>zc Advocaten kraken bewijs tegen Jason W. OM controleert hooligans met telefonische stemherkenning Australië viert een deftig feest in Den Haag NS vervangen poster met vers Wolkers ProRail voorziet meer vertraging Verdachte zou slechts in praatclubje hebben gezeten Verdachte steekpartij Dinteloord op vrije voeten Zelfonderzoek zaadballen nodig Beloning voor terugbrengen vogels Graankachel kan cv vervangen Dode door op hol geslagen paard SP'er rijdt liefst rond in een Jaguar INBRAAK m, liljoenenroof jchiphol erijdeld n tVoz-waarde elk 3 aar vastgesteld Onderzoek naar vondst baby ■Doetinchem nog vruchteloos dinsdag 31 januari 2006 door Ferdi Schrooten AMSTERDAM - Jason W., de Hofstadverdachte die eind 2004 vijf agenten in het Haagse Laak kwartier verwondde met een handgranaat, moet worden vrij gesproken van terrorisme. Dat stelden zijn advocaten gisteren tijdens hun pleidooi in de extra beveiligde rechtszaal in Amster dam-Osdorp. Volgens de raadslieden verdient Jason W. alleen straf voor een 'gewone' poging tot doodslag en verboden wapenbezit. Justitie eiste twintig jaar celstraf we gens vier misdrijven, waaronder lidmaatschap van een terreuror ganisatie en poging tot moord met terroristisch oogmerk. Vol gens advocaat R. Maanicus heeft Jason W. de agenten op 10 november 2004 niet opgewacht, zoals justitie stelt. „Toen ze op de deur bonkten, raakte hij in paniek, pakte impulsief de gra naat en gooide die naar buiten. Hij had gelegenheid om er nog meer te gooien, maar heeft dat niet gedaan." Maanicus weer spreekt dat Jason W. de granaat als terrorist gooide om zo de be volking vrees aan te jagen of om Nederland te ontwrichten. Met zijn medeverdachten vorm de Jason W. hooguit een 'praat groep' over het geloof, aldus de advocaten. Dat het hierbij gaat om een ideologie die onontkoom baar tot ernstige misdrijven leidt, zoals justitie stelt, noemen ze 'complete onzin'. Advocaat P. Plasman vroeg om vrijspraak voor zijn cliënt Ra- ehid B. Deze jeugdvriend van Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh, wordt ver volgd wegens lidmaatschap van een terroristische organisatie. „Maar hij hoorde niet tot de groep", aldus Plasman. Bedreigingen De advocaten van Jason W. be strijden ook de aanklacht dat hun cliënt de Kamerleden Hirsi Ali en Wilders in hun werk be lemmerde door hen met de dood te bedreigen. De AIVD leidde dat af uit afgeluisterde gesprek ken van Jason W. en medever dachte Ismail A.. „Ze zouden op het punt staan Wilders van de Euromast af te gooien en Hirsi Ali af te slachten. Maar wilden ze dat ook echt? Ik weet het niet", zei advocaat W. Ausma. Maanicus: „Gesprekken bin nenskamers kunnen niet gelden als een bedreiging." Ausma vroeg zich af of de granaataan- val wel plaats had gevonden als de AIVD zijn cliënt niet naar de 'geprepareerde' woning (voor zien van afluisterapparatuur) in Den Haag had gelokt. Met die operatie overschreed de AIVD haar bevoegdheden, menen de raadslieden. Jason W.'s verhaal over een ji- hadtraining in Pakistan was stoere praat, zei Ausma. Hij ver wees naar tv-beelden van de ge arresteerde geblinddoekte W., met bloot mollig bovenlijf. „Ie dereen zag dat hij bij zijn aan houding niet afgetraind was. Hij was niet in staat om met een kalashnikov al koprollend een aanslag te plegen." GPD DINTELOORD - De 49-ja- rige man uit Steenbergen die zaterdagavond is aange houden naar aanleiding van de steekpartij in Dintel oord, waarbij een 16-jarige jongen uit die plaats over leed, is op vrije voeten ge steld. Dat heeft de politie gis teren laten weten. De man is volgens onderzoek niet bij het incident betrokken geweest. Drie andere man nen uit Dinteloord (19, 22 en 26 jaar oud) zitten nog vast. De steekpartij deed zich za terdagavond voor op het Raadhuisplein in de Bra bantse plaats toen onenig heid tussen enkele jonge ren uitliep op een handge meen. De 19-jarige man is hoofdverdachte, de politie heeft zijn woning door zocht, ANP ARNHEM - Alle mannen zouden na hun puberjaren de zaadballen maandelijks moeten controleren op verande ringen of verdikkingen die mogelijk op kanker kunnen wijzen, Als zaadbalkanker namelijk tijdig wordt ontdekt, is de kans op volledige genezing 90 procent. Dat bepleit uroloog R. Spermon, die in februari aan de Radboud Universiteit in Nijmegen promoveert op een on derzoek naar de verfijningen in de behandeling van zaad balkanker. Spermon noemt het onbegrijpelijk dat zelfon derzoek aan de zaadballen bij mannen niet net zo bekend is als het borstonderzoek bij vrouwen. ANP VELDHOVEN - De Stichting Nederlands Opvangcen trum voor Papegaaien (NOP) en een vogelpark uit het Duitse Kevelaer loven 10.000 euro uit voor het terugbezor gen van gestolen vogels. Dat heeft directeur T. van Mee- gen van het Papegaaienpark in Veldhoven gisteren ge zegd. De dieven hebben een voorkeur voor zeldzame pape gaaien, maar nemen ook kleine zangvogels mee. Ze heb ben een kleine tweehonderd dieren gestolen. De diefstallen zijn de afgelopen twee jaar vooral in en rond Eindhoven gepleegd, niet alleen uit het Papegaaien park, maar ook bij particulieren. ANP GRONINGEN - De graankachel moet een concurrent van de gasgestookte cv-ketel worden. Dat is althans de bedoe ling van het bedrijf Jansen en Heuning uit Groningen, dat de verwarmingskachels op de markt brengt. Het verbran den van twee kilogram graan levert net zo veel energie op als een kubieke meter aardgas. Het benodigde graan is de helft goedkoper. Volgens de onderneming is de graankachel vooral interes sant voor grotere huishoudens en bedrijven. Duitsers en Denen zijn al gebruikers van graanverwarming. ANP NIJETRIJNE - Een 46-jarige man uit Oldetrijne (Fries land) is in de nacht van zondag op maandag overleden aan de verwondingen die hij zondag opliep nadat zijn paard bij Nijetrijne op hol was geslagen. Dat heeft de poli tie gisteren bekendgemaakt. Het slachtoffer zat op een wagen die door het paard werd voortgetrokken. Plet dier liep stapvoets toen het schrok en op hol sloeg. Daardoor begon de wagen te slingeren, waarna de man uit de wagen op de weg viel. ANP DEN HAAG - Wat doen leden van de Socialistische Partij met een ton als ze de loterij winnen? Die vraag kregen al le Tweede Kamerleden van de SP op hun eigen partijweb site voorgelegd. Een kleine inventarisatie wijst uit dat de ene SP'er een stuk guller is dan de andere. SP'ers roepen altijd om het hardst dat geld eerlijk moet worden verdeeld. De meeste SP-kopstukken zouden ook een mooie loterijprijs netjes weggeven, bezweren ze op de website www.sp.nl. Maar Harry van Bommel kiest een he le andere bestemming voor het geld: 'Ik zou ogenblikke lijk mijn favoriete auto kopen: een Jaguar.' GPD Wolkers toont een poster met het lofdicht, foto Marco Hofsté/ANP na een aantal vooraf ingespro ken zinnen herhalen. Als het sys teem de stem niet herkent, wordt de officier van justitie in gelicht. In dat geval volgt eerst een waarschuwing. Bij een twee de keer kan een werk- of cel straf worden opgelegd. Het parket-generaal, het hoofd kantoor van het OM, wil dit sy- teem vaker inzetten. „De nale ving van stadionverboden is op deze manier makkelijk te contro- leren", aldus een woordvoer ster. „Het is volledig geautomati seerd, terwijl er bij een mel dingsplicht op het bureau altijd politiemensen aan te pas ko men." Volgens directeur Jan Kuipers van ADT, het bedrijf dat het sys teem ontwikkelde, is de gebruik te techniek 'volkomen fraudebe stendig'. „Als een toestel is door geschakeld, wordt dat meteen herkend. Ook het afspelen van een bandje of een dvd is zinloos, want dat wordt er meteen uitge haald." Volgens Kuipers is het systeem bovendien verkoudheid-besten- dig. „Een stem heeft zoveel unie ke kenmerken, dat het vergelijk baar is met een vingerafdruk. Een verkoudheid wordt er ge woon uitgefilterd. "GPD door Jan Kooy en Barenda Grutterink UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen vervangen zo snel mogelijk alle posters met een lofdicht van Jan Wolkers op de Olympische zege van schaatser Gerard van Velde op de 1000 me ter in Salt Lake City. Een mede werker van de gedichtencampag ne blijkt een woord te hebben veranderd in de tekst. Waar Wolkers in de laatste re gel 'snelheid' schreef, verving de medewerker van campagneorga- Advertentie COLIJN BELLEN 0113-213720 "erkend BEVEILIGINGSBEDRIJF Lewestraat 43 Goes/Kloetinge www.colijnby.n nisator Poetry International dat woord door 'schoonheid'. De NS hebben toegezegd dat de posters binnen enkele dagen worden. Verder zullen de NS 10.000 kaar ten drukken met de juiste versie en die eind van de week uitde len op de perrons. Er zijn name lijk ook kaarten met de foute tekst onder het pubbliek ver spreid. „De NS treft geen enkele schuld. Poetry International heeft excuses aangeboden, en die heb ik aanvaard", zei Wol kers gisteren. Wolkers was niet de enige dich ter die een tekst aanleverde voor de campagne rond het the ma Olympische Winterspelen, die begon op Nationale Gedich tendag (26 januari). Ook Ingmar Heytze, Driek van Wissen (Dich ter des Vaderlands), Kees 't Hart, Jan Kal, Elly de Waard en Ruben van Gogh maakten een gedicht. De teksten zijn met een begeleidende foto van de sport held in kwestie tot en met het einde van de Wintei-spelen in Tu rijn op de stations te zien. ANP IHIPHOL - De marechaussee UL' p Schiphol heeft in de nacht an vrijdag op zaterdag een mil ls enenroof van mobiele tele- ions verijdeld. Daarbij zijn iee verdachten aangehouden ie op het punt stonden om een n. irtij toestellen ter waarde van rmoedelijk miljoenen euro's ji een vrachtloods te stelen. I olgens een woordvoerder aam de marechaussee na een ictisch onderzoek op het spoor jn de criminelen die het op de M pobiele telefoons hadden voor- Hen, die klaar stonden voor ver binding. Toen de daders wilden d oeslaan en de truck met opleg- er voor de loods parkeerden, aaij reep de marechaussee in. Het 'chercheteam dat de zaak on- lerzoekt verwacht nog meer ver- lachten te arresteren. [et is niet de eerste keer dat cri- ninelen het op mobiele tele- oons op Schiphol hebben ge- nint. In september vorig jaar is et en grote roofoverval gepleegd p de luchthaven. Toen overvie- in vier mannen een transport- in iderneming. Zij lieten twee ersoneel sleden onder bedrei- ing van geweld 26.000 mobiele elefoons ter waarde van onge- ze' reer 15 miljoen euro in een iklti rrachtauto laden. nu \'a arrestatie van die overval- ers is een groot deel van de buit eruggevonden. Ook een vijfde rcrdachte werd in oktober nog [gepakt. ANP mp DEN HAAG - Gemeenten stel- vanaf volgend jaar elk jaar Hlpnieuw de woz-waarde van wo ningen en bedrijven vast. Tot op beden gebeurde dat elke vier Het kabinet had al eerder beslo- en tot de aanpassing van de axatie en heeft nu in overleg net de gemeenten besloten de wetswijziging in 2007 in te laten gaan. Als voordeel ziet het kabi net dat burgers niet meer na ier jaar met enorme waardeont- /ikkelingen worden geconfron- ïerd. ANP 3 j DOETINCHEM - Het onder- j! zoek naar de vondst van een ba- bylijkje zondag in een visvijver ;0 i: aan de Torontostraat in Doetin- 0 1? them heeft nog niets tastbaars opgeleverd. '5 De mobiele eenheid zoekt sinds gistermiddag rond de vijver naar voorwerpen of sporen die |6 mogelijk verband houden met jü het stoffelijk overschot. Volgens I ie politie kunnen dat allerlei 12 voorwerpen zijn, zoals kleding- ;9 1!j stukken, maar ook wellicht een jjj wapen. Over de identiteit van ie baby en de toedracht van het ^misdrijf is nog niets bekend. H Het stoffelijk overschot is over gebracht naar het Nederlands Forensisch Instituut, waar sec- tie wordt verricht. De politie ml niet zeggen of er verwondin gen op het lichaam zijn aange- o koffen. „We zullen niets bekend- \J maken over de doodsoorzaak tot dat we een verdachte hebben", zei een woordvoerder. ANP (<D K voor. jf.juioor door Jan Salden DEN BLAAG - Vier relschoppen- de voetbalfans die gisteren door het gerechtshof in Den Haag tot een stadionverbod zijn veroor deeld, hoeven zich tijdens wed strijden niet op het politiebu reau te melden. In plaats daar van wordt met elektronische stemherkenning via de telefoon nagegaan of zij tijdens wedstrij den thuis zijn en zich niet in of rond het stadion bevinden. Het is voor het eerst dat een rechter deze sanctie heeft opgelegd. De supporters kregen de straf wegens hun betrokkenheid bij de rellen rond de wedstrijd Feye- noord-Ajax op 17 april vorig jaar. Groepen hooligans raakten slaags met elkaar en met de poli tie. Er werd onder meer met ste nen gegooid, waardoor meer dan veertig agenten gewond raakten. Behalve een stadionverbod kre gen de relschoppers ook voor waardelijke celstraffen tot 150 uur en werkstraffen tot 120 uur. Het Openbaar Ministerie eiste twee weken geleden nog celstraf fen tot acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Zeven an dere verdachten kregen een sta dionverbod met meldingsplicht. Zij moeten zich tijdens een voet balwedstrijd wel op het politie bureau melden. Elektronische stemherkenning kan alleen via een vaste telefoon aansluiting. Een veroordeelde supporter wordt tijdens een wed strijd gebeld, waarna hij zelf te rug moet bellen naar een num mer dat is gekoppeld aan het elektronisch herkenningssys teem. Dat controleert of de be trokken relschopper vanaf een van tevoren opgegeven vaste aansluiting belt en zijn toestel niet doorschakelde naar een mo bieltje. De supporter moet daar- door Marcel Proos DEN HAAG - Treinreizigers moeten dit jaar rekening hou den met meer overlast door on derhoud aan het spoor. Dat stelt spoorbeheerder ProRail in zijn beheerplan dat minister Peijs en staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer gisteren aan de Tweede Kamer stuurden. ProRail voorziet dat 483 keer een spoortraject moet worden af gesloten voor onderhoud. Het gaat om het hoogste aantal van de afgelopen jaren. Dit levert volgens de spoorbeheerder wei nig tot ernstige hinder op voor de reizigers. Na 2006 verwacht ProRail minder overlast. ProRail heeft voor de periode 2006 tot 2012 ruim 1 miljard dol lar beschikbaar om het spoor op orde te krijgen. Dit jaar staat het wegwerken van knelpunten voorop. Hierdoor moet de 'ro buustheid' van het spoor toene men, waardoor meer treinen op tijd kunnen rijden. Het voor dit jaar geplande on derhoud is slecht nieuws voor de Nederlandse Spoorwegen. De vervoerder heeft al grote moeite om genoeg treinen op tijd te laten rijden. Vorig jaar bleef de punctualiteit achter bij de verwachtingen.A/VP De Australische minister van Buitenlandse Zaken Alexander Downer en prinses Maxima met elkaar in gesprek tijdens het galadiner in de Ridderzaal. foto Harmen de Jong/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het volgende staat op het menu wanneer Australiërs een deftig feestje geven: gegrilde krokodillensaté, barramundisteak (vis), en als toetje Pavlova meringue (schuimtaart). De 360 gasten op het galadiner in de Haagse Rid derzaal, gisteravond, ter viering van vierhonderd jaar banden tussen Australië en Nederland mochten van deze specialiteiten proeven, besproeid met 'de bes te Australische wijn'. Onder de gasten waren prins Willem-Alexander en prinses Maxima, premier Jan Peter Bal kenende en coryfeeën uit de Nederlandse en Australische sa menleving, zoals Guus Hiddink (oefenmeester van PSV en van het Australische nationale elf tal), de zwemmers Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruijn, en de Australische ex-zwemkampioene Dawn Fra- ser. De Australische minister van BuitenlandseZaken, Alexander Downer, kwam even eens speciaal voor het galadiner naar Nederland. Aborigines „Wij zijn een oud land en een jonge natie. Wij vieren vierhon derd jaar in een bredere context van vijftigduizend jaar van trot se inheemse vestiging en cul tuur", zei ambassadeur Stephen Bardy van Australië. Weliswaar bereikte zeeman Wil lem Janszoon met zijn VOC- schip Duyfken in het voorjaar van 1606 als eerste Europeaan de noordkust van wat nu Austra lië heet, de inheemse Aborigines bevolkten het continent al vele eeuwen. Bovendien waren de Ne derlanders destijds niet eens geïnteresseerd in het nieuwe land. Er viel niets te halen waar mee handel gedreven kon wor den. Vandaar dat de titel 'ont dekker van Australië' op naam staat van de Britse zeevaarder James Cook. Maar dat mag de pret niet drukken om dit jaar stevig de vriendschappelijke banden aan te halen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3