±r: y 11 uu partijen willen parkeergarage Toekomst Apollo baart zorgen Spinning zorgt voor recordopbrengst zeeuwse almanak Heel erg Vechtpartijen in Bruinisse Politie redt peperdure vissen Vermeulen beste jonge pleiter Drugs bij 87 van de 125 mensen Café De Biet houdt Olympische Kroegspelen an opgepakt a dreigen et luchtbuks Fietser te water Ook autoluw centrum Zierikzee komt vaak terug in verkiezingsprogramma's maandag 30 januari 2006 Dweilband blaast zich in voor De Dijk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-19 editie Schouwen-Duiveland Die Vlissingse vader ervaart momenteel intens de beteke nis van twee-is-nee. Zijn twee jarige wil vooral wat vader niet wil, eet een week wel en dan een week niet, wil per se zijn laarzen aan en zijn sok ken uit, en zo meer. Ook ver baal grijpt de peuterpuber al le mogelijkheden aan om zich te laten gelden en hij schuwt daarbij het drama niet. Laatst botste zijn papa per on geluk even tegen hem aan. Zijn zoon barstte onmiddel lijk in huilen uit, en toen dat niet het gewenste effect ople verde, stak hij demonstratief een vingertje op, en zei met trillende stem: „Bloed!" BRUINISSE - Twee mannen uit Rotterdam en Vlissingen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag door de politie in de boeien geslagen na vechtpartijen in Bruinisse. Zij wor den van openlijke geweldpleging verdacht. De 43-jarige Rotterdammer en de 33-jarige Vlissinger werden rond half twee opgepakt in de Oudestraat, vanwege hun betrok kenheid bij een vechtpartij in en om een horecagelegen heid in Bruinisse. De reden van de vechtpartij is nog niet bekend. Vermoedelijk zijn de mannen eerder die avond ook betrokken geweest bij een knokpartij in een andere horecagelegenheid op de Havenkade. SLUISKIL - In Sluiskil zijn door oplettendheid van de po litie zaterdagochtend twintig dure koi-karpers gered. Agenten zagen rond half zes dat in de Louisastraat in Sluiskil water over de weg stroomde vanuit de tuin van de familie Ivens en maakten de bewoners wakker. Het bleek dat door bevriezing van het waterfilter de pomp van de vijver niet meer werkte. Tientallen karpers lagen in een klein plasje water. Ze werden net op tijd gered. Daarmee werd een strop van duizenden euro's voorko men. „Ik schrok enorm toen er werd aangebeld en de poli tie zo vroeg voor de deur stond", zegt mevrouw Ivens. De pomp werd snel uitgezet en de vijver bijgevuld. MIDDELBURG - Hermeline Vermeulen heeft zaterdag de pleit wedstrijd voor advocaten van het arrondissement Middelburg gewonnen. De wedstrijd wordt jaarlijks ge houden onder jonge advocaten. Vermeulen combineerde volgens de jury goede juridische kennis met een goede pre sentatie. Vermeulen mag nu naar de regionale wedstrijd die op 1 april in Breda wordt gehouden. Vermeulen werkt bij advocatenkantoor Adriaanse en Van der Weel in Mid delburg. Ze is gespecialiseerd in arbeids- en onderne mingsrecht. Ze is dit jaar als advocaat beëdigd. TERNEUZEN - Bij een internationale drugscontrole in de nacht van vrijdag op zaterdag in Temeuzen waren 87 van de 125 gecontroleerde personen in overtreding. De ac tie werd gezamenlijk uitgevoerd door de douane, het Openbaar Ministerie en Koninklijke Marechaussee en de politie Zeeland. De overtredingen bestonden uit het in be zit hebben van meer dan de toegestane hoeveelheid soft drugs en ook werd iemand gepakt voor het in bezit heb ben van een slagwapen. In totaal werd er bijna 300 gram hennep, 372 gram hash, 44 joints, 13 spacecakes en 1 bus je cs-gas in beslag genomen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Tijdens de Olym pische Winterspelen in Turijn haalt café De Biet in Zierikzee verdwenen kroegspelletjes uit de kast. Vier avonden lang is het tijd voor onder meer risk, dam men en triviant. De Olympische Kroegspelen beginnen zondag 12 februari. Die avond wordt de aftrap gege ven met een avondje risk. Een fa miliespel dat vroeger veel door horecamensen in Zierikzee werd gespeeld, weet eigenaar van De Biet Robbert Rogge band. Datzelfde geldt voor de spellen schaken, dammen en jenga, die zondag 19 februari aan bod ko men. „De schaak- en dambor den zijn hier uit het kroegleven verdwenen, wat jammer is", con stateert Roggeband. In Amsterdam bestaat die activi teit nog wel, in Zierikzee gaat aan de revival gewerkt worden. Met hulp van de plaatselijke schaak- en damclubs. Leden daarvan brengen borden, pionnen, schijven en kennis mee. De intentie is, nog voor de Olympische Kroegspelen nog maar begonnen zijn, om die sa menwerking in de toekomst ver der uit te bouwen. Op welke ma nier is nog niet bekend. Maar het is een leuke bezigheid voor in De Biet en voor dammers en schakers is het kroegbezoek te vens een middel om de sporten - vooral bij jongeren - onder de aandacht te brengen, schetst Roggeband de afweging. Tussendoor, woensdag 15 fe bruari, staat klaverjassen op het programma. Dat wordt sinds een jaar of vijf eens in de twee weken gedaan, maar tijdens de Winterspelen wordt aan die avond wat extra cachet gege ven. De afsluiter, zondag 26 februa ri, staat in het teken van het wel bekende kennisspel triviant. Een echt familiespel waaraan in dividueel of in teams meege daan kan worden. Mogelijk wordt de vragenreeks nog met speciaal bedachte 'Biet-vragen' uitgebreid. Wat Roggeband be treft zal er tijdens de zomerspe len in 2008 opnieuw een variant op de kroegspelen komen. „Nu al is gevraagd waarom er geen monopoly gespeeld wordt. Dat kunnen we dan dus doen." Men sen kunnen zich vooraf opgeven (eventueel met tegenstander) of spontaan binnenlopen. Met uit zondering van de klaverjas- avond (die 20.00 uur begint) du ren alle spelen van 16.00 tot 4.00 uur. Meer informatie is te vinden op de website www.café- debiet.nl. (Advertentie) www.project-verhuizingen.nl morons. mouERs R-k tjtuut Spinners uit heel Nederland fietsten in Rotterdam een recordbedrag voor het Sophia Kinderziekenhuis bijeen foto Rob Kamminga door Andrea Bolle ROTTERDAM - Naast het Feye- noord-stadion, dat na zonsondergang als kolossaal silhouet opdoemt, staat topsportcentrum Rotterdam. Terwijl De Kuip in schaduwen is gehuld, kri oelt het in het topsportcentrum van de mensen die allemaal meedoen aan de spinningmarathon. Er vindt een wisse ling van de wacht plaats en de Zeeuwse delegatie maakt zich klaar om te fietsen voor het goede doel. De zweetlucht van de vorige spin- ningronde hangt zaterdag aan het eind van de middag nog in de zaal. Sporters met gewassen haren, lege bidons en een voldaan gevoel en de ietwat nerveuze deelnemers die nog een droog (gespon sord) T-shirt dragen lopen door elkaar heen. In de zaal is het merendeel van de 350 spinningfietsen al bezet, met op de voorste rijen de zeventig deelnemers van de Zierikzeese sportschool Take Ca re. Drie uur fietsen is niet niks, maar voor het Sophia Kinderziekenhuis heb ben de deelnemers graag wat over. Dat blijkt wanneer Miss Nederland Miran da Slabber de cheque aan organisator van het evenement, Marieke Joziasse, overhandigt. Ruim 16.500 euro is er op gehaald en dat is volgens Marcel Wil- lemse van Take Care meer dan ver wacht. Weddenschap „In drie maanden tijd hebben we het be drijfsleven, vrienden en collega's ge vraagd geld te doneren." Zelf had Wil- lemse een weddenschap met zijn werk gever om in ruil voor een flinke donatie tien kilo af te vallen, maar dat is helaas niet gelukt. „Het geld is toch overge maakt, maar nu krijg ik nog te horen wat ik als tegenprestatie moet doen", lacht hij. Na het officiële gedeelte, Miranda Slab ber geeft het startschot en snelt zich te rug naar het deelnemersveld, zijn de ogen nog steeds op het podium gericht. Danielle van Tongeren en bijrijder Mare Oosterwaal van Take Care geven het eerste uur les. Het nummer 'everybo dy needs somebody' van de Blues Brothers schalt door de boxen. Inclusief hoed en zwarte zonnebril worden ze met luid gejuich onthaald en nemen ze plaats op hun spinningfietsen. De eer ste minuten zingen de deelnemers mee met elk nummer en gaan de armen met enige regelmaat de lucht in. De hand doeken (ook gesponsord) hangen over het stuur en worden al snel gebruikt om het voorhoofd af te drogen. Na drie uur moe maar voldaan spinnen zat er voor organisatoren Willemse en Van Tongeren nog een verrassing aan te komen. Marieke Joziasse riep hen beide op het podium om ze een bronzen Sop- hietje te overhandigen. Dit beeldje werd hun namens het Sophia Kinderzie kenhuis aangeboden voor hun tomeloze inzet. Volgens Willemse totaal onverwacht en die waardering zet hem aan tot een nog groter doel. „Volgend jaar willen we met honderd man meedoen en moeten we boven de 20.000 euro uitkomen." In totaal is er zaterdag en gisteren door 43 teams uit heel Nederland 205.209 euro opgehaald en dat is ruim veertigdui zend euro meer dan vorig jaar. Eigen terrein Leerlingen van de sportopleiding Cios hebben op hun eigen terrein in Goes meegedaan aan de actie en dat heeft vierduizend euro opgeleverd. Wanneer de avond valt, druppelen er nog steeds afgekoelde sporters naar buiten op weg naar hun touringcar. Met een onver valst Amsterdams accent vat een vrouw de dag samen voor een medespinner: „Gaat snel hoor, zo'n dag. Maar ik heb wel ontzettend zere billen." idoor Melita Lantinq [ZIERIKZEE - Een parkeergara- n het centrum van Zierikzee staat hoog op de wensenlijst van verschillende politieke partijen. Dat blijkt uit de verkiezingspro gramma's. Ook moet het cen trum van de inonumentenstad autoluw worden. De PvdA gaat nog verder: die pleit voor een au tovrije binnenstad van Zierik- De verkeersproblematiek in de linnenstad van Zierikzee krijgt ji bijna alle verkiezingspro- rramma's aandacht. De ver teers- en parkeerdruk op de jmalle monumentale straatjes is mor de lokale partijen aanlei- ig te pleiten voor oplossingen. Jen parkeergarage zou volgens ;n meerderheid van de partijen lelaas kunnen bieden, alleen lan moet wel een marktpartij ipstaan die de garage wil finan- ieren. Maar de binnenstad ïoet in ieder geval autoluw wor pen, zo schrijven bijna alle par ijen in het programma voor de :omende vier jaar. Dat kan loor een transferium te maken n een distributiecentrum op te setten voor de bevoorrading van Ie winkels. Veiligheid knder opvallend punt in de ver- chillende programma's is de andacht voor de N57/N59. Niet lat de gemeente hier iets over te leggen heeft (de weg is eigen dom van het Rijk), maar de ver- chillende partijen maken zich wel grote zorgen over de veilig heid van de weg. Vooral het angzaam verkeer op het wegge- leelte tussen Zierikzee en de Stormvloedkering moet volgens doorNadia Berkelder VLISSINGEN - Afgaand op de berichtgeving van de politie leek het wel wildwest in Vlissin gen. Een man zou in de nacht van vrijdag op zaterdag met een geweer hebben gedreigd in de ffalstraat. \i „Overtrokken", vindt de man y met het geweer, een 34-jarige Vlissinger. Het was namelijk jgeen geweer, maar een lucht- 91 [buks. En gedreigd heeft hij ook iet. „Ik was in een café betrok- ten bij een opstootje met een laar Engelsen. Ik ben uit mezelf laar buiten gegaan, en niet uit iet café gezet, zoals de politie leidde." lik liep langs mijn auto en heb ijn luchtbuks eruit gehaald, laarmee heb ik ongeveer een inuut voor het raam gestaan. "eigd heb ik niet. In het café :bben ze de politie gebeld. In- ïddels had ik mijn buks weer erug in de auto gelegd en was ik een biertje gaan drinken in een andere kroeg." Bolletjes buks heeft hij nodig voor zijn werk. Thuis heeft hij er nog één. Die is door de politie in be- genomen. Een luchtbuks is heel iets anders dan een geweer, Vindt hij. „Er gaan bolletjes in, geen kogels. Je schiet er niet eens mee door een jas." Voor de politie maakte het niet zoveel irschil. Die nam hem mee naar het bureau. Zaterdagochtend is hij weer vrijgelaten. Hi] had een paar biertjes op, an ders was het niet eens in hem op gekomen om zijn buks te halen, zegt hij. „Natuurlijk snap ik nu 565ê wel dat mensen schrikken als er iemand met een buks rondloopt. Het een heel domme actie van mezelf. Ik heb die mensen van het café mijn excuses aange boden, ik vind het heel verve lend voor ze." GOES - Ter hoogte van de Sint Maartenbrug in Goes is zater dagavond rond 18.45 uur een fietser te water geraakt. De onfortuinlijke fietser, een man uit Goes, werd door om standers uit het water gehaald. Omdat hij onderkoeld bleek te zijn, werd hij naar het zieken huis overgebracht om even op peratuur te komen. de meeste partijen verdwijnen. Ook is er grote eensgezindheid over nieuwe economische dra gers in het buitengebied. Het moet mogelijk zijn om een nieuw soort bedrijf te starten in het buitengebied of als boer een neventak te beginnen en dat moet niet al te ingewikkeld wor den. Geen jarenlange procedu res en flexibele oplossingen voor een goed ondernemerskli maat schrijft het CDA. Het toerisme op het eiland moet een kwaliteitsimpuls krijgen. Daar zijn alle partijen het wel over eens, want toerisme is eco nomisch belangrijk voor Schou wen-Duiveland. Zo willen Alert! en GroenLinks geen nieu we accommodaties op het strand. Het strand moet open en ongerept blijven. De VVD daarentegen pleit er voor om alle paviljoens het hele jaar rond te laten staan en LSD wil overnachten op ongebruike lijke plaatsen toestaan. Opmer kelijke plannetjes zijn er ook. GroenLinks wil dat inwoners gratis kunnen parkeren bij het strand. De VVD wil één eilan delij k zwembad. D66 vindt dat het wel met drie in plaats van vier wethouders kan. Alert! wil een cliscovrij centrum van Renes- se. De PvdA wil servicepunten en sociale netwerken in alle ker nen opzetten. Het CDA pleit voor een vrijwilli- gersprijs. De ChristenUnie wil meer fietspaden en fietsenstal lingen en de SGP pleit voor een woonvoorziening voor verslaaf den. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Over de toekomst van het culturele vere nigingsleven op Schouwen-Dui veland heeft Apollo-voorzitter A. de Bruyn zo zijn twijfels. Maar dat er op dit moment nog veel te genieten valt, bewees zijn Brouwse Muziekvereniging Apollo zaterdag tijdens de jaar uitvoering in het Tonnenmaga- zijn. De toehoorders werden door brass- en drumband, blok- fluitgroep en gelegenheidsor kest langs een muzikaal alle gaartje geleid. De drumband onder leiding van Marcel van der Maas - met Ar jan Bokelaar als tambourmaitre - schudt de zaal met Con Espres- sione uit de after-dinnerdip. Vijf nummers te gaan, met de af sluiter To the roots van Jan Schipper als absoluut hoogte punt. Een swingend nummer waar zacht druppelende ritmes overgaan in dreigend geroffel. In korte tijd wordt duidelijk wel ke nuances er in louter slagwerk te leggen zijn. Het optreden van de brassband is het debuut van dirigent Ad van Nieuwenhuijze, opvolger van Jaap Knuist. Met het fragiele begin van Love changes everything van Andrew Dirigent Ad van Nieuwenhuijze maakte zaterdag zijn debuut bij Apollo. Lloid Webber doet hij dat kalm pjes aan, maar dat duurt niet lang. Het publiek wordt langs een breed muzikaal spectrum ge voerd. Van het militaire Blades of Steel van J. Jubb tot een flo werpower- en Eric Claptonmed- ley. Met de ballade Camille van André Waignein is het vooral bu gelspeler Jolanda den Boer die foto Dirk-Jan Gjeltema als soliste op de voorgrond treedt. Opnieuw zo'n insteek die het het publiek mogelijk maakt de - in dit geval - brassmuziek in de volle breedte te leren ken nen. Eenvoud en zuiverheid ten top. Apollovoorzitter - tevens muzikant en speaker - De Bruyn benadrukt in zijn ope ningstoespraak hoe belangrijk het bestaan van muziekvereni gingen met gekwalificeerde diri genten - en andere culturele in stellingen - is. De gemeentelijke bezuinigingsoperatie treft cultu rele verenigingen hard. We moe ten uitkijken dat dat geen verar ming veroorzaakt, waarschuwt hij- De stijgende kosten beangstigen De Bruyn; er staan namelijk geen hogere inkomsten tegen over. Het voortaan moeten inhu ren - in plaats van lenen - van een mobiele muziektent en po- diumdelen drukt zwaar op de be groting. Daar komt bij dat dorpshuisgebruikers in de toe komst ook nog eens met huurver hoging geconfronteerd worden. En dan is het nog maar de vraag, aldus de voorzitter, wat er met de subsidie voor vereni gingen in de toekomst gebeurt. De onzekerheden ten spijt, de boodschap van De Bruyn is hel der: zorg dat het culturele aspect in de samenleving - waar aan een muziekvereniging als Apollo nadrukkelijk bijdraagt - ook in de toekomst behouden blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27