Inenten fout middel tegen vogelgriep Jitslag Antillen wekt blijdschap Consultatiebureau ouderen in opkomst Militairen zijn al in training voor missie Uruzgan Katten laten zich keuren in Utrecht Jongen doodgestoken in Dinteloord Staatssecretaris krijgt tweeling Islam staat orgaandonatie toe Verdachte dodelijk ongeval vast Run beleggers op schikking Ahold Baasjes worden dievenvangers Politici rekenen volgens Hoekstra te veel met de media eede Kamer hoopt op sterke regering in Willemstad na verkiezingen Sjideren vinden c tje van baby P VA blokkeert 5 bedrijven HAAG - De Voedsel en Wa- itoriteit (VWA) heeft giste- ratei'275 veebedi'ijven geblok- omdat die mogelijk met 20.sjne vervuild veevoer van 21 iedrijf uit het Brabantse An- 20.|iebben gekregen. De VWA ^'^oorkomen dat vlees met 'erhoogd dioxinegehalte in dselketen terechtkomt. UTRECHT - Vier Britse Kortharen worden gekeurd. Dat gebeurde gisteren tijdens de kattenshow van Neocat in Utrecht. Ieder jaar in januari wordt de grootste katten show van Nederland gehouden in de Veemarkthallen in Utrecht. Hier kunnen meer dan duizend katten van alle mogelijke rassen worden bewonderd. Zij worden beke ken door keurmeesters uit onder meer Nederland en Groot-Brittannië. foto Robin Utrecht/ANP 22.; 21 22iervuiling zou zijn veroor- door een bedrijf in het Bel- 21 ie Vilvoorde, dat leverde 22.ihet bedrijf in Andel. België vrijdag al bijna honderd 21-^edrijven geblokkeerd. |slachtingen moeten uitwij- 23$ de dioxinenorm bij de Ne- 22.indse bedrijven inderdaad 23.Cat overschreden. Is dat niet in worden de bedrijven wij leven. De maatregelen zijn •middag met de sector be ten en ook afgestemd met '^pimsterie van Landbouw. u-Korea heeft naar aanlei- van de perikelen donder- le grenzen gesloten voor Ne- nds en Belgisch varkens- ANP Consultatiebureaus voor baby's en peuters zijn sinds jaar en dag heel gewoon. Nu is ook het con sultatiebureau voor ouderen in opkomst. „Ik ben alweer een cen timeter gekrompen. doorïhea van Beek UTRECHT - Mevrouw Koper (82) staat voor de meetlat aan de muur. „U bent 1,43 meter", zegt wijkverpleegkundige Ludka Lyskawa. Koper: „Ik was ooit 1,58 meter lang. Ik kan niet gelo ven dat ik zo ben gekrompen." BEKl J'j VAN c MEiu -rocHjirtr ir OC tROEM LINKS - NIET T£ 2-tE-N Zij worden gemeten, gewogen en de voeding wordt bekeken. Horen, zien en bewegen worden ook getest. De overeenkomst met het consultatiebureau voor baby's en peuters is groot. We gens de vergrijzing kunnen nu ook ouderen terecht bij zulke bu reaus, want preventie kan veel SCHAARSBERGEN - In Schaarsbergen en Havelte gele gen militairen worden, als de Tweede Kamer instemt met de missie, uitgezonden naar de Af ghaanse provincie Uruzgan. Nederland is gewaagd twaalf honderd militairen naar Uruz gan te sturen. Het 44e Pantserin- fanteriebataljon uit Havelte le vert 150 militairen. De Luchtmo biele Brigade uit Schaarsbergen levert de hoofdmoot, aangevuld met ondersteunende diensten, waaronder F16's en Apache-ge- vechtshelikopters. Zij moeten sa men met 3500 Engelse troepen de Amerikanen vervangen. Als de Tweede Kamer tot uitzen ding besluit, dan reizen de mili tairen in het voorjaar af. Zij blij ven dan vier maanden in Afgha nistan. Daarna wordt de eerste missie naar verluidt afgelost door de Luchtmobiele Brigade in Assen. De militairen zijn al in training. De politiek is verdeeld over de missie naar Uruzgan. Vandaag is er een hoorzitting over de uit zending en donderdag moet de Kamer met een eindoordeel ko men. Het kabinet wil brede steun voor de operatie. De WD is voor de missie, het CDA neigt naar een ja en D66 is faliekant tegen. De PvdA twijfelt nog. De militaire vakbond AFMP/FNV heeft bedenkingen tegen de missie. GPD problemen voorkomen. In 2001 werd het eerste consultatiebu reau voor ouderen opgericht in Leiden. Nederland telt er nu cir ca tien. In steeds meer gemeen ten bestaan plannen voor derge lijke bureaus. De initiatieven komen van oude ren- en thuiszorgorganisaties, GGD's, instellingen voor ver pleeghuiszorg en gemeenten. Ook de themacommissie Oude renbeleid van de Tweede Kamer ziet het belang. In haar onlangs gepresenteerde rapport 'Lang zullen we leven' wordt geadvi seerd consultatiebureaus op te richten. Ouderen kunnen er terecht voor preventief onderzoek. Niet al leen wordt gekeken naar de li chamelijke situatie, maar ook hoe het geestelijk en met de so ciale contacten is gesteld. Een depressie, dementie of eenzaam heid kunnen zo tijdig worden op gespoord. Zo nodig kan hulp worden inge zet. Wijkverpleegkundige Lyska wa voelt zich een vangnet dat moet voorkomen dat ouderen ziek worden of verkommeren. Haar consultatiebureau is ge huisvest in een Utrechts woon zorgcentrum. Reclame „Mensen komen hier op eigen initiatief. Huisartsen verwijzen nog weinig door. We moeten het vooral hebben van mond- tot-mond reclame en artikeltjes in de wijkbladen. Daarom be zoek ik buurthuizen, kerken en eettafelgroepen om voorlichting te geven. Mondige ouderen we ten ons te vinden, maar we wil len ook de kwetsbaarste groe pen bereiken." Zo doet Lyskawa ook consulten in een buurthuis waar veel Ma rokkaanse vrouwen komen. „De meesten zijn analfabeet. Vaak merk ik dat deze ouderen geen inzicht hebben in hun ziektes. Vooral diabetes komt bij deze groep veel voor. Dan is het be langrijk dat je uitlegt dat ze hun medicijnen innemen." Op het spreekuur van Lyskawa komt een 87-jarige dame voor een tweede consult. Zij oogt vi taal, maar zij heeft hoge bloed druk, artrose en een slecht wer kende schildklier. Uit haar tas komt een keurig bij eengebonden stapeltje verpak kingen van medicijnen die zij ge bruikt. Lyskawa adviseert de huisarts te laten controleren of de medicijnen nog wel nodig zijn Ze maakt zich zorgen over de bescheiden vrouw, die bij pro blemen niet snel aan de bel trekt. „Als u hulp nodig hebt, bijvoor beeld bij het wassen, laat u het dan weten? U kunt altijd een be roep doen op extra hulp." Nee, zij redt het nog prima, is het ant woord. GPD pF%S|| J Op steeds meer plaatsen kunnen ouderen terecht bij consultatiebureaus. foto Evert-Jan Daniels/GPD maandag 30 januari 2006 DINTELOORD - Een steekpartij zaterdagavond in Dintel oord heeft het leven gekost van een 16-jarige jongen uit die Brabantse plaats. Hij stierf gisterochtend vroeg in een ziekenhuis in Roosendaal aan zijn verwondingen. Dat deelde een woordvoerster van de politie gisteren mee. Het slachtoffer werd in het bovenlichaam gestoken toen ruzie tussen jongeren uitliep op een vechtpartij. Dat ge beurde rond acht uur op het Raadhuisplein in Dinteloord. De politie heeft kort na de melding van de steekpartij een 22-jarige man uit Dinteloord aangehouden en enige tijd later drie mannen. Het gaat om een 19-jarige en een 26-ja- rige man uit Dinteloord en een 49-jarige man uit Steen bergen. De 19-jarige man is hoofdverdachte. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Karien van Gennip van Economische Zaken (37) is vrijdag in Amsterdam beval len van twee gezonde dochters. Zij heten Frida en Tessel en wegen allebei rond de zeseneenhalve pond. Moeder en dochters maken het goed. Naar verwachting zal Van Gen- nip in de eerste helft van april haar werk hervatten. De staatssecretaris beviel in maart 2004 al van dochter Cato. Van Gennip was destijds de eerste bewindspersoon die zwangerschapsverlof nam. ANP DRIEBERGEN - Moslims mogen organen en weefsel do neren. Dit staat in de slotverklaring van het symposium Islam en orgaandonatie in Nederland, dat zaterdag in Driebergen is gehouden. De verklaring stoelt op het stand punt van de meerderheid van de schriftgeleerden in isla mitische landen dat er geen bezwaar is tegen donatie. Het Contactorgaan Moslims en Overheid en de Sjiitische Islamitische Raad Nederland roepen hun achterban op zich te laten registreren voor orgaandonatie, zo liet een woordvoerster gisteren weten. ANP VENLO - De politie Limburg-Noord heeft zaterdagavond na een wilde achtervolging een 46-jarige man uit Gennep aangehouden die wordt verdacht van betrokkenheid bij een dodelijk verkeersongeval in de nacht van vrijdag op zaterdag in Brunssum. Dat meldde de politie gisteren. Bij het ongeval kwam een 44-jarige man uit Hoensbroek om het leven. De verdachte raakte bij zijn aanhouding in het Belgische grensplaatsje Geistingen gewond. ANP DEN HAAG - Bij de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) hebben zich tot nu toe ruim dertigduizend beleg gers gemeld voor de 1,1 miljard dollar schadevergoeding die Ahold beschikbaar stelt aan gedupeerde aandeelhou ders. Dat zei gisteren VEB-voorzitter P. de Vries. Volgens De Vries doen institutionele beleggers min of meer automatisch aan de regeling mee maar is het moeilij ker om alle particulieren te bereiken. Circa 40 procent van Aholds aandelen was in Nederlandse handen toen het in februari 2003 door een boekhoudschandaal de koers met ruim 60 procent daalde. ANP De vogelgriep is nog bij geen kip in Nederland gesigna leerd, maar de politiek is al hele maal in de ban van de ziekte. Dat leidt tot allerlei maatrege len, zoals desinfectiematten op Schiphol. Ongewenst, vindt mi nister Veerman van Landbouw, want dat zijn symboolmaatrege len. Maar zijn wens om hobby pluimvee tegen de vogelgriep te vaccineren, is nog veel erger, vinden veterinair deskundigen. door Peet Vogels DEN HAAG - De strijd tegen be smettelijke dierziekten wordt steeds meer bepaald door emo ties. Vooral het doden van gezon de dieren roept veel weerstand op in de maatschappij. Dat geldt nog meer voor de mensen die voor de lol een paar kippen houden, want bij een uitbraak van vogelpest moeten zij him huisdieren ruimen. In 2003, bij de uitbraak van de vogelpest, rees er daarom bij de hobbydierhouders groot verzet tegen de verplichte ïuiming van hun dieren. Taferelen waarbij nonnetjes in de boeien werden geslagen omdat ze him kippen verstopten, zijn Veerman een gruwel. Daar kwam bij dat de ophok- plicht in 2005 tot veel weer stand leidde bij de hobbydier houders. Vandaar dat de minis ter al woeg inzette op vaccina tie van de hobbydieren. Die maatregel is overbodig, me nen veterinaire experts die de minister adviseren. De kans dat hobbykippen, of andere voor vo gelgriep bevattelijke vogels, be smet raken is uiterst klein. En als ze al ziek worden, is er nau welijks kans dat ze de vogelpest doorgeven aan andere vogels, omdat ze op één plek zitten. Maar Veerman heeft 'met de po litieke realiteit' te maken, zoals een woordvoerder van het minis terie het omschrijft. „En daar om heeft hij een plan gemaakt om de hobbydieren te vaccine ren." Daarmee heeft Veerman een gevaarlijke keuze gemaakt, menen veterinaire experts. In no vember waarschuwden zij de mi nister tegen vaccinatie van hob bydieren. Hun belangrijkste be zwaar is dat gevaccineerde die ren het virus kunnen dragen zon der ziek te worden. Op die ma nier kan de vogelpest zich onge merkt handhaven om op een la ter moment toe te slaan. Bovendien is nog veel onbekend van de wei'king van het vaccin bij vogels. Bij kippen werkt het en van kalkoenen is bekend dat ze minstens drie keer moeten worden gevaccineerd voor ze be schermd zijn. Maar van veel an dere soorten is de werking niet bekend. analyse Als de minister besluit toch te vaccineren, dan moet er een uit gebreid en kostbaar onderzoeks programma komen, menen ex perts. Bij alle hobbydierhouders moet het pluimvee worden on derzocht, evenals de kadavers van overleden dieren. Ook moe ten er testen worden ontwikkeld om te zien of het vaccin bij bij voorbeeld goudfazanten of sier- eenden aanslaat. Veerman creëert dus een nieuw gevaar om een nauwelijks be staand gevaar af te wenden. En dat kost ook nog eens handen vol geld en menski-acht. Binnen kort beslist de Europese Com missie of Nederland de hobby dieren mag vaccineren. Dan is duidelijk of de emotie het wint of het gezonde verstand. GPD OUD-BEIJERLAND - De poli- In een brief waagt de politie om tie in de Hoeksche Waard roept bij het uitlaten van de hond de hulp in van hondenbezitters goed op te letten en verdachte si- bij het vangen van dieven. tuaties te melden. GPD Fons Kockelmans [ERDAM - Landelijke poli ten hun agenda deels bepa- »)or contacten met de me- B|lede daardoor groeit de ■■itussen kiezers en gekoze- ■öoorzitter R. Hoekstra van Conventie zei dat gisteren in het tv-programma Buitenhof. De door minister Pechtold van Bestuurlijke Vernieuwing inge stelde conventie zal het kabinet adviseren over de inrichting van het staatsbestel. Volgens Hoeks tra (lid van de Raad van State en oud-topambtenaar) moeten de Eerste en Tweede Kamer een betere ambtelijke ondersteu ning krijgen, ook rond Europese besluitvorming. Politici zouden dan minder hun oren naar de media hoeven te laten hangen. Als het parlement over een bete re ondersteuning beschikt, dan valt er ook te denken aan een kleinere Tweede Kamer. Hoeks tra wees erop dat destijds tot uit breiding van de Kamer van 100 naar 150 leden is besloten om dat veel Kamerleden toen ook lid van het Europees Parlement waren. Dit dubbelmandaat komt nu niet meer voor. Volgens Hoekstra zijn beter wer kende Haagse instellingen be langrijker voor het verkleinen van de kloof dan het voortdu rend betrekken van burgers bij de besluitvorming. ANP S«INCHEM - De politie wie de ouders zijn van °Casgeboren baby die gister- ^■ag dood werd gevonden ^^een vijver in Doetinchem. eren vonden het lichaam- >en ze aan het spelen wa- Het lag volgens de politie in 'ietkraag, half in het ijs, a-op. Over de doodsoorzaak ïog niets bekend, oedelijk lag het kind er al e dagen. Bij dezelfde vijver a-tien jaar geleden een ba- e vondeling gelegd. Ook waren het spelende kinde- de vondst deden. GPD ianne Sleutjes ia Jurna ^^HAAG - De verkiezingsuit- p-'^p de Nederlandse Antillen deniet blijdschap ontvangen Tweede-Kamerfracties. '^ne. WD en PvdA zien goede voor een stabiele rege- ri^PvdA'er K. de Vries denkt vaife PAR, MAN en de nieuwe an cj Forsa Korsou samen in moeten zijn een stevige ideljie te bouwen. Luchtenveld is ver dat de partij van Antho- lett heeft verloren. CDA' Fessem ziet het zonnig ^e%r moet veel gebeuren op 'e H&tillen en dat is mogelijk 'ren eze uitslag. Dat was moei- 3 ei geweest met Nederlan- ond|ater Godett. De financiën hetjn op orde te komen, de ar- Jraa,e moet bestreden worden." ringspartij PAR is de grote winnaar geworden van de ver kiezingen. Lijsttrekker E. de Jongh Elhage wordt daardoor wijwei zeker de premier van de Antillen. Op Curacao, het groot ste eiland, won de PAR vijf van de veertien daar te verdelen ze tels. De MAN van C. Cooper won er drie. Godett leed met zijn FOL een grote nederlaag en ging van vijf naar twee zetels. Duizenden mensen trokken na het bekend worden van de uit slag naar het partijgebouw van de PAR om De Jongh toe te jui chen. Zij neemt het roer over van premier Ys, die zich terug trekt uit de politiek. De Jongh is afkomstig uit een familie van Li banese zakenlieden. Zij moet Cu rasao het komende anderhalf jaar naar de status aparte lei den. Als in 2007 alle Antilliaan se eilanden een eigen staatkundi ge relatie krijgen met Neder land, dan worden er weliswaar opnieuw verkiezingen gehou den. Maar de stembusgang van vrijdag was cruciaal, omdat de komende maanden de richting van de status aparte wordt be paald in onderhandelingen met Nederland. Voor Godett was de uitslag een bittere pil, want de FOL is door het zetelverlies nauwelijks nog een factor van betekenis. De FOL-leider, veroordeeld voor corruptie en het aannemen van steekpenningen, suggereert dat de verkiezingen oneerlijk zijn verlopen. De waag is nu wanneer Godett wordt opgepakt om de negen maanden celstraf die hij nog te goed heeft, uit te zitten. Na het bekend worden van de verkie zingsuitslag riepen PAR- aan hangers massaal om zijn opslui ting. De PAR begint binnenkort coalitiegesprekken. Met welke partij dat gebeurt is nog ondui delijk. Maar het zal zeker niet de FOL zijn. Samenwerking met die partij sluit de PAR uit. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3