PZC Borsele stimuleert grijs water IJspret in Goes Molen Hoedekenskerke moet snel draaien Benefiet Pakistan levert meer dan 10.000 euro op gemeente pioniert met subsidie voor duurzaam gebruik regenwater Wan opgepakt dreigen net luchtbuks 'ietser te water Regels Grote Kerk Veere worden soepeler Politie redt peperdure vissen Drugs bij 87 van de 125 mensen Fietsendiefstal snel opgelost Ozb doet Borselse boeren tekort zeeuwse almanak Heel erg gdactie: 0113-315649 ftvw.pzc.nl .mail:redactie@ pzc.nl ostbus 31, 4460 AA Goes dvertentie-exploitatie: (oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; iuws-Vlaanderen: 0114-372770; gtionaal: 020-4562500. naandag 30 januari 2006 Inor Mieke van derJaqt editie Bevelanden-Tholen IEINKENSZAND - De geraeen- Borsele wil een speciale sub- idieverordening vaststellen die et gebruik van grijswater in raonwijken kan stimuleren, lanleiding is een aanvraag van en toekomstige bewoner van )e Blikken in 's Heerenhoek. )ie wil een waterkelder onder ijn huis bouwen, waarin hij egenwater kan opslaan voor de ras, het doorspoelen van het toi- ilen voor de tuinsproeier. 'orsele staat al jaren op het andpunt dat gemeenten het ge- ruik van grijs water moeten sti kleren om drinkwater te be uren en om verdroging tegen igaan. )e gemeente stapte als eerste in Iceland in de actie Een Ton oor Water, waarmee inwoners fgen een gereduceerd tarief een «genton konden kopen, waar- an ook een bedrag naar water- rojecten in de Derde Wereld Ing. Veel verder dan het ge- roik van regentonnen is het ge- mik van grijs water in de woon- ijken nog niet gekomen. In de •ndbouw wordt wel volop grijs- rater gebruikt, maar dat is we- •ens de tariefstelling al goedko- ;er en hoeft dus niet gestimu- te worden. Terugverdienen iet gebruik van grijs water in en woonwijk vergt echter een westering van de huiseigenaar, Ie met een kubieke-meter-prijs an 1,20 euro voor water, niet al snel kan worden terugver- iiend. Hoewel te verwachten alt dat zuiver drinkwater leeds schaarser en dus kost- laarder en duurder zal worden, ioor Nadia Berkelder wil de gemeente Borsele toch een financiële stimulans boven op een terugverdieneffect leg gen. Voor het voorbeeldproject in 's Heerenhoek wil het college 1500 euro beschikbaar stellen. Dat is ook het bedrag wat anderen kun nen krijgen als ze het voorbeeld volgen. Voor het stimuleren van grijswa tergebruik heeft de raad al een bedrag van 15.000 euro gereser- veeerd. Tijdens de raadvergade ring van donderdag 2 februari moet de raad daarvoor een subsi dieverordening vaststellen, waarin de voorwaarden staan die voor de kelders gaan gelden. Een bijdrage van de overheid LISSINGEN - Afgaand op de icrichtgeving van de politie eek het wel wildwest in Vlissin- ;en. Een man zou in de nacht ian vrijdag op zaterdag met een eweer hebben gedreigd in de ïalstraat. Overtrokken", vindt de man :et het geweer, een 34-jarige ïlissinger. Het was namelijk j leen geweer, maar een lucht- En gedreigd heeft hij ook iet. „Ik was in een café betrok- sen bij een opstootje met een aai- Engelsen. Ik ben uit mezelf aar buiten gegaan, en niet uit et café gezet, zoals de politie iddde." Ik liep langs mijn auto en heb üijn luchtbuks eruit gehaald, laarmee heb ik ongeveer een Éiuut voor het raam gestaan, ledreigd heb ik niet. In het café lebben ze de politie gebeld. In- niddels had ik mijn buks weer 'Ug in de auto gelegd en was een biertje gaan drinken in en andere kroeg." lolletjes Ie buks heeft hij nodig voor ijn werk. Thuis heeft hij er nog ién. Die is door de politie in be fog genomen. Een luchtbuks is led iets anders dan een geweer, indt hij. „Er gaan bolletjes in, Seen kogels. Je schiet er niet sns mee door een jas." Voor de folitie maakte het niet zoveel ferschil. Die nam hem mee naar iet bureau. Zaterdagochtend is Üjweer vrijgelaten. Hij had een paar biertjes op, an jers was het niet eens in hem op lekomen om zijn buks te halen, ïegt hij. „Natuurlijk snap ik nu ïel dat mensen schrikken als er ïmand met een buks rondloopt. Het was een heel domme actie fan mezelf. Ik heb die mensen fan het café mijn excuses aange ven, ik vind het heel verve lendvoor ze." HOES - Een wat oudere Goese- aaar is zaterdagavond met zijn van de kade in het water ge bakt bij de Sint Maartenbrug in Goes. De oorzaak van de kou- He duik is niet bekend. Omstan- Vs trokken de man op de kant. Omdat hij onderkoeld leek, is de ■nan naar het ziekenhuis ge bracht, waar de gevolgen bleken mee te vallen. GOES - Je moet het ijzer smeden als het heet is. Of liever: de ijzers onderbinden als het vriest. Op de ijsbaan in Goes kon het zaterdag nog niet, maar zondag wel. En dan blijkt weer dat ijspret door de eeuwen heen hetzelfde beeld geeft; dat er nog steeds vier categorieën van schaatsers zijn, in te delen naar de plaats van hun han den. Je hebt de echte, die hebben zitten popelen. Hun handen zitten op hun rug. Dan zijn er degenen met de wapperende broekspijpen, die met gespreide armen hun evenwicht bewaren in voorzichtige bochten. De aankomende schaatsers heb ben de handen op een sleetje of op een keukenstoel en dan zijn er nog de echte be ginnelingen. Die hangen met één hand, of twee, aan pa of ma. Ze komen er wel, als het maar lang genoeg vriest. En dat is maar net weer de vraag, foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt HOEDEKENSKERKE - Een kwestie van goede wil. Dat toont de onderneming die de mo len van Hoedenkenskerke regel matig aan het draaien krijgt. De molen, nu eens niet eentje die hoognodig gerestaureerd moet worden, staat al een poosje te koop. Door de Duitse eigenaar is hij prachtig opgeknapt, maar hij draait nog maar zelden. De eigenaar, die hem voor zijn hobby kocht, restaureerde en draaide, gaat de afstand tussen Duitsland en Hoedekenskerke ontzien en de dorpsbewoners zien met lede ogen aan hoe vaak het instrument stilstaat. Want ze weten: een molen die niet draait, verhabbezakt en na een poosje kost het tonnen om hem weer op te knappen. Goede wil kweken Daarom is het dorp in de weer om een stichting in het leven te roepen. Jos Roelse trekt de kar en is hard bezig om die goede wil te kweken bij iedereen die er mee te maken kan hebben. „De stichting in oprichting heeft bij de provincie een plan ingediend voor een Europese subsidie. We hebben die nodig om de molen te verwerven, maar het moet wel in een groter plan passen. Dat is de eindpuntvoorziening van de Stoomtrein Goes Borsele (SGB). Treinreizigers zouden een mooie wandeling kunnen maken naar de molen, die op sto- omtreindagen kan draaien en als informatiecentrum kan die nen. De SGB werkt daar aan mee, maar dan is er nog de kwestie van de aankoopprijs. De eige naar heeft de molen mooi opge knapt, maar hij wil er wel veel geld voor hebben. Meer dan wij ooit zullen kunnen betalen. Een nadeel wat aan de molen kleeft, is ook meteen een voordeel. Om dat de grondzeiler op zo'n klein kaveltje staat, kun je er niets bij bouwen om hem bewoonbaar te maken. Daarmee zou je de kos ten kunnen dekken, zoals dat ook in Ovezande gebeurt. Dat gaat dus niet, maar het maakt de molen ook erg onverkoop baar voor zo'n hoge prijs." Goede wil heeft de stich- ting-in-spe ook al gevonden bij een dorpsbewoner die bereid is de opleiding tot vrijwillig mole naar te volgen. Want zou het plan slagen, dan moet er wel ge draaid worden. In het plan zit ten ook manieren om in het Blij De molen in Hoedekenskerke staat al een poosje stil. En daar moet volgens de dorpsbewoners snel ver andering in komen. foto Willem Mieras door Nadia Berkelder VEERE - De gemeente Veere versoepelt de regels voor het overschrijden van de geluidsnormen in de Grote Kerk in Veere. Daardoor krijgt Muziekpodium Zeeland (voorheen stichting Nieuwe Muziek) meer ïuimte om concerten te programme ren in het gebouw. Volgens de huidige re gels mogen de geluidsnormen maximaal twaalf keer per jaar worden overschre den. Straks kan dat 22 keer. „We hebben dat afgesproken omdat Nieu we Muziek anders met de programme ring niet uitkomt", zegt J. Bostelaar, wet houder van milieu. Voorlopig geldt cle versoepeling van de regels voor een jaar. Daarna wordt bekeken hoe dat is beval len. Bij Nieuwe Muziek, maar ook bij de omwonenden. Een aantal omwonenden van de Grote Dweilband blaast zich in voor De Dijk aan het duurzaam gebruik van regenwater in een gewoon huis heeft nog geen wettelijke grond slag. Borsele doet er pioniers werk mee. SLUISKIL - In Sluiskil zijn door oplettendheid van de po litie zaterdagochtend twintig dure koikarpers gered. Agenten zagen rond half zes dat in de Louisastraat in Sluiskil water over de weg stroomde vanuit de tuin van de familie Ivens en maakten de bewoners wakker. Het bleek dat door bevriezing van het waterfilter de pomp van de vijver niet meer werkte. Tientallen karpers lagen in een klein plasje water. Ze wer den net op tijd gered. Daarmee werd een strop van duizen den euro's voorkomen. „Ik schrok enorm toen er werd aangebeld en de politie zo vroeg voor de deur stond", zegt mevrouw Ivens. De pomp werd snel uitgezet en de vijver bijgevuld. TERNEUZEN - Bij een internationale drugscontrole in de nacht van vrijdag op zaterdag in Terneuzen waren 87 van de 125 gecontroleerde personen in overtreding. De ac tie werd gezamenlijk uitgevoerd door de douane, het Openbaar Ministerie en Koninklijke Marechaussee en cle politie Zeeland. De overtredingen bestonden uit het in be zit hebben van meer dan de toegestane hoeveelheid soft drugs en ook werd iemand gepakt voor het in bezit heb ben van een slagwapen. In totaal werd er bijna 300 gram hennep, 372 gram hasj, 44 joints, 13 spacecakes en 1 busje cs-gas in beslag genomen. GOES - Een oplettende burger heeft de politie vrijdag naar de oplossing van een fietsendiefstal geleid. De voorbijganger had gezien dat iemand een fiets in een vrachtwagen laadde en noteerde de gegevens van de auto. Zo kwam de politie bij een 34-jarige inwoner van Oud-Gastel, die zich, eenmaal gesnapt, vrijwillig in Goes kwam melden. Het kostte hem 300 euro en de politie haalde de fiets op uit zijn schuurtje in Oud-Gastel. HEINKENSZAND - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Borsele wil,dat het college beziet of ook het gebrui kersdeel van de onroerende zaakbelasting (ozb) voor be drijfswoningen kan vervallen. Volgens de fractie is een on gelijkheid ontstaan nu huurders van woningen geen ozb meer hoeven betalen. Voor woningeigenaren vervalt ook het gebruikersdeel. Maar mensen die in een bedrijfswo ning wonen, moeten nog wel een gebruikersdeel betalen. De CDA-fractie vindt dat niet eerlijk, temeer omdat boe ren, een grote groep die bedrijfswoningen bewoont, toch al in een slechte economische positie zitten. dorp fondsen te werven met ac ties en donateurs. „Dat zal best lukken, want de Hoedekensker- kenaren zijn dol op hun molen, maar dan moet er echt ook subsi die bij." De gemeente Borsele is wel blij met de stichtingsplannen, om dat dat voor andere molens in de gemeente ook gewerkt heeft. Wethouder A. van Opdorp meldt dat de gemeente de plan nen op dezelfde manier zal be zien als die voor andere molens. „We geven een soort van volg- subsidies. We zeggen: laat eerst zelf maar eens wat zien en dan passen we wel af en toe wat bij om de voortgang erin te houden. Een stichting kan van allerlei kanten subsidies in de wacht sle pen, een gemeente niet. Daarom nemen we de molens niet meer zelf onder onze hoede, hoezeer die monumenten ons natuurlijk aan het hart gaan." Jobse wil graag wat laten zien. Zijn comité kan haast niet wach ten, maar dat zal toch moeten. „Binnen een halfjaar verwach ten we uitsluitsel over die Euro pese subsidie en dan begint het pas. Dan moeten we gaan onder handelen en daar houdt het niet op. Want een molen verwerven is één ding, hem exploiteren is een ander. Daarbij komt een dringende noodzaak om het voegwerk op te knappen. Alleen al daarom is een beetje haast ge boden." door Esme Soesman NEELTJE JANS - Het benefiet concert voor Pakistan dat vrij dag is gehouden in Delta Plaza op Waterland Neeltje Jans heeft in totaal een dikke 10.000 euro opgebracht. De organiserende stichting Help Pakistan spreekt van een zeer geslaagd evene ment. „Het enige waar we achteraf écht spijt van hebben, is dat we gezegd hebben dat het voor een goed doel is", geeft Louis Klein geld van de stichting aan. Done ren stoot op dit moment eerder af dan dat het aantrekt, ver klaart hij zijn uitspraak. Was al leen het feit dat er een feest werd gehouden onder de aan dacht gebracht, dan waren er wellicht meer mensen op het eve nement afgekomen, vermoedt Kleingeld. „Dat is een trieste constatering, want het is toch de bedoeling van de stichting om een paar mensenlevens te redden. Met een kleine bewe ging kun je iets goeds doen en had je jezelf voor 12 euro 50 ook nog een leuke avond bezorgd." Dankzij gratis gebruik van loca tie en personeel, gratis medewer king van muzikanten, artiesten en en kunstenaars, die een be paald percentage van hun geveil de werk afdroegen, kwam de to taalstand toch nog boven de 10.000 euro uit. Mede dankzij donaties van ondernemingen en de provincie. Het centraal geveil de schilderij van Helma Kotoun heeft 2100 euro opgebracht. Theo Voorzaat maakte het cir keltje rond. Tijdens een eerder voor Pakistan gehouden bene fiet in Zierikzee kwam de kun stenaar spontaan met een litho aanzetten. Die actie bracht de Zierikzeese stichting op het idee de grote benefietavond op Neel tje Jans te houden. Ook daar ver- rastte Voorzaat weer met een spontaan aangeboden werk. De ze litho heeft 320 euro opge bracht. De Stichting Help Pakistan zet de inzameling door. Geld is te storten via banknummer 113081146. Meer informatie is te vinden op www.zeelandhelpt- pakistan.tk. (Advertentie) www.project-verhuizingen.nl Kerk eiste vorig jaar dat de gemeente op trad tegen de overschrijding van de nor men. De kerk is niet goed genoeg geïsoleerd om het geluid tegen te houden. Inmiddels is er een onderzoek gaande naar de moge lijkheid om de Grote kerk zo te verbou wen dat het geluid binnen de muren blijft. Die Vlissingse vader ervaart momenteel intens de beteke nis van twee-is-nee. Zijn twee jarige wil vooral wat vader niet wil, eet een week wel en dan een week niet, wil per se zijn laarzen aan en zijn sok ken uit, en zo meer. Ook ver baal grijpt de peuterpuber al le mogelijkheden aan om zich te laten gelden en hij schuwt daarbij het drama niet. Laatst botste zijn papa per on geluk even tegen hem aan. Zijn zoon barstte onmiddel lijk in huilen uit, en toen dat niet het gewenste effect ople verde, stak hij demonstratief een vingertje op, en zei met trillende stem: „Bloed!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23