Pjffjj tifj lil EZ 1 EUWS i COU jjjlljrjf Rel islam-cartoons escaleert Gearresteerde Holleeder donderdag voorgeleid PZC Oudste Nederlander wordt 111 Stichting wil dat arts fouten eerlijk erkent ffVll www.mooierhuis.nl leehond zit engelaars wars bij Bath Annan: missie cruciaal voor ot Afghanistan (oningin viert verjaardag thuis Palestijnen bedreigen Denen en Noren en bestormen kantoor EU Basken vieren komst van het voorjaar Zeven Zeeuwse bedrijven dicht na dioxinerisico 19 Trein dit jaar vaker vertraagd Veerman garandeert veiligheid Stam speelt na de zomer voor Ajax 1 I voor de 3D FOTO TOUR! WE SOIJKHOMÊ STYLE I GARAGEDEUREN GEVELTECHNIEK ZONWERING TEL.. Ql 11-417270 BURG.. B0UMAMSTRAA7 1 MEUWEBKLftK Z-Oi 18e jaargang no. 26 nsdag 31 januari 2006 s nummer 1,25 PZC '6' A.TH - Er valt straks weinig »er te vissen voor de leden van ngelvereniging Het Spanjool- uit Woensdrecht. De vis die uitzetten in de spuiboezem Bath wordt opgegeten dooi en verdwaalde zeehond. oe het dier daar terecht is ge- omen weet niemand, maar hij ■rmaakt zich er prima. „Pas ge- Eden lag hij op een stuk ijs te ge- e(j eten van het zonnetje", zegt |en lorzitter A. Goossens van Het iai panjooltje. Volgens hem zit de rj( >ehond er al sinds november, het aan de vereniging ligt, ;rtrekt het dier zo snel moge- k jk, want hij eet zo'n beetje alle is op. „Een zeehond eet vijf ki- rs iper dag", aldus Goossens. Om- at er al niet veel vis in de spui- oezem zit, zet de vereniging er gelmatig witvis uit. Dat heeft vereniging voorlopig opge- hort. „Die vis kost twee euro ;r kilo", zegt Goossens. „Dat ;talen we niet om er een zee- ond mee te voeren." e sluis tussen de spuiboezem de Westerschelde heeft al een !JS reek opengestaan, maar de zee- md is niet vertrokken. Omdat provincie en het waterschap q" reinig kunnen doen, heeft Het Spanjooltje contact gezocht met zeehondenopvang in Pieter- ren. Daar adviseren ze om de «hond weg te halen. Hoe dat noet is niet duidelijk. Goossens «nadrukt dat de hengelsport- ereniging de zeehond op geen 'j enkele manier kwaad wil doen. j,', .Ik vind het zelfs mooi om hem l(( daar te zien", zegt de voorzitter Maar het beestje dupeert ons vel. En laten we eerlijk zijn: hij mort er gewoon niet thuis." (EN HAAG - Terwijl Tweede Kamerleden in een marathonzit- ting bijeen waren om deskundi- 5:; gen te horen, groeide gisteren de K internationale druk op Neder- land om daadwerkelijk 1200 mi ll litairen te sturen op een gevaar- lijke Navo-missie naar de Af- ghaanse provincie Uruzgan. De hoogste Amerikaanse Na- vo-generaal in Europa, VN-chef Annan, Navo-baas De Hoop Scheffer, allemaal maak ten ze duidelijk dat het voor de toekomst van Afghanistan van cmciaal belang is dat de Na- vo-missie naar Uruzgan door gaat. Met Nederland wel te ver staanKofi Annan zei gisteren een gesprek met premier Bal kenende dat het werk in Afgha- nistan 'extreem belangrijk' is. „Niemand kan zich een gedesta biliseerd Afghanistan veroorlo ven." ANP pagina 5 noden vrouwen en kinderen het hoogst DEN HAAG - Koningin Beatrix viert haar 68e verjaardag van daag thuis op Huis ten Bosch in Den Haag, gewoon in familie kring. De koningin herstelt van een knieoperatie, maar gaat volgens de Rijksvoorlichtingsdienst vooruit. Kleine afstanden binnenshuis legt ze zonder kruk ken af, maar verder moet ze zich nog wel van deze hulpstukken bedienen om het gewricht niet te veel te belasten. De koningin zal waarschijnlijk voor het eerst weer voor het publiek te zien zijn als ze eventuele Nederland se medaillewinnaars van de ko mende Olympische Winterspe len ontvangt. ANP door Robert Bloemen en Ton van Lierop KOPENHAGEN - Een rel over Deense spotprenten van de stichter van de is lam, Mohammed, is geësca leerd. Woedende Pales tijnen bestormden gisteren een kantoor van de Europe se Unie in de Gazastrook en waarschuwden Denen en Noren niet naar de Palestijn se gebieden te komen. Denemarken gaf gisteren een ne gatief reisadvies voor Saoe- di-Arabië en waarschuwde Deense toeristen voorzichtig te zijn in het Midden-Oosten. Bij het Zweeds consulaat in Jeruzalem kwam een fax binnen met een oproep van de extremis- tisch-islamitische organisatie Al Aqsa Martelaren Brigades aan alle Denen en Zweden om binnen 48 uur de Palestijnse ge bieden te verlaten. Ook zouden Europese burgers niet naar de regio moeten komen zolang het conflict niet is opgelost. De Europese ministers van Bui tenlandse Zaken veroordeelden tijdens overleg in Brussel deze 'ernstige' bedreigingen. De Deense premier Rasmussen benadrukte gisteren het recht op vrije meningsuiting. Hij zei wel dat hij 'persoonlijk' de pu blicatie van de spotprenten ver oordeelde. Rasmussen zou reli gieuze figuren nooit op een ma nier presenteren die voor ande ren beledigend kan zijn, zei hij. Aanleiding voor de commotie is de publicatie van een aantal spotprenten van de profeet Mo hammed in september in de grootste Deense krant Jyllands Posten en later in Noorse en an dere media. De tekeningen leid den tot hevige protesten in het Midden-Oosten. Afbeeldingen van de profeet Mo hammed zijn volgens het mo hammedaanse geloof godslaster lijk. Dat sommige cartoons Mo hammed bovendien toonden als terrorist, is vooral in islamiti sche landen volkomen verkeerd gevallen. Saoedi-Arabië riep vo rige week zijn ambassadeur uit Kopenhagen terug. Libië sloot de ambassade helemaal en ook Egypte overweegt dergelijke di plomatieke stappen. Het Deense Rode Kruis haalde werknemers terug uit het Midden-Oosten Veel Saoedi's zijn spontaan met een boycotactie van Deense pro ducten begonnen. In de hele Golfregio namen supermarkten Scandinavische producten uit de schappen. De boycot zou vooral de Deens-Zweedse zuivel- combinatie Aria treffen, die veel fetakaas afzet in het Mid den-Oosten en de Arabische we reld. ANP/AFP/DPA/RTR ITUREN - Een groep opvallend uitgedoste mannen marcheert door het Baskische dorp Ituren tijdens het carnavalsfeest. De mannen dragen grote bellen op hun rug en hun kleurrijke hoofddeksels worden bekroond met hanenveren. Aan hun handen zijn door Maurits Sep MIDDELBURG - De Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) heeft zeven Zeeuwse veebedrijven ge blokkeerd in verband met het onderzoek naar met dioxine ver vuild veevoer. Drie bedrijven staan op Walche ren, de andere vier op Schou- wen-Duiveland, Sint-Philips- land, Tholen en in West- Zeeuws-Vlaanderen. De VWA wil als overheidsinstantie om privacyredenen niet vertellen waar dé bedrijven precies zijn gevestigd en hoe ze heten. De VWA heeft in heel Neder land 275 bedrijven geblokkeerd voor ander onderzoek. De mees te zijn varkensbedrijven, de rest pluimveehouderijen. De geblok keerde bedrijven hebben van een bedrijf uit Andel veevoer ge kregen waarin te veel dioxine zit. Dat zou veroorzaakt zijn door de Belgische leverancier van het bedrijf uit Andel. De VWA moet nog vaststellen of de dieren in de bedrijven ook daadwerkelijk te veel dioxine hebben binnengekregen. Dat ge beurt door proef slachtingen. Als de dieren aan de eisen vol doen, wordt het bedrijf zo snel mogelijk vrijgegeven. De VWA wil met de blokkades en de proefslachtingen voorkomen dat vlees met een te hoog gehal te aan dioxine in winkels wordt verkocht en in de voedselketen terecht komt. pagina 5 dioxinecrisis van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De gisteren gearresteerde Willem Holleeder wordt donderdag voorgeleid voor de rechter-commissaris. Die beslist dan of er voldoende aanleiding is om de voormalige Heineken-ontvoerder langer vast te houden. Holleeder wordt verdacht van afpersing en bedreiging van Am sterdamse vastgoedhandelaren. In de nacht van zondag op maan dag werd hij door een arrestatie team bij Hoofddorp van de weg gehaald. Als hij schuldig wordt bevonden, krijgt hij vermoede lijk een celstraf van zes tot acht jaar. Bij invallen in het hele land wer den nog dertien aanhoudingen verricht onder vermeende zaken relaties van de crimineel. De voormalige Heineken-ontvoer der wordt niet alleen verdacht van afpersing van de in 2004 ge liquideerde vastgoedmagnaat Willem Endstra, maar ook van afpersing van de Amsterdamse zakenman Erik de Vlieger, be vestigen bronnen rond het on derzoek. De Vlieger heeft altijd elke bemoeienis met Holleeder ontkend, maar de onroerend- door Mark Wijdeven BUNNEK - De oudste inwoner van Nederland hoopt vandaag haar 111e verjaardag te vieren. Alexandrina van Donkelaar-Vink uit Bunnik werd geboren op 31 januari 1895 in de toenmalige gemeente Vlaardingerambacht. Ze maakt het naar omstandigheden redelijk, liet haar zoon gis teren weten. Mevrouw Van Donkelaar-Vink viert haar verjaar dag met bekenden in zorgcentrum Bunninchem. Haar gezondheid is te broos voor een groot feest. Wel komt vanochtend de burgemeester langs. De vrouw trouwde in 1917. Haar echtgenoot overleed in 1951. In augustus van het vorige jaar werd ze de oudste Nederlander na de dood van Hendrikje van An- del-Schipper op 115-jarige leeftijd. De Hooge- veense stond te boek als 's werelds oudste, maar dat bleek later onjuist. In december erkende het Guinness Book of Re cords de papieren van de 116-jarige Maria Copvil- la uit Equatoriaal-Guinee. De oudste man van Nederland is een 106-jarige Haarlemmer die anoniem wil blijven. ANP Kruipend moerasscherm uniek in Zeeland Spoorbeheerder ProRail verwacht dat treinreizigers dit jaar meer rekening moeten houden met overlast aan het spoor. ProRail baseert dat op het beheerplan dat minister Peijs en staatssecretaris Schultz van Haegen gisteren naar de Tweede Kamer stuurden. De spoorbe heerder calculeert dat 483 keer het spoortraject moet worden afgesloten voor onderhoud. De teruggaven van landbouwgrond aan het water bete kent niet dat de veiligheid van Zeeland in het geding is. De bescherming tegen overstroming blijft onverkort over eind. Dit zei minister Veerman bij de ondertekening van de overeenkomst tussen Rijk en provincie voor het natuurpakket Westerschelde in het kader van de verdieping van de vaargeul. Jaap Stam stapt komende zomer over van AC Milan naar Ajax. De Amsterdam se voetbalclub meldde giste ren dat het overeenstem ming heeft bereikt met de Italiaanse club over een overgang van de 33-jarige verdediger en ex-interna tional van het Nederlands elftal. Het contract tussen Stam en Ajax heeft een duur i*j O van twee jaar. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22. paardenstaarten bevestigd. Elk jaar paraderen mannelijke inwoners van Zubieta naar de naburige plaats Ituren om zich in het carnavalsfeest te storten, dat jaarlijks wordt gevierd om stil te staan bij het naderende voorjaar. foto Pablo Sanchez/RTR Alexandrina van Donkelaar-Vink foto Olaf Kraak/ANP goedhandelaar blijkt in 2001 met zijn Imca-groep te hebben geparticipeerd in een bv waar van Holleeders Nieuwgraaf Hol ding een derde van de aandelen bezat. Stroman Onder de arrestanten is ook de vriendin van Holleeder die in het verleden bv's op haar naam had. Op de Amsterdamse Wal len is een man aangehouden, die al lange tijd wordt beschouwd als een stroman van Holleeder. Holleeder bezit op de Wallen on der meer een aantal speelauto- matenhallen. Holleeders belangen op de Wal len stonden aanvankelijk op naam van bv's die door Endstra werden gecontroleerd. In 2002, nadat het tussen Holleeder en Endstra tot een breuk was geko men, werden de belangen over geheveld naar Dice Properties, dat wordt geleid door deze stro man. Sinds de liquidatie van Endstra in mei 2004 liepen er tegen Hol leeder twee onderzoeken: de Na tionale Recherche onderzocht afpersingspraktijken van Hol leeder, de Amsterdamse recher che onderzoekt de moord op Endstra. Volgens het landelijk parket is de arrestatie van zon dagnacht op grond van afper sing en bedreiging. GPD pagina 4 Holleeder jarenlang ongrijpbaar van onze redactie binnenland DEN HAAG - Artsen moeten hun fouten durven toegeven en openlijk kunnen bespreken. De angst voor een beschadigde re putatie en onzekerheid over de gevolgen weerhouden medici hier nu nog te vaak van. Dat zegt de stichting Medicus en Maatschappij. De stichting presenteerde giste ren een boek waarin mensen uit verschillende beroepsgroepen uitleggen hoe in hun vak met fouten wordt omgegaan. Doel is artsen tot inzicht te brengen dat ook zij fouten moeten melden. „Artsen werken autonoom en in de beslotenheid van hun spreek kamer", zegt Hulshof, directeur van Medicus en Maatschappij. „Als hij zijn werk wil bespre ken, moet dat vanuit de arts zelf komen. Die moet tegen zijn col lega's zeggen 'laten we eens pra ten over iets dat ik heb gedaan dat niet helemaal goed ging'. Maar de sfeer onder artsen is daar niet naar. Er wordt geen tijd gemaakt voor reflectie, of artsen vinden dat hun beroeps geheim hen belemmert met ande ren te praten over hun patiën ten." Toetsbaar De eed die medici aan het begin van hun carrière afleggen, eist sinds 2004 ook dat zij zich 'open en toetsbaar' opstellen. „Zolang een arts zijn fouten niet meldt, is hij niet toetsbaar", zegt Huls hof. Door missers te bespreken en, anoniem, op te slaan in een landelijke database moeten ze worden voorkomen. Artsenorganisatie KNMG wil dat artsen die een fout toegeven, worden behoed voor ontslag en vervolging door justitie. Huls hof relativeert die eis. In zijn ogen vervolgt justitie alleen bij uiterst onzorgvuldig handelen. Zo ver komt het zelden. GPD (Advertentie) Ipostlbankrekeningnummer: Kijk op www.ptc.nl/alxnineren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC. aldehng lezersservice Antwoordnummer 713.3460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geet daarbij éénmalig roestemming voor dil bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,55)". D per kwartaal met automatische incasso 59,75)*. D per jaar mat automatische incasso 229,20)*. met gratis PZC-paraplu 8 "711688"555530' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1