Pieren welzij nscentrum afgeblazen Het mes snijdt aan twee kanten ?ZC- ?ZC Reimerswalers niet langer voorrang bij nieuwbouw GV, J onger en woningen voor Heinkenszand Verdwenen symbool school duikt weer op lierenbescherming ziet af van samenwerking met asiels bil Igenda ampiontochten r Reimerswaal nl I.AND - In Kruiningen en and worden vanavond lam- aoptochten gehouden om de iardag van koningin Bea te vieren. Geen visitekaartje Enige winkel Ellewoutsdijk te koop Automobilist rijdt tegen boom Vernieuwing plein in Wemeldinge Twijfel over warmtekrachtcentrale -J dinsdag 31 januari 2006 pr Miriam van den Broek JDDELBURG - Er komt geen a^ot welzijnscentrum voor die- j in Zeeland. Het hoofdbe- ir van de Dierenbescher- W Nederland heeft, tot grote jt van de lokale afdeling, be ten er niet aan mee te wer- welzij nscentrum zou uniek 'ederland zijn. Het plan was in de Zak van Zuid-Beve- een complex te bouwen irin de vijf Zeeuwse dieren- •ls en de Dierenbescherming •d- en Midden-Zeeland zou- komen. Ook andere instel- of bedrijven zoals een hon- rainingsschool en een trims- n, hadden in het complex on- Üak kunnen krijgen. ,etc idee ontstond toen de die- °Pjsiels in Vlissingen en Mid- turg besloten samen een iw onderkomen te bouwen de Visodeweg in Vlissingen. 1 le asiels zijn zo verouderd opknappen geen zin meer De Dierenbescherming Ird- en Midden-Zeeland kte bij die besprekingen aan het idee samen iets nieuws glteginnen. Cl)danks eerder gedane toezeg den van het landelijke be- 01 ar van de Dierenbescher- WEEKACTIVITEITEN p ■zorgklachten: ■0-0231231 ^maandag t/m vrijdag (durende de openingstij- jn;zaterdags tot 12.00 uur b ACTIE (VELANDEN/THOLEN itionspark 28 5tbus31 50 AA GOES 0113-315670 0113-315669 >ail: redgoes@pzc.nl ink Balkenende (chef) l^jnellekè Blok Hem van Dam ran|ke van der Jagt ah (bPaardekam lek^n enl de Vries (sport) rmen van der Werf ITRALE REDACTIE 'oiksgei^tionspark 28 Jtbus 31 1^0 AA GOES f (0113)315500 j: (0113)315669 Bail: redactie@pzc.nl J TERNET w. pzc.nl nail: vyeb@pzc.nl ming, heeft dat bestuur nu toch afgehaakt", maakte I. Zweedijk van de afdeling Noord- en Mid den-Zeeland gisteren bekend. „Het is een bittere tegenvaller. We hadden het verschrikkelijk fijn gevonden als het was door gegaan. Maar het huidige inte rim-bestuur heeft gezegd dat hij de financiële en organisatori sche consequenties niet kan overzien omdat het uniek in Ne derland zou zijn." Bij de landelijke Dierenbe scherming was gisteren nie mand bereikbaar voor commen taar. Kleinschaliger „Ik hoop dat we op een klein schaliger niveau toch nog kun nen samenwerken met de asiels in Vlissingen en Middelburg", zegt Zweedijk. Voorzitter W. Meijer van de ge fuseerde asiels van Vlissingen en Middelburg betreurt vooral de vertraging die is opgelopen door de plannen voor het dieren- welzij nscentrum in Zuid-Beve land. „Wij hadden ons plan voor een nieuw asiel in Vlissingen al klaar. Dat is in de ijskast gezet omdat de Dierenbescherming er bij kwam. We zullen op korte termijn weer met ons oude plan aan de slag gaan. De Visodeweg is inmiddels afgewezen en we hebben nu ons oog laten vallen op de Poortersweg in Vlissin gen. We moeten eerst wel het ontwerp voor het gebouw aan passen." Meijer geeft toe dat hij niet 'dol enthousiast' was over de plan nen voor het grote centrum in Zuid-Beveland. „We hadden daar vraagtekens bij. Onze asiels hebben nu vooral een re gionale functie. We richten ons op de inwoners van Walcheren. En voor de vrijwilligers zou er anders ook veel veranderen. Maar die gevolgen werden nog onderzocht." jfcptocht in Rilland begint om |5 uur vanaf Huize De Vlied- De Zuid West Band zorgt r muzikale begeleiding. De tjevereniging Juliana tekent |de organisatie. •uiningen vertrekt de stoet 19.00 uur bij Ons Dorps- EMM zorgt voor muziek, ^floop is er zowel in Rilland ".In Kruiningen warme choco mel k. - Leger des Heils, Leliestraat 24, 2.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver kleding en meubelen tbv maat ipelijke dienstverlening; ibare Bibliotheek, 9.0-10.30 leesontbijt voor alle peuters; Snooker Centrum, 13.30-16.30 it voor ouderen, buurtwerk Goese (kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling JSjoerd Tamminga; lO entrum Lindenhof, .-17.45 uur: bewegen voor Astma egiDop -patiënten; ELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; j uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: irewerk; ININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- uur: Biljartclub senioren; 13.30- uur vrouwenclub senioren; 19.00 'ertrek Lampionnenoptocht; 'ibad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: ioggen; 13.30-14.00 uur: Aquaro- iND - De Vliedberg, 18.45 uur: k lampionnenoptocht; iLDINGE - De Wemel, 13.00 uur: ir: Soos; biljarten en kaarten; r: Welfarewerk; (3mits, 20.00 uur: Klaverjassen; EKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 iljarten. Betho-medewerker Frank van der Zande onderhoudt de tuinen van thuiszorgklanten Liesbeth van Zundert (1) en Beppie van der Oudera. foto Willem Mieras door Frank Balkenende SINT PHILIPSLAND - Nee, haar tuin tje zou ze niet kunnen missen, maar zelf onderhouden lukt niet meer. Door de diabetes is ze elke dag doodmoe, zegt de 71-jarige Beppie van den Oudera uit Sint Philipsland. Gelukkig harkt Frank van der Zande uit Stavenisse nu gere geld haar hof aan. Hij is één van de vijf Betho-medewerkers die al een poosje meedraaien in een Thools proefproject met aanvullende thuiszorg. Een uit komst voor Beppie. „Anders zou ik toch een keer naar een appartement moeten verhuizen. Daar moet ik niet aan den ken." Thuiszorgorganisatie Allévo, die werk zaam is in de Oosterschelderegio, en het werkvoorzieningenschap Betho gingen in augustus vorig jaar een bijzonder ex periment aan: de inzet van vijf WSW-ers (Wet Sociale Werkvoorzie ning) in de aanvullende thuiszorg. Waarom zouden mensen van de Betho ouderen niet een handje kunnen hel pen?, was het idee. Iemand mee uit win kelen nemen, begeleiden naar het zie kenhuis, samen een kuiertje maken, de hond voor hem of haar uitlaten of de tuin schoffelen. Dat soort dingen. Het idee sprak de Betho direct aan. De sociale werkvoorziening is dringend op zoek naar ander werk. Vroeger werd geld verdiend met het inpakken van pro ducten en licht montagewerk, zoals het in elkaar zetten van zonnehemels. Dooi de sterke internationale concurrentie, vooral uit Azië, hebben sociale werk plaatsen veel van hun traditionele werk moeten prijsgeven. De Betho zoekt het de laatste jaren onder meer in de groen voorziening, maar wil ook het beheer van dorpshuizen en kantines op zich ne men. Aanvullende thuiszorg is een nieu we, welkome markt. Dat thuiszorgleverancier Allévo het voorzetje voor het experiment heeft ge geven, is niet zo vreemd als je de antece denten van directeur Theo van Campen kent. Hij komt uit een WSW-bedrijf. Allévo hecht er bovendien aan dat ga ten in de zorg worden gedicht. „We leve ren de gebruikelijke ABWZ-zorg aan mensen met een medische indicatie, maar voor extraatjes, zoals een wande lingetje maken, is vaak geen geld. Juist bij een grote groep ouderen merk je dat er behoefte is aan een beetje extra hulp in combinatie met sociale contacten. Met deze proef wilden we eens peilen hoe groot die nu behoefte nu eigenlijk is", legt Arno de Jong, manager service en welzijn van Allévo, uit. Zo'n zeshonderd folders zijn verstuurd naar mindervalide thuiszorgklanten, overwegend ouderen. De Jong: „In het begin was de animo ge ring. Dat veranderde toen we het pro- jectgebied hebben uitgebreid met de stad Goes. Nu hebben we zo'n 110 men sen die gebruikmaken van aanvullende thuiszorg, 40 op Tholen en 70 in Goes. Het gekke is dat zowat iedereen om tuinonderhoud vraagt. Mensen kunnen het fysiek niet meer aan of hebben het geld niet om de tuin te laten onderhou den, maar ze willen liever niet verhui zen naar een appartement. Door een beetje aanvullende thuiszorg kunnen ze toch zelfstandig blijven wonen." Onkruid Beppie van den Oudera is zo iemand. De 71-jarige Sint Philipslandse bezit groene vingers, maar diabetes trekt alle energie uit het lijf. Haar partner kan ook niks meer. „Hij heeft het aan zijn luchtwegen en zit een hele dag op een stoel." Gevolg: het onkruid schiet de lucht in, wat woningbouwvereniging Castria een doorn in het oog is. Castria sommeerde de Van den Oudera's al eens de tuin te kuisen. „Als ik dat niet zou doen, zou den ze zelf een bedrijf langsturen en zou ik de rekening krijgen. Daar heb ik het geld niet voor. We willen ook niet verhuizen naar een appartement, daar moet ik niet aan denken." Dankzij de inzet van Betho-medewer- kers is het niet zover gekomen. Frank van der Zande heeft de tuin keurig aan geharkt. „Hij heeft er kijk op", looft Beppie hem. Frank zat vroeger in de montage. Een carrière als tuinman - „mijn vriendin doet thuis de tuin" - zag hij aanvanke lijk helemaal niet zitten, maar nu heeft hij de smaak te pakken. Hij onderhoudt vele tuintjes, waaronder ook die van Van der Oudera's dochter Liesbeth van Zundert, die manisch-depressief is en zich niet tot het wieden kan bewegen. Frank: „Het is me heel erg meegevallen. Het is gevarieerd werk en je komt in contact met mensen, je drinkt koffie sa men, het is gezellig. Je merkt ook dat ze je dankbaar zijn." Het mes snijdt dus aan twee kanten, stelt De Jong van Allévo vast. Om die reden wordt het proefproject in zijn hui dige vox-m tot december verlengd. Daar na zou het mooi in te passen zijn in de nieuwe Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO). „We hopen dat er geld komt om er een permanente en bredere service van te maken, want je ziet dat dit project aanslaat." door Rob Paardekam KRUININGEN - Mensen die buiten Reimerswaal wonen, heb ben in de toekomst wellicht ook weer kans om in die gemeente een bouwkavel of nieuwbouw woning te bemachtigen. Nu krijgen Reimerswalers voor rang als de gemeente bouwka- vels uitgeeft en moeten project ontwikkelaars hun huizen eerst aan inwoners van de gemeente aanbieden. In een discussienota over het grondbeleid staat dat het op deze manier voor buiten staanders zo goed als onmoge lijk is om in Reimerswaal een ka vel of een nieuw huis te bemach tigen. In de nota wordt gesugge reerd dat het huidige beleid op termijn wellicht niet valt te handhaven. Zo komen op het voormalige veerplein bij Krui ningen zoveel huizen dat het zin loos is om eerst onder Reimers walers te werven. Sterker nog: als het project wil slagen, zal uit gebreid geadverteerd moeten worden buiten de gemeente. In de notitie wordt verder de vraag opgeworpen of het nog wel van deze tijd is om van projectont wikkelaars te eisen dat ze hun woningen eerst aan Reimerswa lers aanbieden. De gemeente raad zal die vraag moeten beant woorden als ze de nota grondbe leid op 7 februari onder de loep neemt. Oneerlijk Dan zal ook de zogeheten gewo gen loting opnieuw worden be discussieerd. In de gemeente Rei merswaal is het de gewoonte om bouwkavels te verloten in plaats van ze op volgorde van inschrij ving toe te wijzen. Zo kan ie mand die nog maar net staat in geschreven een kavel bemachti gen, terwijl een persoon die al ja ren op een stukje grond wacht nul op het rekest krijgt. Het is wel zo dat iemand die al lang staat ingeschreven meer lootjes krijgt. Toch ervaren veel men sen het systeem als oneerlijk. In de gemeenteraad waren de me ningen in het verleden verdeeld. Nu moet blijken of de huidige manier van verloten nog steeds op een meerderheid kan reke nen. De schrijvers van de nota stel len verder dat het inschrijfgeld voor mensen die een kavel zoe ken beter wel gehandhaafd kan worden. Door mensen elk jaar een bedrag te laten betalen, zou de lijst actueel blijven. In ande re gevallen zouden mensen die al lang geen interesse meer heb ben in een kavel toch op de lijst blijven staan," zodat de gemeen te geen goed beeld meer heeft van de vraag naar bouwgrond. De discussie over het grondbe leid vindt plaats in de raadsver gadering van dinsdag 7 februa ri. Die begint om 20.00 uur in het gemeentehuis in Kruinin gen. VLISSINGEN - De onderstellen van de kanonnen op het Ron deel en de Oranjedijk in Vlissingen zijn weggehaald en komen op zijn vroegst voor de zomer terug. Dat deelt een woordvoer ster van de gemeente Vlissingen mee. De houten onderstellen worden gerepareerd door leerlingen van de Bouwopleiding Zee land in Goes. Ze waren toe aan een grondige onderhoudsbeurt. Sommige onderstellen waren zo ernstig verrot dat ze niet meer gerepareerd konden worden. De Lokale Partij Vlissingen (LPV) stoort zich al enige tijd aan de 'slordige groene boulevard'. „De kanonnen zijn gewoon aan de kant gegooid. Ook het gras wordt daar niet gemaaid. De groene boulevard maakt onderdeel uit van de toeristische route, maar maar dit is geen visitekaartje", zegt G. van Marion van de LPV. foto Lex de Meester ELLEWOUTSDIJK - De enige winkel van Ellewoutsdijk die J. den Hollander oktober 2004 opende, staat te koop, evenals de koikarper-zaak die Den Hollander al langer aan de Zomerstraat in het dorp exploiteert. Dit betekent niet dat de winkel dichtgaat, aldus Den Hol lander. De zaak draait volgens hem zelfs boven verwach ting. Zes overname-kandidaten hebben zich ook al aange diend, meldt hij. Beclrijven-makelaar E. Hofland uit Am stelveen die Den Hollander in de arm heeft genomen, be vestigt dat er kandidaten zijn. Den Hollander stopt in El lewoutsdijk om privé-redenen en vooral: „Wij willen voor uit, ons verbeteren, en je bent als ondernemer wel gek als je die kans dan niet grijpt." Den Hollander gaat 'elders in den lande, maar niet in de Zak van Zuid-Beveland' een nieuw bedrijf beginnen. „Maar dat kan nog wel even du ren, een halfjaar, een jaar." Hij vindt dat zijn opzet, tegen de schaalvergroting in een winkel beginnen in een klein dorp (Ellewoutsdijk telt zo'n 400 inwoners), is geslaagd. GRIJPSKERKE - Op de Middelburgseweg in Grijpskerke is maandag even na middernacht een 56-jarige automobi list uit de gemeente Veere met zijn auto tegen een boom gereden. De bestuurder kwam uit de richting van Buttin- ge. In een bocht naar rechts was de weg glad, waardoor de man zijn stuur niet meer kon houden. Zowel de auto als de boom raakten beschadigd. WEMELDINGE - Op het Dorpsplein in Wemeldinge wor den volgende week nieuwe lichtmasten geplaatst. De lichtmasten komen aan de buitenzijde van het plein. Ze worden hoger dan de huidige en geven een ruimere licht straal. Met als voordeel dat de lichtmasten midden op het plein weg kunnen. DEN HAAG - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) is tegen de bouw van een warmtekrachtcentrale aan de Europa- weg in Ritthem zolang niet duidelijk is of de restwarmte van de centrale nuttig wordt gebruikt. Dat zei de woordvoerder van de milieuorganisatie giste ren bij de Raad van State. Die behandelde de bezwaren van de ZMF tegen de nieuwe milieuvergunning voor de warmtekrachtcentrale (WKC) van Delta. De WKC wordt een gasgestookte centrale van 840 megawatt die naar be hoefte energie kan leveren. De centrale is volgens een woordvoerder van Delta onder meer bedoeld om fluctua ties in de windenergie op te vangen. De bedoeling is dat de restwarmte van de centrale door andere bedrijven in het Sloegebied gebruikt gaat worden. Maar tijdens de rechtszitting bleek dat daar nog niet veel schot in zit. Alleen een dochterbedrijf van Delta is bereid warmte af te nemen. Delta onderhandelt nog met Total. Maar dat lijkt geen eenvoudige zaak. Het gebruik van restwarmte is gunstig voor het milieu omdat de bedrijven zelf niet hoeven te stoken waardoor er minder CO, in de atmosfeer komt. De ZMF vindt bovendien dat de centrale een installatie moet bouwen die stikstofoxiden uit de lucht haalt. Mocht het rechtscollege de milieuvergunning goedkeuren dan wil Delta zo snel mogelijk een bouwver gunning aanvragen en gaan bouwen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Aan de Dorpsstraat in Heinkenszand komen zes a zeven woningen voor jongeren. Woningcorpora tie R B Wonen heeft voor dit project een pand aangekocht te genover de Rabobank aan het Van der Biltplein. Het is nieuw dat R B Wonen speciaal aan jongerenhuisves- ting gaat doen. Dat gebeurt me de op initiatief van de jongeren- raad van Borsele die eerder een onderzoek deed naar de vraag onder jongeren naar woonruim te. 'De jongeren een dak, Borse le een toekomst', kreeg dit on derzoek als titel mee. Voorzitter Karin Krijgsman van de Borselse jongerenraad is er blij mee dat R B Wonen dit signaal serieus oppakt. Niet al leen in Heinkenszand, maar ook in Kwadendamme en wellicht in Ovezande en Hoedekenskerke. In Kwadendamme zijn aan de Rozenstraat enkele gedateerde bejaardenwoninkjes aan jonge ren toegewezen. Ze voldoen in de ogen van de woningcorpora tie niet meer aan de wensen van ouderen die vaak hulpbehoeven- der worden, maar ze zijn nog wel geschikt als beginnerswo ning voor jongeren. Belangstelling De belangstelling voor de wonin kjes in Kwadendamme was vrij groot. Volgens R B Wonen is dit idee dan ook mogelijk voor herhaling vatbaar in Hoedekens kerke (Vinningestraat) en Ove zande (Mes- en Fransestraat). Voor de huidige oudere bewo ners komt op termijn in beide dorpen nieuwbouw R B Wo nen gaat nog overleg voeren met de zittende huurders. In Heinkenszand gaat het echt om nieuwbouw. Het door R B Wonen aan de Dorpsstraat aan gekochte pand wordt afgebro ken. Het huidige gebouw is laag én breed. De breedte maakte het mogelijk in de nieuwbouw zes tot zeven appartementen onder te brengen. Voorzitter Krijgs man van de jongerenraad Borse le juicht het initiatief toe. „Ze doen echt hun best." door Frank Balkenende GOES - Het ruim een week gele den weggenomen symbool van de voormalige Goese Bea- trixschool aan de Tomatestraat is terug bij de rechtmatige eige naar: sloopbedrijf Sturm en Dek ker bv. Het bleek niet om diefstal te gaan. Een vrijwilliger van een hulpstichting voor Roemenië en Cuba had het symbool - een ver weven alpha en omega met daar onder een vis - meegenomen om dat hij vreesde dat het anders aan gruzelementen zou gaan, meldt mede-eigenaar A. Verheij- ke van Sturm en Dekker. Om het logo, dat jarenlang de muur van de Beatrixschool sierde, van een wisse ondergang te redden, had hij er een tehuis voor be dacht: zijn tuin. Overigens was het volgens Ver- heijke allerrhinst de bedoeling van de slopers het symbool te verpulveren. „We hebben oog voor detail en zijn het gewoon aardige elementen te bewaren." Na publicatie in de PZC over het ontvreemden van het sym bool, nam de vrijwilliger die zich erover had ontfermd met een contact op met het sloopbe drijf. Om het kleinood vervol gens te retourneren. Verheijke toont begrip voor de goede bedoelingen van de vrij williger. „We hebben wel in on derling overleg besloten dat hij een gift stort op de rekening van de hulpstichting. Als boetedoe ning. Zo is alles opgelost in over eenstemming met al datgene waarvoor het symbool staat." De voormalige Beatrixschool ruimt het veld voor de bouw van twintig appartementen. Leer krachten en leerlingen verhuis den in 2000 naar de brede school De Symfonie in de wijk Ouverture. Daarna werd het pand gebruikt als atelier van het kunstenaarscollectief G2A en voor opslag van hulpgoede ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25