dige staat is hij zeker geen re clame voor de gemeente Sluis. Wij hebben zelf tien procent gespaard voor de res tauratie, de Rijksdienst voor Monumentenzorg draagt ook een steentje bij. Nu hopen we dat de gemeente ons en de muur niet laat vallen", aldus Van Noort. Toezegging Hij wees de commissieleden erop dat de voormalige ge meente Oostburg in 2002 een schriftelijke toezegging deed voor een bijdrage van twintig procent in de totale restaura tiekosten. Een gesprek met wethouder L. Kamphuis leer de het stichtingsbestuur eind vorig jaar echter dat tot 2011 niets van de gemeente mag worden verwacht. Dat schoot alle commissie leden in het verkeerde keel gat. „Uit de jarenlange cor-, respondentie over deze mum- blijkt dat eerst werd ge-; sproken over een kostenplaat je van 180.000 gulden. Nu staat er een bedrag van 105.000 euro. Dan begrijp ik het niet meer zo goed. We moeten onze prioriteitenlijst daarom nog maar eens heel kritisch bekijken", zei L. Baarends (Dorpsbelangen en Toerisme). M. van 't Land (PvdA) foeter de dat 'Sluis niet van haar mo numenten houdt'. „Steeds meer mensen raken gedesillu sioneerd door het beleid van de gemeente. Ik begin me daarvoor te generen. Er moet heel snel geld beschikbaar ko men, want anders zakt de muur in elkaar. Ik schaam me diep als dit pas in 2011 op de agenda staat." Monumentenfonds W. Gijsel (VVD/Gemeente belangen) en L. van de Broecke (Nieuw West) sloten zich daar grotendeels bij aan. Gijsel: „Er moet op korte ter mijn een oplossing komen, want ik vrees dat er in 2011 niet veel meer te restaureren valt." Al die geluiden klonken als muziek in de oren van J. Boog aard (Lijst Boogaard). „Al tij dens de behandeling van de gemeentebegroting heb ik ge pleit voor een monumenten fonds, waarmee dit soort pro blemen worden verhelpen. Tij dens die raadsvergadering hoorde ik helemaal niemand en nu wil iedereen op eens geld uitgeven." Wethouder J. Provoost kon nog geen licht in de duis ternis brengen. Binnen drie weken krijgt het college van burgemeester en wethouders een ambtelijk advies over het gemeentelijk uitvoerings programma voor restauraties, waarin ook een voorstel over de kerkmuur is opgenomen. looi OI s ee lenl *esc segt ver! üijn lit i van *aai >ie. lie best GO nan BE' ove De te z na lan; sch hoc De Sra ker ren ten in c Ev< de sch zoi pre vai kw Ga noj sch lar Ga WQ go: ste ter Sc gir 2-; -de .de door Harmen van der Werf YERSEKE - De proef in de Oos- terschelde met het opvissen van verwilderde Japanse oesters wordt in maart uitgevoerd. De mosselsector heeft haar dien sten gratis aangeboden waar de provincie dankbaar gebruik van maakt. Twee keer honderd hectare zou eerst worden bevist. De breed sa mengestelde provinciale begelei dingsgroep die bij de opzet van de proef betrokken is, vond dat te veel voor een experiment. Het te bevissen oppervlak is vervol gens teruggebracht tot twee keer vijftig hectare. Vier ver schillende vistechnieken zouden worden toegepast. Met name het onderzoek naar de gevolgen van het wegvissen van de oesters werd echter zo duur (900.000 tot één miljoen euro) dat is besloten de proef te beperken tot twee keer vijfentwintig hectare. Vijf entwintig hectare in twee ondie pe delen van de Oosterschelde en vijfentwintig hectare in twee diepere delen. De ondiepere de len liggen in de Zandkreek en op de Vondelingsplaat, de die pere in de Kom van de Ooster schelde, bij de Oesterdam en in het Windgat. De proef kost ruim twee ton. De proef moet uitwijzen of het technisch, financieel en ecolo gisch mogelijk is op een verant woorde manier het bestand aan verwilderde Japanse oesters uit te dunnen in de Oosterschelde. Volgens een voorzichtige schat ting is momenteel 1.600 hectare van de zeearm met verwilderde Japanse oesters bedekt. De Oos terschelde is 35.000 hectare groot. Verwilderde Japanse oes ters zijn langzamerhand de over heersende schelpdiersoort in de Oosterschelde geworden, die - naar wordt aangenomen - wat betreft voedselopname flink con curreren met voor watervogels en vissers/kwekers interessante re schelpdieren als kokkels en mosselen. Storten De opgeviste verwilderde Japan se oesters zullen worden gestort op diepe plekken, waar zal wor den nagegaan of en hoe snel ze afsterven. Als de proef slaagt, ligt het voor de hand met de be strijding van de oesters door ti gaan. Verschillende bedrijvei hebben interesse getoond voo: de verwerking van de oester schelpen. Het experiment in de Ooster- schelde is niet alleen van belan; voor deze zeearm. Verwilderd! Japanse oesters komen in dt Westerschelde al voor tot in Ant werpen. Via het doorlaatmidde in de Zandkreekdam, waardooi water uit de Oosterschelde ic het Veerse Meer wordt ge bracht, rukt ook in het Veerse Meer de oester op. En uit de Waddenzee komen steeds mee signalen dat 'de Japanner' daai oprukt. Is B MIDDELBURG - Gedeputeerde v T. Poppelaars gaat met de Stich- z ting Steun Bevrijders en de ge- v meente Middelburg praten over e een oplossing voor de ruimtepro- blemen van het oorlogsmonu- g ment op de Sloedam. v u Poppelaars heeft dat gisteren v gezegd na afloop van de verga- dering van Gedeputeerde Sta- ten. „We zien voldoende aanlei- e ding in de klachten van de stich- ting om nog eens over het pro- c bleem en een mogelijke oplos- sing te gaan praten", verklaarde hij. De Stichting Steun Bevrijders 1 beklaagt zich erover dat de rust en de waardigheid van de her denkingen bij het oorlogsmonu- ment verloren gaan door de aan leg van de Sloelijn. Volgens Pop- pelaars nemen GS de klacht se- 5 rieus. Daarom wil hij er binnen- j kort over spreken met voorzitter L. de Witte van de stichting en - met burgemeester K. Schouwe- naar van Middelburg. De Witte heeft ook al overlegd met Schou- i wenaar, omdat het monmument op het grondgebied van Middel- j burg staat en omdat een school uit Arnemuiden het monument heeft geadopteerd. Poppelaars verbond op voor- i hand geen toezeggingen aan het gesprek dat hij wil voeren. „Ik wil me er eerst serieus in verdie pen." i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42