Van der Maas schrijft historie Loopgolf alleen in Midden-Zeeland Gérard de Nooijer vecht afwijzing van overschrijving aan til Trainer uit Ouwerkerk promoveert met badmintonteam TFS'57 naar eerste divisie Bijltjesdag in schaakcompetitie De Meza schiet Sranang langs BE'79: 5-4 Zeeuwen rijden Elfstedentocht Geheim van Raleigh beste boek Nipte nederlaag The Roadhoase Simon Kuipers wil startbewijs voor 500 meter Oostkapelle wint van Goes in kort oefenduel uitslagen msmsmaammmom agenda woensdag 1 februari 2006 s 17 )eidi door Roeland van Vliet mg, GOES - William van der Maas is een trots en gelukkig man. „Ik denk dat ik mag zeggen dat ik geschiedenis heb geschreven", zegt de badmintontrainer uit Ou werkerk. Zondag werd hij met zijn club, The Flying Shuttle'57 uit Bergen op Zoom, kampioen van de tweede divisie. „En nu gaan we dus naar de eerste divi sie. Op dat niveau heeft de club, die dit jaar precies vijftig jaar bestaat, nog nooit gespeeld." GOES - Gelukkig voor FM Sra nang maakte een speler van BE'79 in de slotseconden een overtreding op Gaffin de Meza. De Goese balkunstenaar maak te zich er kwaad over, stormde na de spelhervatting in een keer langs alle tegenspelers en schoot, zij het met wat geluk, de hoofdklasser naar een 5-4-over- winning. De winst was verdiend, maar Sranang had zich al eerder ze ker kunnen spelen. De Goesena- ren konden twee keer niet profi teren van een man-meersituatie in de tweede helft. Even leek het er zelfs nog op dat de nummer zes uit Berkel-En- schot met drie punten naar huis zou gaan. Vijf minuten voor tijd profiteerden de Brabanders wel van een man-meer-situatie en kwamen op een 4-3-voorsprong. Gaffin de Meza maakte echter nog in dezelfde minuut gelijk en schoot de Goesenaren iets later langs BE'79. Gaffin de Meza was ook verant woordelijk voor de derde Goese goal (3-1), vlak na rust. In de eer ste helft kwam Sranang 1-0 ach ter, maar na goals van Stefan Scholten en Jasper Huijsman ging de thuisploeg met een 2-1-voorsprong de rust in. Na de zege staat Sranang op de elf de plek in de hoofdklasse. TFS'57 werd zondag kampioen in de thuiswedstrijd tegen Geldrop. Het Brabantse team, dat in de eerste twaalf speelron den van de competitie niet ver loor, had het al een week eerder af kunnen maken tegen Amers foort 3. Maar uitgerekend toen werd er voor het eerst verloren. Van der Maas: „Amersfoort stel de ineens heel sterke spelers op. Ik had toen nog wel op een ge lijkspel gehoopt, maar we verlo ren nipt met 5-3. Achteraf ge zien was dat niet zo erg. Nu kon den we thuis tegen een degrada tiekandidaat de titel pakken." Hoewel het 8-0 werd, ging het zondag nog wel moeizaam tegen Gel drop. „We hadden moeite om de enkelspelen te winnen", bekent Van der Maas, die meent dat zijn badmintonners last had den van zenuwen. Ook hij was die ochtend met kriebels in zijn maag van Ouwerkerk naar Ber gen op Zoom gereden. „Maar toen we de eerste punten een maal binnen hadden, viel de druk weg en wonnen we de dub bels vrij eenvoudig." Van der Maas' rol in het geheel is duidelijk. Hij selecteert goed en coacht gericht. „De samen stelling van een team is heel be langrijk", doceert hij. „Met alleen goede enkelspelers of dubbelspelers red je het niet in zo'n sterke competitie. Je hebt een goede mix nodig. En daar heb ik, denk ik, voor ge zorgd." „Bovendien ben ik heel fanatiek aanwezig tijdens trainingen en wedstrijden. Tussen de games door coach ik op details, waar door mijn spelers daarna een voudig wat aanpassingen kun nen doen in hun spel." De trainer uit Ouwerkerk, die in Bergen op Zoom aan zijn vijfde jaar bezig is, verwacht altijd veel van zijn spelers, maar steekt ook veel tijd in zijn eigen vooruitgang. „Ik moet mijn spe lers natuurlijk wel iets te mel den hebben. Ze moeten het ver trouwen kunnen hebben dat ik hen verder kan helpen. Daarom probeer ik zo goed mogelijk bij te blijven. Nu we op een hoger niveau gaan spelen, zal ik ook in William van der Maas: „Met alleen goede enkelspelers of dubbelspelers red je het niet in een sterke competitie. Je hebt een goede mix nodig. En daar heb ik, denk ik, voor gezorgd." foto Dirk-Jan Gjeltema de leer gaan bij trainers die al in de eerste divisie aan het werk zijn. Ik zal meerdere malen in andermans keuken kijken." Of het eerste team van TFS'57, waar geen Zeeuwen meer in zit ten, het vanaf oktober op het eennahoogste niveau van Neder land ook gaat bolwerken, betwij felt Van der Maas. „Als we in een goede poule komen met nog wat gepromoveerde ploegen, redden we het misschien. An ders is het een goed, zwaar leer jaar. We worden de hoogst spe lende ploeg van Noord-Brabant, dat alleen is al mooi." Hoger plan Naast trainer van TFS'57 is Van der Maas ook oefenmeester bij de Regionale Trainings Combi natie (RTC) in Kruiningen. Daar geeft hij elke vrijdag les aan jon ge, talentvolle Zeeuwse badmin tonners. En verder is hij bezig het Zeeuwse badminton naar een hoger plan te tillen. Van der Maas: „Ik heb een tech nisch beleid uitgestippeld voor de dertien Zeeuwse verenigin gen. Ik ga ze allemaal bezoeken - ik heb er al drie gehad - en geef aan waar het in de trainin gen beter kan. Normaal staan clubs niet op iemand te wachten die het allemaal beter weet, maar het wordt allemaal goed ontvangen." In het verleden vertrokken veel badmintonners die bij de RTC hadden getraind naar Bergen op Zoom. Van der Maas hoopt dat ze eerdaags bij de Zeeuwse clubs terechtkunnen. „Dat zou namelijk betekenen dat we dan in Zeeland al een grote stap vooruit hebben gemaakt." ZIERIKZEE - Het was bijltjesdag in de zeventiende ron de van de individuele competitie van schaakclub Zierik- zee. Koploper Hans Aangeenbrug speelde remise tegen Adrie de Jonge en eerste achtervolger Bas van der Graaf verloor van Herman Jukkenekke. Sjaak Spiegels kwam dankzij een zege op Peter de Vrieze wat dichterbij. Chris van Eldik, beroemd en berucht vanwege zijn origi nele schaakstijl, deed weer van zich spreken. Hij verover de alle stukken van Mar jon de Man en overzag daarna pat, met remise als resultaat. Pat is, als de vijandelijke partij geen zet meer kan doen, zonder zichzelf schaak te zetten. Jeugdspeler Erik Nieuwlands boekte zijn eerste ze ge. Na een messcherpe aanval van tegenstander René van Rikxoort, zette hij een beslissende tegenaanval op. GOES - Tal van Zeeuwen hebben gisteren op de Weissen- see in Oostenrijk de Alternatieve Elfstedentocht vol bracht. Snelste van hen was Remmelt Veenstra uit Oost-Souburg, die voor de 200 kilometer 6 uur, 47 minu ten en 23 seconden nodig had. Hij werd gevolgd door vete- x-aan Plans Bostelaar uit Middelbui-g, die 6.50.50 noteer de. Daarna volgden Johan Haak uit Axel (7.28.21), Johan Gijzel uit Yerseke (7.28.26), Joerec Cysouw uit Oostbui'g (7.34.50), René van den Berge uit Krabbendijke (8.40.14), Gerard van de Weyden uit 's Heer-Hendrikskinderen (8.48.39), Simon Wijnstra uit Heinkenszand (8.54.39), André van den Ende uit Nisse (9.11.12), Piet van Hemei't uit Scherpenisse (9.32.43), Dick van Plouwqelingen uit Zoutelande (9.46.14), Cor Schipper uit Middelbui-g (9.48.19), Marco van de Voorde uit Middelburg (9.56.57), Harry Gubbels uit Goes (10.00.36), Piet Pijpelink uit Zuid- doi-pe (10.01.16), Johnny de Witte uit Terneuzen (10.01.17) en Pim Lexmond uit Terneuzen (10.01.23). Jan Joosse uit Kapelle reed de honderd kilometer in 3.58.56. AMSTERDAM - Joop Holthausen heeft het beste sport boek van 2005 geschreven: Het geheim van Raleigh. De oud-journalist van Het Parool werkte een jaar aan de bio grafie van de succesvolle wielerploeg onder leiding van Peter Post in de jaren zeventig en tachtig. Het boek is uitgegeven door uitgeverij De Buitenspelers van voormalig Trouw- journalist Matty Verkamman. Hij woont in Kats. ANP ROTTERDAM - Het snookerteam van The Roadhouse uit Middelburg liep in Rotterdam tegen een minimale 5-4-ne- derlaag aan bij het ijzersterke Blaak Dynamite. De Mid delburgers verspeelden daarmee vrijwel zeker de gedeel de koppositie met Dijkje Duinzigt. De Hagenaars moeten om alleen aan de leiding te komen wel betere cijfers over leggen dan de Zeeuwse formatie. Marcel Mouwen verwoordde de sterkte van de thuisploeg kort maar krachtig. „De Rotterdammers deden hun naam eer aan. Er zat veel dynamiet in de ploeg. Mijn tegenstan der bijvoorbeeld leverde een pak niet al te gx-ote maar wel zeer effectieve breaks af. Het had wel iets van salvo's uit een machinegeweer." Zowel Mouwen als Remco Appel won een van de drie par- tijen. Mark Appel won twee keer. SPAARNDAM - Schaatser Si mon Kuipers verwacht dat hij op de Olympische Winterspelen in Turijn naast de 1500 ook de 500 meter zal rijden. Het vierde Nederlandse startbe wijs op de sprint is vacant, om dat Jacques de Koning afge lopen weekeinde in het Ita liaanse Collalbo geen vormbe houd toonde en dus zijn plaats in de Nederlandse ploeg ver speelde. Kuipers en Stefan Groothuis zijn de enige gegadigden om het laatste plekje op het olympische sprintfestijn in te vullen. For meel zal chef de mission Eddy Verheijen in Turijn beslissen wie op 13 februari naast Jan Bos, Erben Wennemars en Be- orn Nijenhuis als vierde Neder lander op de 500 meter mag star ten, zo kreeg Kuipers te horen. „Mijn prestaties op de 500 zijn dit seizoen beduidend beter dan die van Stefan. In alle onderling races dit jaar was ik de snelste. Bovendien heb ik tijdens de World Cup van Calgary laten zien in de top-acht van de wereld te kunnen rijden. Dat is een belangrijke eis van NOCNSF." Simon Kuipers zegt nog een ge wichtig argument voor zijn uitverkiezing te hebben. „Ik won tijdens het Olympisch Kwa lificatie Toernooi, dus voordat ik mijn liesblessure opliep, de eerste 500 meter. Het moet wel heel raar lopen wil niet ik, maar Stefan worden aangewezen." GPD GOES - De oefenwedstrijd tus sen Goes en Oostkapelle heeft gisteravond het einde niet ge haald. Na een uur voetballen viel het licht uit. Oostkapelle leidde toen met 2-3. Op de doordeweekse oefenwed strijden van Goes op het kunst grasveld rust geen zegen. Keer op keer valt rond de klok van ne gen uur het licht uit. Zo ook gis teravond. Oostkapelle leidde bij rust met 1-3 dankzij doelpunten van Jan Baaijens, Jaap Esser en Maar ten van Maldegem. Rick de Pun- der scoorde beide treffers van Goes. Trimmers kiezen massaal voor rennen door de natuur door Koen de Vries GOES - Fred Rabout heeft een probleem. Tot voor kort kende de speaker het gros van de atle ten dat de start- en finishlijn voorbij kwam. De laatste tijd heeft hij echter grote moeite de toeschouwers van de juiste infor matie te voorzien. Het is niet zo dat het geheugen Rabout in de steek laat. Dat is nog even scherp als altijd. Het verschil zit hem in het aantal deelnemers dat heden ten dage aan de start van hardloopwed strijden verschijnt. Dat neemt in hoog tempo toe, voornamelijk op Walcheren en Zuid-Beve land. Steeds vaker moet de speaker-met-pet uit Oostburg de startlij sten raadplegen om te kijken wie hij nu weer voorbij ziet komen. Het lijkt er sterk op dat Zeeuw se wedstrijden meedrijven op de zogenaamde tweede loopgolf. In de jaren tachtig schaften plotse ling grote groepen Nederlanders loopschoenen aan. In Oost- Zeeuws-Vlaanderen trok de SV Aloy vele honderden liefhebbers voor de vele, vele trimlopen. Or ganisator Remy Mangnus had de ambitie ooit duizend man op de been te brengen, maar dat lukte hem net niet. De trimafde- ling van SV Aloy stierf daarna een snelle dood. Nu is er sprake van een nieuwe hausse. Net als toen is de nieu we loper in zijn algemeenheid goed opgeleid, verdient hij goed en wil hij er een gezondere le vensstijl op nahouden. Verre weg de meeste mensen be drijven hun nieuwe sport onge organiseerd, of treden hoog stens tot een loopgroepje toe. Wat ze wel doen, is deelnemen aan allerlei trimlopen. Op de agenda van de Nederlandse atle- tiekbond (Knau) staan voor dit jaar liefst 1500 trimlopen. Stormachtig Vandaar dat de Knau lang niet zo stormachtig groeit. Deson danks nam het aantal leden het afgelopen jaar met ongeveer 6 procent toe, van 103.000 naar 109.000. Dat is mooi meegeno men in een tijd waar de meeste sportbonden achteruit boeren. Als de getallen kloppen, dan trekt de Knau slechts 4 procent van het aantal lopers in Neder land. Dat bedraagt namelijk 3,9 miljoen. Daarbij wordt dan bij De Aagtekerke Run die eind vorig jaar werd gehouden kende een enorme toename aan deelnemers. voorbeeld ook het hype-achtige groei doormakende nordicwal- king geteld.Zeeland loopt zoals wel vaker een beetje achter op de trend. Volgens bijzonder hoogleraar sportontwikkeling op de universiteit van Utrecht Maarten van Bottenberg verdub belde de afgelopen tien jaar het aantal deelnemers aan trimlo pen. Die groei kennen we hier niet, maar misschien is er mede daardoor het laatste halfjaar sprake van een inhaalrace. De toeloop is plotseling enorm. Opmerkelijk is wel dat die bijna alleen op Walcheren en Zuid-Be veland plaatsvindt. De Pekelin- geloop in en om Aagtekerke en de Grote en Kleine Zakloop bij Nisse mochten zich eind 2005 verheugen in veel meer deelne mers dan het jaar ervoor. De start van de Kerstloop bij Vlis- singen moest uitgesteld worden omdat de organisatie de mensen massa niet bijtijds kon inschrij ven. Het aantal deelnemers be droeg 340, zeventig meer dan het jaar ervoor. Ook de Tankloop (van 170 naar 260 deelnemers) en de Westhove- loop (van 190 naar 253) kenden veel meer deelnemers dan het jaar ervoor, waarbij vooral op vallend was dat het aantal vrou welijke deelnemers met honder den procenten tegelijk steeg, of tewel van minder dan tien naar enkele tientallen. De groei bij de Zeeuwse atletiek- clubs is net als bij het landelijke beeld geringer. Op 1 januari 2005 hadden de zes Zeeuwse clubs 1840 leden, een jaar later waren dat er 1948. De snelste groeier was, bijna vanzelfspre kend, het Walcherse Dynamica, dat kortgeleden zijn vijfhon derdste lid mocht inschrijven. De groei bedroeg in één jaar meer dan vijftien procent Volgens Vlissinger Anton Vael, voorzitter van de overkoepelen de organisatie Zeeland Atletiek, zit de groei vooral bij de trim mers ouder dan dertig jaar. Ook het aantal jeugdleden stijgt, maar aanmerkelijk minder snel. Vael constateert dat de voor keur van de deelnemers uitgaat naar lopen in de natuur. Dat kan inderdaad kloppen. De Sal- vatorhoeveloop op Schouwen- Duiveland bijvoorbeeld kende dit jaar 'slechts' negentig deelne mers. Het parkoers loopt in te genstelling tot de Tankloop, de Grote en Kleine Zakloop, de Kerstloop en de Westhoveloop door een kaal gebied. Crosscompetitie Ook het lopen van rondjes valt niet. in de smaak. Wellicht zijn de wedstrijden om de Zeeuwse crosscompetitie daarom minder goed bezet. Alleen de Deltacross door de prachtige Kop van Schouwen was goed bezet. Niels Koole lijkt met deze gege vens zijn gelijk te halen in een soms wat verhitte discussie die op de website van Zeeland Atle tiek (www.zeelandatletiek.nl) wordt gevoerd. De inwoner van Zoutelande die op Zeeuwse bo dem vele wedstrijden wint, pleit al langer voor wedstrijden op aantrekkelijker parkoersen. Lucky Day 3923, d.d. 31-01-2006: 1-18-19-22-24-26-31 -38-41 -42-49-50-56- 67-68-70-71-72-75-80. Delray Beach. Mannen. Eerste ron de: Agassi (VSt/1) - Mello (Bra) 6-4 6-4, Widom (VSt) - Moodie (ZAf/5) 3-6 6-4 6-4, Mayer (Dui/6) - Berrer (Dui) 4-6 6-0 6-3, Greul (Dui) - Fish (VSt) 6-3 6-3, Gi- melstob (VSt) - Udomchoke (Tha) 6-4 6-4, Garcia-Lopez (Spa) - Phau (Dui) 6-1 6-4. Tokio. Vrouwen. Eerste ronde: Han- tuchova (Slw/6) - Jankovic (SMo) 2-6 6-4 6-4, Vaidisova (Tsj/5) - Fujiwara (Jap) 6-3 6-1, Ivanovic (SMo/8) - Sugiya- ma (Jap) 6-3 6-0, Bartoli (Fra) - Golovin (Fraj 6-3 6-0, Obata (Jap) - Peschke (Tsj) 6-2 6-1. Africa Cup. Groep D: Nigeria - Sene gal 2-1 Ghana-Zimbabwe 1-2. Eind stand: Nigeria 3-9 (5-1), Senegal 3-3 (3-3) Ghana 3-3 (2-3), Zimbabwe 3-3 (2-5). Nigeria en Senegal naar kwartfina les. Beker. kwartfinales: Helmond Sport - Roda JC 0-2 (0-1). 7. Oper 0-7, 50. Oper 0-2. Scheidsrechter: Blom. Aan tal toeschouwers: 3894. Helmond Sport: Strijbosch; Bochem (59. Braber), Hese, VanGeffelen en De Jong; Yahia, Mark van Dijk, Bridji (71. Razic) en Van der Ven; Calabro en Smeekes (75. Hobbelen). Roda JC: Kujovic; Saeijs, Vicelich, Kah en Lachambre; Cziommer, Gregoor van Dijk, Sergio en Bodor: Oper (81. Cristia- no) en Cissé. AZ - MVV 4-0 (2-0). 19. Landzaat 1-0, 36. Meerdink 2-0, 52. Meerdink 3-070. Koevermans 4-0. Scheidsrechter: Nij- huis. Aantal toeschouwers: 5500. AZ: Timmer; Steinsson, Mathijsen, Op dam en De Cler; Landzaat (55. De Zeeuw), Perez (63. Van Galen) en Mol hoek; Meerdink, Arvaladze (46. Koever mans) en Huysegems. MVV: Van den Ban; Bryssinck, Kienie, Luijpers en Winkens; Siahaija, Mans, Br- ncic (73. Castelana) en Miceli; Gom- mans (86. Aelbrecht) en Caracciolo (82, Supusepa). Al Khor. Ronde van Qatar. Tweede etappe, Camel Race Track - Al Khor: 1. Boonen (Bel) 138 km in 3.31.06, 2. Grillo (Ita), 3. Zabel (Dui), 4. O'Grady (Aus), 5. Sieberg (Dui), 6. Ha- selbacher (Oos), 8. Van Hummel, 24. Reinerink, 25. De Jongh, 28. Vierhou ten, 29. Van Bon, 34. Tjallingii, 39. Löwik. Opgave: o.a. Elijzen. Algemeen klassement: 1. Boonen 6.27.20, 2. Za bel 0.10, 3. Clerc (Zwi) 0,11, 4. Hunter (ZAf) 0.16, 5. De Jongh 0.17, 6. Jalabert (Fra) 0.19, 8. Vierhouten 0.20, 12. Van Hummel 0.22,14. Tjallingii 0.26,18. Kna- ven 0.56,21Van Bon 1.53, 23. Erik Dek ker 2.03, 37. Cohnen 11.23, 48. Reine rink 12.43. Le Tholonet. GP La Marseillaise. 1. Cooke (Aus) 136 km in 3.17.55, 2. Gil bert (Bel), 3. Geslin (Fra), 4. Coyot (Fra), 5. Leukemans (Bel), 6. D'Aniello (Ita), 13. Kroon, 31. Giling 0.05, 40. Pronk, 52. Ten Dam, 73. Traksel 7.41. foto Ruben Oreel Maai- de toeloop op de fraaie parkoersen in Midden-Zeeland heeft nog een andere oorzaak, denkt speaker Fred Rabout. „Ik denk dat het te maken heeft met de Zeeuwse Kustmarathon. Die heeft daar enorm veel teweeg ge bracht. Mensen merken dat ze iets kunnen en gaan massaal hardlopen. De een maakt de an der enthousiast." In Zeeuws-Vlaanderen ziet hij niet meer dan een stabilisering. De Eugène Vink Memorial haal de laatst 180 deelnemers. Voor Zeeuws-Vlaamse begrippen was dat veel. Daarbij plaatst Rabout nog een kanttekening: „Zeven tig tot tachtig procent van de deelnemers komt uit België." Voor de Zeeuwse regio's die niet in de lift zitten, is er nog hoop. Uit een enquete die kortgeleden gehouden werd, bleek dat nog vier miljoen mensen plannen hebben om binnen niet al te lan ge tijd te gaan trimmen. Als dat bewaarheid wordt, is er geen sprake van een loopgolf, maar van een looptsunami. door Jan Dagevos OOST-SOUBURG - De KNVB verleent Gérard de Nooijer geen overschrijving van FC Dord recht naar RCS. De voetbalbond heeft het verzoek afgewezen, om dat de Souburger niet voldoet aan de criteria. De Nooijer heeft inmiddels bezwaar aangete kend. Een voetballer kan tijdens het seizoen in sommige gevallen van club wisselen. Bij verhuizing of veranderde werkomstandighe den verleent de voetbalbond meestal dispensatie. In het geval van De Nooijer, wiens contract bij FC Dordrecht onlangs werd ontbonden, wilde de KNVB op grond van die reglementen geen toestemming verlenen voor een overgang naar zondag-tweede klasser RCS. De Nooijer, die gisteren per brief op de hoogte werd gesteld van het besluit, bestrijdt de zienswijze. „Er is in mijn geval wel sprake van veranderde wer komstandigheden", stelt hij. „Ik speelde bij FC Dordrecht op amateurbasis en was daarnaast bij de club voor 20 uur als pr-manager in dienst. Sinds mijn contract is ontbonden, ben ik werkloos en is er dus wel de gelijk iets gewijzigd in mijn si tuatie." De Nooijer wees de voetbalbond daar gistex-en op. Vandaag zal hij zijn argumenten op papier zetten en naar het districtskan toor van de KNVB in Breda faxen. „Dordrecht heeft inmid dels de werkgeversverklaring opgestuurd en biedt me alle mo gelijke hulp. De KNVB heeft me beloofd er nog eens naar te kij ken. Ik hoop uiteindelijk zondag toch te kunnen voetballen voor RCS." woensdag Biljarten Pool. Eerste klasse: Dis pas lek- ker-Pooltime Sharks. Locatie: BC De Dis tel, Roosendaal. Aanvang: 20.00 uur. Biljarttoernooi om Grote Prijs Spuit- pleisterspecialist J. Mathia. Derde ronde. Groep B. Locatie: HCR De Kroon, Wissenkerke. Aanvang: 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37