»zc Struik zet 14 Zeeuwen op straat Thoolse ouderen proberen nieuwe stemcomputers uit GRATIS 2 VERGROTINGEN ^iPRINff PHOTO Aantal klachten over vliegveld blijft laag Schietvereniging mag baan bij Bath weer gebruiken 2( ieorganisatie Belgische fabriek leidt tot gedwongen ontslagen Sprookje is nog een beetje moeilijk Meisje gewond door val van paard Behoud station Krabbendijke Jeugd-milieuprijs niet naar Tholen zeeuwse almanak Verschoning Tholenaar gewond Sloedam Redactie: 0113-315649 jvww.pzc.rt I E-mail:redactie@pzc.nl 3ostbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Mationaal: 020-4562500. woensdag 1 februari 2006 editie Bevelanden-Tholen - Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje of digitale opdracht 35» van tenminste 20 afdrukken nu GRATIS ]wee 15 x21cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's. door Frank Balkenende YERSEKE - Veertien van de ze ventien Zeeuwse werknemers van de Belgische vestiging van Struik Foods Europe zijn hun baan kwijt. Struik slankt af en heeft 63 van de 214 arbeidsplaat sen geschrapt, waarbij 22 mede werkers gedwongen zijn ontsla gen. De Zeeuwse werknemers werk ten tot enkele jaren terug alle maal bij vleesconservenfabriek Special Mundi in Yerseke, die al decennia in handen is van Struik Foods Europe, een be drijf in vleesconserven en ge maksmaaltijden. In 2003 wer den ze overgeheveld naar de ves tiging in het Belgische Schoten (vlakbij Antwerpen), die Struik in 2000 had overgenomen van Unilever Belgium. Vorige week kregen ze daar te horen dat ze per direct waren ontslagen. Ze zijn ontdaan, bleek gisteren in Yerseke. Daar werden ze door het management van het bedrijf en L. Zwezerijnen van FNV Bondgenoten voorgelicht over de loopbaanbegeleiding die deel uitmaakt van het sociaal plan waarover Struik met twee Belgische vakbonden een ak koord heeft bereikt. Speciaal plekje „Het is vooral de manier waar op we zijn ontslagen: van de een op de andere dag. Volgens de Belgische wetgeving is dat ge oorloofd. Drie jaar geleden, toen we naar Schoten werden overge plaatst, zei directeur Johan Struik dat de mensen van Spe cial Mundi een speciaal plekje in zijn hart hebben. Drie jaar la ter staan we op straat en dat komt hard aan", zegt de 38-jari- ge E. Steenhard uit Wemeldin- ge- Hij vermoedt dat het gros van de Zeeuwen er het eerst is uitge vlogen omdat ze duurder zijn dan hun Belgische collega's. „Door fiscale voordelen verdie nen we zo'n 130 procent van het loon van een Belgische collega. Het is alleen jammer dat we niet voor de keus zijn gesteld om te blijven werken voor een lager loon, temeer omdat onze arbeids moraal toch een stuk een hoger ligt dan die van de Belgen. Maar nee, het was pats, boem, weg." Het steekt Steenhard dat de werknemers die de dans zijn ont sprongen, overwegend Belgen, niet in de bres zijn gesprongen voor de ontslagen collega's, ter wijl ze vorig jaar wel (met suc ces) actie voerden toen bij de fa briek in Schoten goedkope Pool se arbeidskrachten werden inge zet. Steenhard en zijn collega J. Dij kwel uit Yerseke, met wie hij negentien jaar geleden begon bij Special Mundi, verwachten wei nig van de loopbaanbegeleiding, outplacement in vaktermen. „De meesten van ons zijn boven de 35 jaar en je komt, zeker in Zeeland, niet makkelijk aan een baan." Leeftijd De 48-jarige G. de Tyssonck uit Kloetinge ziet het dan ook som ber in. „Ik werkte op de inpakaf- deling. Op mijn leeftijd krijg je zo'n baan niet meer." Hoewel de ontslagen werkne mers een ontslagvergoeding mee krijgen, gaan ze er financieel fors op achteruit. Bij Struik ver dienden ze buitengewoon goed (een operator rond de 2000 euro schoon per maand). Dijkwel: „Als ik straks een baan krijg aangeboden waarbij ik dui zend euro verdien, kan ik beter anderhalf jaar in de WW blij ven. Dan beur ik tenminste nog 1500 euro. Ik heb een huis en een gezin, daar moet ik ook aan denken." Plantmanager A. van Rooijen van de Belgische vestiging be grijpt de emoties. Een reorgani satie was echter nodig om de fa briek in Schoten weer financieel gezond te maken, zegt hij. „De afzet is gedaald en dus moeten we een aantal producten afsto ten. Helaas moeten we daarvoor 63 arbeidsplaatsen schrappen, waarbij het ons wel is gelukt het merendeel met vervroegd pen sioen te sturen." Van Rooijen wil er voor zorgdragen dat de na zorg, de loopbaanbegeleiding, goed verloopt. GOES - Verkleed als bijtje, ridder en kabouter (Plop) luisteren peuters en dreume sen van het Goese kinderdagverblijf Sneeuwwitje dinsdag naar het verhaal dat de als prinses vermomde juf Janet vertelt. Sneeuwwitje doet dit jaar voor het eerst mee aan het Nationaal Voorleesontbijt, waaraan veel Zeeuwse scholen, peuter speelzalen en kinderdagverblijven meedoen. Het thema film is echter te hoog gegre pen voor kinderen van anderhalf tot vier jaar. Daarom houdt juf Janet - „Je moet op deze leeftijd geen vreemde voor de groep zetten" - het bij het bekende boek Jip- pie-jaa-jee, wie danst er met ons mee. Met open mond en een krentenbol in de hand volgen ze geconcentreerd het verhaaltje over swingende kikkers en eenden. Het gaat erin als koek. Om een compleet sprookje te kunnen begrijpen, moeten ze nog een beetje groeien. „Je zult in geen enkel peuterboek een sprookje aantreffen. Dat is nog te moeilijk. Maar sprookjesfiguren kennen ze wel", zegt toekomstig vesti gingsmanager Miranda Dubbeldam. Binnenkort volgt zij Rita Hendriks op, die na zeventien jaar Sneeuwwitje verlaat. En dat is geen sprookje. foto Willem Mieras WAARDE - Een vijftienjarig meisje is gistermiddag in Waarde gewond geraakt tot zij onder haar paard terecht kwam. Het ongeval gebeurde op de Plasseweg. Volgensd de poli tie is het is niet bekend of het meisje van het paard is ge vallen of dat het paard haar eraf heeft gegooid. Het paard op op het meisje gevallen. Er kwamen twee ambulances ter plaatse. Een gewaarschuwde traumahelikopter hoefde uiteindelijk niet ter plaatse te komen. Het is niet bekend welk letsel het meisje heeft opgelopen. KRABBENDIJKE - De actie die de middelbare scholier Arnoud Lievense heeft opgezet om sluiting van het sta tion van de Nederlandse Spoorwegen in zijn woonplaats Krabbendijke te voorkomen, is een succes. Huis aan huis zijn in Krabbendijke al 1.041 handtekeningen tegen het voornemen van NS Reizigers opgehaald. Via de website www.krabbendijkeopen.741 .com zijn nog eens 242 steun betuigingen binnengekomen. NS Reizigers wil het station Krabbendijke met dat van Kapelle-Biezelinge en Arnemuiden in 2008 sluiten. Dit zou nodig zijn om het vanaf dat jaar het mogelijk te ma ken twee intercity's per uur te laten rijden tussen Vlissin- gen en Amsterdam. Het is de bedoeling alle handtekeningen en e-mailreacties voor behoud van station Krabbendijke aan te bieden aan vertegenwoordigers van NS Reizigers en de gemeente Rei- merswaal. BUSSUM - De jeugdjury van het Ei van Columbus heeft het project Duurzaam Ondernemen Tholen van de ge meente Tholen en de provincie Zeeland niet genomineerd bij de beste vijf inzendingen. Het Ei van Columbus is een prijs voor innovatie en duur zaamheid. Naast de reguliere prijsuitreiking, op 14 fe bruari, was er gisteren een jeugdjurybijeenkomst in thea ter 't Spant in Bussum. Vijfhonderd leerlingen uit groep acht van basisscholen uit alle provincies voerden reclamespotjes op voor de ge nomineerden. De oudste leerlingen van basisschool OBS De Vlieger uit Vlissingen waren namens de provincie Zee land naar Bussum afgereisd. Uit de inzendingen werden de vijf beste projecten gekozen. Duurzaam Ondernemen Tholen hoorde niet tot die groep. Het project maakt nog wel kans bij de echte prijsuitrei king op 14 februari. De winnaars, verdeeld over zes ver schillende categorieën, krijgen een wisseltrofee en een be drag van 12.500 euro. Op 14 februari wordt ook de winnaar van het jeugd-Ei van Columbus bekend gemaakt. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Vliegveld Mid den-Zeeland in Arnemuiden heeft ook in 2005 bijna geen klachten ontvangen van directe omwonenden. Van de zestien klachten die zijn ingediend, had den er twee betrekking op de di recte omgeving van het vlieg veld. De overige veertien klachten wa ren niet of indirect aan het vlieg veld toe te wijzen. Acht meldin gen hadden te maken met para- springen, vier gingen over laag vliegen en geluidsoverlast in de provincie, twee keer is geklaagd over helikopters. De daling van het aantal klach ten over het vliegveld is in 1998 ingezet. Dat jaar werden nog 46 klachten ingediend die recht streeks met het luchtvaartter rein te maken hadden. Sinds 1998 worden de klachten recht streeks ingediend bij de haven meester van het vliegveld, zodat die onmiddellijk maatregelen kan nemen tegen piloten die zich niet aan de regels houden. Met een gunstig effect. In 2004 was geen enkele mel ding direct te verbinden aan het vliegveld en vorig jaar dus twee, op een totaal van zestien. Overi gens zijn in geen van de zestien gevallen de regels overtreden. Een andere mogelijke oorzaak voor de afname van het aantal klachten is dat de vliegroutes zijn veranderd. Er wordt niet meer gevolgen over Oranje plaat. De bewoners daar hadden voorheen regelmatig last van op stijgende vliegtuigen. Paraspringen zorgt al enkele ja ren voor de meeste klachten. De exploitant van vliegveld Mid den-Zeeland, Zeeland Airport en de gemeente Goes hebben daarom vorig jaar al bij het Pa racentrum Zeeland gevraagd om haast te maken met maatre gelen om de vliegtuigen stiller te maken. Pas als dat is ge beurd, is de gemeente Goes be reid definitief toestemming te geven voor het gebruik van enke le springplaatsen die minder overlast bezorgen in de buurt. (Advertentie) Het was een aangenaam week einde, zo zonder kinderen daar in Amsterdam. De Goese- naar merkte echter 's och tends bij het ontwaken in het hotel dat hij het belangrijkste onderdeel van de noodzakelij ke verschoning per abuis thuis had gelaten. Zijn echtgenote wist wel een oplossing en toverde een groot formaat onderbroek uit haar zwangerschapsperiode tevoorschijn. Gegeneerd trok hij het weinig flatteuze kle dingstuk aan. De rest van de dag keek ze hem, al wandelend door de hoofdstad, regelmatig geamu seerd aan. Totdat hij de onge vraagde aandacht beu was. „Heb ik soms iets van je aan?", vroeg hij geërgerd. „Dat kun je wel zeggen, ja. OUD-VOSSEMEER - Een 40-ja- rige automobilist uit de gemeen te Tholen is gisteren gewond ge raakt bij een ongeval. Op de Roolandsedijk tussen Poortvliet en Sint-Annaland miste hij een bocht, botste tegen een boom en kwam onderaan de dijk tot stilstand. Hij raakte ge wond aan zijn ribben. MIDDELBURG - Gedeputeerde T. Poppelaars gaat met de Stich ting Steun Bevrijders en de ge meente Middelburg praten over de ruimteproblemen van het oor logsmonument op de Sloedam. Poppelaars zei dat gisteren na afloop van de vergadering van Gedeputeerde Staten. door Rob Paardekam BATH - Na meer dan een half jaar mag de Jachtschietveren- ging Zeeland haar baan bij Bath weer gebruiken. Op zich is dat goed nieuws, maar de club ligt wel een beetje op z'n gat nu er zes maanden niets is gebeurd. De schietbaan lag aanvankelijk pal naast de golfbaan aan de Grensweg bij Bath, maar moest verhuizen toen de golfvereni- ging wilde uitbreiden naar acht tien holes. Amper vijftig meter verderop vonden de kleiduif- schutters een nieuw plekje. Het gaat om een tijdelijke baan, want uiteindelijk verhuist de schietvereniging naar een cen trum voor geluidssporten aan de zuidkant van de golfbaan. De gemeente dacht dat de be staande vergunning wel zou vol staan voor de tijdelijke schiet baan, maar na enkele klachten over hagelpatronen die na het schieten op de openbare weg te recht kwamen, besloot de offi cier van justitite op te treden. De rechter oordeelde afgelopen zomer dat de bestaande vergun ning nooit van toepassing kan zijn op de nieuwe baan en be sloot dat die niet meer gebruikt kon worden. De officier eiste ook nog een boe te van tweeduizend euro, maar die legde de rechter niet om, om dat de vereniging met het schiet- verbod al genoeg gestraft zou zijn. De gemeente heeft nu een ge- doogbeschikking voor het ge bruik van de tijdelijke baan af gegeven en daar heeft de offi cier geen beroep tegen aangete kend. Begin deze maand kreeg de vereniging te horen dat ze haar baan weer kan gebruiken. Dramatisch Voorzitter L. Pol vliet is daar blij mee, maar stelt dat het afge lopen half jaar dramatisch is ge weest voor zijn club. De kosten gingen door, terwijl er geen in komsten waren en bovendien zochten sommige van de twee honderd leden hun heil ergens anders. Op 12 februari is er een leden vergadering. Dan moet blijken of veel mensen de vereniging vaarwel hebben gezegd. Polvliet heeft goede hoop dat de meeste gewoon zijn gebleven of weer terugkeren. „We zullen het wel overeind houden, denk ik." De komende dagen wordt de baan weer in optimale staat ge bracht. Het gras en riet staat na zes maanden niet schieten be hoorlijk hoog. „In maart hopen we dan weer eens een wedstrijd je te organiseren", aldus Pol- vliet. door Cornelleke Blok SINT-MAARTENSDIJK - Zo n touchscreen is wel even wat an ders dan een rood potlood en een stemformulier. Enkele bewo ners van woonzorgcomplex Maartenshof in Sint-Maartens dijk oefenden daarom gisteren alvast met de splinternieuwe stemcomputers van de gemeente Tholen. De stemcomputers van verkie- zingsdienst NewVote worden dit jaar voor het eerst gebruikt in de gemeente Tholen. Ze moe ten zorgen voor meer gebruiks gemak en een snellere verkie zinguitslag. De oefensessie in Maartenshof heeft alles behalve een soepel begin. Een stroomstoring en wat opstartproblemen van de computer zorgen voor enige ver traging. Na een uur hebben nog ongeveer tien ouderen hun ge duld bewaard voor de oefenses sie. Het gebruik van de stemcompu ter valt de meeste bewoners alleszins mee. „Voor mij is het geen probleem", concludeert A. den Haan (78), na een paar soepele drukken op het scherm. Zijn vrouw K. den Haan (74) brengt al even behendig haar stem uit: „Het is makkelijk zat". Anderen hebben wat meer moei te en kijken enigszins gedeso- Een computer waarvan je het scherm moet aanraken om te stemmen is wel even wat anders dan het rode potlood waar de bewoners van Maartenshof al die jaren gebruik van hebben gemaakt. Het ding trok dus de nodige nieuwsgierige blikken. foto Willem Mieras riënteerd naar het heen en weer bewegende scherm. J. Koopman (80) is al helemaal niet te spre ken over de computers. „Als ze geen hokje met een potlood heb ben, ga ik niet stemmen", zegt hij resoluut. J. Deurloo van servicebureau 'Voor elkaar' van de gemeente Tholen legt alles geduldig uit aan de ouderen. „Het is toch iets nieuws, waar de mensen aan moeten wennen. We proberen door de oefensessies wat van die onbekendheid weg te nemen." De stemcomputer biedt volgens Deurloo veel voordelen in het ge bruik. „Er staat veel minder in formatie op het scherm dan bij de oude stemmachines. Mensen kiezen eerst de partij en daarna de kandidaat. Ook kunnen de mensen hun keuze nu zelf her stellen als ze per ongeluk ver keerd hebben gedrukt. Vroeger moest er dan eerst iemand bij ko men." Deurloo gaat deze week in to taal vijf zorgcomplexen langs met de stemcomputer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27