Holleeder jarenlang ongrijpbaar PZC Iraanse leiders met atoombom in handen zijn onaantastbaar PZC No claim zorg leidt niet tot minder kosten i Epo-gen maakt van atleten supermannen Ex-ontvoerder Heineken bleef altijd uit handen van politie 31 januari 2006 dinsdag 31 januari 2006 door Merel van Leeuwen Jarenlang dook zijn naam op in politieonderzoeken en werd hij in verband gebracht met liquidaties in de Amster damse onderwereld en met de Hells Angels. Willem Holleeder wist echter uit handen te blij ven van justitie, tot gisteren. De Nationale Recherche hield hem aan op verdenking van afper sing van vastgoedhandelaren, mishandeling en bedreiging. Een van die vastgoedhandela ren is Willem Endstra, die op 17 mei 2004 voor zijn kantoor in Amsterdam-Zuid werd geliqui deerd. Endstra werd gezien als de bankier van de Nederlandse onderwereld. De 47-jarige Willem Holleeder werd bekend als een van de ont voerders van Freddy Heineken en diens chauffeur Ab Doderer in 1983. Het jaar daarop werd hij samen met collega-ontvoer der Cor van Hout, die in 2003 werd doodgeschoten, door de Franse politie in de kraag gegre pen. In 1987 stonden ze voor de rechter, die hen veroordeelde tot elf jaar celstraf. Begin jaren negentig kwam het tweetal weer op vrije voeten. Het was een publiek geheim dat vastgoedmagnaat Willem End stra in de periode 1998-2002 za ken deed met Holleeder. End stra trad vermoedelijk op als zijn investeerder en witwasser. In het najaar van 2002 kwam het tot een breuk tussen beide heren en begon Holleeder Ends tra af te persen. Het Parool berichtte vorig jaar dat het advocatenkantoor van Moszkowicz het toneel zou zijn geweest van de omslag in de re latie. A. Moszkowicz, die Holle eder nog steeds bijstaat als advo caat, trad in het verleden ook op als raadsman van Endstra. Vol gens Moszkowicz zijn beide he ren weieens tegelijkertijd op zijn kantoor geweest, maar heeft Holleeder Endstra daar nooit bedreigd. In totaal zou Endstra in de jaren 2002, 2003 en 2004 tussen de 20 en 30 miljoen euro hebben afgedragen aan Holleeder. De vastgoedhandelaar zag geen an dere uitweg dan begin 2003 con tact te zoeken met de Amster damse politie. In die gesprekken gaf hij aan dat hij en andere vastgoedhandelaren voor tiental len miljoenen euro's werden af geperst door drugscriminelen. Ook Holleeder zou het doelwit zijn geweest van een liquidatie. In het najaar van 2004 hield het OM drie mannen aan die wer den verdacht van betrokken heid bij het beramen van een moordaanslag op Holleeder. Onder hen was de voormalige president van de Amsterdamse Hells Angels, Big Willem. Vastgoedmagnaat Endstra zou opdracht tot de liquidatie van Holleeder hebben gegeven, voor een bedrag van 1 miljoen euro. Holleeder wordt gezien als huis vriend van de Angels en bezocht geregeld het clubgebouw. Media berichtten vorig jaar dat het OM in juli 2005 huiszoeking heeft verricht in de woning van Holleeder in Wassenaar, in het kader van het onderzoek naar de moord op Endstra. Ook von den huiszoekingen plaats bij zijn vriendin en bij een van zijn financiële adviseurs. Miereniet In november werd topcrimineel John Mieremet vermoord in Thailand. Het was niet de eerste liquidatiepoging op de man, die beschouwd werd als de vaste za kenpartner van Sam Klepper, die in oktober 2000 werd ver moord. In 2002 werd Mieremet neergeschoten voor het kantoor van zijn advocaat, Evert Hingst. Hij overleefde deze aanslag en deed na zijn herstel een boekje open over de verwevenheid van de onderwereld met de vastgoed sector in een interview met De Telegraaf. Mieremet vermoedde dat End stra samen met Holleeder op dracht had gegeven tot zijn li quidatie. Opmerkelijk is dat Mieremet vorig jaar werd ver moord, een aantal dagen nadat Evert Hingst in Amster dam-Zuid op straat werd dood geschoten. De laatste keer dat Holleeder met de politie in aanraking kwam, was in de zomer van 2003 toen hij in de PC Hooftstraat in Amsterdam werd aangehouden in verband met verboden wapenbezit. Wegens gebrek aan bewijs werd hij korte tijd later weer vrijgelaten. In de zomer van 2004 eiste hij met succes voor de rechtbank in Haarlem zijn rijbewijs terug. Dat was ingenomen na een aan tal forse snelheidsovertredin- gen. Holleeder stelde dat hij met de dood werd bedreigd en dat hij daardoor geen chauffeur kon vinden. Holleeder wilde daarom in een gepantserde auto rond rijden. Opmerkelijk is dat op de laatste foto's die van Plollleeder in de media zijn verschenen, te zien is hoe hij op zijn scooter door Amsterdam rijdt. Het Alge meen Dagblad wist 20 januari al te melden dat justitie op het punt stond Holleeder aan te hou den. De krant meldde dat hij wordt gezien als het brein ach ter de criminele activiteiten van de Hells Angels. ANP door Sylvia Marmelstein Na de patiëntenverenigin gen willen nu ook zorg verzekeraars af van de no claim in de gezondheidszorg. Het kost volgens de maat schappijen te veel tijd en geld om bij te houden wie wel of geen 'gezondheidsbo nus' krijgt. Bovendien zou de regeling verzekerden niet prikkelen om bewuster om te gaan met de gezondheids zorg. Anne Schrijver uit Maas tricht heeft de ziekte Multiple Sclerose en moest zich daar om vorig jaar medisch laten keuren om haar rijbewijs te kunnen behouden. „Een routi nekeuring, want ik heb een lichte vorm, ben vrijwel vrij van klachten en slik geen me dicijnen." Doordat de neuroloog voor de routinekeuring van tien mi nuten ruim zeshonderd euro rekende, heeft Schrijver haar no claim van 255 euro in een klap in rook zien opgaan. Het kabinet hoopt dat Neder landers door de no-claimre- geling beter nadenken of een behandeling wel nood zakelijk is voordat ze naar een specialist stappen. Im mers, wie geen kosten maakt, krijgt aan het einde van het jaar 255 euro cadeau. Wie minder dan dat bedrag op maakt, krijgt het verschil uit betaald. Steun Volgens Schrijver schiet de no-claimregeling zijn doel echter voorbij. „Ik kan mijn medische keuring niet weige ren, want zonder rijbewijs kan ik niet werken. En juist omdat ik daarna meteen mijn no claim kwijt ben, hoef ik de rest van het jaar niet meer op te letten. Ik krijg toch al geen cent meer terug." Tegenstan ders van de no claim, zoals la ijü erdi i iani|J Schrijver, krijgen sinds weekend steun van drie gro zorgverzekeraars. Eelke vj der Veen, voorzitter van raad van bestuur van Ag ziet geen enkele aanwijzi: dat de regeling verzekerd 'op de een of andei'e ma; remt in hun zorggebruik' recteur Gaston Sporre Achmea vindt de regeling oj nodig duur en Menzisdire oi teur Roger van Boxtel b weert op zijn beurt dat dei ft geling zo ingewikkeld is deii de meeste verzekerden niets van begrijpen. Ze zo i den er dus ook geen rekeni; rd mee kunnen houden als zorg gebruiken. Pil Annemarie de Jong (20) Leiden had de regeling inde |0i daad helemaal verkeerd b grepen. Als gezonde jonj gt vrouw was ze erg verrast toe rv ze eind vorig jaar een brii ha van haar verzekeraar krei n. waarin stond dat ze geen r ier claim terugkreeg, omdat ze iet veel zorgkosten had gemaak er Bij navraag werd duidelijm dat haar anticonceptie van d bonus af gaat. „En dat terwijl het kabim s juist zo hard heeft geroepe; dat de pil voor jongeren oi aa der de 21 vergoed blijft woi den. Dan verwacht je dus nis oil dat ie van de no claim af want nu betaal ik hem alsnc m uit eigen zak", zegt ze. De koepel van patiëntenorg; ;h; nisaties. de NPCF wa; schuwt al sinds de invoerin van de no claim dat de regs ling weinig te maken hee! ;h met het kostenbewust makefoc van verzekerden. Ondanks kritiek betwijfelen zorgverzs e keraars en patiëntenvereni es gingen of minister Hoogei vorst van Volksgezondheid d oo no claim wil afschaffen. De rs rai geling is in 2004 als een soo; jk compromis naar buiten ge ui rold. GPD g' et Genetisch gemanipuleerde Schwarzeneggermuizen tillen gewichten als waren het veertjes. Marathonmuizen blijven twee keer zo lang hardlopen als gewone soortgenoten. Nog een paar jaar en dan betre den de eerste genetisch gemanipuleerde menselijke superatleten de sportarena's. door Harm Harkema Zwemwonder Ian Thorpe kan zijn voeten als zwem vliezen gebruiken, omdat ze reusachtig groot zijn. Zijn gene tisch bepaalde schoenmaat 52 heeft zeker bijgedragen aan zijn wereldrecords. „Hoe ingrijpend zou het zijn als we de kans op zwemsucces kunnen verhogen door te 'kiezen' voor maat 52? Of waarom niet direct voor maat 60?", vraagt bewegingswe tenschapper Ivo van Hilvoorde zich af in het vandaag versche nen boek „Beter dan Goed", over genetica en topsport. Nog niet zo lang geleden zou dit science fiction zijn geweest. Maar de Canadese genetici Bouchard, Malina en Pérusse schetsen in het boek een wereld waarin binnen vijftien jaar am bitieuze ouders samen met daad krachtige ondernemers gaan profiteren van de razendsnelle ontwikkelingen van de voort plantingstechnologie. Er zullen topsporters gevonden worden die bereid zijn voort- plantingscellen te leveren voor het selecteren van embryo's die kunnen uitgroeien tot topspor ters. Zulks zal natuurlijk verbo den zijn, maar 'de vastberaden heid van sommige ouders om hun kroost op de Olympische ze- getrap te willen zien, moet niet worden onderschat'. En er zul len landen, klinieken en labora toria zijn die zich agressief in de ze richting ontwikkelen, aldus de Canadezen. Nog dichterbij dan deze bizarre vorm van ta lentselectie, ligt genetische do ping. Genetici vrezen dat we in Athene getuige zijn geweest van een van de laatste Olympische Spelen zonder genetisch gemani puleerde atleten. Overzicht In het boek geeft de Groningse hoogleraar genetica prof. dr. Hidde Haisma een overzicht van de stand van zaken dat er niet om liegt. Een gen dat het lichaam aanzet tot het maken van een stofje dat de spieren doet groeien en dat muizen tot krachtpatsers maakt, wordt waarschijnlijk de komende ja ren al op mensen met ernstige spierziektes uitgeprobeerd. Om dat het plaatselijk werkt, zal het ook gebruikt kunnen wor den voor bijvoorbeeld de schou derspieren van tennissers of de kuiten van sprinters. Ze hoeven er niet eens voor te trainen. Zo zijn er meer van dergelijke ont wikkelingen. Het verst (uit sportief oogpunt bekeken) is de wetenschap ge vorderd met een gen dat op dracht geeft tot productie van nieuwe bloedvaten. Haisma: „Met betere bloedtoevoerleidin- gen zouden spieren, longen, hart en andere delen van het lichaam minder snel moe worden". Deze therapie wordt inmiddels we reldwijd op experimentele basis toegepast bij mensen met vaat ziekten. En de ervaring leert dat wanneer een middel eenmaal op (zieke) mensen wordt uitgepro beerd, het razendsnel zijn weg naar de sport weet te vinden. Cynisch Nog niet bewezen veilig? Dat maakt niet uit. Cynisch melden de oud-topcoaches Henk Kraa- ijeveld (Nellie Cooman) en Bill Laich (Argentijns voetbalelftal en Diego Maradonna) dat de be hoefte om te winnen alles over heerst. Gezondheid, moraliteit en integriteit zijn daaraan on dergeschikt. Sportpsycholoog Jef Brouwers: „Alles wat kan, zal gebeuren." Laich: „De beste valsspeler wint." Het probleem met gendo- ping is dat valsspelers niet of nauwelijks te ontmaskeren zijn. Neem het prestatiebevorderen- de hormoon 'epo'. Dat is nog wel te ontdekken als het -zoals nu nog- wordt ingespoten. An ders wordt het als het DNA van een atleet wordt voorzien van een extra 'epo-gen'. Onder in vloed van dat gen, gaat het lichaam zelf meer epo maken. Een knappe dopingcontroleur die daar nog een vinger achter- krijgt. En dit probleem is reëel: het epo-gen is al ontdekt en wordt met succes toegevoegd aan muizen en apen. GPD Beter dan Goed, over genetica en de toekomst van topsport. Redac tie: Ivo van Hilvoorde en Bernike Pasveer. Dr. Ali Safavi: „De moellahs willen hun fundamentalistische islamitische ideologie exporteren. Met een eigen kernwapen kan niemand ze meer stoppen." foto Evert-Jan Daniels/GPD door Carel Goselinq Zijn waarschuwing luidt: „Onderschat de Iraanse machthebbers niet. Het zijn heel sluwe politici. We moeten alles doen om te voorkomen dat zij een atoomwapen in handen krijgen, want als ze dat hebben worden ze onaantastbaar." Dr. Ali Safavi is al 30 jaar actief in het Iraanse verzet. Ooit streed hij in zijn vaderland te gen de sjah. Nadat die tijdens de revolutie van 1979 werd verdre ven en ayatollah Khomeini aan de macht kwam, koos Safavi en kele jaren later voor een verblijf in het buitenland, om van daar uit de moellahs (de geestelijk lei ders) te bestrijden. Het was de 'People's moedjahedien organi sation of Iran' (PMOI) die het Westen in 2002 informeerde over de nucleaire activiteiten van Iran. „Met de dood van aya tollah Khomeini in 1989 verloor het regime de geestelijk en poli tiek leider. Als ook invloed in de rest van de wereld. De moellahs begrepen dat ze, om te overle ven, kernwapens nodig hadden. Op conventioneel (militair) ter rein waren ze immers niet opge wassen tegen het Westen", do ceert Safavi. „De moellahs willen hun funda mentalistische islamitische ideo logie exporteren. Met een eigen kernwapen kan niemand hen meer stoppen. Het is een overle vingsstrategie. En ze gaan door, wat ze ook zeggen." Het regime in Teheran heeft tot nu toe al 20 miljard dollar aan zijn kernprogramma besteed, weet Safavi. „De leiders zijn niet dwaas, maar juist erg slim. Met China en Rusland worden enorme contracten gesloten. Ook Westerse landen, zoals Ita lië, Frankrijk en Duitsland, han delen op grote schaal met Tehe ran." Dat de moellahs in een comfortabele positie zitten is dus mede de schuld van het Wes ten, benadrukt Safavi. „Geld stinkt niet. Het gaat om westers eigenbelang." Volgens de Iraan se activist is inmiddels duidelijk gebleken dat het jarenlange be leid van verzoening met Iran in ruil voor concessies, niet werkt. Op de vraag wat te doen vouwt Safavi de handen. „Een militai re aanval zoals bij Irak werkt niet. Iran is veel groter, heeft veel meer inwoners en is veel rui ger. Het zou een nooit vertoonde militaire inspanning vragen. Dat is onmogelijk en ineffectief. Je vernietigt mogelijk een paar nucleaire installaties maar je weet nooit of je ze allemaal hebt gehad." Een veroordeling van Iran door het internationaal atoomagentschap IAEA zal in Teheran weinig indruk maken, meent Safavi. Sancties zullen binnen de VN door China en Rusland geblokkeerd worden, zo voorspelt hij. Maar ook als er strafmaatregelen komen, zal dat onvoldoende zijn om de moel lahs op andere gedachten te brengen. Safavi stelt dat het Westen moet investeren in een vreedzame revolutie in Iran. Dat kan bijvoorbeeld door de PMOI van de lijst van verboden terroristische organisaties te ha len. „Het grootste deel van de Iraanse bevolking is tegen de moellahs. Het broeit al langer. Wat nu nodig is, is een vonk waardoor het vuur tot ontbran ding komt. Verzetsorganisaties kunnen de katalysator zijn." Wakker schudden De Iraniërs zijn ontmoedigd door terreur, onderdrukking en executies, zegt Safavi. „Iets moet ze wakker schudden. Ooit verdreef een volksopstand bin nen een halfjaar de sjah. Zo'n omwenteling kan nu weer plaatsvinden. De moellahs zijn daar heel bang voor." De moellahs zijn niet gek, verze kert Safavi, ze gaan volgens een goed uitgedacht plan te werk. „Dat is voor de hele wereld ge- vaai'lijk, Er zijn 1,5 miljard mos lims in de wereld en hun aantal groeit. Teheran zit nu al achter het verzet in Irak. Als ze daar voet aan de grond krijgen, vol gen andere landen in de regio. Als Iran de sentimenten van moslims weet te exploiteren, is het met een atoomwapen achter de hand onaantastbaar." GPD BEATRIX - Tussen twee en vier uur zal het druk zijn bij paleis Soestdijk. Verschillende delegaties komen prinses Bea trix, die vandaag achttien jaar wordt, dan hun gelukwensen aanbieden. Vanuit Zeeland biedt de heer P. Dekker uit Rit- them, lid van de Landelijke Rij- vereniging Walcheren, haar fe licitaties aan. TANKER- Gisteravond is het 11.317 brt. metende Noorse tankschip Jarabella op de Ko nijnenschor in de Westerschel- de tussen Walsoorden en Bath aan de grond gelopen. Vanmor gen werd het vlotgetrokken. BALLET - Mevrouw Soesm V uit Domburg heeft het initi tief genomen tot de oprichtü f van een Zeeuws Amateur let. Naar mannelijke talente waaraan groot tekort is, woi naarstig gezocht. 'A o< HANDGEMEEN - Twee inwi er ners van het Amboi zen-woonoord in Vlissingi e hebben een woordenwissel ie gehad die resulteerde in de mi handeling van een van he )a Het slachtoffer onderhield es !h liefdesbetrekking met de doe! ar ter van de zijn belager, die h ui met deze verhouding niet eecfal was. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom, afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.p3.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgen: de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v c.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. D aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vi (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienster ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ie- lil zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4