Natuur moet snelheid remmen iS Koukleumen voor de jarige koningin Kritiek op grondkooptruc Reimerswaal iPZC PZC Dioxineaffaire is weer een klap voor veehouderijsector Mosselsector helpt met gratis opvissen wilde Japanse oesters Waterschap Zeeuwse Eilanden begint proef met nieuwe vorm wegbeheer 1 Colijnsplaatse brassband kan weer in dorpshuis Moeder en dochter vrij Boete voor vernielen pinautomaat Vechtersbazen veroordeeld Ook ozb-korting bedrijfswoningen Uitbreiding zuivering bij Tholen agenda woensdag 1 februari 2006 bil w^Wtdoor Maurits Sep on-» MIDDELBURG - Geen drem pels en borden meer, maar de weg inpakken in een robuust n landschap om sluipverkeer te yiaasontmoedigen en de snelheid te drukken. Deze nieuwe methode van wegbeheer gaat Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) de ko mende vier jaar uitproberen op ren kleine plattelandswegen op Wal cheren en in de Zak van Zuid-Beveland. Het waterschap gaat op zoek .naar alternatieven voor de tradi- luan.tionele maatregelen om de ver- a§ ^keersveiligheid te verbeteren. In ls tolplaats van kunstmatige ingre pen zoals snelheidsremmers, 'i oirmoeten de inrichting van de het wegdek en het land schap langs de weg zorgen voor P ^veilig rijgedrag. De vele smalle plattelandswe- zjjn niet geschikt voor door gaand verkeer, stelt Waterschap •Zeeuwse Eilanden, dat 1800 ki- ^^lometer plattelandswegen be heert. 'Door deze wegen door 'het landschap in te laten pak- ken kan op een geleidelijke wij- Jf ze de oorspronkelijke functie 43 van bestemmingsverkeer wor- ®^den hersteld', voorspelt het schap. Minder snoeien a ee[ Met inpakken door het land- schap wordt bedoeld dat de na- 11 tuur langs de wegen meer ruim- Druai krijgt. Dat kan door minder rsenj (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN7THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vaak te snoeien. Als begroeiing dichter langs de weg komt, wordt de ruimte voor het ver keer kleiner. Dat zorgt ervoor dat mensen minder hard rijden, of dat ze een andere, bredere weg kiezen, waardoor ook sluip verkeer wordt verdrongen naar doorgaande wegen. De doelstellingen zijn minder verkeer, minder slachtoffers, minder klachten over gevaarlijk rijgedrag en minder snelheids overtredingen. Bijkomende voor delen voor het waterschap zijn lagere kosten, aanvankelijk om dat er minder onderhoud aan de wegberm en het wegdek nodig is. Want ook het comfort van de weg gaat een rol spelen in het nieuwe wegbeheer. De proef, die vier jaar duurt, moet dit jaar nog beginnen, mits de algemene vergadering van WZE daarmee instemt. Het wa terschap heeft twee proefgebie den uitgezocht: tussen Middel burg, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwenpolder en Veere op Wal cheren (in totaal 53 kilometer) en tussen Ellewoutsdijk, Driewe gen, Ovezande, Kwadendamme, Baarland en Oudelande in de Zak van Zuid-Beveland (onge veer 35 kilometer). Landschap De keuze is op deze gebieden ge vallen, omdat ze tot het Natio naal Landschap behoren. Met de nieuwe vorm van wegbeheer kan het karakteristieke land schap van beide gebieden wor den versterkt. Dat sluit aan bij de regels voor het Nationaal Landschap. Het waterschap hoopt zo ook subsidie voor de proef binnen te halen. Dagelijks bestuurder B. van de Hoef van het waterschap, ver antwoordelijk voor wegen, pleit te in april vorig jaar al voor de ze nieuwe vorm van wegbeheer. Hij stoorde zich aan de hoeveel heid drempels, plateaus en ver keersborden op plattelandswe gen. Ze moeten de veiligheid ver beteren en zijn ook zeker nuttig op doorgaande wegen, vindt Van de Hoef, maar op achteraf- weggetjes schieten ze hun doel voorbij; ze maken de situatie eer der onoverzichtelijk en irritant voor weggebruikers. De afgelopen maanden zijn be nut voor verder onderzoek naar de haalbaarheid van een proef. De commissie wegen en waterke ringen van het waterschap be spreekt het plan vandaag in haar vergadering op het hoofd kantoor in Middelburg (19.30 uur). De algemene vergadering velt op 15 februari (eveneens om 19.30 uur) een oordeel. Van den Dongen PARKETVLOEREN Wij zijn verhuisd van Middelburg naar Boes Amundscnweg 15 Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl COLIJNSPLAAT - Brassband Wilhelmina uit Colijnsplaat her opent vrijdag de repetitieruimte in dorpshuis De Brug in Colijns plaat. Eind vorig jaar is de renovatie begonnen. In enkele maanden is veel werk verzet, ook door vrij willigers. De zaal is vergroot, de wanden zijn aangepakt, de vloer is eruit geweest en vernieuwd. De officiële ingebruikname van de gerenoveerde repetitieruimte begint vrijdag om 19.45 uur met om 20.00 uur een optreden van Wilhelmina, waarbij een drank je en iets erbij wordt geser veerd. Wilhelmina Colijnsplaat heeft ook een actieve jeugdafde ling. Ondanks een temperatuur van rond het vriespunt liepen zo'n 85 Kapelse kinderen met hun ouders mee in de optocht. door Frank Balkenende KAPELLE - De Kapelse jeugd liet zich gisteravond niet afschrikken door de kou. Zo'n 85 kinderen liepen mee in een lampionnentocht ter ere van de verjaar dag van koningin Beatrix. In meer plaatsen in Zeeland waren er dergelijke verlichte marsen, maar in Ka- pelle was er een goed doel aan gekop peld. Op het parkeerterrein bij het sportpark Groene Woud, het eindpunt van de toch die begon bij zorgcentrum Cederhof, bemensden vrijwilligers van de interkerkelijke jongerengroep 16+ van 18-hoog een koek- en zopietent. Kinderen konden daar warme cho colademelk kopen, hun ouders glüh wein. De opbrengst is bestemd voor het kin dertehuis Rodzinka in het Poolse plaats je Walbrzych. Op 30 april, koninginne dag, vertrekken dertig jongeren naar Po len om daar kleding en schoeisel te ko pen voor kinderen in het tehuis. „We ne men ze dan mee naar winkels en daar mogen ze zelf spullen uitzoeken. Dat overkomt hen nooit, dus dat wordt een hele belevenis", zegt leidster Arja van Harten. De interkerkelijke jongerengroep heeft door eerdere acties, zoals het ophalen van kerstbomen in januari, al 5200 euro ingezameld. Daar komt de kas van de koek- en zopietent nog bovenop. De interkerkelijke jongerengroep en de Kapelse Oranjevereniging werkten gis teren eendrachtig samen. De Oranjever eniging organiseerde de lampionnenop- tocht, inclusief de begeleiding door mu- foto Willem Mieras ziek vereniging Jonge Kracht en het slot spektakel, een kerstboomverbranding, op het parkeerterrein bij het sportpark. De interkerkelijke jongerengroep kon met haar koek- en zopietent dus instap pen in een kant-en-klaar evenement. Als tegenprestatie zal de jongerengroep de contributie ophalen voor de Oranje vereniging. Van Harten: „Zo helpen we elkaar een beetje." Uiteraard zongen de aanwezige Kapel- lenaren, zo'n 250 in totaal, het Wilhel mus (één couplet) en het Zeeuwse volks lied (twee 'coupletten). Daarna stak de brandweer de stapel kerstbomen aan, zodat het toch nog een beetje warm werd bij het Groene Woud. door Rob Paardekam KRUININGEN - De fracties van Leefbaar Reimerswaal (LR) en de ChristenUnie (CU) in de gemeenteraad van Reimerswaal hebben gisteravond felle kritiek geuit op de manier waarop de ge meente een stuk grond aan de westkant van Krabbendijke heeft aangekocht. Dat is gebeurd middels een zoge heten ABC-constructie. De ge meente heeft niet onder haar ei- ZIERIKZEE - Zhou-Ya Wang en haar moeder Q.Q. Wang ke ren vandaag terug naar Schou- wen-Duiveland. De vijfjarige Zhou-Ya en haar moeder zaten enige weken vast in vertrekcen trum bij Airport Rotterdam. Op last van de rechter wordt het tweetal vandaag vrijgelaten en kan het terugkeren naar Burgh- Haamstede, waar ze jaren heb ben gewoond. Q.Q. Wang heeft asiel aangevraagd in Nederland, maar dat is afgewezen. Ze wil meewerken aan terugkeer naar China, maar de Chinese autori teiten erkennen de vrouw niet. Zij is door haar ouders nooit aangegeven en bestaat daarom officieel niet. Ze verkeert in een onmogelijk parket: Nederland wil haar uitzetten en China wil haar niet opnemen. gen naam op de grond geboden. Een particuliere Krabbendijke- naar heeft dat onder zijn naam, maar wel namens de gemeente gedaan. Wethouder Bliek verde digde die handelswijze door te stellen dat de verkopende partij de grond waarschijnlijk flink duurder had gemaakt als hij wist dat het de gemeente was die wilde kopen. Dat de gemeente de grond koopt, terwijl er pas over vijf tien of twintig jaar woningen ge bouwd gaan worden, kunnen LR en CU nog snappen, maar de wijze waarop dat is gebeurd, keuren ze af. A. Jumelet (CU) sprak zelfs over bedrog. Volgens hem moet de verkopende partij zich knap belazerd voelen als blijkt dat de gemeente in feite de koper is. SGP'er H. Knuist reageerde on gewoon fel op die woorden. Hij noemde het walgelijk dat Jume let net deed alsof de gemeente schimmig heeft gehandeld. „Dit soort constructies zijn in de aan- nemerij aan de orde van de dag", zei hij. „Daar is helemaal niets oneerlijks aan." Een meerderheid van de raad stemde uiteindelijk in met de aankoop van de grond. De per soon die het voor de gemeente onder zijn naam heeft aange kocht, mag de peren (het gaat om een boomgaard) de komende drie jaar plukken en verkopen voor de pachtprijs van achthon derd euro per hectare per jaar. Volgens wethouder Bliek is dat geen hele hoge prijs. „Zie het als een beloning voor de dienst die hij de gemeente heeft bewezen", zei hij. Het was niet de bedoeling dat ie dereen zou weten dat het hier om een ABC-constructie ging. Dat stond in een vertrouwelijk stuk dat alleen voor raadsleden ter inzage lag. M. Weststrate (LR) citeerde er gisteren tijdens de raadsvergadering echter uit. Dat werd hem niet door ieder een in dank afgenomen. door Ben Jansen AAGTEKERKE - De zoveelste klap voor de varkens- en de pluimveehouderij. A. van Dam uit Aagtekerke en N. Blok- Koets, respectievelijk vertegen woordiger van de varkens- en kippenhouders in het bestuur van de Zuidelijke Land en Tuin bouw Organisatie (ZLTO), wor den er moedeloos van nu geble ken is dat met dioxine vervuild vet is gebruikt als bestanddeel van varkens- en kippenvoer. De varkenshouderij was net aan het opkrabbelen na de mond- en klauwzeeruitbraak van 2002. Boeren die met deze veehouderij- tak zijn doorgegaan, hebben geïnvesteerd in vernieuwing en de prijzen die ze de afgelopen ja ren voor him dieren kregen, wa ren redelijk tot goed. De pluim veehouders gaat het minder voor de wind met de dreiging van een vogelgriepuitbraak. Zeven Zeeuwse bedrijven in de ze sectoren mogen voorlopig geen dieren afvoeren omdat ze voer hebben betrokken van de Brabantse veevoeronderneming die uit België afkomstig met di oxine verontreinigd vet in haar voerproducten heeft gemengd. Blok-Koets en Van Dam onder strepen dat tussen leverancier en afnemer van veevoer een ver trouwensband bestaat. „Je ver andert niet zo maar van leveran cier, want je hebt ervaring met de voedingswaarde van zijn pro duct", zegt Blok-Koets. Volgens Van Dam speelt ook de adviseur van een veevoederleverancier een belangrijke rol. „Er zijn vee houders die zo veel vertrouwen hebben in die adviseur dat ze hem volgen als hij voor een ande re producent gaat werken." Triest De recente dioxineaffaire is vol gens Van Dam een incident waar nauwelijks kruid tegen ge wassen is. „Het is triest voor de veehouders die hangende het on derzoek geen dieren mogen af voeren. We hebben te maken met scherpe regels op het gebied van de voedselveiligheid, maar die sluiten fouten en hardleers heid niet uit." Van Dam heeft begrepen dat het monster waarin dioxine bleek te zitten, al medio december is ge nomen, maar pas eind vorige maand is geanalyseerd. Hij vindt dat de overheid daarmee heeft gefaald. „Als dat monster eerder was onderzocht, was het mogelijk sneller op te treden. Je mag ervan uitgaan dat het voer met het verontreinigde vet in middels al lang is opgegeten." Voorzitter P. de Koeijer van de ZLTO in Zeeland heeft naar ei gen zeggen knarsetandend ken nis genomen van de berichten over vervuild veevoer. „Dit is na tuurlijk weer geen goede recla me voor de sector. We moeten constateren dat de regels en con troles, hoe scherp en nauwgezet ze ook zijn, hebben gefaald." Dat varkens- en pluimveehou- derijbedrijven die mogelijk met dioxine besmet voer hebben ge kregen, voorlopig zijn geblok keerd, is volgens De Koeijer te recht. „Hoe vervelend het voor de bedrijven ook is dat ze buiten hun schuld geen dieren kunnen afleveren. De veiligheid van het voedsel gaat boven alles." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen veroordeelde gisteren een 32-jarige inwoner van Borssele voor vernieling van twee pinautomaten tot 450 euro boete en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. In de strafmaat werd ook een mishandeling mee genomen. De man was 23 juli vorig jaar in Goes in alle sta ten toen hij bij de ABN/AMRO geen geld kon pinnen, om dat er niet voldoende geld op zijn rekening stond. Hij pak te een straatklinker en sloeg de pinautomaten aan digge len. Een parkeerwachter kreeg een klap toen hij de agres sieve man wilde aanhouden. Raadsman G. Veen meende dat de parkeerwacht geen recht had om zijn cliënt staan de te houden. „Er was geen heterdaad situatie." Dat ver weer werd door de politierechter verworpen. Ze vond de feiten te ernstig om alleen met een boete van 450 euro af te doen, zoals officier van justitie H. Benaissa voorstelde. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen veroordeelde gisteren vier mannen uit Sint An- naland en Sint Philipsland voor openlijke geweldpleging tot boetes van 240 en 270 euro. De verdachten hadden 1 januari 2005 in Sint Annaland deelgenomen aan een mas sale vechtpartij. Het geweld vond plaats bij een disco theek waar de twee rivaliserende groepen uit Sint Philips land en Sint Annaland tijdens de oudejaarsnacht elkaar tegenkwamen.Officier van justitie H. Benaissa eiste tegen drie verdachten boetes van 270 euro en tegen de jongste verdachte 240 euro boete. De politierechter legde een 24-jarige man uit Sint Annaland een deel van de 270 euro boete, te weten 170 euro, voorwaardelijk op. Ze hield daarbij rekening dat hij zelf behoorlijk was toegetakeld. HEINKENSZAND - Het gebruikersdeel van de onroe rend zaakbelasting (ozb) wordt in Borsele ook eigenaren van bedrijfswoningen kwijtgescholden. Het college van B en W van Borsele heeft dit gisteren besloten. Met ingang van dit jaar is het gebruikersdeel voor 'gewone' huiseige naren en huurders al afgeschaft, alleen voor eigenaren van bedrijfswoningen (in Borsele vooral landbouwers) was dit nog niet automatisch geregeld. Borsele doet dit dus alsnog. Een gemeente kan er ook voor kiezen de kor ting op de ozb alleen op aanvraag van een bedrijfswoning eigenaar te geven. Dat vindt Borsele niet juist. Alle huisei genaren moeten nog wel het eigenarendeel van de ozb be talen. Het CDA in Borsele stelde vorige week nog vragen over het ozb-gebruikersdeel voor bedrijfswoningen. THOLEN - De rioolzuiveringsinstallatie aan de Slabbe- coomweg bij Tholen-stad wordt in de toekomst verder uit gebreid om ook het rioolwater van Sint Philipsland te kunnen verwerken. Voor de voorbereiding van dit werk én het leggen van een persleiding tussen Sint Philipsland en Oud-Vossemeer wil het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilan den 350.000 euro uittrekken. Volgens de planning moet de persleiding in 2008-2009 gerealiseerd zijn, waarna Sint Philipsland op de zuivering bij Tholen-stad kan wor den aangesloten. De installatie op Sint Philipsland wordt daarna afgebroken. door Harmen van der Werf YERSEKE - De proef in de Oos- terschelde met het opvissen van verwilderde Japanse oesters wordt in maart uitgevoerd. De mosselsector heeft haar dien sten gratis aangeboden waar de provincie dankbaar gebruik van maakt. Twee keer honderd hectare zou eerst worden bevist. De breed sa mengestelde provinciale begelei dingsgroep die bij de opzet van de proef betrokken is, vond dat te veel voor een experiment. Het te bevissen oppervlak is vervol gens teruggebracht tot twee keer vijftig hectare. Vier verschillende vistech nieken zouden worden toege past. Met name het onderzoek naar de gevolgen van het wegvis- sen van de oesters werd echter zo duur (900.000 tot één miljoen euro) dat is besloten de proef te beperken tot twee keer vijfen twintig hectare. Vijfentwintig hectare in twee ondiepe delen van de Oosterschelde en vijfen twintig hectare in twee diepere delen. De ondiepere delen lig gen in de Zandkreek en op de Vondelingsplaat, de diepere in de Kom van de Oosterschelde, bij de Oesterdam en in het Wind gat. De proef kost ruim twee ton. De proef moet uitwijzen of het technisch, financieel en ecolo gisch mogelijk is op een verant woorde manier het bestand aan verwilderde Japanse oesters uit te dunnen in de Oosterschelde. Volgens een voorzichtige schat ting is momenteel 1.600 hectare van de zeearm met verwilderde Japanse oesters bedekt. De Oos terschelde is 35.000 hectare groot. Verwilderde Japanse oesters zijn langzamerhand de overheer sende schelpdiersoort in de Oos terschelde geworden, die - naar wordt aangenomen - wat betreft voedselopname flink concurre ren met voor watervogels en vis sers/kwekers interessantere schelpdieren als kokkels en mos selen. Storten De opgeviste verwilderde Japan se oesters zullen worden gestort op diepe plekken, waar zal wor den nagegaan of en hoe snel ze afsterven. Als de proef slaagt, ligt het voor de hand met de be strijding van de oesters door te gaan. Verschillende bedrijven hebben interesse getoond voor de verwerking van de oester schelpen. Het experiment in de Ooster schelde is niet alleen van belang voor deze zeearm. Verwilderde Japanse oesters komen in de Westerschelde al voor tot in Ant werpen. Via het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam, waardoor water uit de Oosterschelde in het Veerse Meer wordt ge bracht, rukt ook in het Veerse Meer de oester op. En uit de Waddenzee komen steeds meer signalen dat 'de Japanner' daar oprukt. STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 - 16.30 uur: De monstratie diverse ambachten: Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Koersbal se nioren; Snooker Centrum, 13.30 -16.30 uur: Bil jart voor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende activi teiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 tot 8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 9.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur; Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderen- koor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koers bal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor senioren Gymnastiekvere niging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; kinder-fami- lievoorstelling Prins en Ploes de musi cal; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00 -16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computer ochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; bil jarten en kaarten 15.00 uur: Internatio naal dansen; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00 - 14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; Het Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur: Biljar ten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zin gen met ouderenkoor Vredelust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29