bij ontpolderen kost tijd Pleidooi voor tunneloefencentrum Don Burgers wilde mensen tot elkaar brengen Uitblijven antwoord minister Peijs ergert burgemeester Tholen TUitkiezen van gebieden neemt zeker een jaar in beslag 13 Hooshyar verblijft in azc Stroomstoring Sint-Maartensdijk Expositie verdronken dorpen Carnaval weer aan regels gebonden Pastoraat DISK gaat verder als beraadsgroep Onderzoek naar aanpak wietteelt Zaak Ierse mosselen naar Europees Hof woensdag 1 februari 2006 MIDDELBURG - De Iraanse asielzoeker Mehdi Hooshyar is verhuisd naar het asielzoekerscentrum in Middelburg. Daar wacht hij zijn derde asielaanvraag af. Hooshyars ad vocaat H. van Zundert heeft dat gisteren bevestigd. Vol gens de raadsman was het de bedoeling dat Hooshyar al op 20 januari naar een asielzoekerscentrum zou gaan, na dat hij uit het detentiecentrum was ontslagen. „Maar hij moest eerst opknappen." Afgelopen maandag werd hij be woner van het Middelburgse asielzoekerscentrum. Van Zundert heeft geen idee wanneer de asielaanvraag van Hooshyar wordt behandeld door de Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND). „Nu hij niet langer gedetineerd is, mogen ze er in theorie zo lang over doen als ze zelf wil len," SINT-MAARTENSDIJK - Door een stroomstoring zaten ongeveer duizend huishoudens in Sint-Maartensdijk gis terochtend van half tien tot kwart voor elf zonder elektri citeit. De oorzaak van de stroomstoring was kortsluiting in het netwerk. „We hebben de stroom zo snel mogelijk omgeleid, zodat de mensen er zo min mogelijk hinder van zouden ondervinden", aldus een woordvoerder van ener giebedrijf Delta, die het netwerk in beheer heeft. De oor zaak van de kortsluiting wordt nog onderzocht. MIDDELBURG - In de publieksruimte van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) te Middelburg staan tot en met vrijdag 24 februari twee erfgoedpresentaties opgesteld. Eén over een oude zeesluis en één over verdron ken dorpen.De tentoonstelling De Zwartenhoekse Zee sluis: van vergeten relict tot rijksmonument is gericht op een bijzondere zeesluis bij Westdorpe. Het kunstwerk ligt verscholen in het landschap, verkeerde in bouwvallige staat en is dankzij een lokale werkgroep weer onder de aandacht gebracht. Geprobeerd wordt nu de sluis te behouden. De SCEZ heeft de aanvraag voor de status van rijksmonument bege leid en eind 2005 is de sluis door de staatssecretaris aange wezen als rijksmonument. Deze aanwijzing onderstreept het nationale belang van de sluis en zal het ook makkelij ker maken fondsen bij elkaar te krijgen om de sluis op te knappen. Initiatiefnemer voor de expositie is Maurice Kindt., voorzitter van de werkgroep Behoud de Zwarten hoekse Zeesluis. De tentoonstelling Verdronken Dorpen in Zeeland geeft informatie over de minstens 117 verdron ken dorpen. De exposities zijn maandag tot en met vrij dag tussen 10.00 en 16.00 uur te bekijken in het SCEZ-ge- bouw De Burg aan de Groenmarkt. HULST - Voor het carnavalsfeest in de gemeente Hulst hebben burgemeester en wethouders wederom een aantal regels opgesteld om het feest veilig te laten verlopen en overlast te voorkomen. Na 3 uur 's nachts mogen de cafés geen nieuwe bezoekers meer toelaten. Ook is het verbo den alcohol op straat te drinken of opengebroken flessen bij zich te hebben. Dit verbod geldt niet tijdens de optoch ten in de straten waarlangs de optocht voert en dat tussen 13 en 18 uur. Alcoholgebruik tijdens de optochten is al leen toegestaan als het niet wordt geserveerd in glaswerk. foor Rinus Antonisse 3)HDDELBURG - Het uitkiezen ran gebieden langs de Wester- ichelde die terug worden gege ten aan het water en de natuur ïeemt zeker een jaar in beslag. Jp zijn vroegst begin 2007 ver svacht gedeputeerde M. Kramer 'PvdA, natuur en water) een de- ^linitieve keuze. Het duurt langer dan hem lief is. Belanghebbenden in de zone Hansweert en Vlissingen - waar de nieuwe natuur moet komen - blijven daardoor langer l in onzekerheid en dat betreurt t hij. Aan de andere kant acht Kramer een zorgvuldige keus —noodzakelijk en dat kost tijd. „We moeten goed onderbouwen towaarom de ene polder wel in "aanmerking komt en de andere niet", zegt de gedeputeerde. Bo vendien moet er zekerheid zijn ■dat in een te ontpolderen gebied ook de gewenste natuur tot ont ij wikkeling kan komen. Het gaat Wdan vooral om jonge schorren 'en slik (voedselgebied vogels), door menselijk toedoen de af gelopen halve eeuw het sterkst achteruit zijn gegaan. In de loop van februari wil de Stuurgroep Natuurpakket Wes- terschelde met een drietal 'pak- naar buiten komen, ver- telt projectleider G. van Over- V loop. Dat zijn gebieden van cir- ^ca 300 hectare, die onderzocht worden op hun geschiktheid voor natuurontwikkeling. Het is een voorselectie, waaruit later een keus gemaakt wordt. Inspraakmogelijkheid Bedoeling is per pakket (waarin verschillende polders zitten; sommige polders kunnen in meer dan één pakket opduiken) ook aan te geven welke inrich tingsmogelijkheden er zijn. Op de geselecteerde gebieden wordt een milieu-effectonderzoek los- gelaten (met inspraakmogelijk heden). Bij de inrichting komt onder meer aan de orde op welke ma- nier ontpolderd wordt. Bijvoor beeld door de huidige zeewering weg te halen, of door bressen in door Selma Osman MIDDELBURG - Het ar beidspastoraat DISK gaat ver der als beraadsgroep onder de naam Zeeuws Sociaal-Ethisch Beraad (ZSEB). De arbeidspas- tors en de DISK-werkgroepen zijn verleden tijd. Het ZSEB werkt met een kerngroep, die zich per onderwerp laat informe ren door deskundigen en zo no dig een themabijeenkomst orga niseert. Het ZSEB denkt dat mensen sneller bereid zijn om voor één of enkele keren mee te werken aan het beraad, dan om in een eeuwigdurende werkgroep zit ting te nemen. De kerngroep - bestaand uit Ton de Nooij, Peter Geene en Jan Scheffers - kiest de thema's voor het beraad. Scheffers (vroeger zelf arbeid- spastor) denkt dat er voldoende Zeeuwse onderwerpen zijn waar het ZSEB zich de komen de tijd over kan buigen. Hij noemt de toekomst van de Ko ninklijke Schelde Groep en de rol van de oorlogsindustrie, het langer openblijven van de kern centrale en de discussie over het radio-actief afval, maar ook groeiende armoede in Zeeland en de gevolgen van het steeds maar verdiepen van de Wester- schelde. „Een gesprek met de kerken over die zaken wordt toch gewaardeerd", is de erva ring van Scheffers. De beraads groep fungeert onder de Provin ciale Raad van Kerken. Uit het beraad volgen voorstellen en plannen. Het Zeeuws Sociaal-Ethisch Be raad wil ook grotere bijeenkom sten houden waarin actuele the ma's van meerdere kanten wor den belicht. De eerste daarvan is een themabijeenkomst over ge loof en economie, op 28 maart in kerkcentrum De Hoogte in Goes. Gastsprekers zijn H. Wol- ters, schrijver van het boek Uit sluitend participatie, W. Saman van de Brabants-Zeeuwse Werk geversvereniging en Th. van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en eindigt om 22.00 uur met een aantal conclusies. Het ZSEB hoopt dat deelnemers aan het beraad zelf met de uitkom sten aan de slag kunnen. de dijk te maken. Hierbij wor den nieuwe opvattingen over de verdediging tegen de zee betrok ken (in plaats van almaar hoge re enkelvoudige dijken, verbre de zeeweringen met een eerste 'gatendijk' en een tweede zware kering). Kramer en Van Overloop maken duidelijk dat drie uitgangspun ten van belang zijn: de resulta ten die ontpoldering voor de na- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Oud-burge meester van Den Bosch, mr. D. C. B. Burgers (Don), is maandag op 73-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een longem- bolie. Dat heeft het gemeentebe stuur van de Brabantse stad gis teren op verzoek van de familie bekend gemaakt. Burgers was tweemaal waarne mend burgemeester van Middel burg, van januari 1996 tot juni 1997 en van juli 2000 tot augus tus 2001, nadat de gemeente raad het vertrouwen opzegde in burgemeester L. Spar van der Hoek. Burgers werd een week geleden opgenomen in een ziekenhuis tijdens een wintersportvakantie in Innsbrück. Hij voelde zich onwel. De oud-burgemeester overleed zes dagen later aan de gevolgen van een longembolie. Christendemocraat Burgers werkte eerst bij de politie als rijksambtenaar. Hij was lid van de Katholieke Volks Partij (KVP). Hij zei zijn politiecar- rière vaarwel om begin jaren ze ventig burgemeester te worden van Haaren (Noord-Brabant). Tussen 1979 en 1989 vervulde hij die functie in Rosmalen. In 1989 werd hij vervolgens de bur gervader van Den Bosch. Daar zou hij burgemeester blijven tot aan de gemeentelijke herinde ling in 1996. In januari van dat jaar kwam hij voor de eerste keer naar de Zeeuwse hoofdstad, als (tijdelij ke) opvolger van de naar Breda tuur oplevert; de mogelijkheden om op vrijwillige basis grond aan te kopen; de kosten van een project (want er is voor het na tuurpakket, met inbegrip van ondersteunend geld voor de landbouw, ten hoogste 200 mil joen euro beschikbaar). „We moeten een balans vinden in snelheid en zorgvuldigheid", stelt Kramer. „Begin 2007 kun nen we beslissen waar we op vertrokken mr. C. Rutten. In Middelburg stond Burgers voor al bekend als een burgemeester, die voor iedereen aanspreek baar was. Symbolisch was het feit dat de deur van zijn kamer in het stad huis op de Markt altijd open stond. Hij hield ervan als men sen zomaar kwamen binnenwan delen voor een praatje. Burgers had de pest aan beslotenheid. De mensen moesten weten, vond hij, wat er gebeurde in hun stad. Daar hadden ze recht op, meen de hij. Burgers zag het als zijn be langrijkste taak om, na het ver trek van Spar van der Hoek, er- 1932-2006 voor te zorgen dat de ambtena ren en de wethouders weer met plezier naar hun werk gingen. Hij hield ervan mensen tot. el kaar te brengen. In de raadsver gadering was hij soms kort van stof, maar eventuele onenighe den werden bij een glaasje wijn of bier, na afloop van de verga dering, weggespoeld. Ook dat te kende de Bourgondiër Burgers. Hij gedijde in een sfeer waarin wethouders taken van elkaar overnamen en waarin een lach werd afgewisseld met een goed gesprek. Het grootste compliment van Middelburg kreeg Burgers bij zijn vertrek in 2001. Oud-wethouder P. Bruinooge, nu burgemeester van Renkum, wilde het liefst een jonge Don welke manier iets gaan doen. Het werk moet dan uiterlijk in 2010 in uitvoering zijn, of ge reed." Het verst gevorderd zijn de twee projecten waarbij Vlaanderen nauw betrokken is: uitbreiding van het Zwin (vooral op Vlaams grondgebied; in Zeeland onge veer tien hectare) en ontpolde ring van de Hedwigepolder (cir ca 295 hectare) en de Noord-Pro- Burgers als opvolger van Spar van der Hoek. De overleden oud-burgemeester nam dat schouderklopje voor kennisge ving aan. Hij zei het bericht te zien als een teken van de sfeer, waarin hij in Middelburg kon werken. perpolder, zodat een Groot-Saef- tinge ontstaat. Voor het Zwin verwacht Van Overloop deze zomer de aanzet ('startnotitie') voor het mi lieu-effectonderzoek. Gedepu teerde Kramer wijst erop dat het hierbij niet alleen gaat om uitbreiding van het Zwin, maar ook om andere ruimtelijke za ken (zoals kustverdediging en aanpassing recreatie). De drie- Burgers was in Den Bosch de eerste burgemeester die naar het Verre Oosten afreisde om bedrijven naar de Brabantse stad te halen. Daarin slaagde hij. Rond Den Bosch zitten nog altijd vestigingen van bedrijven uit onder meer Taiwan en hoek Knokke, Sluis, Cadzand is hierbij in beeld. Voor Groot-Saeftinge is de start notitie in maart/april voorzien. Gedeputeerde Kramer merkt op dat het bij Saeftinge om een om vangrijk natuurplan gaat. Naast de grond in Nederland ook een flinke lap, circa 140 hectare, in Vlaanderen. Daar wordt nog be keken of de oppervlakte groter kan worden. foto Dirk-Jan Gjeltema Japan. De door hem opgezette handelsrelatie levei'de hem in 2004 de Friendship Medal of Diplomacy op, een onderschei ding van het Taiwanese ministe rie van Buitenlandse Zaken. Ook was hij consul van Roeme nië. door Ernstjan Rozendaal DEN HAAG - Burgemeester Nuis van Tholen ergert zich aan de manier waarop minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) omgaat met de zorg in de regio over het vervoer van gevaarlijke stoffen over het Schelde-Rijnka- naal. Maanden geleden hebben twee commissarissen van de ko ningin en vier burgemeesters, onder wie Nuis, haar daarover een brandbrief gestuurd. Giste ren zei ze in de Tweede Kamer de kwestie niet te herkennen. Tijdens het Kamerdebat over de Nota Vervoer Gevaarlijke Stof fen wilde Kamerlid Slob (Chris- tenUnie) van Peijs weten of het klopt dat de politie te water bin nenvaartschepen niet meer pre ventief kan controleren op de aanwezigheid van gevaarlijke stoffen. Controle kan alleen nog als de kapitein van tevoren aangeeft dat hij een gevaarlijke lading aan boord heeft. Slob refereerde aan een brief die de commissa rissen van de koningin in Zee land en Noord-Brabant samen met de burgemeesters van Tho len, Bergen op Zoom, Steenber gen en Moerdijk hierover in sep tember aan Peijs hebben ge stuurd. De minister antwoordde 'zich van geen nieuwe regeling bewust te zijn' en beloofde de zaak uit te zoeken. Na afloop van het overleg liet ze Slob we- ROERMOND - Om de georgani seerde criminaliteit achter de hennepteelt efficiënter aan te pakken, brengt het openbaar mi nisterie in Roermond de omvang en manier van werken van de hennepbendes in kaart. Dit onderzoek in Limburg, Bra bant en Zeeland kan landelijk leiden tot een andere aanpak van de thuisteelt en mogelijk het strafbaar stellen van het voorbereiden van een hennep plantage. De proef, 'hennepteelt en georganiseerde criminaliteit', die in januari is begonnen, pro beert in de eerste fase zoveel mo gelijk informatie te vergaren over de hennepwereld. ten dat het niet de bedoeling is dat schepen niet meer op gevaar lijke stoffen kunnen worden doorzocht. Nuis reageerde gisteravond al lerminst opgelucht. „Wij refere ren in de brief aan een Europese regel die is vervallen en die erin voorziet dat de politie te water de lading van containerschepen preventief mag controleren. Twee commissarissen van de ko ningin en een aantal burgemees ters hebben Peijs daarover in september een brief geschreven en nooit antwoord gekregen. Ik krijg de indruk dat ze onze brief überhaupt niet kent." De minister beloofde de Kamer gisteren schriftelijk op de kwes tie terug te komen. Op de Nota Vervoer Gevaarlijke Stoffen werd namelijk met zoveel kri tiek en vragen gereageerd dat het drie uur durende debat voor Peijs en staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) te kort was om overal op in te gaan. DEN HAAG - Het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschel- de wordt door de Raad van Sta te voorgelegd aan het Europees Hof in Luxemburg. Vogelbescherming en de Zeeuw se Milieufederatie hebben dit gisteren voor elkaar gekregen voor het Haagse rechtscollege. Beide organisaties voeren al ja ren juridische actie tegen het uit zaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde, omdat mogelijk vreemde organismen mee zou den kunnen komen. De Raad van State heeft eerder het Euro pees Hof gevraagd de mechani sche kokkelvisserij te toetsen aan de Europese Vogel- en Habi tatrichtlijn. Dit pakte voor de mechanische kokkelvisserij niet goed uit. Volgens importeurs van Ierse mosselen worden al tientallen jaren Ierse mosselen in de Oosterschelde uitgezaaid zonder negatieve gevolgen. De import is belangrijk, omdat er gebrek is aan Nederlands mos selzaad. De brandweer oefent in de Westerscheldetunnel. door Emile Calon VLISINGEN - Een speciaal oefencen trum voor calamiteiten in tunnels hoort thuis in Zeeland, zo vindt commissaris van de koningin W. van Gelder. Hij sprak gisteren, tijdens de inauguratie van de twee lectoren voor het nieuwe lec toraat Veiligheid op de Hogeschool Zee land in Vlissingen, de hoop uit dat zo'n oefencentrum ooit nog eens in Zeeland verwezenlijkt wordt. Volgens hem past zo'n oefencentrum bij de regio. Het denken over veiligheid in en rond de Westerscheldetunnel, het zoe ken naar nieuwe maatregelen om de vei ligheid in die tunnel te vergroten, zal de komende tijd steeds meer kennis en erva ring opleveren, voorspelde hij. Zeeland mag daar trots op zijn en moet zich ook op dit punt meer gaan profile ren, aldus de commissaris. Als Zeeland zo'n centrum heeft, hoeven de eigen hulp verleners niet meer naar Zwitserland om daar te leren, maar kunnen anderen naar deze regio komen om hier kennis en erva ring op te doen. Deze kennis en ervaring zijn immers waardevolle exportproduc ten, aldus Van Gelder. De beide lectoren D. Fundter en M. Dierckx hielden gistermiddag, vooraf gaand aan de inauguratie, een openbare les over veiligheid. Daarbij liet Fundter weten dat zijn studenten langdurig on derzoek gaan doen naar het gevoel van veiligheid onder de Zeeuwse bevolking. Jaarlijks zal de HZ met een tussenstand komen, zo beloofde hij. Veiliger Zijn collega Dierckx hield de vele aanwe zigen voor dat uit allerlei cijfers blijkt dat Nederland steeds veiliger wordt. „De criminaliteit stijgt niet maar daalt", be nadrukte hij. Desondanks heeft het kabi net het terugdringen van de criminaliteit tot speerpunt gemaakt, aldus de lector die drie jaar geleden afscheid nam als korpschef. Volgens hem lijkt Nederland onveiliger omdat de aandacht voor veilig heid en slachtofferschap de afgelopen ja ren zeer is toegenomen. Onveiligheid was jaren her nauwelijks een item terwijl het nu boven aan de politieke agenda staat. Het verschil tussen de werkelijke 'onvei- ligheidstemperatuur en de gevoelde on- veiligheidstemperatuur' is volgens hem dan ook enorm. Als gevolg van dat ver schil tussen cijfers en gevoel vindt er een grote verandering plaats, zo schetste Dierckx. „Van een verzorgingsstaat naai en veiligheidsstaat." In haar streven om grip op de veilig heidsproblemen te krijgen, grijpt de over heid steeds meer in, zo vervolgde hij. „Daarbij leggen vrijheden van burgers het langzaam maar zeker af tegen de door de overheid noodzakelijk geachte maatregelen." Daarbij wees hij bezorgd naar zaken als hogere straffen, meer blauw op straat, meer verdachten, meer processen-verbaal, meer controle, een al gemene identificatieplicht en uitbreiding van de AIVD. Dat is volgens hem een we reld van hardheid en onderling wantrou wen, 'waarin we de juiste verhoudingen tussen veiligheid, vrijheid en rechtvaar digheid uit het oog verliezen'. Hij pleitte dan ook voor een andere aanpak, een po sitievere, een waarbij repressie en crimi naliteitsbestrijding niet centraal staan. Een wereld waarin burgers samen met de overheid en andere instanties optrek ken. „Een wereld waarin gezamenlijk wordt gedefinieerd wat eenieders bijdra ge aan een veilige en leefbare wereld zou kunnen zijn." Don Burgers in augustus 2001 in zijn werkkamer in Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13