Verdonk stelt gemeenten teleur PZC Scheepsbeschuit met poolvos Dioxineaffaire is weer een klap voor veehouderij sector Lang niet iedereen in Noorderpolder is tegen bouwplannen Alert! grieft college met suggestie vuil spel met dorpshuizen 6 Wethouder Van der Wekken: 'Minister gaat niet in op problemen' Rechter beboet dronken schipper PZC GRATIS 2 VERGROTINGEN Moeder en dochter vrijgelaten Actie sluiting Krabbendijke succes Certificaten computercursisten zeeuwse almanak Verschoning edactie: 0113-315649 yww.pzc.nl -mail:redactie@pzc.nl ostbus 31, 4460 AA Goes vdvertentie-exploitatie: loord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ieeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Jationaal; 020-4562500. voensdag 1 februari 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode i 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland joor Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is diep te- eurgesteld over de reactie van minister Verdonk op kritiek van gemeenten op haar asielbeleid. De minister gaat, stelt Schou wen-Duiveland, op geen enkele manier in op de problemen waar de gemeenten zich voor ge plaatst zien. Wethouder G. Houtekamer riep het al eerder en hij blijft het roe pen: het asielbeleid van de mi nister is geen sluitend beleid. In de praktijk, stelt Houtekamer, komen mensen door het asielbe leid van Verdonk op straat te staan en worden gezinnen uit el kaar gerukt. En daar staat de ge- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 52-jarige schipper uit Antwer pen voor het varen onder in vloed van alcohol bestraft met 600 euro boete. De Belg verkeer de 18 juli vorig jaar in beschon ken toestand toen hij met zijn binnenschip door het kanaal van Gent naar Terneuzen voer. Bij de schipper werd een blaas- test afgenomen met als resultaat 780 microgram: meer dan twee keer het alcoholgehalte dat is toegestaan. De politierechter verbaasde zich er wel over dat de alcoholli miet voor scheepvaartverkeer op 350 microgram ligt, terwijl dat voor weggebruikers op 220 microgram is. meente machteloos tegenover. Schouwen-Duiveland is niet de enige gemeente die grote moeite heeft met het beleid van Ver donk. Het Landelijk overleg ge meentebesturen opvangbeleid (Logo) levert in zijn nota De Re- kening forse kritiek op het asiel beleid van de minister. Kritiek die door de gemeenten onder schreven wordt maar die de mi nister, constateert Houtekamer, naast zich neerlegt. „De reactie van de minister beperkt zich voor een groot deel tot het be schrijven van het beleid. Op de praktijk van de uitvoering van het beleid wordt niet ingegaan. De praktijk is echter juist waar De Rekening over gaat en die de gemeenten met negatieve gevol gen opzadelt." Het Logo noch de gemeente Schouwen-Duiveland is van zins genoegen te nemen met de reactie van de minister. Het Lo go spreekt in een uitgebreide reactie op de brief van de minis ter zijn teleurstelling uit over de houding van de minister. Toezeggingen Er zijn, stelt het Logo, door de minister toezeggingen gedaan die niet worden nagekomen. „Wij zouden in dit kader willen benadrukken dat we er graag vanuit zouden willen gaan dat wanneer de overheid een toezeg ging doet of een afspraak maakt, we erop kunnen vertrou wen dat die toezeggingen en af spraken ook worden uitgevoerd, c.q. nagekomen." Dat is ook de vurige wens van wethouder Hou tekamer. „De minister is on langs in Middelburg geweest en heeft toen beloofd dat zij zich nog eens over het asielbeleid zou buigen. Ik constateer dat dit door Ben Jansen AAGTEKERKE - De zoveelste klap voor de varkens- en de pluimveehouderij. A. van Dam uit Aagtekerke en N. Blok- Koets, respectievelijk vertegen woordiger van de varkens- en kippenhouders in het bestuur van de Zuidelijke Land en Tuin bouw Organisatie (ZLTO), wor den er een beetje moedeloos van nu gebleken is dat met dioxine vervuild vet is gebruikt als be standdeel van varkens- en kip penvoer. De varkenshouderij was net aar dig aan het opkrabbelen na de uitbraak van mond- en klauw zeer van 2002. Boeren die met deze veehouderij tak zijn doorge gaan, hebben geïnvesteerd in vernieuwing en de prijzen die ze I de afgelopen jaren voor hun die ren kregen waren redelijk tot goed. De pluimveehouders gaat het minder voor de wind met de dreiging van een vogelgriepuit- braak. Zeven Zeeuwse bedrijven in de- i ze sectoren mogen voorlopig i geen dieren afvoeren omdat ze voer hebben betrokken van de Brabantse veevoederonderne ming die uit België afkomstig met dioxine verontreinigd vet in haar voerproducten heeft ge mengd. Vertrouwensband Blok-Koets en Van Dam onder strepen dat tussen leverancier en afnemer van veevoer een ver trouwensband bestaat. „Je ver andert niet zo maar van leveran cier, want je hebt ervaring met de voecüngswaarde van zijn pro duct", zegt Blok-Koets. Volgens Van Dam speelt ook de adviseur van een veevoederleverancier Advertentie Bezorgklachten en informatie over abo 0800 - 0231 231 (gratis) tot dusverre nog niet is gebeurd. Ik had meer verwacht van de mi nister. Want zoals het er nu voor staat, is in onze visie nog steeds geen sprake van sluitend be leid." Houtekamer heeft zijn hoop ge vestigd op de politiek. De Twee de Kamerfractie van de PvdA heeft de gemeente beloofd dat zij in een komend debat over het asielbeleid de praktijkervarin- een belangrijke rol. „Er zijn vee houders die zo veel vertrouwen hebben in die adviseur dat ze hem volgen wanneer hij voor een andere voederproducent gaat werken." De recente dioxineaffaire is naar de mening van Van Dam een incident waar nauwelijks kruid tegen gewassen is. „liet is triest voor de veehouders die hangende het onderzoek naar geen dieren mogen afvoeren. We hebben te maken met scherpe re gels op het gebied van de voed selveiligheid, maar die sluiten fouten en hardleersheid niet uit." Van Dam heeft begrepen dat het monster waarin dioxine bleek te zitten, al medio december is ge nomen, maar pas eind vorige maand is geanalyseerd. Hij vindt dat de overheid daarmee heeft gefaald. „Als dat monster eerder was onderzocht, was het mogelijk sneller op te treden. Je mag ervan uitgaan dat het voer met het verontreinigde vet in middels al lang is opgegeten." Voorzitter P. de Koeijer van de ZLTO in Zeeland heeft naar ei gen zeggen knarsetandend ken nis genomen van de berichten over vervuild veevoer. „Dit is na tuurlijk weer geen goede recla me voor de sector. We moeten constateren dat de regels en con troles, hoe scherp en nauwgezet ze ook zijn, hebben gefaald. Dat varkens- en pluimveehou- derijbedrijven die mogelijk met dioxine besmet voer aangele verd hebben gekregen, voorlo pig zijn geblokkeerd, is volgens De Koeijer terecht. „Hoe verve lend het voor de bedrijven ook is dat ze buiten hun schuld geen dieren kunnen afleveren. De vei ligheid van het voedsel gaat bo ven alles." Kinderen van groepen 1 tot en met 5 van basisschool Onder de Wieken luistern, in pyama gestoken, naar prinses Maxima, die vertelt over de avonturen van Lars de ijsbeer. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting ZIERIKZEE - Ruim vierhon derd jaar na de avonturen op No va Zembla bezoekt Willem Ba- rentsz basisschool Onder de Wie ken in Burgh-Haamstede. Hij komt voorlezen uit Bevroren tijd van Lieneke Dijkzeul, een boek over zijn eigen belevenis sen in het ijzige land. Grote hilariteit in de drie boven bouwklassen als Willem Ba- rentsz de klas binnenstapt. Hij is een imposante verschijning met zijn ruige, rode baard, grote bontmuts en lange wapperende bontjas. Willem Barentsz neemt plaats tussen de vuurkorven en begint zijn spannende verhaal over koude en ontbering. In de hal zitten de jongere kinde ren netjes te wachten. Bijna alle maal in him pyjama, sommigen hebben zelfs hun knuffel mee. Ze wachten op 'koninklijk' be zoek. Prinses Maxima en prins Willem-Alexander komen voor lezen, maar waar zijn ze? „In het kamertje!" klinkt het in koor. De meester gaat maar eens kijken en jawel, daar zijn ze dan. Nog even een lied zingen ter ere van de jarige koningin en het grote voorleesfeest kan be ginnen. De kinderen uit groep 1 tot en met 5 krijgen het verhaal van Lars, de kleine ijsbeer te ho ren. Ook al een spannend avon tuur en al snel verdwijnen de eerste duimen in de mond. Na af loop krijgen de kinderen een ont bijtje met versgebakken crois sants, ontbijtkoek en jam. De kinderen uit de drie hoogste klassen zijn dan toch slechter af. Zij moeten het doen met een liet alfabet van Zeeland door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Het wordt tijd dat mensen weten dat niet ieder een in Noorderpolder tegen de nieuwbouw is." Dat zegt A. Klink-Quant. Ze stoort zich aan de vereniging Noorderpol der die zich verzet tegen de nieuwbouwplannen. „Ik weet ze ker dat ze niet namens de meer derheid van de inwoners van Noorderpolder spreken." De familie Klink is juist voor stander van nieuwbouw in Zie^ rikzee. „En wij niet alleen. Ik heb het nagevraagd bij deze rij huizen en ook verderop. Nie mand is het er mee eens. Er moet gebouwd worden want er is een hopeloos tekort aan woningen." De bewonersvereniging Noor derpolder verzet zich niet zo zeer tegen het hele nieuwbouw- plan Noorderpolder 2, maar vooral tegen de bouw van appar tementengebouwen van drie en vier verdiepingen hoog. „Nou, als ik straks zo oud ben dat ik de tuin niet meer kan onderhou den, wil ik maar wat graag in een appartement daar. En dat geldt toch voor veel meer men sen? Je kan niet zeggen: 'nu ik hier eenmaal woon, moet het maar afgelopen zijn'. Het is eco nomisch goed dat hier gebouwd wordt." Spreekbuis Bij ontwikkelen en afdrukken von uw volle rolletje of digitale opdracht van tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15 x 21 cm kleur- vergrotingen van uw mooiste foto's. gen van de gemeente Schou wen-Duiveland aan gaat dragen als voorbeeld van wat het asiel beleid teweeg brengt. karig rantsoen, want Willem Ba rentsz en zijn kornuiten hadden ook niet veel te eten. „Een kopje gesmolten sneeuw om te drin ken en een scheepsbeschuit met poolvos", vertelt de juf terwijl ze de beschuiten aan de kin deren geeft. „Dit is helemaal geen poolvos", roept er een na dat hij voorzichtig een hapje heeft geproefd. „Dit is boter hamworst." Het voorleesontbijt bij Onder de Wieken werd gehouden in het kader van de Nationale Voor leesdagen. ZIERIKZEE - Zhou-Ya Wang en haar moeder Q.Q. Wang keren vandaag terug naar Schouwen-Duiveland. De vijf jarige Zhou-Ya en haar moeder zaten sinds enige weken opgesloten in vertrekcentrum bij Airport Rotterdam. Op last van de rechter wordt het tweetal vandaag vrijgelaten en kan het terugkeren naar Burgh-Haamstede, waar Zhou-Ya en haar moeder jaren hebben gewoond. Waarom de rechter beiden op vrije voeten heeft gesteld, is nog niet bekend. Kinderrechtenorganisatie Defence for Children heeft zich fanatiek ingezet voor moeder en dochter, maar ook zij wisten gisteravond nog niets van het besluit van de rechter. Q.Q. Wang heeft asiel aangevraagd in Nederland, maar dat is afgewezen. De moeder wilde meewerken aan terug keer naar China, haar geboorteland, maar de Chinese au toriteiten erkennen de vrouw niet. Zij is door haar wetti ge ouders nooit aangegeven en daarom bestaat ze niet voor de Chinese autoriteiten. Wang verkeert daardoor in een onmogelijke positie: Nederland wil haar uitzetten en China wil haar niet opnemen. KRABBENDIJKE - De actie die de^middelbare scholier Arnoud Lievense heeft opgezet om sluiting van het NS-station in zijn woonplaats Krabbendijke te voorko men, is een succes. Huis aan huis zijn in het dorp al 1041 handtekeningen tegen het voornemen van NS Reizigers opgehaald. Via de website ivww.krabbendijkeo- pen.741.com zijn nog eens 242 steunbetuigingen binnenge komen. NS Reizigers wil het station Krabbendijke met dat van Kapelle-Biezelinge en Arnemuiden in 2008 slui ten om het mogelijk te maken twee intercity's per uur te laten rijden tussen Vlissingen en Amsterdam. Het is de be doeling alle handtekeningen en e-mailreacties voor be houd van station Krabbendijke aan te bieden aan verte genwoordigers van NS Reizigers en de gemeente Reimers- waal. NOORDGOUWE - Opnieuw heeft een groepje deelnemers aan de 'computercursus in de kernen' de cursus met goed gevolg afgelegd. Zeven cursisten uit Noordgouwe hebben gisteren een certificaat in ontvangst genomen. De laatste les was gewijd aan intemetbankieren. De inmiddels al in verschillende dorpen gehouden computercursus wordt ge organiseerd door Sociaal Cultureel Werk (SCW) De Licht boei. Bij voldoende deelname gaan er binnenkort cursus sen van start in Brouwershaven, Kerlcwerve en wederom in Noordgouwe. In dat laatste dorp wordt, bij voldoende belangstelling, eventueel ook een vervolgcursus opgezet. Opgeven kan bij De Lichtboei via telefoonnummer 0111-412075 of bij het dorpshuis in de betreffende kern. gaan werd tot een open Europe se aanbesteding. „Er is geen sprake van een voorsprong van Zeeuwland in kennis, alleen van een voorsprong in tijd." Ook heeft bij Alert! het idee post gevat dat de gemeente ten on rechte informatie achter heeft ge houden. Alert! baseert die be schuldiging op het feit dat de ge meente weigert verslagen van ge noemde onderhandelingen met Zeeuwland openbaar te maken. De suggestie dat het college in formatie onder de pet houdt, wijst wethouder Van der Wek ken resoluut van de hand. Dat de gemeente de verslagen van eerdere onderhandelingen met Zeeuwland vertrouwelijk wenst te houden, is - stelt de wethou der - niet meer dan normaal. „Ons college is en blijft van me ning dat dergelijke informatie die op grond van overleg, onder handelingen of soortgelijke con tacten met ondernemers of in stanties is gecreëerd, niet aan derden ter inzage kan worden gegeven. Laat staan openbaar gemaakt kan worden." Dat Alert! openlijk twijfelt aan de integriteit van het college, is tegen het zere been van burge meester en wethouders. „Door in het openbaar de indruk te wekken als zou de gemeente Zeeuwland bevoordeeld hebben met 'voorkennis', wordt door het college als politiek bescha digend en grievend be schouwd." pagina 11 CJV koopt De Driehoek door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Duive- lands dagelijks gemeentebe stuur voelt zich onterecht aange vallen en beschadigd door oppo sitiepartij Alert!. De politieke partij heeft vragen gesteld over mogelijk gesjoemel rond de voor genomen verkoop van dorpshui zen. Volgens wethouder R. van der Wekken raakt die suggestie kant noch wal. In het kader van besparings operatie Kiezen of Delen wil de gemeente Schouwen-Duiveland de dorpshuizen op het eiland af stoten. Via Europese aanbeste ding wordt gezocht naar mogelij ke overnamekandidaten. De fractie Alert! twijfelt er blijkens haar vragen aan burgemeester en wethouders aan of die Euro pese aanbesteding wel helemaal eerlijk verloopt. Alert! ver moedt dat woningbouwcorpora tie Zeeuwland, één van de over namekandidaten, beschikt over voorkennis die andere partijen niet hebben. De wethouder houdt staande dat Zeeuwland precies evenveel van de dorpshuizen weet als de andere marktpartijen. „Alleen wisten ze het eerder dan die an dere partijen, maar dat is lo gisch want we hebben in een eer der stadium al onderhandeld met Zeeuwland over mogelijke overname van de dorpshuizen." Van der Wekken legt uit dat pas toen de onderhandelingen met Zeeuwland stukliepen, overge- Het stoort de rasechte Zierik- zeeënaren daarom dat de groep zich presenteert als spreekbuis van de hele wijk. „Wij worden erop aangesproken en dat vin den we heel vervelend", legt echtgenoot J. Klink uit. „Dit is het niet alleen", vult zijn vrouw aan. „Ze komen uit de Randstad en zijn overal op te gen. Zij hadden ook bezwaar te gen die bruggetjes (bij de Van Stolberglaan, red.) en nu komen er geen bruggetjes. Ze waren ook tegen het schietkanon bij de fruitkweker hierachter. Die man moet zijn brood verdienen met fruit en jaagt met knallen vogels weg, maar daar hadden zeiast van." De familie Klink hoopt dat de gemeenteraad vaart maakt met de besluitvorming zodat er hui zen gebouwd kunnen worden. „En ze letten er heus wel op dat het niet te gek wordt. Ze zetten er geen wolkenkrabbers neer." Het was een aangenaam week einde, zo zonder kinderen daar in Amsterdam. De Goese- naar merkte echter 's och tends bij het ontwaken in het hotel dat hij het belangrijkste onderdeel van de noodzakelij ke verschoning per abuis thuis had gelaten. Zijn echtgenote wist wel een oplossing en toverde een groot formaat onderbroek uit haar zwangerschapsperiode tevoorschijn. Gegeneerd trok hij het weinig flatteuze kle dingstuk aan. De rest van de dag keek ze hem, al wandelend door de hoofdstad, regelmatig geamu seerd aan. Totdat hij de onge vraagde aandacht beu was. „Heb ik soms iets van je aan?", vroeg hij geërgerd. „Dat kun je ivel zeggen, ja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33