■Weer onderzoek moord Deventer TOYOTA AYGO Zwerfjongeren Amsterdam schreeuwen om aandacht Inzet bij identificeren tsunamidoden beloond 3 Oeroude dolfijnen gevonden RDW registreert chassisnummers Artiesten ontvangen geld te laat Verboden afvalstoffen onderschept Twee jaar cel voor dood caféklant Door Maurice de Hond aangedragen materiaal zou jurist Louwes vrijpleiten AIVD kan nauwelijks geschikt personeel vinden Gevangenen en studenten worden buren Zó zuinig, dat u €1.000,- milieusubsidie verdient! NOS moet bezuinigen op Journaal Zoekt u de zorgverzekering zelf uit of haalt u er een specialist bij? Afscheid van de Philishave Roti leidt tot verbroedering woensdag 1 februari 2006 BOXTEL - Twee verzamelaars hebben in Noordoost-Bra bant onafhankelijk van elkaar oeroude en zeer zeldzame resten van dolfijnen gevonden. Het gaat om de snuit van een spitssnuitdolfijn en een schedeltje van een kortsnuit- dolfijn. De Wageningse bioloog N. Taverne vond de snuit van de spitssnuitdolfijn eind vorig jaar tijdens een duik in een re creatiepias bij Mill. Mogelijk gaat het zelfs om een totaal nieuwe dolfijnsoort. De Limburgse verzamelaar R. van Neer vond enkele weken eerder het schedeltje van een kortsnuitdolfijn tussen het zand uit een opgraving. ANP DEN HAAG - Auto's die zwaar zijn beschadigd, kunnen vanaf 1 februari na reparatie niet langer ongezien de weg op. De Rijksdienst Voor het Wegverkeer (RDW) en de ver zekeraars gaan de chassisnummers registreren. Pas na keuring door de RDW mag het voertuig weer deelnemen aan het verkeer. Ook mag het nummer niet in een andere wagen zijn aangebracht. Dit moet de verkeersveiligheid ten goede komen. Verder wordt het lastiger om gestolen voertuigen van een nieuwe identiteit te voorzien met chassisnummers van afgeschre ven auto's, zo liet de RDW gisteren weten. ANP DEN HAAG - Stichting De Thuiskopie heeft geld be stemd voor artiesten te laat en mogelijk onvolledig uitge keerd. Dat staat in een rapport van het College van Toe zicht Auteursrechten dat minister Donner (Justitie) giste ren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Donner wees de stichting aan om een heffing te innen op blanco cd's en dvd's voor kopietjes die consumenten thuis (mogen) maken. Het geld moet worden verdeeld onder componisten, muzikanten en producenten. ANP ROTTERDAM - In de haven van Rotterdam zijn enige we ken geleden 47 verdachte zeecontainers onderschept. Sommige bleken verboden afvalstoffen te bevatten en van andere waren de papieren niet in orde. Bij vestigin gen van een afvalverwerkingsbedrijf in Lelystad en Bram men zijn deze week drie verdachte medewerkers aange houden, meldde het Openbaar Ministerie gisteren. Justitie verdenkt het bedrijf van uitvoer van cfk's en ande re afvalstoffen. In zeker drie containers werden die aange troffen. De inhoud van tien tot vijftien containers moet nog verder worden onderzocht. ANP LELYSTAD - De rechtbank in Lelystad heeft gisteren een 27-jarige man uit Urk veroordeeld tot twee jaar cel straf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De visser mishandelde in de nacht van 9 op 10 juli vorig jaar een man uit Emmeloord. Het 19-jarige slachtoffer viel op zijn hoofd en overleed enkele dagen later aan hersenletsel. Het incident deed zich voor tijdens een ruzie op straat, voor een café in Emmeloord. De verdachte ontkende te hebben geslagen. Hij deelde naar eigen zeggen alleen een duw uit. Er was vier jaar celstraf geëist. ANP door John Hermse DEN HAAG - De Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) heeft moeite met het aan trekken van gekwalificeerd per soneel. Met name werving van audiobe- werkers en leden van volg- en observatieteams is een pro bleem. Dat komt omdat er maar weinig geschikte kandidaten zijn voor deze functies. Dat heeft minister Remkes (Bin nenlandse Zaken) aan de Twee de Kamer geschreven in een brief over de plannen van de AI VD voor 2006. De dienst telt nu 1100 arbeidsplaatsen; aan het eind van dit jaar moeten dat er 130 meer zijn. Vorig jaar groei de de veiligheidsdienst al met 125 medewerkers. Onderzoek naar moslimterroris me en radicalisering blijft dit jaar een topprioriteit voor de AI VD. Er komt meer personeel dat activiteiten van vreemde mo-. - gendheden in Nederland in de gaten gaat houden. Bovenaan het lijstje staat verder het tegengaan van de versprei ding van massavernietigingswa pens. - Voor extra personeel dat rechts- en links-extremisme de kop in moet drukken, is in 2006 geen ruimte. Dit geldt ook voor onder zoek naar dierenactivisme. De AIVD gaat ervan uit dat de hui dige inspanning volstaat om dreigingen uit deze hoeken het hoofd te bieden. ANP AMSTERDAM - Een bouwvakker zwaait naar de gevangenen in de Bijlmerbajes (links). Pal naast de Penitentiaire inrichting Over-Am- stel aan de Wenckebachweg wordt een complex met ruim duizend Keetwoningen voor studenten gebouwd. Het nieuwe wooncentrum met supermarkt en eetcafé grenst aan de gevangenisgracht. Het studentenwooncomplex beslaat zes afgeslo ten woonblokken die uit vijf verdiepingen met gestapelde wooncon- tainers bestaan. De laatste woningen worden rond maart opgele verd en de kale huur bedraagt rond de 300 euro. foto Marcel Antonisse/ANP door Barenda Grutterink DEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie is een 'oriënterend voor onderzoek' begonnen naar de moord in 1999 op de rijke wedu we Jacqueline Wittenberg. Het college van procureurs-generaal maakte dat gisteren bekend. Aanleiding is informatie uit on derzoek van opiniepeiler Mauri ce de Hond. Er lijkt een andere verdachte in het vizier dan de man die nu vastzit. De weduwe werd in haar wo ning in Deventer vermoord. Twee maanden later arresteerde de politie de fiscaal-jurist Ernst Louwes uit Lelystad. Hij was de executeur-testamentair van de miljoenenerfenis van de echtge noot van het slachtoffer. Hij werd twee keer veroordeeld en kreeg twaalf jaar cel, maar houdt vol dat hij onschuldig is. De rechtbank in Zwolle sprak Louwes aanvankelijk vrij, we gens gebrek aan bewijs. Het hof in Arhem veroordeelde hem ech ter. De Hoge Raad verwees de zaak door naar het hof in Den Bosch, dat hem opnieuw veroor deelde. Het hof in Den Bosch kreeg van het OM geheel nieuw DNA-bewijs gepresenteerd, ten nadele van Louwes. Zijn advo caat G. J. Knoops stapte naar het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens met de zaak. Maurice de Hond is er zeker van dat politie en justitie in het on derzoek in de greep waren van een 'tunnelvisie'. Hij opende een website (www.geenonschuldi- genvast.nl/louwes-vrij.html) en loofde een beloning van 10.000 euro uit voor 'tips over tunnelvisie/fouten in het justitië le onderzoek'. Het resultaat van het onderzoek van De Hond en twee particuliere rechercheurs wijst in de richting van een an dere verdachte. Deze kwam al veel eerder in beeld, maar leek over een sluitend alibi te be schikken. Volgens De Hond is ze ker dat dat alibi niet klopt. Legaat De nieuwe verdachte had con tact met het echtpaar Witten berg als klusjesman. Bovendien behandelde psychiater Willem Wittenberg hem voor zijn drift aanvallen. Willem Wittenberg overleed in 1996. Hij had de ver dachte een legaat van enkele tienduizenden euro's toegezegd. Zijn weduwe bleef in contact met de man, die klusjes voor haar bleef doen. Medio 1999 wij zigde de weduwe haar testa ment - met behulp van de ver oordeelde Ernst Louwes - en hal veerde daarbij het legaat voor de klusjesman. Op de blouse van de weduwe is een door bloed gevormde afdruk gevonden van een mes. Dit komt volgens De Hond overeen met de vorm van het favoriete mes van de nieuwe verdachte. Briefje Al eerder was bekend dat, na de moord, in de voortuin van de wo ning van weduwe een briefje is gevonden. Daarin verontschul digden inbrekers zich voor een inbraak. Ongeveer een maand na de moord kreeg de politie een anonieme brief waarin stond dat de weduwe gigolo's ontving. De post was bedoeld om de aan dacht af te leiden van een moge lijk bekende dader, meent De Hond. Uit vergelijkend schrift kundig onderzoek zou blijken dat de vriendin van de klusjes man de brieven schreef. Volgens het college van procu reurs-generaal nu moet worden nagegaan of de stukken die De Hond verstrekte een 'novum' op leveren. Het gaat dan om nieu we feiten die de rechter moge lijk tot een ander oordeel had den gebracht als hij deze tijdens het proces had gekend. ANP Toyota topkwaliteit, stuurbekrachtiging, radio/cd speler met MP3-aansluiting en 3 jaar garantie. Nu v.a. €8.990,-. De krachtige AYGO is heel zuinig. Ook op het milieu. Daarom krijgt ie per 1 juli van de overheid maar liefst €1.000,- milieusubsidie. Maar bij Toyota .rijgt u nu al €1.000,- subsidie. Want hoe eerder u zuinig rijdt, hoe beter! TODAY TOMORROW TOYOTA Prijs indi BTW, cxd, kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Brandstofverbruik 0 999/100/EC) varieert van •1,1 1/100 km (2A,A km/1) tot -1,6 1/100 km (21,7 km/1), C07-cmissie 109 gr/km. Afgebeeld AYGO Sport 5-dcurs. Wijz. voorbehouden. Distr. Louwman ft Parqui B.V Meer info; bel gratis 0800 - 0369 of kijk op www.toyota.nl Advertentie IK. VOGL W/Al 6'ELoüF IK van onze redactie binnenland APELDOORN - De inzet van het Rampen Identificatie Team (RIT) in Zuidoost-Azië is met de uitreiking van de herinnerings- medaille voor hulpverlening bij bijzondere rampen formeel beëindigd. Onder anderen de ministers Kamp van Defensie en Remkes van Binnenlandse Zaken reik ten de onderscheiding gisteren in Apeldoorn uit. Volgens minis ter Remkes heeft het team nabe staanden verlost van een knel lende onzekerheid. „De identifi catie van het laatste Nederland se slachtoffer liet lang op zich wachten. Dat knaagde aan u." Hij zei diep onder de indruk te zijn van het zware werk van het RIT. Minister Kamp zei 'geïnspi reerd' te zijn door het werk van de teamleden. Daarom had hij besloten de medailles uit te rei ken. Volgens korpschef van het Korps landelijke politiedien sten, P. van Zunderd, is het team zijn belofte nagekomen. „We brengen ze allemaal naar huis. En dat is met de identifi catie van de 36 Nederlandse slachtoffers gebeurd." In totaal werkten 142 mensen van het team in Thailand en Sri Lanka, onder wie Rinus Jeremiasse in Burgh-Haamstede. De laatste twee leden van het team die nog leiding gaven aan een internatio naal team zijn onlangs terugge keerd. De herinneringsmedaille wordt zelden uitgereikt aan per sonen die niet werkzaam zijn bij Defensie. Het gebeurde vier keer eerder, onder meer bij hulp verlening in Soedan (hongers nood) en Zaïre (opvang vluchte lingen uit Rwanda). ANP HILVERSUM - NOS Nieuws be zuinigt nog dit jaar circa 2,5 mil joen euro. Dat kost 25 arbeids plaatsen. Vooral de uitzendin gen van het Journaal worden daardoor getroffen, aldus H. Laroes, hoofdredacteur van de gezamenlijke nieuwsredac- ties van de NOS. Vanaf september wordt het acht uurjournaal van zondag in gekort van 25 naar tien minuten en stopt jeugdjournaal.nl, een programma van vijf minuten, op jeugdzender Zapp. Verder wordt bezuinigd op het inzetten van cameraploegen, buitenland se reizen en het jaaroverzicht. Op het aantal uitzendingen van het Journaal wordt niet bezui nigd. Laroes: „We willen een 24-uurs nieuwsvoorziening blij ven bieden." Ook het aantal buitenlandse correspondenten blijft op peil. „Andere media be zuinigen daar wel op. Ik wil het graag in stand houden." NOS Nieuws is momenteel goed voor 380 arbeidsplaatsen. Ge dwongen ontslagen blijven uit. Laroes verwacht de inkrimping op te kunnen vangen door na tuurlijk verloop en het niet verlengen van tijdelijke contrac ten. GPD lukt ons niet door al die regel tjes. We moeten soms zes maan den wachten op hulp. In die tus sentijd kan ik wel twintig keer doodgaan, kan ik kilo's drugs ge bruiken en weet ik hoeveel men sen beroven om aan eten te ko men", schotelde ze de aanwezi gen voor. „Hoeveel moet een mens lijden voordat -ie wordt geholpen? Wij willen een eindbestemming, een vooruitzicht. Wij willen aan dacht." Aziza kreeg veel bijval. Een jongen vertelde al rappend zijn standpunt. „Ja, daar word je even stil van, hè ouwe", riep iemand Aboutaleb toe. Die liet zich echter niet uit het veld Soms is het voor u als ondernemer beter om advies te vragen. Simpelweg omdat het u anders teveel tijd kost of omdat iemand anders er meer verstand van heeft. Neem de nieuwe zorgverzekering. Uw verzekeringsadviseur kan u als geen ander adviseren over alles wat er bij komt kijken. Verzekeringsadviseurs voor ondernemers vindt u op www.averoachmea.nl door Judith Katstra AMSTERDAM - Het begon alle maal met Chakira. Een meisje van 23 jaar oud, zeven maanden zwanger. Ze pleegde zelfmoord, omdat ze nergens naartoe kon en haar problemen niet langer de baas was. Zoals Chakira zijn er velen in Amsterdam. Jongens en meiden die zwerven van opvang naar op vang en almaar oplopen tegen een torenhoge bureaucratische muur. Ze kregen gistermiddag de kans om hun frustraties te ui ten. En dat deden ze. Wethou der Aboutaleb (Jeugd en Onder wijs) kreeg het voor de kiezen. Het debat, getiteld 'Ik geef om de toekomst', was nog maar net begonnen of de gemoederen in de Melkweg liepen hoog op. Bin nen een half uur stonden een aantal verwarde zwervers al weer op straat, omdat ze zich niet konden gedragen. De wet houder ontdeed zich al gauw van zijn colbert en stropdas. Het was dan ook niet zomaar een bijeenkomst. Dit keer draai de het eens niet om hulpverle ningsorganisaties of politici, maar om de jongeren zelf. De 20-jarige Aziza Oumoussi, die zelf al zeven jaar rondzwerft en de bijeenkomst organiseerde als eerbetoon aan haar overle den vriendin, gaf een duidelijke aanzet. Amsterdamse straatjon geren worden volgens haar stee vast gezien als criminelen, zwer vers, daklozen en junks. „Het wordt eens tijd dat we als gewo ne jongeren worden gezien. Ook al willen we naar school, ook al willen we een huis en werk, het Advertentie kele manier naar zichzelf kij ken", zei hij na afloop. Hij doel de onder meer op zijn wens om de Raad voor de Kinderbescher ming op te doeken en de mede werkers elders in de jeugdhulp verlening onder te brengen. Maar ook op een Bureau Jeugd zorg, dat zich volgens hem beter moet organiseren. Aan het eind van het debat be loofde Aboutaleb Aziza snel ver der te willen praten over de pro blemen. Volgens hem moet geke ken worden naar zaken als dag besteding van jongeren, posta dressen bij de sociale dienst en onderwijs. Dit tot grote vreugde van Aziza, die de wethouder na deze 'magische woorden' een dikke knuffel gaf. „Dit is een eerste stap in de goede rich ting", zei ze trots. ANP DRACHTEN - De 67 jaar oude naam Philishave verdwijnt. In 1939 maakte Philips het eer ste elektrische scheerapparaat met deze naam. Na er wereld wijd vijfhonderd miljoen van te hebben verkocht, gaat Philips al leen nog de bedrijfsnaam gebrui ken voor een uniformere uitstra ling. Philips kende voorheen ve le merknamen voor verschillen de producten. Allengs zijn behal ve Philishave alle submerkna men geschrapt. ANP slaan, hoewel hij af en toe moest praten als Brugman en plots hard met zijn vuist op tafel sloeg om de aanwezigen duide lijk te maken dat ook hij soms met de handen in het haar zit. Volgens Aboutaleb heeft de ge meente te weinig middelen om de problematiek aan te pakken. „Mijn handen jeuken met enige regelmaat, maar het mag niet van Den Haag." Maar de hulp verleningsinstellingen moeten ook kritisch naar zichzelf kij ken, vindt de wethouder. „Ik schrik ervan dat die op geen en- HAARLEM - Minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) roert in een pan met Surinaamse roti. Ze gaf gisteren in Haarlem het startschot van de &-campagne, waarmee wordt beoogd de sa menwerking tussen culturen te bevorderen. Verdonk bereidde sa men met honderd genodigden 'fusion'-gerechten. Hiermee willen de organisatoren aantonen dat mensen de mooiste resultaten kunnen boeken wanneer ze de beste ingrediënten gebruiken uit uiteenlopen de culturen. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3