Federer in tranen na winst Vervecken krijgt Nys klein AUTO HUREN! VI. 15,- PER DAG Superduo grijpt winst op Corus-toernooi Tuitert en Ritsma via achterdeurtje van NK naar Turijn 17 Zwitser toont opluchting na moeizame finale Australian Open /an Poppel pakt wereldtitel t)ij junioren Mauresmo heeft éindelijk haar Grand Slam-zege ingis wint in ;emengd dubbel Verstappen wint Al Grand Prix Record 50 meter horden Sedoc Hockeysters verliezen finale Lafeber negende in Qatar Masters Wennemars wordt weer gevaarlijk Cramer in voetsporen van Van Gennip Ook vijfde Spelen Bart Veldkamp www.autosturm .n maandag 30 januari 2006 door Gertjan van Geen MELBOURNE - In heldensagen is geen plaats voor verliezers. Marcos Baghdatis schreef twee weken lang zes hoofdstukken van een prachtig Grieks-Cyprio tisch sprookje, maar alleen Ro ger Federer leeft na de Australi an Open lang en gelukkig. Na de eindstrijd op Melbourne Park (5-7 7-5 6-0 6-2) is de Zwit ser halverwege het record van Pete Sampras. De Amerikaan kwam in zijn loopbaan tot veer tien Grand Slam-overwinnin gen en was net 25 jaar toen hij zijn zevende won. Federer is be gin september net 25 jaar als de finale van de US Open wordt ge speeld en heeft dus drie Grand Slams de tijd om een voor sprong te nemen op het tijdsche ma van Sampras. Dat dat gaat gebeuren lijdt geen twijfel. Maar Federer moet dan wel iets meer interesse gaan to nen in wat hij doet op de baan, dan gisteren. Federer tenniste gelaten, lethargisch bijna. I-Iet leek er anderhalve set op dat hij wel wat beters te doen had dan voor de tweede keer de Australi an Open winnen. De absolute nummer één van de wereld bewoog slecht, wat de aanleiding was tot veel te veel onnodige fouten. Hoe machtig zijn slagenarsenaal ook is en hoe makkelijk Federer soms win ners slaat als hij niet in balans is, zijn benen zijn een van zijn grootste wapens. Hij staat eer der dan ieder ander goed voor de bal en niemand - ook Federer niet - kan het zich permitteren om te vaak verkeerd te staan. „Ik heb tijdens de tweede set vaak gedacht dat ik kon verlie zen", zei Federer. „Ik speelde passief, Marcos was de 'shotma ker'. Ik zweette vreselijk en voel de dat er een wonder nodig was om te winnen." De man die zo gewend aan win nen is en onlangs het machtigste sportmanagementsbureau ter wereld - IMG - in de arm nam om nog vettere sponsorcontrac ten in de wacht te slepen, bleek na afloop wel degelijk gedreven door sportieve ambitie. Sprakeloos Nadat hij eerst als een volmaak te prof het horloge van sponsor Maurice Lacroix om zijn linker pols had gebonden - geen foto met trofee zonder - brak hij toen levende legende Rod Laver hem de Norman Brookes Chal lenge Cup overhandigde. Fede rer was sprakeloos en na de woorden: „Ik hoop dat jullie we ten wat dit voor me betekent", barstte hij in tranen uit. „Elke zege op een Grand Slam is een droom die uitkomt", al dus Federer, die troost vond op de schouder van Laver. „Ik was zo opgelucht. Het grote favo riet-zijn, het mooie verhaal van Baghdatis met alle fans achter zich, het lange wachten op de avondsessie: het was allemaal ze nuwslopend. Dat kwam er alle maal uit." Het zal een extra inspiratie zijn voor Baghdatis, die zelf tranen in zijn ogen kreeg toen hij Fede rer voor het eerst Wimbledon zag winnen. Gadegeslagen door 7500 Grieken op een groot scherm bij het operagebouw in Sydney, een stuk of duizend in het paviljoen voor de Rod Laver Arena en een handjevol erin, was de twintigjarige sensatie van deze editie op weg naar een stunt toen hij de eerste set won en in de tweede met 2-0 voor kwam. De Cypriotische nummer 54 van de wereld groeide sinds zijn overwinning in de vierde ronde op de als tweede geplaatste An dy Roddick uit tot de publieks lieveling nummer één. Zijn on waarschijnlijke zegereeks - Ivan Ljubicic en David Nalbandian gingen er in vijf sets aan - riep herinneringen op aan Gustavo Kuerten (1997) en Martin Ver kerk (2003) op Roland Garros. Ook zij kwamen uit het relatie ve niets. Baghdatis bleek in de finale, net als Verkerk, kapot gespeeld, zo wel mentaal als fysiek. De krampaanval na iets meer dan twee uur spelen was daar het be wijs van. Bij 5-6 40-0 was hij een punt verwijderd van de tie break in de tweede set. „Ik be gon na te denken over wat er zou gebeuren als ik zou winnen en speelde mijn eigen spel niet meer. Ik was een beetje bang voor hem en geloofde nooit echt dat ik kon winnen." Baghdatis stal mede dankzij zijn glimlach de harten van het publiek in Melbourne. Die lach verdween van zijn gezicht in de finale tegen Federer. „Pas over twee dagen glimlach ik weer", aldus Baghdatis. In Melbourne was het Roger Federer die weer eens als laatste lachte. GPD jZEDDAM - De Nederlander ifBoy van Poppel heeft zaterdag /in Zeddam de wereldtitel veldrij den bij de junioren gewonnen. Belgische veldrijder pakt in Zeddam tweede wereldtitel door Ad Pertijs iEDDAM - De emoties gierden loor het lange lijf van Erwin 'ervecken toen hij gisteren in :en volgepakt Zeddam op weg as naar zijn tweede wereld- itel veldrijden. „Ik was niet ;ns de beste in de koers. Dat £-*iwas Bart", wees hij naar de jjnummer twee, zijn Fidea- iloeggenoot en kopman Bart rellens. De frêle gifkikker uit SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vorselaar hoorde het aan zon der enige zelfwroeging. „We heb ben het als ploeg perfect ge speeld", jubelde hij mee. Samen hadden ze Sven Nys klein gekre gen en daar was het de twee Kempenaren uiteindelijk om te doen geweest. Sven Nys regeerde afgelopen winter als een grootvorst. Bijna alles won hij. Hij had zijn blok - dat van Rabobank - daarbij niet eens nodig. De Fidea's stonden lange tijd machteloos. Tot ze de afgelopen maand tekenen van zwakte begonnen te ontdekken bij Nys. „Ik heb de videobanden van de januari-crossen bekeken en zag daarop dingen die er op wezen dat hij niet meer zo zelf verzekerd was als hij zich voor deed", liet Wellens al voor de start weten. Hij zag kleine foutjes en irrita tiepuntjes die volgens Wellens wezen op lichte vormen van pa niek. „Vandaag hoorde ik hem op een gegeven moment tegen Gerben de Knegt roepen op kop te gaan rijden achter Erwin. Ter wijl hij vooraf had gezegd alle gaten zelf dicht te rijden. Op dat moment wist ik dat hij weer in paniek was en dat we het WK op het mentale vlak al gewon nen hadden." Afdaling De ontreddering nam alleen nog maar grotere vormen aan voor Nys. Een domme rugblessure had De Knegt al ver voor de start van het WK uitgeschakeld. Groenendaal bleek zijn dag niet te hebben. Vanthourenhout reed lek op het moment dat hij overgebleven was als enige frontsoldaat. De Knegt viel hard en tot overmaat van ramp ging Nys in de laatste ron de zelf ook keihard tegen de grond. In de listige afdaling naar de trap. „Het was gebeurd voor ik er erg in had", zei hij na afloop. Wellens wees fijntjes op het feit dat Nys op dat moment als vierde van de vier koplopers (naast Wellens, Vervecken en de Fransman Mourey) reed. „Dat was mijn fout ja", gaf hij later toe. En weer wist Wellens genoeg. Het is immers Nys' ei gen vuistregel dat je pas valt of foutjes maakt op het moment dat je jezelf moet forceren om het tempo te volgen. „Ik was in derdaad niet super", gaf hij la ter toe. Monopolie Voor Vervecken was het geen verrassing. „In het begin van het seizoen had hij het absolute monopolie. Hij reed weg hoe en waar hij het wilde, hij won hoe hij het wilde. Dié Nys kwamen we de laatste weken niet meer te gen. Wat hij ook deed, ik kon hem steeds gemakkelijk vol gen." Boekhouder En dus mocht Vervecken giste ren in de laatste ronde met Bart Wellens uitmaken wie de wereld titel pakte. Hij versnelde, Mou rey maakte een slippertje en weg was Vervecken. Zijn kop man twijfelde even, maar be sloot al snel de goede benen stil te houden. „Plots belandde ik in een droom", zei de lange boek houder. „Toen ik in 2001 wereld kampioen werd, was ik die winter de beste. De titel was geen verrassing. Nu wel. Omdat Nys toch de man van het seizoen was. Daarom doet deze me meer dan die van vijf jaar geleden." GPD Erwin Vervecken foto Michael Kooren/RTR van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Veselin Topa- lov is momenteel de eerste on der zijns gelijken. De wereld kampioen schaakte in het Co rus-toernooi het mooist van alle maal en hij won het loodzware evenement tot opluchting van de fans. Maar, op het allerlaat ste moment kreeg Viswanathan Anand een voet tussen de deur en liep hij door winst zijn halve punt achterstand in. Ze begonnen het toernooi in Wijk aan Zee als de twee beste spelers op de wereldranglijst achter de gestopte Kasparov. De stemming was echter bepaald ten gunste van Topalov. Hij re miseerde in de laatste ronde met Peter Leko, de winnaar van vo rig jaar, en haalde negen pun ten. Anand ging er een bord ver derop nog eens even voor zitten en versloeg de sterk spelende en hevig tegenspartelende Boris Gelfand. Dubbel feest voor de man uit India, die de eerste scha ker is die het op één na oudste toernooi ter wereld vijf keer won. „Aan dat record heb ik niet ge dacht, ik wilde vooral Topalov inhalen", zei Anand. „Wat me veel plezier doet is het feit dat ik nu eindelijk de ratinggrens van 2800 punten heb doorbro ken, iets dat ik allang nastreef de." Veselin Topalov is bezig aan een ware triomftocht de afgelopen twaalf maanden. Hij won in Li nares. Sofia en veroverde afgelo pen najaar in Argentinië het we reldkampioenschap. Mooie sym boliek, het was Topalov die Kasparov in diens allerlaatste partij versloeg. Felle strijd Corus 2006 was naar het oor deel van de Bulgaar zeer zwaar. Er was felle strijd: bijna 45 pro cent van de partijen eindigde in winst. „Een opwindend evene ment, elke dag een nieuwe oor log op het bord. Met, hoe vreemd ook, een generatiever- schil. Iemand als Karjakin is pas 16 jaar en zie hoe sterk hij speelt. En denk aan Carlsen, 15 jaar. We zijn ze nog net de baas", aldus de 30-jarige win naar. Een waarlijk Hollands evene ment in Wijk aan Zee, dat tradi tioneel wordt afgesloten met snert, ook door de buitenlandse grootmeesters. Het is de vraag of de laatste maaltijd de vader landse afvaardiging zal smaken. Van Wely, Tiviakov en Sokolov waren niet bepaald de smaakma kers. ANP MELBOURNE - Zeven jaar ge- eden stond zij in Melbourne al 0 de finale van het Australian ïpen. De eerste grote titel zou ichter lang op zich laten wach- jen. Amélie Mauresmo was jamelijk een 'choker'. De Fran- foise kreeg voor grote tennis- jartijen altijd de bibbers, haar irm verlamde onder de druk. Ze- jen jaar na de verloren finale —jan 1999 tegen de Zwitserse lartina Hingis mocht ze in het- elfde Melbourne dan toch ein- elijk een Grand Slam-trofee op- illen. Hij versloeg in de titelstrijd op Ten bevroren parkoers de Slo- waak Robert Gavenda. De Belg Meeusen veroverde het [brons. ANP Roger Federer krijgt het na de finale van de Australian Open even te kwaad, nadat de beker aan hem overhandigd is en hij het publiek moet toespreken. foto Dennis M. Sabangan/EPA Iet gebeurde na een finale die een finale was. Het vrouwenen- elspel kreeg een bizarre ont- noping". Tegenstandster Justi- e Henin-Hardenne was wegens rnstige maagstoornissen niet Dt toptennis in staat gebleken, i )e Belgische, kampioene van de nstralian Open in 2004, won in 2 minuten slechts één game - Den Mauresmo met 5-0 leidde - 1 ngaf op bij 6-1 2-0 30-0. Ik kon niets, had geen benen, on niet snel bewegen, ik bezat een energie", sprak Henin in ranen. Zij had tijdens de wed- trijd, na een lange rally, de dok- er nog laten komen. „Het was nmogelijk om verder te spelen, k voelde mij zo verschrikkelijk leroerd." lauresmo vierde ondertussen laar triomf. „Hier heb ik zó Hang op moeten wachten", vertel- I le zij, „ik heb er ook enorm 'ïard voor moeten werken. Nu - ïeb ik zo'n grote titel en voel ik mij de meest trotse vrouw van [y le wereld." ANP ELBOURNE - De Zwitserse Martina Hingis en de Indiër Mahesh Bhupathi hebben gis teren bij de Australian Open in Melbourne de finale in het ge mengd dubbel gewonnen. lingis, die na drie jaar haar fcomeback maakte in het Trouwen tennis, won met Bhupa- Jhi in twee sets van de Russin Je- dena Lichovtseva en de Cana- Daniel Nestor: 6-3 6-3. $NP DURBAN - Jos Verstappen heeft gisteren voor Nederland de Al Grand Prix in Durban (Zuid-Afrika) gewonnen. De Limbuger deed dit voor 100.000 toeschouwers met een spectaculaire inhaalmanoeuvre op de laatste meters. On der de finishvlag had hij minimale voorsprong op de Zwit ser Neel Jani en de Portugees Alvaro Parente. Het was de eerste zege van Nederland in deze nieuwe internationale raceklasse, de tegenhanger van de Formule 1. ANP GRONINGEN - Hordenloper Gregory Sedoc is het indoor- j seizoen voortvarend begonnen. De 24-jarige atleet verbe- terde zaterdag in Groningen tijdens het gala om de Bart t Kappenburg Trofee het Nederlands record op de 50 meter horden. Sedoc liep de incourante afstand in 6 seconden en 60 hon- f derdsten en was daarmee 0,03 seconde sneller dan Marcel j van der Westen twee jaar geleden in Zuidbroek. Hij won de race niet. De Braziliaan Redelen dos Santos was in 6,57 een fractie rapper. Sedoc is genomineerd voor deelna me aan de 60 meter horden op de wereldkampioenschap- pen indoor in maart in Moskou. De inwoner van Almere hoeft alleen maar vormbehoud te tonen. ANP CORDOBA - De Nederlandse hockeysters hebben de fina le van het vierlandentoernooi in Cordoba verloren. Gast land Argentinië was zaterdagavond met 1-0 te stei-k. De winnende treffer kwam al in de derde minuut tot stand. Luciana Aymar scoorde uit een strafcorner. l Oranje beëindigde het toernooi als tweede voor Australië en Engeland. De ploeg van bondscoach Marc Lammers be- 1 reikte de finale door drie keer gelijk te spelen. Vrijdag speelde het team zijn beste wedstrijd, ook al tegen Argen tinië. Het werd toen 2-2. ANP DOHA - Maarten Lafeber is gisteren op de gedeelde ne- gende plaats geëindigd in het Qatar Masters, golftoernooi van de Europese Tour. De Eindhovenaar speelde de laat- ste ronde op de Doha GC in 71 slagen en kwam totaal op 282 slagen. ANP COLLALBO - Of de oude Erben Wennemars er over drie weken in Turijn weer staat, durfde Wopke de Vegt niet met honderd procent zekerheid te zeggen. „Maar voor de concurrentie wordt hij wel weer redelijk gevaarlijk", sprak de interim-coach van cle schaatser die morgen het stokje overgeeft aan Gerard Kemkers. De hoofdcoach van TVM moet de tweevoudig wereldkampioen sprint naar zijn eerste olympische gouden medaille loodsen. Wennemars sloot gisteren de wereldbekerwedstrijd in Col- lalbo af met een tweede plaats op de 1000 meter (1.09,46), nadat hij een dag eerder de 500 meter in de B-groep over tuigend had gewonnen. Omdat de Zwollenaar dat eerste succesje door een matige 1000 meter liet volgen (negende in 1.10,68) werd de aanvankelijk euforie danig getem perd. Maar gisteren was het goed raak. Zesde in 35,62 op de 500 meter en dus die podiumplek op de 1000. GPD doorJohan Stobbe UTRECHT - Rintje Ritsma mag toch zijn koffers pakken voor de Olympische Spelen in Turijn. De 35-jarige Friese schaatser maakt tijdens zijn vijfde optre den met de achtervolgingsploeg ook nog een goede kans op de voor hem nog ontbrekende gou den medaille. Niet alleen Rintje Ritsma maar ook Mark Tuitert vond afgelo pen weekeinde tijdens het NK allround in Utrecht de achtei- deur naar de Olympische Spe len. Tuitert won de nationale all- roundtitel, Ritsma werd tweede en die prestaties waren voor bondscoach Ab Krook een olym pische selectie waard. Ritsma en Tuitert vormen met het basistrio Carl Verheijen, Sven Kramer en Erben Wenne mars de kansrijke achtervol gingsploeg. Krook nam in zijn overwegingen mee dat Ritsma en Tuitert goede ervaringen heb ben opgedaan in de achtervol ging. „Ze gaan mee, maar moe ten wel hun plaats weten. Ze hebben een ondergeschikte rol. Waarschijnlijk rijden ze, maar zeker is het niet." Op een wonderbaarlijke manier kwam het allerlaatste olympi sche startbewijs bij Ritsma te recht, nadat hij zich niet voor dc 1 individuele afstanden had we ten te kwalificeren. Een paar we- ken geleden werd hij niet eens in verband gebracht met de ach- tervolgingsploeg, maar na d< blessure van Jochem Uytde- haage kwam hij in beeld. He' laatste zetje in de goede richting - kreeg hij van Jacques de Koning die er in Collalbo niet voldeec aan de vormbehoudseis op dt 500 meter waardoor er een piel vrijkwam. i Met het behalen van een plekjt 1 in de olympische ploeg schree Ritsma gisteren wel schaatshis torie. Nog nooit kwam eei schaatser voor Nederland uit o] vijf Olympische Spelen. Alleei i Kees Broekman komt in dt buurt van hem. Hij schaatsti 1 tussen 1948 en 1960 op vie: Olympische Spelen. GPD UTRECHT - Wieteke Cramer i gisteren op de Vechtsebanen na tionaal kampioen bij de vrou wen geworden. De 24-jarig schaatsster van de Postcode Lo terij won in Utrecht alle afstan den. DEN HAAG - Schaatser Bart Veldkamp (38) neemt in februa ri in Turijn voor de vijfde keer deel aan de Olympische Winter spelen. Het Belgisch Olympisch Comité heeft hem aangewezen voor de 5000 meter op 11 februari. Veld kamp nam in 1992 (goud) en 1994 (brons) namens Nederland deel aan de Olympische Spelen. Hij kwam in 1998 (brons) en 2002 al uit voor België. GPD Het was voor de eerste kee sinds 1988 dat bij de vrouwe: de winnares alle afstanden wor De laatste die dat presteerd was destijds Yvonne van Gen nip, op de baan van Alkmaar. Voor Cramer betekende he haar eerste kampioenschap b: de senioren. Ze plaatste zie daarmee bovendien voor de we reldtitelstrijd, in maart te Calga ry- In het eindklassement eindigd Tessa van Dijk als tweede e werd Jorien Voorhuis derde. Ti telverdedigster Moniek ICleins man trok zich voor de slotai stand terug. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31