>zc Exclusieve plant siert Zeeland Zeeuwse rotskusten herbergen unieke natuur Kruipend moerasscherm weerwoord actie bijlagen: 0113-315680 nw.pzc.nl Qail:redactie@pzc.nl tbus 314460 AA Goes ertentie-exploitatie: rd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. "fsdag 31 januari 2006 Als 't in de Louwmaand januarimistig is, wordt de lentemaand (maart) heel fris am.E [U Als dinsdagmorgen de krant op de mat valt, kijkt Trudy Murre altijd eerst of ze genoemd wordt. Ze begrijpt niet waarom ze er steeds bijgehaald wordt. Deze keer gaat het over Ha melink, niet over haar. Tussen de 600 en 700 fami lies Hamelinken moeten er zijn in Nederland. Zo kom je tot zo'n 3000 personen. Hamelink zijnde, ben je blij dat ze niet allemaal op je verjaardag komen. Het Hamelink-thuisland is Zeeuws-Vlaanderen, voor al het Land van Terneuzen en Axel. Als je op een zater dagmiddag door de Terneu- zense Noordstraat wandelt, loop je zeker een Hamelink tegen het lijf. Tien tegen een. Tellen blijft echter moei lijk. Het digitale telefoon boek geeft voor Zeeland tussen de 300 en de 400 adressen Hamelink: onder wie getrouwde vrouwen. Dat zijn weer geen fami lies. In Vlaanderen zitten nauwelijks Hamelinken, maar wel die erop lijken: Hamelinck, Hamelinckx en nog veel meer. De betekenis van de naam is lang raadselachtig ge weest. Er is gedacht dat het einde van een Hamelink van '-ing' kwam. Dat bete kent 'bewoner van', 'afkom stig van' of 'zoon van'. Het eerste deel zou dan een voornaam kunnen zijn of een plaatsnaam. Tegen woordig wordt Hamelink en al die andere varianten op een hoop gegooid met na men als Amelrijck, Ame(r)ling, Amelink. Zo kan Hamelink afgeleid wor den van de Germaanse voornaam: Amal-rik. Het eerste deel betekent 'ijve rig' en het tweede 'macht'. Zover kwam Trudy Murre niet. Want toen ze zag dat ze er 'van de keer' niet in voorkwam, schoot haar te binnen, dat ze nodig Advies bureau Hamelink moest bel len. Als ze belt, heeft ze minstens vijftig procent kans dat iemand zich meldt: met Aomeling. Lo van Driel POLDERPEIL Jïk Natuur tekenaar Adri Kar man woont in Colijnsplaat, op Noord-Beveland. Voor Buitengebied trekt hij er elke week op uit. In deze rubriek vertelt hij in woord en beeld over de natuur in de polder. Het jaar onzes Heren 1608. Een schitterende zomer dag aan de Schelde. Het water reflecteert het zonlicht, slechts hier en daar onderbroken door- grijsblauwe vlagen en oplichten de zandbanken. Een lichte bries jaagt over het immense opper vlak en veroorzaakt een lichte rimpeling. Naar het noord-oosten tekent zich scherp het silhouet af van de St. Lievenmonstertoren van Zierikzee. Op zulke dagen voelt de Schout van Orisant, Hans van Damme, zich gelukkig op zijn eiland. Zorgen heeft hij wel, voor het najaar en de ko mende winter vooral, al zijn die nu nog lang niet aan de orde. Zo zullen ze moeten zorgen dat voor die tijd aanbreekt de noor delijke oever met vlechtwerk van rijswerk wordt beschermd tegen stroomaanvallen. Deze dag echter geniet iedere bewo ner van de zonsondergang^. In vlammende tinten duikt de steeds roder wordende energie bron in zee tot op het laatst lila- tinten de overgang van de dag naar de nacht inluiden. Het duister valt en de welverdiende slaap geeft rust aan de vermoei de lichamen. De andere morgen gaan de schout en enkele mannen er op uit om de meest kwetsbare dij ken te inspecteren. Ze moeten de zwakste plekken lokaliseren en bezien waar de rijswerken het eerst moeten worden aange bracht. Bij de dijk aangekomen geeft een van de mannen een lui de schreeuw en vloekt. Daar, en kele meters van de dijkvoet, is het schor over een lengte van ze ker dertig meter geheel verdwe nen. Een scherpe rand bakent het gat af waarin de gisteren nog zo betrouwbaar lijkende schorren zijn weggezakt. Ze we ten wat dat betekent: oeverval! Een van de meest gevaarlijke en onberekenbare calamiteiten die een polder en daarmee zijn be woners bedreigen. Wat te begin nen tegen de ondermijnende stroom? Langzaam maar zeker zal ze de oever ondergraven tot ze op een gegeven moment ook onder de dijk haar fatale werk Illustratie Adri Karman zal doen. Het is niet de eerste keer dat dit zich voordoet. Jam mer genoeg hebben ze er erva ring mee en weten ook dat er niets anders opzit dan zo snel mogelijk een inlaagdijk te leg gen. En hoe lang zal het duren voor de steeds dieper wordende stroomgeul zich ook hier onder door vreet? Over het algemeen zijn ze min der bekend dan de stormvloe den, de dijk- en oevervallen. Mo gelijk omdat er dikwijls van te voren geen dreiging van storm of hoog water was die de mense lijke geest verontrustte. Maar juist dat maakte ze zo verrader lijk. Nog in de avond van den 9e maart 1864 had de werkbaas van de Vlietepolder de steenbe zetting langs de laagwaterlijn onderzocht. Niets verdachts werd bespeurd; maar toen hij zich den volgenden morgen te half zes ure, nog in de schemer, naar buiten begaf bleek niet en kel het gansche voorland ver dwenen, maar was de buiten glooiing van de dijk al bijna tot aan de dijkskruin weggezon ken. Vijfentwintig jaar later vond aan dezelfde Vlietepolder de grootste val plaats die zich ooit aan de oevers van Noord-Beveland had voorge daan. Een waterbouwkundig ambtenaar en de voorzitter van het dijkbestuur zagen het voor hun ogen gebeuren. Rond acht uur in de morgen van de 11e sep tember, anderhalf uur voor laag- water, vertoonde zich langs de waterlijn een steil kantje van en kele decimeters hoog. Al gauw ontstonden er scheuren in het dijklichaam over 10 tot 20 me ter lengte. Een deel zakte weg en er ontstonden nieuwe scheu ren. Het proces herhaalde zich en de zeewering raakte over een lengte van 250 meter zwaar be schadigd. Van de circa 1000 val len die sinds 1800 in Zeeland zijn voorgekomen traden er maar liefst 240 op aan de oevers van Noord-Beveland. De oever- vallen waren in feite naast stormvloeden de oorzaak dat de polders West-Orisant of Ou- weleck, Oud- en Nieuw 's- Gra- venhoek benevens tien inlagen aan de kop van de Oud Noord-Bevelandpolder aan de zee terug moesten worden gege ven. Vanaf Colijnsplaat tot aan de Roompot kijkt men nu, langs de noordkust van het eiland tot enkele kilometers ver, over in de Schelde gelegen verdronken land. De stroomgeulen hebben op sommige plaatsen een diepte van 42 meter! Toch iets om bij een bezoek aan het buitendijkse eens bij stil te staan. Want een bezoek is het zeker waard. De dijkglooiingen, ook wel de Zeeuwse rotskusten genoemd, herbergen een flora en fauna die uniek is. Wat vogels betreft vinden we hier steevast de schol eksters, steenlopers en allerlei soorten meeuwen. Bij eb foera- geren er allerlei steltlopers op het slik en klinkt er het gejodel van wulpen. Bergeenden in hun opvallend bonte verenkleed zijn hier eveneens dikwijls te vin den. En... hoort u op de achter grond scheepsmotoren? Ook dat geluid hoort typisch bij de Schelde. Adri Karman Het Groote Gat bij Oostburg is een groeiplaats voor kruipend moerasscherm. foto's Wim van Wijngaarden Het ene jaar bloeit hij uitbundi ger dan het andere. Hij breidt zich er nauwelijks uit." Het water in de drie kreken is licht brak. Het kruipend moeras- scherm zit op de zandige oever, waarop regenwater valt. Als het in voorjaar en zomer droger en warmer wordt, komt de plant tot leven. „Het is een soort die zich grillig gedraagt", stelt Van Wijngaarden. „Dat is aan de ene kant zijn sterkte, aan de andere kant zijn kwetsbaarheid." Gevraagd naar het nut, moet de plantendeskundige glimlachen. „Er zullen ongetwijfeld beesten zijn die ervan eten. Hij is niet giftig. Ik heb er wel eens van ge proefd en de smaak is niet on aangenaam. Maar ik ken geen toepassingen, zoals van een an dere schermbloemige als peterse lie. Dat is niet verbazingwek kend, je hebt geen oogstbare hoeveelheden." Rinus Antonisse Op zaterdag 4 februari wordt in het milieu-educatief centrum te Vlissingen de jaarlijkse middag voor plantenliefhebbers gehou den (van Floron, district Zee land), vanaf 13.00 uur. Met on der meer een overzicht van de groei en bloei van de planten af gelopen jaar. Wim van Wijngaar den gaat in op het kruipend moe rasscherm. Van Wijngaarden geeft aan dat kruipend moerasscherm be hoort tot de beperkte groep van planten die slechts in een zeer klein aantal aanwezig zijn in West- en Midden-Europa. In Ne derland zijn sinds 1983 in totaal achttien locaties bekend. Daar mee lijkt ons land goed te sco ren, maar alleen de drie Zeeuws-Vlaamse groeiplekken zijn enigszins standvastig. Hoog tijd voor een beschrijving. Wim van Wijngaarden vertelt. Kruipend moerasscherm is een kleine, overblijvende scherm- bloem met witte kroonbladen. De plant heeft dunne, inder daad kruipende, stengels die op de knopen wortelen. Hij drijft niet in het water, staat in open begroeiingen op het land. De plant kan goed tegen nattigheid, Het kruipend moerasscherm voelt zich zeer thuis in de Zeeland. met name in het najaar en de winter. Het is een late bloeier, vanaf de zomer tot in de herfst. De bloeischermen zijn wit. De naam is goed gekozen. Van Wijngaarden: „Hij kiemt uit zaad, vormt een stengel die gaat kruipen. Waarschijnlijk kan hij zowel overleven als opnieuw ont kiemen, het is geen éénjarige plant. Het zaad is zeer lang le vensvatbaar, we hebben het idee dat je over tientallen jaren kunt spreken. Hij kruipt, maar je moet niet denken dat het een snelheidskampioen is. Hij boekt dertig tot veertig centimeter per jaar teiTeinwinst." En dan moeten de omstandighe den wel gunstig zijn. „Hij heeft eigenlijk een zeker dynamisch milieu nodig. Het is prima als het waterpeil in de winter een paar decimeter boven maaiveld staat. Ik denk dat vroeger de peilschommelingen groter wa ren dan nu en het zou wel eens kunnen dat de plant daardoor flink achteruit is gegaan", aldus Van Wijngaarden. „Er zijn ook andere oorzaken, zoals afslag van de oevers en verruiging. Het kruipen en wortels maken gaat in een begraasd, dus vrij kaal ge bied, prima; in begroeiing min der goed. Als hij in de schaduw staat van hoge grassen, heeft hij er geen zin in." Kruipend moerasscherm is in Zeeland alleen in natuurgebie den te vinden en zal niet gauw de aanleg van een woonwijk of bedrijfsterrein in de weg staan. Het is typisch een soort die in het beheer extra aandacht ver dient. Van Wijngaarden wijst op de situatie in de Vogelkreek, waar peilschommelingen en oeverafslag de plant danig in de knel brachten. Daar worden maatregelen getroffen. In Canis- vliet bevindt zich de grootste verzameling, zij het erg ver spreid. Zeegroene rus „Er komt wel steeds meer zeegroene rus op en dat is een probleem. Die verdringt het kruipend moerasscherm. Er wordt nu gemaaid om de russen onder de duim te houden. In het Groote Gat zit een flinke popula tie op een beperkt oppervlak. halve eeuw geleden werd krui pend moerasscherm op 35 plek ken in ons land waargenomen. Na 1950 werd de soort als vrij wel uitgestorven beschouwd (slechts twee vondsten). Groot nieuws De herontdekking van kruipend moerasscherm in 1983 in de Vo gelkreek bij Hengstdijk was dan ook groot nieuws onder floris- ten. En nadien is de plant in Zeeuws-Vlaanderen gevonden in Canisvliet bij Westdórpe en het Groote Gat bij Oostburg. De ze drie plekken staan sindsdien onder bescherming van de Habi tatrichtlijn, die ervoor moet zor gen dat bijzondere soorten en leefgebieden in de landen van de Europese Unie in stand blij ven. Je ziet kruipend moeras scherm gauw over het hoofd. Wim van Wijngaarden, planten deskundige van de provincie Zeeland, legt uit dat de plant veel lijkt op groot moeras scherm, de kleine watererpe en enkele torkuiden. „Met name als hij niet bloeit, geeft het veel verwarring. Zo bleek een serie recente meldingen, onder meer uit Zeeland zelf, fout te zijn." Het is dus echt een plant voor de gevorderde liefhebbers. De verwarring wordt in de hand ge werkt doordat kruipend moeras scherm zo zeldzaam is. Vandaar ook de plaatsing op de lijst van soorten, aan het behoud waar van Nederland een bijdrage moet leveren. Het is als met meer planten (en dieren): een Wat de korenwolf is voor Limburg, is het kruipend moerasscherm voor Zeeland. Een be schermde soort, waarvoor Nederland op grond van de zogenaamde Habitatricht lijn van de Europese Unie bijzondere verplichtingen heeft. En Zeeland is extra in beeld, omdat daar de meeste groeiplaatsen van de zeer zeldzame plant bekend zijn. Een nadere kennisma king met een exclusief plant je.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19