Smaak blijft iets persoonlijks Verhaal in Vorm opent met expositie van Sicco Brand De Ramp literair herdacht Cd-rom over veiligheid tunnels Studenten Goes zijn goedkoop uit Aandenken voor asielzoekertjes Bruidspaar mag ambtenaar kiezen Kijken, ruiken en proeven tijdens wedstrijd van Vereniging voor Zeeuwse Koks kunst My Generation toch verder Band steunt met ochtendconcert landelijke actie woensdag 1 februari 2006 TERNEUZEN - De ANWB verspreidt vanaf vandaag via haar winkels een cd-rom over veiligheid en tunnels. Via dat gratis schijfje kunnen weggebruikers zich voorberei den op een rit door een tunnel. In die simulatie moet de speler rekening houden met zaken als files, pech, een on geval of brand. De bond komt met de cd-rom omdat voor haar tunnelvei ligheid het thema is voor de komende maanden. De NV Westerscheldetunnel gaat mogelijk de cd-roms aan het be gin van het vakantieseizoen ook uitdelen aan passanten. Volgens I. de Moor van de NV is daarover nog geen defini tief besluit genomen. GOES- Als het om studentenkamers gaat, hoort Goes tot de goedkoopste steden van Nederland. Dat blijkt uit het gisteren verschenen onderzoek van Kamerhuren.net. Voor een kamer van twintig vierkante meter moet in Goes 256 euro worden betaald. In Vlissingen is een student ge middeld 336 euro kwijt voor een kamer van vier bij vijf. Van Middelburg zijn geen gegevens bekend. Utrecht is de duurste stad van Nederland. Voor een ka mer wordt gemiddeld 380 euro per maand betaald. Uit schieters zijn er ook. Kamerhuren.net trof in Amsterdam een hokje aan van minder dan drie bij drie meter voor 425 euro per maand. Goedkope uitzonderingen bestaan ook: een heel huis in de buurt van Leeuwarden van honderd vierkante meter voor 145 euro op antikraakbasis. Het onderzoek is gebaseerd op een groot aantal aangebo den studentenkamers, die verhuurders via de site aanbie den. De prijzen van de kamers zijn allemaal inclusief gas, water en licht. BURGH-HAAMSTEDE - Alle kinderen uit het asielzoe kerscentrum die op Schouwen-Duiveland op (ba sisschool hebben gezeten en in april vanwege de sluiting van het AZC moeten verhuizen, krijgen een aandenken aan hun Schouwen-Duivelandse schooltijd. In totaal 57 kinderen verdeeld over zeven scholen op het eiland krij gen een rugzakje waarin hun persoonlijk schooldossier, een afscheidsboekje, een klassenfoto en schoolspullen als een etui, pennen en dergelijke zitten. Het initiatief hier voor komt van OBS De Kirreweie. De gemeente Schouwen-Duiveland stelt een bijdrage van 1140 euro beschikbaar voor aanschaf van de rugzakjes met inhoud. SLUIS - Bruidsparen die elkaar in de gemeente Sluis het ja-woord geven, mogen zelf bepalen wie hun huwelijk vol trekt. De gemeente Sluis heeft de beschikking over vijf buitenge woon ambtenaren van de burgerlijke stand, maar bruids paren mogen vanaf nu ook een 'externe' buitengewoon ambtenaren benaderen om hun huwelijk te voltrekken. De persoon in kwestie moet wel achttien jaar of ouder zijn, de Nederlandse taal beheersen en een beëdiging door de rechtbank hebben ondergaan. Ook moet de buitenge woon ambtenaar van de burgerlijke stand met een Verkla ring Omtrent het Gedrag kunnen aantonen dat hij of zij 'iemand van onbesproken gedrag' is. loor Melita Lanting 13.0 an |ENESSE - Maak een drievoudige ur: Wjmuse met de Hollandse garnaal. Dat 4/2^6 de opdachtvoor de jaarlijkse wed- istei V/trijd van de Vereniging voor Zeeuwse exposiioks. Het resultaat is zes schotels met ™2/4uteder drie kleine schilderijtjes van ge- iur- yechtjes. Alle achttien verschillend wat r. Jonjmaak en uitvoering betreft. Aan de ju- 1 oef de zware taak om hier een winnaar fine (ilit te kiezen, schilc '''p^laats van handeling is dit jaar hotel iampshire-inn in Renesse. Zes koks oo-i7.iebben de keuken in bezit genomen en ma?eggen de laatste hand aan hun inzen- 'ïingen. In de zaal zit de jury te wach ten op wat komen gaat. Om twee uur tornen de eerste inzendingen op tafel. u' Juryleden Michel Louws (chefkok res- ;kermcaurant 't Veerhuis in Wolphaartsdijk) bp®rrjjm Bert-Jos Ooi jen (groothandel Sligro ïn vinoloog) hebben er een zware dob- Jerhuöer aan. Achttien amuses proeven bete- op wkent achttien keer een nieuwe smaaker- lewee^riHg- »En smaak blijft iets persoon- Schiidlijks", legt Louws uit. l/VerkNeem bijvoorbeeld inzending nummer vijf (de inzendingen zijn voor de jury anoniem). Op een langwerpige, witte schotel liggen drie gerechtjes. In een glaasje zit een spannende, mintgroene mousse met daarop een paar garnalen, in Ze^Het is een mousseline van absint en ae|anvenkel met daarop Hollandse garnalen. ket zilte van de garnaal combineert nd, ttheel goed met venkel", legt bedenker van dit geheel, Marco Adriaanse van Pe- /m ejper en Zout uit Middelburg uit. De juryleden bekijken de creaties aan- °"043dachtig. Presentatie is een belangrijk iand(°nderdeel van de jurering. Ziet het er mooi uit, is de portionering juist. Louws en Ooijen bekijken de schotel f („van alle kanten. En maken een notitie op het juryrapport. Daarna is het tijd :t kaiom te proeven. Ooijen pakt een klein le- elandPeltje- Hij kijkt, ruikt, proeft en ruikt nog eens een keer en maakt een notitie. te!Louws neemt ook een hapje. Hij knikt uur)goedkeurend. De juryleden praten niet tijdens het proeven. In alle stilte wordt de smaak opgenomen en beoordeeld. Even een slokje water om de smaak in de mond te neutraliseren en het volgen- ival de gerechtje is aan de beurt, lag)Louws wil tussendoor wel even kwijt vals-dat hij zeer tevreden is over het niveau He:van de inzendingen. Het proeven is voor hem geen straf. Dat presentatie Koks zijn bezig met het maken van amuses. een belangrijk-onderdeel is-van. de in zendingen is goed te zien. Vooral Anthon van der Giessen van HCR Boekanier uit Vrouwenpolder blinkt uit in originele vondsten. Hij heeft zijn gerechten gepresenteerd op een zwart geglazuurde dakpan en dat geeft een verrassend effect. Maar ook één van de gerechtjes prikkelt. Op het oog ziet het er uit als een doodgewoon bruin kippenei maar de verrassing zit van binnen. Ook de juryleden kijken er met enige verbazing naar. „Zullen we het maar opensnijden?", vraagt Ooijen. Louws knikt. Het ei blijkt gevuld met een bavarois van garnaal. Overigens re lativeert Louws het belang van de pre sentatie. „Het kan er nog zo mooi uit zien, maar aan het eind van het liedje moet het gewoon lekker zijn." De gewaagdste combinatie is ongetwij feld de inzending van Wim van Dalen van Hotel Bom in Burgh-Haamstede. Hij combineert de Hollandse garnaal met witte chocolade. Dit komt hem op waardering van de jury en collega's te staan. „Maar het moet nog verder ont wikkeld worden", zegt Louws. Intus sen praten de koks na. Hun werk zit er op. Zij hebben de afgelopen maanden foto Dirk-Jan Gjeltema ideetjes bedacht, uitgeprobeerd, afge keurd of verbeterd. Ze zijn zelfs samen op excursie geweest met een garnalen- kotter uit Stellendam. Als na anderhalf uur de jury tot een oordeel is gekomen, blijkt Marco Adriaanse de winnaar. Met slechts één punt verschil is Wim van Dalen op de tweede plaats geëin digd en de derde prijs is naar Anthon van der Giessen gegaan. it Monique Hiltermann en Joost Pieters bij een van de foto's van Sicco Brand. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Waar je ook gaat op Schouwen-Duiveland, overal snijdt die toren door de Zeeuwse luchten." Tot die con clusie komt fotograaf Sicco Brand bij het kritisch bekijken van zijn werk voor de expositie 'Zierikzeegezichten'. Deze ten toonstelling wordt zondagmid dag geopend bij 'VIV Communi catie en Expositie' aan de Melk markt 8 in Zierikzee. VIV staat voor de werk- en expo sitieruimte van Verhaal en Vorm, een initiatief van tekstschrijver/communicatie-ad viseur Joost Pieters en grafisch vormgever Monique Hilter mann. Het tweetal leeft en werkt nu tien jaar samen. „Eerst in Rotterdam en daarna in Westmaas. Voor het werk ge bruikten we toen nog een kamer van het woonhuis. Voor een ech te bedrijfsvestiging zijn we be wust in Zierikzee op zoek ge gaan", vertelt Pieters. Hun voor liefde voor kust en watersport speelt een belangrijke rol in hun keus voor Zeeland. Het monumentale winkelpand aan de Melkmarkt biedt precies wat ze zoeken. Een mooie, rui me ambiance waarin de historie zich nog manifesteert. Al was het alleen maar met de fraaie kelder die Pieters en Hilter mann met de renovatie van het pand ingenieus in beeld hebben gebracht. Beiden hechten aan een kunst zinnige benadering van hun werk. Het creëren van een expo sitieruimte past in dat beleid. De opening van de fototentoon stelling markeert ook de start van het tekst- en communicatie bureau van Verhaal in Vorm. „Sicco Brand, een fotograaf uit Amsterdam, is één van de men sen met wie we met regelmaat samenwerken. Hij heeft ons ook geholpen met de vormgeving voor dit interieur. Het leek ons een leuk idee hem uit te nodigen eens 'met ogen van elders' naar Zierikzee te kijken en zijn in drukken op foto's weer te ge ven", zegt Pieters. Brand fotografeerde de mensen aan het water in Zierikzee en laat de parallel zien met andere steden aan het water, zoals Praag, Lissabon en Santa Cruz. Zo blijkt een oudere man aan de waterkant bij een eerste aanblik best een Schouwse boer in ruste te kunnen zijn. Alleen de anjer op het handvat van zijn paraplu duidt op enige mediterrane fri voliteit. Het is dan ook een Por tugese pensionado. „Pas bij het selecteren van de fo to's van Zierikzee en omgeving bleek die Dikke Toren zich voortdurend te manifesteren. Soms overweldigend, soms heel in de verte of bescheiden op de achtergrond", vertelt Pieters. Sicco Brand's omschrijving over dit monument memoreert aan het historische spel 'Het Op roer'. Daarin wordt letterlijk ge zongen 'Waar onze schepen va ren, je houdt de stad in 't oog. Je ziet straks vanaf weet-ik-waar die toren, hemelhoog!' Zang komt er ook aan te pas tij dens de opening van deze ten toonstelling zondagmiddag van af 15.00 uur. Joost Pieters schrijft ook liedteksten, zingt en begeleidt zichzelf op gitaar. Hij dong met één van zijn liedjes - 'De tijd is klein' - enkele jaren geleden zelfs mee voor de Grote Prijs van Nederland. Tijdens de opening zingt hij een zelf ge schreven lied als ode aan 'Zierik zee, rostvast in de branding van tijd'. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Wal- cherse sixtiesband My Ge neration gaat toch verder. De bezetting blijft ongewij zigd en er wordt gewerkt aan uitbreiding van het re pertoire. Twee weken geleden be sloot het zestal voorlopig uit elkaar te gaan, omdat de onderlinge muzikale am bities te veel uiteenliepen. Sommige leden wilden meer aan de weg timmeren en vaker buiten de provin cie spelen, terwijl andere daar minder voor voelden. Het tijdelijk uiteenvallen van My Generation, die de afgelopen tijd nogal wat succes boekte, kwam voor de buitenwereld geheel on verwacht. Voortzetting met de bestaande bezetting werd in elk geval vrijwel onmogelijk geacht. De berichten over het drei gende einde van de band ontlokte echter zoveel te leurgestelde reacties dat de zes toch nog eens rond de tafel gingen zitten. „We gaan er weer volop tegen aan, sommige leden hebben beloofd nog wat harder te werken en we gaan zorgen voor nieuw repertoire", zegt Harry Bongers, die als manager fungeert. My Generation, drie jaar geleden opgericht, bestond en blijft dus bestaan uit Daniel Postma (bas), Dick Hoitsma (zang, gitaar), Karin de Koek (zang), Peter Wessel (gitaar), Rob van Akkeren (drums) en Sipko Nobel (toetsen). De zes maken op zondag 19 maart hun rentree, met een optreden in 't Schuttershof in Middelburg. Margriet de Moor: „De storm wist niet van ophouden." foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Je kon het bijna een literaire herdenking noemen. Schrijfster Margriet de Moor hield gisteravond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een lezing over De ver dronkene, haar roman over de watersnoodramp in Zeeland. De bijeenkomst was al weken van tevoren uitverkocht. De datum was niet toevallig: de laatste dag van januari, de voor avond van de jaarlijkse herden king van de Ramp. De Moors boek speelt zich voor een belang rijk gedeelte af op 31 januari 1953. „Het is een verontrusten de avond", zei ze aan het begin van haar lezing. De roman, die vorig jaar april verscheen, gaat over twee Am sterdamse zussen, van wie er een op 31 januari naar Zierikzee afreist om een petekind te bezoe ken. De Moor noemde haar boek 'een donkere, heel ernstige ro man, geschreven vanuit het per spectief van degenen die het niet hebben gered'. Dat blijkt ook al uit de titel van het boek. In Duitsland, waar de vertaling van De verdronkene een dezer dagen verschijnt, werd de titel zelfs te zwaar ge acht en daarom veranderd in het neutralere Sturmflut. De Moor noemde de storm de derde hoofdpersoon in het boek. Die is, aldus de schrijfster, sterk bepalend geweest voor de om vang van de Ramp. „De storm wist niet van ophouden." Dat na de voltooiing van het boek de wereld werd geconfron teerd met de tsunami en de over stroming van New Orleans, be wijst voor haar dat kunst en lite ratuur altijd met de actualiteit te maken heeft. Net als in Zeeland destijds was in New Orleans de staat van de waterweringen onvoldoende en traden autoriteiten aanvanke lijk te laks op. „Kennelijk reage ren mensen in dergelijke situa ties altijd op een wat argeloze manier." MIDDELBURG - De Zeeuwse rapgroep BDM Entertainment geeft vanochtend om half negen een optreden bij het stadskan toor in Middelburg. Daarna wordt een peti tie aangeboden aan wethouder H. Kool-Blokland. Het concert is onderdeel van de landelijke actie Help Nederlandse pop naar de top, bedoeld om aandacht te vragen voor de si tuatie van veel Nederlandse muzikanten. Volgens de initiatiefnemers, het comité Muziekplatform Nederland, krijgt Neder lands muziektalent nauwelijks de kans op de landelijke radio en bij de concertpodia. Vandaag bespreekt de Tweede Kamer de ini tiatiefnota 'Oorstrelend en hartverwar mend'. Een landelijke petitie is inmiddels door 10.000 mensen onderschreven. In elk provin cie wordt vandaag een optreden gegeven bij een van de gemeentehuizen. In Zeeland, waar Scoop bij de actie betrokken is, ge beurt dat dus in Middelburg. Alle deelnemende bands gaan later vandaag naar Den Haag, waar ze vanaf 12.00 uur op treden tijdens een manifestatie op het Plein. Na afloop wordt, voorafgaand aan het de bat over de popnota, de petitie aangeboden aan de Tweede Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15