De Vlaanderen wil stadskantoor PZC De meester is gek Levensgevaarlijke liefde over de grens Dioxineaffaire is weer een klap voor veehouderij sector Zelfgemaakt toneelstuk E-mailstoring Schouwen over Actie station Krabbendijke succes Schoorsteenbrand in Vlissingen Uitbreiding zuivering Jeugd-milieuprijs niet naar Tholen 3v: agenda KBO Hulst bezorgd over armoede onder ouderen Sasse automatenhal gescheiden van partycentrum en groot, nieuw restaurant Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Patricia de Ryck KOEWACHT - Ze leren elkaar kennen in de oorlog, in Stekene, waar Zulma Lammens woont. Jozef Martens uit Koewacht is meteen verloren als hij haar ziet op de kermis, maar alles moet stiekem. „Ik riskeerde mijn le ven om haar te kunnen zien. Je mocht in de oorlog namelijk niet de grens over." Meer dan zestig jaar later vieren Jozef (85) en Zulma (83) hun zestigja rig huwelijksfeest in Verzorging stehuis De Lange Akkers in Koe wacht. In de oorlog zagen Jozef en Zul ma elkaar bij haar zus. Zij hielp daar in het vlas. Hij kwam daar, omdat hij vlas vervoerde. Zul ma: „Aan de wielen hoorde ik dat hij eraan kwam. Het was zo'n knappe jongen en zo vrien delijk." „De meiden van de Koewacht zagen dat natuurlijk ook. Ik kwam door mijn werk bij veel door Gino van den Broecke KOEWACHT - Het is echt leuk om te doen en ik ga zeker in de toekomst nog vaker toneel spelen. Ik ben wel be nieuwd hoe iedereen straks zal reage ren", zegt Davy (9) vlak voordat de eer ste van twee voorstellingen van start gaat. De eveneens 9-jarige Astrid kent geen zenuwen, zegt ze. „Ik wilde vooral meedoen, omdat ik wel eens toneel wil de spelen. Ik had het nog nooit gedaan en het leek me wel leuk. Dat is gelukkig wel uitgekomen, het is gewoon gaaf." Onder de titel 'De meester is gek.leef den zestien basisscholieren van groep zes uit Koewacht zich gistermiddag uit tijdens de opvoering van een zelfge maakt toneelstuk. Dit allemaal in het kader van De Verlengde Schooldag, een project uitgevoerd door Stichting Wel zijn Terneuzen in opdracht van de ge meente Terneuzen, die het toneeloptre den financiert. Brede school De Vlaswiek in Koewacht was de plek van handeling, waar de kin deren negen dinsdagen anderhalf uur lang hebben geoefend om het toneel stuk in elkaar te steken onder leiding van Gert Jansen. Zo'n honderdvijftig kinderen van de Koewachtse brede school zaten dan al keurig op de banken te wachten op wat komen gaat. De zestien jeugdige toneelspelertjes lie ten vervolgens een door henzelf verzon nen opvoering zien vol dans, gymnas tiek, rekenen, dictee en sketches. De overige kinderen dansten, zongen, lach ten en klapten regelmatig mee. Directeur Joop Lijbaart zag het alle maal geamuseerd aan, net als de rest van het publiek. „We proberen de kinde ren met dergelijke projecten een zinvol le manier van vrijetijdsbesteding aan te bieden. Bovendien is het een goede ma nier om de schoolgasten allerlei ver schillende vaardigheden aan te leren. We maken dan ook graag gebruik van de mogelij kheden die de gemeente Ter neuzen en Stichting Welzijn Terneuzen ons daarvoor bieden", aldus Lijbaart. Toen de zestien toneelspelers na een kleine driekwartier de laatste zinnen uitspraken en dansend een einde brach ten aan hun project, barstte er een wel gemeend applaus los van de medeleer lingen. De acteurs verdwenen achter de decor stukken in afwachting van de volgende voorstelling. Deze keer speelden ze het stuk voor familie en vrienden. Ook deze voorstelling verliep prima en de ruim zeventig trotse toeschouwers klapten de handen stuk voor de vertoonde kunsten van hun kinderen. Als beloning kregen ze allemaal een mooi diploma van regis seur Gert Jansen. „Ze hebben laten zien dat er in een korte tijd toch veel moge lijk is en ons een kijkje gegeven in hun belevingswereld", sprak hij de kinderen en ouders veelzeggend toe. De Verlengde Schooldagprojecten in Terneuzen zijn ooit ontstaan vanuit ach- terstandsonderwijs om de kinderen meer sociale- en taalvaardigheden bij te brengen. Inmiddels doen twaalf ver schillende scholen op diverse vlakken aan de activiteiten mee. „We willen de kinderen hiermee vaar digheden bijbrengen en breder ontwik kelen op allerlei gebied. De verschillen de activiteiten blijken erg aan te slaan en dat is alleen maar mooi", zei Anneke Vereecken namens Stichting Welzijn, die ook toeschouwer was tijdens het to neelstuk. De meester bleek aan het eind van het verhaal trouwens wel echt gek te zijn....op juf Nienke. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Leerlingen van groep zes van de Vlaswiek spelen hun zelfgeschreven toneelstuk. foto Peter Nicolai woensdag 1 februari 2006 door Ben Jansen AAGTEKERKE - De zoveelste klap voor de varkens- en de pluimveehouderij. A. van Dam uit Aagtekerke en N. Blok- Koets, respectievelijk vertegen woordiger van de varkens- en kippenhouders in het bestuur van de Zuidelijke Land en Tuin bouw Organisatie (ZLTO), wor den er een beetje moedeloos van nu gebleken is dat met dioxine vervuild vet is gebruikt als be standdeel van varkens- en kip penvoer. De varkenshouderij was net aar dig aan het opkrabbelen na de mond- en klauwzeeruitbraak van 2002. Boeren die met deze veehouderij tak zijn doorgegaan, hebben geïnvesteerd in vernieu wing en de prijzen die ze de afge lopen jaren voor hun dieren kre gen waren redelijk tot goed. De pluimveehouders gaat het min der voor de wind met de drei ging van een vogelgriepuit- braak. Zeven Zeeuwse bedrijven in de ze sectoren mogen voorlopig geen dieren afvoeren omdat ze voer hebben betrokken van de Brabantse veevoederonderne ming die uit België afkomstig met dioxine verontreinigd vet in haar voerproducten heeft ge mengd. Blok-Koets en Van Dam onder strepen dat tussen leverancier en afnemer van veevoer een ver trouwensband bestaat. „Je ver andert niet zo maar van leveran cier, want je hebt ervaring met de voedingswaarde van zijn pro duct", zegt Blok-Koets. Volgens Van Dam speelt ook de adviseur van een veevoederleverancier een belangrijke rol. „Er zijn vee houders die zo veel vertrouwen ZIERIKZEE - De e-mailstoring van de gemeente Schouwen-Dui- veland is opgeheven. Vanaf afge lopen donderdag was de gemeen te verstoken van het digitale briefverkeer door softwarepro- blemen bij de gemeentelijke in- ternetprovider. De storing heeft veel gemeenten in Nederland ge troffen. hebben in die adviseur dat ze hem volgen wanneer hij voor een andere voederproducent gaat werken." De recente dioxineaffaire is naar de mening van Van Dam een incident waar nauwelijks kruid tegen gewassen is. „Het is triest voor de veehouders die hangende het onderzoek geen dieren mogen afvoeren. We heb ben te maken met scherpe regels op het gebied van de voedselvei ligheid, maar die sluiten fouten en hardleersheid niet uit." Van Dam heeft begrepen dat het monster waarin dioxine bleek te zitten, al medio december is ge nomen, maar pas eind vorige maand is geanalyseerd. Hij vindt dat de overheid daarmee heeft gefaald. „Als dat monster eerder was onderzocht, was het mogelijk sneller op te treden. Je mag ervan uitgaan dat het voer met het verontreinigde vet in middels al lang is opgegeten." Voorzitter P. de Koeijer van de ZLTO in Zeeland heeft naar ei gen zeggen knarsetandend ken nis genomen van de berichten over vervuild veevoer. „Dit is na tuurlijk weer geen goede recla me voor de sector. We moeten constateren dat de regels en con troles, hoe scherp en nauwgezet ze ook zijn, hebben gefaald." Dat varkens- en pluimveehou derij bedrijven die mogelijk met dioxine besmet voer aangele verd hebben gekregen, voorlo pig zijn geblokkeerd, is volgens De Koeijer terecht. „Hoe verve lend het voor de bedrijven ook is dat ze buiten hun schuld geen dieren kunnen afleveren. De vei ligheid van het voedsel gaat bo ven alles." (Advertentie) KRABBENDIJKE - De actie die de middelbare scholier Arnoud Lievense heeft opgezet om sluiting van het NS-station in zijn woonplaats Krabbendijke te voorko men, is een succes. Huis aan huis zijn in het dorp al 1041 handtekeningen tegen het voornemen van NS Reizigers opgehaald. Via de website www.krabbendijkeopen.741.com zijn nog eens 242 steunbetuigingen binnengekomen. NS Reizigers wil het station Krabbendijke met dat van Kapelle-Bieze- linge en Arnemuiden in 2008 sluiten om het mogelijk te maken twee intercity's per uur te laten rijden tussen Vlis- singen en Amsterdam. Het is de bedoeling alle handtekeningen en e-mailreacties voor behoud van station Krabbendijke aan te bieden aan vertegenwoordigers van NS Reizigers en de gemeente Rei- merswaal. VLISSINGEN - Een schoorsteen van een woning aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen is gistermorgen even voor half tien uitgebrand. Hoeveel de schade bedraagt, is nog niet bekend. In elk geval is het metselwerk van de schoor steen zowel binnen als buiten gescheurd. Uitbreiding van de brand naar binnen kon door de brandweer worden voorkomen. THOLEN - De rioolzuiveringsinstallatie aan de Slabbe- coomweg bij Tholen-stad wordt in de toekomst verder uit gebreid om ook het rioolwater van Sint Philipsland te kunnen verwerken. Voor de voorbereiding van dit werk én het leggen van een persleiding tussen Sint Philipsland en Oud-Vossemeer wil het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilan den 350.000 euro uittrekken. Volgens de planning moet de persleiding in 2008-2009 gerealiseerd zijn, waarna Sint Philipsland op de zuivering bij Tholen-stad kan wor den aangesloten. De installatie op Sint Philipsland wordt daarna afgebroken. BUSSUM - De jeugdjury van het Ei van Columbus heeft het project Duurzaam Ondernemen Tholen van de ge meente Tholen en de provincie Zeeland niet genomineerd bij de beste vijf inzendingen. Het Ei van Columbus is een prijs voor innovatie en duur zaamheid. Naast de reguliere prijsuitreiking, op 14 fe bruari, was er gisteren een jeugdjurybijeenkomst in thea ter 't Spant in Bussum. Vijfhonderd leerlingen uit groep acht van basisscholen uit alle provincies voerden reclamespotjes op voor de ge nomineerden. De oudste leerlingen van basisschool OBS De Vlieger uit Vlissingen waren namens de provincie Zee land naar Bussum afgereisd. Uit de inzendingen werden de vijf beste projecten gekozen. Duurzaam Ondernemen Tholen hoorde niet tot die groep. Het project maakt nog wel kans bij de echte prijsuitrei king op 14 februari. De winnaars, verdeeld over zes ver schillende categorieën, krijgen een wisseltrofee en een be drag van 12.500 euro. Op 14 februari wordt ook de winnaar van het jeugd-Ei van Columbus bekend gemaakt. Hoor René Hoonhorst SAS VAN GENT - Burgemees- tuarjter en wethouders van Terneu- ,jag zen willen het voormalige stads- js tokantoor van Sas van Gent en de aangrenzende werkplaats verko pen. Recreatie- en partycen- °'!trum De Vlaanderen koopt, als J de gemeenteraad akkoord gaat, )p de^e^e Pan^en voor 650.000 euro. ,ondj|)e Vlaanderen wil de amuse mentshal verplaatsen naar het voormalige stadskantoor, dat de hf gelopen jaren dienst deed als ■publieksbalie voor de inwoners van Sas van Gent. De vroegere werkplaats - met een toegang aan de Lepoutreweg, aan de ach- JNSferkant van het Vlaanderen- fjplein - wil De Vlaanderen onder meer gaan gebruiken als opslag ruimte. De Terneuzense gemeenteraad bepaalde eerder dat er geen ia eeamusementshallen mogen bijko- jets (men. De drie hallen in Axel, Sas k en op recreatiepaik De Braak man mogen ook niet uitbreiden. 5rse"„De automaten krijgen alleen )Pel|een andere plek in het gebouw, ënteimeer uit het zicht. Er komen @.geen speeltoestellen bij", verze kert wethouder J. van Schaik. Eigenaar J. van Sambeeck beves tigt dat de automatenhal wordt verplaatst om meer ruimte vrij ii^te maken in het eigenlijke re- ;v-:«fcreatie- en partycentrum. T;i]Daar komt meer ruimte voor bruiloften, partijen, productpre- sentaties en vergaderingen. Daarnaast wil Van Sambeeck een groot restaurant inrichten. n tiji Niet alleen voor de feestvierders ^-of vergaderaars die al binnen zijn, maar ook voor dagjesmen- sen en andere gasten. 1 STREEKACTIVITEITEN CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO vrij kaarten, biljarten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: KBO gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Schie ting; 20.00 uur: Damesgym; HULST - De Lieve, 10.30 uur: Biblio theek, fysio gym; 13.00 uur: Biljarten, computeren; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; De Vlaschaard, 19.30 uur: SWO line dansen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor ge vorderden; Herberg de Snis, 19.30 en 21.45 uur: Free Country Dancers; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: Quilt patchwork, haken, borduren en fri- volitévrij biljarten en spelmiddag; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.00 uur: Biljartles; 9.30 uur: Gymnastiek, bloemschikken; 10.30 uur: Volksdan sen; 19.00 uur: Engels, belasting cur sus; 19.30 uur; Country dance; TERNEUZEN - De Wielingen, 17.00 uur: Yoga Palazzoli huis; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinder club 4 tot en met 7 jaar; ™^loor Sheila van Doorsselaer 'gvoll; veggeJULST - De Hulster afdeling ran de Katholieke Bond van i)u deren (KBO) maakt zich :orgen over armoede onder mderen en minima. Secretaris L de Deckere van KBO-Hulst vil dat de Vereniging Neder- medeandse Gemeenten (VNG) in- 0/?Z,rjjpt. Veel ouderen, minima en gezin nen met kinderen kampen met zo'n slechte financiële situatie, dat ze soms letterlijk in de kou zitten. Duizenden Nederlanders kampen met betalingsachter standen voor hun vaste lasten als huur en ennergie. „Ik noem dat wantoestanden en ik ben verbijsterd dat dit in ons eigen Nederland voorkomt", zegt De Deckere. „Het lijkt wel alsof we teruggaan naar de ja ren dertig, toen armoede hoogtij vierde." De Deckere stelt dat de over heid te weinig doet aan de penibele financiële situaties van velen. Volgens De Deckere wordt te makkelijk verwezen naar de bijzondere bijstand, maar wordt daar uit schaamte geen gebruik van gemaakt. Hij stelt dat de VNG er bij het kabi net op moet aandringen dat er andere regelingen komen om de armoede te bestrijden. „Er moet een socialer beleid komen, een ruimere ondersteuning om ar moede de kop in te drukken en minder bureaucratie, zodat het eenvoudiger wordt een beroep te doen op de voorzieningen." De Deckere stelt dat het niet voor iedereen mogelijk is de ver antwoordelijkheid voor het ei gen leven te nemen. „Hoe kan dat als je je niet kunt bewegen van de armoede? De regering heeft zelf ook een verantwoorde lijkheid. Neemt zij die niet, dan is ze het ook niet waard te rege ren." Van Sambeeck: „Een heel exclu sief restaurant op die plek heeft geen zin. Maar een restaurant waar je met gezin of familie goed kunt eten tegen een redelij ke prijs moet aanslaan. Vooral ook over de grens, want een sub stantieel deel van onze cliëntèle komt uit de regio rond Gent." Als de aankoop van de voormali ge gemeentepanden doorgaat, wordt de fitnessruimte van Del ta Sportcentrum op de eerste verdieping van het evenementen complex fors uitgebreid. Van Sambeeck hoopt dat de gemeen teraad deze maand akkoord gaat met de verkoop van het stadskantoor en de werkplaats. Als de noodzakelijke verbouwin gen nog dit voorjaar kunnen be ginnen, moeten het vernieuwde partycentrum en het grote res taurant direct na de zomer in be drijf kunnen zijn. Het college gaat er vanuit dat de raad blij zal zijn met de verkoop van het overbodige gemeente lijk eigendom, omdat het vastzit aan De Vlaanderen. Verkoop aan een andere gegadigde dan het partycentrum ligt daarom niet voor de hand, bovendien ligt het overeengekomen bedrag van 6,5 ton boven de boekwaar de van de ruimten. Bij aankoop krijgt het partycen trum ook de beschikking over een aantal parkeerplaatsen vóór het voormalige stadskantoor. De parkeerruimte aan de West- dam en naast de sporthal blijft gemeentelijk eigendom. De ge meente is vooralsnog niet van plan de Sasse sporthal op te hef fen. Mocht dat standpunt veran deren, dan krijgt De Vlaanderen eerst de kans om ook dat deel van de voormalige textielfa briek te kopen. boeren. De meesten hadden ook dochters, maar toch koos ik voor Zulma. Zij had het altijd over vlas en werken, dat sprak me aan. Die anderen hadden het alleen maar over een groot huis en nieuwe meubels, daar moest ik toen niets van weten", vertelt Jozef lachend. Na de bevrijding ging het alle maal makkelijker. Jozef kon nu met de fiets de grens over. Van af die tijd heeft het stel echt ver kering. Op maandag 30 januari 1946 trouwden ze voor de wet. Een dag later trouwden ze in Stekene voor de kerk. Vlas Het was moeilijk om in die tijd een woning te vinden, daarom trok het stel in bij zijn ouders. Allebei werkten ze in het vlas. Een aantal jaren werkten ze als seizoensarbeider bij 'Hollandse' boeren. Daar, in Purmerend, werd ook hun dochter geboren. Daarna starten ze een eigen vlas- bedrijf in Koewacht. Toen het Het bruidspaar Martens-Lammens tekent voor nog zeker tien jaar samen. foto Camile Schelstraete stel met pensioen ging, nam hun aan het roer. „Het vlas zit echt dochter het bedrijf over en in- in onze genen." middels staat hun kleindochter Spijt dat ze altijd hard gewerkt hebben, heeft het echtpaar niet. „Spijt? Dat ken ik niet. We heb ben altijd hard gewerkt, maar dat deed ik nooit tegen mijn zin", vertelt Zulma. Ook na hun pensioen bleven Jo zef en Zulma Martens actief. Zulma werkte veel in haar tuin en serre. Komkommers, drui ven, tomaten, noem maar op. Ze was er druk mee. Jozef mocht het grote werk doen, zoals het gazon maaien, want haar tuintje was haar eigendom. Inmiddels woont het echtpaar ruim een jaar in verzorgingstehuis De Lange Akkers in Koewacht. „Vanochtend kregen we zelfs ontbijt op bed. Ze zorgen hier prima voor ons", lacht Jozef. Het jubilerende paar geniet van iedere dag. Ze willen nog jaren met elkaar samen van het leven genieten. Jozef: „Iedereen zegt nog één jaar d'r bij of misschien wel vijf. Maar daar doe ik het niet voor. Ik hoop dat we nog ze ker tien jaar samen mogen zijn. Daar teken ik voor." Van den Dongen PARKETVLOEREN Wij zijn verhuisd van Middelburg naar Goes Amundscnweg 15 Tel. 0113-233365 vvvvw.vandendongenparket.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41