PZC Yara boort nieuwe markt aan SMtMTPHOTO Filmheld Sproet leest voor in Biervliet Hoek viert verjaardag Beatrix -met lichtjes lc GRATIS 2 VERGROTINGEN PvdA wil wal om overlast voor tuinders te beperken Adbluefabriek in Sluiskil zorgt voor schonere uitlaatgassen Gemeente kan wegenonderhoud niet betalen Dethon verzorgt post bij gemeente Vertaling begrotingskrant nodig Moeder en dochter vrijgelaten SP heeft in Hulst te vroeg en te massaal geplakt Beschonken schipper beboet Dwangsom voor geluidsoverlast zeeuwse almanak Verschoning 1 c?( sdactie: 0113-315649 iww.pzc.nl ■mail:redactie@pzc.nl ostbus 31, 4460 AA Goes dvertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. si pe hiVoensdag 1 februari 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen Bij ontwikkelen en ofdrukken van uw volle rolletje of digitale opdracht von tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15 x 21 cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's. ft loor Paul Begijn ~r dijERNEUZEN - De gemeente 'gyperneuzen moet er alles aan cluioen om geluidsoverlast bij het s- 'olkstuinencomplex aan de Gui- strijlo Gezellestraat in Terneuzen i eet;oveel mogelijk te beperken. De Hdaatsing van een drie meter ho- Ghaje aarden wal zou daarbij uit- trai komst bieden, stelt PvdA-frac- tievoorzitter M. van Oyen. De volkstuinders gaven onlangs aan last te hebben van het druk ke verkeer over de hoofdweg van en naar het centrum van Terneuzen. Van Oyen toont in schriftelijke vragen aan het Ter- neuzense college van burgemees ter en wethouders begrip voor de klachten van de tuinders. „Het onderhouden van een volkstuin is nu eenmaal een hob by. Het is lastig te genieten van wat groeit en bloeit in een situa tie waarin de geluidsoverlast van het voorbijrazende verkeer toeneemt. Bovendien is niet ie dereen die Terneuzen via de hoofdweg binnenrijdt, gechar meerd van het vrije zicht op het volkstuinencomplex", onder bouwt hij zijn pleidooi voor de aanleg van een geluidswal. De fractievoorzitter denkt dat de plaatsing van een drie meter hoge aarden wal beide proble men oplost. Ook geeft hij aan dat de voorgestelde maatregel niet veel hoeft te kosten. „De grond tussen de weg en het com plex is eigendom van de gemeen te. Aarde om een wal op te wer pen kan worden gehaald van lo caties, waar nu infrastructurele werkzaamheden worden uitge voerd." ellijjoor René van Stee i An- - i'eSLUISKIL - Met de officiële cora>pening van 's werelds grootste zoeAdbluefabriek zet ammoniak- ;n ureumproducent Yara in Sluiskil nadrukkelijk in op de verbreding van zijn marktseg- nent. seiAdblue is een niet-giftige en on- Neèrandbare ureumoplossing die he&rvoor zorgt dat de schadelijke voostikstofoxiden in uitlaatgassen jaavan vrachtwagens voor een be- .angrijk deel worden omgezet in vaonschadelijke stikstof en water- verdamp. cluHet product, waarvoor Yara de merknaam Airl gebruikt, wordt llervia een tankje naar de katalysa- milfor van de wagens geleid. Het in- -ityjecteren van nauwkeurig gedo- ?ctiseerde hoeveelheden Adblue in de hete uitlaatgassstroom, redu ceert de uitstoot van schadelijke stoffen met zo'n zestig procent. Bovendien loopt het brandstof- gebruik van trucks en bussen insdaardoor terug met twee tot vijf steprocent. daDoor het gebruik van Adblue dewordt voldaan aan de nieuwe Europese normen voor de uit- n dstoot van uitlaatgassen die van- it iraf oktober dit jaar gelden. IYuckfabrikanten mogen dan en kel voertuigen op de markt bren- ndaHULST - De gemeente Hulst ïlijkkampt aan het einde van dit nieljaar met een achterstand van 489.000 euro voor het dagelijks zouonderhoud aan de wegen, luro 'oorDe staat van de wegen in de ge mis meente wordt beheerd aan de nil-hand van een beheerssysteem ren. van Arcadis. Hiermee wordt ;ule jaarlijks een onderhoudsplan op- 'eergesteld. Zo wordt door middel ren van het systeem een selectie ge- an-maakt van onderhoudswerken liet die binnen het beschikbare bud- genget van de gemeente kunnen i. worden uitgevoerd. Een deel -in-van de werkzaamheden wordt ek- uitbesteed, de rest wordt in ei- lersgen beheer gedaan. Voor 2006 'er- was voor het onderhoud van de lenwegen 463.000 euro beschik- de baar. Zou Hulst alle aangeduide :ijn wegen willen aanpakken, zou opt dat bijna vijf ton extra kosten, im- Hulst heeft dit geld niet en daar om worden de onderhoudswer- ken doorgeschoven naar de ba sisplanning voor 2007. gen die voldoen aan de zogehe ten Euro 4 en Euro 5 emissienor men. In 2012 is het verbruik van Adblue in West-Europa naar schatting 3,5 miljoen ton per jaar. Hiervan verwacht Yara met Airl zo'n 1,5 miljoen ton voor zijn rekening te nemen. De capaciteit van de Adbluefa briek in Sluiskil is jaarlijks 200.000 ton. Volgens directeur M. Van Hijfte van Yara Sluiskil stijgt die capaciteit in 2012 tot ruim 300.000 ton. De nieuwe fa briek levert geen extra werkgele genheid op. „Maar in een stabiliserende markt voor kunstmest zijn we echter wel verzekerd van een ho ge afzet in een ander marktseg ment", aldus Van Hijfte. Behal ve in Sluiskil maakt Yara het product ook in het Italiaanse Ferrara en het Duitse Brünsbuttel. In samenwerking met het Duitse Brenntag, een van de belangrijkste distribu teurs ter wereld van industrie- chemicaliën, is een netwerk op gezet om de klanten in West-Eu ropa met Airl te bevoorraden. Van Hijfte kon nog gisteren nog geen uitsluitsel geven over de le vering van restwarmte door Ya ra aan het kassencomplex dat in de polders bij Westdorpe moet verrijzen. Als de kassen er ko men, is de kans volgens hem aan wezig dat Yara dit gaat doen. „Op het moment is alles nog vol op in studie. Maar als het door gaat, levert dit ontegenzeggen- lijk voordelen op voor zowel ons bedrijf als de tuinders en het mi lieu. Want onze energieopwek king kan dan ook voor een deel worden ingezet om de kassen te verwarmen. Tegelijkertijd hoe ven de tuinders dan veel minder aardgas te gebruiken." door Gino van den Broecke BIERVLIET - Gisteren vond op tal van plaatsen in Nederland met Het Nationale Voorleesontbijt de aftrap plaats van de Nationale Voorleesdagen 2006. Dit jaar is het thema 'Film en filmsterren'. In Biervliet had basisschool De Maatjes in de persoon van Sproet een heuse film held weten te strikken. De veertienjarige Sproet, personage uit de film Pietje Bell en in het dagelijkse le ven Frensch de Groot uit Terneuzen, was samen met burgemeester J. Lonink door een kartonnen boek de Openbare basis school binnengestapt en met applaus ont vangen. Nadat de burgemeester de kinde ren had verteld en voorgelezen over schoolgaande kinderen op andere plaat sen in de wereld, gingen de negentig leer lingen allemaal aan het ontbijt. Daarna verzamelden alle leerlingen van groep vijf tot en met acht zich en nam de jonge filmheld plaats op een bureaustoel vooraan in de klas. Toepasselijk las hij de kinderen voor uit het boek van Pietje Bell. Na het voorleesgedeelte konden de adem loos luisterende kinderen vragen stellen aan Frensch, zelf tweedejaars leerling op De Rede in Terneuzen. „Hoe ben je eigenlijk acteur geworden?" en „Moest je toen niet naar school?" Ge duldig beantwoordde hij deze en tal van andere vragen. Op de vraag „Ben je nu rijk?" antwoordde hij dat hij van het ver diende geld een mooie auto ging kopen. „Wow, cool en vet!", waren reacties die de kinderen lieten horen. Daarna klonk een oorverdovend applaus, werden groepsfoto's gemaakt en deelde Sproet nog handtekeningen uit. Het voorleesontbijt werd gisteren behal ve in Biervliet ook gehouden op tal van andere Zeeuws- Vlaamse scholen, biblio theken, kinderdagverblijven en peuter speelzalen. foto Camile Schelstraete >en de af- door Gino van den Broecke en ei-j HOEK - Wandelende linten mensen Ie- met kleurrijk brandende lampions be- ii- volkten gisteravond de straten van c", Hoek ter gelegenheid van de verjaardag >et van koningin Beatrix, je Bij dorpshuis De Hoekzak verzamelden a- zich zo'n honderdvijftig kinderen en •to volwassenen voor de door Stichting tr- Hoekse Feesten georganiseerde lam- de pionnenoptocht door de straten van het jk dorp. Begeleid door Harmonie Elk Naar Zijn Kracht (ENZK) maakte het - gezelschap een korte wandeling met es lampionnen, lantaarns, kaarsen en fak kels om de verjaardag van de koningin luister bij te zetten. Bij terugkomst kre gen de deelnemers aan de lampionnen- optocht een beker chocolademelk. Naast de optocht in Hoek werden el ders in Zeeuws-Vlaanderen ook lam- pionnenoptochten gehouedn voor de 68e verjaardag van de koningin, zoals in Biervliet, Zaamslag Graauw, en Axel. foto Camile Schelstraete SLUIS - Medewerkers van reïntegratiebedrijf Dethon ver zorgen vanaf vandaag de interne postbezorging en ver spreiding van raadsstukken van de gemeente Sluis. Zij ne men daarmee werk uit handen van de gemeentebodes, die nu kunnen worden ingezet voor andere werkzaamheden, zoals gastheerschap bij ontvangsten en andere representa tieve aangelegenheden. Sluis is de eerste Zeeuwse gemeen te die op deze manier met Dethon samenwerkt. De ge meente verwacht een flink efficiencyvoordeel door de in zet van Dethon-medewerkers, omdat de gemeentebodes tot nu toe veel tijd besteedden aan de postbezorging op de vijf locaties van de gemeente. Dethon richt zich steeds meer op dienstverlenende werkzaamheden, omdat produc tiewerk door bedrijven steeds vaker wordt uitbesteed aan lagelonenlanden. SLUIS - Om de begrotingskrant van Sluis voor iedereen begrijpelijk te maken, moet de gemeente een populaire vertaling laten opnemen in de lokale bladen Op Bresjes, Eenhoornkrant en Sincfalbode. Oppositiepartij Dorpsbe langen en Toerisme (D en T) hoopt dat de overige fracties die suggestie donderdag tijdens de raadsvergadering van de gemeente overnemen. De begrotingskrant is voor de meeste inwoners van de ge meente Sluis totaal onbegrijpelijk, stelt D en T-raadslid L. Baarends. Hij is ook boos dat de krant is uitgegeven door een Gronings bedrijf en gedrukt door een drukkerij uit Emmeloord. ZIERIKZEE - Zhou-Ya Wang en haar moeder Q.Q. Wang keren vandaag terug naar Schouwen-Duiveland. De vijf jarige Zhou-Ya en haar moeder zaten sinds enige weken opgesloten in vertrekcentrum bij Airport Rotterdam. Op last van de rechter wordt het tweetal vandaag vrijgelaten en kan het terugkeren naar Burgh-Haamstede, waar Zhou-ya en haar moeder jaren hebben gewoond. Waarom de rechter beide op vrije voeten heeft gesteld, is nog niet bekend. Kinderrechtenorganisatie Defence for Children heeft zich fanatiek ingezet voor moeder en dochter, maar ook zij wisten gisteravond nog niets van het besluit van de rechter. Q.Q. Wang (de moeder van het meisje) heeft asiel aange vraagd in Nederland, maar dat is afgewezen. De moeder wilde meewerken aan terugkeer naar China, haar geboor teland, maar de Chinese autoriteiten erkennen de vrouw niet. Zij is door haar wettige ouders nooit aangegeven en daarom bestaat ze niet voor de Chinese autoriteiten. Wang verkeert daardoor in een onmogelijke positie: Ne derland wil haar uitzetten en China wil haar niet opne- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 52-jarige schipper uit Antwer pen voor het varen onder in vloed van alcohol bestraft met 600 euro boete. De Belg verkeerde 18 juli vorig jaar in beschonken toestand toen hij met zijn binnenschip door het kanaal van Gent naar Terneuzen voer. Bij de schipper werd een blaastest afgenomen met, waaruit bleek dat hij meer dan tweemaal de toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. De politierechter verbaasde zich er wel over dat de alcoholli miet voor scheepvaartverkeer op 350 microgram is vastge steld, terwijl de alcoholgrens voor weggebruikers op 220 mi crogram is bepaald. HULST - Café Take One aan de Houtmarkt in Hulst veroor zaakt zo vaak geluidsoverlast, dat de gemeente is overgegaan tot het opleggen van een dwang som. Elke keer dat het café de geluidsnormen overtreedt, kost dat de uitbaters 500 euro. door Harold de Puysseleijr HULST - De afdeling Hulst van de Socialistische Partij (SP) is door burgemeester J. F. Mulder op de vingers getikt. De SP heeft de aanplakborden waar de partijen in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen hun pamfletten op kwijt kunnen, on geoorloofd gebruikt. De partij heeft posters geplakt met de leus 'Een beter Neder land begint hier -SP', die de vol ledige ruimte van het bord in be slag nemen. Dat is tegen de re gels die de gemeente heeft uitge vaardigd. De voorschriften lui den dat de politieke partijen pas vanaf 7 februari de negentien aanplakborden in de gemeente mogen voorzien van hun affi ches. De pamfletten mogen bo vendien slechts eenachtste deel van een aanplakbord in beslag nemen, om alle acht deelnemen de partijen en groeperingen in de gelegenheid te stellen cam pagne te voeren. Dat plakken moet volgens de regels van de ge meente bovendien plaatsvinden in volgorde van lijstnummer. Mulder pikt het niet, dat de SP ruim een week voor de gestelde termijn al is begonnen met plak ken en daar bovendien het volle dige bord voor heeft gebruikt. Daarom heeft hij de SP gelast de affiches voor donderdag 23.00 uur allemaal te verwijde ren. Doet de partij dat niet, dan laat de gemeente ze weghalen op kosten van de SP. Lijsttrekker G. van Unen van de SP laat weten, dat haar partij 'eigenlijk niet op de hoogte was' van de overtreding. „Ze hangen op dit moment in heel Neder land, maar blijkbaar mag het in Hulst niet", zegt Van Unen. „Het zijn eigenlijk nog niet onze echte verkiezingsposters. We hebben materiaal om in totaal drie keer te plakken. En we vin den deze zo mooi, dat we ze wel gaan verwijderen, maar zeker niet voor de uiterste termijn die de burgemeester ons heeft ge steld." Van Unen zegt verder be grip te hebben voor het optre den van de burgemeester, omdat die boven de partijen moet staan. Dat begrip heeft ze niet voor andere politieke partijen, die erover geklaagd hebben. Advertentie het alfabet van Zeeland Het was een aangenaam week einde, zo zonder kinderen daar in Amsterdam. De Goese- naar merkte echter 's och tends bij het ontwaken in het hotel dat hij het belangrijkste onderdeel van de noodzakelij ke verschoning per abuis thuis had gelaten. Zijn echtgenote wist wel een oplossing en toverde een groot formaat onderbroek uit haar zwangerschapsperiode tevoorschijn. Gegeneerd trok hij het weinig flatteuze kle dingstuk aan. De rest van de dag keek ze hem, al wandelend door de hoofdstad, regelmatig geamu seerd aan. Totdat hij de onge vraagde aandacht beu was. „Heb ik soms iets van je aan?", vroeg hij geërgerd. „Dat kun je wel zeggen, ja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39