Natuur moet snelheid remmen PZC LEKKER WONEN, LEUKE PRIJZEN Maaltijdenproducenl j Struik zet veertien Zeeuwen op straat Thoolse ouderen proberen stemcomputers uit Mosselsector helpt met gratis opvissen wilde Japanse oesters Koukleumen voor de jarige koningin Waterschap Zeeuwse Eilanden begint proef met nieuwe vorm wegbeheer Tas gestolen Pres. Rooseveltlaan 772 4382 NB Vlissingen tel. 0118-416188 fax. 0118-440043 woensdag 1 februari 2006 sl^J door Frank Balkenende YERSEKE - Veertien van de ze ventien Zeeuwse werknemers van de Belgische vestiging van Struik Foods Europe zijn hun baan kwijt. Struik slankt af en heeft 63 van de 214 arbeidsplaat sen geschrapt, waarbij 22 mede werkers gedwongen zijn ontsla gen. De Zeeuwse werknemers werk ten tot enkele jaren terug alle maal bij vleesconservenfabriek Special Mundi in Yerseke, die al decennia in handen is van Sti'uik Foods Europe, een be drijf in vleesconserven en ge maksmaaltijden. In 2003 wer den ze overgeheveld naar de ves tiging in het Belgische Schoten (vlakbij Antwerpen), die Struik in 2000 had overgenomen van Unilever Belgium. Vorige week kregen ze daar te horen dat ze per direct waren ontslagen. Ze zijn ontdaan, bleek gisteren in Yerseke. Daar werden ze door het management van het bedrijf en L. Zwezerijnen van FNV Bondgenoten voorgelicht over de loopbaanbegeleiding die deel uitmaakt van het sociaal plan waarover Struik met twee Belgische vakbonden een ak koord heeft bereikt. „Het is vooral de manier waar op we zijn ontslagen: van de een op de andere dag. Volgens de Belgische wetgeving is dat ge oorloofd. Drie jaar geleden, toen we naar Schoten werden overge plaatst, zei directeur Johan Struik dat de mensen van Spe cial Mundi een speciaal plekje in zijn hart hebben. Drie jaar la ter staan we op straat en dat komt hard aan", zegt de 38-jari- ge E. Steenhard uit Wemeldin- ge- Hij vermoedt dat het gros van de Zeeuwen er het eerst is uitge vlogen omdat ze duurder zijn dan hun Belgische collega's. „Door fiscale voordelen verdie nen we zo'n 130 procent van het loon van een Belgische collega. Het is alleen jammer dat we niet voor de keus zijn gesteld om te blijven werken voor een lager loon, temeer omdat onze arbeid; d< moraal toch een stuk een hogi ligt dan die van de Belgen. Mas G nee, het was pats, boem, weg." is Het steekt Steenhard dat d d< werknemers die de dans zijn on! g< sprongen, overwegend Belgei zt niet in de bres zijn gespronge w voor de ontslagen collega's, te: zi wijl ze vorig jaar wel (met sue ui ces) actie voerden toen in Scho v; ten goedkope Poolse arbeid* g; krachten werden ingezet. si Steenhard en zijn colleg d: J. Dijkwel uit Yerseke, met wi> b' hij negentien jaar geleden bego; bij Special Mundi, verwachte weinig van de loopbaanbegeleï ding, outplacement in vakter men. „De meesten van ons zij: boven de 35 jaar en je komt, ze k" ker in Zeeland, niet makkelijl J aan een baan." Leeftijd De 48-jarige G. de Tyssonck ui E Kloetinge ziet het dan ook som o ber in. „Ik werkte op de inpakal E deling. Op mijn leeftijd krijg ji t< zo'n baan niet meer." n Hoewel de ontslagen werkne li mers een ontslagvergoeding mee s krijgen, gaan ze er financiee h fors op achteruit. Bij Struik ver v dienden ze buitengewoon goec (een operator rond de 2000 euri I schoon per maand). Dijkwel: „Als ik straks een baai V krijg aangeboden waarbij ik dur r zend euro verdien, kan ik bete t anderhalf jaar in de WW blij i ven. Dan beur ik tenminste no{ I 1500 euro. Ik heb een huis ei c een gezin, daar moet ik ook aai s denken." z Plantmanager A. van Rooijei p van de Belgische vestiging be- grijpt de emoties. Een reorgani- 1 satie was echter nodig om de fa- briek in Schoten weer financiee! gezond te maken, zegt hij. „Dt s afzet is gedaald en dus moeter 1 we een aantal producten afsto- ten. Helaas moeten we daarvooi 63 arbeidsplaatsen schrappen waarbij het ons wel is gelukt he: merendeel met vervroegd pen- 1 sioen te sturen." Van Rooijeii wil er voor zorgdragen dat de na- j zorg, de loopbaanbegeleiding, goed verloopt. door Maurits Sep MIDDELBURG - Geen drem pels en borden meer, maar de weg inpakken in een robuust landschap om sluipverkeer te ontmoedigen en de snelheid te drukken. Deze nieuwe methode van wegbeheer gaat Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) de ko mende vier jaar uitproberen op kleine plattelandswegen op Wal cheren en in de Zak van Zuid-Beveland. Het waterschap gaat op zoek naar alternatieven voor de tradi tionele maatregelen om de veilig heid te verbeteren. In plaats van kunstmatige ingrepen zoals snel heidsremmers, moeten de inrich ting van de weg, het wegdek en het landschap langs de weg zor gen voor veilig rijgedrag. De vele smalle plattelandswe gen zijn niet geschikt voor door gaand verkeer, stelt Waterschap Zeeuwse Eilanden, dat 1800 ki lometer plattelandswegen be heert. 'Door deze wegen door het landschap in te laten pak ken kan op een geleidelijke wij ze de oorspronkelijke functie van bestemmingsverkeer wor den hersteld', voorspelt het schap. Met inpakken door het land schap wordt bedoeld dat de na tuur langs de wegen meer ruim te krijgt. Dat kan door minder vaak te snoeien. Als begroeiing dichter langs de weg komt, wordt de ruimte voor het ver keer kleiner. Dat zorgt ervoor dat mensen minder hard rijden, of dat ze een andere, bredere weg kiezen, waardoor ook sluip verkeer wordt verdrongen naar doorgaande wegen. De doelstellingen zijn minder verkeer, minder slachtoffers, VLISSINGEN - In een winkel aan de Walstraat is gistermid dag de handtas van een 21-jari- ge Vlissingse gestolen. De tas met daarin enkele euro's en per soonlijke papieren, lag in een wandelwagentje. minder klachten over gevaarlijk rijgedrag en minder snelheids overtredingen. Bijkomende voor delen voor het waterschap zijn lagere kosten, aanvankelijk om dat er minder onderhoud aan de wegberm en het wegdek nodig is. Want ook het comfort van de weg gaat een rol spelen in het nieuwe wegbeheer. De proef, die vier jaar duurt, moet dit jaar nog beginnen, mits de algemene vergadering van WZE daarmee instemt. Het wa terschap heeft twee proefgebie den uitgezocht: tussen Middel burg, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwenpolder en Veere op Wal cheren (in totaal 53 kilometer) en tussen Ellewoutsdijk, Driewe gen, Ovezande, Kwadendamme, Baarland en Oudelande in de Zak van Zuid-Beveland (onge veer 35 kilometer). De keuze is op deze gebieden ge vallen, omdat ze tot het Natio naal Landschap behoren. Met de nieuwe vorm van wegbeheer kan het karakteristieke land schap van beide gebieden wor den versterkt. Dat sluit aan bij de regels voor het Nationaal Landschap. Het waterschap hoopt zo ook subsidie voor de proef binnen te halen. Dagelijks bestuurder B. van de Hoef van het waterschap, ver antwoordelijk voor wegen, pleit te in april vorig jaar al voor de ze nieuwe vorm van wegbeheer. Hij stoorde zich aan de hoeveel heid drempels, plateaus en ver keersborden op plattelandswe gen. Ze moeten de veiligheid ver beteren en zijn ook zeker nuttig op doorgaande wegen, vindt Van de Hoef, maar op achteraf- weggetjes schieten ze hun doel voorbij; ze maken de situatie eer der onoverzichtelijk en irritant voor weggebruikers. De afgelopen maanden zijn be nut voor verder onderzoek naar de haalbaarheid van een proef. De commissie wegen en waterke ringen van het waterschap be spreekt het plan vandaag in haar vergadering op het hoofd kantoor in Middelburg (19.30 uur). De algemene vergadering velt op 15 februari (eveneens om 19.30 uur) een oordeel. Een computer waarvan je het scherm moet aanraken om te stemmen is wel even wat anders dan het rode potlood waar de bewoners van Maartenshof al die jaren gebruik van hebben gemaakt. Het ding trok dus de nodige nieuwsgierige blikken. foto Willem Mieras door Cornelleke Blok SINT-MAARTENSDIJK - Zo n touchscreen is wel even wat anders dan een rood potlood en een stemformulier. Enkele bewoners van woonzorgcomplex Maartenshof in Sint-Maartensdijk oefenden daarom giste ren alvast met de splinternieuwe stemcom puters van de gemeente Tholen. De stemcomputers van verkiezingsdienst NewVote worden dit jaar voor het eerst ge bruikt in de gemeente Tholen. Ze moeten zorgen voor meer gebruiksgemak en een snellere verkiezinguitslag. De oefensessie in Maartenshof heeft alles be halve een soepel begin. Een stroomstoring en wat opstartproblemen van de computer zorgen voor enige vertraging. Na een uur hebben nog ongeveer tien ouderen hun ge duld bewaard voor de oefensessie. Het gebruik van de stemcomputer valt de meeste bewoners alleszins mee. „Voor mij is het geen probleem", concludeert A. den Haan (78), na een paar soepele drukken op het scherm. Zijn vrouw K. den Haan (74) brengt al even behendig haar stem uit: „Het is makkelijk zat". Anderen hebben wat meer moeite en kijken enigszins gedesoriënteerd naar het heen en weer bewegende scherm. J. Koopman (80) is al helemaal niet te spreken over de compu ters. „Als ze geen hokje met een potlood heb ben, ga ik niet stemmen", zegt hij resoluut. J. Deurloo van servicebureau 'Voor elkaar' van de gemeente Tholen legt alles geduldig uit aan de ouderen. „Het is toch iets nieuws, waar de mensen aan moeten wennen. We proberen door de oefensessies wat van die onbekendheid weg te nemen." De stemcomputer biedt volgens Deurloo veel voordelen in het gebruik. „Er staat veel minder informatie op het scherm dan bij de oude stemmachines. Mensen kiezen eerst de partij en daama de kandidaat. Ook kunnen de mensen hun keuze nu zelf herstellen als ze per ongeluk verkeerd hebben gedrukt. Vroeger moest er dan eerst iemand bij ko men." Deurloo gaat deze week in totaal vijf zorg- complexen langs met de stemcomputer. door Harmen van der Werf YERSEKE - De proef in de Oos- terschelde met het opvissen van verwilderde Japanse oesters wordt in maart uitgevoerd. De mosselsector heeft haar dien sten gratis aangeboden waar de provincie dankbaar gebruik van maakt. Twee keer honderd hectare zou eerst worden bevist. De breed sa mengestelde provinciale begelei dingsgroep die bij de opzet van de proef betrokken is, vond dat te veel voor een experiment. Het te bevissen oppervlak is vervol gens teruggebracht tot twee keer vijftig hectare. Vier ver schillende vistechnieken zouden worden toegepast. Met name het onderzoek naar de gevolgen van het wegvissen van de oesters werd echter zo duur (900.000 tot één miljoen euro) dat is besloten de proef te beperken tot twee keer vijfentwintig hectare. Vijf entwintig hectare in twee ondie pe delen van de Oosterschelde en vijfentwintig hectare in twee diepere delen. De ondiepere de len liggen in de Zandkreek en op de Vondelingsplaat, de die pere in de Kom van de Ooster schelde, bij de Oesterdam en in het Windgat. De proef kost ruim twee ton. De proef moet uitwijzen of het technisch, financieel en ecolo gisch mogelijk is op een verant woorde manier het bestand aan verwilderde Japanse oesters uit te dunnen in de Oosterschelde. Volgens een voorzichtige schat ting is momenteel 1600 hectare van de zeearm met verwilderde Japanse oesters bedekt. De Oos terschelde is 35.000 hectare groot. Verwilderde Japanse oesters zijn langzamerhand de overheersende schelpdiersoort in de Oosterschelde geworden, die - naar wordt aangenomen - wat betreft voedselopname flink concurreren met voor watervogels en vissers/kwekers interessantere schelpdieren als kokkels en mosselen. De opge viste verwilderde Japanse oes ters zullen worden gestort op diepe plekken, waar zal worden nagegaan of en hoe snel ze af sterven. Als de proef slaagt, ligt het voor de hand met de bestrij ding van de oesters door te gaan. Verschillende bedrijven hebben interesse getoond voor de verwerking van de oester schelpen. Het experiment in de Ooster schelde is niet alleen van belang voor deze zeearm. Verwilderde Japanse oesters komen in de Westerschelde al voor tot in Ant werpen. Via het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam, waardoor water uit de Oosterschelde in het Veerse Meer wordt ge bracht, rukt ook in het Veerse Meer de oester op. En uit de Waddenzee komen steeds meer signalen dat 'de Japanner' daar oprukt. door Frank Balkenende KAPELLE - De Kapelse jeugd liet zich gisteravond niet af schrikken door de kou. Zo'n 85 kinderen liepen mee in een lam- pionnentocht ter ere van de ver jaardag van koningin Beatrix. In meer plaatsen in Zeeland wa ren er dergelijke verlichte mar sen, maar in Kapelle was er een goed doel aan gekoppeld. Op het parkeerterrein bij het sport park Groene Woud, het eind punt van de toch die begon bij zorgcentrum Cederhof, bemens- den vrijwilligers van de interker kelijke jongerengroep 16+ van 18-hoog een koek- en zopietent. Kinderen konden daar warme chocolademelk kopen, hun ouders glühwein. De opbrengst is bestemd voor het kindertehuis Rodzinka in het Poolse plaatsje Walbrzych. Op 30 april, koninginnedag, ver trekken dertig jongeren naar Po len om daar kleding en schoeisel te kopen voor kinderen in het te huis. „We nemen ze dan mee naar winkels en daar mogen ze zelf spullen uitzoeken. Dat over komt hen nooit, dus dat wordt een hele belevenis", zegt leid ster Ar ja van Harten. De interkerkelijke jongeren groep heeft door eerdere acties, zoals het ophalen van kerstbo men in januari, al 5200 euro in gezameld. Daar komt de kas van de koek- en zopietent nog bovenop. De interkerkelijke jongeren groep en de Kapelse Oranjevere Zo'n 85 kinderen, goed ingepakt tegen de kou, ontstaken in Kapelle een lichtje voor de jarige vorstin. foto Dirk-Jan Gjeltema niging werkten gisteren een drachtig samen. De Oranjevere niging organiseerde de lampion- nenoptocht, inclusief de begelei ding door muziekvereniging Jon ge Kracht en het slotspektakel, een kerstboomverbranding, op het parkeerterrein bij het sport park. De interkerkelijke jongeren groep kon met haar koek- en zo pietent dus instappen in een kant-en-klaar evenement. Als te genprestatie zal de jongeren groep de contributie ophalen voor de Oranjevereniging. Van Harten: „Zo helpen we elkaar een beetje." Uiteraard zongen de aanwezige Kapellenaren, zo'n 250 in to taal, het Wilhelmus (één cou plet) en het Zeeuwse volkslied (twee coupletten). Daarna stak de brandweer de stapel kerstbo men aan, zodat het toch nog een beetje warm werd bij het Groe ne Woud. Onze openingstijden zijn: Maandag, van Dinsdag, van Woensdag, van Donderdag, van Vrijdag, van Zaterdag, van 13:00 tot 18:00 uur. 10:00 tot 18:00 uur. 10:00 tot 18:00 uur. 10:00 tot 18:00 uur. 10:00 tot 21:00 uur. 10:00 tot 17:00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36