Harry Brokking op non-actief PZC Winnend AZ niet te spreken over handelwijze Ajax Onderzoek naar racisme in cricket Flirt met Formule 1 Transfer Jaap Stam g valt slecht bij PSV l Mourinho neemt het op voor Adriaanse Volleybalbond al snel af van bondscoach 1$ Tennisser Beek positief getest Nys mag trainen Nigeria treft in kwartfinale titelverdediger Wereldrecord zwemster Lenton Boonen wint weer in land van de dromedarissen Owusu-Abeyie naar Moskou Ghaly stapt over naar Tottenham joo ADO haalt Gibbs en Martha Heerenveen huurt De Vries 'Z Haan coach in Iraanse competitie woensdag 1 februari 2006 BRATISLAVA - Tennisser Ka- rol Beek heeft positief gerea geerd bij een dopingtest. De al gemeen secretaris van de Slo waakse tennisbond, Igor Moska, verklaarde dit gisteren tegen het persbureau CTK. Volgens Moska is de test vorig jaar afge nomen. Het is niet duidelijk om welk verboden middel het gaat. Er dreigt voor de nummer 76 van de wereldranglijst nu een schor sing van twee jaar. Beek kwam dit jaar nog niet in actie op de ATP Tour. Tijdens de finale van de Davis Cup vorig jaar tegen Kroatië gin gen er al geruchten over gebruik van doping door de Slowaak. Hij zou positief zijn getest in de halve finale tegen Argentinië. Tijdens het duel met de Kroaten werd een knieblessure als reden voor zijn absentie gegeven. Beek deed vorig jaar wel mee in de kwartfinales tegen Nederland. ANP/RTR door Martijn Krullaars DEN HAAG - Harry Brokking is alsnog geslachtofferd voor de slechte prestaties van het Neder lands volleybalteam. De bonds coach werd gisteren per direct op non-actief gesteld, terwijl hij pas negen maanden geleden was aangesteld. Brokking had nog een contract tot 1 mei 2009. Hans Nieukerke, voorzitter van de volleybalbond NeVoBo, ver klaarde gisteren dat er een 'aan zienlijk verschil van inzicht' tus sen de bond en Brokking be stond, wat betreft de aanloop naar de Olympische Spelen in 2008. „Hoe beroerd en spijtig het ook is, maar dan moet je een moeilijke beslissing durven ne men", stelt Nieukerke. „Ik ben er absoluut niet trots op, zeker omdat we met het mannenteam toch al van ver komen." Volgens de voorzitter is er uitge breid gesproken met de techni sche staf, management, spelers en diverse adviseurs. „Maar we konden met Harry niet tot over eenstemming komen over het traject dat we willen volgen rich ting Peking. Of de resultaten van afgelopen zomer ook heb ben meegespeeld? Natuurlijk, want deze prestaties hadden we zeker niet verwacht." HERENTALS - Sven Nys heeft weliswaar een klein barstje in zijn heup, de onfortuinlijke Belg mag wel weer trainen. Nys kwam zondag in de slotron- de van het WK veldrijden in Zeddam hard ten val en ver speelde daarmee zijn kansen op de wereldtitel. Als hij weer gaat trainen, kan er volgens zijn art sen geen verslechtering van de blessure optreden. ANP Harry Brokking Brokking werd vorig jaar bin nengehaald als de man die Oran je weer naar de wereldtop moest leiden. In plaats daarvan miste het volleybalteam voor het eerst in twintig jaar kwalificatie voor het WK en werd het EK in Bel grado afgesloten met een bescha mende elfde plaats. Daardoor moet Oranje komende zomer- twee kwalificatietoernooien spe len, om alsnog deelname aan het EK in 2007 veilig te stellen. Direct na het EK in Belgrado werd een uitgebreide evaluatie aangekondigd. Die evaluatie is deze week afgerond. Brokking werd kop van Jut. En dat terwijl de Amsterdammer enkele we ken geleden nog des duivels was toen bleek dat Nederland in 2007 niet mee zou doen aan de European League. De reden: de volleybalbond was er niet in geslaagd een tv-zender te vin den die beelden wilde uitzenden van de wedstrijden. En dat was nu eenmaal een voorwaarde voor deelname aan het Europese aftreksel van de World League. Op dat niveau acteert Oranje echter al jaren niet meer. Na de olympische titel in 1996 en het Europees kampioenschap in 1997 is het mannenvolleybal langzaam afgegleden. De ploeg heeft nu een bijrol op mondiaal en Europees niveau. Met Brokking aan het roer was door Theo Brinkman ALKMAAR - Vreugde en erger nis gingen gisteravond hand in hand bij AZ. De blijdschap be trof de bekerzege op MVV (4-0), waardoor AZ zich voor het eerst sinds 2000 weer eens plaatste voor de halve finale. Boosheid daarentegen was er over de han delwijze van Ajax. Ajax maakte gistermiddag be kend dat het Kenneth Perez heeft vastgelegd, met ingang van volgend seizoen. „Zoiets breng je niet naar buiten op de middag voor een wedstrijd", zei een geërgerde Marcel Brands. De technisch directeur van AZ vindt dat Ajax daarmee een 'ere code' heeft geschonden. „Boven dien is het feitelijk niet eens juist", voegde Brands eraan toe. „AZ heeft de overeenkomst na melijk nog niet getekend." AZ werd volgens Brands dan ook volledig verrast door het we reldkundig worden van de trans- PORT SAID - Twee late treffers van aanvaller Martins bezorg den Nigeria gisteravond de groepszege in poule D van de Afrika Cup. De spits leidde zijn ploeg langs Senegal (2-1), dat zich ondanks de nederlaag ook voor de kwartfinales plaatste. Martins trof doel in de 79e en 88e minuut. Senegal was na 58 minuten op voorsprong geko men via Camara. Voor Zimbab we en Ghana is de Afrika Cup na de eerste groepsronde afgelo pen. Zimbabwe sloot het toer nooi nog wel af met een zege op Ghana: 2-1. Zimbabwe dankte de zege aan een eigen doelpunt van Ahmed en een treffer van Mwaruwari. Adamu gaf de ne derlaag van Ghana in blessure tijd een iets draaglijker aan zicht. Nigeria stuit in de kwartfinales op titelverdediger Tunesië. Sene gal moet het opnemen tegen Gui nee. De andere kwartfinales zijn Egypte-Congo en Ivoorkust-Ka meroen. fer. „Wij hadden nog wat op- en aanmerkingen op de overeen komst, dus is de deal niet afge rond. Volgens mij hoor je het als club dan nog niet bekend te ma ken. Maar ik ben nog jong. mis schien moet ik nog veel leren", aldus Brands. Hij was ook bij zonder ontstemd over een op merking van Ajax-zijde dat „als AZ niet snel de overeenkomst zou terugsturen, Ajax het in de pers zou brengen". De perikelen rond zijn transfer deerden Perez in de wedstrijd overigens niet. De 31-jarige Deen had in twee doelpunten een groot aandeel. Vooral de 3-0 (mooi stiftje Meerdink) kwam voor een groot deel op het conto van Perez, die zich handig langs enkele tegenstanders had ge wurmd. Na ruim een uur werd de spelverdeler bedankt voor be wezen diensten en werd hij ge wisseld voor Barry van Galen. Zo viel er voor het publiek toch het een en ander te genieten, on danks het gebrek aan spanning. MW was namelijk alleen in de beginfase enkele keren drei gend. Zo kopte Alex Bryssinck maar net voorlangs en zag Joas Siahaija zijn schot gestopt door doelman Henk Timmer. Daarmee voldeden de Limbur gers in elk geval aan de wens van hun trainer Andries Jonker. De voormalig assistent van Louis van Gaal (bij Barcelona) wilde dat zijn ploeg zich goed zou presenteren en zich niet zou laten vernederen. Dat lukte aar dig in de niet volle, maar wel sfeervolle Hout. Veel verder dan die twee momenten kwam MVV in het vervolg echter niet meer. Redelijk eenvoudig liep AZ al voor rust uit naar 2-0 door doelpunten van Denny Land zaat en Martijn Meerdink, die gisteren bijtekende tot 2010. Na rust voerden Meerdink en inval ler Koevermans de score verder op. Roda JC Ook Roda JC speelde zich bij de laatste vier van het bekertoer nooi, onder aanvoering van Andres Oper. De aanvaller uit Estland scoorde tegen eerstedivi- sieclub Helmond Sport na zeven minuten in de eerste helft met het hoofd en na vijf minuten in de tweede helft met de linker voet. GPD/ANP er goede hoop op herstel, maar toen coryfeeën als Richard Schuil, Guido Görtzen, Mike van de Goor en Reinder Num merdor afhaakten, bleek al snel dat er weinig eer te behalen was op korte termijn. Toch wordt Brokking nu afgerekend op de magere prestaties en gaat de Ne VoBo op zoek naar een andere keuzeheer. Het is een publiek geheim dat de NeVoBo in 2004 al Peter Blangé op het oog had als opvol ger van Bert Goedkoop, maar de recordinternational hield toen de boot af. Wie nu de opvolger van Brokking moet worden, kan en wil Nieukerke niet zeggen. „Het voidge proces was al inge wikkeld genoeg en er is nu een maal maar een beperkt aantal top trainers in Nederland. Plet enige wat ik kan zeggen is dat we de best mogelijke trainer zul len zoeken." Vrouwenploeg Daarbij wordt ook een buiten landse coach niet bij voorbaat uitgesloten, maar logischer is een constructie zoals die bij de vrouwenploeg is gecreëerd. Daar coacht Avital Selinger zo wel het nationale team als Marti- nus. Een zelfde opzet is denk baar met Blangé, mits de Nesse- lande-coach en de Rotterdamse club daar aan willen meewer ken. Harry Brokking beperkte zich gisteravond in zijn commentaar. „Het is een donderslag bij helde re hemel", was het enige dat hij kwijt wilde. Meer kan de volley- balcoach niet zeggen, omdat er nu ongetwijfeld een juridische twist met de NeVoBo ontstaat. De bond zal zijn resterende con tract van dik drie jaar moeten af kopen en dat zal een flinke kos tenpost opleveren. Geld dat an ders ook in het aanlooptraject naar Peking gestoken had kun nen worden. GPD SYDNEY - De Australische zwemster Libby Lenton heeft op de Australische kampioen schappen in Melbourne een nieuw wereldrecord gevestigd op de 100 meter vrije slag. Ze zwom de afstand in 53,42 secon den. Dat is eentiende sneller dan het oude record, dat sinds 2004 in handen was van haar landgenote Jodie Henry. GPD CHESTE - Motorcoureur Valentino Rossi, vijf voudig wereldkampioen in de Moto GP, heeft in de afgelopen jaren enkele keren getwijfeld over een overstap naar de Formule 1. Aan het einde van het afgelopen seizoen besloot de 27-jarige Italiaan echter zijn tweewieler trouw te blijven. Maar dat wil niet zeggen dat hij niet af en toe met snelle vierwielers flirt. Gisteren begon hij in het Spaanse Cheste aan een drie daagse trainingssessie bij de Ferrari, samen met onder meer Michael Schumacher. foto Heino Kalis/RTR DOHA - Tom Boonen heeft gisteren de tweede etappe in de Ronde van Qatar gewonnen, een rit over 138 kilometer. De Belg boekte al zijn derde zege van het seizoen. Vrijdag won hij de GP Doha, maandag de eerste etappe van de Ron de van Qatar. De tweede plaats was voor de Italiaan Paride Grillo, de inmiddels 35-jarige Duitser Erik Zabel werd derde. Beste Neder lander was Kenny van Hummel. De renner van de Skil-Shima- no-ploeg werd achtste. In het algemeen klassement leidt Boonen voor Zabel. Steven de Jongh is daarin (vijfde) de eerste Nederlan der. foto Jacky Naegelen/RTR van onze sportredactie SYDNEY - De Australische cricketbond wil een levenslange verbanning uit de stadions van supporters die zich schuldig maken aan racistische uitingen. Zelfs de sport die ge zien wordt als het toppunt van 'britishness' en beschaving krijgt steeds vaker te maken met uitwassen, vooral in de richting van donkere spelers. De Internationale Cricketbond (ICC) heeft een Indiase advocaat gevraagd om een on derzoek te starten naar met name Australi sche supporters. Die zouden tijdens de afge lopen testinterlands in Perth beledigende taal hebben geuit in de richting van de Zuid-Afrikaanse spelers Mathaya Ntini, Garnett Kruger, Herschelle Gibbs en As- well Prince. Gerald Majola van de Zuid-Afrikaanse cricketbond wil Australië boycotten, als de beledigingen blijven. „Voor racisme is geen plek in het cricket. Noch op, noch rond het veld." De Australische bondsvoorzitter, James Sutherland, pleit voor levenslange stadion verboden en forse boetes. Maar hij houdt staande dat het om een kleine minderheid gaat, terwijl volgens hem ruim een miljoen cricketliefhebbers in zijn land de internatio nals uit andere landen juist een warm wel kom hebben bereid. De internationale cricketbond wacht de be vindingen van de Indiase onderzoeker Goolam Vahanvati af. In juni wil men met een passend antwooixl op het racisme ko men. GPD ostl dve DEN HAAG - Quincy Owusu-Abeyie verruilt Arsenal pe" direct voor Spartak Moskou. Dat heeft de Engelse clu'vO gisteren gemeld. Daarmee wordt de aanvaller de eerslt Nederlandse voetballer in de Russische competitie. De negentienjarige jeugdinternational, die vorige zomJ met Oranje onder 20 jaar het WK in eigen land speeldl was sinds september 2002 actief in Londen. Hij kwam to 23 optredens in het eerste team. GPD ciuvo •meRvi »ldg ROTTERDAM - Hossam Ghaly verruilt Feyenoord per dijEI reet voor Tottenham Hotspur. De middenvelder uit Egyp.jer] te tekent een contract voor vierenhalf seizoen bij de cluioei van trainer Martin Jol en middenvelder Edgar Davids, .oil Ghaly speelde sinds september 2003 bijna zestig wedstrij[0 den voor Feyenoord. De middenvelder was vanaf zijn eer;0v< ste optreden omstreden bij de Rotterdamse club. H,la; bleek zeer getalenteerd maar weinig gedisciplineerd. Ghaje ly botste de laatste seizoenen dan ook regelmatig met trai ner Erwin Koeman en diens voorganger Ruud Gullit. Karim Saidi maakt het seizoen op uitleenbasis af bij Lee. a ce, een club uit de Italiaanse Serie A. De 22-jarige Tune^ siër kreeg dit seizoen bij Feyenoord pas één keer een basis' plaats.Hij was vorig seizoen een basisspeler. Saidi's con'W tract bij Feyenoord loopt tot de zomer van 2009. ANP DEN HAAG - ADO Den Haag heeft zich met onmiddellijke ke ingang versterkt met de verdedigers Cory Gibbs en An gelo Martha. De eerstgenoemde Amerikaan is voor de resjJLl van het seizoen gehuurd van Feyenoord. Martha kom>pe over van MW en is een contract voor tweeënhalf seizoeAdl overeengekomen. ANP ;n 51u HEERENVEEN - Mare de Vries speelt de rest van het seiAdi zoen op huurbasis voor Heerenveen. De dertigjarige Neora derlandse spits staat sinds een jaar onder contract bij hefcrv Engelse Leicester City. Daarvoor was hij succesvol voostil het Schotse Hearts. De aanvaller begon zijn profloopbaaiyar bij Volendam en vertrok later naar Dordrecht. .an De clubleiding van Heerenveen beslist aan het einde vaons het seizoen of het De Vries definitief van Leicester over-iai neemt. De aanvaller staat nog tot 2008 bij de Engelse clulHe onder contract. ine Heerenveen was dringend op zoek naar een aanvallerria Huntelaar en Samaras verkasten onlangs voor 16,5 miftör joen euro naar respectievelijk Ajax en Manchester Cityjec Met de komst van De Vries denkt Heerenveen de selectisee voor cle rest van het seizoen op orde te hebben. ANP ie 3tO Bo gel TEHERAN - Arie Haan is de nieuwe coach van de Iraansda; voetbalclub Persepolis FC. De 57-jarige coach zette gisteprc ren in Teheran zijn handtekening onder een contract daiDc hem tot 1 augustus 2007 aan de club verbindt. Theo diwc Jong wordt cle assistent van Haan. Eu Haan gaat op 20 februari bij Persepolis in Teheran aan dstc slag. Persepolis FC, dat ook Matthaus polste, komt uit iraf de hoogste divisie en is nu een middenmoter. ANP Tn Ké door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - De transfer van Jaap Stam naar Ajax is in Eind hoven niet goed gevallen. Zowel trainer Guus Hiddink als aan voerder Phillip Cocu betreurt de keuze die Stam maakte. PSV was zeer nadrukkelijk ook in de race om de verdediger van AC Milan komend seizoen vast leggen. „Ik had hem er bijzon der graag bij gehad", bevestigde Hiddink gisteren. „Het is jam mer dat hij voor Ajax heeft geko zen en niet voor ons", zei Cocu. „Ik weet niet wat de beweegre denen voor Jaap waren", aldus de aanvoerder, „maar zo'n spe ler is een versterking voor elke Nederlandse club." Hiddink bevestigde gisteren dat er wel contact is geweest met Stam. „Zijn manager Henk van Ginkel heeft met onze mensen gesproken en ik heb zelf ook con tact gehad met manager BraidsHl van Milan, maar uiteindelijkka was het financiële plaatje nieija; haalbaar voor ons." 48 Met de overgang naar Ajax zouon een bedrag van zes miljoen euro zijn gemoeid: drie miljoen voorD< het afkopen van zijn verbintenism met Milan (tot 2007) en drie mil-hs joen voor de twee contractjaren, va Daarbij nam Stam de clausuleja op dat hij na één jaar alweeige kan vertrekken. Die eisen waren vs PSV te gortig. Gezien de finan-m ciële situatie wil de club nietdi weer met zware afschrijvingen g"€ op spelers opgezadeld worden, w Volgens Hiddink had de oud-in- va ternational een grote aantrek-ui kingskracht op andere spelers gc kunnen hebben. „Het zou meer- w dere jongens aan PSV kunnen w binden", zei hij. Met name deb: keuze van Cocu - zet hij zijnw loopbaan voort bij PSV of stopt d; hij? - had positief beïnvloed kun- H nen worden. GPD jöi ki door René Zwaap PORTO - 'Triest en onverdiend', zo noemt Chelsea-coach José Mourinho de aanval van afgelo pen zondagnacht op Porto-trai ner Co Adriaanse. Mourinho, voorheen trainer van FC Porto, is de enige Portugese trainer die in de bres springt voor Adriaan se. De Portugese Bond van Voet baltrainers zweeg tot op heden in alle talen over het incident. Inmiddels staat vast dat de re gen van stenen en vuurpijlen op de auto van de Nederlandse coach een initiatief was van de Super Dragöes (Super Draken), cle fanatieke aanhang van de Porto-fans. Mourinho kreeg maandag in Londen een hoge Portugese on derscheiding uitgereikt en nam de gelegenheid te baat om zijn verdrukte Nederlandse collega te hulp te schieten. Mourinho noemde Adi-iaanse 'een groot trainer' en stelde dat hij 'stom verbaasd' is over de vele vijandi ge commentaren die aan de Ne derlander zijn gewijd in de Por tugese pers. „Mijn mond valt open van verba zing als ik de reacties en de com mentaren lees", aldus de man die onlangs voor cle tweede keer in successie tot beste trainer van de wereld werd gekozen. „Ik ken Adriaanse niet en ik ben niet met hem bevriend, maar als ik zijn nummer zou hebben zou ik hem bellen." Mourinho volgde de gewraakte wedstrijd Ro Ave-Porto van af-, gelopen zondag op televisie en zag daarin geen enkele aanlei ding om de trainer te veroorde len. „Adriaanse hanteert een ui terst gecompliceerde tactiek", oordeelt Mourinho. „Je moet een hele grote trainer zijn om je ploeg zo te laten spelen. Er. wa ren diverse spelers van Porto die het niet goed deden. Waar om dan de schuld geven aan de trainer en het hem zo moeilijk maken?" De uitspraken van Mourinho -. twee jaar geleden nog Europees kampioen met FC Porto - staan is schril contrast met het stil zwijgen van de Associacao Na- cional de Treiadores de Futebol (ANTF), de Portugese Bond van Voetbaltrainers. Geen enkele van cle bestuursleden zag zich geroepen een woord van afkeu ring te spreken over de gebeurte nissen van zondagnacht. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38