Zorgen over bodem Miniatuur PZC Drugs, vernieling, inbraak en een fiets Borsele stimuleert gebruik grijs water Toch nog even op de schaats \-Jfi Heel erg Vermeulen beste jonge pleiter Brandje in wasdroger Middelburg Reparatie damwand kost 4 ton Vernielingen in Paauwenburg Een heel domme actie met een luchtbuks Benefietconcert roor Pakistan levert ruim 10.000 euro op Onder park zou dikke laapuin uit Tweede Wereldoorlog liggen Agenten redden dure koikarpers in Sluiskil rtedactie: 0113-315649 J ,vWw.pzc.nl g.mail:redactie@pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 30 januari 2006 Dweilband blaast zich in voor De Dijk editie Walcheren door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele wil een speciale subsi dieverordening vaststellen die het gebruik van grijswater in woonwijken kan stimuleren. Aanleiding is een aanvraag van een toekomstige bewoner van De Blikken in 's Heerenhoek. Die wil een waterkelder onder zijn huis bouwen, waarin hij re genwater kan opslaan voor de was, het doorspoelen van het toi let en voor de tuinsproeier. Borsele staat al jaren op het standpunt dat gemeenten het ge bruik van grijswater moeten sti muleren om drinkwater te be sparen en om de verdroging te gen te gaan. De gemeente stapte als eerste in Zeeland in de actie Een Ton Voor Water, waarmee inwoners tegen gereduceerd ta rief een regenton konden kopen, waarvan ook een bedrag naar waterprojecten in de Derde We reld ging. Veel verder dan het gebruik van regentonnen is het gebruik van grijswater in de woonwijken nog niet gekomen. In de land bouw wordt wel volop grijswa ter gebruikt, maar dat is wegens de tariefstelling al goedkoper en hoeft dus niet gestimuleerd te worden. Elet gebruik van grijswater in een woonwijk vergt echter een investering van de huiseigenaar, die met een kubieke-meter-prijs van 1,20 euro voor water, niet al te snel kan worden terugver diend. Hoewel te verwachten valt dat zuiver drinkwater steeds schaarser en dus kost baarder en duurder zal worden, wil de gemeente Borsele toch een financiële stimulans boven op een terugverdieneffect leg gen. Voor het voorbeeldproject in 's Heerenhoek wil het college 1500 euro beschikbaar stellen. Dat is ook het bedrag wat ande ren kunnen krijgen als ze het voorbeeld volgen. Voor het stimuleren van grijswa tergebruik heeft de raad al een bedrag van 15.000 euro gereser- veeerd. Tijdens de raadvergade ring van donderdag 2 februari moet de raad daarvoor een subsi dieverordening vaststellen, waarin de voorwaarden staan die voor de kelders gaan gelden. Een bijdrage van de overheid aan het duurzaam gebruik van regenwater in een gewoon huis heeft nog geen wettelijke grond slag. Borsele doet er pioniers werk mee. Advertentie www.project-verhuizingen.nl feliciteert zeeuwse almanak Die Vlissingse vader ervaart momenteel intens de beteke nis van twee-is-nee. Zijn twee jarige wil vooral wat vader niet wil, eet een week wel en dan een week niet, wil per se zijn laarzen aan en zijn sok ken uit, en zo meer. Ook ver baal grijpt de peuterpuber al le mogelijkheden aan om zich te laten gelden en hij schuwt daarbij het drama niet. Laatst botste zijn papa per on geluk even tegen hem aan. Zijn zoon barstte onmiddel lijk in huilen uit, en toen dat niet het gewenste effect ople verde, stak hij demonstratief een vingertje op, en zei met. trillende stem: „Bloed!" OOST-SOUBURG - Op het nippertje, op voorlopig de laatste koude middag, kon er in Oost-Souburg dan toch geschaatst worden. Op een slootje in de Lekstraat werden gistermiddag baantjes getrokken. Het vroor het afgelopen weekeinde vooral 's nachts. Vanaf vandaag wordt het minder koud. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Hermeline Vermeulen heeft zaterdag de pleit wedstrijd voor advocaten van het arrondissement Middelburg gewonnen. De wedstrijd wordt jaarlijks ge houden onder jonge advocaten. Vermeulen combineerde volgens de jury goede juridische kennis met een goede pre sentatie. Vermeulen mag nu naar de regionale wedstrijd die op 1 april in Breda wordt gehouden. Vermeulen werkt bij advocatenkantoor Adriaanse en van der Weel in Mid delburg. Ze is gespecialiseerd in arbeids- en onderne mingsrecht. Ze is dit jaar als advocaat beëdigd. MIDDELBURG - De brandweer is gisterochtend rond kwart over elf uitgerukt voor een brand in een woning aan Buitenhove in Middelburg. De buren hadden gemeld dat er rook uit het dak kwam. Bij aankomst van de brand weer bleek het mee te vallen, er was brand ontstaan in de wasdroger op zolder. Het vuur kon snel worden geblust. De wasdroger en het wasgoed raakten beschadigd, verder was er wat rook- en waterschade. Niemand raakte ge wond. VEERE - Het herstel van de kadewand langs de stadsha- ven bij de jachtclub Veere kost 430.000 euro. De houten kadewand is verrot, bleek bij werkzaamheden aan de stei ger bij de Campveerse toren. Door het transport van bouwmateriaal verzakte het wegdek. Onder normale om standigheden had dat niet mogen gebeuren. Bij onder zoek bleek de wand aangetast te zijn door houtrot. Her stel is nodig omdat het gevaar bestaat dat de kadewand instort. Als de wand wordt vervangen, moeten tegelijker tijd de passantensteiger en de toegang tot de steiger wor den gerenoveerd. De kadewand is in 1935 gebouwd. Het werk moet in de zomer gereed zijn. De gemeenteraad be slist op 9 februari of het geld beschikbaar wordt gesteld. VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van za terdag op zondag in de Vlissingse wijk Paauwenburg een spoor van vernielingen aangericht. In de Albert van Dal- sumlaan zijn tuinen vernield. Bloempotten en een tuin stoel zijn in een vijver gegooid. Tuinverlichting werd uit de grond gerukt. Een aanhangwagen van één van de bewo ners werd weggehaald en bij de buren voor de deur gezet. Op het Chopinpad werd een aanhangwagen in een sloot geduwd. Een aanhangwagen van bewoners van de Troels tra weg werd in een vijver in de achtertuin geduwd. Uit een tuin aan de Verdilaan werden bistrostoeltjes en een aantal beelden meegenomen. door Nadia Berkelder flJSSINGEN - Afgaand op de terichtgeving van de politie leek het wel wildwest in Vlissin- »en. Een man zou in de nacht jan vrijdag op zaterdag met een geweer hebben gedreigd in de ffalstraat. Overtrokkenvindt de man met het geweer, een 34-jarige Vlissinger. Het was namelijk geen geweer, maar een lucht buks. En gedreigd heeft hij ook niet. „Ik was in een café betrok ken bij een opstootje met een paar Engelsen. Ik ben uit mezelf naar buiten gegaa m niet uit het café gezet, zoals de politie meldde." „Ik liep langs mijn auto en heb mijn luchtbuks eruit gehaald. Daarmee heb ik ongeveer een minuut voor het raam gestaan. Gedreigd heb ik niet. In het café hebben ze de politie gebeld. In middels had ik mijn buks weer terug in de auto gelegd en was ik een biertje gaan drinken in een andere kroeg. De buks heeft hij nodig voor zijn werk. Thuis heeft hij er nog één. Die is door de politie in be slag genomen. Een luchtbuks is heel iets anders dan een geweer, vindt hij. „Er gaan bolletjes in, geen kogels. Je schiet er niet eens mee door een jas." Voor de politie maakte het niet zoveel verschil. Die nam hem mee naar het bureau. Zaterdagochtend is hij weer vrijgelaten. Hij had een paar biertjes op, an ders was het niet eens in hem op gekomen om zijn buks te halen, zegt hij. „Natuurlijk snap ik nu wel dat mensen schrikken als er iemand met een buks rondloopt. Elet was een heel domme actie van mezelf. Ik heb die mensen van het café mijn excuses aange boden, ik vind het heel verve lend voor ze." loorEsme Soesman KELTJE JANS - Het benefiet- oncert voor Pakistan dat afgelo- len vrijdagavond is gehouden i Delta Plaza op Waterland ieeltje Jans heeft in totaal een Bkke 10.000 euro opgebracht. Ie organiserende stichting Help akistan spreekt van een zeer tslaagd evenement. Het enige waar we achteraf it spijt van hebben, is dat we zegd hebben dat het voor een led doel is", geeft Louis Klein- ddvan de stichting aan. Done- 3i stoot op dit moment eerder I dan dat het aantrekt, ver- laart hij zijn uitspraak. Was al en het feit dat er een feest icrd gehouden onder de aan- icht gebracht, dan waren er ellicht meer mensen op het eve- ement afgekomen, vermoedt leingeld. 'riest Dat is een trieste constatering, rant het is toch de bedoeling an de stichting om een paar lensenlevens te redden", zegt ij- „Met een kleine beweging nn je iets goeds doen en had je Zelf voor 12 euro 50 ook nog an leuke avond bezorgd." bnkzij gratis gebruik van loca- een personeel, gratis medewer- ing van muzikanten, artiesten ikunstenaars, die een bepaald ercentage van hun geveilde pk afdroegen, kwam de totaal- tand toch nog boven de 10.000 aro uit. Mede dankzij donaties jn ondernemingen en de pro- incie. itho fet centraal geveilde schilderij an Helma Kotoun heeft 2100 ro opgebracht. Theo Voorzaat takte het cirkeltje rond. Tij- ms een eerder voor Pakistan ■houden benefiet in Zierikzee im de kunstenaar spontaan it een litho aanzetten. Die ac- bracht de Zierikzeese stich- ag op het idee de grote bene- lavond op Neeltje Jans te hou- 'k daar verrastte Voorzaat te met een spontaan aangebo- werk. Deze litho heeft 320 - p opgebracht. Ill je Stichting Help Pakistan zet einzameling door. Geld kan ge- tot worden via banknummer 3081146. Meer informatie is taden op www.zeelandhelpt- tan.tk. tl foor Nadia Berkelder IUDDELBURG - De bodem on- ler Miniatuur Walcheren be- ■taat uit puin uit de Tweede We- uldoorlog. Volgens een oogge tuige is de laag minimaal twee leter diep. M dat gevolgen heeft voor de nogelijke bouw van een theater :p die plaats, moet nog blijken. De bodem zal in elk geval wor- ien onderzocht, zegt wethouder Kool-Blokland (CDA). Dat er puin op het Molenwater zou lig gen, is nieuw voor haar. „Maar sweet dat er op heel veel plaat- ïnin de stad puin ligt." De di- Kcteur van het park zei vorige üeek in de PZC dat bouwen op Miniatuur Walcheren door de ndergrond bijna onmogelijk is. Volgens hem is het alleen met sn graafmachine mogelijk om iet puin weg te krijgen. ifgegraven ïïjdens de inundatie van Wal- ieren in 1944 is de plaats waar a Miniatuur Walcheren ligt af gegraven, vertelt C. Baan. „Ze adden klei nodig. Voor bekis- mgen en kleine dijkjes bij de plwerken en rond de binnen nachten, om te voorkomen dat de binnenstad onder zou lopen." Later is het gat op het Molenwa ter opgevuld met puin, vertelt hij. Dat was afkomstig van ge bouwen in de binnenstad die tij dens het bombardement in 1940 verwoest waren. „Het was een groot gat, misschien wel twee of drie meter diep. Ze hebben weer een interessant stukje grond op het oog voor een theater. Ik wil niemand beschuldigen, maar in die tijd was het: wat niet weet wat niet deert." Zijn verhaal lijkt te worden be vestigd door een snel onderzoek van K. de Ridder van het Zeeuws Archief. „Er zijn reke ningen uit 1945 voor het bren gen van puin naar het Molenwa ter. Er is grondig onderzoek voor nodig om het precies boven water te halen. Of er precies op die plek gestort is, durf ik op grond van deze gegevens niet te zeggen." Het onderzoek naar de bodem onder Miniatuur Walcheren zal in elk geval niet plaatsvinden voor 7 maart, als inwoners van Middelburg zich in het burger advies mogen uitspreken over de locatie voor het nieuwe thea ter, zegt Kool. Half februari wordt wel het resultaat gepre senteerd van een onderzoek naar de mogelijkheden om een theater op de kavel in te passen. Dan worden ook resultaten be kendgemaakt van onderzoeken naar de noodzaak van een par keerkelder aan de Zuidsingel en naar de mogelijkheid om een theater aan het Molenwater te bouwen. Bovendien presenteren twee projectontwikkelaars hun ideeën over woningbouw op de bouwput aan de Zuidsingel. Op 16 februari wordt de gemeen teraad daarover ingelicht. De in formatieavonden die gepland waren om omwonenden in te lichten, zijn afgelast. „We wil len alle onderzoeken tegelijk presenteren nu er besloten is tot een burgeradvies", legt Kool uit. „Als we er één optie uitha len en apart presenteren, is dat niet meer objectief en dat willen we voorkomen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Al jaren stoort hij zich aan de verloede ring van de buurt. Inbraken, ver nielingen, drugshandel, 'dames van het mooie leven', alles heeft hij meegemaakt. Klagen helpt niet, is de ervaring van Robin Stevense. Tot zijn stomme verba- SLUISKIL - In Sluiskil zijn door oplettendheid van de poli tie zaterdagochtend twintig du re koikarpers gered. Agenten zagen rond half zes dat in de Louisastraat water over de weg stroomde uit de tuin van de familie Ivens en maakten de be woners wakker. Door bevrie zing van het waterfilter werkte de pomp van de vijver niet meer goed. Het water werd daardoor op de achterplaats gespoten. Tientallen karpers lagen in nog slechts een klein plasje water. Ze werden net op tijd gered. Daarmee werd een strop van duizenden euro's voorkomen. „Ik schrok enorm toen er werd aangebeld en de politie zo vroeg voor de deur stond", zegt me vrouw Ivens. De pomp werd snel uitgezet en de vijver bijge vuld, zodat de vissen weer volop konden zwemmen. zing kreeg de Middelburger zelf onlangs een dwangbevel van de woningbouwvereniging. Of hij zijn fiets van de galerij wilde ha len. „Ik ben al jaren bezig met de problemen in de Edelstenen- buurt", zegt hij. „Er heeft hier een wietkwekerij gezeten, onder mij heeft jarenlang een coke- en pillendealer gewoond. Daar heb ik melding van gemaakt, bij de woningbouwvereniging. Er is nooit iets aan gedaan." Zijn ei gen autoruit is ingeslagen. „Ver der zijn er ruiten in het portiek vernield, is er bij buren gepro beerd in te breken en is een meis je aangevallen" Afgelopen na jaar raakt een man gewond bij een steekpartij in de buurt. De Edelstenenbuurt ligt aan de doorgaande route van Dauwen- daele richting de binnenstad van Middelburg. Vooral in het weekeinde is het raak, zegt een buurman. Bij hem zijn onlangs twee pogingen gedaan om in te breken. Hij is bang. „Ik doe 's avonds al de deuren op slot", vertelt hij. Bij een buurvrouw is de deur in getrapt terwijl ze thuis was, zegt Stevense. Andere buren zijn verhuisd. Ook de man met de wietkwekerij is inmiddels vertrokken. Stevense blijft, maar prettig is anders. „Ik ben niet bang uitgevallen, maar in mijn eigen huis voel ik me niet veilig. We hebben een telefoon cirkeltje omdat het gewoon te gortig wordt." Robin Stevense ziet veel onrust en criminaliteit in zijn buurt, maar de woningcorporatie lijkt het vol gens hem belangrijker te vinden dat hij zijn fiets van de galerij haalt. foto Ruben Oreel En toen kreeg hij de brief van de gerechtsdeurwaarder. „Mijn fiets zou het aangezicht van het gebouw ontsieren." Absurd, vindt hij. Andere balkons staan vol met spullen, niemand heeft verder een brief gekregen. De woningbouwvereniging doet er beter aan zich druk maken over de echte problemen in de buurt, vindt Stevense. Zijn fiets staat al bijna twintig jaar op het balkon, net zolang als hij er woont. Zijn berging is 250 meter verderop. „Als ik mijn fiets beneden zet, wordt hij vernield of gestolen." Na de brief van de gerechtsdeurwaar der heeft Stevense dit weekein de zijn fiets toch maar wegge haald, om problemen te voorko men. Bij woningcorporatie Woongoed zijn geen klachten bekend over dealers en onveiligheid, zegt di recteur E. de Ceuster. „Op het moment dat we dit soort klach ten krijgen, doen we er iets aan." Maar de fiets moet weg. „Wij vinden dat een fiets niet op een galerij hoort. Die is daar niet voor bedoeld. En het kan ook onveilig zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9