zc -)ierenwelzijnscentrum afgeblazen Eigenaars 'vergeten huizen' vrezen sloop ►ZC GS zoeken oplossing voor oorlogsmonument Voedselbank blijft onzeker over subsidie -11 Taakstraf van honderd uur voor afpersen vriendinnen n 'erenbescherming ziet af van samenwerking met asiels ne< m r enj formatieavond r nieuwbouw rnemuiden ZMF twijfelt aan nut van nieuwe warmtecentrale Enige winkel Ellewoutsdijk te koop Overlast langs spoor neemt toe Portemonnee op school gestolen Vrouw kneust voet bij ongeval agenda Kerkdienst dinsdag 31 januari 2006 ^cAector Dooms )ELBURG - Een 37-jarige v uit Vlissingen beweerde •en in Middelburg onder ten te zijn gezet door een man e'e.vee vriendinnen op te lich- lstrlt af te persen. Officier van ie M. Overmeer meende r voldoende bewijs te heb- EEsain tot een veroordeling van rdachte te komen voor be- ■■sjng en afpersing, waarvan fee vrouwen de dupe wer- 7:i| lid! De officier eiste tweehonderd uur werkstraf. Politierechter I. Woltring halveerde de werk straf. Het accent lag op de terug betaling van ruim 16.000 euro aan de slachtoffers. De verdachte zei herhaaldelijk dat ze zelf slachtoffer is gewor den van afpersing en ernstige be dreigingen door haar buurman, die begin 2004 in Koudekerke tegenover haar woonde. „Ik ben psychisch kapotgemaakt." De officier wilde daar niet van weten. „U bent met uw buur man een samenwerkingsver band aangegaan. U heeft hem zelf ook bedreigd, maar ik neem u vooral kwalijk dat u misbruik hebt gemaakt van uw vriendin nen." Met haar buurman vormde de vrouw een fictieve organisatie. De slachtoffers konden lid wox-- den en zouden als zogeheten be- waarvrouw duizend euro per week kunnen verdienen door geld en paspoorten in een kluis je bij de bank te bewaren. Ze moesten voor het verkrijgen van 'organisatiepas' wel mee doen aan de ontgroening door seks met de man te hebben. Toen een van de vrouwen wei gerde moest ze als tegenpresta tie laptops en mobiele telefoons binnen de organisatie inbren gen. De vrouwen werden onder enorme druk gezet. Het geld moest er komen, want anders zou er geweld worden gebruikt. Ook zouden er levens op het spel staan. De vrouwen gingen leningen aan, kochten laptops en mobieltjes, die vervolgens werden verkocht. Het pleidooi van raadsman H. Goedegebure was vooral toegespitst op de 38-jarige'man uit Koudekei'ke, die zijn cliënte geestelijk en fi nancieel ten gronde zou hebben gericht. „Ze heeft onder grote druk geen weerstand kunnen bieden aan haar buurman." De raadsman beriep zich op psy chische overmacht en bepleitte ontslag van rechtsvervolging. De 38-jarige Koudekerkenaar is eerder veroordeeld tot 240 uur werkstraf, een maand voorwaar delijke gevangenisstraf en de zestien dagen celstraf, die hij in voorarrest heeft uitgezeten. Miriam van den Broek 0ELBURG - Er komt geen welzij nscentrum voor die- in Zeeland. Het hoofdbe- van de Dierenbescher- 's ^Nederland heeft, tot grote van de lokale afdeling, be- n er niet aan mee te wer- it vegr Ire :orgklachten: 10-0231231 maandag t/m vrijdag ge kende de openingstijden; ïerdags tot 12.00 uur SDACTIE ALCHEREN - ^itenruststraat 18 itbus 8070 10 EB MIDDELBURG 31:0118-493000 P&afcc 0118-493009 lail: redwalch@pzc.nl lurits Sep (chef) pdia Berkelder 0 lith Ramakers -an(jriam van den Broek 6lma Osman iekt,dy van den Hurk jen de Vries (sport) ^NTRALE REDACTIE itionspark 28 jstbus 31 j (J60AAGOES V (0113)315500 jx: (0113)315669 jnail: redactie@pzc.n ITERNET ww.pzc.nl mail: web@pzc.nl gegaan. Maar het huidige inte rim-bestuur heeft gezegd dat hij de financiële en organisatori sche consequenties niet kan overzien omdat het uniek in Ne derland zou zijn." Bij de landelijke Dierenbescher ming was gisteren niemand be reikbaar voor commentaar. „Ik hoop dat we op een klein schaliger niveau toch nog kun nen samenwerken met de asiels in Vlissingen en Middelburg", zegt Zweedijk. Voorzitter W. Meijer van de ge fuseerde asiels van Vlissingen en Middelburg betreurt vooral de vertraging die is opgelopen door de plannen voor het dieren- welzijnscentrum in Zuid-Beve land. „Wij hadden ons plan voor een nieuw asiel in Vlissingen al klaar. Dat is in de ijskast gezet omdat de Dierenbescherming er bij kwam. We zullen op korte termijn weer met ons oude plan aan de slag gaan. De Visodeweg is inmiddels afgewezen en we hebben nu ons oog laten vallen op de Poortersweg in Vlissin gen. We moeten eerst wel het ontwerp voor het gebouw aan passen." Meijer geeft toe dat hij niet 'dol enthousiast' was over de plan nen voor het grote centrum in ren jvelzijnscentrum zou uniek iderland zijn. Het plan was de Zak van Zuid-Beve- [een complex te bouwen in de vijf Zeeuwse dieren- 5 en de Dierenbescherming ipü- en Midden-Zeeland zou- ^■comen. Ook andere instel- bf bedrijven zoals een hon- v0° rainingsschool en een trims- in het complex on- rtentjk kunnen krijgen. an idee ontstond toen de die- jiels in Vlissingen en Mid- xrg besloten samen een n jv onderkomen te bouwen Htte Visodeweg in Vlissingen. 2 asiels zijn zo verouderd opknappen geen zin meer De Dierenbescherming en Midden-Zeeland te bij die besprekingen aan jet idee samen iets nieuws ginnen. ïanks eerder gedane toezeg- in van het landelijke be- van de Dierenbescher- J, heeft dat bestuur nu toch laakt", maakte I. Zweedijk [Ie afdeling Noord- en Mid- Keeland gisteren bekend. )j is een bittere tegenvaller, madden het verschrikkelijk gevonden als het was door- DELBURG - De gemeente lelburg houdt vanavond een imatiebijeenkomst over (v te bouwen woningen aan loekweitstraat in Arnemui- IOmwonenden en geïnteres- len zijn om acht uur wel- in verenigingsgebouw De de Radermacherstraat. |school Het Baken is van de weitstraat verhuisd naar (ïieuw gebouw aan de Van rsweg. De gemeente Mid- iirg is van plan de leegstaan- ihool af te breken en op de s die vrijkomt woningen te len. Op de vooxiichtings- 1 zullen zes varianten voor jnrichting van het terrein len gepresenteerd. Weinig mensen weten dat de Singel in Vlissingen nog doorloopt achter de verf- en glaswinkel van Prins. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Ze wonen er heerlijk rustig. Er rijdt zelden verkeer door de straat. Weinig mensen weten dat de Sin gel in Vlissingen nog doorloopt achter de verf- en glaswinkel van Prins. Vol gens de bewoners vergeet ook de ge meente het wel eens. Met alle gevolgen van dien. De drie huizen die daar staan, moeten waarschijnlijk worden gesloopt voor de ontwikkeling van het Scheldeterrein. Toch zijn de bewoners niet één keer be naderd door de gemeente voor een ge sprek of voor een bijeenkomst over de toekomst van het Scheldeterrein, zegt bewoner Cor Gouka. „In december waren we in het gemeente huis omdat we een extra stuk grond bij ons huis wilden kopen. Pas toen hoor den we dat we uit ons huis moeten. Lie ver vandaag nog, dan morgen, was de insteek. We moesten maar snel op zoek gaan naar een andere woning, werd ge zegd." Of de bewoners inderdaad weg moeten zodat de huizen gesloopt kunnen wor den, wilde de gemeente gisteren nog niet zeggen. „Woensdag hebben we een gesprek met de bewoners. Dat willen we eerst af wachten", laat woordvoex'ster M. Jonge- jan weten. De gemeente ontkent dat de bewoners niet op de hoogte zijn gebracht van de plannen. „Met twee van de drie bewo ners is in een eerder stadi um contact ge weest", aldus Jongejan. „Ja, ja. Contact geweest", zegt Gouka. „Zowel wij als onze buren hebben het gehoord toen we voor heel iets anders bij de gemeente waren." Huis-aan-huis verspreide uitnodigin gen voor de presentaties van de Schelde- plannen, hebben de drie woningen aan foto Lex de Meester de Singel evenmin bereikt. „Volgens de gemeente hadden we het in dat geval ook kunnen lezen in De Faam. Maar die krijgen we bijna nooit. Ik denk dat de bezorger niet weet dat hier ook huizen staan. Hoewel", grirxnikt hij, „met Nieuwjaar komt die altijd wel." Het is niet de eerste keer dat post van de gemeente de bewoners niet bereikt. „Een jaar of vijf geleden konden we in eens de deur niet uit. De straat werd ge asfalteerd. Bewoners van de omliggen de straten waren wel geïnformeerd, maar wij niet. En toen een paar jaar ge leden sprake was van de oplichting van een campus voor Chinese studenten naast ons, hebben we nooit een uitnodi ging gehad. Ach, we begrijpen het wel hoor. Maar het is wel heel vervelend." door Maurits Sep MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur bespreekt vandaag de toekomst van het oorlogsmonument op de Sloe- dara. Volgens de Stichting Steun Bevrijders komt het mo nument knel te zitten tussen de snelweg en de nieuwe Sloelijn, het goederenspoor dat wordt aangelegd tussen het Sloege- door Jan van Ommen DEN HAAG - De Zeeuwse Mi lieufederatie is tegen de bouw van een warmtekrachtcentrale aan de Europaweg in Ritthem zolang niet duidelijk is of de restwarmte van de centrale nut tig wordt gebruikt. Dat zei de woordvoerder van de milieuorganisatie gisteren tij dens een rechtszaak bij de Raad van State. Die behandelde de be- zwax-en van de milieufederatie tegen de nieuwe milieuvergun ning voor de warmtekrachtcen trale (WKC) van energiebedrijf Delta. De WKC wordt een gasge stookte centrale van 840 mega watt die naar behoefte energie kan leveren. De centrale is vol gens een woordvoerder van Del ta onder meer bedoeld om fluc tuaties in de windenergie op te vangen. De bedoeling is dat de restwaim- te van de centrale door andere bedrijven in het Sloegebied ge bruikt gaat worden. Maar tij dens de x-echtszitting bleek dat- daar nog niet veel schot in zit. Alleen een dochterbedrijf van Delta is b ex-ei d warmte af te ne men. Delta ondei'handelt nog met raffinaderij Total om meer x-estwarmte kwijt te kunnen. Maar dat lijkt geen eenvoudige zaak. Het gebi'uik van restwarm te is gunstig voor het milieu om dat de bedrijven zelf niet hoe ven te stoken waardoor er min der van het broeikasgas kooldi oxide in de atmosfeer komt. bied en naar de spoorlijn langs de A58. Gedeputeerde T. Poppelaax's van infrastructuur zegde giste ren toe het probleem vandaag te zullen bespreken in de wekelijk se vex-gadering van Gedeputeex- de Staten. „Ik wil de kwestie hel der voor ogen krijgen. Ik kan me voorstellen dat er eerder over de positie van het monument is ge sproken, dus ik wil weten wat er in het verleden over is besloten en of er nu inderdaad sprake is van een probleem." Poppelaars zei dat in een reactie op een brief van de Partij voor Zeeland naar aanleiding van een artikel in de PZC van afgelo pen zaterdag. Daarin uitte de Stichting Steun Bevx'ijders haar ongenoegen over de wijze waar op de Sloelijn om het monument wordt gelegd. De lijn volgt een dijk door de Quarlespolder en stuit dan op het monument. Het spoor gaat er met een hoek om heen. Volgens voorzitter L. de Witte van de Stichting Steun Be vrijders gaat daardoor de rust en de waardigheid op de gedenk plaats vexioren. De beste oplos sing is het monument te ver plaatsen in de richting van Ame- Volgens de Stichting Steun Bevrijders komt het oorlogsmoxxument op de Sloedam knel te zitten tussen de snelweg en de nieuwe Sloe lijn. foto Ruben Oreel muiden. De stichting heeft ech ter geen geld en is afhankelijk van overheden en Px-oRail, het bedrijf dat de Sloelijn aanlegt. Om die reden heeft de Partij voor Zeeland gisteren een brief geschreven aan GS met het ver zoek de stichting te helpen. Ge deputeerde Poppelaars wil de kwestie onderzoeken voordat ELLEWOUTSDIJK - De eixige winkel van Ellewoutsdijk die J. den Hollander oktober 2004 opende, staat te koop, evenals de koikarper-zaak die Den Hollander al langer aan de Zomerstraat in het dorp exploiteert. Dit betekent niet dat de wirxkel dichtgaat, aldus Den Hollander. De zaak draait volgens hem zelfs boven verwachting. Zes overname-kandidaten hebben zich ook al aangediend, meldt hij. Bedrijven-makelaar E. Hofland uit Amstelveen die Den Hollander in de arm heeft genomen, bevestigt dat er kandidaten zijn. Den Hollander stopt in Ellewoutsdijk om privé-redenen en vooral: „Wij willen vooruit, ons vex'- beteren, en je bent als ondernemer wel gek als je die kans dan niet grijpt." Den Hollander gaat 'eldex-s in den lande, maar rxiet in de Zak van Zuid-Beveland' een nieuw be drijf beginnen. „Maar dat kan nog wel even duren, een halfjaar, een jaar." Hij vindt dat zijn opzet, tegen de schaalvergroting in een winkel beginnen in een klein dorp (Ellewoutsdijk telt zo'n viex-honderd inwonex-s), is ge- Zuid-Beveland. „We hadden daar vraagtekens bij. Onze asiels hebben nu vooral een re gionale functie. We richten ons op de inwoners van Walcheren. En voor de vxïjwilligers zou er anders ook veel vex-anderen. Maar die gevolgen werden nog onderzocht." KAPELLE - De overlast door goederentreinen is langs de Zeeuwse spoorlijn de afgelopen maanden fors toegeno men, volgens actiegi-oep Belangenvereniging Aanwonen- den Spoor (BAS). Spoorbeheerder ProRail ontving recent ruim twintig klachten en bekijkt die. ProRail heeft vorig jaar juist maatregelen genomen om de spoorhinder tex-ug te dringen. Zo zijn over vele kilometers op de Zeeuwse lijn houten dwarsliggers vexwangen door betonnen. BAS heeft sterk de indruk dat door deze opex-atie met name de trillingsoverlast, maar ook de geluidhinder is verergerd. BAS heeft klachten verzameld uit Goes, Kapelle en Ril land. „De beleving van het geluid kan door de vexwanging van houten door betonnen dwarsliggers veranderd zijn", onderkent woordvoerster M. Rouweler van ProRail in een reactie. „De verdeling van lage en hoge tonen is anders ge- wox'den, maar bij het passeren van een trein is er in deci bels wél sprake van een lagere geluidsproductie.Een des kundige van BAS heeft dit tegengesproken. ProRail heeft daar dus een andere mening over en zet de vexwangings- operatie door. SLUIS - Een veertienjarig meisje uit de gemeente Sluis is gisterochtend op een middelbare school in Oostburg be stolen van haar portemonnee. De portemonnee zat in haar schooltas. Rond elf uur merkte ze dat de beurs weg was. In de portemonnee zaten waardepapieren en enkele honderden euro's. ZIERIKZEE - Een zestigjarige inwoonster van Zierikzee heeft gisterochtend haar voet gekneusd bij een verkeers ongeval in haar woonplaats. De vrouw zat achterop een snorfiets die werd bestuxirddoor een 65-jarige plaatsgeno- te. De snorfietsster kwam in de problemen toen een 62-ja- rige automobilist uit Zierikzee die aanvankelijk met zijn voertuig stil stond op de Dam, achteruit kwam rijden en de snorfiets daarbij geen voorrang verleende. De bestuur ster week uit en reed de stoep op, maar schampte bij die manoeuvre een paaltje. De voet van de passagiere kwam daai'bij klem te zitten tussen de snorfiets en het paaltje. door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Stichting Voedselbank Walcheren krijgt van de gemeente Middelburg achtduizend euro subsidie voor huisvesting. Een van de voor waarden die de gemeente daar bij stelt is dat de andere Wal- cherse gemeenten ook een bij drage leveren. Maar die zijn er nog niet uit. Zolang er geen over eenkomst is, blijft de voedsel bank in onzekerheid. „Als het niet doorgaat hebben we echt een probleem", zegt D. van der Meer, voorzitter van de Voedselbank Walcheren. „We zullen toch de huur moeten beta len. Stoppen met de voedsel bank gaat niet." Sinds de opx'ichting in 2004 maakt de voedselbank tijdelijk gebruik van een leegstaande school in de Stromenwijk in Middelburg. Omdat de school wordt afgebroken en het aantal afnemers van voedselpakketten toeneemt, is gezocht naar een al ternatieve locatie. De stichting vond een ruimte in de Kuipers- weg en is een huurovereenkomst aangegaan voor 18.000 euro per jaar. „Zonder overleg", reageert de Vlissingse wethouder E. Wal- rave-Troost. „De voedselbarxk vraagt geld voor de huur van een vrij duur pand. Dat wijkt af van hoe wij werken. In Vlissingen is het niet gebrui kelijk dat pax'ticuliere initia tieven geld krijgen, hoe sym pathiek ook. Liever geven we het geld direct aan de minima. We hadden in Vlissingen naar een goedkoper pand kunnen zoe ken of binnen de gemeente Veere." Om de begroting van de stich ting sluitend te maken heeft de voedselbank bij de gemeente Middelburg een subsidieaan vraag voor 20.000 euro per jaar neergelegd. De Middelburgse gemeenteraad stemde vorige week in met het voorstel om een garantiesubsi die van achtduizend euro te ver lenen. Een voorwaarde daarbij is wel dat Vlissingen eenzelfde bedrag bijdx-aagt en Veere vier duizend euro. Daaxmaast moet de voedselbank er alles aan doen om structurele inkomsten te verwerven. Als de drie ge meenten niet tot een overeen komst komen, zal de situatie op nieuw beoordeeld worden. Volgens Van der Meer valt Vlis singen erover dat er rxiet voor ge kozen is in hun gemeente naar ruimte te zoeken. „Die keuze is bewust gemaakt. Als we naar Vlissingen verhuizen, raken we alle vrijwilligers kwijt die we hebben. De meesten wonen in Middelburg en zien het niet zit ten om elke keer naar Vlissin gen te gaan." Overleg Bij de gemeente Veere is nog geen besluit genomen over het voorstel. Wethouder W. van Ta- tenhove zegt nog volop in over leg te zijn over het voox'stel, zo wel intern als met de andere ge meenten. De voedselbaixk deelt wekelijks 140 pakketten uit aan mensen die onder het bestaansmini mum leven. Tweederde daar- van komt terecht in Vlissingse gezinnen, eenderde gaat naar mensen in Middelburg. Bij de gemeente Veere maken vijf ge zinnen gebruik van de voedsel bank. hij steun toezegt. Hij zei welwil lend te staan tegenover het zoe ken naar een oplossing. Wel mex'kte hij op dat dat eenvoudi ger was geweest als de stichting eerder aan de bel had getrok ken. „Nu is de eerste spa voor de Sloelijn al in de grond gesto ken. Dan wordt het vaak lasti ger." MIDDELBURG - De doopsge zinde kerk van Middelburg, aan de Lange Noox-dstraat, houdt zondag een katholieke kerkmis in een protestantse liturgie. De Missa Brevis wordt gespeeld. De dienst begint om 10.00 uur. I STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13.30-16.30: Seniorenclub, met oa biljar ten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30-20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar; VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30-16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15-21.30 uur: Oerdansles- sen; VROUWENPOLDER - Het verenigings gebouw, 18.30 uur: Lampionoptocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11