Fans Porto belagen Adriaanse Koortsachtig op zoek naar perfecte bob Perez bedankt voor bewezen diensten Jaap Stam mag Ajax gaan sturen Snoyl naar Aberdeen Populariteit trainer taant Ajax gaat zonder fans naar Almelo Baghdatis maakt een reuzensprong Vertrouwde namen Davis-Cuptean Boonen wint eerste etappe in Qatai Voetbaltrainers op straat in Spanje Zwemmer wil wereldrecord roeien Geen land wil oefenduel met Iran voetballen Voetbalelftal Congo dreigt met een boycot Liverpool stuit op Man United dinsdag 31 januari 2006 1 c door René Zwaap xPORTO - Co Adriaanse is na het Huel tussen Rio Ave en FC Porto uangevallen door woedende Por- co-fans. Bij het verlaten van het trainingscentrum van de club pverd de Nederlandse trainer in iïijn auto belaagd. Adriaanse voorkwam verdere problemen Hoor tijdig weg te rijden. j Het journaal van de Portugese ïv-zender TVI liet gisteravond \>eelden zien van de aanval, ge nomen door veiligheidscame- ta's. De vandalen gebruikten ste llen en lichtkogels. De belege ring duurde ongeveer dertig se- ixonden voordat Adriaanse wist Ce ontkomen, maar dat was ge noeg om bijna alle ruiten yan Eijn auto te doen sneuvelen. De clubleiding reageerde met hen verklaring waarin de 'onge hoorde aanval' wordt veroor deeld. De club wil de vandalen taten vervolgen. In het communi qué van de club wordt de aanval omschreven als 'een ernstige aantasting van de persoonlijke Vrijheden in een rechtstaat'. Por- fo heeft de politie videobeelden yan de bewakingscamera's be zorgd, aan de hand waarvan de 20 tot 25 daders kunnen worden geïdentificeerd. Direct na het duel met Rio Ave ^0-0) was Adriaanse mikpunt ban fluitconcerten en scheldpar tijen. Vanwege een schorsing eat de coach op de tribune, naast Porto-voorzitter Pinto da -Costa, die het voor de trainer op- ham en een van diens belagers He huid vol schold. Ook op weg haar de spelersbus werd Adriaanse beledigd. De spelers werden gespaard. Nadat de bus Van Porto bij het trainingscen trum was gearriveerd, vertrok Adriaanse als eerste naar huis. Direct bij het verlaten van het oefencomplex werd hij opge wacht door een groep fans. Zij versperden de weg en stortten zich op de auto van de trainer, die met schoppen en slagen werd bewerkt. Het incident is kenmerkend voor de groeiende anti-Adriaan- se-stemming in het Porto-kamp. Hoewel Porto nog altijd lijstaan voerder is in de Superliga, be leeft de Nederlandse oefenmees- ter een significante val in popu lariteit. Veel kritiek maakte Adriaanse los met zijn recente besluit de geliefde Porto-doel man Vitor Baia zijn basisplaats te ontnemen. Baia stond op het punt zijn vierhonderdste duel voor Porto te keepen toen hij twee weken geleden na een onge lukkig optreden tegen Estrela de Amadora uit de gratie viel. Ongehoord Tijdens een gala-avond ter ere van de keeper in Espinho kreeg de eveneens aanwezige Adriaan se door diverse sprekers de man tel uitgeveegd. Schrijver-journa list Miguel Sousa Tavares, Por to-supporter van het eerste uur, kwalificeerde het besluit om Baia op de bank te zetten als 'on gehoord'. „Als het bij het huidi ge Porto zo is dat je eruit ligt bij je eerste fout, had Adriaanse al lang moeten vertrekken", aldus de auteur. De Nederlandse coach hoorde het zwijgend aan en vertrok kort daarna zonder enig com mentaar. Adriaanse zwijgt al enige weken in alle toonaarden tegenover de media. Deze pers boycot werd ingevoerd als repre saille tegen de in de ogen van de Nederlandse trainer 'unfaire' be richtgeving. GPD In het gezelschap van Barry van Galen, die na dit seizoen ook niet meer voor AZ speelt, begeeft de naar Ajax vertrekkende Kenneth Perez (rechts) zich naar het trainingsveld van de Alkmaarse voetbalclub. foto Joop Boek/GPD door Ruud Ramler ALKMAAR - Als blijk van waar dering voor bewezen diensten stemde AZ in met een transfer van Kenneth Perez naar Ajax. Maar de leiding wil met de over gang van de Deen vooral een sig naal afgeven naar de rest van de spelersgroep. En aantonen dat een contract in Alkmaar niet ge lijk staat aan 'levenslang', zoals door sommigen wordt gevreesd. Van dichtbij maakten de spelers van AZ vorig jaar mee hoe moei lijk het was met een doorlopend contract te vertrekken. Denny Landzaat was één stap verwij derd van een overgang naar Fio- rentina, maar AZ eiste een bui tensporige transfersom. Jan Kromkamp dacht duidelijke af spraken te hebben, maar de clau sule dat AZ niet moeilijk zou doen als hij een klapper kon ma ken, bestond plots niet meer toen Porto zich meldde. Louis van Gaal en Marcel Brands, trainer en directeur voetbalzaken van AZ, proberen met dat verleden te breken. De transfer van Ron Vlaar naar Feyenoord was een eerste voor beeld, die van Perez een nog dui delijkere vingerwijzing. Van Gaal was al langer op de hoogte van diens wens een grote slag te slaan. „Ik heb vergeefs gepro beerd Kenneth op andere ge dachten te brengen. Aan de an dere kant moet AZ ook slim zijn. Volgend jaar gaat hij gratis weg, nu vangen we nog geld." In Van Gaals visie is het ook be langrijk dat AZ de vervanger van Perez, Maarten Martens van RKC, al op het oog heeft. Ajax zou in de huidige sportieve malaise het liefst een directe overgang hebben gewild. Dat was voor Van Gaal onbespreek baar. Ook omdat Perez het zou hebben afgewezen. De speler wilde gisteren weder om niet reageren op de bom die eerder dan alle partijen lief was tot ontploffing is gekomen. In tern werd Perez van alle kanten, trainer Van Gaal voorop, gefeli citeerd. Iedereen, en zeker zijn collega's, gunt de Deen deze droomtransfer. Groter verband Al kan niemand op dit moment puur sportieve redenen beden ken. Ook de trainer niet. Ajax heeft in de eredivisie veertien punten minder dan AZ. Van Gaal: „Je moet het ook niet af meten aan de huidige realiteit, maar zien in een groter ver band. Want wij hebben nu een topteam en Ajax niet. Maar het aureool van Ajax is zo groot dat ik me goed kan voorstellen dat het voor iedere voetballer een droomclub is." Hij noemt Ken neth Perez een 'echte Ajax-spe- ler'. „Logisch dat ze hem in Am sterdam wil hebben." Volgens Van Gaal heeft het ru moer rond Perez de voorberei ding op het bekerduel van van avond met MW niet verstoord. De Deen zal er hetzelfde over denken. AZ heeft voor hem nu prioriteit. Want, zoals hij in het verleden al eens hardop mijmer de, het liefst zou Perez met een titel bij AZ vertrekken. GPD AMSTERDAM - Ajax kan op 26 februari in het uitdm met Heracles niet rekenen op supporterssteun. De club ac cepteerde het schikkingsvoorstel van de openbaar aankls ger. Het is de straf voor wanordelijkheden tijdens he duel met FC Utrecht (1-0) in november. Ajax-fans richt ten vernielingen aan in het bezoekersvak. De aanklage stelde ook Utrecht im staat van beschuldiging weger, kwetsende en discriminerende spreekkoren van Utrecht fans. Utrecht ging akkoord 10.000 euro boete. ANP RIJSWIJK - Tennisser Marcos Baghdatis maakt doör zij: optreden op de Australian Open een reuzensprong op d wereldranglijst. De Cyprioot, die de finale verloor van d Zwitser Roger Federer, klom 27 plaatsen naar plek 27. Fe derer blijft koploper met 7275 punten. De Spanjaar Rafael Nadal staat tweede. Raemon Sluiter, die in Mei bourne de tweede ronde haalde, staat 92e. Michaëll Krajicek zakte van 43 naar 46 bij de vrouwen, ook al haal de ze de derde ronde. Kim Clijsters is de nieuwe numme één. Zij lost Lindsay Davenport af, die derde staat. Arm lie Mauresmo, winnares in Melbourne, is nu tweede. AN1 DEN HAAG - Tjerk Bogtstra, de captain van het Nedei landse team in de Davis Cup, heeft voor het duel met Rus land Melle van Gemerden, John van Lottum, Raemo Sluiter en Peter Wessels opgeroepen. Sparringpartm van het viertal is Jesse Huta Galung. De wedstrijd in d eerste ronde van de wereldgroep tegen Rusland is van 1 tot en met 12 februari in de Amstex-dam RAI. GPD AL KHOR - Tom Boonen won gisteren de eerste etappe i de Ronde van Qatar. De Belgische wereldkampioen ws na 141 kilometer van het Khalifa Stadion naar Al Khc de snelste in de massasprint. Tweede was de Duitser Eri Zabel, derde de Zuid-Afrikaan Robert Hunter. ANP MALAGA/SAN SEBASTIAN - Twee Spaanse voetba clubs ontsloegen gisteren de trainer. Bij Malaga moest Ar tonio Tapia het veld ruimen, Real Sociedad brak met Jos Maria Amorrortu. Malaga is weggezakt naar de laats! plaats. De ploeg verloor zondag met 3-1 van Espanyo Dat kostte Tapia zijn baan. Manuel Hierro volgt hem op. Real Sociedad zakte naar de vijftiende plaats na ee 3-1-nederlaag in de Baskische derby tegen Alaves. Inmic dels zijn dit seizoen zeven trainers in de hoogste klass van het Spaanse voetbal ontslagen. ANP/DPA ESSEN - De Duitse zwemmer Mark Warnecke, werelc kampioen 50 meter schoolslag, wil een wereldrecor roeien verbeteren. Zondag valt hij met drie collega's o de roei-ergometer de toptijd op de 2000 meter (5.37,' aan. Warnecke krijgt steun van Koltzk, Doberschütz e Wienhausen, allen lid van de Duitsland Acht. ANP/SID door Mike van Damme AMSTERDAM - Jaap Stam is vanaf volgend seizoen Ajacied. De 33-jarige verdediger tekent een contract voor twee jaar, dat op 1 juli ingaat. Ajax kwam gisteren tot overeen stemming met AC Milan. Stam heeft nog een contract bij de Ita liaanse club tot 2007. Hij maakt het seizoen af in Milaan. Met het aantrekken van Stam heeft Ajax het type speler in huis gehaald waar het zo naar stig naar op zoek was. Sinds het vertrek van Cristian Chivu uit de Arena, in de zomer van 2003, ontbeerden de Amsterdammers een echte gezagvoerder in het veld. Stam is een speler met een sterke persoonlijkheid, die niet schroomt het voortouw te ne men. Daarnaast neemt de 33-ja- rige verdediger de nodige erva ring mee (hij speelde onder meer 67 interlands) en is hij fy siek sterk. Het zijn stuk voor stuk eigenschappen die het hui dige Ajax goed kan gebruiken. Trainer Danny Blind is dan ook zeer tevreden met de komst van Stam. „Types als Stam en Phil lip Cocu kunnen iets extra's toe voegen", reageerde Blind. „Ze ker in een jong elftal als Ajax momenteel heeft. We missen al jaren sturende spelers. Met de spelers die we willen halen, pro beren we dat op te lossen." Balans Met Kenneth Perez, die over komt van AZ, heeft Ajax nog een dertiger met een sterke per soonlijkheid weten aan te trek ken. De balans tussen routiniers en talenten lijkt zo te worden hersteld. Een balans die de hui dige talenten nodig hebben. Zo was de roep om een leider bij Hedwiges Maduro zondag na het duel met FC Utrecht groo „Ik moest px'aten, waar juist i( mand tegen mij moet praten' zei de middenvelder (20). Ajax was al maanden bezig mi het losweken van Stam bij A Milan. De Italiaanse club wilc de verdediger aanvankelijk nii laten gaan, maar ging na enkel gesprekken met Stam oversta) Een vertrek in de wintersto was echter uitgesloten. Sta: gaf enkele maanden geleden aan terug te willen keren nat Nederland, voor-al vanwes familieomstandigheden. De afg( lopen acht jaar speelde hij i het buitenland: na zijn tijd b PSV speelde hij drie jaar b Manchester United en drie jat bij Lazio Roma. Hij is nu bez: aan zijn tweede seizoen in Mi aan. Een terugkeer naar NederlaE past ook in Stams plannen h( rustiger aan te doen. Hij bedanl te na het EK van 2004 voor h( Nederlands elftal. Hij schrei daarna bondscoach Marco va Basten een brief dat het gee zin had hem proberen over te hi len. Een voorkeur voor een cln had hij niet. Ook al was PS1 waar hij al drie jaar voor speel de, mede geïnteresseerd. E Kampenaar koos voor Ajax on dat de Amsterdammers als ee: ste tot overeenstemming ware gekomen met AC Milan, zes zijn zaakwaarnemer Henk va Ginkel. Stam had gisteravond nog nit met Blind gesproken. De verdf diger reisde met AC Milan na< Palermo, waar vanavond een bf kerduel wacht. Maxwell legt per direct de omgt keerde weg af. Zijn verbinten' met de andere club uit Milaa: Inter, gaat morgen in. Aanvankf lijk zou de Ajax-verdediger i de zomer naar Internationa verkassen. GPD van onze sportredactie ik hou van,lekker eten"), nu hij door trainer Erwin Koema (nog) te licht bevonden. Vandaag wordt duidelijk of oo de Tunesiër Karim Saidi (info resse uit Italië), de Amerikaai Cory Gibbs (ADO Den Haag w; hem huren) en de Egyptenaó Hossam Ghaly (Tottenham Hots pur) vertrekken. Daarmee zo; de grote schoonmaak bij Feyt noord compleet zijn. GPD ROTTERDAM - Feme Snoyl is gisteren door Feyenoord voor de tweede keer verhuurd. De 20-ja- rige verdediger gaat naar Aber deen, nadat hij vorig jaar aan FC Den Bosch was verhuurd. Snoyl werd eerder dit jaar nog gepasseerd wegens een teveel aan kilo's („mijn zwakke plek, LONDEN - De loting voor de vijfde ronde van het toernooi om de FA Cup heeft al een 'fina le' opgeleverd. Liverpool treft Manchester United. Chelsea trof het een stuk beter. Als de Londenaren de replay te gen Everton winnen, komt in de volgende ronde derde-divisio nist Colchester op bezoek. ANP TEHERAN - Geen enkel land wil voetballlen tegen Iran. Roe menië en Oekraïne zegden al af gesproken oefenduels af en nu dreigt Spanje ook af te vallen. Een woordvoerder van de rege ring ziet een complot. „Het Wes ten voert een psychologische oor log tegen ons. Ze wil Iran isole ren", verklaarde hij. Iran heeft zich geplaatst voor- het WK in Duitsland. De oefen campagne verloopt stroef na an tisemitische uitspraken van pre sident Mahmoud Ahmadinejad en de weigering van het land zijn nucleaire programma te sta ken. De Iraanse bond heeft nog geen tegenstander kunnen vin den voor een vriendschappelijke interland. Er zijn ook nog invita ties gestuurd naar Wit-Rusland, Colombia, Zwitserland en Tur kije. Geen van deze landen heeft gereageerd. ANP/DPA Ondanks alle inspanningen van onder meer Arend Glas en Sybren Jansma loopt Nederland als bobsleenatie nog een straatlengte achter op toplanden als Duitsland en de Verenigde Staten. foto Soenar Chamid/WFA Wetenschappers hopen grote achterstand van Nederland op toplanden in te lopen Kleine stukjes rubber, wat plakstrips en een streepje metaal. Het lijkt peanuts, maar in de Formule 1 van de winter sport, bobsleeën, kan het beslissend zijn voor gouden glorie of diepe desillusie. Ook de Nederlandse olympiërs zoeken, al is het rijkelijk laat, koortsachtig naar het meest aërodynamische design voor Turijn. Maar de achterstand op de top landen is groot. door Roel Wiche HARDERWIJK - Ze vermoedde al dat de concurrentie met iets revolutionairs bezig was. Maar zoiets had ze nog nooit gezien. Ilse Broeders, pilote van de Ne derlandse olympische tweemansbob, schrok zich lam toen ze enkele weken te rug de futuristische slee van de Duitsen Onder de as zaten speciale rubbertjes, waardoor de achterkant kon meebewe gen in de bochten. De winst: tienden van seconden. Een enorme kloof in een sport waar alles draait om uiterst minie me tijdmarges. Dus baalde Broedex-s als een stekker. „Ik dacht direct: zoiets moeten wij ook hebben. Maar je kunt zo'n bob niet eens van dichtbij bekij ken. Je wordt gewoon weggeslagen. Nie mand wil de concurrenten wijzer ma ken." De 28-jaiïge Groningse, die in Turijn ook de teams van Eline Jux-g en Arend Glas treft, beseft als geen ander dat Ne derland nog steeds een bijna onover- brugbax-e achterstand heeft op toplan den als Duitsland en de Vex-enigde Sta ten. Waar wetenschappers in deze bob paradijzen al decennia speux-en naar de beste aërodynamica, heeft ons land niet eens een eigen slee. Broeders smeekte dan ook, gesteund door Oranje-boeg beeld Glas, dat de Nederlandse Willy Wortels ook aan de slag gingen. Onzekerheden Chemiegigant DSM, de TU in Delft en TNO namen de handschoen op en pre senteerden gisteren in Haxxlerwijk, naast de oefenbaan van de olympiërs, de voox'lopige i'esultaten. Met een he leboel slagen om de arm. „Ik durf niet te zeggen of dit tijdwinst oplevert", bekende TU-onderzoeker Nando Tim mer. „Wat we hebben gedaan, is vooral het wegnemen van onzekex-heden. Al zal ik teleurgesteld zijn als ons werk geen honderdsten van een seconde ople vert." De onderzoekers zochten de winst voor al in het materiaal om over het ijs te glij den. Zo werden de rubbers die op de ij zers zijn aangebracht om de geweldige G-krachten te dempen, vervangen door een vernieuwde soort. Deze variant, Ai- nitel genaamd, is in tegenstelling tot de oude rubbers niet gevoelig voor tempe- ratuursveranderingen en daarom een stuk stabieler. Daarnaast keek de club wetenschappers naar de helm met de minste luchtweerstand en naar plak- strips om de bob aerodynamischer te maken. Vandaag volgen nog speciale testen in de windtunnel. Het is, zo beaamt Broe- dex'S volmondig, xijkelijk laat. Over an- dex-halve week is immex's al de openings ceremonie van de Winterspelen. „Neder land heeft geen bobsleecultuur. We moe ten overal zelf achteraan zitten. Achter een oefenbaan, achter deze innovaties. Hopelijk zetten we nu eindelijk eens dóór. Zodat we straks, bij de volgende Spelen in Vancouver, niet weer achter de x'est aanhobbelen. De Duitse meiden lachen ons nu vierkant uit als ze naar onze slee kijken." Trojka Gisteren klonken in ieder geval, voor wat het waard is, mooie beloften in Har derwijk. De trojka DSM-TU-TNO kon digde aan voor het eerst in de Neder landse geschiedenis een eigen bob te gaan bouwen. Over vier jaar, bij de vol gende olympische goldrush, zou de Oranje-raket startklaar moeten zijn. Maar vooxiopig is er nog heel wat werk voor de boeg. Zo koestex't Broeders, alle expexïmenten ten spijt, nog steeds haar oude helm. „Die kwam bij de testen als een van de beste uit de bus. De toko die die dingen maakte, is helaas failliet. Maar die helxn gaat mee de koffer in, ze ker weten." GPD DEN HAAG/CAIRO - Het voet balelftal van Congo zal de kwartfinale van de Afrika Cup tegen gastland Egypte niet spe len als de premies voor de spe lers niet op tijd zijn betaald. Het toex-nooi wordt voor Congo gekenmerkt door financiële con flicten. De ploeg dreigde het eer ste duel ook al niet te spelen van wege een nog niet uitgekeerde bonus. Bondscoach Leroy: „Er is geen kwartfinale als er geen geld komt. Dit is geen chantage. Tot nu toe heb ik het team aan de gang kunnen houden, maar verder gaan ze echt niet. Ik hoop dat er een oplossing komt, andex-s houdt het toernooi voor ons hier op." GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38