Yoga voor een blije behandelaar 'ZC Mandala is voortdurende uitdaging tudenten Academy spelen Gogol 13 Gezonder zorgen Zierikzees danspaar succesvol SGP'ers naar Schouwen-Duiveland Probleem trajectcontrole voorbij Zeeland doet mee met mooiste plek Fransen ontsnappen uit bureau (unst Mala Multra Sessieband speelt in Concurrent •oor Claudia Sondervan dinsdag 31 januari 2006 &0ETINGE - Vakbond CNV Publie- je Zaak maakt dit jaar van het recht 5p meditatie op de werkplek een 'ac- liespeerpunt'. Ambtenaren van defeni- doen aan boeddhistische medita tie. Het departement Justitie hanteert stress-management, medewerkers van Landbouw, Verkeer en Waterstaat te- Lenen enneagrammeiï om hun persoon- ijkheden te typeren en de speurneu- ten van de AIVD komen bij in een stil tecentrum. In regeringscentrum Den Haag heeft bedrijfsfitness op grote tchaal versterking gekregen van men tale conditietraining. gen gezonde geest in een gezond ichaam (in het Latijn: mens sana in Oipore sano) is de uitdrukking, maar liet laatste leidt niet automatisch tot iet eerste. De instelling voor geeste lijke gezondheidszorg Emergis in Kloe- linge voelde zich aan zijn stand ver plicht om de werknemers te stimule ren tot zorg voor gezond verstand, ïaast de aandacht voor het lijf. Het programma Gezonder zorgen is laai- nu het tweede jaar ingegaan. Huirn zeshonderd van de 1250 werkne mers tekenden erop in. imergis laat zijn mensen onder werk- Sjd deelnemen aan, naar keuze, cur sussen afslanken of stoppen met ro- len, pei'soonlijke effectiviteit, tai chi, nagnetiseren, zen, emotioneel schilde ren, Shiatsu of stoelmassage, luiten wei'ktijd, maar op kosten van le baas, kan er worden gezwommen of gefitnest. Het kost de instelling uim een ton per jaar, plus twintig- ot dertigduizend euro aan werkuren. We zijn ei'van overtuigd dat het ons meer oplevert dan het ons kost," zegt toofd pei'soneelszaken Ad van Meel. Geestelijk vader' van het programma algemeen directeur Leen van Leer- iunx. Van Leersum heeft vanzelfspre- Emergis-medewerkers werken aan hun geestelijke gezondheid met - bijvoorbeeld - een cursus yoga kend ingetekend. Hij deed vorig jaar aan de yogalessen mee, weet Van Meel. Wat de voorzitter van de Raad van Bestuur dit jaar doet, is hem niet bekend. „Ik weet dat hij ook een aan hanger van zen is." Zelf houdt Van Meel het graag op mas sage. Dit jaar kijk hij uit naar yoga of' Shiatsu, vorig jaar koos hij de stoel massage. In een speciale stoel waarop je eigenlijk precies andersom zit als op een normale stoel. Dus voorover, steunend op de knieën en het hoofd rustend in een open steun. Zodoende liggen de drukpunten vrij voor de mas seuse om te behandelen. Zes individue le sessies maakte Van Meel door. Of het werkte? Geen idee, bekent hij vrolijk. „Het is ter vooi'koming van stress. Om je fysiek en mentaal fitter te houden. Ik vindt mezelf nog best fit en vitaal. Het was heel prettig." Een gezonde werknemer die goed in zijn vel zit, geeft op zijn beurt een be ter resultaat in de behandeling en ver zorging van psychiatrische patiënten, is de gedachte achter het programma. „Het heeft te maken met levensstijl", tekent Van Meel aan. „Je kan je afvra gen of een werkgever zich daarin moet moeien bij zijn werknemei*s. Wij wil len zo een stimulans geven aan werk nemers om zich een gezonde levens houding aan te meten. Je mag hopen dat het bijdraagt. Het effect meten is heel erg moeilijk. Misschien moet daar meer wetenschappelijk onderzoek naar komen. Te horen aan de reacties vinden onze mensen het geweldig." De deelname komt vanuit alle hoeken van de instelling: van de medici, verpleeg kundigen, facilitaire dienst en admini stratieve ondei'steuners. De geboden cursussen koopt Emergis naar sugges tie van cle werknemers in. Afgaand op de beoordelingen die de programmaon derdelen van de deelnemers krijgen, wordt het aanbod aangepast. „Vorig jaar ki'eeg het aanbod cijfers tussen de zeven en de negen. De score zeven - antistresstraining - hebben we verruild voor een afslankcursus. Som mige dingen leveren we uit eigen orga nisatie, zoals de stoppen-met-roken- cursus. Dat doet onze eigen sector Ver slavingszorg." Het toeziend oog van een collega werkt in dit geval niet be- foto Willem Mieras lemmerend voor deelname, eerder in- zetverhogend, vermoedt hij. Geba seerd op een activiteit voor de eigen cliënten is het 'emotioneel schilderen'. Andere instellingen kwamen al eens nieuwsgiei'ig kijken, maar bezien het pi'ogramma met enige argwaan, be kent Van Meel. Het rendement van de operatie is immers gissen, en boven dien: moet een GGZ-instelling wel al ternatieve therapieën als magnetise ren aanbieden? „De mensen hebben het zelf aangedi'agen", zegt Van Meel schouderophalend. „Het is populair. Voi'ig jaar trok magnetiseren vijftig deelnemers, dit jaar zeventig." Binnenkort komt de landelijke koepe lorganisatie GGZ Nederland de gezon dere zorgers van Emergis bestuderen. POELDIJK - Het danspaar Kevin van 't Veer en Aniek Quist uit Zierikzee heeft goed geoogst bij de derde lande lijke danswedsti'ijd in de Standaard en Latijns-Ameri- kaanse dansen in Poeldijk. In de B-klasse, van de nieuwe lingen, is het danspaar gepromoveerd naar de A-klasse. Het tweetal werd derde in de Standaai'ddansen en eerste in de Latijns-Amerikaanse dansen. Over twee maanden doet het duo mee aan de Nederlandse Kampioenschap pen, die dit jaar in Veldhoven gehouden worden. ZIERIKZEE - SGP-wethouders en -burgemeesters uit heel Nederland bezoeken vrijdag 10 febi'uai'i Schou wen-Duiveland. Het bezoek vindt plaats in het kader van het jaarlijks ti'effen van de SGP-bestuurders. De dertig mannen worden ontvangen op het gemeentehuis, bezoe ken het gemeenteai-chief en krijgen een rondleiding door Zierikzee. TERNEUZEN - De problemen met de verwerking van ver- keersovertredingen in de Westerscheldetunnel zijn voor- bij. Een woordvoerder van de politie Zeeland meldde gisteren dat de storing in de apparatuur, waai'door gegevens niet uitgedraaid konden worden, verholpen is. De eerste boe tes zijn inmiddels onderweg naar de overtreders. De Wes- terschelde kent ti'ajectcontrole sinds 14 december vorig jaar. ZIERIKZEE - Twee plekken in Zeeland dingen mee naar de titel 'mooiste plek van Nederland'. Het gaat om de Krabbenkreek op Tholen en de Kop van Schouwen. Van af zes februari start de NCRV de competie via internet. Later zal de strijd vervolgd worden via televisieprogram- ma's. TERNEUZEN - Vijf jonge Fransen zijn in de nacht van zondag op maandag omstreeks half drie ontsnapt uit het politiebureau in Tei'neuzen, maar korte tijd daarna op nieuw aangehouden. Het ging om drie mannen van achttien en negentien j aal oud en twee achttienjai'ige vrouwen, die in de Grenulaan omstreeks kwart over één werden bekeurd omdat geen van hen een legitimatiebewijs kon tonen. Ook werden be keuringen uitgeschreven omdat het brandstofsysteem van de auto niet deugdelijk was afgesloten en de auto geen lin- kei'buitenspiegel en geen i'emverlichting had. De vijf verdachten werden ovei'gebracht naar het bureau, waar zij kans zagen ervandoor te gaan. Even later kwam er een melding dat op een pai'keerplaats in de Churchill- laan een aantal personen bezig was een auto open te bre ken. Toen agenten daar aankwamen, liepen de Fransen weg in de lichting van het fietstunneltje, waar ze op nieuw werden gearresteerd. Ze worden er verder nog van verdacht twee auto's op een parkeerterrein in Stuvesande te hebben opengebroken. De verdachten zitten momen teel allemaal in de politiecel. Kast van The Inspector General, met op de voorgrond Johanna Timonen en hoofdrolspeler Rik Craenmehr. door Anita Tournois TERNEUZEN- Miranda D'Hont uit Westdorpe heeft na een zoektocht langs tal van disci plines haar artistieke weg gevon den. Op technisch en kunstzin nig vlak verdiept deze mandala kunstenares zich steeds verder in het maken van de hypnotise rende cirkels. „Iedere keer vormt het maken van een man dala een uitdaging." D'Hont bijt met deze expositie het spits af van een nieuw jaar tentoonstel lingen in Echo-Audio in Terneu- „Veel mensen denken dat het gaat om het inkleuren van een plaatje. Maar het maken van een mandala is behoorlijk pit tig, een creatief proces dat mij steeds opnieuw dwingt mijn grenzen te verleggen. Tekenen, schilderen, beeldhouwen en het ontwerpen van logo's brachten me niet wat ik wilde. Een televi foto Lex de Meester siedocumentaire over Tibetaan se mandala's echter inspireerde me zo, dat ik me gelijk in het on derwerp ben gaan verdiepen." Mandala's zijn eeuwenoude oer vormen. De symmetrische patronen wor den vaak gebruikt om te medite ren. „Ze zijn van alle tijden, van het oude Perzië tot nu, bij tal van religie's, oude gilden en be volkingsgroepen als bijvoor beeld de Kelten. Ook ziet men ze in ramen van oude kathedra len. Ik raakte dermate gefasci neerd door kleur, evenwicht en beweging, dat ik zelf begon met ontwerpen. Een unieke ervaring en altijd weer inspirerend." De ondergrond waarop ze werkt, verandert regelmatig. „Op het moment schilder ik het liefst op panelen van ruwe hou ten planken. De structuur daar van is prachtig. Het maakt dat het ontwerp leeft. Een mandala wordt heel precies en strak ge schilderd, maar door het ruwe hout, de splinters en de scheur tjes van de planken is de afbeel ding niet meer zo perfect en ont staat een bijzonder spannings veld. Er is maar één nadeel: de slijtage van je kwasten, die wor den elke dag een beetje korter." D'Hont spreekt vol enthousias me en is zo sterk verweven ge raakt met de mandala dat de naam van haar atelier, waar ze sinds kort ook cursussen geeft, bijna vanzelfsprekend daarnaar verwijst: Mirandala. Daar krijgt men uitleg en kan men aan de slag met het maken van de cir kel zonder begin en eind. Perfect rond Eerst maakt D'Hont een basis vorm die technisch in orde moet zijn. De afstand tussen het mid delpunt en rand van de cirkel dient overal gelijk te zijn, zodat de cirkel perfect rond wordt. Daarna gaat ze aan de slag met acryl-, aquarel- of glasverf. Al schilderend groeit het werk uit ar Rolf Bosboom )DELBURG - Studenten de Roosevelt Academy voer- vorig jaar mei in de Stads- ouwburg in Middelburg voor eerst een toneelstuk op. n ging het om een muzikale nedie over 'de onweerstaan- e verrijzing' van de Zeeuwse versiteit. was het begin van wat een jlijks terugkerend evene- it moet worden op dies nata- de jaardag van de Roosevelt idemy. Morgen gaat de twee- jroductie in première: The In- ■tor General. 'er de vorige voorstelling wa- we zeer tevreden", zegt do- te Dasha Krijanskaia, die op- iw de regie voor haar reke- heeft genomen. „We heb- |daarmee een heel goede en- in Middelburg gemaakt, jde burgemeester, die aanwe- toonde zich enthou- De gemeente maakt het nu financieel mogelijk om dit De cast is voor een be- ijk deel gelijk gebleven. identen hebben van de vo- :eer vooral geleerd hoe be- ijk het is om samen te wer- dat ze deel zijn van een [P- Ze moeten ook heel veel doen rond de voorstelling, achter de schermen, zoals het verzorgen van de rekwisieten." Het stuk is, uiteraard, wederom in het Engels, de voertaal op de Roosevelt Academy. Krijans kaia, vermaard theaterweten schapper, koos deze keer voor The Inspector General (in Neder land bekend als De Revisor uit 1836 van de Russische schrijver Nikola j Gogol (1809-1852). Het verhaal gaat over een pro vinciestadje in tsaristisch Rus land, waar het gerucht gaat dat een regeringsinspecteur op be zoek is die de financiële handel en wandel van de lokale elite komt controleren. Uit angst dat schandalen aan het licht komen, proberen de notabelen de ver meende inspecteur te paaien. De man is allesbehalve degene voor wie hij wordt aangezien, maal laat zich de aandacht graag wel gevallen. Net voordat de echte inspecteur arriveert, weet hij te verdwijnen. „Ogenschijnlijk is het een komedie", zegt Krijans kaia. „Zo werd het aanvankelijk ook opgevoerd." De regisseuse ging echter vooral uit van de ver sie die Vsevolod Meyerhold, een van de grondleggers van het mo derne theater, in 1926 van The Inspector General maakte. „Meyerhold bracht een spiritue le, bijna mystieke laag in de voorstelling aan, waardoor deze diepgravender wordt en het ein de tragischer. Het wordt een pa rabel, waarbij het stadje staat voor ieders ziel, ieders leven, aan het eind waarvan de echte inspecteur het laatste oordeel velt. Ook omdat ik zelf van Rus sische afkomst ben, beschouw ik deze voorstelling als een eer betoon aan Meyerhold." Bewerking Samen met haar echtgenoot Ser gey Avrutin, ook docent aan de Roosevelt Academy, heeft Krij anskaia de tekst intensief be werkt. „We hebben geprobeerd de artistieke kern van Meyer- holds versie overeind te houden, maar het wel aantrekkelijk te maken voor deze tijd. Van een heleboel monologen hebben we bijvoorbeeld dialogen gemaakt, de namen van veel karakters zijn aangepast en we hebben ge zorgd voor een hedendaagse set ting." De verwijzingen naar de moderne cultuur, zoals naar Ma donna en De Da Vinci Code, zijn tah'ijk. Daarnaast is de muziek steeds Spaans en Portugees ge tint, zoals de fado die Maria (Odette Botman) zingt. Krijans kaia: „Voor ons vervult de mu ziek een symbolische functie. Het staat voor het verlangen naar een beter leven." De onbe twiste hoofdrol, die van de zoge naamde inspecteur Chiestakov, wordt overtuigend en met dui velse trekjes gespeeld door Rik Craenmehr. Hij was vooraf al dé kandidaat voor die rol, wat de regisseuse betreft, die zich kon baseren op haar indrukken bij de vorige productie. „We heb ben audities gehouden, maar in mijn hart wist ik wel dat hij het zou worden." Voorstelling: 'The Inspector Ge neral', door studenten van de Roosevelt Academy, woensdag 1 (uitverkocht), donderdag 2 en vrijdag 3 februari in 't Spiegel- theater, J. van Sprengerlaan 6, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Gratis kaarten zijn te be stellen via studesk@roac.nl, 0118-655500, bij de Roosevelt Academy Helpdesk (Lange Noordstraat 1, Middelburg) en De Drukkerij in Middelburg. VLISSINGEN - Vanwege grote belangstelling is de schilderijen expositie van kunstenares Mala Multra in Vlissingen verlengd tot 1 maart. De tentoonstelling, in het pand Nieuwstraat 31, is voornamelijk op afspraak te be zoeken: 0118-416644 of 0118- 417003. Mandala van Miranda D'Hont. foto Camile Schelstraete tot boeiende composities op glas, hout, doek of op aquarelpa pier. De gebruikte ondergrond bepaalt mede de uitstraling van het werk. Het ontwerp ontstaat door tal van vormen, geometrische maar ook slinger- en golfbewegingen, die in een cirkelvorm gerang schikt zijn. Zo ontstaat er een hypnotiserende symmetrie. Als je langer kijkt, begint het rond het centrum te bewegen en ga je steeds meer vormen zien. Ook het kleurentimbre verschilt en gaat van ton sur ton en pasteltin ten met soms fel aangebrachte accenten tot felle kleurenexplo- sies. Het zwart-wit werk doet sterk grafisch aan en refereert enigs zins aan werk van Escher. „Ik probeer steeds nieuwe vormen uit", legt D'Hont uit. „Hetzelfde doe ik met kleuren en combina ties. Dat mag echter nooit ten koste gaan van het evenwicht. Het eindresultaat moet harmo nisch zijn en prettig om naar te kijken.". Expositie: Mandala's van Miranda D'Hont, tot 28 februari bij Echo-Audio, De Jongestraat 1 in Temeuzen. Geopend: di.-vr. 13-18 uur, vr. ook 19-21 uur, za. 10-17 VLISSINGEN - Drie Zeeuwse muzikanten beginnen van avond, onder de naam Hot Legs, met maandelijkse optredens als sessieband in het Vlissingse café De Concurrent. Elke maand nodigen ze een an dere gastmuzikant uit. Van avond is dat zangeres Myrthe Janssen. Hot Legs bestaat uit drummer Sander Elderkamp (Scwar, Marsha), Angelo de Rijke (Scwar) en Peter Wisse (Mars- ha). Het is de bedoeling om elke laatste dinsdag van de maand op te treden, bij voorkeur samen met zangers, zangeressen of gita risten die niet in een vaste band zitten. De drie staan ook open voor thema-avonden. Aanmel dingen zijn welkom via hotlegsband@hotmail.com. Het optreden begint vanavond om 22.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13