borgen over bodem Miniatuur PZC PZC Rood houdt Jaar in de bovenwereld Blijspel De Reilanders valt in de smaak ntra Stoer dansen op stoere muziek Jnder park zou dikke laag puin uit Tweede Wereldoorlog liggen laike Boerdam eer even thuis i het Zeeuwse Vermeulen beste jonge pleiter Auto gestolen in Goes Nieuwe paddenstoel ontdekt Twee aanhoudingen bij vechtpartij Veroorzaker ongeval rijdt door www. au tost urm .nl maandag 30 januari 2006 bil 1STBURG - Na een lange »ks van musicals in Duitsland as ze even terug op eigen bo nt. Thuis in het Zeeuwse en in (Zeeuws. Want als musicals- Maike Boerdam iets graag iet, is het Zeeuws praten. „Ge- tldig! Ik mag gewoon weer dia- jt spreken", zei ze bij haar op- mst voor een uitverkocht Le itheater in Oostburg. har ike Boerdam trad zater- gavond op als gastsoliste bij The Young Ones uit list. Met nummers uit de pop- musicalwereld als Oh so tiet. All by Myself en Big lender vermaakte ze haar pu- wr Maike Boerdam als ge ren en getogen Sluise was het n thuiswedstrijd. Dat ze po- lair is bij de Zeeuwen, bleek et alleen uit de kaax-tverkoop, aar ook tijdens haar opkomst. gejubel en een staande atie werd ze welkom geheten, dat allemaal onder toeziend g van haar vader en moeder, geen optreden van hun ichter aan zich voorbij laten „De musical Elisabeth b ik inmiddels meer dan twin- keer gezien. Als ik mijn doch- 1 zo zie, voel ik me een heel Dtse moeder", aldus Alma lerdarn. ank Neve, van de organisatie nThe Young Ones, zag eerder n geslaagd optreden van Mai- en het orkest in 2004 in Tei'- •uzen en wilde de musicalster nieuw uitnodigen. „Toen wij aike belden, was ze meteen en- ousiast." STREEKACTIVITEITEN orNadia Berkelder [DDELBURG - De bodem on- Miniatuur Walcheren be- iat uit puin uit de Tweede We- doorlog. Volgens een oogge- ige is de laag minimaal twee iter diep. agenda Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- i;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN ÏStationspark 28 |Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Of dat gevolgen heeft voor de mogelijke bouw van een theater op die plaats, moet nog blijken. De bodem zal in elk geval worden ondei'zocht, zegt wet houder H. Kool-Blokland (CDA). Dat er puin op het Mo lenwater zou liggen, is nieuw voor haar. „Maar ik weet dat er op heel veel plaatsen in de stad puin ligt." De directeur van het park zei vorige week in de PZC dat bouwen op Miniatuur Wal cheren door de ondergrond bijna onmogelijk is. Volgens hem is het alleen met een graaf machine mogelijk om het puin weg te krijgen. Tijdens de inundatie van Wal cheren in 1944 is de plaats waar nu Miniatuur Walcheren ligt af gegraven, veiTelt C. Baan. „Ze hadden klei nodig. Voor bekis tingen en kleine dijkjes bij de bolwerken en rond de binnen grachten, om te voorkomen dat de binnenstad onder zou lopen." Later is het gat op het Molenwa ter opgevuld met puin, vertelt hij. Dat was afkomstig van ge bouwen in de binnenstad die tij dens het bombardement in 1940 verwoest waren. „Het was een groot gat, misschien wel twee of di'ie meter diep. Ze hebben weer een interessant stukje grond op het oog voor een theater. Ik wil niemand beschuldigen, maar in die tijd was het: wat niet weet wat niet deert." Rekeningen Zijn verhaal lijkt te worden be vestigd door een snel onderzoek van K. de Ridder van het Zeeuws Archief. „Er zijn x-eke- ningen uit 1945 voor het bren gen van puin naar het Molenwa ter. Er is grondig onderzoek voor nodig om het precies boven water te halen. Of er precies op die plek gestort is, durf ik op grond van deze gegevens niet te zeggen." Het onderzoek naar de bodem onder Miniatuur Walcheren zal in elk geval niet plaatsvinden voor 7 maart, als inwoners van Middelburg zich in het bui-ger- advies mogen uitspreken over de locatie voor het nieuwe thea ter,, zegt Kool. Half februari wordt wel het resultaat gepre senteerd van een onderzoek naar de mogelijkheden om een theater op de kavel in te passen. Dan woi'den ook resultaten be kendgemaakt van onderzoeken naar de noodzaak van een pai- keerkelder aan de Zuidsingel en naar de mogelijkheid om een theater aan het Molenwater te bouwen. Bovendien presenteren twee projectontwikkelaars hun ideeën over woningbouw op de bouwput aan de Zuidsingel. Informatieavonden Op 16 februari wordt de gemeen teraad daarover ingelicht. De in formatieavonden die gepland waren om omwonenden in te lichten, zijn afgelast. „We wil len alle onderzoeken tegelijk presenteren nu er besloten is tot een bui-geradvies", legt Kool uit. „Als we er één optie uitha len en apart presenteren, is dat niet meer objectief en dat willen we voorkomen." MISWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: niorensoos; IKENSZAND - Achter de Hervorm- kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; IPELLE - De Vroone, 9.30 uur: Schil- sclub; 10.00 uur: Internationaal dan- 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 15-17.45 uur: Bewegen voor carapa- RUINIIMGEIM - Ons Dorpshuis, •17.00 uur: Biljartclub senioren; 30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; Jerri bad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- iging; 19.30 uur: Aquarobics; IH0RE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer rvegen voor ouderen; •MELDINGE - De Wemel, 9.15-10.00 en 10.00-10.45 uur: Meer bewegen sr ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten kaarten; 14.00 uur: Koersbal; RSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 30 uur: Bewegen voor ouderen; r: Biljarten in de hal; Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Eduard, Sebastiaan en Shiqi (vim-) maken hapjes voor het Chinese nieuwjaarsfeest. door Mieke van der Jagt KLOETINGE - Shiqi Ma uit Kloetinge heeft het druk; de fiscaal jurist uit Kloe tinge heeft zatei-dagochtencl eerst zijn ouders in zijn geboortestad Tianjin, hon derd kilometer van Beijing, gebeld. Het was tenslotte Chinees oudjaar. Vervol gens moest hij om boodschappen, want met de voorbei'eidingen van nieuwjaar ben je minstens anderhalve dag bezig. De legende die aan het Chinese oud- en nieuw-feest ten grondslag ligt is kleur rijk. Heel lang geleden leefde er een beest dat Jaar werd genoemd en dat tel kens maar mensen verzwolg. De slimste oude mensen hielden een vergadering om dat probleem op te lossen en een heel oude man met wit haar en een wit te baard, die Grote Maker werd ge noemd, kwam op een idee. Hij daagde Jaar uit om een gevaarlijke python te verzwelgen, een woeste leeuw, en een gemene tijger. Jaar trapte erin en alle wilde dieren trokken zich uit de be woonde wereld terug uit angst hetzelf de lot te ondergaan. Grote Maker, die onsterfelijk was, sprong op de rug van Jaar en verdween naar de hemel. Zo raakten de mensen van Jaar en de ge vaarlijke dieren verlost. Om Jaar, die doodsbang is van de kleur rood, in de bovenwereld te houden, plakken de mensen mensen rood papier aan de deurposten met mooi geschreven spreu ken. Vuurwerk, niet voor niks in rood papier verpakt, moet Jaar en alle ande re boze geesten op afstand houden. Jaar van de hond „Met de eerste nieuwe maan in de Chi nese maankalender is het jaar 4703 be gonnen, het jaar van de hond", vertelt Shiqi. „De Chinese kalender is een agi'a- risehe kalender: mensen richten zich er op oin te weten wanneer je moet zaaien en wanneer je moet oogsten. Oorspron kelijk duurt het Chinese nieuwjaars feest vijftien dagen, tot de maan weer helemaal vol is, maar ik denk dat het al leen nog op het platteland zo wordt ge vierd. In de de stad krijgen Chinezen te genwoordig verplicht een week vrij. Dat is sinds een jaar of tien een paar keer per jaar het geval, Een economi sche maatregel, zeg maar. Zo krijgen de mensen de tijd om hun geld uit te ge ven." Hij woont al meer dan twintig jaar in Nederland, maar Shi Qui Ma herinnert zich de nieuwjaarsfeesten in China als hoogtepunten in het familieleven. „Kin- deren kregen nieuwe kleren en dat werd duizend keer zoveel gewaardeerd als nu. De familie kwam op bezoek en zelf ging je ook op visite. Overal was lek ker eten en de oudei-e generatie gaf de jongere geschenken: geld in kleine, rode envelopjes, lekkere dingen en ook wel speelgoed. Het was een mooi feest met vuurwerk." Vergunning Vuurwerk zit er in Nederland voor de meeste Chinezen niet in. „Daar moet je een vergunning voor aanvragen. Vereni gingen doen dat wel, maar als je het thuis viert, met familie, heeft het niet zo veel zin. De mensen in Beijing zijn foto Willem Mieras trouwens blij. Vuurwerk is tien jaar ver boden geweest, vanwege de veiligheid, maar nu heeft het stadsbestuur in de nieuwjaarswens aan alle inwoners, ge schreven dat het weer mag. Ze moeten wel voorzichtig zijn." Ook zonder knallen is het feest voor de familie Ma traditioneel: een maaltijd met dumplings: de verfijnde kleine pas teitjes met gi'oenten, vlees en kruiden, die Shiqi zelf maakt. „Dat is een enorm werk, maar het is wel erg lekker en het hoort erbij." De keukenprins ki-ijgt hulp van zijn Nederlandse echtgenote Debora en zijn zoons Sebastiaan en Eduard. Die hebben voor de gelegen heid hun Chinese kleding aan en ze kun nen ook hun Chinese namen eens gebrui ken. Sebastiaan heeft als tweede naam Shitu, wat kenner van de weg betekent. Eduard heet ook Wanli. „Dat staat voor tienduizend kilometer. Onze familie naam, Ma, betekent paard. We hebben dus een paard dat de goede weg zal we ten en een paard dat heel ver kan lo pen." En Shiqi, wat betekent dat? „Tja, dat heeft niks met een paard te maken, het betekent wereldwonder." Welnu, vide zijn dumplings geproefd heeft, weet dat dat volkomen terecht is. door Mieke van der Jagt RILLAND - Twee keer een na genoeg volle bak. Toneelver eniging De Reilanders uit Ril land heeft niet voor niets inten sief gerepeteerd voor het blij spel Een Zakelijke Affaire, van Alan Ayckbourn. Maar het mocht een veeleisend theater stuk zijn, want het was per slot van rekening een jubileumpro- ductie. Voor de 25e keer in het 26-jaidg bestaan van de Reilanders, zet ten de amateur-theateirnakers een stuk op het podium van het dorpshuis Luctor et Emergo. In twee bedrijven van elk twee scènes, lieten de zes acteurs het publiek kennismaken met drie echtparen, elk met een heel ver schillende huwelijkscultuur. De mannen werken in hetzelfde be drijf en hebben ieder een heel andere agenda. Doordat het stuk zich in twee huiskamers te gelijk afspeelt, kreeg het pu bliek geen ogenblik de tijd om zich te vervelen, wel om af een toe eens flink te schateren. Het meeste werk bij de Reilan ders wordt door Rillanders ge daan. De acteurs wonen er en het decor wordt gebouwd door Loek en Clarien Cools. Giel Gabriëlse zorgt elk jaar voor de belichting. Alleen de regisseur, Wim Krüll, deelt de theater groep met Heer Hendrik uit 's-Heer Hendrikskinderen. Als De Reilanders 26 jaar be staan en een 25e: productie maakt, waar is dan dat ene jaar gebleven? „Simpel", zegt Hans Bakker, „toen werd het dorps huis verbouwd." De Reilanders spelen voor geen goud ergens an ders dan in Luctor et Emergo. „De verzorging en de ambiance zijn een onlosmakelijk onder deel van ons succes. Dat heeft ook te maken met de repetities. Daardoor raak je met zo'n zaal vergroeid." MIDDELBURG - Hermeline Vermeulen heeft zaterdag de pleit wedstrijd voor advocaten van het arrondissement Middelburg gewonnen. De wedstrijd wordt jaarlijks ge houden onder jonge advocaten. Vermeulen combineerde volgens de jury goede juridische kennis met een goede pre sentatie. Vermeulen mag nu naar de regionale wedstrijd die op 1 april in Breda wordt gehouden. Vermeulen werkt bij advocatenkantoor Adriaanse en Van der Weel in Mid delburg. Ze is gespecialiseei'd in arbeids- en onderne- mingsrecht. Ze is dit jaar als advocaat beëdigd. GOES - Van een parkeerplaats je aan de Nieuwstraat in Goes is tussen vi-ijdag 15.45 uur en zaterdag 00.15 uur een auto gestolen, ITet gaat om een gele Citroen Xsax-a 1.4i Berline. HULST - In Hulst en in Bi-eukelen is deze week een nieu we paddenstoel ontdekt. Het gaat om de wintei'korrel- hoed of de Cystoderma simulatam. De paddenstoelsoort is zeer zeldzaam en is tot nu toe alleen in Duitsland, Enge land en op het eiland Elba gevonden. De winterkoi-rel- hoed groeit op hout en is oranje tot roodbi-uin gekleurd. De hoedrand blijft lang ingerold en heeft okei-kleurige vlokken. De paddenstoel is bestand tegen vorst. De pad denstoel werd ontdekt door Luciën Noens uit Hulst. Hij vond de winterkorrelhoed achter zwembad de Driehoek in Hulst. Noens zag onder de microscoop dat het om de winterkorrelhoed ging. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen aangehouden in de Bonedij- kestraat in Vlissingen. De twee gingen elkaar te lijf met ij zeren voorwerpen. Eén van de twee, een 21-jarige Vlissin- ger, raakte gewond aan zijn hoofd. Hij is na behandeling in het ziekenhuis overgebracht naar Torentijd. De ander, een 25-jarige Vlissinger, is daar direct heenge- bracht. Volgens de politie ligt de oorzaak van de vechtpar tij in de relationele sfeer. KAPELLE - Op de zuidbaan van de A58 ter hoogte van Kapelle is zaterdagavond een automobilist doorgereden nadat hij met een andere weggebruiker in botsing was ge komen. Rond zeven uur reed een 25-jarige man uit Yerseke in zijn bestelauto net voor de Vlaketunnel. Terwijl hij aan het in halen was, naderde achter hem een gi'ijze Mercedès Vito met hoge snelheid. Toen de 25-jarige automobilist terug naar de rechtemjstroök wilde, werd hij rechts al inge haald door de Mercedes. Na deze inhaalactie ging de onbe kende automobilist gelijk weer naar de linkerrijbaan en raakte daarbij de rechter voorzijde van de auto van de 25-jarige automobilist. Deze kwam daardoor in de mid denberm terecht en raakte de vangrail. De bestuui'der van de grijze Vito, die aan de linkerzijde schade moet heb ben, is doorgereden. De 25-jarige automobilist kwam met de schrik vrij. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Speciale schoe nen en je haar uit je gezicht. Voor streetdance heb je weinig nodig. Maar leuk is het abso luut, vinden de meiden van het Zierikzeese team Red Devils. Zij leefden zich, met zo'n driehon derd andere streetdancers giste ren helemaal uit bij de wed strijd die gehouden werd bij Kramer Dance Masters in Zie- rikzee. „Het is stoer dansen op stoere muziek", vat Ilse Hei kamp (9) de kick samen. Je hoeft niet aan te dringen om de Red Devils ergens in een ver laten kleedkamer in actie te zien. De haren weggestopt on der een rood glitterdoekje. Gro te handbewegingen, ferme sprongen en indrukwekkende draaien. „Als je boos bent, kun je je hiermee afreageren", legt Claire van Gemerden (11) uit. „De eerste keer ben je wel moe, maar je bouwt steeds meer con ditie op", vertelt Vanity Bakvis (11). Ook voor Red Devil Daph ne Kramer (10), die als dochter van de Zierikzeese dansschool houders wel op drie 'soorten' dans zit, is streetdance het hele maal. „Ik vind het het leukste. Vooral nieuwe pasjes leren." De meiden, die bijna allemaal wel een voortraject van K3-dansen of jazzballet hebben doorlopen, zijn het roerend eens: „Dit vin den we gewoon stoer." Op de door een dikke haag van toeschouwers omgeven dans- Advertentie hier winkelt de winkelier sfeermakers voor etalages en winkels f env kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl vloer in de Ziei'ikzeese dans school doen ruim driehondei'd deelnemers in teamverband hun 'ding', luid aangemoedigd dooi de menigte. Drie minuten bewe gen op opzwepende R&B en hip- hopmuziek; ondanks tempo en omvang van de bewegingen, oogt het heel ontspannen. Sti-eetdance is ontstaan in de Amerikaanse getto's en heeft zich door de populariteit van clips de laatste jaren razendsnel over Europa verspreid, weet dansschoolhouder Onno Kra mer. Zelf heeft hij sinds 1995 streetdance op het cui-suspro- gramma staan. Die vroege inzet werpt duidelijk vruchten af. Van de paar honderd deelne mers zijn er 120 afkomstig van de Zierikzeese dansschool Kra mer. De overige deelnemende scholen zijn Janvier Dance Mas ters uit Goes, Van Eijkeren Dan ce Masters uit Middelburg, Bra Dance Masters uit Roosendaal, Tiggelman Dance Masters uit Breda en Gladdines Dance Mas ters uit Steenbergen. De Zierikzeese school scoort goed. In de vier onderscheiden categoi-ieën zijn het stuk voor stuk Kramerteams die - zo blijkt na afloop van de spannen de strijd - de eerste plaats bezet ten. „We hebben altijd wel eer ste prijzen, maar we hebben hier nu ook wel heel hard aan ge werkt" vei'klaart Kramer. A-Track en K-One hebben bo vendien, naast de reguliere les sen, nog extra training gehad. Want ook dat maakt, althans wat Kramer betreft, deel uit van de kick. De dansers van A-Track doen ook mee op lande lijk niveau. „Dat is leuk. Dat is toch je horizon verleggen." Eerste bij de beginners onder de 12 jaar was Ghost Dancers uit Zierikzee. Bij de gevorderden onder de 12 jaar werd Miss Six ty's uit Ziei'ikzee eerste. In de ca tegorie beginners boven de 12 ging het Ziei'ikzeese Orange Jui- ze er met de eerste prijs van door. A-Track uit Ziei-ikzee was eerste in de categorie gevorder den boven de twaalf. Advertentie Scène uit het blijspel Een Zakelijke Affaire. foto Willem Mieras AL HET LAATSTE NIEUWS OVER NISSAN STAAT NATUURLIJK OP:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25